VOOR EN DOOR DE JEUGD /stop: n ie Lie vïf V plah4en als er IUL.L.. 1JH CML-JOURNAAL Zoals jullie kunnen zien, is in deze krant een bijdrage geleverd door de Klim-op school en de Hobbit. Dit stukje van de krant is dan ook vóór en dóór jullie geschreven. Deze krant komt één keer in de drie maanden. Vinden jullie deze bladzijde zo leuk of hebben jullie nog andere ideeën? Schrijf ze dan eens op en stuur ze naar ons toe! Denk nu niet. dat wanneer jouw school niet aan de beurt is met milieu-verhalen, dat je dan ook niets in mag sturen. Je kunt altijd tekeningen of verhaaltjes opsturen, want iedereen maakt toch wel eens dingen mee op school, thuis of buiten, waarover in deze krant te schrijven is! Misschien heb je bijvoorbeeld ideeën over wat je met takken, kastanjes en eikcis kunt doen. Misschien heb je wel een dier of tuintje, waarover iets leuks te vertellen is. Ook kan het zijn dat je erg boos bent geworden op grote mensen of kinderen die de natuur vernielden of vervuilden. Je kunt daar dan een tekening van maken of een verhaaltje over schrijven. Anderen lezen dat dan en gaan er ook over nadenken. Zo kunnen we met z'n allen proberen alles zo goed mogelijk te houden. Wanneer jullie deze herfst en winter buiten lopen moeten jullie ook eens op de bomen en planten letten, want niet alleen in de lente en de zomer zijn deze mooi, maar ook nu de bladeren verkleuren en afvallen is het een prachtig gezicht. En kijk er ook eens naar als er van de winter rijp of sneeuw op ligt. De bomen zijn binnenkort kaal. maar de takken maken zich al weer klaar om nieuwe knoppen te vormen, waarin de nieuwe blaadjes voor het volgende jaar groeien. Breek ze dus niet zomaar af! We willen Leusden toch mooi houden? Wij boffen hier toch al zo. want we kunnen hier nog wandelen en fietsen in de vrije natuur. ..Houen zo!" Niet alleen de regering en de fabrieken zijn de schuldigen van de vervuiling, maar w ij. met z'n allen moeten ook zorgen dat bodem, water en lucht schoon blijven. Laten we er voor zorgen dat we de vogels, vissen, bloemen ende mensen nog altijd vrolijk gedag kunnen zeggen en niet gedag als een afscheid! Jongens en meisjesals jullie iets te vertellen of te tekenen hebben, dóé het dan en stuur het naar: Redaktie Milicujournaal. Gemeentehuis of Dordogne 18. A.d. V. "TTTTTYTY~Y t "rr til I I rr HET MILIEU Ja er zijn een heleboel regels over te vertellen Het milieu is een algehele vorm van levensomstandigheden. Je hebt milieuvervuiling; opvoeding is ook milieu enz, enz. De milieuvervuiling is nou toch wel het meest aan de orde Veel mensen denken dat het milieu een vervuiling is, maar dat is niet waar. Vliegtuigen maken de levensomstan digheden in algehele vorm vuil. Fabrie ken lozen vies water en blazen vieze rookwolken uit: óok milieu vervuiling. In verschillende plaatsen in Nederland is het leefmilieu anders In een drukke stad wordt anders gepraat, vaak groffer en veel vloeken. En in een andere stad praten ze bijv. heel netjes Als je in zo'n stad woont ga je dat leefmilieu overnemen Dat is dus geen milieuvervuiling. In een land heb je ook milieu, dat is een bepaalde levensvorm die iedere echte inwoner heeft In Afrika heb je negers. Negers zijn erg gevoelig voor ritme. Amerikanen die vinden warmte erg fijn Dat is dus milieu levensomstandigheid. (Ingmar) klas 6 ,,De Hobbit Stop met de vervuiling: 't is te gekl Je doet alleen maar dierenmoord. De bomen, de planten, de dieren, de weiden, mogen niet dood gaan. De huizen moeten weg. We kunnen elkaar beter helpen. We moeten de dieren een stuk land geven. Het