Regen spelbreker bij feest van Oranjevereniging NAVO -luchtmacht oefeningen - ook op Soesterberg Straattekenfestijn en barbecue erg geslaagd Max van Haasen ziet het allemaal niet meer zo zitten Pentekeningen van pessimistische Leusdenaar Expositie in Galerie Valk geeft sterk vertekend beeld van hedendaagse mensheid KINDERMIDDAG TOCH ERG GEZELLIG Expositie van Maarten 't Hart DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1974 LEUSDER KRANT «DEF LEUSDEN/CENTRUM - De Oranje Vereniging Leusden organiseerde za terdagmiddag 31 augustus weer een spelmiddag voor de jeugd. Bovendien waren er voor de ouderen spelen op gezet. Dit waren voornamelijk ech te „oude" spelen, zoals kuipje ste ken, mastklimmen etc. Hoewel de jeugd weer in grote ge tale aanwezig was (ca. 500 kinderen), lieten de ouderen het afweten, zodat dit deel van het feestprogramma kwam te vervallen. Voor de jeugd van 6 t/m 12 jaar waren er 12 spelen in elkaar gezet. Dit verliep allemaal erg vlot en ge zellig, hoewel de regen wat roet in het eten gooide. Desalniettemin lieten zij zich niet verjagen en werkten de spelletjes vrolijk af De uitslagen zijn als volgt 6 jaar: 1.Jaqulien de Graaf 230 p. 2. Maarten Servaas 220 p. 3. Chris Wessels 215 p. 4. Lia Apeldoorn 200 p. 5. Peter Rutten 185 p. 6. Harry Epskamp 185 p. 7.Gerco Renkers 175 p. 8. Mare Krelage 175 p. 9. Klaas Visser 175 p. 10. Renate Voormolen 175 p. 7 jaar: 1. Lucia Ruitenbeek 295 p. 2. Thea Gils 270 p. 3. Michel Pater 230 p. 4. Frans van Winterswijk 220 p. 5. Rosan Zeilstra 215 p. 6 Wilco van Andel 210 p. 7. Judith Hom 195 p. 8. Marcel Kippersluis 190 p. 9. Klaas Lagenmaat 190 p. 10. Arnd Talsma 185 p Spelmiddag Oranjevereniging. Het is beslist niet gemakkelijk om met een slappe buis de roos te raken Spelmiddag O.L.V. Mastlclim- men voor een prijs. Je moet er natuurlijk wel eventjes je best voor doen 8 jaar: 1. Ester Versteeg 2.Jauke Jan de Jong 240 p. 235 p. 3. Annemiek van Ekeren 235 p. 4. Sijdieey Bouwmans 225 p. 5 Rutger Prakke 225 p. 6 Marijke Herder 225 p. 7. Ellen Kortes 200 p. 8 Karren Eikenboom 200 p. 9. Gert Jan Schreuder 200 p. 10 Florine v. d. Burg 200 p. 9 jaar: 1. Mico Ombach 230 p. 2 Mare Caldenhoven 225 p. 3. Gogo van Alfen 225 p. 4.Rina Herder 220 p. 5. Marolien Westland 215 p. 6 Annie v. d Veer 210 p. 7 Wella Noordijk 210 p. 8. Ton de Jager 205 p. 9. Ingrid Knevel 200 p. 10 Rene Lagenmaat 200 p. 10 jaar: l.Katlijn Knijff 260 p. 2. Peter v. d. Glind 260 p. 3.Teus Hensbergen 245 p. 4 Ian Traa 245 p. 5. Nico v. d. Zee 245 p. 6.Nicolette v. d. Doe 245 p. 7 Marko Haan 235 p. 8-Marja van Hulzen 235 p. 9 Bertus Stegeman 230 p. 10. Sjoerd Servaas 230 p. 11 jaar: Ï.Willem P. Voormolen 285 p. 2. F rits van Lingen 260 p. 3. Ellen van 't Hof 240 p. 4. Willem van Burgsteden 220 p. 5 Ruud Hoksbergen 215 p. 6. Manke Kreigsma 215 p. 7. Annita Brouwer 210 p. 8 Piet Donselaar 210 p. 9. Henna Rikkers 205 p. 10 Geke Burgsteden 205 p. 12 jaar: 1 Enk Etten 270 p. 2. Paul Hom 260 p. 3 Wim Burgsteden 260 p. 4. Rita Horst 240 p. 5.Josien Herder 240 p. 6. Hans van Someren 240 p. 7 Rene van Gameren 225 p. 8. Dennis Bovens 215 p LEUSDEN - Gedurende de periode van 9 t/m 11 september a.s. zal in Centraal Europa een periodieke in ternationale luchtverdedigingsoefe- Centraal Europa een periodieke in ternationale luchtverdedigingsoefe ning worden gehouden. Deze oefening kreeg de codenaam „Crack Force" en zij beoogt het testen van de inter nationale samenwerking van de lucht verdediging binnen de NAVO. Bij deze oefening zullen vliegtuigen worden in gezet van de luchtstrijdkrachten van Belgie, de Duitse Bondsrepubliek, En geland, Canada, Denemarken, Ameri ka en Nederland. Voor zover het Nederland betreft zal ook boven ons land in-deze perio de verhoogde vliegactiviteit plaatsvin den zowel gedurende de dag- als de nachturen Om de realiteit zoveel mo gelijk te benaderen zal wellicht in en kele gevallen de geluidssnelheid wor den overschreden. Teneinde de ge luidsoverlast daarvan tot een minimum te beperken zullen deze supersone vluchten uitsluitend op een zeer grote hoogte worden uitgevoerd. Voor zover het de Vliegbasis Soes terberg betreft zal aan deze oefening worden deelgenomen