Andere indeling voor groenpartij Rossenberg Diskussie-nota streekplan Utrecht- Oost: Reclassering is een keihard stuk maatschappijbelang DE BURGER WORDT RECHTSTREEKS BIJ DE ONTWIKKELING BETROKKEN Bar wordt eerder gesloten als geen verbetering wordt bereikt DOE MEE AAN DE BLOEDAFNAME- AVOND INBRAAK IN AUTO ojr* >CK NOGMAALS DE OVERLAST IN GROENHOUTEN TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT GEKOMBINEERDE KURSUSSEN TALENPRAKTIKUM K0NVERSATIE DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1974 leusder krant LEUSDEN/CENTRUM - Id het voor aar zijd de plannen bekend gemaakt voor het stuk grond langs de groene- ioom. Dit plan was ingediend door de beer Roggenkamp. Hoewel op de be- sluursvergadering van 30 mei j.l. dit plan nog wel met enkele woorden ter sprake kwam, leek er voor het be stuur van de wijkver. Rossenberg geen redeo om te proberen verder nog enige njvloed hierop uit te oefenen. Al vlug daarna kwamen echter diver se bezwaren naar voren. Ie Enkelen zagen in de geplande water partij een gevaar voor kleinere kinderen. Die kon men er dus in de toekomst niet zonder geleide heen laten gaan. 2e Men vond het plantsoen-idee te on natuurlijk Er was weinig behoefte aan een echte wandelparkje. Daarom gingen er stemmen op, om het ter rein ongeveer te laten zoals het is. Vooral ook omdat dit meer over eenkomstig het beeld van het land schap in onze omgeving is. Men wilde dit zelfs meer geaccentueerd zien en dacht hierbij aan slootjes, boom walletjes, e.d. 3e Als derde bezwaar kwam naar vo ren dat er te weinig rekening werd gehouden met speelruimte voor de oudere kinderen Deze moeten kun nen ravotten en allerlei spelletjes kunnen doen, die in een plantsoen verboden zijn. Vooral dus gelegen heid voor spelen, die meestal in de vrije natuur tot zijn recht ko men. 4e Ook hondeneigenaren protesteer den. Men wil graag deze gelegenheid blijven houden om de honden uit te laten. Het plantsoenachtig ontwerp is hiervoor veel te netjes. Ook de ze trouwe viervoeters willen rennen en ravotten. 5e Ook de aardwei viel niet algemeen in goede aarde, deze zou sterk het uitzicht belemmeren van de weste lijke rij huizen van Terberghorst en de Ruiterhorst. 6e Als laatste punt de aparte heuvel vlak bij enkele woningen. Vooral deze bewoners zouden sterk in hun uitzicht belemmerd worden. De heer Voskuilen die vooral be zwaar 2 en 3 naar voren bracht, maakte een uitgebreide tekening met toelich ting. Hij vroeg of de wijkvereniging deze alsnog aandegemeente-architekt, de heer Roggenkamp, wilde voorleggen. De heer Blankenstnn maakte van de te kening fotokopieën. De heer Roggenkamp was bereid van de bezwaren kennis te nemen. Vrijdagavond 5 juli was er een bespreking met de werkgroep Groenvoorziening tussen de heer Rog genkamp en de heer van Dijk (assis tent van de gemeente-architekt); Mvr. Lindeman, Mevr. Fennema, heren Kes- seler, Bakker, Voskuilen, Diepstraa- ten, van Rooyen en Warmenhoven. Het werd een geslaagde bespreking. De heer Roggenkamp voelde wel voor het idee van de heer Voskuilen en hij wilde daaraan in grote trekken wel te gemoet komen, als dit een algemene wens is. Weliswaar was er wat werk verzet dat nu weer ongedaan gemaakt moest worden, maar dat was geen groot be zwaar. Het uiteindelijk resultaat is dat de heuvel vervalt. Bovendien zal de aardwal zo laag mogelijk gehouden worden, men kan er dan vanuit de huizen overheen kijken. Op deze wal zal de beplanting dan wat meer opengewerkt ■fY illUH HUIK »r j worden, zodat ook het uitzicht vooreen groot deel bewaard blijft. Bezwaar 1 werd niet algemeen ge deeld De vijver wordt echter wel verkleind, zodat deze nu meer het karakter krijgt van een brede sloot, maar dan met glooiende hellingen. Doordat bezwaar 2 en 3 praktisch aan