1 )iskussie in Amersfoortse aadskelder over streek plan Utrecht-Oost aters op Don Bosco vierden 5-jarig professiefeest Fijne dia-serie over de natuur op ontspanningsmiddag Impressie vredesmarkt Christelijk onderwijs in de Derde Wereld Opbrengst reklassering f 1758,44 SCHITTEREND AKTIE OP SCHOLEN GAAT WEER VAN START EN TEN SLOTTE li BDAG 3 CJMOBKR 1974 LEUSDER KRANT 11 EUSDEN/AMERSFOORT - Vrijdag september werd in de Raadskelder imersfoort een openbare bijeen- gehouden, bedoeld voor de in- rs van Amersfoort, Bunschotenen ijlen over de „discussienota CflKospunten en doelstellingen voor j! streekplan Utrecht-Oost". Het iplan Utrecht-Oost zal het gehele jd van de thans geldende streek- 3en Utrechtse Heuvelrug en fj,tse Vallei en Eemland beslaan. voorzitter trad mr Van der p op, lid van gedeputeerde staten de provincie Utrecht en belast met simtelijke ordening Hij werd ver- 2( iiddoor zes medewerkers vanver- ilende provinciale diensten. In zijn ding zette de heer Van der Sluis po, dat de bedoeling van de ter össie staande nota niet alleen is aioners van het gebied inspraak ieden in de opzet van dit streek- i maar ook om de leden van Pro- iale Staten in een vroeg stadium in 3iiscussie over uitgangspunten en i stellingen te betrekken. - bedoeling is dat in de komende jaar het volgende schema wordt shouden: igangspunten en doelstellingen be- Eod 'maken aan de inwoners van streekplangebied. uelfde uitgangspunten en doelstel ter discussie stellen in Pro- 9gciale Staten, jjrna wordt het voorontwerp ver- ardigd, dat op zijn beurt het kom- Btaar van de inwoners en alle jciele instanties moet ondergaan, jaslotte wordt het ontwerp streek- id opgesteld, gevolgd door de ge- uikelijke tervisielegging, ja volgen de hoorzittingen voorbe- cx vaarden J jtemdelijk wordt het ontwerp streek- Provinciale Staten behandeld, vervolgens vastgesteld en geldig P üard De gehele procedure moet jaar 1978 voltooid zijn. heer Joosten Provinciale Plano- rcbe Dienst) zette vervolgens uit- dat uitgegaan moet worden van het ren en het tegengaan van nivel- ig van de grote verscheidenheid, de provincie Utrecht in velerlei cht kenmerkt 11 it lijkt zeer wel mogelijk, omdat L tens geldende streekplannen nog ueerd zijn op 20 miljoen inwoners het jaar 2000, terwijl thans ge- sd wordt met ongeveer 15 miljoen 50 er. vergeleken met vroeger is de i seen aantal aktiviteiten veel wij- jaan opzetten, bijvoorbeeld het wo- Ot er ruimte „over" blijft is dus open vraag. verschil tussen de uit 1966 daterende Tweede Nota Ruimtelijke Ordening en de dit jaar verschenen Derde Nota Deel 1. De opmerking, dat in de discussie nota met elkaar strijdige doelstellingen voorkomen, werd door de heer Van der Sluis niet bestreden. Hij stelde, dat deze moeten verdwijnen bij de inte gratie van doelstellingen, die nodig is om tot het opstellen van het streekplan te komen. De vraag of het mogelijk is om ge meentelijke bestemmingsplannen die in de maak zijn te toetsen aan de doel stellingen van het toekomstige streek plan Utrecht-Oost werd positief beant woord. Een moeilijkheid hierbij is echter, dat de bestemmingsplannen worden gebaseerd op geldige rechtge- vende streekplannen. Waar de doel stellingen voor het toekomstige streek plan afwijken van het thans geldende, is het wettelijk niet mogelijk om aan passing van deze bestemmingsplannen aan het toekomstige streekplan af te dwingen. De opvatting, dat de ruimtelijke or dening de richting voor toekomstige maatschappelijke ontwikkelingen zou voorschrijven werd door de voorzitter niet gedeeld De heer Van der Sluis meende dat de ruimtelijke ordening de grote lijn tracht te volgen door een kader aan te geven, waarbinnen de toe komstige maatschappelijke ontwikke lingen zich vermoedelijk zullen voltrekken. DISCUSSIE tdediscussie bleek, dat verschil- aanwezigen van mening zijn, m duidelijk verschil tussen de re streekplannen en de aanzet tot oieuwe streekplan bestaat. Met het natuurlijk milieu krijgt veel licht De voorzitter beaamde dit vees in dit verband op het zelfde Op de bijeenkomst in de raadskelder viel het op dat het gemeentebestuur van Leusden schitterde door afwezig heid. Daarnaast