Klaverjasclub in Leusden opgericht Leusder Krarit HET VERDWENEN GOUDLAND Speurtocht naar de „Vrijheid" MlZIEKKRAATmOOR De Leusder Krant lektuur-servi ce Historische kranten herdrukt Voor de jeugd: Voor de jeugd (maar ook volwassenen lezen ze graag): Ons jeugdboek /j De mijn Loop eens naar binnen KWEKERIJ ROOS HOLS Groenten en Fruit leusper KRANT - STRIP: KAPP1E EN DE GEHEIME SCHATKIST LEUSDER KRANT STRIP Goede lektuur voor weinig geld biedt u de nieuwste Bulkboek-uitgaven. Prijs per nummer 1.50 Momenteel in voorraad: Pas verschenen Bulkboeken UNIEK MATERIAAL VERSCHILLENDE AMUSANTE STRIPS SPECIALE AANBIEDING: 1.50 TENSLOTTE: 0.35 L»WOWC.UL/nU O UMUDC.U 13 11 LEUSDER KRANT door H. W. van Brakel LEUSDEN/CENTRUM - We kunnen weer rustig gaan slapen in Leusden. De klaverjasclub is opgericht. Woens dag, 25 september, ontving de heer A. Kok in restaurant .Nieuw Leusden" de klaverjasliefhebbers, die gereageerd hadden op zijn oproep in de krant. Van de kastelein kreeg hij. keurig op een rijtje, ook nog de namen van een aantal kandidaten, voor wie de woens dag een onmogelijke dag betekende. Na een korte inleiding over het hoe en wat van zijn plannen, kreeg de heer Kok te maken met de grootste klus, die bij iedere oprichtingsvergadering op de proppen komt: welke avond wordt clubavond9 Er zijn blijkbaar altijd mensen, die alleen op een maandag- of op een donderdag- (of op een andere) avond willen spelen. En ook weer lieden, die op zo n avond net niet kunnen. Om een lang verhaal kort te maken, het werd donderdag' (vanaf 20.00 uur) Gespeeld wordt in de hierboven reeds genoemde Horeca-instelling Tot woensdag wisten wij niets van klaverjassen. Nu eigenlijk ook niet meer dan dat het een kaartspel is en dat het heel wat anders is dan jokeren, hartenjagen of toepen Wel weten wij inmiddels, dat er Amsterdams en Rot terdams geklaverjast wordt en dat men in Leusden te werk gaat volgens het Amsterdams systeem. Aangezien niet alle geïnteresseerden aanwezig konden zijn, werd nog geen bestuur gekozen Ook een clubnaam komt later nog Wel werd bekend, dat de verenigings-contnbutie f6,50 per maand gaat bedragen. Insiders in de klaverjasserij weten, dat dit geen probleem behoeft te zijn Wij hebben uit de besprekingen be grepen. dat een klaverjasclub een soort van spaarkas is. Tweemaal per jaar en wel tegen Kerst en Nieuwjaar en vlak voor Pasen, organiseert iedere zich zelf respecterende klaverjasclub (en dat doet de Leusdense ook!) een grote feestavond. Dan wordt vanzelfsprekend ook gekaart, maar bovendien wordt op zo'n avond de pot uit de afgelopen periode verteerd En dat is dan een bar gezellige geschiedenis, aldus de initiatiefnemer. En hij kan het weten. De heer Kok woonde tot voor kort in Amsterdam Zo'n 30 jaar geleden kla verjaste hij reeds bij Pollux". Vijf jaar later stapte hij over naar ,,De Onderlinge waar hij 15 jaar bleef kaarten Via verhuizingen kwam hij daarna eerst bij Werkspoor" en ten slotte bij „Bonifacius" Vele jaren was hij bij deze gerenommeerde Am sterdamse jasclubs voorzitter Gezelligheidskaarters houden niet van lange vergaderingen. Zo ook hier Binnen het uur kwamen de kaarten reeds op tafel. Donderdag, 3 oktober a.s., wordt begonnen met de onderlinge compe titie Wie nog mee wil doen. kan zich nog telefonisch opgeven bij de heer Kok (tel. 3367) Artsen Voor de praktijken van de artsen Boersema, Den Toom, Bink horst en