vaard werden, kwam men daarmee automatisch ook tegemoet aan bezwaar nr. 4. Op de tekening van het plan kunt u zelf zien hoe het ten slotte zal worden. De wijkvereniging Rossenberg is erg blij met deze inspraak, waarbij de ge meente zich (in de persoon van de heer Roggenkamp) opgesteld heeft zeer positief Men is van mening dat er toch wel bijna het optimale bereikt is, hoewel men het natuurlijk niet iedereen voor 100% naar de zin kan maken UTRECHT - De Provinciale Planologische Dienst van de Provincie Utrecht heeft een discussie-nota „Streekplan Utrecht-Oost" opgesteld, waarvan de geformuleerde uitgangspunten en doelstellingen een geheel voorlopig karakter dragen. Pas nadat de nota in een zo breed mogelijk verband ter discussie is gesteld, zal mogelijkerwijs met een aantal alternatieve modellen, een foor-ontwerp worden opgesteld. Om de ïnspraax van ae bevolking in de provincie zo groot mogelijk te doen lijn - een zaak waaraan het gehele college van Gedeputeerde Staten zo ge tuigde de gedeputeerde Mr. W. R. van der Sluis, zeer veel waarde'hecht - rullen in het streekplan-gebied een zestal openbare bijeenkomsten worden georganiseerd. Om vanaf het begin zich er op be srokken te weten, lijkt het ons van belang, dat men zoveel doenlijk deze bijeenkomsten bezoekt. Houdt daarvoor onderstaande data vrij! 16 september 1974 Hotel Smit, Amers- foortseweg 26 te Doorn, onder meer voor bewoners van Maarn 17 september 1974: Verenigingsgebouw Schans, Woudenberg, voor de be volking van de Gemeenten Rens- woude en Woudenberg 11 september 1974: Raadskelder, Nieuw gemeentehuis van Amersfoort, Stadhuisplein 1, onder meer voor de bevolking van Leusden. LEUSDEN/CENTRUM - Nog maar enkele dagen en de EHBO-afd. Leus- den/C. houdt in samenwerking met het Nederlandse Roode Kruis weer een bloedafname-avond. Reeds velen hebben zich opgegeven door hun aanmeldingskaart terug te stu ren Ook zij die door misverstand of wel ke omstandigheden ook geen aanmel dingskaart ontvangen hebben, zijn 'savonds welkom tussen 19.10 en 21.30 uur (gezonde mensen met de leeftijd tussen 18 en 65 jaar) in het Ros Beij- Mrd, Hamersveldseweg 54 te Luesden- •entrum. Tevens bestaat er gelegenheid zich JP te geven voor de EHBO-cursus die deze winter wordt gehouden. Aanvang Plaats hoort u nog nader J bent van harte welkom. Tot maan dagavond 16 september. De duidelijke discussie-nota, lees baar voor iedereen, is voor belang stellenden tegen betaling van f. 1,-- verkrijgbaar op alle gemeentesecre tarieën Men krijgt daarin in drie hoofdstuk ken. t.w. Inleiding, Uitgangspunten en Doelstellingen informatie over het al gemeen karakter vap elk der hoofd stukken en vervolgens in hoofdstuk I over het ontstaan van de nota en over het doel ervan, in Hoofdstuk II (Uit gangspunten) over resp. Natuur en landschap Openluchtrecreatie, land bouw, bosbouw en visserij, Infrastruc tuur, Bevolkingsontwikkeling en over de (voorlopige) getrokken conclusie Hoofdstuk III behandelt de doelstel lingen per facet: 1. Natuur, landschap en milieubeheer. 2. Stedelijke func ties, 3. Landbouw, bosbouw en visse rij. 4. Openluchtrecreatie en 5. In frastructuur In het gebied van het nieuwe streekplan gelden thans een tweetal streekplannen: 1. Streekplan Utrechtse Heuvelrug, 2. Streekplan Ut rechtse Vallei en Eemland. Tijdens een persgesprek infor meerde Gedeputeerde Mr. W. R. v. d. Sluis in ruime mate over de be doelingen en de toch betrekkelijk lange weg, die moet worden gegaan, alvo rens het streekplan Utrecht Oost de finitief zal kunnen worden vastgesteld. In drie fasen wordt de burgerij zo ruim mogelijk bij de ontwikkeling be trokken Gedeputeerde Staten stellen het op prijs, dat bij de besprekingen, welke gevoerd zullen worden met de gemeen tebesturen, zoveel