Raadslid Kitselaar (KVP) stemt tegen onderhandse aanbesteding voor de verbouwing van „De Til" De gemeenteraad en het Kalkar-projekt Raadsleden eenvormige willen wel eens repetitie- bouw wat anders dan bij gymzalen .Werkloosheid in de bouw dient ook door de in „eigen huis" gemeente e worden bestreden" Vroedvrouwen niet gewenst in Leusden? Hockeyvelden volgend jaar in gebruik Discussienota Utrecht-oost Vraag van raadslid Kuijpers Ir. M. F. M. Reichert (P.L) Vio de redaktie) LEUSDEN - Het raadslid H. A. M. Kitselaar (KVP) stemde vorige week donder- tegen het voorstel vao b en w de verbouwing van De Til onderhands aan te !<teden en te gunnen aan het aannemersbedrijf van Fa. A. en A. C. Jansen Amersfoort. Hij stemde bovendien tegen alle verdere voorstellen, waarin spra ys van een onderhandse aanbesteding. Ook sprak hij er z'n spijt over uit, |l de gemeente het gebouw De Til zo lang heeft verwaarloosd, waardoor de erbouwingskosten alleen maar hoger zijn geworden. De heer Kitselaar: ,,De heeft zes jaar gelekt en dat maakt de verbouwingskosten natuurlijk aanmer- füjk hoger. Ik hoop, dat de leegstaande boerderijen tijdelijk zullen worden op- Itupt. zodat de gemeenschap straks niet voor extra kosten zal moeten opdraai- Ten aanzien van het onderhands aanbesteden: ,,Ik ben tegen het selektief ,erk gaan bij het kiezen van een aannemer voor een bepaald bouwwerk dat opdracht van de gemeente moet worden gebouwd of worden verbouwd. Zeker deze tijd van werkloosheid is het een eerste vereiste, dat de gemeente zorg- riigt voor werkgelegenheid van aannemers, en hun personeel die in de gemeente ill wonen I beb kortgeleden een Leusdense aannemer gesproken, die al vaker geprobeerd alt gemeentelijk werk te krijgen. De aanbestedingen zijn echter altijd onderhands komt hij nooit aan bod. Ik vind dat een onverkwikkelijke zaak en daarom zal tegen dit voorstel stemmen. De plaatselijke overheid dient tegen de werkloos- md Ie vechten. Bovendien doet men de eigen financiën met onderhandse aan bestedingen tekort." Burgemeester Van der Post kon het iel met de heer Kitselaar eens zijn. Jd dit geval hebben we vijf aanne- iers gevraagd een kostenspecificatie i le zenden Van deze vijf bedrijven ijs er vier in Leusden gevestigd Een «nbare aanbesteding kost veel aan eken-vergoeding, om die uitdrukking ier maar eens te gebruiken Als we 3 onderhandse aanbesteding houden el zo'n vier. vijf gegadigden, is er il mededinging (dus konkurrentie) en toch de laagste prijs worden be- eikt Dat is ons uit ervaring geble- 3. Als de raad er anders over denkt, >aboor ik het graag." De heer Kitselaar: ,,Ik vind dat het Ijemeen belang boven de gemeente- usciën dient te staan." Deze op- erkiog lokte een klaaglijk boegeroep i de andere raadsleden uit, die wei- rit dachten aan het tekort van een rut miljoen voor 1975. Burgemeester Van der Post: Beide ijo belangrijk. Met alle begrip voor uw eidooi om alle werk binnen de ge- eenle te houden." De heer Kitselaar: ,,In de toekomst openbaar9" De raadsvoorzitter idit niet direct toezeggen. ..Dat is tankelijk van de gekregen adviezen ie ook een belangrijke rol meespe- De heer Holl (lijst 6) juichte het voor- el van harte toe, maar wilde wel we- hoe lang het werk in beslag gaat men en wanneer de soos gereed zal n om door de jeugd weer in gebruik wrden genomen ROND DE KERST Burgemeester Van der Post: ,,Na tëdkeuring door de raad en GS ver- ichten we, dat de verbouwing rond de irst gereed zal zijn." Reichert wilde weten of er tij - ss de verbouwing een vervangende commodatie aanwezig zal zijn Wet- uder Van Zandbrink: ..Het jeugdwerk at tijdens de verbouwing in De Til soon door heer Van Tiel (VVD) was blij Jaltijd met dit voorstel. Na een lan- *eg van onderzoek