gaf slechts één raads lid, de heer Klunder Nijland, door zijn aanwezigheid blijk van belangstelling. Wij geloven dat van het bestuur en de raad van een gemeente die zichzelf pleegt aan te duiden als groeigemeente wel wat meer belangstelling verwacht had mogen worden. Zeker wanneer het gaat om de doelstellingen voor de ruim telijke ordening voor de periode 1978- 1988 van het gebied waarin de gemeente Leusden ligt. 2en dergelijke belang stelling steekt wel pover af bij de buurgemeente Amersfoort, waarvan de burgemeester en drie wethouders acte de présence gaven. Gelukkig blijkt de Leusdense burger wèl gewicht aan deze zeer fundamentele materie toe te kennen. Zij was zeer goed vertegenwoordigd, zowel in getal als naar de gestelde vragen. In de discussie komt duidelijk naar voren dat een duidelijke kentering in de toepassing van het streekplan plaats vindt. Enkele jaren gelden gold de taakstellingsgedachte, dat wil zeggen de als plicht aangevoelde bestemming van een bepaald gebied, dat een voor woningbouw bestemd gebied dan ook beslist volgebouwd moest worden. Te genwoordig wordt de kapaciteitsbe- grenzing gehanteerd, dit betekent dat er (bijvoorbeeld) gebouwd mag wor den in een bepaald gebied, echter al léén nadat de behoefte duidelijk is aan getoond. Een ander belangrijk punt in de dis cussie is de te verwachten bevolking in het streekplangebied. De heer Van der Sluis wilde geen cijfers noemen, omdat dit niet met de opzet van de discussienota strookt. Hij meende ove rigens dat de landelijke overheid zal moeten worden gehouden aan haar toe zegging dat Utrecht voor 140.000 inwo ners in de toekomstige stad Almere (Zuid Flevoland) woningen zal kunnen claimen Op de vraag hoe de Provin ciale overheid zich voorstelt de groei van de bevolking in het streekplange bied af te remmen, gaf de voorzitter als antwoord, dat er geen werkelijke rem bestaat. De Provincie heeft hier toe geen instrumenten. Zolang er geen stelsel van vestigingsvergunningen wordt gehanteerd, zal het moeilijk zijn ongewenste migratie buiten het streek plangebied te houden. Blijkens een opmerking uit de zaal vonden de landbouworganisaties de dis cussienota zeer abstrakt. De heer Van der Sluis antwoordde, dat het ont werp streekplan konkreet zal en moet zijn. Gevraagd of het mogelijk is één streekplan voor Utrecht Oost en een gedeelte van de Gelderse Vallei te maken antwoordde de heer Van der Sluis dat dit zeer moeilijk is. De pro cedure is dermate omslachtig, dat het streekplan dan zeker niet in 1978 af gerond zal zijn. De door de zaal geuite vrees dat de verblijfsrecreatie in het agrarische gebied zou moeten plaats vinden, werd door de voorzitter niet juist genoemd. De nota zegt, dat het accent juist op de dagrecreatie zal moeten komen te liggen. Verschillende andere punten zijn nog aangeroerd tijdens de discussie. Zo is naar voren gekomen dat het de vraag is of de betwiste verbinding tussen rijksweg 28 en de Stichtse Rotonde er wel komt. De om Amersfoort gepro- jekteerde gordelweg schijnt eveneens allerminst zeker te zijn. Al met al is deze vorm van dis cussie tussen provinciale plannenma kers en bewoners van het betrokken gebied zeer nuttig. Het valt echter te betwijfelen of de gevolgde discussie techniek, n.l. een reeks vragen uit het publiek gevolgd door een reeks antwoor den, wel de eenvoudigste en helderste Op een bijzonder drukke en ge animeerde receptie ontvingen de jubilerende paters vele geluk- Foto Janus Visser - Zaterdag 28 september de paters W. Bleeker, A. van G. Philipsen en A. C. M. Wols- 25-jarig professiefeest in Bsco". werd er 's middags uur een Eucharistieviering waarbij ook de vrijdag 27 uit Visp teruggekomen Sa- Anton Ruys (die zwaar gewond een valpartij in de Zwitserse waarbij zijn medebroeders Dolf en Koos Scholten het leven kon zijn. J Raaymakers hield maar indrukwekkende preek en leven van zijn mede- de vier jubilerende Sale- Woensdagavond 25 september hadden de leerlingen van het internaat de pa ters een „All-in-theater" aangeboden Er waren in „Don Bosco" verschillen de stands ingericht. Er was een kon- kours van disc-jockeys, er was een oliebollenkraam, er was