Huisvesting baart zorgen Sporthal in studie Sportpark Achterveld krijgt uitbreiding Permanente hockeyvelden Verbetering frekwentie openbaar venroer wordt nagestreefd Voortzetting van de peuterspeelzaalsubsidie I Verbetering van diverse wegen, zoals de Schoonderbekerweg LEES VERDER OP PAGINA 11 pÖNDERUAG 26 SEFTEMBhK 1SI4 LEUSDER KRANT AANBIEDINGSBRIEF BEGROTING 1975 horsterweg en zwarteweg Het ligt in de bedoeling een enkel ing rijwielpad aan te leggen vanaf driesprong Stoutenburg tot aan de jrixlaan. Met bewoners van Zwarte- ej en Horsterweg zullen wij tijdig rerleg plegen. Met de Provinciale Waterstaat wordt verleg gepleegd over de aanleg van een oetpjwielpad langs de Lockhorster- De verbeteringsplannen van Tre- èrweg en Ooievaarshorsterweg in Bilverkavelingsverband zijn opgehou- gi, doordat nog geen afrondend voor tel voor eventuele verkeersbeper- tDde maatregelen ter tafel ligt. Weho- !Dnog tn 1974 deze kwestie af te ron- waardoor beide wegen in 1975 erbeterd kunnen worden. groene zoom Een plan voor de doortrekking van de Iroene Zoom in zowel noordelijke als Gidelijke richting wordt voorbereid. Erdoor wordt het mogelijk de wijk- itsluitmgswegen zoveel mogelijk te [Hasten Als de grondverwerving tij- ij is afgerond, zullen wij u dit plan 1975 kunnen aanbieden. zullen de.se contacten voor zover mo gelijk via wijkverenigingen etc. door ons worden bevorderd RIOLERINGEN In 1974 hebben de aansluiting van Ach terveld op de rioolpersleiding en het gereedkomen van het rioolpersgemaal te Leusden-c., bijgedragen tot een ver betering van het oppervlaktewater. Al het rioolwater van de kernen Leus den-c., Achterveld en Leusden-z. wordt nu via deze persleiding naar de nieuwe rioolwaterzuivering in Amersfoort ge bracht. Een aantal kleinere buurtschappen loost nog via septic-tanks op het open water. Voor Stoutenburg worden plan nen ontwikkeld om deze buurtschap eveneens op de persleiding te kunnen aansluiten, terwijl ook voor Bavoort, Schutterhoef en Waterloo nog gezocht wordt naar een betere afvoermogelijk- heid. Een nieuwe methode van rioolinspec tie d.m.v. televisie heeft het mogelijk gemaakt de oudste rioolstelsels op Achterveld zullen dan eveneens aan de provincie worden overgedragen. REINIGING Over de toekomstige verwerking van het huisvuil in de provincie Utrecht werden de laatste 2 jaar reeds vele besprekingen op verschillendeniveau's gevoerd. Onlangs is door het Provinciaal Be stuur en het Samenwerkingsorgaan Eemland een ambtelijke werkgroep be last met een onderzoek naar de mo gelijkheden op dit terrein. De gemeente Leusden kan tot 1 januari 1977 zijn huis- en grofvuil nog storten in het zandgat te Maars- bergen Daarna dient een andere wijze van verwerking gevonden te zijn. Zoals u bekend is gaat onze voor keur uit naar een afvoer via de V A M Bovendien zou bekeken kunnen worden of ook verbranding goede mogelijkhe den kan bieden Het ophalen van het huisvuil wordt tot 1 januari 1977 volgens contract verzorgd door de fa Spitman. te brengen. Dd suggestie spreekt ons voorshands aan, omdat wij tot de overtuiging zijn gekomen, dat bet van wege de snelle toename van het aan tal inwoners ten zeerste gewenst is, dat zo spoedig mogelijk een openbare bibliotheek wordt gesticht, waarin een zodanige collectievorming mogelijk is, dat hiermede een zo groot mogelijk aantal potentiele gebruikers wordt be reikt. Nadere voorstellen op dit punt zijn dan ook in 1975 te verwachten. PEUTERSPEELZALEN Overeenkomstig