De oude architectuur vind ik gewoon fijn AANNEMER B. W. MIDDELAAR: heel goed restaureren" ..Het oude kun je Bouwers in Leusden (16) jziging wet op de kansspelen schakelt mer van koophandel in FOTO'S: JANUS VISSER DOOR ANCO MALI voor winkeliersverenigingen van belang gaan werken bij de firma Hoogevest in Amersfoort, inde timmerwerkplaats destijds nog aan de Breestraat In mijn avonduren behaalde ik het timmer-diploma 2. Daarna ging ik in dienst bij de firma Huppelschoten in Achterveld, waar ik vijf jaar werkte. In diezelfde tijd ging ik naar de avondkursus, en behaalde mijn aannemersdiploma Na de firma Huppelschoten ging ik werken bij Van Dijk aan de Ringlaan, die op de Rudolphstichting woonde Toen heb ik nog tweeëneenhalf jaar bij de firma Zegers in Lunteren ge werkt en in 1970 ben ik voor mezelf begonnen. Door die verschillende werkkringen leer je alle kanten van het vak goed kennen, van staalbouw en nieuwbouw tot restauratie en verbouw Bij de firma Hoogevest leerde ik bijvoorbeeld het konstrueren van ramen en kozijnen. Zo had iedere firma, iedere aannemer zijn eigen specialiteiten" in de bouw Met die jonge jongens tegenwoor dig in de bouw zit het echt fout. Het mankeert ze maar al te vaak aan wer kelijke vakbekwaamheid." ..Vindt u het aannemersvak een be vredigend vak? Hoe vindt u het in ver gelijking met vroeger?" ,,Het aannemersvak is een mooi vak Je komt met iedereen in aan raking. Je probeert voor iedereen het beste te doen, en deskundige ad viezen te geven. De konkurrentie is groter dan vroe ger. Vroeger had iedereen zo'n beet je zijn eigen aannemer, en kwam daar bij terug. Maar tegenwoordig is dat niet meer zo. Komt er een ..vreemde eend in de bijt", dan gaat men die eens proberen En men geeft het werk uiteraard aan degene, die het goed koopst is. De kunst is om goedkoop te bouwen, maar toch zó, dat de kwa liteit van de bouw er niet onder lijdt Op het ene werk verdien je wat. Met het andere werk houd je je per soneel aan de gang We proberen steeds om voor onze vaste ploeg werk te houden. Die vaste ploeg is een goed team Wij hebben de plaatselijke be volking in dienst. Het zijn meest jon gens. die elkaar al van hun jeugd af kennen, en die op elkaar zijn inge speeld. Wij werken ook met een vast team van onder - aan - nemers, buiten ons vaste team dus om. Je planning in dit vak is erg belangrijk. Je plan ning moet flexibel zijn Je schrijft méé in op vijf werken, en je kunt er één of twee, maar óók vier of vijf toegewezen krijgen Je hele plan-nmg kan eigenlijk iedere week veranderen. Een kwestie, die je nog wel eens parten kan spelen is de kwestie van het langzaam af- komen van de bouw vergunning Dat duurt, als er op die plaats gebouwd mag worden, maximaal een maand of vier Maar als er gewerkt moet worden met artikel 17. dan kan dat wel eens één of anderhalf jaar in Fabriekspand aan de Doresteinseweg te Soest. beslag nemen. Voor een principaal is zo iets wel eens moeilijk te vat ten. Die rekent op een véél grotere snelheid in de bouw, maar dat hangt vaak af van de snelheid, waarmee een gemeente de bouwvergunning afgeeft. Over de andere kant is het ook weer zó, dat je de volledige medewerking hebt van Bouw- en Woningtoezicht, als je tijdens de bouw voor onvoor ziene verrassingen komt te staan Als een principaal bij je komt, moet je éérst weten welke stijl hij hebben wil. Als je met architekten samen werkt moet je ook hun stijl kennen Voor het architektenburo Van Geel hebben wij het Wit - Gele - Kruis - gebouw in Achterveld gebouwd. Laatst hebben we een dokterswoning gebouwd, en die komt in grote lijnen overeen met de stijl van het Wit-Gele-Kruis- gebouw. Iets dergelijks hebben we gehad met een boerderij voor archiktekt Vos kuil uit Soest. Dat is heel frappant die overeenkomst in stijl. Maar in de oude tijd, had je dat ook. veel huizen veel boerderijen leken op elkaar." ,,Welk werk was uw eerste, toen u voor uzelf begon0' ,,Het eerst hebben wij een metaal- warenfabriek in Soest gebouwd. Daar na veel schuren, bungalows - en bij boerderijen mestafvalgoten Op het ogenblik gaat het niet zo goed met de agrariërs, en de opdrachten van die kant blijven helaas uit We moeten het nu hebben van de partikuliere bouw. En als jong bedrijf moet je met konkurrerende prijzen uit de bus komen. Dat lukt ons aardig Vooral de