)e schijnwerper op F PEEL- EN REKREATIEVERENIGING „BLIJHOF" VERENIGINGEN IN HET ZONNETJE LEUSDEN - In de komende tijd zullen wij allerlei vereni gingen uit de gemeente Leusden onder de loupe gaan nemen. Van daag beginnen wij met de speel- en rekreatievereniging „Blijhof" uit Leusden-centrum. Deze ver eniging heeft in de loop der jaren heel wat aktiviteiten ont plooid, waar tal van jeugdige Leusdenaartjes plezier van heb ben gehad en nog hebben. Wij hopen met deze serie por tretten van bekende en minder bekende verenigingen in de ge meente Leusden onze lezers wegwijs te maken. Vooral nieuwe inwoners van Leusden zullen graag wat meer over de ver enigingen willen weten. Red. DERDAG 15 AUGUSTUS 1974 7 - LEUSDER KRANT Opening door burgemeester Buining De kinderen bij het optreden van Eddy de Valk en zijn medewerkers. |,EUSDEN/CENTRUM - We willen krant eens een vereniging Ier de loep nemen, die in nog geen jaar tijd een enorme groei heeft jrgemaakt. Een vereniging, die er [voor onze kinderen en daar dan ook voor doet. Een heel belangrijke jeoigiog dus. BLIJHOF ieze vereniging heet nu officieel de |el- en rekreatievereniging Blijhof 'e geschiedenis hiervan begint in In 1972 werd een plakboek in fcar gezet ter ere van het 12%- bestaao en hierin kan men in lijnen de ontwikkelingen terug- len, die tot de huidige vorm geleid '#n 1960 bleek dat de belangstelling een speeltuinvereniging van dien d was. dat tot de oprichting van een feniging kon worden overgegaan. DE OPRICHTINGSVERGADERING |5 april werd er in 't Ros Beyaart oprichtingsvergadering gehouden, j bestuur dat werd gevormd door de ten W Revet, Borsboom, Kooiman de dames v Egdom en Kooiman, ld in dezelfde vorm gehandhaafd, tr was ook een werkcommissie, fcrvan de heer v. Plateringen voor- Ier was Deze commissie boekte al goede resultaten, wat duidelijk werd door een klimrek en een even- wichtsbalk voor de tuin. Door een ledenwerfaktie begon men met 70 leden en 39 donateurs. Ook kwamen er nogal wat giften binnen. De toen 10-jarige Anneke Nieuwen- huizen bedacht de naam voor de nieuwe speeltuin. Blijhof was het dus, en Blijhof is het gebleven. BOOMPLANTDAG De gemeente Leusden stelde een stuk grond van 3600 m2 beschikbaar als speelweide. En met het plan tot op richting van de vereniging werd het idee geboren om dit terrein een passende afscheiding te geven In de paasvakan tie van 1960 werd daarom een boom- plantdag gehouden Ongeveer 100 kin deren gaven, met schoppen of schepjes bewapend, aan deze oproep gehoor Ook burgemeester A F. H. Burning was er getuige van, dat de omvangrijke schare schoolkinderen in een minimum aan tijd (natuurlijk wel onder deskundig toezicht) de 500 a 600 prille boompjes een goed plaatsje gaven Dit was de officieuze start van de Hamersveldse speeltuinvereniging. Er werd gras gezaaid en men was vol goede moed. Vaders werkten ijverig om alles op de geplande openingsdatum (9 juli) klaar te krijgen. De bouw van het clubhuis. DE OPENING Uiteindelijk werd de speeltuin 23 juli officieel geopend. Een kleurige stoet kinderen had zich die middag voor het raadhuis opgesteld Voorafgegaan door de Harmonie ..Lisiduna" en door bur gemeester en mevrouw Burning wan delden ze naar de speeltuin Blijhof De burgemeester opende het toegangs hek met een met bloemen versierde sleutel, die Jan-Piet van Eysden hem aanreikte. Even is het dan stil rondom de nieuwe vereniging, maar al op het St Nicolaasfeest van 1961 wordt er over een clubhuis gesproken HET CLUBHUIS St N icolaas kan deze wens helaas niet vervullen Hij spoorde echter de ouders aan om deel te nemen aan de bazaar die in februari gehouden zou worden Het werd een geweldig succes. 