Investeringsstaat Gemeente Leusden Rijwielpad voor Horster en Zwarteweg Verkeerslichten op de Noorderinslag BRANDALARM WORDT STILLER LEES VERDER OP PAGINA 9 Hel nader overleg inzake een wij - ping van de gemeenschappelijke re ling Samenwerkingsorgaan Eemland eft geleid tot een geheel nieuw ont- irp gemeenschappelijke regeling, 'elke u, nadat het nodige vooroverleg plaatsgevonden, ter beoordeling in fasen zal worden aangeboden. Als langrijkste verschillen met de vige- 'i regeling moge worden genoemd [Eemland wordt een ..gewest" op het peau van plaatselijk bestuur en krijgt ptspersoonlijkheid. Dit ..gewest" p]?t een eigen secretariaat. Hetge- ontwerpt een maatschappelijk >ikkelingsprogramma als algemeen ten dienste van een evenwichtige wikkeling van de regio. De ,,ge- d. Rapport werkgroep regionalisering schooladviesdiensten e. Concept-rapport werkgroep „Ge zondheidsdienst" Wederom menen wij een toenemende aktiviteit op het gebied van de samen werking en het overleg in Eemland- verband te mogen constateren. .l.i :<l stelt een struktuurschets '-.'l i r" Alhoewel de indruk bestaat, dat de concept-nota het beginsel van de decen tralisatie van bestuur aanvaardt, door zoveel mogelijk taken aan de gemeenten te laten en slechts het noodzakelijke naar regionaal en in de toekomst ge westelijk niveau over te hevelen, is zij in haar bewoording niet altijd even duidelijk, hetgeen misverstand in de hand kan werken Ons inziens zal een bepaalde mate van beheer op regionaal niveau on vermijdelijk en noodzakelijk zijn, in ca- su op het gebied van alarmering, ver bindingen. doeltreffend gebruik van po tentieel e.d. Voor instandhouding van de gemeentelijke korpsen van brandweer- vrijwilligers is het echter in het bij zonder van betekenis, dat bij de ge meenten blijft, hetgeen aan de gemeen ten kan worden overgelaten. Ook al bestaat er in algemene zin bij de vrijwilligers bereidheid om in geval van nood bijstand te verlenen aan andere korpsen, dan neemt dat niet weg, dat de verbondenheid aan het plaatselijke korps en de betrokkenheid bij de plaat selijke gemeenschap zo hecht en wezen lijk is, dat daaraan niet getornd mag worden. De instandhouding van plaatselijke vrijwilligerskorpsen en hun relatie met het gemeentebestuur achten wij essentieel en noodzakelijk. Aan een goede organisatie in regionaal ver band behoeft dit geen afbreuk te doen Overwogen wordt in de toekomst een uniform meidnummer (0011voor bran den, ongevallen en rampen in te voe ren. In het kader van de verdere uit bouw van de alarmering is evenals in de begroting 1974 een bedrag op genomen voor de aanschaf van stil- alarmontvangers. De opleidingen welke in regio voor brandwacht 2e klas/le klas, hoofd brandwacht, persluchtmaskerdrager en pompbediener worden gehouden, heb ben inmiddels reeds tot het slagen van een aantal kandidaten geleid. Deze opleidingen zullen worden voortgezet om ook in dit verband een zo goed mogelijk uitgerust korps te verkrij gen. De regionale hulpverleningsoefenin gen, waarvan de laatste in Baarn is gehouden, zullen ook in de toekomst regelmatig plaatsvinden LEUSDER KRANT VERKEERSVEILIGHEID Id 1974 werden voor een veiliger verkeer aanzienlijke bedragen uitge trokken. Zo werden t.b.v. de Noor derinslag en Heiligenbergerweg gel den voor verkeerslichtinstallaties ge voteerd. Voor nog 2 kruisingen van de Noorderinslag zullen u in 1974 voor stellen bereiken. Ook werden aan het rijk bedragen toegezegd voor de plaatsing van ver keerslichten op de kruisingen Arnhem- seweg-Ooievaarshorsterweg en Arn- hemseweg-Rijksweg 28. Met de gemeente Amersfoort wordt opnieuw overleg opgenomen, of bevei liging van de kruising Hogeweg-Bar- neveldseweg door middel van een ver- keerslichteninstallatie mogelijk is. Met Rijkswaterstaat en de gemeente Amersfoort zal contact