Speurtocht naar de „Vrijheid" WOONT U 00K ZO PRETTIG IN LEUSDEN HET VERDWENEN GOUDLAND gepakt KAPITEIN ROB: Niet tijdig gestopt DIEFSTAL UIT AUTO Geen voorrang verleend Ledenvergadering KPJ-Achterveld leusder krant .strip: KAPPIE EN DE GEHEIME SCHATKIST Bromfietsdief LEUSDER KRANT STRIP Bent u ook zo betrokken met wat er in uw woonplaats gebeurt Of gaat alles langs u heen Met een abonnement op de Leusder Krant ontgaat u niets. Voor mensen die alles willen weten en die belangstelling hebben voor de gemeenschap waar ze deel van uitmaken: De Leusder Krant er staat altijd wel iets in, wat het bewaren waard is. f 19.- per jaar. 't Is geen geld - zeg nou zelf. Elke week in uw brievenbus. VUL NU ONDERSTAANDE BON IN: 7*** iedere' E de LEUSDER KRANT ontvang», voor U9..P» i»». Jll DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1974 LEUSDER KRANT -14- Der Groene Draek". vertelde pro fessor Jodelahiti voer uit naar het Oosten met veel rijkdommen aangoud- muntl en edelsteen. Wat er precies heeft plaatsgevonden op het schip, zal wellicht nooit worden vastgesteld De overlevenden spreken in dit boekl van een schrikwekkend monsterl. De kleine geleerde hief bezwerend de handen .Der onwetenschappelijke waanzin" kreet hij ..Monsters'Bah" Stralend keek hij Kappieende Maat aan ..Wel staat vast. dat de gehele be manning. op de kapitein na. overboord is gesprongen in der paniek' Temid den van der storm niet?' De maat had het relaas met stijgende ongerustheid gevolgd ..Dat ontbrak er nog maar net aan", mompelde hij terneergeslagen ..Hele bemanningen springen overboord van ellende en doodschrik, schip, en kapi tein vergaan, maar wij gaan zo'n spook schip opgraven. Zever niet", beval Kappie kort Hekserij bestaat niet Apropos pro fessor. wat gebeurt er met die schat, als wij hem vinden0" ,,Der staatl", was het antwoord Der toestand van der Schatkist is zó. dat een schatkist uitnemend van pas komt. niet° Der heer financienininis- ter zit met spannink op onze terug komst te wachten. Die nacht, toen de Maat alleen in de duistere stuurhut aan het roer stond, bekropen hem vele angstgevoelens. Voortdurend waarde zijn blik schich tig in het rond Maar het enige wat hij zag was. rond het middernachtelijk, uur. een vaartuig dat op enige afstand de Kraak snel passeerde. De brave stuurman zou misschien zeer verbaasd zijn geweest als hij had kunnen zien. hoe de gulle figuur die hem die mor gen in de Gouden Brasem had getrac- teerd. over de verschansing van dat snelle jacht hing en met een grijns de boordlichten van de Kraak waarnam Het punt dat Kappie als bestemming had opgekregen, lag niet ver van de Westkust van het eiland van Lutje- wieroog Hoewel deze afstand niet bij zonder groot was. duurde het toch nog tot tegen het middaguur alvorens de Kraak, met de zware machine in de trossen, daar aankwam. Terstond wer den de trossen losgegooid en werd de sleep tijdelijk verankerd Professor Jodelahiti was de gehele voormiddag reeds druk in de weer ge weest op het voordek De kleine ge leerde had daar enkele vreemde appa raten opgesteld. Eén ervan bezat een soort televisiescherm. Okki. nieuws gierig als hij is. kwam aanslenteren. ..Der scheepsknaapl'' groette de professor opgewekt. Wat zijn dat voor jofele dingetjes, professor?" informeerde Okki Dit is der Q'gaminascopoloog", antwoordde de geleerde ..Ene gans nieuwe uitvindink. die der wetenschap nog grote diensten zal bewijzen." Jajamompelde Okki, die niet veel wijzer was geworden ..Enne wat doet u daar nu mee. pro. „Wil jij wel eens als de geoliede weerlicht aan je werk gaan, groene haring?" onderbrak hem de stem van Kappie Okki holde verschikt weg. ..Ziezo, professor", ging kappie verder ,,De sleep ligt geankerd Wat mij betreft is alles gereed „Schoon heer kapitein." antwoordde professor Jodelahiti DerQ'gammas- copoloog is ook gereed We kunnen aanvangen. Op een hoog punt van de rotsachtige Westkust van het eiland Lutjewieroog zat een kleine gestalte en tuurde met een verrekijker naar de