loodwinkelcentrum komt nu aan Torenakkerweg laast postkantoor en apotheek De drie nieuwe wethoudeis van Leusden raad keurde nieuw plan in extra-vergadering goed Wethouder WagenaarWe staan met de rug tegen de muur PvdA/D'66Eerst praten, dan besluiten en niet omgekeerd Burgemeester Van der PostNu meer mensen overlast dan eerst i i LEES VERDER OP PAGINA: O ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN Losse verkoop Leusder Krant DANSSTUDIO DAN BEARDA Inschrijving van leerlingen £7^eusder Krant Verschijnt wekelijks in ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG UITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKERIJ UITGEVERIJ B.V. DIREKTIE: H. J. HEINE EN D. REBEL donderdag 5 september 1974 6e jaargang no. 19 w Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum. Telefoon 03496-1495 Kantooruren: van 10-12 uur en van 2-4 uur Inleveren advertenties en kopie: tot dinsdagmiddag 12 u Redaktie: BERT VOS fan de redaktie). LEUSDEN/CENTRUM - De gegadigden voor de bungalowgrond aan de Toren- lerweg, op de plaats waar voorheen de noodlokalen hebben gestaan, zullen g eventjes op hun beurt moeten wachten, want maandagavond keurde de ad van Leusden, voor het laatst nog in oude samenstelling, een voorstel 0 bet gemeentebestuur goed, waardoor bet nood winkelcentrum, aanvanke- ik gepland aan de Noorderinslag, nu op deze plaats zal worden gerealiseerd. edeD van deze verschuiving is het kort geding, dat een aantal Biezenkamp- lokeliers en enkele particulieren hadden aangespannen tegen de gemeente de ontwikkelingsmaatschappij Amro/Westland - Utrecht. Een kort geding, lt niet plaatsvond, maar wat wel resulteerde in juridisch overleg en de kon- asie, dat het kort geding door de gemeente niet zou kunnen worden gewon en. Op zuiver formeel-juridische gronden mag de gemeente namelijk geen lodvinkelcentrum bouwen op de aanvankelijk voorgestelde plaats, omdat dit 1 oog agrarische grond is. Dat de grond reeds gemeente-eigendom is en be emd voor woningbouw in de tweede fase, heeft hierop geen enkele Invloed, t reeds gepleegde voorbereidings- en grondwerkzaamheden aan de Noor- rioslag zal de gemeente gevoeglijk als onkosten af kunnen schrijven. Dat de euw gekozen en door de raad goedgekeurde plaats ook niet zonder problemen wordt het duidelijkst geïllustreerd door de uitspraak van wethouder Wage- ar, die ook nu weer een kort geding niet tot de onmogelijkheden rekende. Haar in dit geval zal er weinig aan te doen zijn", aldus de heer Wagenaar, omdat de plaats formeel-juridisch niet aanvechtbaar is". De fraktie van rdA/D'66 toonde zich bij monde van ir. Brons niet erg happy met deze ont- Ikkeling. Zij was niet tegen het realiseren van noodvoorzieningen in het al- meen, maar was wel van mening, dat er ook nu weer een groot gebrek is veest aan voldoende overleg tussen de gemeente en alle belanghebbenden. Oder bet motto: Eerst praten en dan besluiten" diende zij een motie in, larin werd voorgesteld het voorstel voor veertien dagen uit te stellen en rst overleg te plegen met alle belanghebbenden. Deze motie werd door de erige raadsleden niet overgenomen na de korte schorsing die de PvdA/D'66 aktie had gevraagd. Alleen de indieners van de motie stemden voor. Zij enden als enige raadsleden tegen het voorstel van b. en w. omdat het over- l Diet voldoende is geweest en de tijd voor de fraktie om voldoende informatie er het voorstel in te winnen en overleg te plegen met de achterban, tekort iu zijn geweest. De publieke tribune puilde uit, voornamelijk door vertegen- lordigers van het winkelcentrum de Biezenkamp, die tijdens de schorsing de wandelgangen felle diskussies voerden met de raadsleden. Blijkens de tslag zonder enig resultaat. Als