de indertijd gedane toezegging, hebben wij ons nader be raden omtrent het subsidie-vraag stuk voor het peuterspeelzaalwerk.1 Hierbij zijn wij tot de conclusie ge komen, dat, wil het peuterspeelzaal- werk een onderdeel gaan vormen van de gemeentelijke welzijnszorg, dit het karakter moet hebben van aanvullend opvoedingsmilieu, dat er toe moet bij dragen, dat het kind de kansen op een zo groot mogelijke ontwikkeling krijgt. Gezien de opzet van de hui dige peuterspeelzalen in onze gemeente menen wij dat, bet kenmerk van aan vullend opvoedingsmilieu aanwezig is. Met het oog hierop stellen wij uvoor om de reeds verleende subsidies voor lopig te continueren, in afwachting van nadere maatregelen van rijkswege. De subsidies zouden gelijk dienen te zijn aan het bedrag van de buisves- scholen optimaal kunnen functioneren als leer- en opvoedingsinstituten ten dienste van de individuele leerlingen Het hieraan verbonden kostenaspekt mag evenwel niet uit het oog verlo ren worden. Het voor dit doel in de begroting van 1975 uitgetrokken be drag van f 126.000,- betekent een zware belasting voor de gewone dienst. Wij verwachten dat - relatief gezien - de aan het schooladvieswerk verbonden kosten in de toekomst lager zullen worden. In de eerste plaats is dit ge baseerd op de verwachting dat te zijner tijd de Amersfoortse diensten regionaal zullen gaan werken, hetgeen zou beteke nen dat bepaalde vaste kosten over meerdere gemeenten kunnen worden omgeslagen en derhalve per gemeente lager komen te liggen In de tweede plaats bestaan er moge lijkheden om voor een regionale school adviesdienst rijkssubsidie te verkrij gen, zodat wij er van uit mogen gaan, dat ook de Amersfoortse diensten hier voor te zijner tijd in aanmerking zullen komen. Verbetering van de Trekerweg staat op het programma. stichting Leusden, de gemeente-arcbi- tekt, de comptabele, de waarnemend chef van de afdeling onderwijs en de ambtenaar voor sportzaken zitting heb ben, haar werkzaamheden thans afge rond. De uitkomsten van het onderzoek zijn neergelegd in een sportnota, die ons inmiddels is aangeboden. ACHTERVELD De werkzaamheden met betrekking tot de uitbreiding van het Kerstens- sportpark te Achterveld zullen in 1975 worden voltooid, waarna een derde voetbalveld, een oefenveld en een par-, keerplaats aan de reeds bestaande accommodatie zal zijn toegevoegd Wij zijn voornemens u nog in de loop van het komende jaar voorstellen Streven naar een hogere fre kwentie van het openbaar vervoer SPORTHAL In de loop van 1975 zal de toe komstige realisering van een sport hal in studie worden genomen. OVERIGE WELZIJNS- AANGELEGENHEDEN De ontwikkelingen op dit terrein vragen extra aandacht De in februari 1974 ingestelde werkgroep „bestem ming oude boerderijen" heeft zeer on langs aan ons college een viertal rap porten uitgebracht. Een dezer rappor ten bevat de uitgangspunten en de doel stellingen en de streefdata voor de be stemming van een aantal oude boer derijen in Leusden-centrum. De andere drie rapporten bevatten concrete be stemmingsadviezen ten aanzien van de boerderijen „Groot Krakhorst" in,,De Wetering", „Hakhorst" in „Alands- beek" en „Nieuw Langenbeek" aan de Hamersveldseweg Het ligt in onze bedoeling om u binnenkort van elk der rapporten een exemplaar te doen toekomen Voorts is het te verwach ten, dat u in de loop van het komende begrotingsjaar een aantal kredietaan vragen zal bereiken voor de verbou wing en de inrichting van