Lantink. zal het aanstaan de weekend waarnemen: dr Den Toom, van Diepenheim Schellus- laan 7, Leusden-zuid - tel 03496- 3300. Spreekuren: zaterdag en zondagmid dag 14 uur Aanvragen voor visi tes gaarne voor 10 uur 's ochtends. De dienst geldt van vrijdag 18 uur tot maandagmQrgen 8 uur. Wijkverpleging: De wijkverpleging wordt waargenomen door zr. Dig- num, Walter van Amersfoortstraat 36. Achterveld, tel 03425-1333 Apotheek. Openingstijden apotheek Leusden: werkdagen maandag tot en met vrijdag van 8 30 en 18.00 uur In de weekenden waarin de art sen Binkhorst en Lantink dienst hebben, zaterdag en zondag van 14 tot 14.30 uur en van 17.30 uur tot 18 uur Wanneer de artsen Boerse ma en Den Toom dienst hebben is de apotheek zaterdags en zondags gesloten. Spreekuur: iedere woensdag in Leus den-Zuid in 't Trefpunt, tel. 03490- 13040. Afd. gezinsverzorging en be jaardenhulp van 9.00 uur tot 9.30 uur. Afd Maatschappelijk werk van 9 30 uur tot 10 uur. Leusden-centrum in het Hervormd Centrum, Asschat- terweg: afd. gezinsverzorging en be jaardenhulp van 9.45 uur tot 10.15 uur. Afd. Maatschappelijk werk van 10.30 uur tot 11 uur Informatie-adres mevr. J. M. Smj- der-Huisman, Willem de Zwijger laan 4 te Leusden-Zuid, telefoon 03490-10294. ..Moeders voor Moeders" Voor Achterveld, Leusden-Centrum en Leusden-Zuid mevr M. L Roozen- daal-Doucet, D. van Weedestraat 4. Achterveld, tel. 03425-1853 Groene Kruis: De Roo van Alder- wereltlaan 13, tel. 03490-15818. Kraamcentrurn: Spreekuur is als volgt gewijzigd. Leusden-Zuid inhet Groene Kruisgebouw iedere le dins dag v d. maand van 14.00-14.30uur Leusden-Centrum iedere 2e woens dag v d. maand van 14.00-14.30uur Inlichtingen te verkrijgen bij zr Laudy, tel. 03496-2081; zr. Van Kalkert, fam Tuin - 03490-15818. Dierenartsen: Voor kleine huisdie ren dr. Tijmensen, van Oosterhout- laan 40, Leusden-Zuid. -telefoon 03490-10761 Voor de dependance Henegouwen 11, Leusden-Centrum van de dierenart senpraktijk Amersfoort is de dienst doende dierenarts te bereiken onder telefoonnummer 03490-21827. Sociale dienstverlening: Prot sociaal centrum te Amers foort: tel. 03490-10441. Maatschap pelijk werk. gezinsverzorging en be jaardenhulp -50- ,,Ja. Breng haar hier." Mc Morris sen vertrok, om vijf minuten later opnieuw aan de deur van het kapi- teinsverblijf te kloppen. ..Entrez!" - De gezagvoerder stond op, doch bleef achter zijn schrijftafel staan In de deuropening verscheen een slanke ge stalte. gekleed in een wit poloshirt, grijsflanellen tennisbroek en witte ten nisschoenen. welke kledingstukken haar minstens een maat te groot waren Een overvloed van prachtig donker bruin haar omlijste een schoon gelaat met fijne, klassieke trekken, een regel matig gewelfd voorhoofd en een fraai gevormde hals. Een paar grote, donkere ogen, keken kapitein Van der Decken, vragend, doch vrijmoedig aan ..Made moiselle Delarne, nietwaar?" ,,Dat ben ik, kapitein Komt. u verder Enigszins bevreemd naderde zij de tafel. De gezagvoerder reikte haar de hand. die zij warm drukte. ,,Ik wil u mijn innige dank betuigen voor uw hulp, kapitein Aan u heb ik mijn leven te danken - Haar lage. ietwat gevoil eerde stem had een bijzondere beko ring De man tegenover haar maakte een afwerend gebaar met zijn hand ..Niet aan mij hebt u uw leven te danken, mademoiselle, doch aan een ander, in wiens hand ik slechts een instrument ben." Kapitein Van