alles meeloopt zal Leusden-centrum eind t Jaar toch nog over aanvullende en broodnodige winkelvoorzieningen kunnen schikken Het winkelcentrum de Biezenkamp dient bovendien zo snel mo- Iljk te worden uitgebreid, zo stelden de raadsleden nadrukkelijk. Het college in b en w. bleven daarover echter nog wat vaag, omdat zij ook mede afhan- ïlijk zijn van de ontwikkelingsmaatschappij Amro/Westland-Utrecht. „Wan eer er geen gegadigden zijn voor een uitgebreide Biezenkamp, is het moeilijk m aan de uitbreiding te beginnen", aldus wethouder Wagenaar, „maar wat ds betreft: hoe eerder hoe liever. De uitbreiding van de Biezenkamp staat bij los centraal en heeft altijd centraal gestaan. Daarover moet beslist geen twij- |1 bestaan". De vergadering, die toch al een 'lf uur later dan gebruikelijk begon [icbt uur inplaats van half acht), duur- tot omstreeks elf uur, voordat ;emeester Van der Post het punt ®et een hamerslag afdeed en begon- kon worden met het afscheid van raadsleden, die dinsdag (tijdens de wrste vergadering van de nieuwe raad) niet meer terugkeerden. Burgemeester Van der Post: .Wij betreuren ten zeerste de gang van zaken, zoals die zich ontwikkelden na het aanspannen van het kort geding. Uitstel van het realiseren van winkelvoor zieningen is niet mogelijk. Het gevolg van de hele ontwikkeling is, dat nu veel meer mensen dan aanvankelijk een bepaalde over last moet worden aangedaan. De plaats aan de Torenakkerweg is minder gunstig dan die aan de Noorderinslag. Dat wordt als feit erkend. Het afwegen van alle be langen heeft echter tot dit voor stel geleid. Het woord is nu aan de raad om te beslissen" Brons (PvdA/D'66) was de eer- woordvoerder en bij hield een end pleidooi (op zijn zo eigen wijze) voor een opschorting het raadsvoorstel om eerst met belanghebbenden te gaan praten, hem en zijn fraktie heeft vol- overleg ontbroken en dat werd betreurd. ,,We zijn het merk- genoeg over verschillende din- eens en toch blijkt het moeilijk met alle partijen tot overeenstem - te komen", aldus de heer Brons, is nu de hoogste tijd geworden overleg met alle belanghebben den. We moeten nu via gesprekken en niet via een snelle procedure tot een voor iedereen aanvaardbare oplos sing komen. We moeten ons niet (met alle begrip voor de wethouder) plat laten walsen door de ontwikkelings maatschappij. We moeten nu niet be sluiten, maar het voorstel opschor ten en eerst gaan praten. Gebeurt dat niet, dan vrees ik, dat alle kommuni- katie met de belanghebbende partijen in de toekomst verbroken zal zijn. En dan kunnen we van alles verwach ten en zijn we in feite verder van huis". WALSEN Wethouder Wagenaar (VVD) betwij felde ernstig het nut van een gesprek. Zijn ervaringen waren wat dat betreft niet erg optimistisch, zo liet hij dui delijk uitkomen. Bovendien maakte hij ernstig bezwaar tegen de koppeling van de Biezenkamp en het noodwinkel centrum „Beide zaken hebben niets met elkaar te maken. Afgezien van het feit, dat uitbreiding van de Biezenkamp noodzakelijk is, daarboven zijnde nood- winkelvoorzieningen ook nodig willen de winkelvoorzieningen enigszins vol doen aan de eisen die door de konsu- ment worden gesteld Het nut van een gesprek betwijfelde hij Hij memo reerde het feit, dat de Biezenkamp- omwonenden inplaats van een gesprek de voorkeur gaven aan het indienen van een bezwaarschrift bij de kroon. Er wordt dan wel direkt gesteld, dat die bezwaarschriften zullen worden in getrokken zodra overeenstemming is bereikt, maar tijdens het gesprek tus sen Biezenkamp-bewoners en gemeen- De bouwwerkzaamheden aan de Noor derinslag zullen niet verder worden uitgevoerd. Het „feest" gaat daar niet door. De nieuwe plaats voor nood- winkelvoorzieningen is aan de