In 1917 kapelaan van Achterveld Toveren kunnen niet HET VERDWENEN GOUDLAND DWS houdt rondtocht voor rommel- markt 4e plaats voor de KPJ KERKDIENSTEN T.O.P. hield geslaagde kampweek TEGEN REEBOK DISCO DANSAVOND KPJ Emeritus - pastoor H. J. Scholten Reimer: Leusder Krant AGENDA EMEENTE LEUSDEN Filmagenda geboortekaartjes trouwkaarten verlovingskaartjes en wat al niet meer..... DONDERDAG IS AUGUSTUS 1974 LEUSDER KRANT LEUSDEN Artsen: Voor de praktijken van de artsen Boersema. Den Toom, Bink horst en Lantink, zal het aanstaande weekend waarnemen dr Lantink. Burg de Beaufortweg 6. Leusden- centrum. tel 03496-1210 Spreekuren zaterdag- en zondagmid dag 14 uur Aanvragen voor visites gaarne voor 10 uur 's ochtends De dienst geldt van vrijdag 18 uur tot maandagmorgen 8 uur Wijkverpleging De wijkverpleging wordt waargenomen door zr Van Dignum, Walter v. Amersfoortstr. 36. Achterveld, tel 03425-333 Apotheek: Openingstijden apotheek Leusden: werkdagen ma. t/m vrijdag 8.30-18 00 uur. In de weekenden waarin de artsen Binkhorst en Lan tink dienst hebben: zaterdag en zondag van 14.00 tot 14 30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Wanneer de artsen Boersema en Den Toom dienst hebben is de apotheek zaterdags en zondags gesloten. Dierenartsen: Afwezig, dr. Tijmensen. Voor de dependance Henegouwen 11, Leusden-centrum van de dieren artsenpraktijk Amersfoort is de dienstdoende dierenarts te bereiken onder telefoonnummer 03490-21827. Sociale dienstverlening: Prot sociaal centrum te Amersfoort: tel. 03490- 10441 Maatschappelijk werk, ge zinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekuur iedere woensdag ïnLeus- den-zuid in 't Trefpunt, tel. 03490- 13040. Afd. gezinsverzorging en be jaardenhulp van 9.00 uur tot 9.30 uur. Afd. Maatschappelijk werk van 9 30 uur tot 10 00 uur. Leusden-centrum in het Hervormd Centrum, Asschatterweg: afd ge zinsverzorging en bejaardenhulp van 9 45 uur tot 10.15 uur. Afd. Maat schappelijk werk van 10.30 uur tot 11.00 uur Informatie-adres. mevr. J M Snij der-Huisman, Willem de Zwijgerlaan 4 te Leusden-zuid, telefoon 03490- 10294 Aktie moeders voor moeders: Voor Achterveld, Leusden-centrum en Leusden-zuid: mevr. M L. Roozen- daal-Doucet, D van Weedestraat 4, Achterveld, tel. 03425-853. ACHTERVELD Donderdag 15 augustus: Rondgang van D.W.S. voor goederen rommel markt Zaterdag 17 augustus Kerstens Sport park 15 00 uur Achterveld 2 - IJselmeervogels. Maandag 19 augustus: Kantine Kerstens Sportpark 20.00 uur. Jaarvergade ring s.v. Achterveld. Zondag 18 augustus: ,,Ons Gebouw'' 20 00 uur K P J disco-dancing o.l v. Harry Visser. LEUSDEN/CENTRUM Maandag 19 augustus: Hervormd Cen trum, ontmoetingsavond gemeente met bewoners van het plan Alands- beek-west Aanvang 20.00 uur.Zaal open 19.30 uur. Donderdag 22 augustus: Hervormd Cen trum, ontmoetingsavond gemeen tebestuur met bewoners van het plan Rozenboom Aanvang 20.00 uur Zaal open 19.30 uur. Maandag 26 augustus: Extra algemene ledenvergadering Blijhof. Aanvang 20.15 uur Clubgebouw, Ansfridus- laan. Donderdag 29 augustus Raad Leusden, raadzaal Aanvang 19.30 uur. Vrijdag 30 augustus: Barbecue 20.30 uur In de tuin van Blijhof met me dewerking van Sj. Bosma: volks dansen. Zaterdag 31 augustus: Straattekenen in de Larixlaan georganiseerd door Blijhof. Aanvang 10.30 uur. Zaterdag 7 september: Blijhofclubge- bouw. 9 00 uur. Start wekelijkse Hobbyinstuifclub onder leiding van dhr. Van de PLOEG3 Elke donderdag: 14.00 tot 16 30 uur U.V V senioren sociëteit. Gezel lige middag voor de oudere in woners van