mogelijk de gemeen teraden zullen meedoen. Mr. v. d. Sluis kon zich overigens wel voor stellen, dat in het eerste stadium de pas geinstalleerde nieuwe raden nog niet helemaal aan de gesprekken zou den willen deelnemen, maar hóópte, dat dit toch wel het geval zou zijn. Het discussie-stuk werd op donder dag 5 september uitvoerig besproken in de commissie Ruimtelijke Orde ning uit de staten van Utrecht en ondervond daar, ondanks vele kant tekeningen, zeer veel waardering. Vooral ook de wijze van opzet en de voorgestelde werk- en behandelings wijze kreeg lof. Vanwege onderschei dene fracties werden ten aanzien van het gebodene algemene beschouwin gen gewijd, waarin lof, gereserveer de kritiek en suggesties elkaar afwis selden, terwijl slechts in één geval de gedeputeerde scherp reageerde. Dat was met name het geval toen het BP-statenlid Mr. B. W. Maris een oratie hield naar aanleiding van de uitgangspunten met betrekking tot het hoofdstuk Landbouw, bosbouw en visserij. Hij stelde, een en ander voorlezende, dat er wel geschreven wordt ,,Voor de landbouw zal in het streekplan dan ook een evenwicht die nen te worden gezocht tussen deze drie hoekstenen van de agrarische ruimtelijke problematiek, -bedrijfs- vrijheid voor de agrarische onderne mer binnen maatschappelijk aanvaard- tbace grenzen i - bevorderen van een optimaal agra rische structuur; - niet-agrarische aanspraken op agra risch gebied, maar dat in feite alleen maar aandacht wordt gegeven aan het laatste ,,Uw opmerking is nergens op ge baseerd, dus kunt U zo iets hier beslist niet waarmaken", aldus de voorzitter, die daarin vanuit meer dere fracties werd bijgevallen. Gedeputeerden kunnen zich verze kerd weten van de grote aandacht waarmee de commissieleden de voor liggende procedures zullen volgen, het geen natuurlijk doorspeelt in de pro vinciale staten in het algemeen. Nadat de gesprekken met de ge meentebesturen, zoals gezegd open baar zullen hebben plaatsgevonden, zal het stuk, met de neerslag van de besprekingen met de gemeentebestu ren in de staten worden behandeld in de vorm van een zgn thema-behan deling. Daarop volgt, met goedkeuring van de Provinciale staten de tweede fase, nl. die van het officiële Voor ontwerp, waarbij wettelijke verplich tingen bestaan om aan velerlei in stanties om reacties te vragen Daarmee gewapend gaan Gedepu teerde staten met adviseurs uit de ambtelijke disciplines weer de pro vincie in, voor herhaald overleg met de gemeenten. Men hoopt dat daarbij ook vele statenleden van hun belang stelling zullen doen blijken, en dat in dit stadium in ieder geval de vol tallige gemeenteraden en zoveel mo gelijk instanties uit de gemeenten aan wezig zullen zijn Aan de hand van Voor-ontwerp en op gedane nieuwe of aanvullende opvat tingen wordt dan het eigenlijke ont werp „Streekplan-Utrecht Oost" ge maakt Daarmee gaat men niet meer offi cieel ..de boer op" maar wordt de weg via de mogelijkheid van het indienen van bezwaarschriften, zoals dat is voorgeschreven, gevolgd, zo dat ook dan nog helemaal van een inspraak mogelijkheid sprake is. De eindfase moet zodanig vallen, dat serieus kan worden geprobeerd om het geheel in 1978 „rond" te heb ben. Daartoe zal de uitgestippelde time-table" zoveel mogelijk worden gevolgd. De betreffende commissies in de staten zullen ongeveer 3 keer per jaar worden geconfronteerd met de voortgang. Zich ervan bewust, dat de naam Utrecht Oost nauwelijks een geschikte naam mag heten, stelde de voorzitter dat in dit stadium nog geen behoefte bestaat aan een echte naam Hij prees diegenen gelukkig, die de gave der betiteling hebben, maar re kende zichzelf niet tot dezulken. LEUSDEN - Voor de overlast be zorgd aaQ omwonenden in het plan Groenhouten, door de jongelui, die in de bar