Winterprogramma en b.v.'s onderwerpen van gesprek Veel reakties op lezing over het humanisme Wij zeggen het met bloemen Bloed afname- avond EHBO Achterveld groot succes N.B.P. EERSTE BIJEENKOMST IN ABTB-SEIZOEN ONDERHANDSE AANBESTEDING „DE TIL" VOORSTEL TOT VERHOGING VAN DE PRESENTIE GELDEN Gratis bomen en struiken voor Alandsbeek en Rozenboom Bolderikhof niet per auto te bereiken tot 2 oktober REORGANISATIE GEMEENTELIJKE DIENSTEN Parkeerverbod voor deel van de Hessenweg in Achterveld Verbetering en verbreding van de Jan van Arkelweg Onderhandse aanbesteding Asfaltering deel Hessenweg van kom tot grens PROGRESSIEF LEUSDEN WEET HET NOG NIET f65,- per vergadering BON: UITBREIDING VAN KERSTENSSPORTPARK Ingezonden: LEUSDER KRANT nrjroinnryyinnnryTTYYYTTnnnnnnnr'ir7rx"7rtnnr?rjr<o~o~o~5^rYTrinnnnns nnnnnrrn LEUSDEN-CENTRUM - Maandag avond 23 september hield de A.B T.B Hamersveld haar eerst bijeenkomst in het nieuwe seizoen. Het bestuur besprak deze avond het winterprogramma met de leden en de heer W. H. Waalderbos gaf een toelichting op ,,de voor- en nadelen van een besloten vennootschap in het agrarische bedrijf". ,,De Til" zat behoorlijk vol toen voorzitter R. H. v. d Hengel deze eerste bijeenkomst opende. In het nieuwe seizoeh zijn weer enkele avonden met de zusterorgani saties (de C.B.T.B en het U.L.G.) gepland. Men denkt er over weer een forumavond te houden. Over eventuele data en onderwerpen van deze avon den zullen de leden nog nader geïn formeerd worden, omdat er eerst nog een vergadering gehouden wordt, damen met andere agrarische bonden. Ver der werd er vastgesteld dat de eerste werkavond voor het oogstdankfeest, op 3 oktober bij de heer R H. v. ACHTERVELD - De bloedaf- name-avond te Achterveld geor ganiseerd door het Nederlandse Rode Kruis en de plaatselijke E.H.B.O. afdeling, is wederom een succes geworden. Op deze avond hebben zich 216 donors gemeld om bloed te geven. Dit aantal is nagenoeg gelijk aan de voorgaande jaren. De organisa toren - en in het bijzonder de leider van het Rode Kruis team - waren hierover zeer tevreden. Er is dan ook veel werk gemaakt van de voorbereiding. Een team enthousiaste E.H.B.O.-ers heeft bijna ieder gezin in Achterveld en een gedeelte van Stoutenburg bezocht. En hieruit is gebleken dat een paar woorden soms meer doen dan een lang krantenbericht of een schriftelijk verzoek. Op merkelijk groot was opkomst van de jeugd. Een duidelijke blijk dat zij niet onverschillig staan tegen over het werk van het Rode Kruis. Rekent men bij het aantal donors van deze avond ook degenen die als donor staan ingeschreven voor bloedafgifte aan de Amers- foortse ziekenhuizen dan geeft ±8% van de bevolking van Ach terveld en een gedeelte van Stou tenburg bloed voor het heilzame werk van het Rode Kruis. Ook de .nieuwe" Achtervelders lie ten zich op deze avond niet onbe tuigd. Ook zij meldden zich spon taan aan Het plaatselijk E.H.B.O. bestuur is met dit aantal dan ook heel gelukkig, zulks in tegenstel ling met de organisatoren van Leusden-centrum. LEUSDEN - De raad heeft een kre diet beschikbaar gesteld voor de ver bouwing van de jongerensociëteit ,,De Til" te Leusden-Centrum Op 31 juli 1974 heeft het college van Gedeputeerde Staten van Utrecht deze wijziging goedgekeurd. Voor de ver bouwingswerkzaamheden hebben b. en w. een vijftal bedrijven uitgenodigd een prijsopgave te doen t.w.: a. Bouw- en Aann. bedrijf J. Bloemen dal te Leusden; b. P. Hertzinger te Leusden; c. B.V. Aann. bedrijf v/h Fa. A. en A. C. Jansen te Amersfoort; d. Aann. bedrijf