oosterschelde - ONTWIKKELING VAN DE FIETS PLEIDOOI VOOR EEN VEILIG VOORTBESTAAN Kookhoekje Ollie en de anderen. JpRDAG 17 OKTOBER 1974 CML-JOURNAAL |-r is reeds veel gesproken over ,-jst noodzakelijke maatregelen, die getroffen moeten worden, willen Ihinnen voortbestaan. Het is natuur wonder meer duidelijk, dat deze tregelen bij sommigen op een min |neer heftig verzet zullen stuiten. I begrijpelijk. Maar laten zij dan eens met andere oplossingen |roorstellen komen. Bij nader inzien die tegenstanders echter ook tot de slotsom komen dat bij een en niet voor uitbreiding vatbare reelheid water, bodem, ruimte en bij steeds meer vervuild irden hiervan, iedere ongebreidelde itias der bevolking zal leiden tot onhoudbare toestand, met als uiter- Ijevolg het uitsterven van de mens. i dat kan nooit de bedoeling van llrijgen van kinderen zijn Demees- xiers willen maar éen ding: ,,dat jtinderen het beter zullen krijgen P"* Swat de milieuhygiëne en de be- Ükbare ruimte betreft kunnen we nu met zekerheid zeggen dat onze deren het gegarandeerd slechter len krijgen dan wij Aan de milieu pene kan nog wel het een en ander beterd worden, maar de beschik- e ruimte kan met al het geld van weid niet worden vergroot Dit loffelijk streven, dat onze kin- en het beter zullen krijgen dan heeft al menigmaal schipbreuk «Jen (door welke oorzaak of om ie reden dan ook) en het is tot nu f altijd zo geweest, dat een volgende seratie steeds het gelag heeft moe- i betalen voor de voorgaande Laten nu dan eens de rollen omkeren als huidige generatie het gelag talen voor de na ons komende Voor kinderen hebben we toch alles over. Inlet soms? Overigens, wanneer het een tijd van een geringe bevolking :bevelenswaard is geweest om de rolking uit te breiden om de mens 'r uitsterven te behoeden, waarom B het dan minder aanbevelenswaard p om in tijden van een dichte bevol- de bevolkingsgroei af te remmen precies hetzelfde doel, nl de kis voor uitsterven te behoeden! WTEkII III) ij stond daar bedremmeld tussen de wilgebomen met twee takjes vol xieligc katjes in de hand als duidelijke bewijsstukken van zijn (treding. Toen ik naar hem toe liep, probeerde hij ze aanvankelijk achter i" rug te verbergen, maar bemerkend, dat dit de schuld alleen 'werkelijker zou maken, besloot hij halverwege het toch maar niet te doen. 'J hield ze schutterig vast zoals een zenuwachtige bruidegom het vuwboeket hanteert. voeg. zelf verlegen met de situatie, immers niet dagelijks betrap je een M, die minstens twee maal zo oud is en al jaren de zegeningen van de O-W. geniet, op het jatten van katten uit het openbare groen, ik vroeg dus perend. 'har meneer, plukt u die voor u zelf?" O- een paar hè. voor in een vaasje 'laar wat is dat nou jammer"en ik kwam met de keurige burgermans- Anient en op de proppende perkjes zijn voor ons allemaal, de struiken hadigen zo en 1 'naur ik pluk er maar een paar.Waarop mij niets anders overbleef "de kromme bewering te hanteren van het en masse plukken van slechts kleine takjes met het tot de kale stam gesnoeide resultaat dat zo'n «fl/t* plukbescheidenheid zonder enige twijfel zou opleveren. Vans vriendelijke glimlach doorboorde mijn drogreden en daarom zette Hijn gevoeligste geschut op scherp en schoot:Maar denkt u eens aan het r*becld voor de kinderen, die ive steeds vertellen niets te plukken en te xhadigen maar. "wierp hij. haast verontwaardigd tegen. ..diezien het niet hoor. Ik e het zó. dat ze het beslist niet zien nog iets over huichelen en goed voorbeeld en ben toen verder gelopen, tochien woonde deze man al in