vond hij het de sgste tijd, dat er aan de verbouwing >rdt begonnen. Hij zei echter van de Uitingen van de heer Kitselaar ge- hrokken te zijn. ,,De heer Kitse- ir kan de hand in eigen boezem ste- betoogde hij, omdat De Til voor 1 lange tijd eigendom van de R.K. rkts geweest en niet vandegemeen- De heer Kitselaar bestreed dit hef- „Het pand is sinds 1965 van de meente en de verwaarlozing is begon- 1 op het moment dat het gebouw aan I onderwijs werd onttrokken, dat wil Ren in 1968 Ce heer Van Tiel: ,,We hebben vaak er het wel of niet onderhands aan beden gesproken in de raad. Tot nu f is steeds de goede weg bewandeld d mensen uit Leusden worden hier- tor aan werk geholpen. Bovendien is de voordeligste weg gebleken. VERWAARLOOSDE BOERDE RIJEN De heer Kitselaar ..Ik heb nog geen antwoord gekregen op mijn vraag, waarom de boerderijen van de gemeen te niet onderhouden worden. Met name de boerderij in Alandsbeek is er niet best aan toe Een stuk van het dak van die boerderij is al dusdanig verwaar loosd, dat het daar al ïnlekt. Daar krij gen we straks de rekening wel van ge presenteerd als daar niet tijdig wat aan wordt gedaan Burgemeester Van der Post: ,,Er zullen op korte termijn beslissingen worden genomen wat betreft het ge bruik van de boerderijen. Dat betekent tevens, dat het wel waard is geweest te wachten. Er worden niet alleen ver nielingen aangebracht aan boerderijen, maar ook scholen en sportlokaleo heb ben het wat dat betreft te verduren. Ver schillende boerderijen zijn overigens bewoond om daar toezicht te hebben. Straks zal er een eind aan al dat soort moeilijkheden zijn gekomen." Ir Reichert (Progressief Leusden) zei in het algemeen sympathie te heb ben voor het aanbestedingsbeleid van de heer Kitselaar. maar hij was wel van mening, dat de manier die de ge meente heeft gekozen wel een aan trekkelijke zaak is. te meer omdat hier sprake is van overheidsgeld, waar zui nig mee omgesprongen moet worden. „De keuze is wel helaas gevallen op een aannemer uit Amersfoort, maar daar staat tegenover dat deze aan nemer veel werknemers uit Leusden heeft, aldus de heer Reichert. ,,Wat betreft de boerderijen (en ik wil daar ook De Kuip bij betrekken) heeft de heer Kitselaar gelijk. Dergelijke ge bouwen zijn vaak het mikpunt van ver nielingen, terwijl ook het weer daar een behoorlijke invloed op uitoefent. Er moet voldoende aandacht worden be steed aan het onderhoud van deze ge bouwen. Wat is er eigenlijk op tegen om het ..weerschild" in goede staat te houden?" Tenslotte wilde hij graag, dat de gemeentelijke aanbestedings- politiek op korte termijn eens wordt uitgelegd aan de nieuwe raadsleden, zo dat een betere oordeelsvorming moge lijk kan zijn Burgemeester Van der Post ,,De kwestie van het onderhoud aan leeg staande gemeentelijke gebouwen speel ik graag door aan onze technische diensten, die dat zullen bekijken Het aanbestedingsbeleid is afhankelijk van de situatie op de bouwmarkt. Vaak nemen wij tevoren kontakt op met des betreffende provinciale diensten om hun mening te vragen over de op dat mo ment beste manier van aanbesteden Ook in commissieverband wordt daar van tevoren over gesproken.' IN COMMISSIEVERBAND De heer Mandemaker (Progressief Leusden) memoreerde ten aanzien van het aanbestedingsbeleid nog eens. wat zo'n vier jaar geleden door de raad is gezegd over deze materie. Toen sprak de raad zich in principe uit voor de openbare aanbesteding (volgens de ge meentewet), maar zei daar bij, dat het al dan niet openbaar houden van een aan besteding een kwestie zou zijn van het afwegen van belangen De heer Mande- maker stelde voor deze materie nog eens in commissieverband ten behoeve van de nieuwe raadsleden door te spre ken Burgemeester Van