H. J. Ruitenbeek te Achterveld; e. Aann. bedrijf W. Schoonderbeek te Leusden Van de door de bovengenoemde be drijven gedane prijsopgave was die van B.V Aann. bedrijf v/n Fa. A. en A. C Jansen te Amersfoort de laagste Aan gezien b. en w in de laatstgenoemde firma het volste vertrouwen hebben, hetgeen onder meer is gebaseerd op in het verleden voor onze gemeente ver richte werkzaamheden, stellen zij de raad voor het werk aan het genoemde bedrijf aan te besteden Opgemerkt wordt nog, dat de door B.V. v/h Jansen ingediende prijs binnen het door b. en w. geraamde bedrag blijft De Commissie Financien kan zich met dit voorstel verenigen. d nengel zal worden gehouden Men hoopt en vertrouwt erop dat dit feest ook dit jaar weer een even groot suc ces zal worden als voorgaande ja ren. 7 oktober zal er een bijeenkomst gehouden worden. Op deze avond zul len er gespreksgroepen gevormd wor den, die hun wensen naar voren kun nen brengen. Deze wensen zullen dan op de algemene vergadering (provincie) ter sprake gebracht worden. Aan het eind van deze avond wees LEUSDEN - Zoals bekend is de vergoeding voor het bijwonen van de vergaderingen van de raad laatstelijk in 1970 vastgesteld op f37,50 per vergadering. Gedeputeerde Staten heb ben b en w onlangs bericht, dat beslo ten is met ingang van 1 januari 1974 de normen, welke bij de beoordeling van de vergoedingen worden gehan teerd, te verhogen, om tot een verbe tering van de financiële positie van de raadsleden te komen. Volgens het desbetreffende besluit geldt voor de gemeenten in de klasse 10 000 tot 20.000 inwoners een maxi male vergoeding van f65,- per verga dering Voor commissievergaderingen geldt als maximale vergoeding 75% van het eerdergenoemde schaalbedrag op een gehele gulden naar boven af gerond (f49,-). Naar de mening van b en w is er alle aanleiding, gezien de steeds toene mende werkzaamheden in deze groei- gemeente, gebruik te maken van de ma ximale mogelijkheden, welke de rege ling kent Hiertoe dient echter een voorstel aan Gedeputeerde Staten te worden gedaan. Artikel 60 van de Gemeentewet bepaalt immers, dat het bedrag van de vergoe ding wordt bepaald door Gedeputeerde Staten, nadat de Raad is gehoord. B en w stellen de raad voor een desbetref fend voorstel te doen. LEUSDEN - De woonwijken in Leus den worden van gemeentewege ruim van bomen, struiken en groen voor zien. Zoals bekend vervullen bomen en struiken in een woonwijk - naast verfraaiing - een belangrijke functie, niet in het minst omdat deze grote hoeveelheden stof uit de lucht filteren, Ook voor de zuurstofproductie zijn bomen van belang, evenals voor ver strooiing van geluid en voor het af zwakken van minimum en maximum temperaturen. Zoals op de onlangs plaats gehad hebbende ontmoetings avonden van het gemeentebestuur met bewoners van woningen in de plan nen Alandsbeek-W. en Rozenboom is medegedeeld, zal aan die bewoners van gemeentewege kosteloos een boom (Alandsbeek-W.) of een struik (Rozen boom) ter beschikking worden gesteld. Die boom, c.q. struik, welke op den duur een hoogte van 2 a 3 m. ver krijgt, dient vanwege de bewoner in de voortuin te worden geplaatst. Be woners van woningen in het weste lijk deel van de Wetering, die in het vorig plantseizoen nog niet in de ge legenheid waren een boom aan te vra gen, kunnen dit thans ook doen Voor het aanvragen van een boom kan een keuze worden gedaan uit: lijsterbes, iep, sierkers, sierappel, meidoorn of acacia. Belanghebbenden kunnen terzake vóór 15 oktober a.s. contact opnemen met de afdeling Openbare Werken (te