Centrale antennesystemen in Leusden werken slecht Middeleeuwse toestanden op de Kerkdijk Bezwaar tegen rollen- verwisseling pastoor en raadslid Kitselaar (KVP) C.M.L waarheen TAL VAN KLACHTEN OVER SLECHTE ONTVANGST COMMENTAREN EN MENINGEN CENTRAAL- ANTENNE- SYSTEEM Uitlating in het door LK geciteerd St. Jozefblad oorzaak van lange diskussie Ook uitgekocht agrarisch personeel heeft voorrang bij vervangende woonruimte Straat wordt groenstrook in de Wetering Klachten over Info schuld van de drukker Brievenbussen in nieuwe wijken COMMENTAREN EN MENINGEN DONDÏRDAG 3 OKTOBER 1914 LEUSDER KRANT I (Van de redaktie) LEUSDEN-CENTRUM - Verschil lende centrale antenne-systemen in Leusdeo zijn nog oorzaak van tal van klachten van de bewoners, van wie ver schillende van hen al maanden en soms langer van een goede ontvangst versto ken blijven. Vooral in het plan Alands- beek-west, gebouwd in opdracht van Eurowoningen b.v. te Rotterdam, zijn de klachten erg groot. Maar ook in andere wijken blijkt de ontvangst niet volgens de normen te zijn. Bewoners j„ het plan Rozendaal klagen ook al regelmatig, terwijl volgens het KVP- raadslid v d. Berg het systeem in de Lindenlaan al enkele maanden stuk is. Burgemeester Van der Post beloofde, dat er bijzondere aandacht aan zal wor den besteed. Wat betreft het C.A.S. in het plan Rozendaal (eveneens ge bouwd io opdracht van Eurowoningen b v.) is gebleken, dat deze installatie oog steeds niet is overgedragen aan de gemeente (i.e. de Groenstichting). Bat zal binnenkort gebeuren en dan zal de hele installatie ook grondig «orden nagekeken. In Alandsbeek-west is de ontvangst voor tal van bewoners erg beroerd of nihil Meldingen van deze klachten bij Eurowoningen b v had als enig re sultaat. dat via een koele brief werd meegedeeld, dat de oorzaak bij de bewoners lag. Vorige week vrijdag zou het systeem worden overgedragen aan de gemeente, maar dat ging niet door, want het systeem funktioneerde nog steeds niet naar behoren. Blijk baar lag de oorzaak toch niet bij de bewoners Het bedrijf, dat het centrale intennesysteem in Alandsbeek-west installeerde wijt de klachten aan twee erlei oorzaken. Er worden - aldus een woordvoerder van dit bedrijf - fouten gemaakt door de bewoners (veel geïm proviseerd doe-het-zelf-werk), terwijl aan de andere kant ook normaal op- Iredende storingen in het systeem voor veel ellende zorgen De misère met verschillende centrale antenne-systemen in Leusden-centrum loopt nu al eni ge tijd en wij achten dat een treurige zaak. Niet in de eerste plaats om het feit, dat verschil lende bewoners minder goed te levisie kunnen kijken (op zich natuurlijk 'n ergerlijk verschijn sel eo voor sommigen misschien gewoon ,,het einde"), maar wel om het feit, dat hierdoor opnieuw weer is gebleken, dat bewoners (kopers zowel als huurders) in feite machteloos zijn als het er op aankomt dat zij iets eisen, dat bij het huis hoort, en waarvoor ruimschoots is betaald. Met na me de handelswijze van de pro- jekt - ontwikkelingsmaatschappij Eurowoningen b.v. te Rotterdam, die dit soort zaken (na verkoop »an het huis), blijkbaar met de Eranse slag afdoet, vinden wij af keurenswaardig en niet bevorde- lijk voor het vertrouwen tussen particulier en projekt-ontwikke- liügsmaatschappij. Eurowoningen b-v. heeft in Leusden al geen erg beste naam opgelopen na de „Ro- zendaal-affaire", maar het lijkt °ns geen zaak van goede sales Promotion als ook de afwerking ®og sterk te wensen overlaat. De bewoners