IMPALA LEUSDER KRANT LEUSDEN/CENTRUM - Wij vervol gen onze serie „Sport en spel in Leusden" met handbal. Deze sport wordt in ons verspreidingsgebied ge speeld door de handbal-sectie van Impala. Vóór Impala en handbal één begrip werden is er echter heel wat gebeurd. Hoewel reeds eerder een sport, die wel wat weg had van handbal, werd be oefend in Denemarken en Zweden, lag de bakermat van het moderne handbal in Duitsland Ruim 50 jaar geleden gaf de Duitser Karl Schelenz gestalte aan het spel. zoals dat nu nog vrijwel over de gehele wereld wordt gespeeld. Rond 1920 werden de eerste wedstrij den gespeeld. De ontmoeting Duitsland- Oostenrijk in 1925 was de eerste interlandwedstrijd. In Nederland werd handbal onder de vleugels van het Ne derlands Gymnastiek Verbond gespeeld. In 1927 gingen de handballers min of meer zelfstandig optreden. Wij vervol gen ons rijtje jaartallen met 1928: op richting van de Internationale Amateur Handbal Federatie. De eerste wedstrij den om het Nederlands kampioenschap vonden in 1930 plaats. Op de Olympiade van 1936 in Berlijn werd handbal voor het eerst in het programma opgenomen en in 1942 volgde de oprichting van het Nederlands Handbal Verbond. Tot op heden is dat de overkoepelende organisatie in onze vaderlandse handbalwereld. meter hoog en er werd gespeeld met teams van elf man. Dit z.g. elf-handbal is inmiddels geheel verdrongen door zeven-handbal, dat gespeeld wordt met zeventallen. Hand bal is een sport - de naam zegt het reeds - waarbij de bal met de hand(en) wordt verplaatst. Zolang het redelijk goed weer is en men op een tamelijk hard en vooral vlak veld kan spelen, is het een snelle sport. Vanaf het begin .der dertiger jaren, toen overal in Europa (ook in Nederland) steeds meer sportzalen en sporthallen werden gebouwd, begon men ook met handbal als indoorsport. Men was. vooral in de winter maanden. niet meer afhankelijk van de vaak slechte toestand der terreinen. Bovendien was binnen de temperatuur veel behaaglijker. Toen verder bleek, dat handbal als zaalsport nog aanmerkelijk sneller en daardoor ook voor het publiek veel aantrekkelijker was dan het buitenhandbal, evolueerde deze sport hoe langer hoe meer tot een zaalsport. Er zijn nu reeds landen, zoals Tjecho- slowakije, Joegoslavië en Frankrijk, waar alleen nog maar zaalhandbal wordt gespeeld. TWEE COMPETITIES In Nederland, waar de belangstelling voor zaal- en veldhandbal ongeveer fifty-fifty is. worden twee competities gespeeld. Een veldcompetitie in twee hoog (voor de keeper overigens méér dan groot genoeg!) Voor het doel ligt het doelgebied, een halve cirkel met een straal van 6 meter. In tegenstelling tot b.v. hockey mag slechts gescoord worden van buiten het doelgebied. Hoewel bij handbal geen gele of rode kaarten bestaan, worden overtredingen natuurlijk wel bestraft. Dat kan geschieden door een speler voor 2 of 3 minuten of zelfs voor de resterende speeltijd uit te sluiten. Voor eventuele statistici onder u vermelden wij nog. dat een (meestal) éénkleurigc lederen handbal-bal voor wedstrijden van heren-senioren en -junioren een omtrek heeft van 58 tot 60 cm bij een gewicht van 425 tot 475 gram. Voor de doorgaans kleinere handjes van de dames (senioren, junioren en adspiranten) is de omtrek van de bal 54 tot 56 cm en het gewicht 325 tot 400 gram. HANDBALVERENIGING HAMERSVELD In Leusden is handbal geïntroduceerd door de destijds bestaande Sportvereni ging Hamersveld. Uit een enquête in de gelederen van deze vereniging bleek, dat een 25-tal leden interesse had in handbal. Zo ontstond in september 1962 de handbalvereniging Hamersveld. Welis waar met een eigen bestuur, maar deel Het kampioensteam (met reserves) uit 1973. Staand v.l.n.r. ..sponsor" v. d. Berg. Tiem Herder. Sjaak v. Doorn. Henk Brouwer en Hen Uneken. Zittend: Arnold v. d. Hengel, Gerard Voskuilen, Everard v. d. Hengel. Henk Rijnders en Theo Prinsen. Veel ups en downs in Leusdens handbal EEN MANNEN-AANGELEGENHEID Oorspronkelijk was