Kraak, die op luttele afstand uit de kust lag Gespan nen volgde de bespieder de activiteiten op zee - 1G - Geheel onkundig van het teil. dat zij van liet eiland Lutjewieroog af wer den bespiedgingen de opvarenden van Ie Kraak aan het werk Hel goede schip was thans aangekomen op dein Profes sor Jodelahiti's document aangegeven breedte Nu kwam het er op aan. de preciese plaats vast te stellen, waar het wrak van de Groene Draeek onder de zeebodem lag bedolven. De kleine, maar veelzijdige geleerde had hiertoe zijn Q'gammascopoloog geconstrueerd Terwijl de Kraak langzaam heen en weer knerste, legde professöi Jode lahiti de beginselen, waarop het appa raat berustte, uit aan Kappie ..Zeer eenvoudig.'* sprak hij. Ii basis- werkink geschiedt naai het Kwartseffect in dubbel-ratio uit het negatieve kwadraat van een torengaiu- biet Ene simpele formule, niet?" „Hinnun, mompelde Kappie „Ver draaid interessant, professor." „Inderdaad, heer kapitain," gaf de geleerde toe „Maar spreekt u er nog met niemand over. niet? De werkink is nog geheim in afwachting van het patent I „De formule is bij mij veilig, pro fessor.' stelde Kappie de ander ge rust .Maar wal is dat op uw scherm IIiwees op de vage lijnen en vlakken die op het tot dusverre lege scherm van Professor Jodelahiti's apparaat begonnen te vormen. De geleerde draaide haastig aan een stel knoppen en schijven. „Der wrak!'" riep hij opgewon den „Der wrakl, heer kapitain'" -19- In de aanwakkerende wind worden de dwarsscheepse zeilen geborgen en on der gereefd schoenerzeil en binnenklui- ver wordt het schip bijgelegd Tere- zina houdt wel van dit werk, al is het dan ook niet bepaald geschikt voor jon ge meisjes. Maar haar handen staan niet verkeerd en ze weet precies, wat ze moet doen. Trouwens, ze heeft haar hele leven op zee gezworven en ze voelt zich er opperbest bij. Even later, wanneer de zeilen zijn ge borgen, staat ze aan dek en neemt het roer over, want haar pleegvader zal gedurende geruime tijd wel niet in staat zijn het schip te besturen Het wordt zwaar weer en bovendien begint het nu hard te regenen. Terezina houdt de schoener goed op koers en nu het gevaar is geweken, voelt zij zich weer in prima conditie Ja, ze houdt wel van dit leven, maar er zijn twee dingen, die haar zorgen geven het gaat met de zaken van haar pleegvader niet goed en zijn gezondheid laat trouwens ook te veel te wensen over. Maar wat haar nog het meeste bezighoudt zijn de planen van Ambrosius, die met haar wil trouwen. Het is een beste jongen, die Ambrosius, maar met hem trouwen nee. daat voelt ze toch niets voor. LEUSDEN - De op zaterdag 17 augus tus in het zwembad gestolen brom fiets, die op zondag 18 augustus zon der motorblok werd teruggevonden in Den Treek, blijkt gestolen te zijn door een jongen uit Leusden. Woensdag 21 augustus kon de politie de jongeman R. v. d. V. aanhouden, die bekende de bromfiets te hebben weggenomen, om dat hij verlegen zat om een motor blok. LEUSDEN - Op de Doornseweg vond dinsdag 20 augustus een aanrijding plaats, waarbij drie auto's betrokken waren De auto, bestuurd door mej Van D uit Kooten, rijdend in de rich ting van Amersfoort, moest stoppen voor het rode verkeerslicht. De heer J uit Achterveld reed met te hoge snelheid om tijdig te kunnen afrem men voor de file, die hij naderde. Hij reed hierdoor op de wagen van A. D uit Maarn, die op zijn beurt te gen de auto van mej Van D. aanreed. Er ontstond materiële schade. Er de den zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. LEUSDEN - Uit de woensdag 21 augustus op de Dodeweg geparkeerd staande auto van de heer V. d. K. uit Leusden werden enkele voorwerpen ontvreemd ter waarde van ongeveer f350,-. De onbekende dader nam een dia-projector, enkele tennisrackets en een projektiescherm mee LEUSDEN/ZUID - Zondag 25 augus tus vond op de hoek van de Van Har- denbroek van Ammerstollaan en de Oranjelaan een aanrijding plaats tus sen een auto en een bromfiets De bromfietser H. S uit Leusden- zuid verleende