meeste groen moet blijven staan. Ze moeten de natuur niet verpesten, want dan heb je kans, dat het groen verpest wordt. We moeten er voor zorgen dat er geen olie overboord wordt gegooid anders gaan de vissen en vogels dood. Er mogen geen fabrieken komen, want er komt anders vieze rook uit; er moeten stoomlokomoticven komen. Als we ophouden met bouwen en verder gaan met begroeien, dan komt de natuur terug. Weg met wegen! Weg met auto's! Weg met boten! Dan gaat het goed. Maar niet als we vervuiling maken. Stop met bomen omhakken, anders gaat het bos naar dc bliksem. Wat kunnen we er aan doen? Laten we de fabrieken afranselen! En de bomen laten staan! s Matty, Hennie. Agatha, Marjolein, klas 3. de to5 5«jp L [EG NU WOON IK ER.. Iheimnins Le hs 5pLa n le n e L-^aar ia.a n!( Nog voor wij gingen verhuizen, zat ik als ik vrij had altijd op mijn kamer. In Zwijndrecht was niks te beleven. Waar vroeger nog mooi polderland was, is het nu allemaal fabrieken en brug gen, riolen, allerlei rotzooi Toen wij hier een dag waren in Leis den, toen ben ik gelijk naar het bos gegaan Als ik tijd heb ga ik gelijk de natuur in. 's Avonds moesten wij de t v heel hard zetten We woonden langs een spoorlijn Een herrie, je kon mekaar niet ver staan. Nu leef ik heel anders 's Avonds loop ik tot half negen met m'n vriend buiten In het ouwe huis wilde ik altijd buiten wonen En nu woon ik er. Ingmar Basisschool ,,De Hobbit". Er wonen veel kinderen in Leusden die 2 drukke verkeerswegen moeten over steken! Wij hebben toen iets bedacht dat de overstekers geen last van de auto's en de bussen en andere motor voertuigen hebben, en de motorvoertui gen niet van de overstekers. De over stekers bijv ik heb een vliegend bordje met knopjes erop. Als je dan op een rood knopje duwde ging je omhoog, duw je op een geel knopje dan ging je niet meer omhoog maar wel vooruit. Duw je dan op een groen knopje dan ging je niet meer vooruit maar naar beneden, er zou nooit meer een ongeluk gebeuren. Tessa Zom, klas 5, De Hobbit. VOORZICHTIG ZIJN MET DE AUTO Ik vond de autoloze zondag wel pret tig, omdat het nodig was door de (olie crises). Om er een gewoonte van te maken vind ik niet. Want je ontneemt de mensen hun vrij heid. om zelf te beslissen om wel of niet te rijden, b.v. invalide mensen die op een zondag graag naar de kerk willen kunnen dan niet gaan. En het is ook zo dat er dan de volgende zaterdag (of andere dagen) extra druk op de weg is, omdat iedereen dan zo nodig naar tantes of ooms moet. Veel belangrijker dan een autoloze zondag is dat de mensen zich wat netter gaan gedragen. Dus niet zo wilt rijden, want dan gebeuren er ook minder onge lukken En de kinderen zouden nog meer als nu al wordt gedaan verteld moeten worden over het gedrag in het verkeer. Jeanine Rutten, II jaar. MOT DAT NOU? Moet dat nou, dat elk jaar 500 a 600 kinderen het slachtoffer zijn in het verkeer? Ook vele volwassenen zijn slachtoffers. Hoeveel auto's heeft u? 1, 2, 3, 4, en haast wel zeker 5? Hoe meer auto's hoe meer doden en gewonden, hoe meer luchtvervuiling!!! Hoe zou u het vinden om elke zondag een autoloze zondag te houden? Het zal wel niet gaan, want de mensen zijn daar veel te langzaam mee!!! Kunnen uw kinderen veilig naar school? En zijn er wel wegen waar ze op kunnen fietsen of lopen? Praat er met uw kinderen over, want anders is uw kind misschien het volgende slacht offer. Jacqueline Goedhart (11 jaar) oooooooooooooooooc Pd 5 OOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOQOQOOOOOOOOOOOOO-KXaOOO^^0'

Leusder Krant | 1974 | | pagina 12