Toren akkerweg naast postkantoor en apo theek (beide ook noodvoorzieningen). (Foto's Leusder Krant). tebestuur is duidelijk gebleken, dat hierover de meningen verdeeld zijn. En zolang er één of twee bezwaarden zijn, die hun beroep op de Kroon handhaven, zal de Biezenkamp-uitbreiding niet van de grond kunnen komen. „Als ik er kans toe zou zien de tijd te bekorten door er over heen te walsen, dan zou ik dat rustig doen", verklaarde de wethou der in antwoord op ir. Brons, maar hij vond het niet juist, te stellen dat de ontwikkelingsmaatschappij over de belangen heen walste". „We zijn al een jaar bezig om noodvoorzieningen van de grond te krijgen en dan kan men niet zeggen, dat er gewalst wordt. Integendeel". Ook de heer Wagenaar vond de nieu we plaats voor het noodwinkelcentrum niet erg gelukkig, „maar", zo stelde hij „We kunnen niet anders. We staan met de rug tegen de muur. De aanvan kelijke plaats was de beste. Het gaf de omwonenden het minste last Dat kan niet van de nieuwe plaats gezegd worden De nood winkel voorzieningen zullen gerealiseerd worden, ook al zou je zo langzamerhand gaan denken, dat zoiets in Leusden niet meer tot de mo gelijkheden behoort. Maar laten we ons geen illussies maken: ook "nu weer zul len er bezwaren tegen het plan worden ingediend. Wat moeten we dan? De mensen voor hun boodschappen naar Amersfoort sturen? Daar willen we juist zoveel mogelijk een eind aan ma ken. We kunnen natuurlijk gaan wachten tot dat officieel wordt gestart met de bouw van de tweede fase Dan zal het mogelijk zijn om aan de Noorderinslag het noodwinkelcentrum te bouwen. Dat betekent, dat Leusden geen winkeluit- breiding heeft te verwachten vóór juni 1976 Er is een (zij het minder geluk kig) alternatief. Waarom zouden we dan zo lang wachten9" VEEL WOORDEN De heer Van Tiel (VVD): „Er zijn in de afgelopen tijd al heel wat woorden over de winkelvoorzieningen uitgespro ken. De huidige situatie is niet onze schuld, noch van de winkeliers, maar van een klein aantal bewoners, die ge tracht hebben met alle mogelijke middelen de zaak te vertragen. U zegt, dat u de Biezenkamp zo snel mogelijk wilt realiseren. Daar hou ik u beslist aan. Aan de andere kant zijn nu de bewoners van Rozenboom nieuwe belanghebbenden in deze zaak. Het is de plicht van de gemeente om zo spoedig mogelijk met die bewoners te gaan praten om de zaken op te hel deren en de ongerustheid, die is ont staan, weg te nemen. De mensen zul len zich genomen voelen, omdat op de bijeenkomst met het gemeente bestuur op 22 augustus nog niet over dit plan is gepraat (omdat het toen nog niet bekend was) Ik vertrouw er op, dat de bewoners begrip op kunnen brengen voor de situatie, die door een stormachtige ontwikkeling is ontstaan" MINST KWADE Er zijn weinig plaatsen in het eerste fasegebied, waar een noodwinkelcen trum kan worden gebouwd. Aan de To renakkerweg is dat wel het minst kwa de. Dat we daar voor moeten kiezen is een spijtige zaak. Ik had het lie ver anders gezien, zoals wellicht ie dereen. De nieuwe plaats is minder plezierig voor de Biezenkampwinke- liers. Ik kan voor hun noden begrip opbrengen. De nood daar is erg boog, maar ook de bevolking begint zo lang zamerhand te twijfelen, want er zijn niet voldoende winkels. We moeten kiezen. Ik ben voor het voorstel van b. en w., maar daarbij moeten we de belangen van de Biezenkamp-winke- liers beslist niet uit het oog verhe zen. Het mag beslist niet gebeuren, dat de uitbreiding van de Biezenkamp op een laag pitje wordt gezet". VOORZICHTIG Wethouder ^Wagenaar was toch wat voorzichtig ten aanzien van de Biezen- kamp-uitbreiding. Door de gewijzig de situatie zal een toekomstige Bie- zenkamp-uitbreiding niet volgens he* zelfde patroon