worden opge nomen om te komen tot een doortrek king vaD de rijwielpaden langs de Heiligenbergerweg. De aanleg van een rijwielpad langs de Lockhorsterweg zal deze route voor de wielrijders natuurlijk aanmerkelijk veiliger maken. Het gedrag van be stuurders van motorvoertuigen vraagt om maatregelen, die de snelheid zo veel mogelijk aan banden leggen. In de nieuwe woonwijken zijn daarvoor verkeersdrempels en profielvernau- wingen aangebracht, terwijl opde Noor derinslag een zogenaamde „Groene Golf" zal worden ingesteld, waardoor het mogelijk is de snelheid tot het maximum van 50 km/u te beperken. Radarapparatuur zal de rijkspolitie in staat stellen de maximum toege stane snelheden vaker te controleren, terwijl een aan te kopen rood-licht camara eventuele overtredingen, bij verkeerslichten zal kunnen signaleren. Lockhorsterweg krijgt fiets pad. De ervaringen, die de gemeente in middels met de verkeersdrempels en de profielvernauwingen in een aantal nieuwe woonwijken heeft opgedaan, zijn dermate gunstig, dat deze ook in andere wijken, voor zover nodig, zullen worden toegepast Verheugend is ook de gro te belangstelling van andere gemeen ten voor deze oplossingen, waarbij onder andere opvalt, dat het door Leusden ontworpen bord „woonwijk- obstakels" voor de aanduiding van het wwongebied ook elders toepassing gaat vinden. Op diverse punten worden ver keerstellingen gehouden met behulp van zelfregistrerende verkeerstellers. Aan de hand van deze tellingen is het mogelijk tijdig eventuele knelpunten te signaleren en afdoende maatrege len voor te bereiden. Met behulp van de werkgroep verkeersaangelegenheden, waarin het Verbond van Veilig Ver keer, D.H.V. verkeersafdeling, rijks politie en gemeente vertegenwoordigd zijn, zullen wij ook in 1975 de ver keersveiligheid zoveel mogelijk trach ten te bevorderen. VOLKSGEZONDHEID Ten aanzien van het kruisvereni- gingswerk kan worden meegedeeld, dat besprekingen gaande zijn, die er op gericht zijn een nauwere samenwer king. zowel in gemeentelijk als in intergemeentelijk verband verder te bewerkstelligen. 1975 Vervanging c.q. uitbreiding offset-apparatuur Verbouwing brandweergarage Achterveld Aanhanger lagedruk-autospuit Rijwielpad Zwarteweg-Horsterweg (quartair) Rijwielpad Lockhorsterweg (quartair) f 100 000 - Verbetering Stoutenburgerlaan f500.000,- Verbetering Schoonderbekerweg (60% van f80.000,-) Verbetering Trekerweg (ruilverkaveling) Verbetering Leusbroekerweg ten oosten Valleikanaal Riolering Stoutenburg Rioolgemaal Zwarteweg (omzetting op nieuwe gemaal) Vrachtwagen gemeentewerken Machines en vervoermiddelen gemeentewerken 2 hockeyvelden de Wetering 2 korfbalvelden en oefenhoek (bij Groene Zoom) 2 handbalvelden idem Uitbreiding Burgemeester Buiningpark 3 voetbalvelden enz. Burg. Buiningpark 6 tennisbanen Burg. Buiningpark Verbouw en inrichting 3 boerderijen (Investering f 1.050.000,- waarvan onrendabel f423 500,-) 1976 Diverse machines gemeentewerken Kleine vrachtwagen Rijwielpad Dodeweg (60% van f175 000,-) Uitbreiding en aanpassing openluchtzwembad (f210.000,- Parkeervoorzieningen Burg. Buiningpark Ijsbaan 2 tennisbanen en parkeerterrein Achterveld scholenbouw 1977 Schaftruimte gemeentewerken Kleine vrachtwagen gemeentewerken Machines gemeentewerken Verbetering Postweg (60% van f 100.000,-) Scholenbouw Sporthal 4 tennisbanen accommodatie de Wetering (excl. grond) 1978 Hogedruk nevel lagedrukspuit brandweer Schaftruimte gemeentewerken Vervanging Peugeot Machines gemeentewerken Rijwielpad Asschatterweg (60% van f500.000,-) Scholenbouw 4 tennisbanen de Wetering 1979 Machines gemeentewerken Rijwielpad en wegverbetenng Kon. Julianaweg (60% van f200 000.-) Scholenbouw en gumnastieklokalen 4 tennisbanen p.m. 12 000 - 16.000.- 265.000.- 60 000 - 125.000.- 48 000.- 25.000.- 100 000.