Leusden-Centrum in de kantine van de sportzaal in Groenhouten. AMERSFOORT - Filmagenda voor de speelweek van donderdag 15 augus tus tot en met 21 augustus 1974. GRAND THEATRE Van donderdag tot en met woens dag ,,The sting" 14 jaar De hoofdfilm begint 10 minuten na aanvang van de voorstelling CINEMA AMICIT1A Van donderdag tot en met woens dag „V-rolijke ontucht in Tirol", 18 jaar. Woensdag en zondagmiddag om 4 uur „Pinocchio" a 1. Vrijdagavond in de Elvis Presley on night tour Aanvang 23.00 uur. „Californie Holiday" Zaterdagmiddag 2.00 uur, zondag middag 1 30 uur en woensdagmiddag 2 00 uur: Speciale jeugdvoorstel lingen ,,'t Is Yogi de beer" a.l. CITY THEATER Alleen donderdag Mosquito squa dron" 14 jaar. Vrijdag tot en met woensdag ,,The devilish killer" 18 jaar Vrijdagavond in de late sex show: Aanvang 23.00 uur: ,,De maagden van sex lekkerland" 18 jaar Zaterdagavond: Aanvang 23.45 uur. Nachtvoorstelling in. ,,E1 Condor" AANVANGSTIJDEN GRAND THEATRE Zaterdag: 2 00, 6.30 en 9.15 uur; zondag 1 30, 4.00, 6.30 en 9.15 uur. Overige dagen: 2 00 en 8 00 uur. CINEMA AMICITIA Zaterdag en zondag: 6.45 en 9 15 uur. Overige dagen 2.00 en 8 00 uur. Woensdag alleen 8 00 uur. CITY THEATER Zaterdag: 2.00, 6 45 en 9.15 uur, zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9.15 uur Overige dagen 2.00 en 8.00 uur. ACHTERVELD - De muziek vereniging ,,Door Wilskracht Sterk" gaat op woensdag 14 en donderdag 15 augustus wederom een tocht door het dorp om spul letjes te vergaren voor de rom melmarkt welke gehouden wordt op donderdag 29 en zaterdag 31 augustus a.s. (dus niet op 30 en 31 augustus zoals eerder is vermeld). De opbrenst van deze rommelmarkt is bestemd voor het fonds aanschaf uniformen. Goederen kunnen ook gebracht worden bij: Hans Janssen, v. Oldenbarneveldstraat 25, Carla van Huppelschoten, J. vanArkel- weg 15, Mieke van de Kooi, Kon. Julianaweg 4. VERLOREN GEVONDEN GEVONDEN (vanaf 6 aug.) Zwarte damesfiets, zo goed als nieuwe damesfiets; bruine halsband, bos sleutels VERLOREN Kinderfiets blauw met rood zadel; bovenstuk van een gele bikini; blauw kinderfietsje, bruine portemonnee, 21- steens horloge, merk Omega; handdoek met zwembroek, blauw kinderjack met capuchon WEGGELOPEN Labrador; grijs-witte poes; rood witte kat met zwart bandje; poesje. Inl. bij de rijkspolitie te Leusden- zuid, telefoon 03490-12141. Datum: 18 augustus 1974. ACHTERVELD N.H.K., zondag 9.00 uur- Eerw. heer Beusekom, Houten R.K.K.: De gehele week om 8 00 uur h. mis (uitgez woensdag); zater dag 19.00 uur avondmis, zondag 8.00 en 10.30 uur h mis. LEUSDEN-CENTRUM N.H.K. 9.15 u.: ds. J. Weernekers, Herv 10 45 u. ds. G. W. H. Ped- demors, Ger., bevestiging ds. J. W K Kelder; 19 00 u.: ds. G. J Jansen, Voorthuizen, G.B. dienst. R.K.K. (Hamersveld, Hamersveld- seweg 53.): zaterdag 17 aug 19.00 uur. avondmis met dameskoor; zondag 18 aug. 7.45 u.- vroegmis zonder zang, 9.30 u.. plechtige hoogmis ter viering van het hoog feest van Maria ten hemelopne ming; 11.00 u gemeenschapsmis met samenzang en orgel; 18.30 u.: lof met gebeden tot sluiting van dit feest. LEUSDEN-ZUID N.H.K. 10.15 u.: ds. Weernekers, Herv.; 19.00 u. ds. J. W. K. Kel der, Ger., intrede. R.K.K.Huize Don Bosco; zaterdag: 9.15 u zondag: 10.00 u.