geen voorrang aan de automobilist, de heer E O uit Leus- den-zuid. Van de bromfiets werd de voorvork verbogen en de trappers wer den beschadigd De auto werd licht gedeukt. ACHTERVELD - De K.P.J. afdeling Achterveld houdt op dinsdag 3 septem ber a s een ledenvergadering in,,Bui- tenlust" te Achterveld Op deze avond zullen enkele bestuursleden aftreden. Margreet de Jong verlaat het bestuur na er 3 jaar aktief deel van te hebben uitgemaakt Joke Smink en Kees Hil- horst hebben elk 2 jaar als aktief be stuurslid gewerkt. Nu treden zij beiden af. Ook Pieter Bokkers zal het K.P.J. bestuur verlaten. Drukke werkzaamheden dwingen hem hiertoe. Een gevoelige aderlating van het huidige bestuur. Maar men hoopt op deze vergadering de vacante posten weer aan te vullen. Er zal deze avond ook bingo worden gespeeld en een quiz worden gehouden. Dit laatste met de hr. J M Schouten als quiz-master. Aanvang der vergadering 20.00 uur. Mijn naam is: Adres: Plaats Gironummer: Handtekening: Deze bon «"r^^geuTplatktn'd^brtalen <l I hoeft geen postzege' ze v Antwoordnummer 211. Leusden/C. wij) (U hoeft geen door H. W. van Brakel -20- Na enkele uren luwt de storm en schip per Rocas komt weer naar boven om het stuurwiel van Terezina over te nemen „Voelt u zich weer helemaal goed?" vraagt Terezina „Het gaat wel", ant woordt de oude Hernandes, „maar ik zal me toch weer eens laten onderzoe ken, wanneer we aan wal zijn. „Het grootzeil wordt gereefd gezet en het schip weer op de oude koers gebracht Maar er. is nog al wat water overge komen en het zwaarwerkende schip ligt diep Er moet gepompt worden' Ambrosius bedient de lenspomp, maar hij is in een slecht humeur. Hoe kun je nu ook met zo'n schip, dat lek is als een mandje, goede zaken doen? Als hij geld genoeg had, zou luj een flink motorschip moeten kopen. Maar hoe kom je aan geld Ambrosius ziet de toekomst somber in Hij wil trouwen Hij wil een eigen schip hebben Maar zijn vader kan nauwelijks zelf het hoofd boven water houden en er is geen spra ke van, dat luj in de nabije toekomst zijn zoon voldoende mee kan geven om voor zich zelf te beginnen „Bukken. Edouard! Onder de stuur- kap'", bulderde de gezagvoerder. Bei den doken weg. onder de beveiligde hal ve koepel. Het water droop van hun oliekleding. Het massieve schip trilde even. doch bleef vast op de koers liggen. Twee seconden later scheerde eveneens het vliegtuig laag over. Een voorwerp kletterde op het comman- dodek, vlak achter de roerganger. „Een berichtenkoker. Edouard. Vlug. raap hem op. voor hij wegrolt'" Met een lenige sprong bereikte de ingenieur het metalen voorwerp en overhandig de dit aan de kapitein. Deze opende de koker en trok er een papier uit. „Moeten op zee noodlanding maken wegens benzinegebrek - Zullen sprin gen met valscherm - Neem ons aan boord S.O S. las hij. Kapitein Van der Decken vouwde het bericht samen en duwde dit onder zijn zuidwester Daarna volgden zijn ogen met spanning de machine. Deze maakte een wijde bocht, daarbij tevens hoogte nemend. Opnieuw kwam het toestel naar de Ophn toe. dook plot seling met vol motor en trok daarna stijl op. „Hij hangt aan zijn schroei, kapitein Wat zou dat betekenen'" Kapitein Van der Decken zei nog steeds niets Met hall samengeknepen ogen bleet hij de bewegingen van het vliegtuig volgen, dat nog steeds in bijkans loodrechte stand omhoog ging. Het was echter duidelijk te zien, dat het niet lang meer zou duren pm de vaart er vol komen uil zou zijn. waarna een tail- slide zou moeten volgen Op dat moment maakte zich iets van de machine los „Er komt er een uitzetten", schreeuw de Edouard. „Ja, ja. kijk. hij springt Zijn parachute gaat al open. Hij drijft af door de wind, kapitein! „Wij zullen hem direct opzoeken!" riep de gezagvoerder terug „Kijk eens. daar komt nummer twee er uit. Grote goedheid Dat gaat verkeerd! Tot ontsteltenis van de mannen op het commandodek gebeurde, waarvoor ka pitein Van der Decken reeds had ge vreesd. Terwijl de eerste vlieger vei lig aan het valscherm