lefoon 03496-1247, toestel 152). Bij aflevering zullen wenken omtrent het planten en verzorgen van bomen en struiken worden verstrekt, aldus een mededeling van het bureau voorlich ting van de gemeente Leusden. LEUSDEN - Wegens bestratings werkzaamheden is het niet mogelijk de Bolderikhof (De Wetering) per auto te bereiken. De werkzaamheden zullen op woensdag 2 oktober a.s gereed zijn De bewoners van woningen aan de Bol derikhof zijn persoonlijk gewaar schuwd. de secretaris de heer G Th. v d. Hengel nog eens op het belang van deze avond ,,De heren van het pro vinciaal bestuur kunnen zich moeilijker verplaatsen in de problemen van de ech te agrariër Zelf heb ik daar ook al moeilijkheden mee, omdat ik al 15 jaar geen varkensstal heb schoonge maakt. Daarom hoop ik ook dat er iets positiefs op deze gespreksavond naar voren wordt gebracht, zodat we daarmee naar de vergadering kunnen gaan. Het is belangrijk dat er van onderaf iets overgedragen wordt op het kring- of provinciaal bestuur." Dit seizoen zullen ook weer de ont spanningsavonden gehouden worden. Buiten de gezelloge ontspanningsavond om zal er ook weer een kaartavond georganiseerd worden. Vast staat al dat pastoor Kitselaar in het voorjaar als spreker op een vergadering zal op treden. Na het vaststellen van een deel van het winterprogramma was het woord aan de heer W. H Waalderbos, die de plus- en minpunten van het overzet ten in een b.v. uitlegde. ,,Bij de land bouw en veeteeltbedrijven zijn er over het algemeen niet veel fiscale voor delen aan verbonden. Het kan echter wel een groot pluspunt zijn dat men zijn eigen salaris vast kan stellen. Hierdoor wordt het ook mogelijk on der alle sociale voorzieningen te vallen. De grotere bedrijven, waar de winst erg groot is, gaan voornamelijk om fiscale redenen hiertoe over. Boven dien hebben deze bedrijven het voor deel dat bij een b.v. (in tegenstelling tot een N.V de boeken niet meer gecontroleerd hoeven te worden en ook het publiceren van de jaarstuk ken niet meer nodig is." Naar aanleiding van bovenstaande kwamen nogal wat vragen los, waarvan sommigen verder reikte dan de b.v, zoals over de onverdeelde boedel en de belasting op onroerend goed. Ten aanzien van dit laatste (wordt gemeen telijk vastgesteld) raadde de heer Waal derbos aan een agrarische commissie samen te stellen, die de raadsleden (raadslid) op de hoogte houdt van alle belangrijke zaken Toen de voorzitter de vergadering al gesloten had, kwam er nog een vraag naar voren over het C.M.C. Men vroeg zich namelijk af, waarom de opgegeven vertegenwoordiger van de A.B T.B. voor het C M.C. constant genegeerd wordt. Bij het C M C. klaagt men over te weinig belangstelling. ,,De A.B.T.B.- ers zouden daarom weieens willen weten, waarom iemand uit hun mid den (die al voor de oprichting op gegeven is) pertinent genegeerd wordt Hierop zal het C.M.L. een antwoord moeten geven. Iedere nieuwe abonnee heten we welkom met een fleurige sierplant in pot. De Leusder Krant kost u sleehts 19.- per jaar. JaIk wil ook graag elke week de Leusder krant in de brievenbus. Ik word abonnee voor f 19.