van Alandsbeek- *est zijn terecht verbijsterd over de brief, die Eurowoningen hen schreef naar aanleiding van de TV-klachten. Als daarin klakke loos wordt gesteld, dat de bewo- °crs zelf de schuldigen zijn, loader dat daar gegronde argu menten voor worden aangevoerd, als er zelfs - volgens insiders - lechnische onjuistheden in wor den gedebiteerd dan vragen we °ns toch wel af, wat Eurowonin- §en b v beweegt om zo met haar cliënten om te springen. Dat de dachten beslist niet ongegrond Zll°. wordt ons inziens duidelijk geaccentueerd door het feit, dat de gemeente weigert het antenne systeem van Alandsbeek-west °ver te nemen. Wij hopen, dat alle misère bin- neo afzienbare tijd achter de rug zijn Waarbij we er natuurlijk ®°k wel van uit gaan, dat ook de bewoners zich korrekt aan de voorschriften houden en de mate rialen gebruiken, die voor hun systeem van toepassing zijn. Doe- bet-zeif werk is in dit verband *6l uit de boze. V. We vragen ons af hoe dit allemaal rnet elkaar te rijmen is en dat vragen de bewoners ook Er zullen best fouten gemaakt zijn door sommige bewoners, maar volgens deskundigen hebben daar alleen maar de bewoners zelf last van en dat kan niet ten koste gaan van andere aansluitingen in de wijk. L)e heer Upperman - chef van de afdeling Bouw- en woningtoezicht van de gemeente heeft ook een bepaalde mening over de hele zaak. Volgens hem is het systeem nog niet goed ge noeg om door de gemeente over geno men te worden. Pas als het meetrapport positief uitvalt, zal de gemeente het sys- (Van de redaktie) ACHTERVELD - Het raadslid Kuijpers (lijst 6) wees tijdens de rondvraag vorige week donder dag nog eens op de Middeleeuwse toestanden die aan de Kerkdijk in Achterveld heersen door het open riool, dat daar nog steeds de hele buurt vergast op onverkwik kelijke geuren. ,,En dat vlak bij een school en een peuterspeel zaal, om over de omwonenden zelf nog maar niet te spreken. Dit zijn Middeleeuwse toestan den, toen men ook het menselijk en dierlijke afval in de sloten en goten gooide. Ik acht het een punt van goed bestuur, dat de overheid perk en paal stelt aan dit soort afschuwelijke zaken binnen de be bouwde kom". Burgemeester Van der Post was het wel met hem eens, maar, zo zei hij ten overvloede: ,,het is particulier terrein. Er zijn al verschillende besprekingen ge weest" De heer Roggenkamp: ,,Er kan veel verbeterd worden aan de toestand als gebruik wordt gemaakt van een zogenaamde sceptic-tanks, wanneer men ge bruik maakt van een open riool. Ook in verschillende buitengebie den is dat het geval en daar zijn dan ook niet de moeilijkheden zoals aan de Kerkdijk. Maar het blijft een moeilijke zaak omdat het geen gemeentegrond is en het niet allemaal zo maar te eisen is". De heer Kuijpers: ,,De ge meente zou dwingende eisen moe ten stellen uit oogpunt van de volksgezondheid". Op de foto De Kerkdijk in Achterveld. ADVERTEREN KOST GELD, NIET ADVERTEREN KOST MEER Vraag onze advertentietarieven. De Leusder Krant bereikt het grootste deel van inwoners van de gemeente Leusden. (Van de redaktie) LEUSDEN - De uitlatingen gedaan in het Sint Jozefblad van de R.K. Parochie Hamersveld en door ons geciteerd en van commentaar voorzien in de rubriek ,,En tenslotte" van onze medewerker Kopspijker, hebben vorige week in de raad tijdens de rondvraag wel enige diskussie uitgelokt. Een diskussie, die eigenlijk uitmondde in een soort ,,nietus-wellus" spelletje tussen burgemeester Van der Post en de heer Kitselaar (KVP), die op dat moment als pastoor zijn zegje deed over de gewraakte uitlatingen in het parochieblad. Een diskussie, die na afloop ernstig werd betreurd door de heer Van Spaendonck(P.L.), die terecht van mening was, dat dergelijke privé-diskussies vermeden dienen te worden Hij was van mening, dat in de raadsvergadering van donderdag de rollen van pastoor Kitselaar en de heer Kitselaar het raadslid nogal eens waren verwisseld. Hij verzocht voorzitter Van der Post om een dergelijk soort diskussie niet meer toe te staan in de komende raadsvergaderingen. „Op deze wijze worden niet alleen privé- zaken en gemeentelijke belangen verward," aldus de heer Van Spaendonck, „maar bovendien krijgt de heer Kitselaar op deze wijze het voorrecht om meningsverschillen rechtstreeks aanhangig te maken bij het gemeentebestuur, iets wat andere inwoners van Leusden niet via een raadsvergadering in het openbaar kunnen doen. Dit zou betekenen, dat de heer Kitselaar in een bevoor rechte positie verkeert en dat is onjuist. Ik stel dan ook voor om in ieder geval tijdens raadsvergaderingen te spreken van meneer Kitselaar" en niet van .pastoor Kitselaar". Dit om alle misverstanden te voorkomen." Burgemeester Van der Post was dit met hem eens. teem overnemen en de technische ver zorging verder aan het door haar ge- kontrakteerde bureau overlaten. Tot nu toe is dat niet gebeurd, wat bete kent dat volgens gemeentelijke maat staven het systeem in Alandsbeek nog niet voldoende is. De bewoners zelf hebben daar ech ter beslist geen meetrapport voor nodig Zij ervaren het elke avond, want van een goede ontvangst is nau welijks sprake. Bij de ene bewoner komt Nederland I slecht of nauwelijks door, bij een andere is het bijvoor beeld Duitsland II, dat het af laat weten. Waar de oorzaak van al deze TV- misère ook ligt, is in feite niet zo belangrijk. Wel van belang is, dat die oorzaak zo spoedig mogelijk wordt op gespoord. Zoals de zaken er nu bij staan zal er voor de bewoners ho pelijk spoedig verbetering intreden. Burgemeester Van der Post heeft in ieder geval beloofd een onderzoek in te zullen laten stellen. (Van de redaktie) LEUSDEN - Enkele raadsleden, de heer v. d. Berg (KVP) en de heer Reichert (P L.), hadden veel lof voor het streven van het gemeentebestuur om uitgekochte agrariërs te helpen aan plaatsvervangende woonruimte. De heer Van de Berg wees er op, dat dit niet bestemd was voor agrariërs, die daar niet voor in aanmerking komen, terwijl de heer Reichert zich afvroeg, hoe het gesteld is met de personeels leden van de uitgekochte agrariërs. „Krijgen die ook vervangende woon ruimte aangeboden voor zover dat nodig is in verband met de aankoop van boerderijtjes en de daarop gebouwde woningen?" wilde hij graag weten. Burgemeester Van der Post: ,,ln het koopkontrakt voor bouwkavels be stemd voor uitgekochte agrariërs zit ten voldoende waarborgen om misbruik te voorkomen. Wat betreft de vervan gende woonruimten voor onbemiddelde agrariërs en hun personeel is er de mogelijkheid tot aankoop van een pre mie-woning en naar gelang de finan ciële staat van de betrokkenen zal er een woningwetwoning beschikbaar kun nen zijn. Uitgekochten hebben in ieder geval voorrang ten aanzien van vervan gende woonruimte LEUSDEN - De noodbestrating, welke nu de verbinding vonnt tussen de Bol- denkhof (de Wetering) en de Midden weg zal binnenkort worden opgebroken De strook die nu nog is bestraat maakt deel uit van een groenplan en zal con form dat