I TOUWTREKKEN SPELMIDDAG DIAVERTONING SPEURTOCHT ROMMELMARKT HISTORISCHE OPTOCHT DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1974 rncnro i/daut LEUSDER KRANT BRACHT HEEL ACHTERVELD OP DE BEEN GESLAAGD PAROCHIEFEEST VOOR JONG EN OUD I ACHTERVELD - Na het overwegend kerkelijke van de eerste twee dagen van het feest ter herdenking van het 300-jarig bestaan van de parochie Ach terveld stond voor dinsdagavond het profane op het programma. En het werd een spektakelstuk! Touwtrekken over de vijver, een aan kondiging die een enorm aantal mensen op de been bracht. Ruim 20 zeven-mans ploegen namen aan de wedstrijd deel. De winnaars kwamen steeds weer tegen elkaar aan het touw. Uiteindelijk zouden dus maar 2 ploegen droog blijven. De ploegen waren n.l. in 2 groepen in gedeeld. Als eersten gingen de2jeugd- ploegen (11- en 12-jangen) van start Aanvankelijk lagen de krachten goed in evenwicht. Maar toen het touw eenmaal langzaam naar de kant van de ,,trek- graag" ploeg opschoof was het lot van de .Goliath" ploeg bezegeld en zij doken als eersten de vijver in. In groep 2 tradende ploegen Klettersteeg, KPJ 2 en KPJ 3 aan. De Vor 3 liet verstek gaan. De finale Klettersteeg - KPJ 3 werd door de KPJ gewonnen Daarna kwam groep 1, bestaande uit 16 ploe gen aan de start. De groep bestond uit de navolgende ploegen: Vleesmees- ters, Puupekoppen, Emelaars, SVA de Beulen, De Vor 1, Coop. Achterveld, De Vor 2, Heidebloem. Buitenlust, Na tionale ploeg, Kallenbroek, De Roskam, ABTB, de Hessenkar, KJP 1 en Olde Vianden. De strijd was spannend. De Vlees- meesters maakten de slagzin vlees is kracht" waar en trokken de Emelaar- mannen het water in. Hetzelfde lot ondergingen ,,de Beulen" van SVA. Zij moesten het afleggen tegen de Puupekoppen. De Vor 1 zegevierde over de Cooperatieploeg. Minder succesvol was De Vor 2. Zij moesten hun meer dere erkennen in de Heidebloem. Bui tenlust bezorgde de Nationale Ploeg een nat pak. De Kallenbroekers konden de verleiding van het straatnaamplaatje1 niet weerstaan en sloegen het touw er omheen. Dat was natuurlijk kwaad trek ken voor de Roskamploeg. Maar wed strijdleider Wout Meinten keek ook wel eens achterom en dat leverde de Kal lenbroekers diskwalificatie op. De paters van ,,De Hessenkar" onder leiding van Broeder-abt Kees hadden hun novene waarschijnlijk niet goed gehouden. De sterke ABTB-ploeg zorg de ervoor dat de volgende dag zeven paar natte pijpen aan de waslijn van De Hessenkar hingen Als laatste in deze groep doken de mannen van Olde Vian den in de vijver De KJP-ers waren te sterk voor hen. Na een spannende kwart finale bleven de Puupekoppen, De Vor 1, Buitenlust en de ABTB over. In de daarop volgende halve finale moesten de Puupekoppen tegen De Vor 1 aantreden en Buitenlust tegen de ABTB. De Puupekoppen toonden dat zij ook buiten de carnavalstijd hun mannetje staan. De mannen van De Vor moesten het loodje leggen. De toch echt wel potige ploeg van Buitenlust" kon het tegen de sterke ..boerenbrokken" niet bolwerken, ook zij haalden een nat pak. Na een pauze waarin de ABTB en de Puupekoppen even konden uitblazen, tenslotte de met spanning tegemoet geziene finale. Een laaiend enthousiast publiek vuur de beide ploegen voortdurend aan. Het was een strijd van twee gelijkwaardige teams. In vergelijking met de voor gaande krachtmetingen duurde het ge ruime tijd alvorens er beweging in bet touw kwam. Het stond strak gespannen over de vijver. Maar toen kwam er toch beweging in. Eerst terdege langzaam, maar