- per jaar. Ik ontvang een fleurige sierplant in pot en de krant gratis tot 1 oktober 1974. Naam Adres: Plaats: Giro: Deze bon sturen naar Adm. Leusder Krant. Antwoordnummer 211, Leusden/C. (U hoeft geen postzegel te plakken, die betalen wij). handtekening, (Dit aanbod geldt alleen voor jaarabonnees). LEUSDEN - Een militair co mité van de Navo, bestaande uit 40 personen uit 13 landen, maakt momenteel een rondreis door Europa. Vorige week donderdag morgen bezochten zij de tank- werkplaats in Leusden. Op de foto v.l.n.r.: de gastheer, lt. gen. A. Wijting van de kon. luchtm. en voorz. van het com. ver. chefs v. Staven Ned., Adm. sir Terence Lewin, de Eng. opperbevelh. v.h. Kanaalcommando, gen. Brown v.d Amer. Luchtm. en Field Marshall sir Michael Carver, chef van de Eng. def. staf. Het was al goud wat er blonk... LEUSDEN - Overeenkomstig het or ganisatie- en huisvestingsplan zullen de afdelingen Stadsontwikkeling en Planontwikkeling worden overgeplaatst naar het perceel Zwarteweg 14. Om geschikte kantoorruimten te creëren zijn hiervoor enige bouwkundige voor zieningen noodzakelijk. Tevens zal in het achterste gedeelte van het perceel de kantine voor het gemeentepersoneel worden gerealiseerd. Voor het bouwkundig gedeelte van de verbouw is destijds door b. en w. een bedrag geraamd van f 19.000,-. Dit be drag maakt deel uit van een totaal- raming voor de verbouw, grootf66.000,- welke reeds door G.S. is goedgekeurd. De laatste verbouw van het perceel ten behoeve van de afdeling Algemene Zaken, die augustus 1973 heeft plaats gevonden, is verricht door Jansen's Bouwbedrijf te Amersfoort, aangezien de Leusdense bouwbedrijven in hun planning geen ruimte voor deze ver bouwing konden vinden De bekendheid van dit bouwbedrijf met het gebouw en de wensen die b en w. hierin hebben, gepaard aan de uitstekende ervaringen die wij met hen hebben opgedaan, zijn voor ons aanlei ding u voor te stellen de verbouw van het gemeentekantoor Zwarteweg Hon derhands aan te besteden aan Jansen's Bouwbedrijf te Amersfoort", aldus b en w. in een voorstel aan de raad Overigens is het met het oog op het onderhoud wenselijk alle verbouwingen binnen een gebouw door eenzelfde be drijf te laten uitvoeren De door het bedrijf ingediende prijs opgave achten b en w zeer redelijk. Een bouwvergunning is reeds verleend LEUSDEN-CENTRUM - Woensdag avond 18 september hield de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen weer een bijeenkomst in het Hervormd Centrum. Spreker deze avond was de heer Schoenmakers, geestelijke raads man van het Humanistisch Verbond. Aan het begin van deze lezing ver ontschuldigde de presidente, mevr. K. J, Schmidt-den Hopen, zich voor het geringe aantal aanwezigen, dat voorna melijk te wijten was aan vakanties en ziekte. Eerst legde de heer Schoenmakers uit hoe een humanist de mens ziet. ,,Hij ziet de mensen als fundamentele gelijken (in het diepste wezen) maar tegelijkertijd als een dynamisch wezen. Door dit dynamische is de mens altijd in verandering en ontstaat er een bundel van mogelijkheden. De mens is dus individueel en tegelijkertijd sociaal. Deze „tweeheid" is erg belangrijk. Een humanist probeert de mens te hel pen om zichzelf te ontdekken Het leven kan erg zwaar zijn als men het uit humanistisch standpunt bekijkt, zodat er eventueel hulp nodig en gewenst is. In de tegenwoordige tijd is de geestelij ke hulp van de kerken voor veel mensen niet meer aanvaardbaar, zodat justi tieel mogelijk gemaakt is, dat naast de aalmoezenier en de dominee een geestelijke raadsman van het humanis tisch verbond aangesteld wórdt. Deze regel geldt nu sinds 7 jaar in iedere inrichting Een geestelijk raadsman probeert de mens tegemoet te treden als gelijke (er is maar een soort inens en dat zijn wij). De gedetineerde wordt zowel indi- vidueel als in groepsverband aange sproken. Het is erg moeilijk om mensen rekenschap te vragen van wat zij zijnen wat zij gedaan hebben. Liever loopt men hier met een boog omheen. Hierdoor is er