- p m. 60.000,- 70.000.- 50 000.- 150 000.- 300 000 - 150.000.- 300 000.- 525 000.- 360.000.- 423 5000.- 3.039 500.- 25 000.- 20 000.- 105.000.- 140 000.- 165.000.- 200 000.- 150.000.- p.m. 805 000.- 30.000.- 20 000.- 25 000.- 60.000.- p m. 2.500 000 - 300 000.- 2.935.000,- 130 000.- 30 000,- 20 000,- 25 000,- 300.000.- p m 200 000,- 705.000 - 25 000.- 120.000.- p.m. 200 000.- 345,000.- AANBIEDINGSBRIEF BEGROTING 1975 Noorderinslag krijgt nog twee verkeerslichtinstallaties. Wanneer aan de opgezette planning de hand kan worden gehouden, hetgeen mede afhankelijk is van de medewer king van rijks- en provinciale instan ties, moet het met de nodige inspan ning mogelijk worden geacht, de tijd tussen het moment van de laatste oplevering van de woningen in de le fase en dat van de eerste woningen in de 2e fase niet al te zeer te doen uitlopen. Uitgaande van het „Structuurplan Leusden-Hamersveld" worden bij de ontwikkeling van het globale bestem mingsplan thans de volgende hoofd lijnen gehanteerd 1 in deze fase niet bouwen over het Valleikanaal; 2. het hoofdcentrum zal iets minder van omvang zijn en iets anders worden gesitueerd; 3. ten aanzien van de omvang en het groeitempo zal zoveel mogelijk aan sluiting worden gezocht bij het streekplan Utrechtse Vallei en Eem land, 4 de wegenstructuur zal worden her zien, 5. met het oog op de prognose op lange termijn is een zekere flexi biliteit in de te ontwikkelen plan nen nodig Over de verdere ontwikkelingen van de plannen zullen wij u en de raads commissie ruimtelijke ordening en huisvesting tijdig op de hoogte hou den. Het streven blijft er op gericht, het door u en het CML aanvaarde werkschema te handhaven. De woning bouw in de eerste fase, met name in de plannen Groenhouten en Alands- beek, verloopt zodanig, dat verwacht mag worden, dat in 1975 de laatste woningen zullen worden opgeleverd en betrokken. Ook in de aanbiedingsbrief bij de begroting 1974 genoemde com plexen woningwetwoningen en bejaar denwoningen zijn en worden geheel volgens de verwachtingen gerealiseerd. ringswerkzaamheden te reserveren, te weten voor: verbetering Stouten burgerlaan, Schoonderbekerweg. Tre kerweg en Leusbroekerweg ten oosten van het Valleikanaal De als proef aangebrachte bermver harding langs een gedeelte van de Stoutenburgerlaan kan door het vrij intensieve verkeer op deze weg niet als geslaagd worden beschouwd. Ten einde de veiligheid van met name de wielrijders te waarborgen stellen wij u voor in 1975 deze weg te verbreden van 3 50 tot 4.50 m Bij deze ver betering kan het houtgewas langs deze weg vrijwel geheel gespaard blijven. Een verbeteringsplan voor de Schoon derbekerweg hebben wij inmiddels voor subsidie aan de provincie aange boden Wij hopen deze verbetering in 1975 te kunnen realiseren Wij stre ven ernaar u voor het einde van dit jaar een voorstel te doen voor de verbetering vqn de Leusbroekerweg ten oosten van het Valleikanaal. De voorbereiding van de aanleg van het rijwielpad langs de Horsterweg en Zwarteweg heeft meer tijd in be slag genomen dan oorspronkelijk ge dacht was Het bestemmingsplan Prin- cenhof en de daarop gekomen reac ties hebben tot een aanpassing van het bestek geleid. ONTTREKKING WEGEN DEN TREEK Gedeputeerde Staten zijn voornemens een aantal onverharde wegen in het ge bied van den Treek aan het openbaar vervoer te onttrekken met uitzondering van het bestemmingsverkeer, een en ander in nauw overleg met de eigena ren en de gemeente. GEWESTVORMING EN REGIONALE SAMENWERKING Het maatschappelijk ontwikkelings programma en de struktuurschets strekken de deelnemende gemeenten tot richtlijn In een nader gegeven toe lichting bij het ontwerp gemeenschap pelijke regeling wordt onderstreept, dat de gemeenten niet verplicht zijn de gegeven richtlijnen op te volgen, alhoewel