der Decken kwam achter zijn bureau van daan en wees met een vriendelijk gebaar op de armstoelen in de bibli otheek ..Laat ons daar gaan zitten, sprak hij zacht, ,,en vertelt u mij iets van uw belevenissen." Lucienne Delarne zette zich in een der ruime zetels, waarna haar blikken verwon derd rond gingen De sfeer van rus tige voornaamheid werkte sterk op haar in Zoiets had zij allerminst verwacht aan boord van dit vreemde vaartuig." Na haar nieuwsgierigheid enigszins verzadigd te hebben, wendde zij zich half verontschuldigend, half lachend tot haar gastheer, die haar oplettend gadesloeg. Wilt u wel geloven, dat ik mij afvraag, of dit alles wel werkelijk heid is, na de angst en spanning der afgelopen vier en twintig uren9" ,,Dat kan ik begrijpen, mademoiselle Delar ne. U bent in de kaken van de dood geweest Het water ter plaatse krioelt van de haaien. Indien wij niet in uw buurt gezonden waren, wel, dan zou de Indische Oceaan zeer waarschijnlijk uw grafgeworden zijn Zoals helaas het geval is met.... uw reisgezel," In de mooie ogen van de knappe Fran- caise kwam een uitdrukking van ont zetting ,,Oh, mon capitain' Dit is que ce n'est pas vrai. Oh, c'est navrant." Tranen welden in haar ogen ,,Waar Is hij, kapitein?" De gezagvoerder hief zijn linkerhand op en wees met een eerbiedig gebaar naar de schuimende koppen op de woelige oceaan ,,Wij hebben hem een zeemansgraf moeten geven Wij kunnen aan boord geen lijken meedenemen, mademoiselle U zult dat begrijpen, nietwaar Vol komen, mon capitain. Volkomen... Pauvre Maurice. Pauvre garcon - Met moeite onderdrukte zij een snik ,,Mag ik u eens wat vragen, mademoi selle?" - De zachte warme klank in de stem van de man tegenover haar. deed haar opkijken. Zeker, kapitein. -21- Toen de buis vlak bij de zeebodem was aangekomen, haalde professor Jo- delahitie opnieuw een hefboom over Een oplettend toeziende Kappie zag hoe de buis langzaam over de bodem begon heen en weer te bewegen. Eensklaps weerklonk een zwaar ge rommel, dat aliens aanzwol en nader scheen te komen Een luide knal, ge volgd door een hevig gesis, deed Kap pie en de geleerde naar buiten snellen Daar zagen zij, hoe een brede buis, die als een lange, half-omgewaaide schoorsteen op het dek leunde, een dikke straal modder met een wijde boog wegspoot ,,Der werkink klopt!" jubelde Pro fessor Jodelahitie .Wonderbaar! Welk ene uitvindink!" Na enige ogenblikken in verrukking naar de modderstraal te hebben gestaard, trok hij Kappie mee terug de> kajuit in ,,Der graafzuigdozer gaat nu der wrakl vrijmaken, heer kapitain, riep de geleerde blij Maar dat zal de ganze nacht in beslag nemen. Gaat rustig slapen" ..Moet dit apparaat niet bediend wor den? informeerde Kappie. Hij wierp een achterdochtige blik op het scherm de zuigbuis bewoog zich met grote re gelmaat over de zeebodem en was al een stuk dichter bij het wrak gekomen ..Zuigt die ehdozer straks het hele wrak niet in stukjes en brokjes mee omhoog?" Gewis niet," antwoordde de ge leerde een weinig verbolgen ..Daar voor zorgt der automatische piloot, heer kapitain! Maakt u gene zorgen"' Nu, Kappie maakte zich geen zorgen. Hij en zijn bemanning begaven zich die avond, evenals de professor rustig naar kooi De hele nacht ging de diep- zeegraafzuigdozer luidruchtig voort, grote hoeveelheden modder op te gra ven en deze zo ver mogelijk weg te slingeren -27- De oude Lola begrijpt niet, waarom