GESLAAGDE TOUR DE JUNIOR 1974 Russel Oliver de triomfator JANUS VISSER Groene trui voor Peter Meerburg Leon als enige Nederlander met geel naar huis FOTO'S Als ware vedetten laten deze Lees verder op pag 11 LDERDAG 1 AUGUSTUS 1974 LEUSDER KRANT Maar zaterdag was de vechtlust er uit bij Peter Terwijl hij geen etappe mocht verliezen als hij zijn eerste plaats in het klassement wilde herove ren, schoot een onbeduidende renner hem voorbij, twee renners zelfs lieten Peter Meerburg achter zich. De moed ontbrak hem blijkbaar om er iets aan te doen. Rustig aan de kop van het peloton peddelend liet hij ongehinderd Antonie Stevens en (jawel!) Josje van Wegberg van de Middenstandsploeg er vandoor gaan om met maar liefst 200 meter voorsprong de komst van de ont troonde koning aan te kondigen. De koning, die royaal zijn plaats had af gestaan De 12-jarige Jos van Wegberg, die als zesde in het klassement altijd net buiten de aandacht viel, maar bij de 12-jarigen toch direkt Uwe Wie gel opvolgde pakte de meeste puntjes voor de groene trui. Op de laatste sprint wilde Antonie Stevens (13 jaar) toch liever van positie ruilen en hij fietste als eerste over de finish. Aan de kop van het peloton konden uiteraard Peter Meerburg en Leon de Bruin elkaar niet missen. Leon volgde weer trouw het voor hem zo bekende achterwiel. Dit keer zal hij dat met des te meer graagte hebben gedaan zolang hij Peters achterwiel in het zicht had, kon hem niets ge beuren. Hij kreeg wel geen plaatsje op het erepodium, maar in het alge meen klassement was hij Peter allang voorbij. Leusder Krant coureur Arnold Schoester. Ook de snelste op de gewone fietsen worden voor hun presta tie gehuldigd, nr. 1 Peter Groe- oenstein, nr. 2 Frank Schoon- derbeek, nr. 3 Nico van Druten. Zaterdag. Leon de Bruin verdedigde zijn gele trui bijzonder waakzaam in het spoor van Peter Meerburg, beide leverden een boeiende strijd in de laatste etappe. Op een gewone fiets rijdt Achtervel- der Jos Vos zijn rondjes Weliswaar behoort hij niet tot de snelsten, maar hij probeert de naam van zijn ploeg hoog te houden. Mini-tour. Een van de winnaars ontvangt zijn welverdiende prijs uit han den van Oom Agent, een niet alledaags gebaar maar de politie is wellicht zijn beste vriend. aanmoedigingen en applaus van het pu bliek weer in op het peloton, maar een minuut verschil met de winnaar bleef de harde werkelijkheid voor deze sterke Thomas Diehl, groene trui. (Van onze speciale tour-verslaggever) fOURDORP ACHTERVELD - De strijd is weer gestreden. De renners en I publiek zijn vertrokken. Het is beangstigend stil geworden in het tourdorp jr wie de gezellige drukte van vorige week meegemaakt heeft. Het tourdorp •een tourdorp meer. Geen vlaggen, geen spandoeken, geen race-fietsen, J reclame, geen mensen. De 17de Internationale Tour de Junior 1974 is rbij, de organisatoren buigen zich alweer over de 18de Tour, 1975. De sle giften zijn binnen, de eerste sponsors en deelnemers meldden zich ut de tourleiding nu maar alvast vooruit kijken, wij willen nog even terug gen op de tour van dit jaar, waarvan alles nu vaststaat. Winnaar van de ,r de Junior 1974: de 14-jarige Russel Oliver. verwisselen De hele operatie was in een oogwenk gebeurd, maar in de ren- nersport is een oogwenk al veel te lang Onvervangbare seconden gingen verloren, ja minuten. Dat was te veel om weg te werken. Vele seconden liep Peter onder wilde Limburgse jongen. Gelaten keek hij toe toen Paul Willems uit Beegden de tot nu toe voor hem gereserveerde plaats innam op het erepodium. Verrassend dat juist deze Paul Willems in de etappe van donderdag met de eer ging strijken en niet Leon de Bruin of An tonie Stevens. Met Paul kwam er een nieuw gezicht op het podium. Bij de oudere jongens was het weer Russel Oliver, die in de laatste ronde voorop kwam te liggen en als eerste over de finish ging. Heinz Peter volg de hem in felle naijver. Door zijn leeftijd (15 jaar) bleef ook Heinz Pe ter in het geel rijden. VRIJDAG/ZATERDAG - De laatste dagen was bij de 12- en 13-jarigen de spanning terug in de tour Nu Pe ter Meerburg door een lekke band 44 seconden achterstand had opgelopen op Leon de Bruin, moest hij vechten; vechten voor de hem gegunde ere plaats. In de etappe van vrijdagavond liet hij dan ook weer netjes iedereen kansloos achter zich. Zijn welver diende groene trui mocht hij aan de kant leggen om de volgende en laatste dag weer in het geel te rijden. De kleur die hem paste, dachten wij 4e meisjes proberen een zogoed resultaat te boeken tussen van hun mannelijke colle- Angela Joy, het Engelse meisje, Voor de mooiste verrassing zorgde dit keer nu eens niet één van de gro ten". Het was de koploper van het sportfietsen-klassement, de 12-jarige Peter Groenenstein uit Amersfoort, die in de tweede ronde woensdag het onmogelijke