laatste tijd hebben wij ook veel Casco-bouw Wij maken het huis gereed, en de eigenaar bouwt het verder van binnenaf. Voor de keu ken aanbouw in Leusden werk ik ook met veel plezier. Daar is veel Casco- bouw bij. Wij maken de uitbreiding en de bewoners werken het zelf ver der af Het bouwen van open haarden vind ik ook altijd een plezierig karwei. Ieder mens wil zijn eigen smaak in zo'n open haard leggen De principaal stelt es dit voor of dat, en al bouwen de kom je tot dé uitvoering, zoals de mensen dat gewild hebben. In de bouw hebben ze het over de werkeloosheid. Onder de kleine aan nemers valt dat gelukkig wel mee. De grootste aannemers krijgen de eerste klappen. Een klem bedrijf kan voor velerlei kanten allerlei soorten werk aan, vooral omdat je een ploeg hebt, waar je niet alleen méé maar ook óp kunt bouwen." ANCO MALI Dokterswoning aan de Paldijnerweg te Amersfoort. SSDAC 3 OKTOBKU 1914 lE LEUSDER KRANT - Aannemer B. W. Mid- r te Achterveld is een geestdrif- iter en een liefhebber van onze Nederlandse architectuur. Hij be- I bet zeer, dat vele oude huizen erderijen maar zonder meer on inbaar en voor sloop geschikt B verklaard. zegt: ,.Ik ben gek op oude boer- b Ik sta er verstomd van wat tnsen in vroeger tijd met hun ti hebben gedaan! ,,De oude Mor- Q", drie woningen onder één kap [0 Achterveld, die hebben ze ge- l Dat vind ik erg jammer. Het ton je héél goed restaureren bijvoorbeeld een oudeboer- berstelt, en bestemt tot jeugd- teit, dat juich ik toe. De oude van een dorp kunnen zich teren op zo'n boerderij. Als je iig sloopt, is een markant oriën- voor goed weg. de school hier staat ook oud dingetje. Dat is onbewoon- verklaard, en het zal binnen- tel worden afgebroken. Ik vind doodjammer." ide heer Middelaar veel om oude tektuur geeft, komt ook leven dig tot uitdrukking in de behuizing, waar hij nu woont. ,,Bij het verbouwen en restaureren van boerderijen gaat het vaak zo, dat wij werken in één gedeelte van de boerderij, en dat de bewoners dan zolang in het andere gedeelte gaan wonen. Is het eerste gedeelte klaar, dan trekken ze daar in, en dan gaan wij aan het tweede gedeelte beginnen. Deze bewoners van zo'n boerderij wil len het oude graag weer in ere her stellen. Komen de oude boerderij- bewoners tijdens de verbouw eens kij ken, dan vinden die het vaak jammer, dat wij de oude balken weer tevoor schijn halen. Wij breken al die nette plafonds met geschilderd houtboard af, en vaak hebben die oude boerderij- bewoners daar lang voor gespaard om dat juist allemaal voor elkaar te krij gen." ,,Bij dit soort werk lijkt het me nuttig om over een eigen werkplaats te beschikken." „Die hebben we inderdaad. Wij hou den alles in eigen hand. In onze tim merwerkplaats wordt konstant gewerkt Als onze timmerman het werk op een gegeven ogenblik niet kan bolwerken, dan springt een ander uit onze ploeg direkt bij. Wij hebben een ploeg, die alle mo gelijke soorten van karweien kan ver zetten. We zijn begonnen met vier man, en we hebben nu een vaste ploeg van 12 man. Wij hebben die ploeg in de loop van een aantal jaren opge bouwd. Het zijn goede vaklieden, die en dat mag ik gerust zeggen- niet zo graag in de betonbouw werken. Ik heb eigenlijk mijn klanten voor namelijk in Achterveld. Dat neemt niet weg, dat wij ook in Scheveningen, Was senaar en Amersfoort bij voorbeeld hebben gewerkt. Wij nemen eigenlijk alle voor de hand liggende bouw aan, nieuwbouw, verbouw, schuren be drijven, privé-zwembaden. open haar den. Maar om nog even op die oude archi- tektuur te komen, als ik op vakantie ben ga ik die oude dingen het meest bezichtigen Dat vind ik gewoon fijn Het spreekt me geweldig aan." ,,Hoe bent u in het aannemersvak terechtgekomen?" „Ik heb mijn diploma aan een lagere technische school in Amersfoort be haald, en ben op mijn veertiende jaar lit-Gele-Kruis gebouw te Achterveld. Moderne boerderij aan de Hessenweg te Achterveld. 