bedoelde boerderijen. Wij hebben de indruk, dat door het ingebruiknemen van de verbouwde en aangepaste boerderijen een belangrijke bijdrage kan worden ge leverd aan de opheffing van het te kort aan accommodaties voor soci aal-culturele activiteiten in onze ge meente BIBLIOTHEEK Door de werkgroep wordt onder an dere aanbevolen om in een der boer derijen een openbare bibliotheek onder De te ontvangen subsidie van het rijk zal in mindering komen op het door de deelnemende gemeenten te betalen aan deel. Het stemt ons tot tevredenheid, dat de uitkeringen uit het gemeentefonds ten behoeve van het lager onderwijs voor 1975 zodanig zijn vastgesteld, dat onder andere rekening is gehouden met een aan de besturen van de bij zondere scholen uit te keren vergoe ding voor administratiekosten van f 25, - per leerling. Wij zijn van mening dat het deze besturen thans mogelijk gemaakt wordt om hun administratie op verantwoorde wijze te verzorgen. In het verleden was de situatie veelal zo, dat de schoolbesturen bij het uit besteden van hun administratie hier voor vaak grote bedragen uit eigen middelen moesten bijpassen, omdat de van overheidswege beschikbaar ge stelde bedragen voor dit doel niet toe reikend waren Per 1 januari 1975 zal een wijziging in werking treden van de Kleuteronderwijswet en de La- ger-onderwijswet 1920. Deze wijziging zal onder andere tot gevolg hebben, dat allerlei besluiten, die voorheen door u werden genomen (bijvoorbeeld vast stelling voorschotten e.d dan door ons college kunnen worden afgehandeld. De in onze vorige aanbiedingsbrief aangekondigde samensmelting van de schoolraad voor het openbare basis onderwijs en de ouderraad voor het openbaar kleuteronderwijs is inmid- gebleken, dat de hieruit ont stane schoolraad in de nieuwe vorm uitstekend functioneert. De ontwikkelingen met betrekking tot het realiseren van bepaalde vormen van voortgezet onderwijs worden nauwlet tend gevolgd SPORT Zoals wij u reeds eerder mededeel den, is indertijd een werkgroep in het leven geroepen, die als taakopdracht kreig een onderzoek in te stellen naar de kwantitatieve en kwalitatieve behoef ten aan sportaccommodaties op middel late termijn Hoewel dit onderzoek langer heeft geduurd, dan werd ver wacht, heeft de werkgroep, waarin de directeur van de Provinciale Raad voor de Lichamelijke Opvoeding en Sport, de Rijksinspecteur voor de Li- chimelijke Opvoeding, een vertegen- wcordiger uit het bestuur van de Sport- tingskosten, vermeerderd met een be drag gelijk aan dat van de sociale las ten van één leidster per speelzaal. LEUSDEN/ZUID Door de jeugdraad is aan ons col lege inmiddels een advies uitgebracht met betrekking tot de accommodatie voor de jeugd in Leusden-zuid. Na be studering van dit advies zullen wij u op korte termijn terzake een voorstel doen toekomen. MUZIEK In gezamenlijk overleg met het be stuur van de muziekschool zal moeten worden bezien wat de meest wense lijke rechts- en organisatievorm van het muziekonderwijs zal dienen te zijn. Wij stellen ons voor om in de loop van 1975 een voorstel in te dienen be treffende de instelling van een com missie van advies inzake culturele aangelegenheden. Gelet op de vele ont wikkelingen die er op dit terrein gaan de zijn en in de toekomst mogen worden verwacht, menen wij, dat een derge lijke commissie goede diensten kan be wijzen. BEJAARDENZORG Ook aan de zorg voor de ouderen in onze gemeenschap hopen wij in het komend jaar de nodige aandacht te