door de Ptu^ van het Amerikaanse 32e Tactical5 ter Squadron en enige hier tijdehu'S stationeerde Starfighters van deVlS basis Leeuwarden. Deze oefening^ ziet verhoogde vliegactiviteiten os» dag en met name ook gedurendedei gende tijdstippen des avonds cd nachts: maandag 9 september: van 21.00-231 uur. dinsdag 10 september van: 2.304}] uur. woensdag 11 september van: 2(t, 6.00 uur. met dus mogelijk verkeer van sty tende en landende toestellen vliegbasis. De Commandant van de Vliegas m wijst er op dat voor een doelmata luchtverdediging enkele maleo 's nachts moet worden geoefend Dt igz aantal oefeningen wordt zo beperi 1 mogelijk gehouden. Hij is zich r{ [62 ledig bewust van het ongerief voort .q( bevolking dat door de lawaaihinie vooral bij het starten wordt ven» zaakt, maar verzoekt desondankshi-t voor begrip te willen opbrengen" De weergoden hadden helemaal een slechte bui, want door de regen moest het avondprogramma in de Rodakan- tine gehouden worden. Binnen was het echter ook heel gezellig, zodat de velen die toch gekomen waren, op een geslaagde dag terug kunnen zien. AMERSFOORT - In Evelien Wolfs „Galerie Valk", Valkestraat 31 te Amersfoort, exposeert van zaterdag 31 augustus tot en met woensdag 25 september de Leusdenaar Max van Haasen zijn pentekeningen. Max van Haasen woont Bohemen 14 te Leusden-centrum, en u kunt hem telefonisch bereiken onder nummer 03496- 1984. Zijn tentoonstelling ge titeld „Vertekend beeld" is dagelijks te bezichtigen: Van dinsdag tot en met vrijdag van 13.30 tot 17.00 uur. en zaterdag van 11.00 tot 18.00 uur. Sinds Max van Haasen in oktober 1973 in Apeldoorn exposeerde, is er lelijke vertekening lijkt te hebben af gedaan. Er is zelfs een Paus met een gedrochtelijk grijnzend vrouwenge zicht. Ook de nonnen eens de draagsters van een kloostergemeenschap, komen er niet best af In de pentekening „Bewondering" zet Max de nonnetjes in devote aanbidding bij een uitge dijd contrabas-achtig muziekinstru ment, bespeeld door een naak te vrouw. Deze nonnen maken nog wel muziek, maar het is niet meer de muziek van deze tijd. De zwarte kap pen van de nonnen maken hen tot potsierlijke wezens. „Onbereikbaar" toont een non met me verscheidenheid van kleuren aan. Er is een heel gevoelig mens aan het woord, die de pentekening als weinig anderen weet te verheffen tot een grootsheid van kompositie en een trans formatie van kleur en schaal. De uitbeeldingsvormen van de men selijke en onmenselijke figuren doen enigszins denken aan Bendien, met zijn wonderlijke hoofdvormen en zijn langgerekte nekken. Heel mooi vind ik „Vrouw met berenkleren", een mijns inziens wat probleemlozer tekening met ragfijne schermbloemachtige planten rond een een vrouwenfiguur. Verstild vind ik ook de vrouw in „Pathetisch gebaar": een meisje, teer, en in gedachten ver zonken zittend op een stoel tussen vegetatie en dierfiguren. De vrouwen komen er overigens óók niet best van af bij Max van Haasen. Ook het vrouwelijk element schijnt voor hem tot een verleden tijd te behoren. De vrouwen zijn vertekend, vaak aan palen geslagen. Hun borsten zijn vaak overdreven aangezet. Mis schien moet hier ook weer een jeugd trauma worden afgereageerd. Eveneens geven de figuren een ver tekend beeld te zien wat hun gezichts vermogen betreft. Ze hebben meestal geen ogen, maar gaten of brilleglazen' In die brilleglazen zien we onszelf weerspiegeld: „Déja vu". In „Non sens" wordt Christus weerspiegeld in de brilleglazen. veel in zijn werk veranderd. In de jaren 1971 tot en met 1973 maakte hij vooral pentekeningen onder het thema „Stoel- en graslandschappen". Maar de stoel is uit zijn huidige wer ken verdwenen De vegetatie, het onkruid, de plan ten woekeren nog steeds voort in zijn werk. Er zijn veel tekeningen waarop de Paus, de Sint Pieter in Rome, Christus en nonnen komen. De vraag doet zich voor of Max afrekent met een hem benauwend Rooms-Katholiek verleden. In zijn pentekeningen „Eenzaam en zó waanzinnig" zien we de Paus in het felle schijnsel van een modern spotlight, zijn hoofd in een wazige Christusfiguur aan het kruis. In „Boe tedoening" doemt de Sint Pieter op In „De verzoeking" komt de Paus als het ware naar de wereld