handbal een zuivere mannen-aangelegenheid. Zo op het eerste gezicht zou je het niet zeggen, maar het kan er in deze tak van sport soms bijzonder fors aan toe gaan. Dat nam evenwel niet weg. dat later ook het zwakke geslacht (wie lacht daar?) zich tot handbal aangetrokken voelde. Gemengd wordt er echter (nog) niet gespeeld. WAT IS HANDBAL? Handbal is van origine een veldsport. Vroeger werd vrijwel uitsluitend op gras gespeeld, doch vooral de laatste tijd ook op gravel en asphalt (arme knieën!). In Bunnik heeft de vereniging Celeritas een proefveld van kunstgras. Een handbalveld had een lengte van 90 tot 110 meter en was 55 tot 65 meter breed. Het doel was net zo groot als een voetbaldoel. nl. 7.32 meter breed en 2.44 delen en wel de eerste helft van eind augustus tot ongeveer half oktober en de retourwedstrijden vanaf begin maart. Van begin november tot maart vindt de zaalcompetitie plaats. De regels van veld- en zaalhandbal zijn praktisch gelijk. Er wordt gespeeld met teams van zeven spelers op een rechthoekig veld van 30 tot 50 meter lengte bij een breedte van 15 tot 25 meter. Bij internationale wedstrijden zijn deze maten 38 tot 44 meter. resp. 18 j tot 22 meter. Een wedstrijd voor senioren duurt twee maal 25 minuten en de jeugd speelt twee keer een kwartier. Het doel is 3 meter breed en 2 meter Het damesteam met reserves uit de roemruchte jaren 1969/1970 en 1970/1971. Bovenste rij v.l.n.r. Fini Heylijgers. Annie Hoogland. Greet v. d. Belt en Regina v. Eyden. Onderste rij Cisca Herder. Truis v. d. Geer. Agnes van 't Klooster. Ina van Roomcn. Ria Horst en Nellie v. d. Boom. uitmakend van de sportvereniging Hamersveld. Vermeldenswaard in dit verband is. dat het vooral aan de niet aflatende activiteit en het schier eindeloze enthousiasme van de heer en mevrouw Verger, mevrouw Voges en de heer Molenaar te danken is geweest, dat de jonge vereniging zo voorspoedig door haar ..luierperiode" heengekomen is. De heer Verger was de eerste voorzitter, zijn ..betere helft" voerde het secretariaat en de heer Molenaar had het toen al moeilijk met de verenigings- financiën. HANDBALVERENIGING LEUSDEN Al vrij spoedig ontstonden echter moeilijkheden van interne aard met de sportvereniging Hamersveld. Deze lie pen uit op het verbreken van de federatie. Dat gebeurde in 1963. De handballers stapten op en meldden zich onder de naam handbalvereniging Leusden als zelfstandig lid van het Nederladds Handbal Verbond. Dat zelfstandigheid evenwel ook niet alles is. moest men later ervaren. Vooral op financieel gebied is het voor een betrekkelijk kleine vereniging bijzonder moeilijk zich te handhaven. Toen bovendien de familie Verger ging verhui zen naar Santpoort, waardoor een plotselinge bestuurscrisis ontstond, dreigde de zaak ernstig uit de hand te lopen. Men vond de heer G. G. van Tiel, die inmiddels secretaris van de vereniging was geworden, bereid om ook tijdelijk het voorzitterschap waar te nemen. Een voortijdig einde van de handbalvereni ging werd hierdoor voorkomen. Tot 1968 sudderde men op een laag pitje voort. Het ging weliswaar langzaam aan de goede kant uit, maar de zorgen bleven. In 1968 werd weer eens een nieuw bestuur gekozen. Voorzitter werd de heer P. v. d. Geer. die zich met zijn echtgenote inmiddels zeer verdienstelijk had gemaakt voor het Leusdense handbal. Wij memoreren nog graag, dat wij met behulp van hem en zijn nauwkeurig bijgehouden plakboek de nodige club-informatie hebben ver kregen. De heer B. Lagerwey werd de nieuwe secretaris, de heer G. G. van Tiel penningmeester en de heer A. W. Schoonderbeek completeerde het be stuur. Hoe die liefde is ontstaan en uitgroeide tot een huwelijk, vermeldt het plakboek van de heer v. d. Geer niet. Wij schreven reeds, dat handbal niet gemengd wordt gespeeld. Een wedstrijd van dames tegen heren behoort helemaal tot de onmogelijkheden. Dat dan uit gesproken de keepers van de beide top-teams het samen op een accoordje gooien, is voor velen thans nog een