duidelijk in het voordeel van de Puupekoppen. Even later werden 7 stoere ABTB-ers gedwongen een bad te nemen. De zegevierende Puupekop pen vierden hun triomf echter niet op het droge, maar midden in de vijver. Een pracht sluitstuk van het grootste spektakelstuk van het feest. In het zonovergoten Kerstens Sport park werd woensdagmiddag voor de kinderen van alle lagere scholen in Achterveld, vanwege 300 jaar Parochie, meerkampwedstrijden georganiseerd. Wedstrijdleider J. M. Schouten heeft met de Oudervereniging der R.K. -Scho len en vele behulpzame moeders zorg gedragen voor een heerlijk en goed georganiseerd festijn. Ondanks het feit dat men zich reeds drie weken van te voren kon opgeven voor de spelmiddag waren er toch nog veertig laatkomers. Ook zij mochten tenslotte meedoen, maar het programma liep hierdoor een vol uur later af. Overigens, de organi satie verliep uitstekend. De uitslagen zijn: 11-jarigen: Marcel Boonen, Her- mine Schouten, Paul Ossendrijver, Marjorie van Lierop. 10-jarigen: Gerard Wijntjes, Loes van Bekkum, Karin Wolters. 9-jarigen: Marjan Schouten, Ronnie Noortman, Rudy Vlaswinkel. 8-jarigen: Jos Boersema, J. Lucas, A van Burgsteden, E. Jehee. Iedere deelnemer moest veertien on derdelen in sport en spel afwerken. Vooral het mastklimmen, hoepelafval race en bekers water vullen waren spectaculaire onderdelen van een fijne middag. Uit de collectie van 800 dia's over Achterveld had J. M Schouten een 150 dia's gehaald over het onderwerp 300 jaar Parochie. Nagenoeg feilloos werden de jaartallen en namen ge noemd van de vele geestelijken die in de Parochie Achterveld werkzaam zijn geweest Het was geen droge kost want uit de amusante verhalen bleek wel overduidelijk dat er vroeger ook wel eens zo het een en ander is voor gevallen. In de onderdelen oude kerk, nieuwe kerk, geestelijken en vereni gingen werd het diaprogramma naar voren gebracht. De dia-avond voor alle belangstel lenden en de dia-middag voor de be jaarden trok grote belangstelling. Het Kerkbestuur bood alle bejaarden een aperatiefje aan en bakkerij Schouten trakteerde op koffiebroodjes en slage rij Van Wieringen op een hartig hapje. Het viel op dat vele jongeren zich aangetrokken voelden - voor de dia vertoning - om iets meer van het Achterveld van vroeger te willen weten. Aan de speurtocht op woensdag avond namen bijna 100 personen deel. Het was dan ook ideaal weer voor een dergelijke tocht. De route was uitge zet door Gerard van Marwijk en Wout Meinten. De deelnemers gingen in De Achterveldse R.K. Basiliek stond een week lang 's avonds in de schijnwerpers. Een uitstekend idee. Wij stellen de Achtervel- ders voor om het maar zo te laten. Misschien iets om aan de nieuwe gemeenteraad voor te leg gen. Is er een beter begin van die raad denkbaar dan een subsidie voor deze sublieme verlichting? De uitslag was als volgt: 1 Mevr. R. van Westerlaak - Tiny Baas: 110 strafpunten. 2. Marja Steenbeek - Antoinette van Rossum - Anja van Rossum - Trees van de Burgsteden - Gerda de Ouden: 130 strafpunten. 3. Tonny en Daisy Born: 135 straf punten. 3. Kees en Grada van 't Klooster: 135 strafpunten. 5. Richard de Jong - Henk van Ha- mersveld - Piet van Laar: 140 strafpunten. 6. Kees Druif - Nico van Druten - Dick Lokhorst - Desiré Scholten - Nita Lokhorst: 145 strafpunten. 6. Mevr. M. Boutens - mevr. M. Kerkhof - mevr. N. Voorburg - mevr. E. de Jong: 145 strafpunten. 8. Wout van de Hengel - Ben Kerkhof- Herman van de Berg - Ton van de Pol: 155 strafpunten. 