'SDEN/AMERSFOORT - Op 1 iber 1974 treedt de initiatiefwet Tweede Kamer-leden Geurtsen 1D Schaik tot wijziging van de de kansspelen in werking, wit onder meer tot gevolg dat dingen voor de meest gebruike- linkelweekacties niet meer kunnen verleend door burgemeester houders van de gemeente of 8minister van justitie. GENS DE NIEUWE WET KAN ^ER VAN KOOPHANDEL VER GUNNING VERLENEN VOOR HET HOUDEN VAN EEN WINKELWEEK ACTIE. Onder winkelweekacties worden ver staan die kansspelen, die voor bijzon dere gelegenheden en ten hoogste twee maal per jaar voor een beperkte pe riode van ten hoogste vier weken wor den georganiseerd door een groepering van tien of meer ondernemers of fili aalhouders in de detailhandel, het am bacht of het horecabedrijf, die in een gemeente of in aan elkaar grenzende gemeenten hun bedrijf uitoefenen. On der „detailhandel wordt ook begrepen de ambulante handel (markt-, straat- en rivierhandel). Het gaat hier om acties, die worden opgezet door een groep ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf om daarmee een betere klantenbinding te verkrijgen, om de aandacht op hun winkelcentrum te vestigen of om de concurrentiekracht tegenover andere bedrijfsvormen te verhogen Bijzondere gelegenheden kunnen zijn de vakantieweken, de St Nicolaastijd, de opening of het jubileum van een winkelcentrum, het gereedkomen van langdurige reconstructiewerkzaamhe den, speciale buitenlandweken en der gelijke gelegenheden. qqDe winkelweekactie wordt georga niseerd door een groepering van tien of meer ondernemers of filiaalhouders in de detailhandel, het ambacht of het horecabedrijf Eenzelfde groepering mag ten hoogste tweemaal per jaar een winkelweekactie houden. Een actie mag maximaal vier weken duren. Het kan gebeuren dat één ondernemer meer dan tweemaal per jaar aan een winkel- weekactie deelneemt, maar dan moet hij wel tot verschillende groeperingen behoren. Als voorbeeld kan worden genoemd de boekhandelaar, die mee doet aan twee winkelacties van het winkelcentrum waarin hij is geves tigd, aan een landelijke winkelweek van boekhandelaren en aan een Franse week, die in zijn stad werd georgani seerd. De „groepering" kan dus be staan zowel uit ondernemers van ver schillende branches in dezelfde wijk of plaats of in enkele aan elkaar gren zende gemeenten, als uit ondernemers van dezelfde branche die zijn gevestigd in één gemeente of in verschillende, aan elkaar grenzende, gemeenten VOORWAARDEN EN VOOR SCHRIFTEN Behalve wat hierboven al genoemd is, zijn aan een vergunning de volgende wettelijke voorwaarden verbonden: De prijzen of premies mogen geza menlijk geen grotere waarde hebben dan f 10.000,- Bedoeld wordt de normale verkoopwaarde. De deelneinersbewijzen moeten door de betreffende ondernemers gratis aan hun afnemers ter beschikking worden gesteld Gewoonlijk gaat dat in de vorm van zegeltjes, die op een kaart moeten worden geplakt Een volle kaart geldt dan als lot Ook kan de Kamer van Koophandel aan een vergunning voorschriften ver binden, bijvoorbeeld om te waarborgen dat de uitslag van de loting op een ob jectieve manier wordt bepaald AANVRAGEN EN KOSTEN De vergunning voer het houden van een winkelweekactie kan worden aan gevraagd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Wanneer er één actie wordt gehouden in het gebied van twee Kamers, dan is het voldoende de aan vraag in te dienen bij één van die twee Bij het indienen van een aan vraag moet f50,- worden betaald ter dekking van de kosten Dit bedrag kan in de toekomst worden aangepast aan het prijspeil. UITSTEL, WEIGERING, INTREKKING De Kamer van Koophandel kan een vergunning verlenen voor een later tijdstip dan waarvoor de vergunning is aangevraagd, als er teveel acties tegelijkertijd worden gevoerd, de con sument met acties wordt overspoeld en het de vraag is of de actie wel enig economisch voordeel kan afwerpen. Verder heeft de Kamer de bevoegd heid een vergunning te weigeren, in dien aannemelijk is dat die voorschrif ten van de wet of van de vergunning niet zullen worden nageleefd. Tenslotte kan de Kamer een vergun ning intrekken, wanneer blijkt dat men zich niet aan de voorschriften houdt. GROTERE WINKELWEEK ACTIES Als men een winkelweekactie wil organiseren met een groter prijzenpak ket dan f 10.000,- of voor langer dan vier weken, moet de vergunning worden aangevraagd bij de Minister van Justi tie. In dat geval worden echter de gewone voorschriften voor kansspelvergunnin gen gehanteerd. Dat wil zeggen dat ten minste 60% van de opbrengst ten goede moet komen aan enig algemeen belang en ten hoogste 40% van de opbrengst mag worden besteed voor aankoop van prijzen den dekking van de kosten van de actie. r

Leusder Krant | 1974 | | pagina 9