„Weet je wetje, laat je rijden" Weet je wetje, laat je rijden eSse kerkdiensten"] stad onder de sterren NIEUWE „ALCOHOL-WET' PER 1 NOVEMBER A.S. Ingezongen: Vredesopvoeding in de praktijk PKU-hielprik voor pasgeborenen per 1 september kosteloos BANGLADESJ Gesloopte bromfiets gevonden Verloskundigen praktijk in de gem. Leusden VW-kantoor in Leusden CROSSEN MET AUTO OP PON OPSLAG: SCHADE f6000.- REEKS VAN INBRAKEN IN LEUSDEN/C Inbraak in benzinestation VLIEGTUIGJE SPOORLOOS VERDWENEN De grote chaos Prinsen van Amber De sten/ende aarde, Het laatste kasteel lnovember a Verloren en gevonden Gemeente Leusden DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1974 LEUSDER KRANT Op 1 november worden nieuwe be palingen in de Wegenverkeerswet van kracht met betrekking tot deelneming aan het verkeer na gebruik van alcohol. Van deze wettelijke regeling worden in dit artikel alleen de hoofdzaken aan gegeven Daarbij wordt uitgegaan van de gang van zaken bij controle door de politie. Bij controle van een bestuurder blijkt: a er is geen dranklucht; er zijn geen uiterlijke tekenen dat drank ge bruikt is b er is een zware dranklucht; er zijn zeer duidelijke uiterlijke ken tekenen van drankgebruik (wartaal, rood doorlopen ogen, etc.) c. er is een lichte dranklucht of lucht van pepermunt of iets dergelijks, er zijn niet of nauwelijks tekenen van drankgebruik, ad a (Geen bijzonderheden) de po litie laat de bestuurder verder rijden. ad b (Kennelijk zwaar dronken): zon der blaastest of bloedproef kan procesverbaal opgemaakt wor den ter zake van artikel 26 lid 1 W V.R. (....onder zodanige in vloed dat hij niet tot besturen in staat moet worden geacht) ad c (Twijfel): hier openbaart zich het eerste grote verschil tussen oude en nieuwe wet. Onder ae huidige (oude) wet moet de po litieman aan de hand van uiter lijke verschijnselen beoordelen of hij al dan niet tot het op maken van een procesverbaal zal overgaan Hij zal dit slechts doen als hij de sterke overtui ging heeft, dat er voldoende be wijs is. Met andere woorden er wordt bij twijfel geen proces verbaal opgemaakt. Onder de nieuwe wet verzoekt de politie man de bestuurder aan de blaas test mee te werken. Met dat blaaspijpje heeft de politie man een belangrijk hulpmiddel in handen gekregen om te beoordelen of teveel gedronken is Hij hoeft niet meer uitsluitend op zijn subjectieve beoorde ling van uiterlijke kentekenen af te gaan Anderzijds is het blaaspijpje ook niet meer dan een hulpmiddel Het is geen bewijsmiddel Het is een selectie middel voor de politieman Als de bestuurder in het blaaspijpje blaast doen zich drie mogelijkheden voor a het buisje verkleurt niet b. het buisje verkleurt, maar de 0,5 promille-streep wordt niet over schreden c het buisje verkleurt en de 0,5 pro mille-streep wordt overschreden ad a (Geen verkleuring), de politie man zal de bestuurder laten doorrijden ad b (Beneden 0,5 promille): de poli tieman zal moeten beoordelen of hij het nodig vindt de bestuur der een rijverbod op te leggen Hij kan dit doen voor een tijds duur van maximaal 8 uur ad c (Boven 0,5 promille): de politie man neemt de bestuurder mee naar het bureau. Op het politie bureau wordt een tweede blaas test afgenomen De tweede blaastest moet gezien wor den als een extra waarborg om zoveel mogelijk te voorkomen, dat bloedproe ven genomen worden, die achteraf blij ken onnodig geweest te zijn De omstan digheden op het bureau zijn gunstiger: er is meer licht om het buisje af te lezen; men kan de mond spoelen om eventuele alcohol uit de mondholte te verwijderen Als de tweede blaastest de uitslag van de eerste bevestigt hoeft hierop nog niet