Hamersveld. toen het nog een echt ielijk dorpje was met wilgen langs elke sloot, met ruimte voor iedereen en mi katjes, als je maar in een vaasje wilde zetten. In een tijd dat de wachter zijn mes te voorschijn haalde om even te helpen een fijne bos te jden. nu vertelt zo'n jong modern wicht dat je nog niet eens twee miezerige mag plukkenHet kan verkeren W.E. Het leek ons nuttig om eens terug te gaan in de tijd en te kijken hoe ons schoonste vervoermiddel, de fiets, zich ontwikkeld heeft. Het eerste maaksel, wat op een fiets begon te lijken, was de beroemd geworden loopfiets, de drai- sine, van Von Drais von Sauerbronn in 1817 In Nederland bestaat de echte fietsgeschiedenis nog maar nauwelijks 100 jaar. In 1868 ontstond de eerste handel in fietsen bij ons in Amsterdam (van fabricage was nog geen sprake). De fietsen werden uit Frankrijk ge ïmporteerd Voor de tweewieler be taalde men al gauw f70,- tot f80,-, zodat alleen de gegoeden de „véloci- pède", zoals de fiets werd genoemd, konden kopen. Oc OR O/f» "Vu De mens is dankzij zijn capaciteiten al constant bezig het evenwicht in de natuur te verstoren Waarom dan ook niet deze capaciteiten aangewend om het natuurevenwicht te herstellen.Zoals reeds eerder werd opgemerkt is de mens uitgerekend het enige schepsel dat uit de totaliteit van de levende schepping weggenomen kan worden zon der de schepping te verstoren. Uit experimenten met dieren is ge bleken dat bij een groot aantal de agressie toeneemt, bij muizen is zelfs gebleken, dat deze bij overbevolking elkaar uitroeien. Ook bij opeenhopin gen van mensen (al dan niet als be stuurders van auto's) ziet men, dat de agressie toeneemt Men behoeft er maar een willekeurige krant op na te slaan. Sommigen zeggen wel dat het alle maal nogal meevalt, dat het zo'n vaart niet loopt. Dat we het met de 15 mil joen die we nu hebben nog wel redden en dat het straks met 18 miljoen ook nog wel zal gaan Accoord met die 18 miljoen zal het straks ook nog wel gaan maar het leefklimaat waarin die 18.000.000 straks zullen moeten ver toeven zal toch heel wat armzaliger zijn dan het leefklimaat dat we nu hebben en dat is al niet zo best! En zouden we het ook nog redden als het er eenmaal 24.000.000 zullen zijn? Laten we niet uit het oog verliezen, dat een opgroeiend kind in een ver vuild milieu nooit de mogelijkheid zal hebben om zich ten volle te ontplooien, zowel geestelijk als lichamelijk Een kind heeft daar nu eenmaal recht op Hiervoor is er vereist (het werd reeds eerder gezegd maar het kan niet vaak genoeg herhaald worden dat er behalve liefde een leefbaar milieu, dus een natuurlijke omgeving, een schone bodem, schoon water een schone lucht en vooral niet te vergeten ruimte is! De combinatie van overbevolking en industrialisatie (hoe meer mensen, hoe meer industrie en dus ook hoe meer industrieel afval) zal ons uiteindelijk allemaal de das om doen! E.B. Een jaar daarna ontstond de Eerste Nederlandsche Rijwielenfabriek van Burgers te Deventer. Burgers had een smederij. Totdat iemand die langs kwam gezegd zou hebben: Jonge vried, leg je toe op het maken van vélocipèdes, je hebt er zeker de ge schiktheid voor en er zit misschien toekomst in." De fabriek was het re sultaat. Nu ontstond echter de vraag, waar en hoe leer je fietsen? Welnu al in 1869 werd de eerste manége" opge richt, voor het rijden op vélocipèdes. De huurprijs was f0,50 per uur en f2,50 per dag. Spoedig zag men dure luxe rijscholen met electrisch licht, pianomuziek, wanden bekleed met kus sens (voor het vallen) en geünifor meerde instrukteurs. Echt een