gymnastieklokaal n Alandsbeek-W Belastingen en CML besprak ontwerp- bestemmingsplan „Buitengebied-Oost" reinigingsrechten gaan omhoog Echtpaar Blotenburg 55 jaar getrouwd Stichting voor centrale antennesystemen BESCHOUWING VAN DE HEER SYSOUW: oorstel tot onderhandse aanbesteding TEGEN AUTO GEBOTST BROMFIETS TERUG Ingezonden: DRINGENDE OPROEP VAN WERKGROEP MILIEU -EDUKATIE VAN HET CML ERVOLG VAN PAGINA 9 Ontwerp-bestemmings-- plannen Leusden LEUSDER KRANT 11 l beleid is er opgericht, het aantal .jsplaatsen verder op te voeren 'tenminste 50% van de beroepsbe- w& Dit jaar kwam een fusie tot jj tussen het Seminarium voor Ge- (ijeidszorg en Sparrenheide. De tyamheden worden voortgezet Jf de naam Hogere School voor •odheidszorg Voor het einde bel jaar 1974 zal het gehele ge- lencomplex gereed komen, bel begin van de cursus 1975- start het 4e jaar van het hoger tpsonderwijs. Dan zal de oplei- tolledig zijn. De afdeling h.b.o. 'din 300 a 350 leerlingen, terwijl de overige voortgezette opleidingen j 700 leerlingen zullen deelnemen j.naantal docenten in volledige be png zal dan ca 60 bedragen, ter- a 100 docenten part-time aan de Al verbonden zijn. 12 personen zijn iiaam bij de administratie en de toudelijke dienst. :t centraal gebouw van deGerefor- irfe Kerken aan de Burgemeester jjeaufortweg zal naar verwachting 1975 in gebruik kunnen worden !{5en Het aantal werknemers zal 140 bedragen, exclusief de z.g. timers Nog in 1974 kwam aan Urixiaan het kantoorgebouw van d Benzon, een farmaceutische •tbandel gereed. Het aantal werk ers bedraagt ca. 25. FISONS ur verwachting zal in 1975 even- lao de Larixlaan het kantoorge- voor Fisons, een farmaceutische ;rt-groothandel gereedkomen. Het beeft thans ca. dertig werk ers io dienst. Een verdere uit ing van het aantal personeels ka ligt in de lijn der verwachting, bouw van het landelijk bureau nngswerk, waarvoor de gronden werden verkocht, kon door het uitblij ven van de nodige ministeriele goed keuringen nog geen aanvang nemen. Het kantoorgebouw in het bestem mingsplan Groenhouten, waarvoor de grondenonlangs werden verkocht, zal naar verwachting plaats kunnen bieden aan ca 100 personen. CENTRALE ANTENNE- INRICHTING In verband met de grote toename van het aantal centrale antenne-inrich tingen in de nieuwe wijken, bestuderen wij de mogelijkheid om de aanleg en exploitatie van deze inrichtingen in handen te geven van een hiertoe te vormen stichting. Deze stichting zou tevens de invoering van een centraal antennesysteem in studie dienen te nemen. OPENBAAR VERVOER De busverbinding Leusden-centrum- Amersfoort v.v. is dit jaar aanzienlijk verbeterd. De Veluwse Autodienst te Apeldoorn is bereid de frequentie nog meer op te voeren. Blijkens mededelin gen van de maatschappij is met ingang van de nieuwe dienstregeling (juni 1973) tussen de sterk groeiende plaats Leus den-centrum en Amersfoort - welke re latie een onderdeel vormt van lijn 6 (Barneveld-Amersfoort) - een frequen tieverdubbeling op de spitsuren inge voerd. Het bleek niet mogelijk deze frequentieverhoging ook over een groot deel van de dag door te zetten, aange zien de Rijkshoofdinspecteur van het Verkeer niet bereid was, deze uit een oogpunt van bevordering van het open baar vervoer noodzakelijke verbetering van het dienstbetoon goed te keuren. Uit het regelmatig plaatsvindend over leg met de busonderneming blijkt, dat van die zijde nog steeds stappen worden ondernomen, om de huidige frequentie met ingang van de eerstvolgende nieuwe dienstregeling nog meer op te voeren. EUSDEN - Momenteel zijn de 9 isscbolen in de woonkern Leusden- ilrum voor het geven van onder- 5 io de lichamelijke opvoeding aan- 'fien op het gymnastieklokaal aan Lijsterbeslaan en de sportzaal toenhouten". Het