kunnen worden uitge voerd, zoals enkele jaren geleden is voorgesteld „De kans zit er in, dat voor een eenvoudiger opzet gekozen zal moeten worden, want alles is duur der geworden en wellicht is een duur dere opzet geen haalbare kaart meer Bovendien is het de vraag of er vol doende gegadigden zijn voor de uit breiding van de Biezenkamp. Dat zijn allemaal aspekten die mee zullen spe len. Maar ook de projektonwikkelings- maatschappij heeft ons verklaard alles in het werk te zullen stellen om de Biezenkamp zo snel mogelijk te rea liseren, zodra het bestemmingsplan ook door de hogere overheid is goed gekeurd. Hierbij moet niet worden ver geten, dat ook al zou de kust op dit moment vrij zijn en alle problemen zijn opgelost, realisering toch nog ander half tot twee jaar in beslag zal nemen. Overigens moet ik ook nog eens wijzen op het enorme kooplek naar Amers foort. Volgens een enquête van A. H. aan de Leusderweg, zou maar liefst 16 procent van de Leusdenaren daar inkopen doen Die mensen hebben de Biezenkamp-winkeliers nu ook niet als klant. Misschien dat dit straks- met de komst van het noodwinkelcentrum- zal veranderen. De toekomst zal het leren. Om de schade zo klein mogelijk te hou den hebben we zeer snelle beslissingen moeten nemen, ook al heb ik me er tegen verzet. Het is nu nog onmoge lijk geworden - ook al zou het kort geding niet doorgaan - om alsnog aan de Noorderinslag te bouwen. Juridisch is dat mogelijk. Ook mogelijk is het om noodwinkelvoorzieningen op het terrein van de Biezenkamp te plaatsen Ook hiertegen kan terecht een kort geding worden aangespannen door wie dan ook Voor een uitgebreid verslag van de dinsdagavond gehouden wethoudersvertiiezingen zie pagina: Onze krant is op onderstaande adressen los verkrijgbaar. Leusden-C. Leusder Krant. Finnmark 3. De heer W J. Schut. Hamersveldseweg 26. Zwembad Leusoen, Burg. Buiningpark. Manege en Taveerne „De Klaveet", Postweg 1 Achterveld: Boekhandel Vos. Hessenweg 323. Leusden-Zj Luitjens Supermarkt. Pr Irenelaan 9. W.A.VAN ZANDBRINK(KVP) J.WAGENAAR(VVD) G.VAN WOUDENBERG(CHU) School voor studerenden Utrechtseweg 89 Tel. 03490—14456 Amersfoort seizoen 19741975, dage lijks van 1221 uur, beh. zondags. Internationaal lesprogramma. Zeer verzorgde samenstelling der clubs naar leeftijden. TONNEN GELD De heer Van Wijk (KVP) vond dat de heer Wagenaar duidelijke taal bad ge sproken. „De hele affaire heeft de ge meente tonnen geld gekost en nog heb ben we niets", zo stelde hij wat mis noegd vast", „en dat beeft beslist niet aao het gemeentebestuur of raad ge legen". Hij vond het jammer, dat het kort geding is aangespannen. Hij stond overigens achter het voorstel van b. en w. JURIST NODIG De heer Van Maanen (AR): „We heb ben weer eens een onverkwikkelijke situatie. Ik hoop dat we nu leergeld hebben betaald en tot de konklusie zijn gekomen, dat we een jurist hard nodig hebben. Zouden we die gehad hebben, dan zou dit niet zijn gebeurd". De heer Van Maanen pleitte voor een goede waarborg, waardoor de Biezenkamp- winkeliers er verzekerd van zijn, dat hun belangen niet zullen worden ver waarloosd en er met spoed aan uitbrei ding van hun centrum zal worden ge werkt. „Vertraging van de Biezen- kamp-uitbreiding zou een onverteer bare zaak zijn. Er heerst nu een groot gevoel van onbehagen bij de winke liers en ik sta, wat dat betreft, vol ledig achter hen. Maar we zitten ook met een groot aantal inwoners van Leusden-centrum, die goede winkel voorzieningen missen. Daar moeten we ook rekening mee houden" CENTRAAL Burgemeester Van der Post: „De rea lisering van de Biezenkamp blijft cen traal staan. Ik begrijp het onbehagen van de winkeliers.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 1