vertrouwen nodig (m de raadsman of in de gedetineerde) om tot een gesprek te komen over per soonlijke zaken. Hiervoor moet een zekere schroom overwonnen worden!!! Volgens de heer Schoenmakers be vindt de gedetineerde zich ineen merk waardige positie Hij is onvrijwillig daar en deze onvrijwilligheid typeert de hele situatie. „Het is eigenlijk een afzondering van de mensen waar men een relatie meeheeft Deze afzondering kan een kwalijke zaak zijn, juist omdat veel mensen uit eenzaamheid tot mis daden komen Deze mensen verkeren in een nood situatie en deze noodsituatie is een rechtvaardiging voor heropvoeding en bemoeienis In inrichtingen treft men nog meer de sfeer van vergelding aan dan de sfeer van op de plaats brengen. Wij allemaal hebben over het algemeen deze wil tot vergelding in ons. Ver anderingen zijn moeilijk te realiseren. De hele situatie in gevangenissen zou wat minder massaal aangepakt moeten worden. Gevangenschap is nu een zin loze zaak Vaak raken de gedetineerden nog verder in 't slop en van her oriëntatie komt nu weinig terecht. Het werk in de inrichting is eerder geest dodend dan stimulerend. Op deze lezing volgden nogal wat reacties van de aanwezige dames. „Als men iets gedaan heeft wat niet mag, is het logisch dat men daarvoor voor opgesloten wordt. Men weet dat van te voren. „Men zou radicaler moeten op treden tegen ernstige misdrijven. Mis schien zou dat preventief werken. Te genover deze en soortgelijke opmerkin gen stelde de heer Schoenmakers, dat erin feite net zo veel mensen los lopen, die het verdienen achter de tralies te zitten. Het woord klassejustitie viel hierbij. Een aantal dames was van mening dat onze maatschappij hoe langer hoe meer in 't slop raakt Volgens hen is de mildheid bij het berechten één van de oorzaken van de toenemende crimina liteit „Bovendien gaat iedereen zijn gang maar, ook de kleinste verkeers overtredingen zouden strenger bestraft moeten worden. De heer Schoenmakers zei blij te zijn dat men één lijn trekt ten opzichte van de kleine en de heel grote over tredingen. „Het is echter wel moeilijk om voor een radicale oplossing dan één lijn te trekken. (Waar houdt nu het heel erge op?)" Ook na de pauze werd nog lang over dit onderwerp nagepraat De meningen waren zeer verdeeld. Er waren nog legio vragen te stellen en men was het zeker niet op alle punten met de spreker eens „De vergelding leeft nog heel sterk onder ons", dat bleek wel uit de vragen en opmerkingen die gemaakt werden. ACHTERVELD - In de raad is eoige tijd geleden de vraag gesteld, of het zinvol zou kunnen zijn een parkeerver bod in te stellen langs het gedeelte van de Hessenweg, dat is gelegen tussen de Jan van Arkelweg en de Schoonderbekerweg. B en w deelde de raad nu mee, dat een onderzoek is ingesteld, waarbij is gebleken, dat de verkeersintensiteit ter plaatse zodanig is, dat het inderdaad noodzakelijk is maatregelen te nemen. In verband hiermede stellen b en w de raad, overeenkomstig het advies van de Werkgroep Verkeersaangele- genheden, voor een parkeerverbod in te stellen, waardoor de vrije doorgang van het verkeer gewaarborgd wordt. In de directe omgeving is voldoende alternatieve parkeergelegenheid aan wezig, aldus b en w. ACHTERVELD - De bermen van de Jan van Arkelweg worden door de geringe breedte van de weg steeds weer door het verkeer verniel-. Daar bij wordt tevens de rand van de bi- tumenverharding aangetast. Deze ver schijnselen doen zich vooral voor op het gedeelte tussen de kom van Achterveld en de aansluiting van de Emelaarse- weg. Dit gedeelte