een onherroepelijke verwijzing naar de bloedtest te volgen. Het buisje blijft een hulpmiddel voor de beoorde ling door een politieman Hij zal alle omstandigheden in aanmerking nemen en op grond daarvan besluiten tot: - oplegging van een rijverbod of - ondergaan bloedproef Ten aanzien van ae bloedproef zijn de volgende punten van belang. - er moet toestemming gevraagd wor den; - bij weigering kan bevel gegeven wor den door daartoe aangewezen perso nen; - het afnemen van het bloed moet door een arts geschieden AANSTALTEN MAKEN In de wet is vastgelegd, dat ook een rijverbod kan worden opgelegd aan degene, die aanstalten maakt om te gaan rijden en daartoe als gevolg van drankgebruik niet m staat is. De beoordeling van de politieman is door slaggevend. Hij kan - maar hoeft niet- gebruikmaken van de blaastest om zijn oordeel te vormen Bij verkleuring van het buisje boven 0,5 promille zal hij zonder meer een rijverbdd opleggen De maximale duur is twaalf uur Belangrijke punten: 1. Bij b.a.g. van meer dan 0,5 pro mille is men strafbaar, ongeacht de vraag of men tot besturen in staat was. 2. Het strafbaar zijn wegens „niet tot besturen in staat zijn" blijft on- wet verminderd van kracht. Dit bete kent, dat absoluut onjuist is de opvatting, dat men tot 0,5 promille altijd vrijuit gaat. Degene die een b.a.g minder dan 0,5 promille heeft, maar niet tot rijden in staat is, is strafbaar. Ook kan een rijverbod opgelegd worden. Door het technisch hulpmiddel „blaaspijpje" wordt de pakkans aanmerkelijk vergroot. In veel min der gevallen dan vroeger zal men de bestuurder wegens twijfel laten gaan. Rijverbod kan opgelegd worden: van maximaal 8 uur aan bestuurders; van maximaal 12 uur aan degene, die aanstalten maakt om te gaan rijden. Medewerking aan blaastest is ver plicht. Weigering levert een over treding op. Ondergaan bloedproef is verplicht. Weigering levert een misdrijf op. Rijden ondanks rijverbod leverteen misdrijf op (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) De vorige week zijn de schoolpoor ten weer opengegaan. Bij tientallen kwam je hen tegen 's morgens op de vele wegen die vanuit de gemeente Leusden naar Amersfoort leiden, op fiets of brommer, boekentas of puk kel achterop. Bij gebrek aan voort gezet onderwijs hier in Leusden moe ten de jongelui practiscb allemaal naar Amersfoort; ieder die wat verder wil dan de basisschool - en wie wil dat niet tegenwoordig? - moet het in Amersfoort zoeken, waar de hele scala van voortgezet onderwijs te vinden is. Op de afd. onderwijs van het gemeente huis in Leusden kon men ons niet zeg gen om welke getallen bet gaat van jongens en meisjes die elke dag weer naar Amersfoort trekken, maar het zijn er heel velen Een heel jaar lang zullen ze weer van alles moeten doorworstelen, som migen om het einddiploma te halen, anderen om er een stapje dichterbij te komen Toch moet er volgens de samenstellers van het boekje Scho len in Vrede", geschreven voor leer lingen van alle scholen van voortgezet onderwijs en voor hun leraren i.v.m. de komende Vredesweek van 22-29 sep tember, meer gebeuren. Indien het enige waarvoor men werkt, het diploma is, dan, aldus de auteurs, verlagen ze de school tot een leerfabriek! „Onze samenleving", zo gaan zij verder, „is snel aan het veranderen. De wereld zal er over zo'n dertig jaar heel anders uit zien dan nu het geval is Wie nu op de schoolbanken zit, zal die verandering moeten méèmaken en mee maken Maar dan is het wel de vraag waarheén alles verandert. Als we precies de verkeerde kant uit zou den gaan, zou dat iataal zijn. Daarom, scholen in vrede. We willen leren wat vrede is en hoe we die vrede