aantal onderwijs- Khteo aan deze basisscholen be- bjl du reeds 47. Bovenstaande houdt tot bet aantal gymnastiekakkomoda- 10 spoedig mogelijk dient te wor- uitgebreid. Van het Ministerie van torwijs en Wetenschappen is hier- "f een urgentieverklaring ontvangen, tatoelde verklaring is afgegeven behoeve van de bouw van een ^stieklokaal in het bestemmings- 1 nAlandsbeek". In het laatstge- ade bestemmingsplan zijn twee oleocomplexen gesitueerd. Het eer- complex hiervan is reeds gereali- rd. co aanzien van de plaatsbepaling tot nieuwe gymnastieklokaal stel- b en w de raad dan ook voor, om lokaal te situeren op het perceel plegen tussen beide genoemde wicomplexen. •'gymnastieklokaal zal dan terbe- '"'ng kunnen worden gesteld aan u de beide scholencomplexen ge kste basisscholen en de r.k. ba- ^°°1 ,,Klim-op" gelegen in het «®mingsplan ,,De Wetering", t'ens stellen b en w de raad voor 'oor de bouw van het gymnastiek- Jeen krediet van f600 000,- be- te stellen aanleiding van het verkrijgen to "rgentieverklaring zijn door b na een voorselectie, de aan een voor de bouw van een gym lokaal van een viertal bedrij ver onderzocht. De bedoelde >]'en zijn: tossen algemeen bouwbedrijf b v. 'Vught, ^sink's bouwbedrijf b.v. te Zwol- ktoelbouw b v te Rotterdam en jVnbouwteam Midden Holland te «aioinxveen. bovengenoemde bedrijven zijn Jtobt omdat zij naast het aan- van een goed ontwerp, en de Jkk ^eusden reeds daadwerke- bben getoond een degelijk bouw- e kunnen realiseren. Het scho- 'team Midden Holland werd te- gekozen, omdat deze organisatie Ik, scholencomplexen, waarbij *aal dient te worden gesitueerd, Tweede gymzaal in Leusden- centrum bij deze school in Alaodsbeek-west. Hierbij zal ook nog een tweede scholencomplex worden gebouwd. gebleken, dat het onderwerp van Vaes- sen b.v. het meest aan de door b en w gestelde eisen voldoet De. b.v. biedt het lokaal aan voor een prijs van f335.000,- (excl. BTW) gebaseerd op de prijsindex van 1 augustus 1974. Genoemde prijs is bijzonder konkur- rerend ten opzichte van de andere gedane aanbiedingen. Ten aanzien van het bedoelde on derwerp merken b en w nog op, dat het hier gaat om een lokaal, dat zal worden gebouwd als een zogenaamde „repetitiebouw" waardoor het aanne melijk is, dat de bouwkundige hoofd inspectie spoedig met het plan akkoord zal kunnen gaan. immers het lokaal is in andere gemeenten reeds gere aliseerd. Gelet op het vorenstaande stellen b en w de raad voor te besluiten de bouw van het gymnastieklokaal in het bestemmingsplan „Alandsbeek" onderhands aan te besteden aan Vaes- sen algemeen bouwbedrijf b. v. te Vught voor een prijs van f335.000,- (excl. BTW). De commissie financiën is over dit voorstel gehoord. LEUSDEN - Een aanrijding tussen een auto en een fietser vond zaterdag 14 september plaats op de Bavoortse- weg. De oorzaak van het ongeval was de volgende de bestuurder van een auto, de heer R. uit Leusden. moest op de Bavoortseweg afremmen bij het rechts afslaan van een vóór hem rij dende fietser De fietser K uit Leus den, die achter de auto reed, zag dit te laat en botste achter op de auto. Er ontstond materiële schade LEUSDEN - Donderdag 19 september kon de politie een bromfiets terugge ven aan een inwoner van Leusden, die zijn bromfiets sinds enige weken kwijt was er iets gaat veranderen, maar je moet wel trachten landschappelijk gezien zoveel mogelijk te behouden Het gebied tussen de waardevolle natuurgebieden en de bebouwing achtte de heer Sysouw een uitstekende buffer zone met bovendien nog tal van interes sante landschappelijke gebieden, die het behouden waard zijn. Ook al zijn er nog tal van aspekten, die een nadere bestudering waard zijn (m agrarische gebieden ingesloten door natuurgebieden is het vestigen