van de sporthal alcoholhoudende dranken gebruiken, en tot diep in de nacht lawaai blijven maken, heeft de heer Van Weegen, de beheerder, de politie benaderd. De heer Van Weegen heeft voor deze overlast zijn excuses aangeboden. Hij zei niet te kunnen voorkomen, dat de jongelui na sluitingstijd op straat blijven herrieschoppen. De jongelui rijden met veel lawaai op bromfietsen, en claxoneren in hun auto's. De heer Van Weegen heeft uiteraard geen be voegdheid om de jongelui van de open bare weg af te houden Hij kan ze hoog stens vragen of zij naar huis willen gaan en geen lawaai meer willen maken, maar als ze aan zijn verzoek geen gevolg geven, staat hij machteloos. In zijn bar zal hij nu een medede ling ophangen, dat de omwonenden ern stige hinder ondervinden van het lawaai, en dat dit, indien ze daarmee door blij ven gaan, ten koste van hen zelf zal gaan De overlast aan herrie moet di- rekt voorkomen worden. Dat wil zeggen, dat als de jongelui de gezelligheid in de bar willen behouden op de zaterdag en de zondag, zij er hun medewerking aan moeten verlenen om niet luid tot diep in de nacht op hun brommers in de buurt te blijven racen en met hun auto's te claxoneren De kans zit er dan wel in dat de bar één of twee uur eerder zal worden gesloten. Helpt een en ander niet, dan zal de politie het voorstel aan de burge meester moeten doen om de sluitings tijd drastisch te vervroegen. LEUSDEN - In de nacht van zondag 1 op maandag 2 september werd inge broken in de auto van de heer J. D. te Leusden-zuid. Uit de auto werd een boormachine ontvreemd. het instituut voor effektieve talenstudie. jMryiduele kursussen spreekvaardigheid voor beginners, gevorderden en vér-gevor- Mroen op het talenpraktikum. Kursus op algemeen, toeristisch, commerciëel, onomisch en technisch gebied. Met deze kursussen kunt u op ieder tijdstip beginnen. Naast de individuele lessen op het talenpraktikum worden er speciale kursussen Kwrgamseerd: Sen8Z0|,kUrSUSSen van tien.weken werkt u twee uur in de week individueel op het npraktikum en één uur in de week konverseert u in een groep van drie a vier en onder leiding van een buitenlandse docent. ^gemeen repetitorium engels. frans en duits. english for the businessman francais commercial et èconomique wrtschaftsdeutsch ^[deze laatste kursussen is middelbare schoolopleiding vereist aanvangend in de week van 7 oktober 1974. Voo aanvangend in de week van 4 november 1974 °°r cyclus I aanmelden zo spoedig mogelijk, in ieder geval voor 27 september. '^LICHTINGEN: 03490-29097. LEUSDEN - Van 16 tot 22 sep tember zal in de gemeente Leusden weer de jaarlijkse kollekte voor de Reclassering worden gehouden. Om weer eens enige aspekten van de reclassering duidelijk naar voren te brengen, hadden wij een gesprek met de heer Henri de Vidal de Saint- Germain, Galicië 3, te Leusden-Cen trum. Henri de Vidal de Saint-Ger main is redaktie-sekretaris van het blad voor de reclassering K. R. 1. „Hoe komt een mens nu eigenlijk tot het begaan van een delict. Hoe ziet u zo'n delict, en wat denkt u dat er aan vooraf is gegaan?" „Ik kan er nooit vaak genoeg op wijzen, dat ieder delict in feite een noodsignaal is van een mens, die zich in onze samenleving niet staan de heeft kunnen houden, die zich niet waar heeft kunnen maken. Dat nood signaal wordt op velerlei wijzen ge geven. Gewelddadig optreden met min of meer ernstige gevolgen behoort daar ook toe. Ik weet wel, dat wij geneigd zijn dat laatste vooral als bizonder laakbaar voor te stellen, wanneer het gewelddelicten betreft van de ene persoon tegenover de andere. Merkwaardig vind ik wél, dat over het geweld van machtige industrieën te gen hun werknemers of tegen omwo nenden, die in een bijna voortdurende staat van lucht- of milieuvervuiling