Terezina zo teruggetrokken blijft en waarom zij niet deelt in de algemene vrolijkheid. ,,En je moet ook wat vrien delijker doen tegenover Ambrosius", zegt zij, als zij samen zijn in de kom buis, .ik geloof," voegt zij er glim lachend aan toe, ,,dat hij je vanavond iets héél bèlangrijks wil vragen", Maar nu vindt Terezina het beter open kaart te spelen. Als zij weer aan tafel zitten, vraagt zij ,,Is het waar, dat jullie dit geld hebben verdiend met smokkelen?" De anderen kijken haar verbaasd aan ,,Hoe kom je daar nu bij, Terezina?" vraagt de oude Rocas .Jullie maken mij niets wijs", zegt het meisje heftig. ..Ik begrijp best. dat dit alles geen zuivere koffie is Het gaat mij misschien niets aan, maar ik wil met die smerige zaakjes niets te maken hebben. En en wat jou be treft, Ambrosius. ik wil niets met je te maken hebben! Dat moet je goed be- grijpen". Er valt even een diepe stilte Heeft zij met de politié gepraat, denkt de oude Rocas Hoe komt ze anders aan die wijsheid? ,,Hoe kwam u in dit vreselije avon tuur' Wat was het doel van uw vlieg tocht? Wat zocht u boven dat verlaten stuk zee, terwijl de westmoesson nog heerst in deze gebieden' Was u de koers kwijt geraakt, waardoor u benzine gebrek kreeg? Kom, mademoiselle Delarno, vertelt u mij eens meer over uzelf en uw reisgezel!" Lucienne Delarno keek hern met haar grote ogen, half verbouwereerd, half verlegen aan Wat moest zij thans doen? De waarheid vertellenof een ver dichtsel verzinnen. Indien zij besloot tot dit laatste, indien zij door een redelijk gefantaseerd verhaal haar ver blijf aan boord van dit schip zou kun nen verlengen, achter welke bijzondere wetenswaardigheden zou zij nog kunnen komen. De in het vooruitzicht gestelde premie van twee honderdduizend franes lokte haar erg aan. Wie weet of, na geslaagde uitvoering van haar opdracht, Albert Creumint misschien wel te be wegen zou zijn, de premie van Maurice ook aan haar uit te betalen Indien dat eens zou lukken, dan was zij meteen voor geruime tijd van zorgen ont heven Het was. alsof kapitein van der Decken voelde, wat er bij haar omging „In dien ik wel ben ingelicht, dan bent u trapeze-werkster, nietwaar?" „In derdaad. kapitein „Dat verklaart ten minste uw koene sprong uit het vlieg tuig. U lijkt mij niet bepaald een type, om achter een schrijfmachine op een kantoor te zittenA propos kunt u misschien toevallig toch met een schrijfmachine overweg9" Luciene begon te lachen. „Neen, kapi tein. Ik heb nog nimmer een toets aangeraaktHeeft u soms een secretaresse nodig?" Ze lachte, half geamuseerd half verwonderd In de ogen van de gezagvoerder kwam een eigenaardige uitdrukking. „Mis schien", sprak hij langzaam, haar vast aanziende „Maar u zou mij nog vertellen over uw vliegtocht, meen ik" „Dat is waar' hernam zij haastig. „Welnu, ik zal u zeggenEen teleurstelling in mijn werkkring bracht mij ertoe, de invitatie van een vriend aan te nemen en hem te vergezellen op een vliegtocht naar Oost- en Cen- traal-Afnka" „Dan zocht u dat toch een heel eind uit de buurt, mademoiselle Hoe kwam dat zo9" In de stem van de kapitein klonk iets. dat zweemde naar lichte ironie. „Door het plotseling optredende slech te weer geraakten enkele instrumenten onklaar waardoor wij totaal uit de koers geraakten Tot overmaat van ramp kregen wij ook nog een lek aan de benzineleiding Mijn metgezel, die het toestel bestuurde, kreeg