VAN BEKKUM „GEZICHT '74" STOTS'OPTIEK MEDEWERKER LUXE EN HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN HET VERDWENEN GOUDLAND superbenzine Groot assortiment groene en bonte kamerplanten. KAPITEIN ROB: MONO-FLO Benelux b.v. J. v. Melweg 3 - Achterveld Tel. 03425-239. Voor huwelijks- kaarten Voor verlovings kaarten Neem dan Juweel verf I J. BLOK welkoop Winkel Coöp Achterveld Hessenweg 206 - Achterveld Tel. 03425-614. LEUSDER KRANT STRIP c Postbus 7, Eikenlaan 49 Leusden-C. Tel. 03496-1576. LEUSDER KRANT Finnmark 3 - Leusden-C Telefoon 03496-1495. LEUSDER KRANT Finnmark 3. Leusden-C Telefoon 03496-1495. O.A.: YUCA'S, met 2 koppen 39.75 Chinese LANTAARNPLANTJES 3.85 ERWTENPLANTJES (Cemecio) 2.75 kwekerij ton hilhorst planten en bloemen ursulineweg 5 - leusden-c. - tel 03490-21593 door H. W. van Brakel SCHILDERT U ZELF Tevens moderne kleuren MUURVERF, veegvast BEHANG volgens stalen boeken. Ook in ZONWERING zgn wij gespecia liseerd Kom vri|bli|vend eens advies vragen bij SCHILDERSBEDRIJF WILGENLAAN 21 TEL. 03496- 1251 LEUSDEN-CENTRUM Bij ons verkrijgbaar: Leusden-Centrum zegels DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1974 LEUSDER KRANT -47- Een doffe knal weerklonk, gevolgd door het gierend geluid van een door de lucht suizend voorwerp. Enkele seconden daarna spatte het zeewater een tiental meters achter de onfortuinlijke vlie ger op. De lijn was prachtig gericht, want het dunne doch sterke koord daalde bij het doorzakken over de uit gestrekte rechterarm, waarmede de drenkeling lag te zwaaien. Met beide handen greep deze het vast, waarna Peterson en Edouard snel begonnen in te halen. Voorzichtig manoeuvreer de kapitein Van der Decken, terwijl de mannen midscheeps gereed ston den om over te nemen, zodra men dicht genoeg genaderd was. Nog twin tig meter. vijftien meter. tien meter vijf meter Toen schuurde het bolstaande vliegerpak langs de gladde scheepswand. De bootsman, ge traind in dit werk als geen ander, hing reeds aan zijn vanglijn buiten boord, tot aan zijn middel in het water Hij greep de drenkeling stevig beet en liet zich vervolgens door de drie matro zen weer omhoog halen Tien secon den later werd ook de tweede geredde door de doktor in ontvangst genomen f»n overgebracht naar de ziekenboeg -48- Kapitein Van der Decken wenkte de eerste stuurman ..Neem beneden het roer over, Van Dijke en vervolg onze koers Mijnheer Vernier en ik gaan even een sigaret roken in mijn hut Van Dijke verdween door het luik, gevolgd door Edouard, Peterson en de gezagvoerder, die het luik naar het commandodek thans sloot Ziezo, Edouard. Dat zit er weer op. Je ziet wel. dat ons kruisen over de zeeen zeer nuttig is Er is altijd wel wat te doen Dit is de eerste redding die je hebt gemaakt. Je hebt je ilink gehouden jongen, want het was soms wel even gevaarlijk boven. Het had maar weinig gescheeld, of die ene verra derlijke roller had je ondersteboven gekegeld. Gelukkig dook je nog net weg onder de stuurkap." ,,Het was, omdat u mij waarschuwde, kapitein. Ik zou het niet in de gaten gehad hebben. Dat beken ik eerlijk." „Al doende leert men, Edouard. Het was een nuttige les. Maar nu gaan we ons eerst maar eens een beetje opknappen, vind je niet? Tot straks." met alphabet lag geopend voor hem. Het was het „Register der reddingen". Zorgvuldig noteerde hij de gegevens, verstrekt door dokter Mc. Morrisson en plaatste de nummers 222 en 223 met kleine cijfers achter de namen, deze nummers tevens op een lijstje noterend, dat hij daarna achter in het cahier legde. Juist, toen hij daarmede gereed was, werd geklopt en trad de ingenieur binnen. „Pardon, kapitein. Ik wist niet dat U nog bezig was „All right, Edouard Ik ben klaar met mijn werk Kom verder en maak het je gemakkelijk. Een glas cognac, na de emoties van het afgelopen uur?" „Nou kapitein, dat mag ik niet afslaan „Mooi Ga daar maar zitten en steek alvast een sigaret op Ze staan op het tafeltje, zoals je ziet. Ik zal even de glazen inschenken." Terwijl zijn gast zich in een der goudleren fau teuils neerzette en de benen behaag lijk voor zich uitstrekte, schoof de ge zagvoerder een paneel in de houten wandbetimmering opzij. Er bevond zich een kastje achter, waaruit hij een fles en twee glazen greep. „Dit is mijn bar," zei