deed gebeuren. Aan het eind van het voor hem laatste rondje ontsnapte hij aan het peloton en nam de leiding. Op een gewone fiets! Toen tourleider Wout Meinten na de wedstrijd aan hem vroeg hoe dat zo kwam, dat hij ineens alle ervaren racers even achter zich liet, antwoordde Peter nuchter: ,,Ach, dat ging zomaar Het ging goed en toen fietste ik maar door" 't Ging inderdaad goed, maar de ge degen puntjesjagers namen het niet Zij voelden zich danig gepasseerd door deze amateurist Ze lieten niet over zich heen fietsen. In een bliksemaktie van enkele seconden pakten ze de Amersfoorter en Groenenstein moest er toch nog drie voor laten gaan. Na dit kleine tour-drama, veroor zaakt door een Amersfoort amateurtje, hadden Peter Meerburg (10), Leon de Bruin (4) en ook de kleine Uwe Wiegel (11) genoeg van de hele kliek" en na genoegzaam overleg verlieten ze het peloton. De grote groep scheen deze afscheidingsbeweging geenszins te be treuren en de afstand kon zelfs tot zo'n 300 meter uitlopen. Slechts twee enthousiaste rennertjes deden vurige pogingen tot toenadering. Het waren de Nederlander Paul Wil lems (16) en de Belg, die maandag avond beweerde nog nooit van Merckx, maar wel van Zoetemelk gehoord te hebben, Roger Vrolix. Wat z'n naam betreft zou deze jongen een vrolijke rol kunnen spelen in een beroemd stripverhaal over oude Galliërs In het gekomen was. Jammer voor Heinz Peter, want hij had geen seconde winst op Russel (allebei 3.38.08 in het to taalklassement), zodat de laatste etap pe de doorslag gaf. Dat was de af spraak. En het was heel duidelijk nummer 27 geweest, Russel Oliver, die zaterdagmiddag als eerste de lijn passeerde. Het was helemaal volgens de ver wachting, dat Russel Oliver en Heinz Peter Jager er tot het laatste mo ment de spanning in zouden houden bij de 14- en 15-jarigen. In tegen stelling tot de wedstrijd van de 12- en 13-jarigen. Daar had ene Peter Meerburg uit Stein, weliswaar op een hele mooie manier, de eerste dagen allang de spanning uit het spel ge haald. Peter Meerburg, dé favoriet, die zou winnen. Maar in de sport kan alles gebeuren. Donderdag stootte een lekke band de favoriet van zijn glansrijke positie aan kop En het was ,,de eeuwige tweede", Leon de Bruin uit Halsteren, die daarvan profiteerde. Hij was het die in zijn leeftijdsgroep met de gele trui naar huis ging. WOENSDAG - Na het aardige begin van de eerste twee tour-dagen brachten de 12- en 13-jarigen, die de Tour de Junior '74 maakten, pas woensdag echte spanning en sensatie in de wedstrijd. DONDERDAG - De vierde tourdag bracht simpele bandenpecb de ver schuiving in het klassement van 12- en 13-jarigen. Een heel klein gaatje maar (in het bandje van koploper Peter Meerburg) was wat Antonie Stevens uit Dussen en Leon de Bruin uit Hal steren nodig hadden. Het gat waar ze al drie dagen naar zochten kwam op onvoorziene en niet te voorkomen wijze Nauwelijks een minuut na het startschot moest de nog nooit gepas seerde Peter Meerburg het hele peloton voorbij laten gaan om de mensen van de volgwagen met de reserve-bandjes de gelegenheid te geven de banden te llems. winnaar van de vier- bij de 12- en 13- jarigen. Enkele mini-coureurs aan de start. Minitour. mini-renners zich toejuichen. jet had er even naar uit gezien dat isel zijn titel zou verliezen en dat 'beker met de sterke Heinz Peter er naar Duitsland zou gaan. Pas l voor de prijsuitreiking kwam de imtieve uitslag. De finishfoto wees dat Heinz Peter Jager (19) in de tste etappe, die zaterdagmiddag ge- den werd. niet bij de eerste drie maar als vierde over de streep Russel Oliver winnaar van de Tour de Junior 1974. fietst Peter Groenen- op zijn gewone fiets met tussen het geweld van race-fietsers. Maarten Hazelaar beantwoordt enkele vragen van tourleider Wout Meinten. Engelsman Cary Claton was lmatig voor in het peloton oden. Als een echte wielrenner finisht deze mini-coureur. hedendaagse Achterveld speelt hij in ieder geval zijn - zij het een beschei den - rol Vijf renners hadden in de etappe van woensdag al te kennen gegeven dat ze de grote groep te langzaam vonden gaan Toen pas schrok het peloton wakker, maar het was al te laat om Peter, Leon, Uwe, Paul en Ro ger nog terug te halen In deze volg orde fietsten ze over de finish. Hoe anders was het bij de 14- en 15-jarigen, waar zoals iedere dag het peloton niet stuk te krijgen was. Als één massa rolde de groep over het parcours. Er werden wel pogin gen gedaan om los te komen, maar niemand kreeg de kans. Bij de sprints werd er even intern geschoven, zodat steeds Thomas Diehl de meeste puntjes binnen kon halen voor de groene trui en Russel Oliver bijtijds de voorste positie innam (een enkele maal toch voorbij geschoten door Heinz Peter Jager) om de gele trui te bemachti gen LEÜSOER Krant B d u

Leusder Krant | 1974 | | pagina 9