kunnen besteden. In het begin van 1975 zal het verzorgingstehuis voor bejaar den ,,'t Hamersveld" zijn deuren voor 95 gasten kunnen openen. Voor de Stichting Bejaardenzorg Leusden zal dit een Kroon op net werk van jaren oete- kenen. De 32 bejaardenwoningen aan de Asschatterweg en het verzorgingste huis vormen een zodanige eenheid, dat vanuit het tehuis ook de nodige zorg aan de bewoners van deze woningen zal worden besteed. Het komt ons voor, dat - vooral nu in het bestemmings plan Groenhouten nog een belangrijk aantal woningen voor bejaarden en al leenstaanden op korte termijn gereed zal komen - de mogelijkheid moet worden overwogen een dienstencen trum te realiseren en de oprichting van een Stichting Open Bejaardenwerk te stimuleren WERKGELEGENHEID De ontwikkelingen in het werkgele- genheidsgebied geven aanleiding tot een zekere tevredenheid, ondanks het feit, dat in het algemeen kan worden ge constateerd, dat als gevolg van de on zekere economische situatie, de vraag naar grond in deze sector wat afneemt. Subsidies peuterspeelzalen blijven gehandhaafd. Bejaardentehuis 't Hamers veld opent begin 1975 haar deuren. te doen toekomen betreffende een uit breiding van het Burg Buiningparkaan de Bavoortseweg Een dergelijke uitbreiding achten wij zeer urgent, aangezien is gebleken.dat met name het aantal voetbalvelden mo menteel lang niet toereikend is voor het aantal teams, dat hiervan gebruik moet maken. In de behoefte aan een extra speel veld voor de pupillen van de voetbal vereniging Roda kan worden voorzien door gebruikmaking van een terrein van de fa. Pon. Met ingang van het seizoen 1975/ 1976 zal de plaatselijke hockeyclub kun nen beschikken over een eigen veld, hetwelk is aangelegd ten noorden van het bestemmingsplan „De Wetering". In afwachting van het bespeelbaar zijn van het veld, zijn wij erin geslaagd om voor het lopende seizoen een twee tal tijdelijke hockeyvelden beschikbaar te stellen beplantingen en speelplaatsen In 1973 en 1974 te zamen werd aan openbaar plantsoen 8 ha. toege- Het onderhoud van dit nog jon- plantsoen vergt over het algemeen icge kosten Bespuiting metonkruid-bestnjdings- uddelen is dan ook niet geheel te ermijden De keuze van deze midde len wordt in nauw overleg met de iintenziektekundige dienst vandeT.H. jWagemngen bepaald. De verwerking il dan op een zodanige wijze kunnen eschieden. dat geen milieuaantasting il optreden. Door een goede keuze van beplan- mgsmateriaal worden de kosten van gderhoud van het wat oudere plant oen zo laag mogelijk gehouden. In de oop van 1974 zal nabij het Valleika- aal de gemeentelijke boomkwekerij ereed komen. Deze kwekerij biedt de logelijkheid in de toekomst grotere <®en te kunnen planten. In een drietal nieuwe wijken werd oor aanplanting in de voortuin uit elvoor groenaanleg van de betreffen- le wijk beschikbare bedrag een boom >1 heester aan de bewoners aangebo den. Ook in de verdere plannen zal, icorzover het groenplan dit toelaat, fii'voor de bewoners duidelijk op prijs gestelde initiatief worden voortgezet. nl974 werden naast ontmoetingsbij- rêtkomsten voor de plannen Rozen- com en Alandsbeek en de nog te hou- fca bijeenkomsten voor het noordelijke feel van Groenhouten en Alandsbeek- tost diverse contacten onderhouden met testuren van wijkverenigingen en groe- «1 bewoners over de plannen en aan lassing van speelobjecten. Ook in 1975 eventuele gebreken te controleren. Ge bleken is dat deze stelsels nog in goede staat