leven, vaak niet op dezelfde wijze wordt gedacht, en dat er zeker niet met dezelfde vanzelfsprekendheid te gen opgetreden wordt. ELK DELIT IS EEN NOOD SIGNAAL. Maar om op dat noodsignaal terug te komen: de reaktie van het publiek luidt nogal eens: „Ze zullen wel weer liefde tekort zijn gekomen". Dat duidt erop, dat het klokgelui vaag is door gekomen, maar dat het zoeken naar de klepel toch vroegtijdig is ge-staakt. We leven in een maatschappij, waarin het woord inspraak tegenwoordig niet meer uit het algemeen taalgebruik weg te denken is,4 maar waarin we toch nog altijd heel wat autoritaire verhoudingen aantreffen. Die beginnen vaak heel dicht bij huis: in het gezin. Als een kind zijn gevoelens moet on derdrukken, en zijn mond moet hou den en zonder meer moet gehoorza men, zal dat kind weinig kans krij gen om zich te ontwikkelen. Het kind moet kunnen experimenteren. Met name in arbeidersgezinnen waar de vader dagelijks met autoriteit wordt gecon fronteerd, zal hij die houding van: „Jij hebt niets te vertellen, doe maar wat je wordt opgedragen" in zijn gezin overbrengen De gevoelens van het kind worden daardoor verwaar loosd, en het kan bij voorbeeld moei lijkheden ondervinden bij het leggen van kontakten met anderen. Dan wordt het een zoeken om geaccepteerd te worden, na het geven van rondjes in de kroeg. Hij wil gewaardeerd wor den Daar heeft ieder mens uiteinde lijk behoefte aan. En als het moet zal hij wel een bravour stukje weg geven. Het zijn ook diezelfde mensen die een diep geworteld wantrouwen hebben tegen onze bedoelingen. Van de uit spraken van een club van Rome moeten ze al helemaal niets hebben. We pra ten over het afschaffen van de auto, terwijl juist die mensen vele vrije uren onder een oud vehikel door brengen om het voor zichzelf bruik baar te maken om op een vrije zondag ook gemotoriseerd deelnemer aan het verkeer te kunnen zijn Ze willen ook - net als ieder ander - zich kunnen bewegen en verplaatsen. Ze kijken-net als ieder ander - naar de televisie- reklame en zien daar de meest luxueuze zaken aan prijzen, die voor hen on bereikbaar zijn. De warenhuizen leggen hun artikelen voor het grijpen, maar je moet er wel afblijven, als je het niet kunt betalen. „Hoe staan de mensen van de re classering tegenover de deliquent, en hoe behandelen zij het delict?" „Er wordt, geloof ik, nog wel eens gedacht, dat bij de reclassering mensen werken, die met gevoelens van barm hartigheid jegens de medemens vervuld aan het werk zijn en verstokte mis dadigers op het rechte pad te houden. Ja, als het even kan ook nog op het paard te helpen met een uitstekend betaalde baan. RECLASSERING IS EEN STUK KEIHARD MAATSCHAPPIJBELANG Dat beeld is volkomen vertekend, en staat los van elke realiteit. Reclas sering is een stuk keihard maatschap pijbelang. „Strijd tegen de misdaad" is een veel gehoorde kreet in onze dagen Maar we zullen moeten bedenken dat we er niet zijn, als we alleen de gevolgen willen aanpakken, en ons wei nig gelegen laten liggen aan de oor zaken van misdadig gedrag. De gedragsdeskundigen van de Re classering aanvaarden de dader van een delict als persoon wanneer hij hulp bij hen zoekt Hier heeft dus een ontmoeting plaats tussen twee mensen, zonder dat er onmiddellijk van ver oordeling van gedrag sprake is In die ontmoeting kan een basis van vertrouwen ontstaan, waarna zij sa men kunnen zoeken welke oplossing er is voor de moeilijkheden, waarvan het delict een uitvloeisel is „Worden de verwachtingen die wij van een positief resultaat van de re classering hebben, niet vaak be schaamd?" „We hebben verwachtingen van al lerlei mensen- die we liefst ook in groepen indelen. Je kunt dan meteen aan zo'n groep een vraagstuk toe schrijven. Bijvoorbeeld „het gastar beiders