opeens uw schip in het oog en besloot een be richt af te werpen Ik moest het op een stuk papier schrijven, in een ko ker sluiten en op een teken van hem, op uw schip werpen" „Wat dan ook volkomen is geslaagd", meende de kapitein - „En wat zijn thans uw verdere plannen?" „Trachten naar Parijs terug te keren en werk te vinden. Momenteel ben ik zonder middelen van bestaan, ka pitein" „Het zou wel eens heel lang kunnen duren, voor u Parijs en voor Parijs u weer ziet, mademoiselle. Ik ben namelijk op een lange uitreis en het zal minsten* een jaar, moge lijk zelfs langer duren, voor ik weer in Europa terug ben. Wanneer u er op staat, dit schip te verlaten, dan zou dat in Colombo moeten zijn, dat ik in vier dagen bereiken kan. Het ligt wel niet in mijn reisplan opge nomen. doch ik ben bereid, om Colom bo aan te doen en u daar achter te laten". Luciene Delarne werd een weinig ner veus. „Hoe zou ik Frankrijk dan weer moeten bereiken, kapitein Ik heb kleren, noch geld om terug te gaan'" „Maar mademoiselle!... Wat bedrag heeft Albert Vroumont u toegezegd, indien u er in slaagt volledige infor maties betreffende mijzelf, mijn man schap en mijn schip aan hem door te geven?" Indien de bliksem vlak voor haar voeten zou zijn ingeslagen, zo had Lucienne Delarne niet heviger kunnen schrikken. Als verpletterd zat zij in haar stoel en staarde met een blik, waarin ontsteltenis te lezen stond, naar de man met. dat knappe, doch zo onbewogen gelaat en die vreemde, doordringende ogen. Alle bloed was uit haar gezich» geweken en zij moest zich geweld aandoen, om niet in hui len uit te barsten. „Maar kapitein" .wat wat be doeld uTotaal onthutst poogde zij nochtans iets te zeggen. „Ik ben ik hebIneens sloeg zij haar handen voor de ogen en be gon zacht te snikken. Zij voelde zich diep rampzalig. Oh, zij wenste wel, dat zij duizenden mijlen ver weg zat, weg van deze man, weg van die onder zoekende ogen, die alles schenen te zien en te lezen, zelfs de gedachten en de gevoelens van hen, die eenmaal in de blik ervan gevangen waren. Schouder schokkend bleef zij voorovergebogen zittwn Een hand werd zacht op haar hoofd ge legd en een vriendelijke stem naast haar sprak op bijna vaderlijke toon „Kalm maar, Lucienne Het is niet erg Ik wist toch alles. Ik neem het jou niet kwalijk. Je behoeft niet on gerust te zijn Laten wij maar eens rustig samen praten' Kalmerend streek hij over de weelderige haren Er was bij de jonge vrouw een merk bare innerlijke ontspanning ingetre den Haar beiden handen grepen de welgevormde rechterhand van de ge zagvoerder, die naast haar stoel stond en met een bemoedigende blik in de ogen op haar neer zag Langzaam hief zij de betraande ogen naar hem op en door een wazige sche mer zag zij zijn forse gestalte over zich gebogen. En wonderlijk, ineens durfde zij frak en vrij te spreken te gen deze, voor haar toch volslagen vreemde man. Het was, als schonk hij haar onverwacht moed en vertrouwen, als verwachtte zij van hem hulp en raad, zoals een kind het verwacht van een vader. Goede literatuur hoeft niet duur te zijn. Dat bewezen Patty en Theo Knippenberg uit Utrecht toen zij een eigen uitgeverij begonnen. Zij kwamen met een eigenlijk revolutionair idee het BULKBOEK. Een Bulkboek is een volledig boek in krantenvorm. Geen dure omslagen, niet ingenaaid of gebonden, nee: een pure krant. Eigenlijk een weggooi boek, maar bij veel mensen