raadsel. IMPALA-HANDBAL NU Momentcel heeft Impala-handbal zo'n 50 actieve leden. Dat is wel eens anders geweest. Vooral 1972 is voor de vereni ging een rampjaar geweest. Zo kon, o.m. door de opkomst van het dames-voetbal in Leusden, dat jaar geen damesteam worden gevormd. Ook de Impala-heren speelden in 1972, door gebrek aan belangstellenden, niet in competitie verband. Dit jaar heeft Impala vier teams in de strijd en wel twee heren-senioren, een dames-dito en een meisjes-adspiranten. Maar men kan nog best wat nieuwe leden gebruiken. Mogelijk zijn er onder onze lezers jongelui, die zich eigenlijk al hadden willen opgeven, doch dat om welke reden dan ook niet deden. Wel. dat kan nog en het beste kunt u dan even Everardus v. d. Hengel bellen (tel. 1259). Hij vertelde ons. dat het bij Impala behalve sportief ook erg gezellig is. Handbal is geen dure sport. Jeugdleden betalen f2.50 per maand en senioren f7,- plus de bondscontributie en éénmalig de kosten van de sportkeuring. Dure sport-attributen zijn niet nodig. Impala speelt veldhandbal op het knusse terrein op het Burgemeester Buiningpark in Leusden en de zaalwed strijden in de Amersfoortse sporthallen ..Schuilenburg" en ,,Dc Koppel", omdat binnen de gemeente geen ruimte voorhanden is van voldoende omvang. De zaal-training vindt plaats in het prachtige sportcomplex in Groenhouten en wel donderdags vanaf 20.00 uur. Komt u gerust eens kijken. De handbalclub is vol lof over de medewerking van het Gemeentebestuur, zowel wat het binnen- als buiten- gebeuren betreft. Bij uitwedstrijden geschiedt het vervoer van de spelers en speelsters zoals men zegt per eigen gelegenheid. Zo nodig (en het is nogal eens nodig) won't nimmer tevergeefs een beroep gedaan op pa en/of ma met hun autootje. Een kwestie van ..versieren" en de heer Schoonderbeek lost hieromtrent alle problemen feilloos op. Impala-handbal speelt in donker blauw shirt en witte broek (ook de dames) en met wit afgezette blauwe kousen. De fa. v. d. Berg (voor tuin en dier) heeft het eerste seniorenteam in keurige trainingspakken gestoken. Be langstelling van buitenaf is er dus ook. Maar met trainingspakken alleen is men er natuurlijk nog niet LEUSDER KRANT Een eigen clubblad kan er financieel niet af. Erg jammer voor het onderling contact. Jaren geleden had de sport vereniging nog wel een gezamenlijk blad voor de drie afdelingen, doch dat is helaas ter ziele gegaan. Impala-handbal is erg blij met de mogelijkheden, die onze krant haar wekelijks biedt voor het opnemen van wedstrijdverslagen en andere mededelingen. De welhaast perfect georganiseerde uitslagendienst van Sjaak van Doorn en zijn assistenten maakt er dan ook een dankbaar gebruik van. Het gaat nu weer goed met het handbal In Leusden. Vooral dit j'aar. Voor het eerst spelen nl. naast de dames- en meisjeszeventallcn, twee heren-teams in de seniorencompetitie en dat werd in de toch wel enerverende geschiedenis van het Leusdense handbal nog niet eerder vertoond! P. C. De huwelijksfoto van Nellie v. d. Boom en Henk Rijnders. HANDBALVERENIGING IMPALA Men begon fusie-besprekingen" met de op 30 januari 1968 opgerichte sport vereniging „Impala" (gymnastiek en volley). De besprekingen resulteerden in de opheffing van de handbalvereniging Leusden op 1 januari 1969. Per die datum ging men verder als handbal sectie van Impala. De financiën worden thans geregeld door de overkoepelende vereniging. Verder heeft iedere Impala-sectie een eigen bestuur. Handbal-voorzitter is momenteel de heer K. Meijerink en het secretariaat is in handen van de heer G. Voskuilen. Zij worden in hun werkzaam heden voor de vereniging in belangrijke mate bijgestaan door de heren v. d. Geer en Schoonderbeek en door mevrouw Rijnders-v. d. Boom. Deze laatste zorgde op 28 maart 1972 voor een opmerkelijk feit. Op die datum trad zij (keepster van het eerste damesteam) in het huwelijk met Henk Rijnders (doelverdediger van het eerste heren-zevental).

Leusder Krant | 1974 | | pagina 16