vraagstuk" of „hetSurinamers- vraagstuk", en noemt u zelf maar op. Als één gastarbeider zich in zijn eenzaamheid weet te troosten, en een vriendin heeft gevonden, maar daarin bedrogen uitkomt, daardoor sterker dan tevoren zijn eenzaamheid voelt, en zijn licht ontvlambare temperament in zijn reakties op die situatie méé- speelt, zijn alle gastarbeiders plot seling messentrekkers en onbetrouw bare agressievelingen. We vergeten dan wel, dat we met een individu hebben te maken, en niet met een groep. Mensen, die met andere mensen in kontakt komen, vriendschap sluiten, verliefd raken, trouwen, kinderen krij gen, boos zijn of vertederd, blij of verdrietig. Precies zoals wij allemaal. Mensen, die op een bepaald ogenblik ja zeggen, als het beter nee had kunnen zijn, en daar later spijt van krijgen. Mensen, die fouten maken, omdat fou ten maken een puur menselijk trekje is. U vraagt mij over de verwachtingen. Als we positieve verwachtingen koes teren, kunnen we daar veel plezier aan beleven. Als we alleen maar ver wachten, dat alles toch wel mis zal gaan, hebben we weinig vreugde in het leven, en we krijgen uiteindelijk net zo vaak gelijk als degenen, die het zonniger bekijken." „Kent u vele voorbeelden van ge slaagde reclassering?" „Het is helaas zó, dat de gevallen, waarin de reclassering „mislukt", de voorpagina van de krant halen. Dat hebben ze gemeen met dat ene vlieg tuig, dat verongelukt. Terwijl de dui zenden andere vliegtuigen, die zijn opgestegen en veilig geland op de plaats van bestemming, geen woord wordt waardig gekeurd. Er bestaat zeker ook „geslaagde" reclassering. Ik geloof niet, dat daarvan alleen maar sprake is, wanneer iemand niet opnieuw met de justitie in aanraking komt. Mensen moeten nu eenmaal leven met hetgeen zij hebben. Voor sommige men sen, die verder willen reiken dan hun polsstok lang is, is het al een hele zelfoverwinning, als zij zover kunnen worden gebracht, dat zij inzien, dat hun mogelijkheden beperkt zijn, en dat zij het daarmee moeten doen. In dat geval kan je eigenlijk al zeggen, dat er van „slagen" sprake is, dat er best nog eens een uitschieter kan komen, waardoor ze de wet overtreden." „Wat vindt u van de publiciteit over de misdaad? Vindt u niet, dat de pers daarin vaak de juiste mate van zake lijke berichtgeving overtreedt?" „De vaderlandse krantenlezer krijgt iedere dag zijn dosis misdaad voorge schoteld. Sommige kranten menen dat in kleurrijke taal te moeten doen. waarbij zij de indruk geven een ver slag te doen, dat tot in de kleinste details gaat. Meestal betreffen de de tails juist de wijze waarop de misdaad werd gepleegd, en maar zelden worden de omstandigheden belicht, waaruit de misdaad voorkwam De man, die een ander dag in dag uit tergt, en die ander ertoe brengt hem in een ogenblik van razernij een klap te geven die wellicht ook nog fataal blijkt, komt als slachtoffer te boek te staan en die ander als de moorde naar. VAAK IS HET MOEILIJK UIT TE MAKEN WIE DE DADER EN WIE HET SLACHTOFFER IS Zo'n geval staat niet op zichzelf Er zijn tal van gewelddaden, die wor den uitgelokt. Het is dan uitermate moeilijk uit te maken wie de dader en wie het slachtoffer is De kranten- publiciteit gaat veelal niet zover, dat daaraan aandacht wordt besteed Het zou voor het vormen van onze opinie echter wel van belang zijn, als we daar via de pers wat meer over te weten konden komen Wat helaas nog al eens gebeurt, is dat vermogensdelicten, doordat zij een gegeven vormen, dat bijzonder aanspreekt, op een aparte manier in de publiciteit komen. Ik denk aan een man, die jaren geleden banken en bedrijven voor grote bedragen op lichtte Hij kreeg daardoor ook nog een bijnaam, die je in alle kranten bij herhaling kon lezen. Het grote pu bliek „vrat" alles