bungelend, de golven al meer en meer naderde, had de tweede enkele seconden te laat het vliegtuig verlaten. De machine had het dode punt bereikt, klapte om en stortte als een steen omlaag De lin kervleugel raakte hierbij verward in de koorden van de nog maar half ont plooide parachute en sleurde de onge lukkige vlieger in de duizelingwekken de vaart met zich mede. Enkele ogen blikken later sloeg het toestel met een verschrikkelijke slag op het water te pletter. Edouard slaakte een gil van ontzetting. Doodsbleek greep hij zich vast aan de stuurkap Kapitein Van der Decken greep thans het roer „Roep direct de eerste stuurman" beval hij de roer ganger Deze verdween zo snel hij kon. Tien seconden later verscheen Van Dijke in het luik van het comman dodek „Alles klaarmaken voor reddingwerk brulde de gezagvoerder hem toe „Zeg aan Peterson, dat hij hier komt met het lijnpistool. Vlug!" - Van Dijke verdween „Edouard, houdt jij die eer ste vlieger in het oog'" „Ik zie hem drijven, kapitein! Hij heeft een zwem vest aan!" „Houdt hem maar in de gaten Ik ga eerst langs het vliegtuig! Opgepast! Wij gaan met grof geschut beginnen". De machinekamertelegraaf rinkelde, waarna de Ophir ineens zwaarder ging trillen Met een handbeweging beduid de de gezagvoerder Edouard, dat hij zich stevig vast moest houden. Met beide handen greep hij de beugels, die vlak onder de rand van de stuur kap bevestigd waren Opnieuw rin kelde de „telegraaf en op hetzelfde moment schoot de Ophir vooruit, als een torpedo zich door de oproerige golven borend Peterson had zich in middels met het lijnpistool gemeld, terwijl Vn Dijke weer half in het luik verscheen „Vier man midden- scheeps aan bakboord Klaar met boei en dreglijn'", riep de kapitein hem toe. Zo naderde men het wrak. „Daar drijft hij, kapitein", riep Pe terson, naar een lichaam wijzend, dat met het hoofd voorover in het water lag, Weer rinkelde de telegraaf, waar na de Ophir vaart minderde en lang zaam bijdraaide. De mannen op het middenschip stonden reeds klaar De urég werd met vaardige hand gewor pen en haakte in de wijde opbollen de kleding van de ongelukkige vlieger Snel werd ingehaald en het zware lichaam aan boord getrokken „Door luik en naar binnen brengen'' De stem van de gezagvoerder daver de over het schip. De vier mannen op het middenschip droegen het slap hangende lichaam naar het inmiddels opengestoten luik. dat vlak voor het midden van de sta len opbouw in het gladde dek was aan gebracht. Handig lieten zij de opge viste vlieger naar beneden zakken, waar deze overgenomen werd dooi de dokter, de steward en twee der ma trozen Meteen werd de arme kerel. die reeds dood bleek te zijn. c derzoekkamer binnengedragen es een bank neergelegd. De mannen dek hadden het luik inmiddels gesloten, daar het zeewater metvli) over het schip joeg. De reddingsploeg van vier man, staande uit de bootsman met <1! matrozen, droeg een z.g brand« gordel over de oliekleding AanJ gordel zat een zes meter lange sti vanglijn gekoppeld, die weer vast haakt was aan een zware stalen i in het dek. Op deze wijze wartf beveiligd tegen varraderlijkestorti en was het gevaar van overhoort spoeld worden practisch uitgesi» terwijl zij zich vrij konden be»t tijdens het uitoefenen var. hun mes lievend werk in kokende branding- Kapitein Van der Decken had zijn# inmiddels gedraaid, waarna het op volle kracht vooruit ging. op naar de met het valscherm afgedr*' eerste vlieger „Ik zie hem. kapitein!' Edouardst gestrekte linkerhand weesin de n« delijke richting. De gezagvoerder^ de het hoofd om naar Peterson. ..W pistool gereed houden. Svend „O.K. captain!' „Hij ziet ons, kapitein' Hij zwaait" een arm" De stem van de ingeni sloeg over van opwinding ,,Daar Daar is ie!'"' De scherpe ogen van de man ace het roer hadden de drenkeling 'n® dels ontdekt De parachute *33 de vlieger zich reeds ontdaan dreef als een grote lichtgele oltf een vijftig meter verder op het „Klaar, kapitein! „Jjjaa!"

Leusder Krant | 1974 | | pagina 12