4 maart 1963 keurden b. en w de bouw van een clubgebouwtje aan de Ansfriduslaan goed DE EERSTE STEEN Al vlug werd er met het werk be gonnen. Op een zaterdagmiddag, en wel de 18e mei 1963, metselde mevr. A. Buining-Kroeze de eerste steen voor het clubhuis. Zij deed dit in aanwezig heid van haar echtgenoot, architect J. Hogeveen. bestuursleden en een groot aantal belangstellenden. De belangstellenden waren voorna melijk kinderen die regelmatig van de tuin gebruik maakten De toenmalige voorzitter, de heer C Leyenaar sprak zijn vreugde uit over de vlotte gang van zaken Hij betuigde zijn erkente lijkheid aan hen die belangeloos hun tijd voor de bouw beschikbaar stelden. OPENING CLUBHUIS Oktober 1963 werd er een uitnodi ging gestuurd aan leden en donateurs Het clubhuis was bijna voltooid. 28 oktober was het zover 't Nieuwe club huis van Blijhof werd geopend door burgemeester Burning De jeugd (en Blijhof telde in die tijd al zo'n 500 kinderen) was in groten getale komen kijken evenals vele ouders en andere belangstellenden HET BLIJHOFPLAKBOEK In het Blijhofplakboek is het dan stil tot 1965 Dan komen we echter op een concept al dingen tegen die de vereni ging tot nu toe gehandhaafd heeft. Zo zullen zowel het paaseieren zoeken, het St Nicolaasfeest en de ruilbeur zen u bekend in de oren klinken. Ook waren er toen al clubavonden, die nu winterclub heten Bovendien werden er zomerspeel- tuinkampen georganiseerd. Hiervan le zen we tot en met 1967 CRèCHE En dan, plotseling, in 1971 wordt er over een crèche gepraat. Ja toen heette dat nog zo. Nu durven we eigenlijk alleen maar over een peuterspeelzaal te praten. Er werd een hearing gehouden, waar bij de opkomst zonder meer teleur stellend was. Er waren slechts een 10-tal belangstellenden om hierover van gedachten te wisselen en daar was het bestuur dan ook nog bij inbegre pen. Er werd echter toch doorgezet! De toenmalige voorzitter, de heer L. Punt liet duidelijk uitkomen, dat hier geen oppasdienst gecreeerd werd, maar een speelruimte waar men zou pro beren ontspannen zelfverzekerde en creatief bezig zijnde kinderen te kweken. Winnares van deze wedstrijd werd Margreet van Eysden. Haar ballon- kaartje werd gevonden tussen Vlie land en TerscheUing door de mossel boot W.R. 103. Cythia Mars had 4 weken op kop gestaan, maar moest nu genoegen nemen met een eervolle tweede plaats. De kaart van John-Eric van 't Kloos ter was het eerst terug en daardoor kreeg hij de prijs die beschikbaar gesteld was door de Leusder Krant. Een geweldig succes deze opening! 12% JARIG BESTAAN Ook in 1972 wordt dan het 12%-jang bestaan gevierd. Nu, dat werd een geweldig feest. 30 spetember werd in het clubgebouw voor leden en niet- leden een machtige tekenhappening ge houden 's Middags was er een feest middag voor de kinderen van 4 t/m 12 jaar m 't Ros Beyaart met een optreden van Eddy de Valk en mede werkers. MAAR DAN Bij zo'n aktieve vereniging blijven er ideeen komen. Nu waren het ideeen om het clubgebouw en de tuin meer te richten op het kind van morgen". Er werd erg veel overleg gepleegd met de Stichting Ruimte voor de Jeugd, de Werkgemeenschap Kindercentra Ne derland en met de Nederlandse Unie van Speeltuinorganisaties Bij de laat ste twee is Blijhof ook aangesloten. De ijzeren toestellen werden te pas sief geacht voor de kinderen, maar men had zeker niet de bedoeling om alle traditionele speelelementen te ver wijderen DE RECREATIETUIN Zo werd besloten te starten met de bouw van een recreatietuin In deze tuin zouden de kinderen aktief kunnen bezig zijn Men dacht voor