duidelijk is dat een richtlijn zwaarder weegt dan een aanbeveling. Een zwaardere nieuwe gemeenschappe^ lijke regeling tegen de achtergrond van de huidige „lichte" regeling. In afwachting van de totstandkoming van de „Wet op de gewesten" - het geen als gevolg van een duidelijk ge brek aan eenstemmigheid meer tijd zal vergen, dan eerst werd aangeno men - achten wij het niet opportuun nu reeds te denken aan opneming van overdracht van bestuursbevoegdheden in een gemeenschappelijke regeling. In de loop van 1974 zijn vanwege het Eemlandorgaan de navolgende rappor ten uitgebracht a. Tweede deelrapport „Exploitatie- opzetten", b Oppervlaktewater-verontreiniging in Eemland (voerde rapport), c. Rapport vuilverwerking in Eemland BRANDWEER EN HULPVERLENING Onlangs hebt u besloten niet toe te treden tot de gemeenschappelijke rege ling Intergemeentelijke Samenwer kingsorgaan Brandweer in de provincie Utrecht. Zoals toen reeds is aangegeven functioneert de huidige regeling in Lemlandverband goed. Hoewel een en ander op een aantal punten nog nadere regeling behoeft, is het thans reeds zo, dat aan Amers foort wordt gemeld zodra een wagen uitrukt (onderhoud, oegening, brand). Naar verwacht mag worden zal Amers foort in de toekomst voorlopig als cen trale meldingspost worden aangewezen. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft inmiddels aan een beperkt aantal organen en instanties een exemplaar van het ontwerp voor de Nota hulp verlening bij ongevallen en rampen toegezonden voor het geven van ad vies en commentaar Hoewel de inhoud van de nota nog niet precies bekend is, heeft de minister zich reeds uitgespro ken voor een aanpak in grotere ver banden, waarbij de brandweer als kern van de hulpverlening zal fungeren RUIMTELIJKE ORDENING De ontwikkeling van de 2e fase van het structuurplan vindt plaats langs de lijn van een strak planmatige op zet. Binnen het raam van het daartoe opgezette werkschema zijn thans een aantal deelnota's uitgebracht en be sproken door het Comité Milieuzorg Leusden in het bijzonder de werkgroep bestemmingsplannen daaruit. Verwacht mag worden, dat op korte termijn het programma van eisen voor het globale bestemmingsplan bekend zal zijn. De ontwikkeling van deze plan nen vergt thans extra inspanning van het gemeentebestuur en de betrokken amb tenaren. Het tijdstip van het gereed komen van woningen en voorzieninger is afhankelijk van het tijdstip, waarop de betrokken bestemmingsplannen als zodanig worden aanvaard. Continuering in de oplevering van woningen wordt door ons centraal ge steld. Het eerder genoemde schema gaat er van uit dat: de programmafase - eind sept. 1974 de ontwerpfase - eind maart 1975 de vaststeliingsfase - eind juni 1976 zal zijn afgerond en dat na de pro grammafase, parallel met de ontwerp fase, met het programma voor het ge detailleerde plan kan worden gestart. De ontwikkeling rondom de zo nood zakelijke uitbreiding van het winkel bestand in Leusden-C blijft ons met grote zorg vervullen. Hoewel het Col lege van Gedeputeerde Staten van Utrecht bij besluit van 19 juni 1974 het bestemmingsplan De Biezenkamp gedeeltelijk heeft goedgekeurd met een uitbreidingsmogelijkheid met 1500 m2 vloeroppervlakte, blijft het tot op heden niet mogelijk deze uitbreiding ook werkelijk te realiseren. Tegen de goedkeuring door Gedeputeerde Sta ten zijn bezwaren ingediend bij de Kroon. Wij zijn van mening, dat spoe dige realisering van De Biezenkamp urgent blijft, teneinde de inwoners een adequate winkelvoorziening te kunnen bieden. HUISVESTING De huisvesting van gezinnen met lagere inkomens, alsmede die van be jaarden en alleenstaanden vervult ons met zorg, gezien de opgetreden ver- traeine in de woningbouw in de z e 2e fase van ae ontwikkeling van Leus den-centrum. In samenwerking met