der Post vond dat een goed voorstel. GELUIDSISOLATIE De heer Van Maanen (AR/SGP) ging akkoord met het voorstel maar drong er wel bij het college op aan voldoende aandacht te besteden aan het voor komen van geluidshinder ten behoeve van de omwonenden van De Til ,,Ik ga met het college akkoord wat betreft de gekozen aanbestedingsvorm. Deze vorm dient op dit moment nog de voor keur. Het is inderdaad goed om deze hele materie nog eens in commissie verband te bespreken Burgemeester Van der Post:.De ge luidshinder kan geweerd worden als we een goed ventilatiesysteem inbou- De Til aan de Hamersveldse- weg. wen, zodat de ramen niet geopend hoe ven te worden voor de frisse lucht De heer Kitselaar was na de discus sie nog niet tevreden gesteld. ,,De voordelen van de door de gemeente gekozen aanbestedingsmethode zijn zo gering, dat ik de voorkeur geef aaneen openbare aanbesteding, zeker nu we steeds meer in Nederland gekonfron- teerd worden met een stijgende werk loosheid Bovendien is de konkurrentie ao groot, dat er scherpe prijzen be dongen kunnen worden. Op deze gronden stem ik tegen dit voorstel en tegen alle komende voorstellen, waarin sprake is van een onderhandse aanbesteding." De heer Van Tiel: ,,Een onbegrijpe lijke zaak." Wethouder Wagenaar had nog een vraagje: ,,Hebt u uw eigen boerderij in het openbaar aanbesteed?" wilde hij graag weten, waarop de fraktlegenoot van de heer Kitselaar, de heer Van de Berg meteen in het geweer kwam tegen deze vraag die betrekking had op privé- zaken van een raadslid, en dus niet aan de orde mocht komen. Burgemeester Van der Post gaf hem gelijk, terwijl wethouder Wagenaar z'n excuus voor het stellen van de vraag aanbood. De heer Kitselaar vond dat echter allemaal geen probleem. ,,Daar wil ik best op antwoorden," zei hij, hetgeen hij dan ook deed. ,,Ik ben blij dat u zo erg belangstellend bent naar mijn boerde rij. Ik heb alle aannemers onder mijn gemeentenaren aangeboden in te schrij ven." Het voorstel werd aangenomen met alleen de heer Kitselaar tegen. LEUSDEN - De komst van twee vroedvrouwen naar de gemeente Leusden heeft blijkens vragen van raadslid Kuijpers toch nogal wat stof doen opwaaien en dan voornamelijk onder de plaatse lijke artsen. De heer Kuijpers vroeg tijdens de rondvraag in eerste instantie of er werkelijk behoefte was aan een vroedvrouw (hij sprak trouwens over een kraamcentrum, wat heel iets an ders is). Ook wilde hij weten of er overleg was gepleegd tus sen de vroedvrouwen en de plaat selijke huisartsen. .Zieken fondsleden vinden het maar ver warrend, ze weten nu helemaal niet meer waar ze aan toe zijn", aldus de heer Kuijpers. Burgemeester Van der Post: ,,Ja er is wel overleg geweest, met de gemeente in ieder geval. Er werd ons gevraagd of er van onze zijde bezwaren bestonden tegen hun vestiging in Leusden. Dat was niet het geval We heb ben echter wel geadviseerd over leg te plegen met de plaatselijke huisartsen Voor zover ons bekend is, is er met één of meer artsen inderdaad overleg gepleegd". De heer Kuijpers Volgens mijn informatie vinden de huis artsen het niet zo'n noodzaak" Eén van de in Leusden geves tigde vroedvrouwen, mevrouw C. Brink uit Amersfoort deelde ons naar aanleiding van de raads vergadering en berichtgeving in de pers mee, dat er wel degelijk overleg is geweest met de Leus dense artsen. Er is maanden met de huisartsen gepraat. Twee art sen waren fel tegen onze komst, de twee overige huisartsen had den geen direkt bezwaar Wij zijn overigens naar Leusden ge komen na herhaaldelijke verzoe ken van de zijde van Leusdense bewoners. Ik wil er nog wel aan toevoegen, dat onze komst tevens voor de bewoners betekent, dat ze een vrije keus kunnen maken tussen arts en vroedvrouw", al