verkeren. Ook in de toekomst zullen wij van deze methode gebruik blijven maken. Verwacht kan worden dat in 1975 het rioolgemaal te Leusden-zuid en de persleiding naar Leusden-centrum door de gemeente aan de provincie in eigen dom en beheer zullen worden overge dragen Een desbetreffend voorstel kunt u te zijner tijd verwachten. Het ei gendom en beheer van de persleidin gen van Achterveld en Leusden-cen trum naar Amersfoort en de nieuwe rioolgemalen te Leusden-centrum en Voor 1 januari 1975 zullen wij in verband met een opzegtermijn van 2 jaar moeten besluiten of dit contract verlengd dient te worden of dat ge streefd moet worden naar een eigen vuilophaaldienst. Nog dit jaar kunt u een voorstel dienaangaande verwach ten. In die wijken waar grote auto's moeilijk dicht bij de woningen kunnen komen is het inzamelen van vuil al leen succesvol als de bewoners zich willen houden aan enkele gedragsregels zoals het niet vroegtijdig plaatsen van vuil, het naar de verzamelpunten bren gen en het zo goed mogelijk bundelen van dit vuil. Daar waar zich dienaan gaande moeilijkheden voordoen, zullen wij zo mogelijk via de wijkvereniging tot een oplossing trachten te komen. ONDERWIJS MOBIELE LOKALEN Naast het treffen van permanente voorzieningen, zal in het komende jaar ook nog gedacht moeten worden aan de aankoop van een drietal zogenaamde mobiele lokalen Deze zullen nodig zijn voor de opvang van de uitbreiding van de r.k. kleuter- en basisschool in het bestemmingsplan „Groenhouten" In het voorgaande is toegezegd, dat nog nader zal worden teruggekomen op de kosten van de onderwijsadviesbe- geleiding. Zoals bekend, is de dienst verlening aan de Leusdense scholen van de zijde van de Stichting Onder- wijsadviesdienst Amersfoort per 1 augustus j.l belangrijk uitgebreid De ze uitbreiding moet worden gezien als een der fasen van een etappe-gewijze groei naar een volledige deelname aan het schooladvieswerk. Wij achten dit zeer belangrijk, omdat hierdoor de Stoutenburgerlaan zal worden verbeterd. In 1975 zullen, naar wij verwachten, de in het kader van de eerste ontwik kelingsfase nog noodzakelijke perma nente accommodaties voor het onder wijs kunnen worden gerealiseerd. Wij denken hierbij aan een tweede scho lencomplex ten behoeve van het kleu ter- en basisonderwijs in het bestem mingsplan Alandsbeek", een gym nastieklokaal in deze wijk, alsmede een 4 lokalen omvattend schoolgebouw in het bestemmingsplan „Rozenboom" Laatstgenoemd gebouw zal zijn be stemd voor de huisvesting van de thans nog in tijdelijke voorzieningen onder gebrachte Gereformeerde schoolvrij- gemaakt). De aanvragen voor de be nodigde kredieten voor de nieuw te stichten onderwijsgebouwen zullen u binnenkort bereiken. Binnen afzienbare tijd kunt u een voorstel tegemoet zien voor het stich ten van een derde openbare basis school te Leusden-centrum per 1 au gustus 1975. De snelle toename van het aantal leerlingen voor het openbaar onder wijs maakt het treffen van een derge lijke maatregel naar onze mening nood zakelijk. Momenteel is in de wijk „Alandsbeek" een dependance geves tigd van de openbare basisschool „De Hobbit", gelegen in de wijk „Groen houten". Hoewel deze dependance in een behoefte voorziet, heeft deze toch haar beperkingen in verband met ruim tegebrek. Bij het gereedkomen van het tweede scholencomplex in „Alands beek" kan er in die wijk een volledige zesklassige openbare basisschool van start gaan

Leusder Krant | 1974 | | pagina 9