iLLE AANDACHT VOOR HET OPENBAAR VERVOER Knalgroen geeft voorkeur aan railverbinding of snel tram Treinverbinding voorlopig niet haalbaar; frekwentie buslijnen opvoeren KNALGROEN: Wijkpaden moeten weer wijkstraten worden: voor doorgaand verkeer afsluiten Wie weet een oplossing Verkeer en vervoer" in gemeentelijke deelnota [en nieuw knalgroen-rapport: N GEMEENTE: COMMENTAREN EN MENINGEN VERKEER EN VERVOER Ingezonden: voorstel ontsluiting leusden ie groep'knalgroen rekonstrukties, die de weggebruikers er toe brengt om de weg meer te gaan gebruiken, zijn uit de boze Alleen ver bindingswegen tussen de verschillende woonkernen mogen eventueel een der gelijke rekonstruktie ondergaan. Voet paden behoren overal aanwezig te zijn binnen de bebouwde kom Iets, wat nu nog niet overal het geval is, zo kon- stateerde Knalgroen. De slotopmerkingen van Knalgroen zijn wel belangrijk voor het gemeen telijke beleid zij spreekt de dringende wens uit dat het gemeentebestuur van Leusden er bij de provinciale en rijks overheid op aan zal dringen dat zo spoedig mogelijk een volwaardige aan sluiting van Leusden op Rijksweg 28 zal worden gerealiseerd. Plannen voor aanleg van nieuwe wegen of uitbreiding van de kapaciteit van bestaande wegen, dient gesteund te worden door duide lijke cijfers. RAPPORTEN VERKRIJGBAAR Al met al een bijzonder interessante materie voor de bewoners van Leus den, die dagelijks worden gekonfron- teerd met de problemen van verkeer en vervoer. De deelnota van de ge meente is voor iedereen verkrijgbaar op het gemeentehuis, terwijl ook het Knalgroen-rapport te koop is (voor f 1.50. excl. verzendkosten). Voor dit laatste rapport moet u bij de sekreta- ris zijn, de heer W. A. G. Veen, Calabrie 12, Leusden-centrum. VERGADERING CML Op woensdagavond 23 oktober a.s. zullen beide rapporten in de werk groep bestemmingsplannen van het CML ter sprake komen. De bijeen komst begint om acht uur in het gemeen- huis. Eenzelfde waardering geldt wat ons betreft voor het Knalgroen- rapport over het verkeer en ver voer nu en in de toekomst van Leusden. Voor de werkgroep Be stemmingsplannen van het CML, die zich binnenkort over deze belangrijke materie gaat buigen in het kader van de tweede fase, een nuttig rapport, waarin be- hartenswaardige zaken worden aangestipt en verder uitgewerkt. Knalgroen heeft zich in dit rap port niet verloren in allerlei niet haalbare idealistische wen sen en eisen. Integendeel, zij is wel zo verstandig geweest om haar ideeën in te passen in het inmiddels veranderde Leusden, daarbij de gemeentelijke ideeën hierover zo mogelijk onderstre pend. Wij krijgen de indruk, dat Knalgroen en het gemeente be stuur, i'.c. de raad, wel tot een overeenstemming zullen komen wat betreft het meest gewenste beleid ten aanzien van verkeer en vervoer. Bert Vos. alle actie van de Gemeenteraad schijnt het niet mogelijk te zijn via de rijdende busdiensten een oplossing te vinden: in Amers foort is een particulier bus vervoer van Nefkens; langs zuid rijden de bussen van Centraal Nederland, die, binnen een kwar tier, met twee diensten, stoppen (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) Zoals we allen weten is vooral in Leusden-centrum de bevolking de laatste jaren sterk in aantal toegenomen; er wonen veel jonge gezinnen met heel kleine en ook met opgroeiende kinderen, die dagelijks behoefte hebben aan een goed en regelmatig vervoer om op school, werkkring of waar dan ook te