plan worden ingeplant De Middenweg zal gelijktijdig aan de zijde van de Asschatterweg voor het verkeer worden afgesloten De bewoners van de aangrenzende woningen zijn per soonlijk geïnformeerd De hele diskussie rond de begraaf plaats achter de kerk aan de Hamers- veldseweg en de boerderij aan de Ha- mersveldseweg (zie onze krant van vorige week onder de rubriek „En tenslotte begon door een vraag van VVD-fraktievoorzitter de heerKlunder Nijland, die van het gemeentebestuur wilde weten wat dit allemaal wel te betekenen had. Een stortvloed van woorden was het gevolg. Burgemeester Van der Post ..Ikwas eerlijk gezegd wel wat verwonderd toen ik het las Ik heb op dat punt nooit enige telefoontjes van het kerkbestuur gehad waaruit bleek, dat zij met de hele gang van zaken niet eens zou zijn Dat zou een normale gang van zaken zijn geweest, dacht ik Ik vind de hele zaak nogal wat overtrokken Hierna ontspon zich een hele dis kussie tussen de heer Van der Post en de heer Kitselaar. Hieruit bleek onder meer, dat van gemeentezijde in derdaad niet in is ingegaan op het aan bod van pastoor Kitselaar gebruik te maken van de boerderij aan de Hamers- veldseweg gedurende vijf dagen per week onder voorwaarde, dat een even tueel exploitatie-tekort samen zou wor den gedeeld. Het gemeentebestuur kon niet op dit aanbod ingaan, omdat de hoge overheid (i.e. provincie en rijk) op deze voorwaarden beslist geen sub sidie zullen verlenen, mede ook omdat zonder overleg tot verbouwing van de boerderij is overgegaan. Het gevolg zou zijn, dat deze kosten (het halve exploitatie-tekort-red voor rekening van de gemeente zou zijn, zonder dat (Van de redaktie) LEUSDEN - Het feit, dat ver schillende inwoners van Leusden het gemeentelijke informatie blad Info niet hebben ontvangen of twee exemplaren kregen, is de schuld van de drukker van het blad, zo deelde burgemeester mr. A. H. van der Post vorige week donderdag de raadsleden mee. Enkele raadsleden hadden in de vorige raadsvergadering over de slechte postbezorging ge klaagd. Burgemeester van der Post: ,,We hebben geïnformeerd bij de PTT en die vertelde ons, dat er te weinig exemplaren wa ren gedrukt. „Leusden groeit snel en daar was, aldus de PTT, geen rekening mee gehouden. De PTT treft dus geen enkele blaam", konkludeerde de raads voorzitter. (Van de redaktie) LEUSDEN - Het raadslid Kuij pers pleitte tijdens de rondvraag vorige week donderdag voor het vroegtijdiger plaatsen van nieuwe brievenbussen in de nieuwe wijken van Leusden, zodat de be woners niet steeds einden moeten lopen om hun post kwijt teraken. „De brievenbus om de hoek", waar vooral kinderen gemakke lijk even een brief voor hun ou ders kunnen posten, is erg be langrijk vond de heer Kuijpers. Burgemeester Van der Post deel de die mening „Overleg met de PTT is daarom gaande", zo stel de hij de heer Kuijpers gerust. daar subsidies tegenover zouden staan. Burgemeester Van der Post bestreed de opmerking in het St. Jozefblad. als zou er sprake zijn van tegenwerking door het gemeentebestuur. .Integen deel zelfs. We hebben - en dat weet het R.K, bestuur ook heel goed - zelfs gratis riet gegeven aan het bestuur ten behoeve van de restauratie van de boerderijEr is een rapport verschenen van de PUSW over de bestemming van de leegstaande boerderijen Op verzoek van de eigenaresse van de boerderij aan de Hamersveldseweg is die boer derij buiten beschouwing gelaten, om dat het volgens haar te lang duurde Maar er is nu eenmaal een rapport