dus mevrouw Brink. (Van de redaktie) LEUSDEN - Het Progressief raads lid ir. M. Reichert, wist donderdag avond bij het agendapunt ingezonden stukken, de diskussie over het beruchte Kalkar-projekt op gang te brengen. Ir Reichert wees er op, dat ook in Leusden tal van gewetensbezwaarden tegen het kerncentrale-projekt zijn. Hij herinnerde het gemeentebestuur aan een principieel besluit van de gemeente Haarlem, die zich uitsprak voor de vorming van een fonds, waarin de Kalkar-bezwaarden hun bijdrage kun nen storten. Dit fonds zal dan gebruikt moeten worden voor onderzoek naar andere energiebronnen. Volgens ir. Reichert zou de raad van Leusden zich ook op een dergelijke wijze moeten uitspreken. „Bovendien", zo betoogde hij, ,,nu de diskussie over het Kalkar- LEUSDEN - De heer Mandemaker (Progressief Leusden) had tijdens de rondvraag nog enige opmerkingen ten aanzien van de hockeyvelden. Hij was van mening, dat het gemeentebestuur het raadsbesluit ten aanzien hiervan niet juist had uitgevoerd. Niet alleen vreesde hij dat het verstrekte krediet zou worden overschreden, maar boven dien dacht hij, dat een andere plaats was aangewezen voor de hockeyvelden. Dat klopte niet allemaal. Het kre diet zal niet worden overschreden, omdat de tijdelijke hockeyvelden (aan de Noorderinslag - red.) slechts tijde lijk zijn, omdat de definitieve hockey velden ten noorden van Wetering wél zijn aangelegd, (op de juiste plaats), maar het gras nog niet hard genoeg is om het hockeygeweld te weerstaan. Burge meester Van der Post gaf toe, dat de plaats van de tijdelijke hockeyvel den misschien niet helemaal volgens de letter was, maar dat men blij moet zijn, dat er ruimte voor was De aan leg van de tijdelijke hockeyvelden heeft de gemeente geen cent gekost. Volgens kontrakt moest het aannemersbedrijf Van Gent dit terrein weer in oude staat herstellen, dat wil zeggen in grasland en dat betekende niet alleen ruimte voor tijdelijke hockeyvelden, maar te vens ook plaats voor een trapveld voor de jeugd van Alandsbeek. De defini tieve velden zullen volgend jaar in gebruik kunnen worden genomen projekt weer hoog is opgelaaid eD zelfs in regeringskringen momenteel wordt betwijfeld of de Nederlandse deelname aan het projekt juist is, zou het een vorm van ondersteuning zijn aan de volksvertegenwoordiging, indien de raad zou besluiten een fondsvor ming te adviseren. Op die wijze zou den de volksvertegenwoordigers inzicht krijgen over de mening van de Neder landse burger ten aanzien van dit pro jekt". Burgemeester van der Post deelde deze mening niet Zonder gedegen stu- dei achtte hij het vrijwel niet moge lijk een standpunt in te nemen. ,,Wij moeten vertrouwen hebben op onze volksvertegenwoordigers", zo zei hij.' ,,Het is duidelijk een rijkszaak" Hij. wees er op, dat in de gemeente Utrecht geen stroomafsluiting van weigeraars' zal plaats vinden zolang niet duidelijk is vastgesteld wat er met het Kalkar- projekt gaat gebeuren en de wettelijk heid van stroomafsluiting vaststaat. Ir. Reichert wees er op, dat het niet zozeer de angst voor stroomafs-uiting was. H*»t ging de bezwaarden in Leus den er om, dat zij zich niet noodge dwongen schuldig willen maken aan burgelijke ongehoorzaamheid. Burge meester van der Post vond ook dat geen motief om de raad zich tegen het Kalkar-projekt te laten uitspreken. ,,Als men bezwaar tegen het projekt heeft, kunnen de gelden ook gestort worden bij de justitie of bij het de partement van Economische Zaken. Een speciaal fonds is niet nodig. Het is zeker geen gemeentelijke taak om dat te bevorderen" De heer Van der Post vroeg zich af, waar dan de grens zou liggen, indien de raad toch in deze materie zou duiken en een standpunt in zou gaan nemen. Op