kunnen be reiken We willen naar een samenleving die meer levenskansen biedt aan men sen in de derde wereld en aan de men sen die na ons komen, naar een wereld die minder bedreigd wordt door armoe de, oorlog en onrecht. Op school kunnen we daar al iets aan doen. Daar kunnen we onszelf scholen in vrede, als oefe ning voor later, terwijl het nu al in vloed kan hebben op de situatie in school De auteurs wijzen er dan verder op dat de school vaak een afspiegeling is van de maatschappij, dat er machts misbruik kan zijn door leraren en leer lingen, dat er gebrek is aan samen werking, ook dat de leerlingen zelf vaak geen verantwoordelijkheid nemen voor wat ze leren of voor wat er in school gebeurt. Ze laten het maar over zich komen Dit boekje nu wil laten zien dat het anders kan. dit blijkt heel duidelijk uit de inhoud. Nadat de school van verschillende kanten bekeken is, door o a enkele oud-leerlingen, een leraar, een onderwijsvernieuwer en enkele ou ders, volgt de eigenlijke kern van het boekje Dit zijn berichten uit verschil lende plaatsen zoals Franeker, Rotter dam. Voorburg, Santpoort, Utrecht, Doetinchem, waar men probeert le vende kennis aan te kweken of pro jectgroepen te formeren. Hierna wor den enkele suggesties gedaan en tips gegeven, die van belang kunnen zijn voor acties en werkgroepen binnen scholen. Tenslotte zijn een aantal adressen opgenomen, die voor velen wegwijzers zullen zijn en misschien een nieuwe wereld zullen openen. Bovengenoemd boekje „Scholen in Vrede", is wederom te bestellen door storting van f3,- opgironummer 788824 t.n.v. penningmeester IKV te Voor burg met vermelding van „gelieve te zenden" of per telefoon 2439 en 2837. Hebben we in Leusden geen voort gezet onderwijs, kleuter- en basisscho len zijn er daarentegen wel, ze liggen overal verspreid, modern van bouw en opzet, met mooie namen als de Rak kertjes, de Blokkendoos en de Weg wijzer, Klimop, Hobbit etc. Ook op deze scholen is vredesopvoeding een uitermate belangrijk facet in de vor ming van de hele mens en moet daarom zo vroeg mogelijk beginnen. Om het onderwijzend personeel hier in Leusden daarbij een helpende hand te bieden, zal de Werkgroep I.K.V. voor hen een avond organiseren op woensdag 11 september om 20.00 uur in de school de Hobbit (Groenhouten). Dhr. J. Hartog, onderwijzer uit Utrecht zal dan met de leerkrachten van hier een gesprek hebben over vredesopvoe ding in de praktijk. Ook de oudercom missies zullen hiervoor worden uitge nodigd. Dit ülles in het kader van de komende Vredesweek van 22-29 sep tember a.s. Werkgroep I.K.V.-Leusden Op verzoek van de Geneeskundige Hoofd Inspectie van de Volksgezondheid is straks kosteloos onderzoek moge lijk bij alle pasgeborenen naar een stof wisselingsziekte, phenylketonurie ge heten (P.K.U.). In de provincie Utrecht wordt het opsporingsonderzoek uitgevoerd door de Kruisverenigingen. Door een klein prikje in de hiel van de baby wordt bloed verkregen voor het onderzoek. Verblijft de pasgeborene tussen de 7e en 14e levensdag thuis, dan zal het prikje thuis gegeven worden door de wijkverpleegkundige (of de huisarts of vroedvrouw). Is de baby in deze periode in een ziekenhuis of kraaminrichting opgenomen, dan zal daar het prikje gegeven worden. HET IS DAAROM VAN BELANG UW PASGEBOREN BABY ZO SNEL MOGELIJK AAN TE GE VEN BIJ DE BURGELIJKE STAND. Phenylketonurie is een aangeboren stofwisselingsziekte. Lijdt een baby aan deze ziekte, dan kan één van de afbraakstoffen van eiwitten niet ver werkt worden. De oorzaak ligt in een afwijkend chromosoom; de ziekte komt dan tot uiting, wanneer een kind bij de ver smelting van zaad- en eicel dit