nodig om bij rijk en provincie op een gemotiveerde basis subsidie te kunnen krijgen," aldus burgemeester Van der Post in zijn verklaring. Raadslid Kit selaar was van mening, dat het R.K. Kerkbestuur erg coulant is geweest Doordat de bouwkosten maar bleven stijgen, was langer wachten met de verbouwing echter niet verantwoord meer „Daarom wilden we niet langer wachten en zijn we begonnen zonder participatie van de gemeente," aldus de heer Kitselaar RONDVRAAG AFSCHAFFEN Nadat de heer Van Spaendonck be zwaar had gemaakt tegen de inhoud van de diskussie tussen de voorzitter en de heer Kitselaar, zei de voor zitter: „Ik heb alleen antwoord gegeven op een vraag van de heer Klunder Nijland. Als mijn visie wordt gevraagd, dan geef ik die. Zelf heb ik bezwaar tegen diskussies in de rondvraag. Dit had niet op een dergelijke wijze aan gesneden moeten worden. We moeten wel erg uitkijken voor deze rollen- verwisseling Wanneer er dergelijke zaken weer aan de orde komen, zal ik ze dan ook beslist buiten de orde plaatsen. Overigens acht ik het beter om de rondvraag af te schaffen om dergelijke diskussies te voorkomen." Fraktie-voorzitters van verschillende politieke partijen in de raad hebben vorige week aangekondigd in hun algemene beschouwingen over de begroting van 1975 ruime aandacht te zullen wijden aan de plaats, taak en funktie van het Comité Milieuzorg Leusden en- met name ten aanzien van de Werkgroep Be stemmingsplannen. Een lofwaardig streven, want het wordt inderdaad de hoogste tijd, dat hier over door de raad wordt gesproken. Toch vinden wij het wat te beperkt als de politieke raadsfrakties zich alleen beperken tot het werk van de werkgroep Bestemmingsplannen van het CML. Het lijkt ons toe, dat het gehele Comité Milieuzorg Leusden onder de loupe genomen dient te worden. Immers, sinds de nogal rumoerige vergadering van het CML in De Mof waarin ook de taak- en doelstellingen van het CML aan de orde kwamen en de Staf- groep zichzelf maar ophief, zweven de werkgroepen als het ware in een lucht ledige zonder enige binding met elkaar Nieuwe werkgroepen blijven uit, ter wijl er nog een enorm terrein op milieu-gebied in Leusden braak ligt. Er zou den studiegroepen worden gevormd, die zich zouden beraden op de toekomst van het CML (onder meer de studiegroep Visser), fciaar sindsdien is er een doodse stilte ontstaan. Nu kan men natuurlijk aanvoeren, dat de vakantietijd er tussen is gekomen, maar zowel voor de zomervakantie als daarna is ruim schoots tijd geweest om met konkrete resultaten terecht te komen. Zo niet, dan zou een tussentijds bericht over de vorderingen wel op haar plaats zijn geweest. Het CML heeft in de tijd van haar bestaan reeds de naam gekregen een gemeentelijke commissie te zijn. Vooral de nieuwe inwoners weten niet beter. Dat is een ernstige kommunikatie-stoornis, want het Comité Milieu zorg Leusden is dat beslist niet - zou het althans niet moeten zijn. Het CML is een verlengstuk van de bevolking, (geen vertegenwoordigende instantie, hoewel het dat wel zou moeten zijn). Vertegenwoordigers uit de bevolking moeten in het comité zorgdragen voor een goed en leefbaar milieu in de ge meente Leusden in alle sektoren. Als het goed zou zijn, zou het CML een soort „Milieu-Ombudsman" moeten zijn, waar iedere Leusdenaar terecht kan op het gebied van het milieu. Een ombuds-instelling, die door haar direkte kon takten met het gemeentebestuur in staat zal moeten zijn om een aktief beleid te voeren. Wij