komen; dank zij de medewer king van het Gemeentebestuur, o.a. van de heer Polak is het ver voer met de VAD (de Veluwse Autodienst) het laatste jaar zeer verbeterd: tijdens deochtenduren en de middag is er op werkdagen een half uurdienst van Leusden- centrum naar Amersfoort: vice- versa. Een grotere moeilijkheid biedt het vervoer in de gemeente zelf van centrum naar zuid; ondanks op de Arnhemseweg; een recht streekse verbinding bijv. via de Bavoortseweg, tussen centrum en zuid bestaat echter niet! Vele gezinnen hebben daarom een tweede auto in gebruik omdat de heer des huizes 's ochtends natuurlijk met de auto vertrekt; moet men dus noodzakelijk in Leusden-zuid zijn, dan moet men eerst naar Station Amersfoort rijden en daar op een aanslui ting naar zuid wachten; andersom is nog moeilijker, want is die tweede bus om uur 52 vertrok ken dan komt de volgende dus pas 45 minuten later, terwijl 's och tends de VAD-bussen van Station Amerfoort om ...uur 22 vertrek ken. Zou een particuliere hulp dienst - tegen vergoeding - een oplossing kunnen zijn? Ook het UW wil graag nu en dan helpen, aldus mevr. Vrij, de presidente; nogmaals, wie weet een oppo sing? Hoogachtend, S. v. Daalen-Nijsten ^u,r.KUAU 17 UMUBfcK 1974 LEUSDER KRANT bouwde kom) vindt Knalgroen ook nood zakelijk om de Asschatterweg binnen de bebouwde kom het wijkkarakter te he geven. Het doorgaande verkeer zal dan via de Noorderinslag moeten rijden. De overgang van de hoofdweg (Noor derinslag) naar de landelijke weg (As schatterweg buiten de bebouwde kom) moet geleidelijk geschieden. Het ge deelte van de Asschatterweg tussen de toekomstige aansluiting met de Noor derinslag en de brug over het Vallei- kannal kan dan tot fietsroute gepromo veerd worden, aldus Knalgroen. Ongeveer in dezelfde richting gaan de gedachten van het gemeentebestuur. Doortrekking van de Noorderinslag is op korte termijn echter nog niet moge lijk, aldus de heer Van der Post in een gesprek met ons. - (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Kortgeleden verscheen de deelnota .Verkeer en ver roer", behorende bij het programma van eisen voor de tweede fase. Deze nota n\ binnenkort (woensdag 23 oktober a.s.) door de CML-werkgroep-besteramings- !iq worden besproken. Deze week verscheen het Knalgroen-rapport: „Vervoer to verkeer in het licht van Leusdens groei". Beide rapporten zijn onafhankelijk elkaar tot stand gekomen. Staat in het gemeentelijk rapport (deelnota) lechts datgene, wat in de loop der tijd reeds bekend is gemaakt over het toe- ;omstige beleid van b. en w. inzake verkeer en vervoer, in het Knalgroen- apport staan enige zaken, die - wel in grote trekken overeenkomend - toch lleroatieven zijn. In dit artikel zetten we daarom de zaken maar eens op een p]e, zodat de inwoners van Leusden zelf kunnen zien, dat zowel het gemeente- —jstour als Knalgroen het goed met ons voor hebben als zij spreken over het k'3 gabaar vervoer en de mogelijkheid tot goede ontsluiting voor het auto-verkeer üillemaal in positieve zin bedoeld, want het is duidelijk, dat ondanks de ver- Killen, de aktiegroep Knalgroen en het gemeentebestuur wat de ideeën over even's toekomst betreft naar elkaar toe zijn gegroeid, wellicht onder druk van de ontwikkeling. Het gemeentebestuur van Leusden jadt (aan de hand van gevoerde be prekingen en de gedachten van andere sstanties over dit aspekt) railvervoer assen Leusden en Amersfoort voor de omende jaren niet