af wijkende chromosoom zowel van de vader als van de moeder erft (zoge naamde recessief erfelijke ziekte). Vóór de geboorte zorgt het moeder lichaam voor de ontgifting van het bloed van de baby Direkt na de ge boorte hoopt het phenylalanine zich op in het bloed van de baby, en is vanaf de zevende levensdag aantoonbaar. Een verhoogd gehalte aan phenylala nine vergiftigt langzaam maar zeker de hersencellen van de baby en leidt zonder behandeling tot de diepste vorm van zwakzinnigheid die wij kennen Door het bloed van alle pasgeborenen in het begin van de tweede levensweek te onderzoeken, kan deze ernstige ziek te opgespoord worden. Een snel ingesteld speciaal dieet zonder natuurlijke eiwitten, kan de gevaarlijke beschadiging voorkomen. Vanaf 1 september zal dit onderzoek in de provincie Utrecht gefaseerd wor den ingevoerd (de kruisverenigingen van de stad Utrecht starten op 1 oktober, terwijl Veenendaal op een nader te be palen tijdstip zal volgen). Iedere ouder of verzorger krijgt van de ambtenaar van de burgelijke stand bij de geboorte-aangifte van een baby een informatiebriefje mee. Daarin staat het voorgaande in het kort vermeld. De Kruisverenigingen hopen op de medewerking van alle ouders en ver zorgers bij het opsporen en voorkómen van deze ernstige ziekte, hygiëne Namens de Kruisverenigingen: Dienst MoederschapszorgenKinder- hygiëne H. F. Wiers, Provinciaal Kinderarts. Nu heeft het natuurlijk weinig zin, Dit allemaal te gaan verkopen! Alleen dit: doe uw beurzen open! Dan zien de mensen in dat land, Spoedig weer wat gras en zand! Waarom moeten zij in't slik verzinken, Terwijl wij in het geld „verdrinken" Kom Nederlanders, geef royaal en spontaan! Het zal U zeker niet misstaan!'! GIRO 777, RODE KRUIS DEN HAAG t.n.v. BANGLADESJ Bangladesj is in nood, De ellende is daar onstellend groot! Het is haast niet te overzien; Of is er een kans misschien, Dat wij fortuinlijke rijken Eens in onze huizen rondkijken! Wat 'n luxe staat er in! Artsen: Voor de praktijken van de artsen Boersema, Den Toon, Bink horst en Lantink, zal het aanstaande weekend waarnemen: dr. Boersema, Julianaweg 5, Achterveld, tel. 03425- 222. Spreekuren: zaterdag en zondagmid dag 14.00 uur. Aanvragen voor visi tes gaarne voor 10.00 uur 's ochtends. De dienst geldt van vrijdag 18.00uur tot maandagmorgen 8.00 uur Wijkverpleging: De wijkverpleging wordt waargenomen door. zr. Van Kalkert, De Roo van Alderwereltlaan 11, Leusden/Z., tel. 03490-15818 Apotheek: Openingstijden Leusden: maandag tot en met vrijdag 8.30 u. - 18 00 u. In de weekenden waarin de artsen Binkhorst en Lantink dienst hebben: zaterdag en zondag van 14.00 tot 14.30 uur en van 17 30 uur tot 18.00 uur. Wanneer de artsen Boer- seman en Den Toom dienst hebben, is de apotheek zaterdags en zondags gesloten. Dierenartsen: Voor kleine huisdie ren: dr. Tijmensen, Van Oosterhout- laan 40, Leusden/Zuid, tel. 03490- 10761. Dierenarts Tijmensen heeft zondag geen dienst. Zaterdag volgens nor male tijden. Voor de dependance Hene gouwen 11, Leusden/Centrum van de dierenartsenpraktijk Amersfoort is de dienstdoende dierenarts te berei ken onder telefoonnummer 03490- 21827. SOCIALE DIENSTVERLENING Prot. sociaal centrum te Amersfoort: tel. 03490-10441. Maatschappelijk werk, gezinsverzorging en bejaar denhulp. Spreekuur iedere woens dag in Leusden/Zuid in 't Trefpunt, tel. 03490-13040. Afd. gezinsverzor ging en bejaardenhulp van 9.00 uur tot 9.30 uur. Afd. Maatschappelijk werk van 9.30 uur tot 10.00 uur. Leusden/Centrum in het Hervormd Centrum, Asschatterweg afd. ge zinsverzorging en bejaardenhulp van 9.45 uur tot 10.15 uur. Afd. Maat schappelijk werk