de foto: Repetitie-bouw, zo als hier in Leusden/Zuid, wordt eentonig, zeggen raadsleden, kan best beter of anders. heer Kitselaar: Tegenon- aanbesteding." (Van de redaktie) LEUSDEN - De raad van Leusden was wel blij met de bouw van een tweede gymlokaal in Leusden-centrum (in het plan Alandsbeek-west bij 2 scho lencomplexen), maar aan de andere kant vonden enkele raadsleden het best eens aardig om eens een wat andere vorm te kiezen, en dan nog bij voor keur gebouwd door plaatselijke aanne mers. De heren Voormolen (CHU), Holl (Lijst 6) en Reichert (P.L.) waren die mening toegedaan, waarbij de heer Holl ook nog eens de motieven van burge meester van der Post bestreed, die aanvoerde, dat door het kiezen van repetitie-bouw (gymzalen die elders reeds gebouwd zijn en goedgekeurd zijn), alles veel sneller verloopt. De heer Holl vond dat een rechtstreekse aantijging aan het adres van de des betreffende instanties. ,,Als u een goed plan indient gaat het net zo snel als een aanvraag voor de bouw van gymzaal, die elders reeds van de grond kwam", was zijn stellige mening. ANDERE VORM BEDENKEN Aan het begin van de diskussie was het de heer Voormolen, die zei het te betreuren, dat de aanbesteding plaats had gevonden zonder hierin plaatse lijke aannemers te betrekken Ik hoop dat er een vorm bedacht kan worden, waarin ook de plaatselijke aannemers kunnen inschrijven. Hier is alleen maar een keus gemaakt, meer niet". Burgemeester van der Post: „Hier is sprake van een goedgekeurd plan. Daarom is de toestemming van het departement van onderwijs al binnen Als-men met een nieuw plan begint, dan moeten we een lange weg belopen. Een gymzaal in repetitiebouw is de goed koopste oplossing. Overigens worden in veel gevallen ook Leusdense be drijven ingeschakeld" Roggenkamp vulde dit aan: ,,Dat betreft alleen de kleinere onderaannemers, niet het grotere werk". GEMAKKELIJKSTE WEG De heer Holl: ,,Ik sluit me aan bij de woorden van de heer Voormolen ten aanzien van de repetitie-bouw. Een andere vorm zou best aangenaam kunnen zijn. Overigens is het een aantijging als u de desbetreffende in stanties ervan beschuldigd ten aan zien van nieuwe plannen niet zo snel te werken Als de plannen op de juis te wijze naar voren worden gebracht, worden ze snel goedgekeurd". De heer Holl vond het voorstel overigens niet volledig. Er werd niet in aangegeven waaruit de noodzaak tot de bouw blijkt. ,,Ik mis het aantal gym-uren dat in deze nieuwe zaal gegeven zal wor den en er staat ook niet hoeveel van die uren in het binnenbad wordendoor- gebracht. Ik heb sterk de indruk, dat dit nieuwe bad niet volledig in ge bruik zal zijn. Hier is de gemakkelijk ste weg gekozen. Het is misschien verstandiger met voorbereidingen te beginnen, waardoor het mogelijk wordt dat met een geheel eigentijdse vorm wordt gewerkt en we deze repetitie- bouw niet hoeven te aanvaarden". Burgemeester van der Post: „Mijn argument, dat repetitiebouw sneller gaat is niet als een aantijging bedoeld In de praktijk vergt een nieuw ont werp gewoon meer tijd". De heer Holl: ,,Daar ben ik het beslist niet mee eens". Burgemeester: „Daarover wil ik een andere keer dan nog wel eens met u van gedachten wisselen. Wat betreft het aantal uren: de nu in ge bruik zijnde gymzalen zijn praktisch volgeboekt Als we geweten hadden dat u de cijfers had willen zien, hadden we ze erbij gedaan. U krijgt ze nog van ons". Hierna volgde een diskussie tus sen de heren Van Tiel (VVD) en Holl ten aanzien van de noodzaak van de bouw De heer Van Tiel bracht naar voren, dat ook loopafstand een niet onbelangrijke rol speelden in deze problematiek". Nu komt het voor '.al dus de heer Van Tiel, „dat een school klas meer dan de helft van het gym- uur besteedt