vanbio- ïndustne bijvoorbeeld mogelijk), de overgangsbepalingen voor niet-agra- rische bedrijven in het gebied moeten soepel van opstelling zijn etc.) men is in ieder geval op de goxle weg CML-voorzitter Veldman dankte de heer Sysouw voor zijn uitstekende uit leg. De volgende CML-vergadering is voorlopig gepland op 10 oktober a s. (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) Op dinsdag 17 september j.l. organi seerde de werkgroep Milieu-edukatie van het CML een bijeenkomst in de openbare basisschool ,,De Hobbit". De avond was bedoeld voor onderwijzend personeel van alle basisscholen in de gemeente Leusden. De heer Jan Over maat van de werkgroep hield een inlei ding over de didaktiek van het veld- biologischonderwijs. In de milieu-bij lage van de Leusder Krant die in ok tober verschijnt zult u over deze avond een uitgebreid verslag kunnen lezen In dit ingezonden stuk alleen het volgende. Tijdens de geanimeerde diskussie die op de inleiding volgde bleek bij het onderwijzend personeel grote behoefte te bestaan aan konkrete en regelmatig te verstrekkeninformatieendidaktische tips aangaande het onderwijs in de veldbiologie. Gedacht werd aan een maandelijks uit te geven stencil Daarin zou bijvoorbeeld telkens, uitgaande van de situatie in de gemeente Leusden (o a bos en heide), en inhakend op het jaargetijde adviezen kunnen wor den gegeven aan de onderwijzers. De werkgroep heeft op dit verzoek in eerste instantie positief gereageerd Maar het is duidelijk dat hieraan veel werk verbonden is De huidige werkgroep bestaat uit slechts zes men sen die bovendien niet allemaal op het gebied van de biologie deskundig zijn. Die avond werd afgesproken dat wij in de Leusder Krant een dringende op roep zouden plaatsen aan de biologen in onze gemeente om zich aan te slui ten bij onze werkgroep teneinde dit o.i. goede plan mee te helpen uitvoe ren. Op de avond zelf hebben zich al twee onderwijzers en een onderwij zeres voor dit projekt aangemeld. Wan neer deze oproep resultaat heeft moet het kunnen lukken! Nadere informatie en aanmelding kan geschieden bij Me vrouw W Salomons, Dalmatië 84, tel. 03496-2054. Werkgroep Milieu-edukatie CML (Van de redaktie) Buitenbad zal worden uitge breid. Het bestemmingsplan gaat met een ruime boog om het gebied van de twee de en derde fase heen Het plan is nog in een voorbereidingsfase, in een stadium van het verzamelen van gege vens Zo zijn alle in het gebied gesi tueerde boerderijen geregistreerd, terwijl in eerste instantie de agrari sche percelen zijn toegewezen (wat betekent, dat de gronden wel of geen agrarische bestemming kregen). Er zijn verschillende wijzigingen en aan vullingen mogelijk De heer Sysouw ging uitgebreid in op het ontstaan van het huidige land- schaps-patroon Het gebied is door de mens gebruikt en in de loop der eeuwen steeds veranderd. De mens zal het landschap blijven veranderen. Bevriezen - of conserveren - is een (Van de redaktie) LEUSDEN - Als de raad er tijdens de begrotingsvergaderingen mee ak koord gaat, zullen in Leusden opnieuw enkele belastingen omhoog gaan en zullen de reinigingsrechten eveneens fors stijgen. B en w schrijven in een voorstel in de raad hierover het volgende: BELASTINGMAATREGELEN 1975 ..Verwijzend naar de nota van aan bieding der ontwerp-begroting voor het dienstjaar 1975, stellen wij u voor de opbrengsten uit het gemeentlijk belas tinggebied aan de jaarlijkse trendma tige verhogingen aan te passen, Aan de circulaire van het Ministe rie van Binnenlandse Zaken d.d 19 juli 1974 met als onderwerp de uit keringen uit het gemeentefonds, ont lenen wij ten aanzien van de para graaf waarin gesproken wordt over het redelijk peil eigen inkomstenheffin gen het navolgende Overeenkomstig het