van 10.30 uur tot 11.00 uur. Informatie-adres mevr. J M. Snij- der-Huisman, Willem de Zwijgerlaan 4 te Leusden/Zuid, tel. 03490-10294. Groene Kruis De Roo van Alder wereltlaan 13, tel. 03490-15818 Kraamcentrum spreekuur Leusden/ Z. in het Groene Kruisgebouw iedere le dinsdag van de maand van 14.00 tot 14.30 uur. Leusden/C. iedere 2e woensdag van de maand van 14 00 tot 14.30 uur. Inlichtingen: zr. Lau- dy, tel. 03496-2081 of zr. Kalkert, tel. 03490-15818. Aktie moeders voor moeders: Voor Achterveld, Leusden/Centrum en Leusden/Zuid: mevr M L. Roozen- daal-Doucet, D. van Weedestraat 4, Achterveld, tel. 03425-853 VERLOSKUNDIGEN Spreekuur iedere maandag van 10 00- 11.00 uur in het Wit-Gele Kruisge- bouw te Leusden-Centrum. LEUSDEN - Dinsdag 20 augustus werd een bromfiets gevonden in Den Treek, die enige tijd geleden werd ge stolen te Woudenberg Verschillende onderdelen waren ervan gesloopt. De bromfiets werd in gehavende staat aan de eigenaar teruggegeven. (Van de redaktie) LEUSDEN - Met ingang van 1 sep tember a.s. zal men in de gemeente Leusden kunnen beschikken over ver loskundigen. Met ingang van die datum is de verloskundige praktijk namelijk geopend van de verloskundigen APerk, C Brink-Bruyn en M. Thuis-Paulus- sen. Iedere maandag van 10.00tot 11.00 uur wordt spreekuur gehouden in het Wit-Gele Kruisgebouw te Leusden- Centrum. ACHTERVELD N H.Kerk: zondag 9.00 u.: Eerw. heer Hoeksema, Doornspijk. R.K Kerk de gehele week om 8.00 u.: H.Mis (uitgez. wo.); zaterdag 19.00 u.: Avondmis, zondag 8.00 en 10.30 u.: H.Mis, 19.00u.: Plech tig Lof t.g.v. sluiting feest 300 jaar parochie. LEUSDEN/CENTRUM N.H.K 9.15 u ds. Kelder, Herv./ Ger 10.45 u. ds. Kelder, Herv. Ger.; 19.00 u.: ds. Weernekers, Herv./Ger. R.K.K.. zaterdagl9.00 u.: gezongen H. Mis (dameskoor); zondag 7.45 u.: gelezen H. Mis; 9 00 u.: Hoogmis; 10.00 u Gezinsmis, 11.00 u.: Ge meenschapsmis; 18.30 u.: Lof met gebeden. LEUSDEN/ZUID N.H.K.10 00 u.: ds. Weernekers, Herv /Ger.; 18 30 u.: ds. Snoei, Amersfoort, Herv. R.K.K. Huize Don Bosco: zaterdag 9.15 u. zondag 10.00 u.: H.Mis, 11 30 u. AMERSFOORT Geref. Kerk (Vrijgem.): Martuskerk: 10.00 u.: ds. Kok; 17.00 u.- ds Heij. Kandelaar: 10.00 u.: ds. Hendriks; 17.00 u.: ds. Kok. Schaapskooi 10.00 u.: ds. Arnold; 17 00 u ds. Hendriks. Westerkerk: 10 00 u. ds. Heij; 17.00 u.: ds. Arnold GEVONDEN Oude damesfiets, grijze kinder-Mon- tycoat, bril met sterke glazen, gou den slavenarmband, rood trainingsjack met blauwe bies AAN KOMEN LOPEN Jonge kat. VERLOREN Militair paspoort, jongenshorloge, blauw trainingsjack met twee sleutels en plastic beurs met geld, blaauwe plastic agenda, grijsblauwe jas, bruine sandaal. WEGGELOPEN Bouvier met hondje vuilnisbakras, luisterend naar de namen Nora en Vlekkie Inlichtingen over deze verloren za ken kunt u inwinnen bij de Rijkspo litie te Leusden-Zuid. GEVONDEN Zilveren kettinkje met sterrebeeld steenbok. Inlichtingen. Amiant 6 te Leusden-centrum, telefoon 03496-3388 VERLOREN Op zondag 25 augustus bij het zwem bad Rozendaal een groene kinderfiets. Galicië 31, tel 1937 (Van de redactie) LEUSDEN/CENTRUM - Het Sb. VVV Eemland heeft één dezer foj een agentschap in de gemeente u? den gevestigd. Het plaatselijk ySi kantoor wordt ondergebracht L Amro-bankvesüging aan de FiojJI in Leusden-centrum. Hier kan? alle informaties inwinnen over reti atie en vrijetijdsbesteding in de geving, vertrektijden van het opi vervoer etc. LEUSDEN - Vrijdag 23 aug_ vonden enkele vernielingen plaats) het opslagterrein van de firma Pon. J onbekende ging op het terrein vu| firma Pon aan de BavoortsewegiuJ crossen met een ter aflevering staande auto. Hij deed dit