elite- sport. Op kleine dorpen liepen hele be volkingen uit om fietsers te bekijken. De laatste fietsschool overigens was die van Fongers (tot plm 1936!). De laatste jaren daarvan kon men overal in het Vondelpark les krijgen. De eer ste beoefenaars van het fietsen be schouwden dit als een kunst. De vak literatuur moest ernstig bestudeerd worden We lachen er nu om, maar met paardrijden doen we toch precies het zelfde. En zo ontstond al gauw het „Geïllustreerd Handboek voor Wiel rijders". Een raadgeving van toen willen we u niet onthouden: „Gevaar lijke tramrails moeten gekruist worden met een hoek van 45 graden. Geraakt het achterwiel erin. dan zal het er weer uitkomen, wanneer gij maar op dezelfde manier doortrapt Wanneer het voorwiel erin komt en de rails zijn smerig, dan is er aan geen ont komen te denken, gij moet dan afstap pen of omvallen". De eerste vélocipède-club werd in Deventer in 1871 opgericht, spoedig volgden Amsterdam, Rotterdam en Leeuwarden. Op 1 juli 1883 werd in Utrecht de Nederlandse Vélocipedisten Bond opgericht In 1885 werd op aan dringen van de nieuwe voorzitter Edo J. Bergsma van de Leeuwarden Vé- locipède Club, de naam in de Alge- meende Nederlandsche Wielrijdersbond (ANWB) gewijzigd. Spoedig startte men met het uitgeven van een „maandblad" dat in 1885 in „de Kampioen" om gedoopt werd. Lang heeft het wel geduurd, voordat de vrouw als wielrijdster werd geaccep teerd Het zou tegen de heersende ze den zijn, bovendien gevaarlijk voor de vrouwelijke organen. Verder mocht „de frisse gelaatskleur nooit overgaan in gehele verhitting en transpiratie; dat is hoogst onaesthetisch!" Het had ook heel wat voeten in de aarde, voordat de fiets helemaal in geburgerd was Op het platteland stond men er zeer sceptisch tegenover en niet zelden werd de wielrijder lastig gevallen. Vele gemeenten achtten in 1890 nog de fiets gevaarlijk op de weg en sloten wegen af. Voor paarden moest de fietser 50 meter voordat het dier passeerde, reeds afstappen. Het spreekt vanzelf dat men aan de fietspaden begon te denken. In 1896 werd het eerste aangelegde fietspad in Nuenen (N.B.) geopend nadat er van te voren enige proeven waren ge weest. De ANWB voerde hiervoor diverse akties. Zelfs werden rijwiel padverenigingen opgericht. Een van die oude verenigingen bestaat nog (Gooi en Eemland). Momenteel zijn er ten minste elf. De totale lengte van onze fietspaden is thans meer dan 6000 kilometer. De regering bleef ook niet achterwege om belasting op de rij wielen te heffen. In 1898 werd de be lasting ingevoerd. De wet is tot 1919 gehandhaafd, tot het belastingplaatje in 1924 ingesteld werd. Bedrag f3,00 per jaar, later f2,50. Werklozen kon den een plaatje met een gaatje kopen tegen gereduceerde prijs. De opbrengst was voor het wegenfonds, wat in 1940 f8.383 242,00 opleverde. In 1941 werd de wet ingetrokken. Hoewel het in ambtelijke taal nog gebruikelijk is het woord „rijwiel" te gebruiken, heeft men het tegenwoordig over „fiets". Waar deze uitdrukking vandaan komt weet niemand. Iedere taal geeft een omschrijving, zoals Fahrrad, bicycle etc. Wat „fiets" betekent weet nie mand Dit woord zou omstreeks 1870 in de buurt van Apeldoorn ontstaan zijn En dan nu, tegenwoordig. Dank zij de milieubewuste mens is de fiets weer massaal in opmars. Wat een voordelen biedt de fiets wel niet! Ten eerste de lage kosten, geen luchtver vuiling, geen parkeerproblemen, je komt er sneller op vooruit in de drukke stad, het is een gezonde lichaamsbewe ging, men geniet meer van de mooie natuur of van het mooie weer. Je kunt zelfs een