- H. mis en 11.30 u. hebben doorgemaakt. Een bezoek aan de kermis, s, fabriek in Ochten, Ouwehands Die? park, Liendebosch (een groot m atie-oord), bossen met zandverstm? en ook de gehouden ouderavond balwedstrijden tegen de campui? Hoge Linde", volksdansen, waterLji kwis e.d. hebben ertoe geleid dat j geslaagde week werd. De groep was ontzettend gezelb enthousiast. Het bestuur hoopt september/oktober weer met zo'qI? groep te kunnen starten. ACHTERVELD - 27 Tieners uit Ach terveld zijn dit jaar Op Pad gegaan naar Overberg bij de familie Jagten- berg in de week van 27 juli tot en met 3 augustus, waar ze een jolige week „De eerste tand. ACHTERVELD - De KPJ afdeling Achterveld heeft zondag j.l. deelge nomen aan een touwtrekwedstrijd in Geesteren (Ov.). Deze wedstrijd was georganiseerd door de plaatselijke KPJ en er werd door een groot aantal ploe gen aan deelgenomen. Achterveld was aanwezig met 3 ploe gen van 6 man. Zij behaalden in dit tournooi de 4e plaats. LEUSDEN - Automobiliste. L. vanD. uit Leusden kwam zaterdagavond 9 augustus op de Asschatterweg in zijn woonplaats in botsing met een reebok. Het dier, dat plotseling de rijbaan overstak, werd bij de botsing gedood. De auto liep lichte schade op ACHTERVELD - De oudste oud-ka pelaan van de Sint Joseph Parochie Achteveld is de ruim 84 jarige eme ritus pastoor Hermanus Johannes Scholten, die nu van zijn welverdiende rust geniet in het bejaardencentrum te Denenkamp Hij is in 1917 alhier kapelaan geweest, onder het pastoraat van Gerardus Rentinck Uw Leusder Krant verslaggever trof in het bejaardencentrum Gerardus Ma- jella de rustend pastoor aan in blaken de gezondheid Het trof de pastoor dat er een praatje werd gemaakt over de Parochie Achterveld waar hij bij na zestig jaar geleden als assistent werkzaam is geweest. Pastoor Schol ten draagt eigenlijk een dubbele ach ternaam De naam Scholten is afkom stig van de boerderij Scholten onder Deurningen Eén van zijn voorouders Scholten was op de boerderij van Rei mer gekomen. Deze Reimer had geen zoons, en om toch de geslachtsnaam Reimer gehandhaafd te zien werd over eengekomen dat - indien eruit het hu welijk van Scholten met de dochter van Reimer een zoon werd geboren - de naam Scholten Renner zou worden ge voerd Hermanus Johannes Scholten Rei mer werd geboren op 28 maart 1890 als vijfde kind van Gerardus Scholten en Gerharda Catharina Schwering. Ze ven jaar eerder en daarvóór waren al twee zonen en twee dochters geboren. De jongste van het gezin, geboren op de boerderij in de buurtschap Hasslo, werd in de oude witte Plechelmuskerk van Deurningen gedoopt door pastoor Havink. Na de lagere school bij de meesters Molendijk en Sogtoen trok hij op 12-jarige leeftijd naar het Gym nasium van de Paters Carmelieten te Zenderen Zijn priesterstudie volg de hij aan het Aartsbisschoppelijk Se minarie te Culemborg, hetwelk toen stond onder de lering van de Paters Jezuiëten. In 1916 werd hij door Aarts bisschop Hendricus van de Wetering tot priester gewijd en enkele maan den daarna benoemd tot assistent van de Sint Joseph Parochie te Achte veld Omdat pastoor Rentinck door longontsteking niet in de zielzorg werk zaam kon zijn kreeg hij assistentie van 12 februari 1917 tot 26 oktober 1917 Hermanus Johannes Scholten Reimer kan zich nog wel de reis herinneren per Utrechts tentwagentje vanaf het station Amersfoort naar het vlek Achterveld Zijn baas was pastoor Gerardus Rentinck, die naast zijn pastoorsar- beid druk doende was met de nieuw bouw van huize Sint Joseph Het wa ren goede mensen in Achterveld en pastoor Rentinck was niet mals met zijn preken .Trouwens ik kon er toen ook al aardig goed mee overweg", aldus rustend pastoor Scholten Rei mer, waarvan verder ook nog bekend is, dat hij heel goed kon zingen De pre ken werden wel eens bekrachtigd met de vuist op de kansel, de gewelven moesten