met i grote snelheid, dat hij uit de fc vloog en een benzinepomp en eeolii mast ramde. De auto, de benzinepr. en de lichtmast werden zwaar besci digd. De schade bedraagt ongeiiJ f6.000,- Het onderzoek, dat doorI politie werd ingesteld, heeft tot] heden geen resultaten opgeleverd. LEUSDEN - In de nacht van t dag 23 op zaterdag 24 augustus wertJ drie plaatsen in Leusden-centrumb- gebroken. Het betrof hier eenwoooba| aan de Hamersveldseweg, en tweept) celen aan de Ansfriduslaan. De o bekende daders gingen zeer rui J werk. Er werd veel schade a up) richt. Er heerste een grote wanori" in de kamers, waar alles overhoopvi gebaald. Er wordt op enkele horlofi en wat oude munten na echter t veel vermist. LEUSDEN - Het benzine-potnp-s! tion van Chevron aan de Doornsei^ is weer eens voor de zoveelste o het mikpunt geweest van diefstal. Zondagochtend 25 augustus om lil uur konstateerde men, dat er ao&| maal in het pompstation was ia broken. Er was een ruit uit de genomen. Verdwenen waren een i tal pakjes sigaretten, snoepgoed flesjes limonade. Maandag 26 augustus bekenden t» pupillen van een Amersfoortse inniH ting, dat zij de diefstal hadden geple(f.| LEUSDEN - De heer v. E. uit Ameri l foort was op vrijdag 23 augustus bt| zig met het laten vliegen van zijn ri l diografisch bestuurbare modelvliegtétl op de Leusderhei. Toen het vlieg! tuig ongeveer 1 kilometer van hem wr-l wijderd was, leek het of bet door Ml andere persoon werd overgenomen&l heer Van E. zag zijn vliegtuig heUisl niet meer terugkeren. Elk radiofn-| fisch contact was verbroken. ai TOEKOMST EN TECHNIEK IN DE LITERATUUR VAN VANDAAG overtrokken. Vandaar wellicht het eti ket satirische essef. Het is een amu sant boek, dat wel, maar als u mij vraagt of het werkelijke science fiction is, dan moet ik dat betwijfelen. Maar goed, als een Amerika van de toekomst is het wel een humoristisch beeld dat Ron Goulart ons voortovert Beter misschien dan het Amerika van nu Alleen geloofwaardig is het niet. Ik geef mijn mening graag voor een betere en daarom zou ik zeggen: lees het boek eens. De grote chaos, door Ron Goulart. Oorspronkelijke titel: „After Things fell apart" - 1970. Verta ling: R. Kliphuis. Uitgave: Born b.v. te Amsterdam in haar spe ciale SF-reeks nr. 56. f4,50. De Amerikaan Ron Goulart debuteer de als SF-schrijver met zijn roman „De grote chaos", waarin hij het Ame rika van na een derde wereldoorlog toont. Geen schrijnende, mensonteren de toestanden, geen ellende, geen ver driet: alleen maar chaos. Het Amerika van nu is dan onherken baar veranderd in allerlei staten en staatjes, misdaadsyndicaten en opspo ringsinstituten, die niet meer de grond slagen en de moraal volgen van voor de oorlog. Nou is zelfs die oorlog be perkt geweest Het is een kortstondige buitenlandse invasie geweest (van Chi nezen) terwijl binnenlandse onlusten de rest van de chaos compleet maakten Ik moet eerlijk bekennen, dat het boek van Goulart wel wat al te sterk is Prinsen van Amber, door Roger Zelazny - deel 1 van een trilogie, verschenen in de Prisma-reeks nr. 1626. Uitgave: Het Spectrum te Utrecht 1970. Oorspronkelijke ti tel. „Nine princes in Amber Vertaling J Baars, f4,50. Wie Roger Zelazny kent (De heer van het Licht) zal met me eens zijn, dat zijn boeken pure essef zijn. Kort geleden verscheen in de Prisma-reeks het eerste deel van een trilogie over het land Amber (de werkelijke wereld). Hoewel ik persoonlijk zijn eerder werk zoals „De heer van het Licht" beter vind, is de kwaliteit van „Prinsen van Amber" beslist niet slecht. Het is een spannend avonturenverhaal, zich af spelend in de schaduw tussen schijn en werkelijkheid. Die