hebben alle respekt voor de nu funktionerende werkgroepen. De Werk groep Bestemmingsplannen besteedt heel wat vrije tijd aan de toekomst van Leusdens stedebouw, de werkgroep Milieu-edukatie blijkt enthousiast be zig te zijn op de scholen in samenwerking met het onderwijzend personeel en schoolbesturen, terwijl de werkgroep Voorlichting op dit moment bezig is aan bet derde Milieu-journaal, een kwartaal-voorlichtingsblad op het gebied van milieu. Toch werken deze groepen, ieder op eigen terrein, zonder enige achterban, zonder enige begeleiding of doelstelling Het CML bestaat in feite uit deze drie werkgroepen, méér niet De Werkgroep bestemmingsplannen heeft de handen vol aan de tweede fase, waar de bevolking achter kan staan De publieke tri bune tijdens deze bijeenkomsten is leeg Het „klikt" blijkbaar niet tussen de werkgroep en de bevolking Een kommunikatie-stoornis? Een gebrek aan kommunikatie? Geen belangstel ling van het publiek? Is de behandelde en te behandelen materie wellicht niet interessant genoeg gebracht? Tal van vragen, die op antwoord wachten om de ongeïnteresseerdheid van de Leusdense bevolking te kunnen veranderen in enthousiasme. Een moeilijke opgave, lijkt ons toe, maar in iedvr geval moet geprobeerd worden om het Comité Milieuzorg Leusden, zo voortvarend en spon taan gestart, nieuw, vruchtbaar leven in te blazen. De werkgroep Milieu-edukatie bijvoorbeeld, werkt op de scholen aan mi lieu-opvoeding We weten, dat hier enthousiast wordt gewerkt, maar wij missen tot nu toe een adekwate informatie over wat er nu eigenlijk wordt ge daan en hoe de reakties zijn. Natuurlijk zal men dat een taak vinden van de werkgroep Voorlichting, maar die werkgroep heeft haar handen méér dan vol aan het samenstellen van het kwartaal-voorlichtingsblad MILIEU-JOURNAAL, doordat er van de zijde van de bevolking weinig of geen reakties bij de redaktie binnenkomen. Wijkverenigingen en partikulieren zouden hun milieu-problemen best aan de orde kunnen stellen bij de werkgroep Voorlichting, maar tot nu toe schijnt alles bijzonder goed gesteld te zijn met het Leusdense milieu Kortom er is nog meer dan genoeg te doen. maar op één of andere manier blijft het CML nog steeds steken in een beginfase zonder dat tot tastbare resul taten wordt gekomen. Volgens ons is dat voor een niet onbelangrijk deel te wijten aan het ver waarlozen van de gewone dingen in het leven. Zaken, die wellicht niet zo belang rijk zijn als de tweede fase, maar die duidelijk bij het milieu behoren. Vanuit de Stafgroep (die nu opgeheven is) is in de beginfase te weinig de nadruk ge legd op die dingen, die zonder enig bezwaar aangepakt zouden kunnen wor den door verschillende op te richten werkgroepen: vuilnisproblemen in Leusden, de plastic vuilniszakken, sloten en vijvers in de gemeente (hoe hou je ze schoon?), het gebruik van verdelgingsmiddelen, het plaatsen van meer vuil nisbakken in de plantsoenen, recycling van flessen e.d., natuur en natuurbe heer, etc. etc. Als u zelf even nadenkt, zult u nog veel meer onderwerpen kunnen bedenken, die alle aandacht waard zijn Het zijn in ieder geval zaken, die bij het publiek beter zullen aanslaaan als er door het CML de nodige aandacht aan wordt besteed en er ook resultaten worden bereikt Er wordt - nog steeds - teveel gepraat en te weinig gedaan. Het wordt de hoogste tijd, dat het eens wordt omgedraaid Doet u mee een daadwerkelijk mi lieu-beheer in eigen straat? Bert Vos

Leusder Krant | 1974 | | pagina 7