8. Mevr. Zwart - mevr. J. Blotenburg - mevr. V. Meinten: 155 strafpunten. 8. Bert van de Hengel - Wim Schim mel - Wim van de Tweel: 155 straf punten. 8. Bertha van Ruitenbeek - Tiny van Westerlaak - Eef Steenbeek - Ma- riette van Laar: 155 strafpunten. Het idee van Hans Janssen vanDoor Wilskracht Sterk" om ten bate van het uniformfonds van zijn vereniging een rommelmarkt te organiseren is achteraf een gouden idee gebleken. Dat deze rommelmarkt ingepast kon worden in het feestprogramma van het 300- jarig bestaan van ae parochie Achter veld heeft hiertoe natuurlijkenorm bij gedragen. Het bestuur was aanvankelijk niet zo enthousiast voor dit plan, men verwachtte er geen grote resultaten uit. Maar Janssen kreeg toch hun fiat. Hij wist zich daarna te verzekeren van de hulp van Mieke van de Kooi, Carla Huppelschoten en lenneke Smit. De heer H. Huppelschoten stelde zijn voor malige bedrijfsruimte aan de Jan van Arkelweg belangeloos ter beschikking aan de vereniging en toen kon men aan de slag. Diverse tochten door het dorp deed de voorraad, soms meest vreemdsoortige goederen, snel toene men. Nu was het wachten op het pu bliek. Dat publiek kwam op donderdag Kinderspelmiddag. groepjes van start vanaf bet Kerstens Sportpark. De route was voor het groot ste deel in het dorp uitgezet. Men moest zijn ogen wel heel goed de kost geven want de uitzetters hadden menig linke" vraag in de routebeschrij ving opgenomen. Zo weten verschillen de Achtervelders sinds die woensdag pas dat er bij Garage Kleinveld niet alleen benzinepompen staan, maar ook een voor dieselolie. Hetzelfde geldt voor de bomen aan de Jan van Arkel weg. Het zijn niet allemaal eiken, er staan ook populieren. Maar voor een aantal strafpunten op de deelnemers kaart weet men dat dan ook weer. De rommelmarkt van DWS oogstte veel succes. Een hoogtepunt in de feestweek vor®- de de historische optocht Een fru en boeiend schouwspel voor het t# talrijke publiek langs de route. Wask vroeger min of meer algemeen gebrtj - vooral in de eerste jaren na oorlog - bij festiviteiten een de# lijke optocht te houden, daarna b> het snel af, niet door gebrek aan kijken maar aan deelnemers. Er komt cd nogal wat voor kijken om een wageo» dergelijke om te bouwen of te versierd tot een passend geheel in een biste- rische optocht. Maar dat het ook nu nog kan, dat er nog mensen zijn die er soaJ vele uren aan willen besteden, heeft flt Achterveldse gemeenschap bewetf* Alle deelnemende ploegen of ifd1T1 duele deelnemers werden door de b# J. M. Schouten met naam - en so®| ook toenaam - aan het publiek voorge steld. Dank zij een goede organist van de Carnavalsvereniging Puupekoppen" was er enige afst# tussen de diverse groepen zodat ieder een het goed kon bekijken. De opt^ werd voorafgegaan door de majorett en muzikanten van „Door Wilskra» Sterk" dat niet alleen deze dag, gedurende de gehele feestweek W aktief was. Kinderspelmiddag. in de feestweek in aantallen die a de stoutste verwachtingen niet bul- baar werden geacht. En er werd w- kocht, veel verkocht. Toen na de tied marktdag op zaterdag in diezelfdevtd de balans werd opgemaakt, bleekt netto opbrengst f4500,- te bedril* Een geweldige start van het unifon- fonds waar het bestuur van „Dw Wilskracht Sterk" bijzonder blij w is. En zij is uiteraard zeer dankbu: gestemd jegens de organisatoren, heer H. Huppelschoten voor de mede werking en bet Achtervelde pobW dat gaf en dat kocht. Historische optocht.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 10