toe. Maar het beeld van de Paus is vertekend. Het is een Paus, die vroeger een mach tige figuur was, maar die nu in zijn een kruis om de hals; „Verheerlij king" is een kompositie van kruis, Paus en nonnen Ik weet eigenlijk geen weg met al die vertegenwoordigers en symbolen van het instituut kerk Voor Max is dat alles uit een voorbije wereld. Het beanstigt mij; het heeft iets heel erg unheimisch. Robert Bollen, de neerlandicus, die de tentoonstelling zaterdagavond 31 augustus opende, zei terecht, dat het toekomstbeeld, ons toekomstbeeld, niet erg rooskleurig was Max van Haasen ziet het allemaal niet zo erg meer zitten. Het is allemaal een voorbije wereld, maar hij wordt er kennelijk nog wel erg door gekweld. De beel den achtervolgen hem nog. De pentekeningen op zichzelf, af gezien van het behandelde onderwerp zijn héél verfijnd en estetisch bizon- der fraai. De tekeningen tonen alle een mooie vlakverdeling. Het zwart wit geeft in al zijn nuances een enor- Nergens hebben de figuren in het landschap een horizon. In zijn aller laatste werk „Waternimfen" en „Wa tergroef zijn de figuren gesitueerd in het water met een kronkeling van lianen en waterplanten. Door een dui- kersbril, compleet met snorkel, wordt onze wereld weer weerspiegeld. Waar het op den duur héén moet met die wereld van Max van Haasen: ik zie het erg somber in. Ik hoop van har te, dat hij met zijn bijzonder teken talent, niet alleen het bizarre blijft weergeven, maar ook iets van de schoonheid van onze wereld. Straattekenen met Blijhof: een inspannende bezigheid. LEUSDEN-CENTRUM - De Speel en Rekreatievereniging Blijhof organi seerde het afgelopen weekend weer festiviteiten voor jong en oud. Dit keer beten de ouderen de spits af met een barbecue op de vrijdagavond. De kin deren konden zich de volgende dag kre- atief uiten op het asfalt van de Larix- laan. DE BARBECUE Hoewel er evenals de vorige keren geen overweldigende belangstelling was voor deze barbecue in de speeltuin, was de stemming reuze gezellig. Vrij dagavond was het nog prachtig weer, zodat er hier en daar tijdens het rooste ren van de kippeboutjes nogal wat zweetdruppeltjes vielen. Sjoerd Bosma liet de aanwezigen op zijn eigen, pret tige wijze de spieren weer eens goed losmaken. Met dit volksdansen kwam de stemming er pas goed in, helemaal omdat iedereen hieraan meedeed. Hét middernachtelijke uur was dan ook veel te vlug aangebroken. Zaterdagmorgen was het inde Larix- laan weer een drukte van jewelste. Hoewel de lucht er af en toe erg drei gend uitzag bleef het droog. De hele Larixlaan werd volgetekend met de meest uiteenlopende tekeningen. Heel mooie waren er bij en voor deze kunstenaartjes was het jammer dat de regen hun scheppingen 's middags weer Ook vader tekent mee, al zijn het maar de namen van zijn kin deren. voor het grootste deel uitwiste. Var iedereen was er een bekertje limoEii om tijdens het inspannende werk 4 dorst te lessen, en ze mochtendeoïff- gebleven krijtjes mee naar huis neca om de stoep bij moeder thuis nog eia vol te kliederen. Zonder meer kan gezegd wordend zowel de barbecue (ondanks het gerikt aantal aanwezigen) als het straattek«- festijn weer een groot succes *u Blijhof zal deze twee festiviteiten du ook zeker op haar programma lata staan. ANCO MALI PERSONALIA Max van Haasen werd in 1940 gebo ren te Soerabaja. Hij kreeg zijn opleiding aan de Ko ninklijke Akademie voor Beeldende Kunsten in Den Haag, waar bij in 1968 afstudeerde. Sinds 1971 is hij aan deze Akademie werkzaam. LEUSDEN - De Leusdenaar Maarten 't Hart houdt van vrijdag 6 september tot en met 5 oktober een expositie van tekeningen, grafiek en schilderijen in het Thomassonhuis Kunstinformatie centrum te Hengelo (Overijssel). De officiële opening is vrijdagavond (mor gen) om acht uur. De expositie is ge opend dinsdag tot en met vrijdag van 18.30 uur tot 21.30 uur en zaterdags van 13.30 uur tot 18.00 uut. Dat Maar ten 't Hart een geboren Leusdenaar is, steekt hij niet onder stoelen of ban ken. Op de uitnodiging staat als zijn adres: Wilgenlaan 11, Hamersveld. De expositie is te vinden aan de Pastorie straat 51 te Hengelo.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 4