wel goed zijn van de kerk, want anders zouden ze gaan barsten Omdat hij slechts 8'/z maand in Ach terveld is geweest, kan hij zich niet het allermeeste herinneren van die korte tijd Bij de kerk stonden twee cafés, de Roskam en het café van meelboer Helmus Schouten en Garng- je Boersen, daar gingen de boeren na de Vroegmis een borreltje vatten. Na een korte tijd assistent te zijn geweest volgde de benoeming tot ka pelaan te Achterveld Daarna kwam de overplaatsing tot kapelaan te Blari- cum en vervolgens tot kapelaan te Silvolde. Zijn eerste en tevens enig pastoorsplaats is geweest in de The- resiaparochie te Borne. Op 75- ja rige leeftijd is hij rustend pastoor geworden, en nam op 9 juli 1965 zijn intrek in het bejaardencentrum Gerardus Majella te Denenkamp. Naast een goede middagslaap is hij een gezellige prater die bovendien van een goede sigaar houdt, want ge zien zijn voorraad kan pastoor Schol ten Reimer wel 100 jaar worden. ,,Ik ben de taaiste van de lagere schoolklas van zestien kinderen want ik ben nog de enige daarvan die ACHTERVELD - De KPJ afdeling Achterveld gaat het nieuwe seizoen beginnen met een disco-dansavond in ..Ons Gebouw" te Achterveld. Dit vindt plaats op zondag 18 augustus a.s. Aan vang 20.00 uur. Zaal open om 19 30 uur. De in Achterveld zeer populaire disc-jockey Harry Visser zal deze avond verzorgen. Behalve de KPJ-ers zijn ook met-leden van harte welkom. maar snel afleveren, daar zijn we voor door H. W. van Brakel nog in leven is. Jammer dat mijn lo pen zo moeilijk is en het ook te zwaar is om naar het grote feest in Achter veld te komen, maar ik zou zo zeg gen als het feest achter de rug is kom me dan maar alles eens vertellen, je bent welkom. De oud-kapelaan in 1917 van Achter veld, en nu rustend pastoor te Dfen- kamp is nog zo monter dat hij nog ettelijke jaren kan genieten van zijn welverdiende rust en zijn sigaren 81 JARIGE PASTOOR RIJDT NOG OP DE BROMFIETS ACHTERVELD - Velen oude re Achtervelders zullen hem nog wel kennen, de kleine kapelaan B. E. Boerrigter. Hij was kape laan te Achterveld van 9 no vember 1917 tot zijn benoeming als kapelaan te Lonneker op 30 januari 1919. Hij is nu eme ritus pastoor van de Parochie Rossum (Ov.). Toen uw Leus- der Krant verslaggever hem wil de bezoeken was bij net met va kantie Maar in zijn huidige woon plaats Weerselo is hij een over bekend figuur. Hij is nog bijzon der kras, en neemt actief deel aan het leven van zijn Weer- selonaren. Iedere dag rijdt hij nog vele kilometertjes op de. bromfiets door de Twentse Ach terhoek. U zult stellig nog wel eens van deze krasse oud pas toor horen! OOK ZIJ KOMEN NAAR FEESTVIEREND ACHTERVELD ACHTERVELD - Naar de eeuwfeestviering van de Paro chie Achterveld komen zeer waarschijnlijk ook Mg W. van Bekkuin S V.D. Missiebisschop, oud kapelaan 1917-1919 B. E. Boerrigter thans rustend pastoor te Weerselo, oud kapelaan 1922- 1925 J W. T. Poodt thans rus tend pastoor te Terborg, oud kapelaan 1934 G A. H. Oude Hendrikman thans pastoor te Oude Pekela, oud kapelaan 1938 H J Timmer thans pastoor te Enschede, oud kapelaan 1949 H. F Andriessen thans pastoor te Doesburg, oud kapelaan 1951 F. H. A. v Hamersveld thans pas toor te De Lutte, oud kapelaan 1954 W G W Pas thans pas toor te Lonneker, oud kapelaan 1962 V C M Zemann thans pastoor te Amersfoort, oud kapelaan 1970 J. v. d. Ven thans ziekenpastoor te Vught, A. v Bekkum rector bejaarden centrum te Utrecht, Pastoor Hoo- genboom uit Barneveld, B Over- goor pater te Zaire (Afrika), W J. Schouten pastoor te Mark- nesse-Luttelgeest. Ook