klein kind meenemen en boodschappen. Natuurlijk heeft ook de fiets nadelen. Niet beschermd tegen regen en je kunt er geen grote hoeveelheden mee vervoeren enz. Een auto daarentegen geeft grotere problemen en hogere kosten. Inderdaad ben je niet meer afhankelijk van het openbaar vervoer, echter zouden heel wat minder mensen schelden, als ze voor korte afstanden de auto lieten staan. Let wel we verbie den niemand de auto, we bevelen al leen maar de fiets aan(in uw voordeel). Overigens: uw gemak (de auto) bezorgt ons ongemak (iedereen moet voor „ver keersproblemen" betalen). Natuurlijk moet er een men taliteitsverandering komen. De overheid zou het voorbeeld moe ten geven. Ministers moeten op de fiets gaan, het alternatief voor de auto. En als de auto on vermijdbaar is, dienen ze een kleine auto te gebruiken! Prof. Dr. J. Pen. Voor de mensen, die nog een auto wil len aanschaffen uitsluitend voor ple- zierritten, nog een paar getallen. Wan neer u een auto van ongeveer f8000,- aanschaft en u rijdt er ongeveer 15.000 km per jaar mee. dan kost u dat f 20,- per week. En de fiets? Hoogstens een kwartje! De ondertitel van dit boek over de Oosterschelde zegt eigenlijk alles over de inhoud. Na het initiatief van de regering om de afsluiting van de Oos terschelde opnieuw ter diskussie te stellen, werd in augustus 1973 de kommissie Klaasesz geïnstalleerd. De opdracht van deze kommissie luidde binnen zes maanden een advies aan de minister van Verkeer en Waterstaat uit te brengen. Toch voelden een aantal natuurwetenschappers de noodzaak om dit Oosterschelde-boek te doen ver schijnen. KLAASESZ Zoals in de inleiding wordt gesteld, het rapport Klaasesz is een eerste stap op weg naar een harmonieus beleid. Dat wil zeggen „een beleid waarbij de belangen van natuur- en milieubehoud en bescherming op hun wezenlijke betekenis gewaardeerd worden". Het al dan niet politiek op portuun zijn van dit beleid mag voor overheden en volksvertegenwoor digers in geen enkel opzicht bepalend zijn voor de visie op langere termijn. Het gaat om het vaststellen van een beleid waarin mens en natuur beide tot hun uiterste recht komen. De auteurs van dit boek geven aan om welke redenen de Oosterschelde zeker verdient een estuarium (getij- engebied) met open verbindingen naar de Noordzee te blijven. De Ooster schelde is een estuarium waarin géén rivier uitmondt. UNIEK ESTUARIUM Dit mag uitzonderlijk genoemd wor den en heeft belangrijke konsekwenties voor het karakter van de levensgemeen schappen inditgetijdenwater Met name het oostelijk deel van de Oosterschelde wordt dan ook gekenmerkt door een rijk ontwikkeld leven, dat zich thuis voelt in helder water met een hoog zoutgehalte en hoge zomertempera- turen. De grote voedselrijkdom maakt het mogelijk dat grote aantallen planten en dieren voorkomen in de Oosterschelde. De opsomming die wordt gegeven van aangetroffen waterplanten en -dieren (waaronder bijvoorbeeld 66 vissoorten) en rondom dit water voorkomende vo gels, spreekt voor zichzelf: nergens rond de Noordzee bevindt zich een zee arm met een dergelijk uniek karakter. Wat er zou gebeuren wanneer de Oosterschelde afgesloten wordt, is reeds in 1972 in de publikatie „De kleuren van Zuidwest-Nederland" dui delijk gemaakt. De van zeer grote biologische waarde geachte zeearm en de aangrenzende oevers, zullen totaal verdwenen zijn. „Pleidooi voor een veilig voortbe staan" geeft een gedetailleerde be schrijving van de wijze waarop deze ontwaarding van de Oosterschelde plaats zal vinden. In korte tijd, waar schijnlijk slechts enkele