in voorgaande jaren toegepaste systeem zou voor de aanpassing van het redelijk peil van de eigen inkomstenheffingen aan de gestegen prijzen aansluiting moeten worden gezocht bij een raming van het Centraal Planbureau voor 1973/1974 met een eventuele nacalculatie voor 1972/1973. Gezien de sterke invleod, die de gestegen olieprijzen op het prijspeil 1974 uitoefenen, wordt dit voor 1975 niet aanvaardbaar geacht Mits dien is het percentage, waarmede de minimum normen ten opzichte van 1974 wegens prijsstijging zijn verhoogd, be perkt tot 10 a 11 Dit betekent, dat voor 1975 de volgende algemene minimum normen zullen gelden a. Straatbelasting 32% van de kadastra le opbrengst van gebouwde eigen dommen: 16% van de kadastrale opbrengst van ongebouwde eigendommen b reinigingsrechten f44,-per emmer per jaar voor het ophalen van huis vuil. Als het huisvuil niet doormid del van emmers wordt opgehaald geldt dit tarief per zelfstandige huishouding; als zodanig worden ook aangemerkt alleenstaanden, c. opcenten personele belasting gemid deld 325 opcenten" Gelet op het bovenstaande doen wij u de navolgende voorstellen Straatbelasting a. gebouwde eigendommen: de gemiddelde opbrengst van thans 29% te stellen op gemiddeld 32% door een volgende tariefwijziging Bij een kadastrale opbrengst van: minder dan f200,- heffingspercen tage van 26% (oud 23%) f200,- of meer. doch minder dan f 1 000,- heffingspercentage van 33% (oud 30%) fl 000 - of meer heffingspercentage van 42% (oud 40%). b ongebouwde eigendommen: verhoging van het heffingspercen tage tot 16% (oud 14%%). Rioolbelasting te heffen 32% (oud 27%) per gebouwd eigendom per jaar van de kadastra le opbrengst Personele belasting Het aantal opcenten op de hoofdsom dat met ingang van het belastingjaar 1974-1975 351 bedraagt, ware niet te verhogen. Reinigingsrechten Het tarief ingaande 1 januari 1975 vast te stellen op f52,-per aanslui ting (oud f44,-) De kosten van de reinigingsdienst (f284.000,-), d naar onze mening zo mogelijk kostendek kend zouden moeten zijn, bedragen naar raming in 1975 f71,- per aan sluiting LEUSDEN - De werkgroep Bestemmingsplannen van het CML kwam maandag avond bijeen om te luisteren naar de heer Sysouw van het Adviesbureau Arnhem, die een uitgebreide uitleg gaf van het Bestemmingsplan Buitengebied Oost, dat nu in voorbereiding is en waarover verschillende bijeenkomsten zijn ge houden, onder meer met de agrarische belanghebbenden. Aan de hand van tal van kaarten bouwde de heer Sysouw zijn betoog op. Een interessant betoog, waarin duidelijk tot uiting kwam, dat een bestemmingsplan ten aanzien van milieu-bescherming en milieubeheer niet alles kan regelen. Een bestemmings plan is aan tal van beperkingen gebonden. De CML-leden kwamen mèt de heer Sysouw tot de conclusie, dat het ontwerp-bestemmingsplan ten aanzien van natuur-wetenschappelijke en ecologische gegevens nog lang niet verfijnd genoeg is. Het adviesbureau Arnhem moest gebruik maken van zo'n tien jaar oude ge gevens van het Staatsbosbeheer Daarom deed de heer Sysouw een dringend beroep op Leusdenaren, die in het bezit zijn van recente inventarisatiegegevens ten aanzien van flora en fauna en de algemene ecologische gesteldheid van verschillende gebieden, die door te geven aan het CML (p.a. gemeentehuis Leusden), zodat die (waardevolle) gegevens verwerkt kunnen worden in het bestemmingsplan buitengebied Oost. onmogelijkheid. Maar er niets aan gaan doen (de agrariërs bijvoorbeeld uit het gebied verdrijven) is ook niet goed. er zou niets van het landschap over blijven Terecht werd door één der aan wezigen opgemerkt, dat de agrariër eigenlijk de beheerder van het land schap is. Verdwijnt de agrariër, dan verpaupert het landschap. Beheer is volgens de