zullen aanwezig zijn meer dere burgelijke en geestelijke gasten waaronder priesterzonen en zusters der Parochie -43- ,,En nu gaan wij er eens op ons ge mak bij zitten' sprak hij, een doos sigaretten voor zijn gast neerzettend ..Je hebt zeker wel trek in een glas heerlijk gekoelde sorbet, nietwaar9" Hierop kon Edouard geen neen zeggen en enkele minuten later kwam Delbord met een paar glazen van deze ver kwikkende drank aandragen, die hij voor zijn hoogste chef en diens nieuwe passagier neerzette ..Voel je er iets voor om een praatje te houden over de oudste geschiede nis9", informeerde de kapitein, Edou ard van terzijde opnemend. ..Graag, kapitein" ,,Goed. Maar dan zuilen wij eerst op jouw gezondheid drinken en op een goede reis, jonge vriend Kapitein van der Decken hief zijn glas omhoog en knikte de ingenieur wel willend toe. Deze beantwoordde zijn gastheer met een hoofse buiging, die zowel be leefdheid, als ironie kon inhouden Edouard nam een flinke teug. terwijl de kapitien zijn drank door middel van een riet opzoog Toen hij zijn glas had neergezet en de geurige blauwe rook van de inmiddels aangestoken si garetten de trillende afrikaanse lucht introk, strekte kapitien Van der Decken zijn arm uit naar het meer van Men- zaleh, rechts van hem ,,Zou je nu zeggen, dat je op het ogen blik een historische plek passeert?" ..Een historische plek9" Edouard keek de spreker vragend aan. ,,Ja, een zeer belangrijke zelfs Her inner jij je, waar de Israëlieten na hun vlucht doorgetrokken zijn?" ..Door de Rode Zee", antwoordde de jonge man. ..Mogelijk ook wel. door het smalle gedeelte, dat wij thans ken nen als de Golf van Suez" De kapitein schudde ontkennend het hoofd ..Neen," zei hij toen „Daar ligt de plek, midden in het water, dat rechts van je ligt, midden in het visrijke Menzaleh-meer. Mogelijk was dit meer een der velen, die eens een schakel vormden tussen de Rode Zee en de oude Wereldzee. Ik meen evenwel met een aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid te kunnen vaststellen, dat dit meer de plek be dekt, waar Pharao met zijn leger en zijn wagens is omgekomen. Het is de plek die in Psalm 78 aangeduid wordt als ,,Het veld van Zoan" In vers 12 en 13 wordt gezegd ..Voor hunne va deren had Hij wonder gedaan in Egyp- teland, in het veld van Zoan Hij kliefde de wateren en deed hen er door gaan. en de wateren deed Hij staan als eenen hoop De mensen zoeken het doorgaans er gens anders, zoals zij ook Ophir er gens anders willen zoeken, dan waar mijn vaderen het gevonden hebben Vol gens mij. moet hei water van de Golf van Hecopolis, de tegenwoordige Golf van Suez, via de Bittermeren, hetTim- zahmeer en het Ballah-meer in ver binding gestaan hebben met het meer van Menzaleh, dat contact had en nog steeds heeft met de Middellandse Zee. In de loop der eeuwen zullen verschil lende onderlinge verbindingen dichtge slibd en onder het woestijnzand bedol ven zijn, reden waarom Pharao Necho 11, die ongeveer een 600 jaren vóór Christus leefde, al een poging heeft ge daan om de landengte te doorgraven Dit plan werd, zoals je natuurlijk weet, eerst in 1869 door de Fransman Fer dinand de Lesseps verwerkelijkt Met andere woorden, het water van de Rode Zee heeft, volgens mij, vóór circa 25 tot 30 eeuwen dus practisch tot aan de plek gestaan, waar thans Port-Said ligt Het veld van Zoan. lag volgens onderzoekingen van C W Wilson, cap tain Conder en dr W. Wright, geleer den, die voor het Britse en buiten landse Bijbelgenootschap hebben ge werkt, op ongeveer 32 graden O.L