maanden, zal deze zee-arm veranderd zijn in een zee-graf van ongeveer 3 miljard kubie ke meter stinkend water. Daarna zal slechts zeer geleidelijk een aanpassing aan de nieuwe omstandigheden op treden. Eer er weer nieuwe levensge meenschappen in redelijke mate tot ontwikkeling komen in het inmiddels verzoete water zonder getijdenbewe ging, zullen vele tientallen jaren ver lopen zijn Op beperkte schaal hebben we deze omschakeling kunnen volgen in de inmiddels afgesloten zeegaten. Een waarschijnlijk veel ingrijpender verandering dan de overgang van estu arium naar zoetwatermeer, vormt de overstelpende hoeveelheid vervuilende stoffen die met name door het Rijn water worden aangevoerd. BLOKKENDAM De kommissie Klaasesz stelt voor een open blokkendam te leggen, zodat een bepaald tijverschil in het Ooster- scheldebekken blijft bestaan. Daarnaast zou de Keetendam tussen Duiveland en Tholen moeten worden aangelegd. Deze oplossing heeft konsekwenties voor het leefmilieu Zo zal bijvoorbeeld het tijverschil te Yerseke, dat thans om streeks 3y2 meter bedraagt, afnemen tot iets minder dan 2 meter Er is echter geen reden om aan te nemen dat, door het aanleggen van deze blok kendam, wezenlijke elementen van de planten- en dierenwereld permanent verloren zullen gaan. BETERE OPLOSSINGEN? Zijn er beter oplossingen dan deze blokkendam? De beste oplossing, nl een volledig open Oosterschelde, moet volgens de kommissie Klaasesz om redenen van veiligheid worden verwor pen. Een andere oplossing zou zijn alleen de Keetendam en de Oesterdam aan te leggen en rond het westelijk deel van de Oosterschelde de dijken te verhogen (plan Meijer). „Pleidooi voor een veilig voortbe staan" besluit met opmerkingen en aanbevelingen om het plan Klaasesz te verbeteren. Om tot een zo goed mogelijke oplossing te komen moeten hierbij als uitgangspunten gelden. het getijdegebied moet zo groot mogelijk blijven, iedere moge lijkheid om het tijverschil te ver groten moet worden aangegre pen, en de zoetwateroverlast op de Oosterschelde moet tot een mini mum beperkt blijven. Het is beslist mogelijk om in nauw gezet overleg tussen natuurweten schappers en dammenleggers tot ver fijning van het waardevolle plan Klaasesz te komen. Op deze wijze blijft de Oosterschelde wat zij is een unieke levende zeearm. OOSTERSCHELDE, PLEIDOOI VOOR EEN VEILIG VOORTBE STAAN. Uitgave: Stichting Zeeuws Coördinatie-orgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescher ming. Middelburg, 1974, 96 pag. Prijs f 12,50. Verkrijgbaar door overschrijving op postgiro 2982942 van de Stichting. In het vorige nummer hebben wij beloofd iets over sla te zeggen. Vóór de hoofdmaaltijd is het steeds aan te bevelen wat sla te eten of een andere vorm van rauwkost. Rauwkost wekt de eetlust op. Het eten van soep di- rekt vóór de warme maaltijd is af te raden, omdat de maagsappen, die voor een goede spijsvertering van ons voedsel moeten zorgen, na het eten van soep sterk verdund zijn, wat voor de goede vertering van de hoofdmaal tijd nadelig is Het eten van soep bij een broodmaaltijd of er tussen door is wél aan te raden In de rauwkostschotel zijn verse kruiden erg lekker, ze verhogen de smaak en maken het geheel gezonder en waardevoller. Vooral peterselie zouden we dagelijks moeten gebruiken, omdat het veel vitamine C bevat Men kan het ook over aardappelpuree strooi en of over worteltjes en erwtjes. Ook bieslook kunt u bij veel gerechten gebruiken U kunt bij de sla stukjes fijngesneden augurk doen, plakjes to maat, stukjes wortel, kleine stronkjes bloemkool, fijn gesnipperde