de bouw voor dit geweldige stuk ontwikkeling voor de kinderen, wel medewerking te krijgen van vele ouders. Nou, ver geet het maar Zegge en schrijve 5 mannen hebben de tuin opgebouwd en hierbij kwamen nog enorme tegen slagen, zoals vernieling. Het was voor hen echter wel een dubbele triomf toen de tuin 25 mei officieel geopend werd. Het leukst in de tuin van nu is wel het waterelement en natuurlijk zijn er ook veel andere leuke dingen. De speeltoestellen" zijn zoveel mogelijk aangepast aan de verschillende leef tijden, de tuin is echter nog lang niet compleet. Op het ogenblik is de groot ste wens een glijbaan, terwijl er ook wat schommels nodig zijn. BLIJHOF NU Op het ogenblik is de peuterspeel zaal het belangrijkste Er is een enorme wachtlijst. Maar ook en zeker de ver eniging Blijhof staat niet stil Men heeft geweldige ideeen om alles wat meer inhoud te geven Zo wordt er b.v. gedacht aan dieren in de tuin. Een plaats waar beesten (die de ouders niet meer willen) verzorgd kunnen worden. Iedereen is in de tuin welkom, dus misschien is het voor de kinderen van de kleuterschool eens leuk om een middagje te komen spelen. Alleen al omdat het eens weer iets anders is dan de speelplaats bij school Ook voor de kinderen van de lagere scholen staat men open. Hier wordt b.v. gedacht aan een sport en/of spel(mid)dag, of een dag onderwijs in de buitenlucht als het mooi weer Start van de ballonnenwedstrijd. is. Het clubgebouw is 's middags altijc beschikbaar. Verandering van spijs doet eten, is 't niet? Ook ouderen kunnen b.v. hun verjaar dag of trouwdag in het clubgebouw ALLEMAAL IDEEeN Ideeen te over bij Blijhof Ideeen die lang niet allemaal gerealiseerd kun nen worden En of u 't wilt of niet, de voornaamste oorzaak bent u!! Ja echt, door de geringe hulp bij het opbouwen van de tuin, door uw geringe opkomst bij vergaderingen van de vereniging Door uw duidelijk gebrek aan enthou siasme Dat is gebleken met het fiets weekend naar de N.U.S.O.-Hoeve. Er was plaats voor 55 kinderen en er gingen er slechts 22 mee. waarbij dan ook nog de kinderen van de leiding Misschien vindt u zo'n weekend te duur of misschien gewoon niet leuk ge noeg voor uw kinderen Het bestuur van Blijhof kan daar best inkomen. Als zij het leuk vinden, hoeft u dat natuur lijk nog niet te doen Eigenlijk zou men graag een alternatief willen horen ,,Wat wilt u dan wel?" Geef Blijhol eens wat leuke ideeen Het bestuur houdt zich constant bezig met de vra gen: ,,Doen we het wel goed?" ..Wil men soms iets anders?" Aan u het antwoord. Blijhof is er tenslotte voor— uw kinderen. bruisende vereniging bestaat bijna 15 jaar ***»»*¥¥¥TVVV¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥»*¥*¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥ Vaders zijn druk bezig in de tuin. Dat jaar opende de tuin met een ballonnenwedstrijd Hiervoor werden 900 ballonnen aangeschaft Er waren prijzen beschikbaar voor de kinderen wier ballon de verste afstand af zou leggen. AARZELEND BEGIN Het kwam allemaal nogal moeilijk op gang Er werd dan ook een dringend beroep gedaan om zich op te geven voor de peuterclub'' Slechts 17 kinderen waren er voor een enkel ochtendje ge boekt en dat was echt niet genoeg om deze speelzaal te beginnen. Maar Blijhof zag toch uiteindelijk haar initiatieven beloond. De aanvanke lijk wat aarzelende ouders overwonnen hun schroom en het resultaat was, dat ongeveer 50 kinderen regelmatig van het kleuterhonk bij de speeltuin gebruik zouden maken Het succes was groot. De speelzaal groeide al vlug uit haar voegen, zodat er een wachtlijst ontstond

Leusder Krant | 1974 | | pagina 7