en 31 graden N.B Dat is precies de plek, waar thans het meer van Menzaleh ligt". „Het is inderdaad interessant, om naar uw betoog te luisteren kapitein. Maar kunt u mij nu ook met een aan ze kerheid grenzende waarschijnlijkheid vertellen, waar Ophir ligt?" ,.Dat punt komt vanzelf aan de orde, Edouard," klonk het antwoord, na een kort lachje. ..Het doet mij in elk geval genoegen, dat je belangstelling daar voor nog zo levendig is De volgende morgen, vlak na het ont bijt werd Ras Muhammed gepasseerd, het meest zuidelijke punt vanhetSinai- schiereneiland Edouard en de kapitein hadden hun plaatsen op het eommandodek weer in genomen. De zee was kalm ende warm te steeg Niettemin genoot Edouard in tens van deze ongewone manier van reizen, dit heerlijke vrije bewegen over de wijde wateren, dit onbelemmerd aan schouwen van grootse verten en hi storische plaatsen. Aan bakboordzijde ontwaarde hij in verre en vage con touren, de Berg der Wetgeving. Opnieuw bewoog de hand van de gezag voerder zich met een verklarend ge baar, strak wijzend in oostelijke rich- ting. .Daarginds, achter het Sinai-schieren- eiland, ligt de uit de Bijbel bekende Schelfzee. de Aclantische Golf, thans Golf van Akaba. Aan het uiterste einde daarvan, dat wil zeggen in noordelijke richting, dus daar. waar het water van deze golf het vasteland van Arabie bespoelt, ligt de plaats Akaba, het oude Ezion Geber. dat bij Elath, of Eleth lag, in het land van Edom Daar was de plaats, waar Koning Sa lomo schepen liet bouwen, de schepen, die het goud voor hem uit Ophir ging en halen, schepen bemand door de knechten van Hiram, de koning vanTy- rus. Deze knechten waren scheepslie den, kenners van de zee, zo staat er -44- Hiram zond die schepen naar Salorpo. die op zijn beurt zijn eigen mannen met die van Hiram liet meereizen naar Ophir. Drie jaren duurde het. voor zij weer terugkwamen. Wat zij dan mee brachten. dat waren kostbare goederen zoals goud. sandelhout, zilver edelge steenten elpenbeen, maar ook vreemde diersoorten, zoals apen en pauwen Dit alles wijst erop, dat Ophir zeer vér weg lag en in tropische gebieden moet worden gezocht Kapitein Van der Decken pauzeerde even. om een verse sigaret op te steken. .Ik heb wel eens stellig horen ver kondigen. als zou het geheimzinnige goudland in Oost-Afrika moeten wor den gezocht.sprak Edouard Zijn ge laat stond thans ernstig, want het on derwerp had zijn volle belangstelling. „Er zijn mensen, die Ophir in Abes- sinie willen zoeken ..Kapitein Van der Decken glimlachte vluchtig. ..Het land van de koningin van Scheba Wel. indien dat waar was, dan zou Salomo geen schepen nodig gehad hebben. Die koningin kwam naar Salomo's rijk met een heel groot heir, zo staat ei geschreven, met kamelen, ruiters en wagens Zij is dus over land gekomen en zal in geen geval drie jaren nodig gehad hebben om die uit en thuisreis te maken". Edouard was door dit antwoord nog niet overtuigd, hi| keek de kapitein na denkend aan en liet er toen op volgen. Maar het elpenbeen, ofwel ivoor, het goud en die edelstenen, dat alles levert Afrika toch ook. nietwaar' Trouwens de apen zijn in het zwarte wereld deel eveneens inheems". .Ik zal de laatste zijn, om je dat te betwisten, mijn jongen Maar de pauwen en het sandelhout komen uit andere regionen. Die komen uit tropische lan den. die in Azie liggen, waar tevens goud. zilver, edelgesteenten en ivoor tot de geregelde producten behoren, die in vroeger tijden veel meer ver handeld werden, dan thans in diezelf de streken het geval is. Maar er is nog iets