ui, enz Naar believe een ei en een weinig mayonaise om aan te maken. In plaats van azijn kunt u altijd beter uitge perst citroensap gebruiken, dit ver dunnen met water en zoeten met wat rietsuiker Dit geeft een heerlijk fris se smaak U kunt bij de rauwkostschotel ook een yoghurtsausje maken en wel als volgt: 2 eetlepels magere yoghurt, 2 eetlepels zonnebloemolie, fijn ge sneden bieslook en wat zout, alles door elkaar roeren. (1 eetlepel van deze saus is ongeveer 5 calorieën.) U verkrijgt ook een heerlijke rauw kost door wortelen te raspen, en daar over verdund citroensap met riet suiker te doen. Eventueel kunt u ook onverdund sinaasappelsap gebruiken. Wanneer uw huisgenoten witlof als rauwkost wat bitter vinden, kunt u er een handje vol sun-maid rozijnen tussen strooien, en u zult enthousiast zijn over het resultaat. Het is vóór alles belangrijk zoveel mogelijk varia tie in het eten te brengen Een lekker voorgerecht vormt ook geraspte komkommer met plakjes to maat, aangemaakt met kruidenzout en een beetje zonnebloemolie. Ollie is dood. Ruim 10 jaar is ze bij ons geweest en nu is ze dood. Ze was altijd een moot poesje. Klein, fraai getekend en met een opval lend lange dikke staart. Vroeger woonde ze op een zolder in een oude binnenstad en klom behendig over daken en door dakgoten. De verhuizing naar landelijk Leusden was dan ook voor haar een heerlijke verbetering. Vaak zat ze overdag in de tuin te zonnebaden. Dan rolde ze zich op haar rug van puur genot, omdat het leven zo goed is. Om als poes echt poes te blijven is het niet altijd goed in het war me huis te dicht tegen de verwarming te liggen. Een goede poes, met nog iets van haar wilde familieleden in haar bloed, gaat 's nachts naar buiten Een muis verschalken, ruzie met de buurpoes maken, onder een denneboom waakzaam liggen maffen. Dat deed poes Ollie ook altijd en 's morgens als de deur dan weer openging en de hele familie je uitbundig begroette, dan was het dubbel fijn in het warme huis met lekkere brokjes en melk als ontbijt. Behalve de laatste keer. Toen kwam poesje ook binnen, maar ze knorde niet en gaf geen kopjes langs je benen. Ze strompelde over de drempel heen en viel toen op haar zij. Ze probeerde de trap op te komen, maar dat lukte haar niet Telkens weer viel ze on^en kwam moeizaam overeind, weer een paar stapjes en daar viel ze weer De dierendokter die haar grondig onderzocht, constateerdever giftiging. Door landbouwvergif, door een ratteverdelgingsmiddel of door menselijk" opzet. Opzet of geen opzet, door toedoen van mensen is Ollie doodgegaan, 's Middags, toen duidelijk werd, dat haar nachtelijk uitstapje fataal was geweest, heeft ze een barmhar tig spuitje gekregen en is ze in onze armen zacht doodgegaan. Tik, tik. tik en toen stond haar hartje stil. Wie ooit heeft meegemaakt, dat aan zo'n springlevend leven zo onverbiddelijk, zo dom ook, een eind moet worden gemaakt, zou wel vanaf de daken iedereen willen smeken toch geen vergif te gebruiken. Waar halen mensen toch de euvele moed vandaan te beslissen over wel of niet leven, terwijl ze niet één haartje van deze poes, één veetje van de duizenden vogelslachtoffers of één vin van de miljoenen vergiftigde vissen kunnen namaken. Is het klop pende hart van poes, vogel of vis minder waard dan van mensen? Als reuze robots met tnrten van plastic maken we deze wereld tamelijk snel en zeker kapot en we zijn zelfs te dom om te begrij pen, dat we zonder die wereld, zonder vissen, vogels en poezen, zelf ook kapot gaan. W. E.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 11