heeft een breedte van 4.00 m. Het wegdek tussen de Eme- laarsweg en de grens met Barneveld heeft een breedte van 4.50 m. Hoewel bij dit laatste gedeelte de bermen niet sterk zijn aangetast, ver keert het wegdek in een slechte staat. Voorgesteld wordt derhalve om het eerste gedeelte van de Jan van Ar kelweg ook op een breedte van 4.50 m. te brengen en de gehele weg uit te vullen en opnieuw te profileren. De kosten van deze werkzaamheden zijn f 50.000,-. ACHTERVELD - De raad heeft 27 juni 1974 een krediet beschikbaar ge steld, voor de uitbreiding van hetKers- tenssportpark te Achterveld. Op 21 au gustus 1974 heeft het College van Ge deputeerde Staten van Utrecht de voren genoemde begrotingswijzigingen goed gekeurd. Aangezien b en w een zo spoedig mogelijke realisering van deze uit breiding van belang achten, stellen zij de raad voor om de werkzaamheden onderhands aan te besteden aan G. J. van Schoonhoven, Aannemingsbedrijf B.V. te Veenendaal. Het eerste gedeelte van het Kerstens- sportpark werd destijds eveneens door G. J. van Schoonhoven B V. aangelegd. De werkzaamheden werden toen tot vol le tevredenheid uitgevoerd. De door het genoemde bedrijf ingediende prijsop gave is alleszins acceptabel en blijft binnen de door b en w opgestelde be groting De commissie Financiën kan zich met dit voorstel verenigen. ACHTERVELD - In het kac<. de vervanging van de klinkerbtsl ting van de Hessenweg (buiten fc bouwde kom) door een bitumenverb ding resteert het gedeelte tussen! terveld en de grens van Barneii De verbetering kan op dezelfde n worden uitgevoerd, t.w. door mil van het verwijderen van de klrnl bestrating, het afvoeren van sta naar een bestemmingsplan en heti brengen van een asfaltverharding 11 cm. In verband met de slee toestand van genoemd gedeelte et behoefte aan klinkers in bet Alandsbeek-oost'is een uitvoerifl korte termijn gewenst. De kosten geraamd op f53.000,-' (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) In het ingezonden stuk „Kans mist?" (Leusder Krant van 12s tember) van de Werkgroep Progrs Leusden met betrekking tot de ven zing van de derde wethouder wordto gesteld: (citaat) „De noodgedttf keuze was dus tussen de heer Van* denberg (CHU) en de heer Kuijf* Het voornaamste oogmerk om del Van Woudenberg te steunen *as bredere en duidelijkere achterte: oorzaken van het ontstaan van del Kuijpers zijn niet zó snel voorL; zien, dat het voor alle betrokken? tijen mogelijk zou zijn tot eenp samenwerking te komen' We richten thans de aandacht cj laatste zin van dit citaat. Progres Leusden is dus van mening, dat deo zaken van het ontstaan van de 1 Kuijpers niet zó (accent van de groep) snel zijn voorbij te zien. Progressief Leusden geeft ziel hiermede wel een brevet van ca kwaamheid. Want waar een i* - vriend of vijand van de heer K pers - al direct wist waar de sd wrong (menigeen voorspelde al' de gehouden verkiezingen de van Progressief Leusden) - weet F gressief Leusden het circa 3% bi na de verkiezing nog niet. Wanneer eveneens de Leusder Krant vu september opslaan zien wij dat be' stuur van de P.v.d.A tijdig ge?i schuwd is. Gelukkig, dat uit de L van P L. geen wethouder werd' kozen Ware dit wel het geval ge*< dan zouden de beslissingen van college wel eens lang op zich be> laten wachten. S. Brandsen. Kon Julianalaa® Leusden-Zuid, A Bruynzeel, Arnhemseweg31 Leusden-Zuid, J B. v. Daatselaar, v B v. Oost houtlaan 9, Leusden-Zuid. H J. v. d Span, Zwarte*^ Leusden-Centrum (ook duidelijke achterban van lijst Kuijpers). 1

Leusder Krant | 1974 | | pagina 10