heer Sysouw noodzakelijk om de bestaande land schappelijke toestand te handhaven. Hierbij liet hij in het midden of het mogelijk is om onder de druk van invloeden van buitenaf (opdringende verstedelijking e.d.) het ecologische evenwicht wat in de loop der jaren is ontstaan, op dezelfde wijze te hand haven. Veranderingen zullen er aldus de heer Sysouw altijd plaatsvinden. Van de landbouwgebieden moet men geen industrie-terreinen gaan maken, tenzij men bewust streeft naaraktieve verandering. Het bestemmingsplan is een compromis van wat uit landbouw kundig opzicht aanvaardbaar is en uit landschappelijk oogpunt gewenst is. Als we milieubescherming gaan be drijven moeten we echter niet ver geten, dat de agrariër temidden van het voor ons zo prachtige landschap ook moet leven, hier zijn bestaan heeft gevonden. Een bestaan, dat we zo min mogelijk mogen beperken. De agrariër van vandaag ziet zelf ook wl de schoonheid van het landschap om hem heen, maar economische motieven heb ben bij hem terecht voorrang. De boer is de onderhouder van het landschap geweest, heeft het gevormd. Dat is ook nu nog het geval. De heer Sysouw noemde een aantal gebieden, die met name bijzonder waar devol zijn. een deel van het landgoed De Boom, Snorrehoef (langs de Asschatterweg) en het oude dal van de Modderbeek Minder waardevol, maar toch ook beslist het beschermen waard zijn gebieden langs de Asschatterweg, bij de Stoutenburgerlaan (op de plaats waar o m Adam en Eva in volle glorie staan), en de Postweg. Over enkele maanden zal het plan ter visie gelegd kunnen worden In de voorschriften zal onder meer tot uiting komen, dat de waardevolle landschap pelijke gebieden (zoals hierboven ge noemd) zoveel mogelijk beschermd die nen te worden In deze gebieden zal weinig worden toegestaan (grotere schuren dan 30 m2 mogen bijvoorbeeld niet worden gebouwd). Aanlegvergun- ningen moeten datgene tegenhouden, wat het visuele aanzicht van het landschap kan schaden Het is jammer - en ook de heer Sysouw was het daarmee eens - dat ecologische vernietiging van een bepaald gebied met de voorschriften van het niuwe bestemmingsplan niet tegengehouden kan worden. Het algemeen beleid van het bestem mingsplan is zoveel mogelijk gericht pp het ruimte scheppen voor de agrariër zonder dat dit ten koste gaat van het landschap. De heer Sysouw pleitte voor het maken van een beheersplan, waarin elk gebied in het bestemmingsplan met natuurwaarden worden aangeduid, doelstellingen worden opgenomen en een beleid wordt neergelegd, gericht op het behoud van de ecologische waarde van de diverse landschappen. Zo'n be heersplan moet gericht zijn op de toekomst wanneer Leusden-centrum meer zal uitgroeien en de druk op de omliggende gebieden steeds groter gaat worden .,Je moet niet bang zijn dat (Van de redaktie) ACHTERVELD - Vorige week woens dag was het 55 jaar geleden dat de heer en mevrouw Blotenburg uit Achterveld samen in het huwelijksbootje stapten. Natuurlijk werd dit gedenkwaardige feit gevierd. Er werd een receptie gegeven in Ons Gebouw te Achter veld en burgemeester mr. A. H. van der Post kwam het bijna-diamanten echtpaar persoonlijk een handdrukken. Een geste, die bijzonder op prijs werd gesteld. Evert Blotenburg werd gebo ren op 23 juli 1894 in Barneveld en Gijsbertha Hazeleger zag het levens licht in Ede en wel op 10 januari 1896. Ze trouwden op 18 september 1919 in Ede. Zij wonen nu in Achter veld. Zij kregen in de 55 jaar van hun huwelijk tien kinderen, waarvan er één Burgermeester mr. A. H. van der Post feliciteert het 55-jarige bruidspaar Blotenburg. Foto Janus Visser is overleden Vanaf deze plaats wensen wij het echtpaar nog veel geluk en goede jaren toe.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 11