hij, zich geamuseerd tot Edouard wendend Hij klemde de fles onder zijn arm, greep de glazen in zijn linkerhand en schoof het paneel weer voor de opening. „Wij zullen er maar een nemen op de goede afloop van onze reis," zo sprak hij. „Het is alleen erg te be treuren, dat een der vliegers er het leven bij heeft moeten laten! Maar ja, daar was ik al half en half bang voor." „De man. die het laatst het toestel verliet?" informeerde de in genieur. Kapitein Van der Decken knikte bevestigend. - „Een gebroken nek was de doodsoorzaak. Ik heb zojuist het rapport van de dokter ontvangen Hij moet bij het neerkomen op een hard en smal voorwerp gevallen zijn, een rand van een vleugel of zoiets Trou wens, een smak op het water van zulk een hoogte is op zichzelf al dodelijk. De arme kerel moet er weinig van geweten hebben Althans volgens Mc Morrisson. Ja jongen, een mensen leven is wel héél erg broos. Wij zijn maar aarde vaten. Vergeet dat nooit'" Terwijl hij sprak, vulde de ka pitein de glazen. Het viel Edouard op, dat het glas van zijn gastheer voor zien was van een klein glazen tuitje, zoals vaak werd aangetroffen bij een melkkannetje van een theeservies „En de tweede vlieger? Hoe gaat het met hem?", informeerde Edouard met war me belangstelling. „Je bedoelt hoe gaat het met haar Het blijkt een vrouw te zijn." „Een vrouw9". Edouard Vernier zat perplex. „Ja. Het verwonderde mij ook al. Dat moet ik toegeven Het schijnt een circusartiste te zijn, een trapéze- werkster. Haar naam is Lucienne Delarne Er klonk een bescheiden tik ken op de deur Dokter Mc. Morris son trad het vertrek binnen „Ik kom U even melden, dat wij het stoffelijk overschot van die vlieger over boord hebben gezet, kapitein. Ik heb bij de korte plechtigheid de leiding genomen Ik meen, dat ik daarmede geheel naar uw wens heb gehandeld." „Uitstekend, Morrisson. Ik dank je daarvoor. God moge zich over zijn ziel ontfermd hebben. Wij hebben slechts geprobeerd onze plicht te doen, meer niet Hoe gaat het met nummer twee?" „Ik heb haar zolang inde ziekenboeg onder gebracht, kapitein Ze is tamelijke stuur. Het is echter een sterke, p vrouw, die zich wel gauw zal 1 len. Morgenochtend zal ze wel aardig zijn opgeknapt, denk ik." ze nog iets gezien van.die i drommel?" „Neen kapitein haar in de ziekenboeg liet brecfl verloor zij het bewustzijn Ze is» even pas weer bij kennis gekoma „Als u denkt, dat het mogelijk' dan wil ik haar morgenochtend tul ontbijt, hier in mijn hut spretè -49- „Dat zal wel mogelijk zijn, kapi* Ik zal u daarover nog nader ratf" teren." „Goed, Morrisson A prtf Ook een oorlam?" „Graag, kapitai „Ga zitten, jongen. Je hebt het diend." De gezagvoerder stond op begaf zich opnieuw naar zijn tof de wandbetimmering, waaruit hij derde glas haalde. Alvorens naart plaats terug te keren, liep hij zijn schrijftafel en drukte op ees' de twaalf knopjes, die in twee ri! van zes op een klein mahonie!)^ kastje waren aangebracht, dal oï het bereik van zijn linkerhand sta Tot Edouard's verbazing klonk stem van de eerste officier door" vertrek en wel zo duidelijk, dati scheen, alsof hij persoonlijk aan« was. „Met de brug!" sprak de uit het doosje. „Hier gezagvoer? Zeg Van Dijke, je hebt de andere sen, die aan het reddingswerk h» deelgenomen, toch het gebruikeli, oorlam gegeven?" „Ze ruiken er naar, kapitein!" „O.K." - De s» verdween uit de aether, doordat deert mandant op een der andere kncyi drukte. Met een tevreden uitdruk in zijn ogen voegde hij zich hij dokter en zijn gast. „Welnu dan uw gezondheid heren!" Het was negen uur in de morp toen dokter Mc. Morrisson zici de gezagvoerder kwam melden. W zat aan zijn tafel te werken „Ikfj u even zeggen, dat de dame ink tie weer geheel is hersteld kap Zij heeft het ontbijt gebruikt U ziekenboeg en heeft nog met men* -22- Diezelfde avond wordt de toestand van het schip in de familiekring besproken Geld voor reparatie is er niet en Her mandes Rocas is al besloten, het schip te verkopen Maar wat zal zo n oude, lekke topzeilschoener opbrengen'1 Dan komt Terezina met een voorstel. „Weet u wat ik zal doen9" zegt zij tegen haar pleegouders, „ik zal een baantje zoe- ken aan de wal tenslotte heo ik niet voor niets mijn diploma's en opdie ma nier kan ik zeker wat verdienen Als we genoeg