de sinds kort bestaande „Stichting Stu dentenhuisvesting" streven wij naar redelijke huisvestingsmogelijkheden voor alleenstaanden. Wij verwachten, dat de in voorbereiding zijnde regeling voor individuele huursubsidies verbe tering zal brengen voor de catego rie met de lagere inkomens In het begin van 1975 zullen naar ver wachting alle woningwetwoningen, die ihans in aanbouw zijn, aan de woning stichting Leusden worden overgedra gen. Het ligt in de bedoeling, om bij de ontwikkeling van nieuwe plannen voor melde stichting vroegtijdig in te scha kelen Het in aanbouw zijnde verzor gingstehuis voor bejaarden aan de As schatterweg zal in het voorjaar van 1975 worden opgeleverd Het aantal woningzoekenden in deze gemeente blijft groot Voor nadere informatie omtrent de verschillende categorieën van woningzoekenden verwijzen wij u naar bijlage III behorende bij deze brief. OPENBARE WERKEN In 1974 zijn de werkzaamheden aan de wegen, genoemd in het verbeterings plan 1972, nagenoeg afgerond. Dit bete kent, dat in 2 jaar tijds de Hamersveld- seweg, Zwarteweg, Horsterweg, As schatterweg, Hessenweg en Burg. de Beaufortweg over een totale lengte van 13 km een drastische verbetering heb ben ondergaan. Tevens werden de werkzaamheden in ruilverkavelingsverband aangevan gen, waardoor in 1974 nog eens 2 km. weg aan het huidige verkeer werd aan gepast. Ook voor 1975 stellen wij u voor gelden voor de navolgende verbete- Uit de aanbiedingsbrief aan de raad sélekteerden wij - de volgens ons voor ale lezers meest interessante pas jes BESTUUR EN ADMINISTRATIE Wij hopen dat in 1975 het nieuwe irjjsvestingsplan voor de verschillende pmeentelijke afdelingen en diensten olledig zal kunnen worden afgerond. Ten gevolge van de snelle uitbreiding ran het aantal personeelsleden in de af- elopen jaren en het in verband hier- ;^e in gebruik nemen van meerdere ebouwen. is het geheel wat onoverzich- jlijk geworden en zijn bepaalde ge leaste samenhangen binnen de organi se hierdoor enigszins in het gedrang eïomen Bedoeld huisvestingsplan, iel de uitvoering waarvan in 1974 eeds een begin is gemaakt door de erplaatsing van enkele afdelingen, is oreel mogelijk afgestemd op de toe- «nstige organisatiestructuur van het mbtelijk apparaat. Afdelingen die werkzaam zijn in de- elfde sector van de gemeentelijke uishouding en derhalve in die organi- süestruktuur zijn gerangschikt onder en zogenaamde overkoepelende hoofd- fdeling, zullen in de nieuwe opzet in Efzelfde gebouw worden onderge- rachl Wanneer het plan zal zijn ge- ealiseerd. zullen in het voormalige emeentehuis aan de Burg, de Beau- >rtweg gehuisvest zijn de totdehoofd- fjeling welzijnszaken behorende af dingen onderwijs, sociale zaken en cmiaal cultureel en maatschappelijk elzijn De afdeling personeelszaken il worden gehuisvest op de bovenver- ieping van dit pand. Het hoofdgebouw aan de Zwarteweg il door de financieel-economische Uelingen (financieel beleid en comp- biliteit) in beslag worden genomen, et daar achter gelegen gedeelte moet ;ggedeeltelijk worden verbouwd, doch i hiervoor nodige kredieten zijn reeds tor u gevoteerd Na de verbouwing illen de afdelingen stadsontwikkeling i planontwikkeling hier een plaats aden naast de hierin reeds onder- strachte afdeling algemene zaken lie technische afdelingen zullen in de bije toekomst ondergebracht worden het perceel Zwarteweg 18 Hiervoor het noodzakelijk, dat nog enkele irbouwingen worden gerealiseerd, lornamelijk in het meest oostelijk legen gedeelte van het gebouw Te joerlijd hopen wij de hiervoor nood- Lelijke kredietaanvraag bij uw raad te dienen Ook zal binnenkort nog ïdiet worden gevraagd voor het op- uppen van de benedenverdieping van I voormalige gemeentehuis aan de arg. de Beaufortweg.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 7