wat erover werd geschreven, vond het romantisch. En menigeen zal in zijn vuistje hebben gelachen, dat iemand in staat was tot dergelijke „slimmigheden". Een re cent voorbeeld van dit soort publici teit is dat van een meester-inbreker, die relaties onderhield met een agente van politie, en die van zijn levens verhaal zelfs de filmrechten wist te verkopen. Het lijkt allemaal erg mooi, maar in wezen lost zo iets de problemen van de man in kwestie niet op. In tegendeel, als de roem rondom zo'n zaak weg-ebt, blijkt pas hoe groot de schade is. De eerst zo romantische gevoelens van het publiek zijn weinig duurzaam, en bieden dan weinig soelaas meer naar een stukje levensgeluk, waarop deze mensen evenzeer recht kunnen doen gelden als wij allemaal. Wilt u iets zeggen over de deli quent en zijn kansen om weer in het bedrijfsleven te worden opgenomen?" DE DELIQUENT HEEFT RUIMTE NODIG OM ZICH TE ONTWIKKELEN „Je zou mensen, die met de justitie in aanraking zijn geweest, eigenlijk meer kansen moeten bieden dan andere sollicitanten, die met dezelfde be kwaamheden naar een funktie dingen. Die mensen hebben ruimte nodig om te groeien, en zich te ontwikkelen. Hoe eerder ze die ruimte krijgen, hoe beter de samenleving beschermd is tegen herhaling van misdrijf. Maar wat doen we? We hebben hen eerst m een hok gestopt, omdat ze niet wisten hoe ze op onze gecompliceerde maatschappij moesten reageren en - als we menen dat ze daarvoor voldoende geboet hebben - ontnemen we hun de kans om te laten zien, dat ze anders zouden willen. Maar juist in de werksituatie kan men zo enorm veel voor hen doen. Ik zou er wél de voorkeur aangeven, dat zij een stuk begeleiding kregen, als dat nodig zou zijn, maar hen buitensluiten en verstoten betekent, dat wij hen dwingen zich aan te sluiten bij anderen, die soortgelijke ervaringen hebben opgedaan. En dat willen we toch óók weer niet. De Engelse socioloog Howard Jones heeft daar eens over gezegd: „De misdadiger is de afvalput, waarin wij allen de eigen gevoelens van wrok kunnen storten." Daar zouden we eens meer over na moeten denken! „Tenslotte nog de vraag: „Wat vindt u van het gevoel, dat bij het publiek overheerst, dat iemand die éénmaal gestolen heeft, niet te vertrouwen is?" „We geloven allemaal in de over winning van goed over kwaad. Een roman of een film mag van de meesten onder ons best „een open einde" hebben, waarbij je zelf met je fantasie het verhaal verder spint en afmaakt, maar er moeten toch wel elementen aanwezig zijn, die een be vredigende afloop waarborgen. Wie zou zich bovendien een misdaadfilm kunnen voorstellen, waarbij niet aan het slot de gerechtigheid zegeviert over alle kwaad? Dat vind ik toch wel opmerkelijk, dat de Nederlandse taal een aantal spreekwoorden en gezegden kent, waar in van dat diepgeworteld geloof in die overwinning van goed over kwaad wei nig is terug te vinden. „Wie eens steelt, blijft altijd een dief". „Hij groeit op voor galg en rad". „Hij komt van kwaad tot erger". We gaan daarmee in feite op de stoel van de voorspeller zitten, en weten al bij voorbaat wat onze medemens in de toekomst zal doen (Ervaren ge dragsdeskundigen durven zich niet dan met grootste schroom over de voor spelbaarheid van het menselijk gedrag uit te spreken). Ik vind dat niet alleen bijzonder ge vaarlijk, maar ook erg kwalijk. Iemand, die een keer een ballpoint heeft mee genomen van kantoor zou dan op den duur met een schrijfmachine thuis moeten komen, als je in die lijn dóór denkt!" Wij eindigen dit gesprek met de hoop, dat de kollekte 1974 ten bate van onze medemens, die helaas met de justitie in aanraking komt, in Leusden een flink bedrag bijeen mag brengen. Hebt u iets te verkopeh? Plaats een LEUSDERHEITJE!

Leusder Krant | 1974 | | pagina 5