hebben. Maar dan valt Ambrosius haar in de rede. „Jijaande wal9 Geen sprake van!" zegt hij boos „Ja, maar zie jij dan een andere op lossing?" vraagt zijn vader, die voor het idee van Terezina wel iets voelt. „Daarom gaat het niet", valt dejongen uit, terwijl hij met zijn vuist op tafel slaat, „maar Terezina hoort hier aan boord thuis. Zou zij voor ons moeten gaan verdienen? Dat zou een schande zijn En als het moet. zal ik wel zien lading te vinden. Geloof mij, er is met dit schip nog best wat te verdienen. Maar je moet de weg weten". .p .p p .p .p .p .p .p .p .p p .p fcp \p .p .p .p i 4* 'Ts 4s -17- Kappie staarde met enige verbazing naar het scherm, waarop nu inderdaad duidelijk de omtrekken van een scheef liggend schip te zien waren „U gaat mij toch niet vertellen, dat dat de Groene Draeck moet voor stellen?" vroeg hij met duidelijk on geloof in de stem „Twijfelloos, heer kapitain!" nep Professor Todelahiti uit „Daar ligt der Groene Draeck! Leg tjet schip stil alstublieft." „Ik mag een gelede walslurp worden als dat uw góudschip is, professor.' hiela Kappie vol. „Wilt u der wetenschap bestrijden0' kreet de kleine geleerde verontwaar digd. „Ik weet alles van de Q'gamma- scopoloog af, heer Kapitain!" „Dat geloof ik graag," gaf Kappie toe „Maar ik weet heel wat van de scheepvaart, ziet u En dat ding op het scherm was een flink formaat stoomschip Een vrachtjoeker, zou ik zeggen Die waren in die tijd van de Groene Draeck nog niet uitgevonden, professor'" Professor Jodelahiti staarde de an der even verbluft aan „Wellicht heeft u gelijk," mompelde hij. een weinig uit het lood geslagen „Er zouden nog meer wrakken kun nen zijn. niet? Gewoon doorvaren maar Geruime tijd voerde Kraak met geringe snelheid heen en weer, terwijl de geleerde passagier ijverig zijn Q'gammascopoloog bediende. De Maat. die in de stuurhut het goede schip Kraak omzichtig heen en weer manouvreerde, schrok op toen laat in de middag Professor Jodelahiti een luide gil slaakte „Heer Kapitein!" riep degeleerde. „Der Groene Draeck Gene vergis- sink'" Wij zijn een sterk groeiend en dynamisch, nationaal en internationaal werkend bedrijf, op het gebied van automatiseringssystemen voor de pluimvee en veeteelt, in het bijzonder drinkwater-apparatuur. Voor ons kantoor zoeken wij op korte termijn een Wij verwachten van hem organisatie-vermogen zelfstandig te kunnen corresponderen in ENGELS-DUITS-FRANS accuratesse goede type-vaardigheid vlotte commerciële benadering in het voeren van telefoongesprekken met onze relaties in binnen- en buitenland wij denken aan een leeftijd van 22-27 jaar Heeft u ook nog administratieve ervaring, dan verzoeken wij u sollicita ties schriftelijk of telefonisch te wenden aan, Bij Stots Optiek ln Amersfoort kunt U nü al i kiezen uit de allernieuwst» 1974 brilmcdellen van beroemde huizen, zoals Silhouette en Rodenstoclc Exclusief. Komt U eens bij ons binnM, dan kunt U vrij kijken en passen en zélf zien hoe de brilmode 1974 U staat. Leden van ziekenfondsen ontvangen bij ons natuurlijk je gebruikelijke vergoedin gen. Arnhemsestraat 26 - Tel. (03490) 1 60 81 Amersfoort -21- Wanneer de „Maria das Flores" de haven van Valeta binnenloopt en de lui ken opengaan, blijkt een groot deel van de lading totaal bedorven Met tranen in de ogen ziet Hernandes, hoe slecht de zaak er voor staat. Wat moet hij nu beginnen? Dit kost hem duizenden gul dens! „Je kunt het schip wel naar de sloper brengen, vader", zegt Am brosius, wie denkt er nu nog over om iets met dit schip te laten vervoeren? Wij kunnen immers nooit garanderen, dat de lading goed overkomt?"OokTe rezina staat er verslagen bij Zij be grijpt maar al te goed. wat deze strop voor haar pleegouders betekent „We zullen nog eens zien", zegt de oude Rocas met schorre stem, „het schip zal hier in het dok moeten en worden gebreeuwd., er zit niets anders op, maar waar ik het geld vandaan moet ha len, weet ik ook niet". De „Maria das Flores" is twee jaar geleden voor het laatst in het dok geweest en dat heeft toen een aardig kapitaaltje gekost Maar zo doorvaren kan ook niet Wat moet er nu dus gebeuren? de grootste coöperatieve land- en tuinbouw organisatie van Nederland. Dat geeft u zekerheid zonder meer. constant in kwaliteit

Leusder Krant | 1974 | | pagina 6