is dat theorie, want ook zij bewaren hun Bulkboeken netjes in de boekenkast, of laten het na een jaar inbinden. Hubert Lampo De madonna van Nedermunster Bob den Uyl: Groenland en erger Willem Frederik Hermans Hundertwasser, horderdvijf en meer verhalen Gerben Hellinga Kees de Jongen - toneelstuk naar Theo Thijssen Multatuli SaTdjah Adinda Vincent Mahieu <t Tjalie Robinson. Tjoek Maria Dermoui: Toetie-verhalen A. AlbertsDe eilanden, verhalen Harry Muhsch: 3 x Harry Mulisch Paul van Ostcyen Poëzie J. M.A. Biesheuvel Verhalen Louis CouperusDe stille kracht Bertus Aajjes Verhalen uit: De koelte van de pauwvetr; De rechter onder de Magnolia; Een ladder tegen een wolk en De vertrapte pioenroos Jan de Hartog Stella Rudy Kousbroek Tussen snor en staart J. Slauerhoff - „Yoeng Poe Tsjoeng" (Van geen nut) verhalen en gedichten over de Chinese lierdichter Po Tsju I. 27. HUGO CLAUS: De Metsiers 28. HUGO RAES: Vlaggen noch wimpels UITSTEKENDE NEDERLANDSE LITERATUUR TEGEN EEN BETAALBARE PRIJS; BULKBOEK I 1 l'HM M I ti (.cum jn\DFi.sii\B Nederland in oorlog met Duitschland Naast de uitgave van Bulkboek verzorgde uitgeverij Knippenberg de her-uitgave van historische kranten. Wij hebben de volgende pakketten nog voorradig: NhDhRLANDTOLYMPTSCHGÖUD-van 1928-1964 VORSTENHUIZEN -1918-1935 en 1936 RAMPEN DIE DE WERELD SCHOKTEN - 1838, 1912, 1925 EN 1937 GESCHIEDENIS VAN DE TWEEDE WERELDOORLOG in voorpagina's voor de verzamelaar Interessant voor iedereen, die via gewone kranten nog eens z'n kennis van de geschiedenis wil opfrissen. Facsimile-uitgaven van belangrijke historische gebeurtenissen. E Per pakket: SPECIAAL VOOR REGENACHTIGE DAGEN: 250 bladzijden puzzelen, lezen en tekenen. Gebonden f6,75. roman van Emil Zo la Forse paperback 5»" Verkoop van de grootste muziekkrant van Nederland: Barstensvol nieuws op het gebied van pop. jazz, rock en blues. Met veel foto's van artiesten uit binnen- en buitenland, boeiende interviews. Een gevarieerd blad voor een zacht prijsje «DU DEZE WEEK maar liefst 44 pagina's' (hall krantenformaat) mei o.a interviews en artikelen over Alvm Stardust Neil Sedaka Jim Groce Amon Ouul II opkomst en ondergang Op roek naar het gouden geluid in Gelre Shepstone Dtbbens de groepen Finch en Bmtangs Oe plaal van het iaar Alice Cooper Loudon Wamwright Frank van der Kloot (van de nieuwe groep Fontessa) Jarr Don McLean Tim Hardin Todd Rundgren n Avondie echte country en .Hoort regt het voort vier pagma s plaatbcsprekmgen Verder een pagina Techniek Ri|k geïllustreerd met tal van vaste rubrieken Het betere muziekblad van Nederland Probeer em eens deze nummer zes van de vierde ia;>'o»ng Natuurlijk de losse verkoop van de Leusder Krant (hef li uiteraard geheel vrijblijvend) LEUSDER KRANT LEKTUUR-SERVICE. Kantoor: Flnnmark 3 - Leusden/Centrum. Geopend op werkdagen van 10-12 en van 14 for 16 uur. Ook voor abonnementen op verschillende uitgaven. ZELFBEDIENING POTPLANTEN SNIJBLOEMEN 4 BLOEMBAKJES 4 BRUIDSBOEKETTEN 4 BLOEMSTUKJESen 4 GRAFWERKEN Heiligenbergerweg 148, Amersfoort. Telefoon (03490) 22986. TELEFOON 03490-11133. Vrijdag: 250 gram CHAMPIGNONS Zaterdag: 2 SLA Maandag: Halve kilo gesn. RODE OF WITTE KOOL Dinsdag: 1 kilo HUTSPOT Woensdag: 2 kilo lekkere HANDPEREN Donderdag: 1 kilo GEK. BIETEN of 1 kilo UIEN DEZE AANBIEDINGEN GELDEN VOOR ALLE VERKOOPPUNTEN. 1.25 0.85 0.35 1.00 1.00 0.85

Leusder Krant | 1974 | | pagina 8