werkelijkheid is dan Amber (de echte wereld) en de schijn is de aarde (de schaduw-wereld). Het hoofdthema is de strijd van de negen prinsen van Amber om de troon van Amber te kunnen bestijgen. Die strijd wordt gevoerd vanaf de aarde, het gebied tussen aarde en Amber en in Amber zelf Een fascinerende strijd met allerlei boeiende wezens en mystieke figuren. Hoofdfiguur in dit boek is Corwin, één der prinsen van Amber, die de strijd aanbindt tegen Eik, de prins die de troon van Amber bezet houdt. Corwin verliest die strijd, maar weet tenslotte toch te ontsnappen uit de ker kers van Amber om een nieuwe strijd voor te bereiden, die wellicht in het tweede deel van de trilogie zal worden uitgevochten. „Prinsen van Amber" is een goed boek. Een beetje fantastisch, dat wel, maar dat is eigenlijk het gehele oeuvre van Zelazny. De stervende aarde/Het laatste kasteel, door Jack Vance Oor spronkelijke titels: „The dying earth" en „The last castle", resp. 1955/1966 Vertaling: Warner Fla- men Uitgegeven door Meulenhoff- Nederland te Amsterdam in haar speciale SF-reeks nr 74. Prijs. f7,50. Jack Vance is een zeer gewaardeerd essef-schrijver van fantasie-volle toekomst-avonturen zowel op aarde als in de wijde kosmos. Boeken als „Tschai, de waanzinnige planeet", „de Sterrenkoning" (e.a.) blinken uit door de enorme fantasie die geloofwaardig de vreende buitenaardse werelden uit tekent. Bij Meulenhoff verscheen kort geleden een nieuw dubbeldeel van zijn hand. Het is het boek „De stervende aarde" en „Het laatste kasteel". Ik ben een enthousiaste fan van Jack Vance, maar toch heb ik enige moeite gehad met deze twee verhalen van hem Niet dat het geen essef zou zijn, dat wel: de verhalen spelen zich immers af in de laatste dagen van de aarde Maar toch Het is een beetje moeilijk het te om schrijven, maar deze twee verhalen zijn heel anders van inhoud dan we van Vance gewend zijn Ook in deze boeken is hij erin geslaagd een geheel eigen wereld op te bouwen uit fantasievolle figuren van de toekomst, maar vooral in „De stervende aarde" overheerst de mystiek, de taal van de magiërs en heksen. Het is bijzonder goedgeschre ven, maar eerlijk gezegd doet het niet aan essef denken, maar eerder aaneen fantasie-verhaal in de stijl, die lijkt op die van Tolkien. Persoonlijk ben ik niet zo'n liefheb ber van verhalen over magiërs en hek sen en wat al niet meer voor fraaie figuren door Vance tevoorschijn worden getoverd, maar dat doet niets af aan dit overigens uitstekende boek In „Het laatste kasteel' schildert Vance de strijd die de heren van de aarde voeren om hun macht vast te houden. Zij hebben buitenaardse ïntelli- gentia als bedienden De toon, waarin Vance ons het verhaal vertelt van het laatste kasteel der eren, Hagendorn, is somberder van toon en heeft alles wat een essef-verhaal behoort te heb ben Ook hier is sprake van de tanende macht van de mesnelijke heers macht van de menselijke heerschappij op aarde. Een heerschappij, die bijna ten gronde gaat, maar op het laatste moment wordt gered. Jack Vance is een begenadigd schrij ver en zijn fantasie schijnt onuitputte lijk te zijn, vol verrassende wendingen. Wie op een „iets andere" manier wil genieten van Vance's verhalen, moetdit dubbeldeel beslist kopen. Het is de moeite waard voor hen, die van fantasie houden. Stad onder de sterren, door Arthur C. Clarke. Oorspronkelijke titel „The city and the stars", 1953/ 1956. Vertaling; Knut Azimuth Uitgegeven door Meulenhoff-Ne- derland b.v in haar speciale SF- reeks, nummer 75. Prijs f7,90 Arthur C. Clarke, één van de meest beroemde science fiction-schrijvers, schreef reeds in de vijftiger jaren