aan het lopen van school naar de gymzaal en terug. Met de bouw van het nieuwe lokaal, zal hierin een behoorlijke verandering ten goede komen, vooral ten aanzien van de scholen in Alandsbeek en De Wete ring". Ir. Reichert (P L onderstreepte het welstandsaspekt. zoals dat door de heer Holl was aangevoerd. Hij vond het een moeilijke zaak om in een ge meente als Leusden, waar de kwali teit van het wonen op alle mogelijke manieren wordt aangeprezen, dat waar te maken wat betreft de openbare ge bouwen als gebruik wordt gemaakt van repetitie-bouw. Er is m Leusden genoeg deskundigheid aanwezig om voor een goed ontwerp te zorgen", vond hij„Verder vind ik het wat hypo criet om in dit voorstel een oordeel te vragen over de plaats, die eigenlijk al lang vaststaat" Ir. Reichert had wat bezwaren tegen de verkeersitue- riug rond de gymzaal. Eén inrit vond hij te weinig, omdat hierdoor geen verkeers-circulatie kan ontstaan Voor al als het druk is (als moeders hun kinderen naar de gymzaal brengen of halen) kan dat een gevaarlijke si tuatie geven op de Asschatterweg, die op die plaats toch al niet zo veilig is Het aantal parkeerplaatsen vond hij niet voldoende Hij vond het jammer, dat het plan niet in de commissie onder wijs en de commissie Ruimtelijke Or dening is behandeld en hij vroeg zich aan ook af of het misschien nuttig was het plan voorlopig in te trekken. Burgemeester van der Post „Na tuurlijk is het altijd mogelijk om een apart ontwerp te gebruiken voor de nieuwe gymzalen in Leusden Ook is dat mogelijk als één projekt met de scholencomplexen er om heen. Maar de gymzalen, die in repetitiebouw wer den gebouwd, zijn door de welstands commissie goedgekeurd, hetgeen een bepaalde waarborg is voor een op z'n minst redelijke architectuur De heer Reichert vond het aantal parkeerplaatsen (20) onvoldoende, maar burgemeester van der Post was het daar niet mee eens. Overdag wordt de parkeerplaats vrijwel niet gebruikt, omdat de leerkrachten hun auto bij school parkeren en de leerlingen nog steeds op de fiets of wandelend naar school gaan. De heer Roggenkamp, de gemeente-architect vulde dit nog aan. „Parkeerplaatsen zijn alleen nodig voor het gebruik van het lokaal buiten de schooltijden. Uit de praktijk is geble ken, dat 10 tot 15 parkeerplaatsen vol doende zijn. Met twintig parkeerplaat sen zitten we daar nog boven. Mocht het echter niet voldoende zijn, dan lijkt het me toe, dat we propaganda voor de fiets moeten maken of open baar groen moeten opofferen voor meer parkeerplaatsen. Ik geef persoonlijk de voorkeur aan het eerste". De heer Reichert voelde ook meer voor de fiets. „Ik wil hier echt niet pleiten voor meer autogebruik," zei hij haastig om ieder misverstand te voorkomen, „maar de praktijk is nu eenmaal zo. dat moeders hun kin deren van school en van de gymlessen halen" De heer Roggenkamp „Dat ben ik wel met u eens, maar daarvoor z.jn deze parkeerplaatsen niet bedoeld Die zijn voor de gebruikers van de gymzaal" Nadat de heer Kitselaar nog enige misverstanden over het aantal scho len in verschillende wijken met de heer van Tiel had weggenomen, werd het voorstel zonder hoofdelijke stem ming aanvaard (Van de redaktie) LEUSDEN - De heer Klunder Nijland (VVD) verzocht het col lege van b. en w. van Leusden om - zodra daartoe de gelegen heid was - de mening van het college ten aanzien van deze diskussie-nota op papier te zet ten, zodat de raad mede aan de hand daarvan zich een oordeel over deze materie kan vormen en er eventueel over kan dis- kussieren. Burgemeester Van der Post deelde mee, dat de nota op dit moment wordt bestudeerd en dat de resultaten van deze studie overgelegd zullen worden aan de raad. LEUSDER KRANT

Leusder Krant | 1974 | | pagina 5