anders Die knechten van koning Hiram waren kenners van de zee. Dit bewijst, dat men dus niet naar Abessinie ging. want dan had men dat evengoed met grote karavanen kunnen doen. Neen, men ging ver weg met die schepen En nu kom ik weer op een ander punt, namelijk dit. In die jaren kende men de navigatiemiddelen nog niet, die wij tegenwoordig kennen. Men durfde en kon derhalve nog geen grote oversteek" maken, een oceaan bijvoorbeeld Men volgde in de Oudheid bij voorkeur zo veel mogelijk de kustlijn. Dat verklaart, waarom men drie jaar wegbleef In dien men. om maar eens iets te noe men, een jaar rekende voor de uit reis. een jaar voor het verzamelen der kostbare en zeldzame goederen en weer een jaar voor de thuisreis, dan voel je toch wel, dat Ophir nu niet bepaald naast de deur lag. De gezagvoerder ledigde zijn glas sor bet. waarna hij uit zijn zetel oprees ..Maar waarom zou ik je nog langer in het onzekere laten. Edouard. Ik zal je enkele monsters goud uit het ge bergte van Ophir laten zien. Een ogen blikje geduld, Ik kom zó terug. De brede gestalte verliet het eomman dodek en Edouard zat alleen, Slechts de roerganger stond als zwijgende "wachter met de rug naar hem gekeerd, geconcentreerd op de koers die het schip volgde Hoe langer Edouard er over dacht, hoe raadselachtiger hij zijn gastheer vond Drie wezens waren in deze man ver enigd: zeeman, ethnoloog en denker Wie was hij toch. wat was hij toch en wat lag er achter zijn leven? Was hij een geleerde, een idealist, of een fantast' Deze en nog andere vragen dwarrelden in zijn hoofd door elkander, als de vallende herfstblade ren na een rukwind Nog geen vijf minuten later zag hij kapitein Van der Decken weer ver schijnen. een klein zwartlederen kof fertje in zijn hand. Snel kwam hij naar zijn zitplaats terug, zette zich neder en plaatste het koffertje op zijn knieen ..Kijk een hier, ingenieur Vernier Het deksel werd opengeklapt en Edou ard zag, dat het met rood fluweel was gevoerd Nieuwsgierig boog hij zich een weinig voorover en kon een kreet, van verbazing niet weerhouden. In het koffertje lagen drie gele amorfe klom pen. ter grootte van een vuist Hij tilde er een uit en bekeek die aan dachtig Een zacht gefluit ontsnapte tus sen zijn tanden. „Gedegen goud4", sprak hij opeento van de grootste bewondering. „Erin het zuiverste water Ik heb zelden iets gezien, kapitein'" ,,Deze drie stukken wegen elk geer deld een kilo", vervolgde de genj voerder. ..Ik win dit metaal uit de'r matie van het hoofdrit in mijnconcs Hier heb je bijvoorbeeld een schiï van het soort gesteente, waaruitI formatie bestaat Edouard nam een stuk steen aan ..Paeleozoische leien", constateer! hij onmiddelijk „Deze formatie In men ook in Australië aan „Inderdaad", bevestigde kapiteinYi der Decken „In het bekende n van professor Lindgren over „MiK Deposits' bijvoorbeeld, kanmenleis dat het meerdere malen is voorgêi: men. dat in nieuwere landen t goud uit het vaste gesteente werdtc.' kregen In het eerste deel van uj standaardwerk schrijft deze geleed onder meer, dat bij Hill End in is stralie, vijf en een halve ton iét goud werd gewonnen uit tien ton ks# ter waarde van 3.300 000. Soortgel."? omstandigheden deden zich ook\o*:: Hargraven. Je kunt dit alles nasliui het genoemde werk van pagina 11)5 548. Ik heb die werken in de biM< theek, ze zijn in het Engels gesd' ven. doch dat zal voor jou geen* zwaar uitmaken, denk ik' Middenstanders opgelet! EEN ADVERTENTIE IN ONZj KRANT BEREIKT EEN GROT' LEZERSKRING PROBEER HET EENS'

Leusder Krant | 1974 | | pagina 4