het boek „The city and the stars", nu in Nederland uitgekomen onder de titel: „Stad onder de sterren". Het is elke keer weer verbazingwekkend te ontdekken, dat Clarke reeds in de jaren vijftig in staat is geweest toekomst verhalen te schrijven, die nu in 1974, niet alleen nog steeds actueel zijn, maar tevens wat taalgebruik betreft kunnen wedijveren met elk nieuw ver haal van de SF-schrijvers. De wijze, waarop hij het verhaal vertelt van Al- vin in de laatste aardse stad Diaspar, is subliem van toon en taalgebruik en zonder meer geloofwaardig van in houd. Ondanks de tijd die is verstre ken tussen het schrijven en de uitgave in Nederland, heeft „Stad onder de sterren" nog steeds baar volle waarde behouden, zonder verouderde begrip pen, zonder achterhaalde waarheden. Clarke heeft al eerder bewezen een be paalde profetische gave te bezitten wat betreft onze toekomst. Hoewel het verhaal „Stad onder de sterren" zich in zeer, zeer verre toekomst afspeelt, geeft dat toch te denken. Wij zullen het zonder twijfel niet meer meemaken, zelfs onze nazaten zullen misschien niet meer die tijd beleven, maar het toekomstbeeld, dat Clarke ons voorschildert in levendige, fascinerende tinten, is een wereld, die ongetwijfeld - gezien de huidige ont wikkelingen van techniek en weten schap - zeer zeker te bereiken is Clarke schetst hierbij onder meer hoe de mens onsterfelijk kan worden, via de simpele bandrecorder van nu zal eens de mens opgeborgen worden in geheugenbanken en op elk moment weer tevoorschijn kunnen komen ineen nieuw lichaam. De stad Diasparis de volmaakte stad, gebouwd met alle mogelijke technische kennis van de mens in de verre toe komst Het is de laatste daad van de kosmische mens, die zich uit het grote rijk van het heelal terug moest trekken om zijn enorme wonden te likken op de moederplaneet. De angst voor de ruimte werd zo groot, dat de stad Dia- spar volledig van de buitenwereld werd afgesloten. Volledig geautomatiseerd leeft de stad miljoenen jaren verder, in een eentonige gezapigheid, geleid door de Centrale computer. De mensen, onsterfelijk, zijn schijnbaar tevreden. Er is geen misdaad meer Ook geen cy clus van geboorte tot dood, want de mens wordt in volwassen vorm geboren («I de Scheppingshal), en verdwijnt n| enkele duizenden jaren voor een fc-l paalde tijd in de Geheugenbanken vanil stad om uit te rusten van het (overif«l saaie) bestaan. In de geïsoleerde, volmaakt tecH nische wereld, wordt Alvin geboraj En Alvin behoort tot de g roep der Uwe-1 ken. Mensen, die zich de vorige leT#| niet kunnen herinneren om de eenvoc I dige reden, dat ze geen vorig leven bet-1 ben gehad Wie of wat zijn de Unielal dan wel? Alvin geeft het antwoord «I verbreekt de ban van de angst voorn ruimte. „Stad onder de sterren ïséénvU de beste toekomstromans, die ik •c< nu toe onder ogen kreeg, juist doom geloofwaardigheid van het gegeven Clarke schrijft - ondanks bet feit® wij steeds oudere romans vanzijnbiM onder ogen krijgen in Nederland-wf steeds essef. Eigenlijk zou bet airdil zijn om - ter vergelijking - één van tij' nieuwste romans (bijvoorbeeld ,,Reï" dez-vous with Rama" uit 1973) i»1 Nederlandse vertaling uit te brengt Maar ik vermoed, dat we eerst die boe ken krijgen voorgeschoteld, dieinb'1 buitenland en met name in de V.S- hun reputatie al hebben bewezen. Hoe wel we momenteel erg hard aan bek lopen zijn, lopen we op het gebied vu de SF in Nederland toch nog jarenicb' ter in vergelijking met de VS. Ondanks dat kan ik „Stad onder» sterren" van harte aanbevelen als eH boek, dat als het ware gisteren geschre ven zou kunnen zijn. Bert Vtf

Leusder Krant | 1974 | | pagina 4