een konkours voor standwerkers. Men kon er naar blues- en soulmuziek luisteren, en in een aparte hoek was een soort kermis ingericht. Er werden filmpjes vertoond van Stan Laurel en Buster Keaton. Er was ringwerpen, pijltjes gooien, spij kers slaan, en er was heuse draai- orgelmuziek Uit alles bleek, dat het vele belang rijke werk, dat door de Salesianen op „Don Bosco" wordt verricht, in wijde kring een grote waardering ondervindt. En terecht. Voor de paters is geen moeite te veel, geen inzet te groot, geen opoffering te veel. Na afloop van de Eucharistieviering werd er in de grote zalen van „Don Bosco" een bijzonder drukke receptie gehouden, waar vele familieleden, vrienden, bekenden en mede-Salesia- nen de jubilarissen geluk kwamen wensen. De drumband „Excelsior" uit Cothen bracht de paters een feestelijke sere nade Er was een kaasmaaltijd, tijdens welke gelegenheid familieleden van de jubilarissen stukjes levensbeschrijving van de paters ten beste gaven. Het was voor de feestvierende paters een ge noegen om met zo vele belangstellen den hun vreugde te delen Kinderen tekenen hun beeld van ir°to JaDUS Visser vrede. Jeugdige bezoekers van de Vredesmarkt toonden hun belang stelling voor de documentaire over Zuid-Afrika. Foto Janus Visser Een hapje eten, op de Vredes markt. die vaak hun huis niet meer kunnen verlaten, diep onder de indruk bracht van de schoonheid der schepping. Mocht u de heer Van Leeuwen willen uitno digen om zijn dia's te komen vertonen, dan kunt u alle inlichtingen daarover krijgen aan zijn adres: Margrietlaan 10, Leusden-zuid, telefoon 03490- 14938. Deze fijne middag „in de natuur" werd besloten met het afscheid van mevrouw J. Vellekoop, die hei bejaar- denwerk elf jaar heeft geleid in Leusden. Onder haar bezielende leiding ontstonden de kerst- en paasmiddagen voor de bejaarden, het rondbrengen van kerstbakjes, het bezoek aan de oudere gemeenteleden. Zij kreeg als dank voor baar inzet een bak met zeer fraaie planten aangeboden. Dominee Weernekers sloot de middag met een dankgebed. LEUSDEN - In wijkcentrum ,,'t Tref punt" te Leusden-zuid organiseerde donderdag 26 september de Hervormde Vrouwendienst een ontspanningsmiddag voor de oudere Leusdenaren. Dominee J. Weernekers heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom en met orgelbegeleiding van mevrouw M G. Frens zong men psalm 121. Ds. Weernekers sloot zijn bijbellezing aan bij de Yom Kipoer, de Grote Ver zoendag, die door de Israëliërs over de gehele wereld op deze dag wordt ge vierd (Yom is dag. Kipoer betekent: verzoenen) Hij las voor uit Leviticus 16, Jesaja 58 en de Profeet Micha en legde de diepe betekenis van het vasten uit. Het niet tot zich nemen van enig voedsel door de Israëliërs op Yom Kipoer, om zich te kunnen in denken in de situatie van de nooddruf tige medemens. En de vergaande bete kenis van de verzoening met de God van Abraham, Isaac en Jacob Ds. Weernekers memoreerde de Grote Verzoendag van het vorig jaar, toen de staat Israël zich in gelovige bezinning bevond en werd gedwongen op die dag van loutering zich te gaan verdedigen met wapengeweld. Na de koffiepauze hield de heer P. J. van Leeuwen op de hem eigen onna volgbare wijze een lezing met dia's over al wat groeit en bloeit in de Nederlandse natuur. Eigenlijk was het geen lezing, maar een verwonderd en bewonderend stilstaan bij de schatten der microwereld van bloemetjes en bij het interessante leven van vogels en dieren. De heer van Leeuwen nam het wat oudere gezelschap voorzichtig bij de Wand en maakte met hen een wandeling in winter, voorjaar, zomer en herfst door het bos, langs de water kant en op de hei. In drieëneenhalf jaar tijd hebben hij en enige vrienden en familieleden 180 dia's in de natuur opgenomen, aan de geluidsband met een fijne begeleidende tekst en „stille" achtergrondmuziek heeft hij anderhalf jaar gewerkt. En dat allemaal in zijn vrije tijd en in de vakanties, want ik meen begrepen te hebben, dat hij van zijn vak elektro-technikus is. Het is een verrassende serie ge worden en vooral de close-ups van klein en groot hoefblad, vanbosanemoon klaverzuring, jacobskruiskruid en LEUSDEN/ZUID - Een gezel lige middag met een mooie dia- vertoning voor de ouderen in 't Trefpunt. Foto Janus Visser moerasspirea - om er enkele te noe men - liet en het g ;chap zien hoe fantastisch mooi zelfs maar het kleinste bloemetje - het woord onkruid is in dit verband-doodgewoon een monster achtige term - is. Pitrusbies en veen- pluis zal ik niet licht meer vergeten. De vogelwereld werd geobserveerd in schuilplaatsen. Van het leggen en bebroeden der eieren af tot het uit komen uit de eieren van de jonge vogeltjes, die liggen uit te puffen van het zware werk om zich uit het ei te bevrijden. Het is een heel fijn afgestemde dia-serie, die de oudere Leusdenaren, LEUSDEN - Misschien kent u het motto „Kom Op"? Onder dat motto zullen alle christelijke scholen in Leus den - maar ook verder in het hele land - hun jaarlijkse aktie houden ten behoeve van Christelijk onderwijs in de landen van de derde wereld. Het is de Unie „School en Evange lie", die deze jaarlijkse aktie re guleert en koordineert En het is de heer J. Swank, de voorzitter van het bestuur der Christelijke scholen in Leusden die graag deze manifesta tie van de jeugd onder uw aandacht wilde brengen. In de oproep: „Kom op' staat ge schreven: - Voor ons is de Chris telijke school vanzelfsprekend. Maar als je ziet hoe mede-Christenen in arme landen pnder beroerde omstan digheden pionieren, met overtuiging, dan - Uit de oproep citeren wij verder - Het Christelijk onder wijs heeft in Azie, Afrika en La tijns-Amerika een pionierswerk ver vuld in de hele onderwijsontwikkeling, en is nog altijd van grote betekenis. Onderwijs is de eerste vorm van ont wikkelingswerk En de eerste vorm van zendingswerk. De zending bouwde eerder scholen dan kerken. Terecht. Want je moet beginnen bij het begin. Het is geen zaak van medelijden of liefdadigheid. Maar van: recht. Wij, die het goed hebben, die onze kinderen het beste onderwijs kunnen geven: wij mogen niet alleen aan ons zelf denken. Elk mensenkind heeft recht op een menswaardige ontwikkeling van zijn mogelijkheden. Elk mens heeft recht op het Evangelie. Via de christelijke school worden kinderen in de hele wereld geholpen om meer mens te worden. En wie zou er niet graag in vesteren in iets van blijvende waarde, van eeuwige waarde Vandaar dat de Unie „School en Evangelie" de aktie voert: „Kom op". In „de kleine projektenlijst 1974", samengesteld door W M. Ridderbos- De Rooij, vinden wij een opsomming van de schoolprojekten, die men in 1974 wil gaan realiseren in de der de wereld. Voor Afrika zien wij bij voorbeeld Ndoungé, technische school: benodigd f3000,- Ook deze school is reeds eerder door de Unie gesteund met een bijdrage in de inrichtingskos ten van een bibliotheek. Dit keer wil de Unie het mogelijk maken, dat de direkteur zich in ons land komt oriën teren Hij wordt daarbij terzijde ge staan door Nederlandse leraren, die als vrijwilligers aan deze school heb ben gewerkt. Evenzo staan vele projekten in Azie, waaronder Indonesië een zéér grote plaats inneemt, Australië en verschil lende landen in Europa op het pro gramma. De Christelijke scholen in Leusden zullen eeD keuze doen om bij te dragen aan één der vele projekten van onder wijs, op basis van het Evangelie, over de hele wereld. Helpt u allemaal méé de Leusdense kinderen in hun steun aan de aktie „Kom op" te doen slagen? LEUSDEN - De kollekte voor de Nationale Reklassering heeft in Leus den-centrum het mooie bedrag opge bracht van f 1.758,44 (vorig jaar was de opbrengst, fl 472,16) Dat betekent dus een vooruitgang van bijna f300,-. De organisatrice dankt alle kollektanten hartelijk voor hun be reidwillige medewerking en dankte de gevers aan deze kollekte voor hun be reidwillige bijdrage. Zonder uw aller steun zou er van deze maatschappelijke noodzaak weinig terecht komen De regering geeft subsidie voor de ge dragsdeskundigen. maar allerlei jon- gerenprojekten zoals slaaphuizen voor dakloze jeugd zouden niet uitgevoerd kunnen worden. En als bepaalde jeugd een dak boven het hoofd heeft en een bed om in te slapen, wordt de neiging om in te breken teruggedrongen.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 11