haalbaar. Zolanger vgeen zekerheid bestaat over de uit- indelijke groei van Leusden-centrum bll' i stad, zal de hogere overheid nog een beslissing kunnen nemen in het oordeel van het railvervoer, reakti- •ring van de spoorlijn Amersfoort- eenendaal. Knalgroen daarentegen zet railvervoer voorop als zij praat •er het openbaar vervoer. Wij citeren. ,De meest ideale oplossing voor een jcede verbinding van Leusden met de est van Nederland zien wij in de her- lening voor reizigersverkeer van een pel van de lijn Amersfoort-Rhenen de aanleg van een korte zijtak naar eusden-Centrum Zo staat op blad- ujde 3 van dit Knalgroen-rapport te zen. In de gemeentelijke deelnota 'Ordt daarentegen de nadruk op het wsvervoer gelegd. In een gesprek met burgemees ter Van der Post over het belang van railvervoer en de haalbaar heid hiervan, zegt deze „Railver voer lijkt voorlopig niet haalbaar voor Leusden. Zolang er onduide lijkheid bestaat over de werkelijke (uiteindelijke) uitgroei van Leus- den-centrum, zal de minister be slist niet zo maar overgaan tot het re-aktiveren van de spoorlijn Amersfoort-Veenendaal, ook niet voor een gedeelte. Het openbaar vervoer vergt te veel geld om zon der harde cijfers op betrekkelijk korte termijn een beslissing te kunnen nemen." Een oplossing, zoals de Transurban, ziet de heer Van der Post evenmin op korte termijn in de regio gerealiseerd Daarvoor is overeenstemming no dig met alle betrokken gemeenten, die het projekt - met subsidie van het rijk - samen financieel zullen moeten dragen. Bovendien - en dat geldt ook voor het heropenen van de nu bestaande spoorlijn - zal dit vooral op moeilijkheden met de gemeente Amersfoort stuiten in verband met de nogal talrijke over wegen, die de lijn telt." De Transurban acht Knalgroen even ts voorlopig geen haalbare kaart. .Toekomstmuziek," zo wordt dit pro- ^t, evenals alle andere railsystemen, tof Knalgroen omschreven. Voorlopig 1®t men zoeken in de richting van huidige systemen en dan geeft Knal- men voorkeur voor het heropenen van bestaande lijn. Behalve de spoor- irbinding bestaat de mogelijkheid een soel-jtramverbinding op vrije baan aan "eggen. Een mogelijk voordeel van de Omlijn kan zijn dat bij keuze van een Unstig tracé het centrum van Amers- tort beter bereikbaar is dan met de tigszins excentrisch gelegen spoorlijn ^ersfoort-Leusden het geval is, aldus "Ulgroen. Het enige nadeel is de gerin- reissnelheid. Knalgroen is van lening, dat in goed overleg met de 'tneente Amersfoort een dergelijk mmtracé haalbaar moet zijn. Amers- ^ft kan immers ook ten volle pro- kren van deze tram-verbinding. Knalgroen noemt dan als derde mo- 'bjkheid het openbaar busvervoer. Kapaciteit Arnhemseweg vergroten inplaats van aanleg S 10 OUDE WOONKERNEN De verkeersproblematiek in de oude woonkernen Hamersveld komt in het Knalgroen-rapport uitgebreid aan de orde. In de deelnota wordt aan dit on derwerp - evenals aan alle onderwer pen - beperkte aandacht besteed. Knal groen is van mening, dat de woonstra ten in de bebouwde kom beslist woon straten dienen te blijven en niet als hoofdwegen kunnen worden gebruikt, ook niet tijdelijk. Vooral met name de Zwarteweg binnen de bebouwde kom moet zo snel mogelijk weer woonstraat worden. Verschillende woningen hebben te lijden van het zware vrachtverkeer Er zal voor dit probleem op korte ter mijn een oplossing moeten worden ge vonden, zegt Knalgroen. En daar zullen de bewoners van de Zwarteweg het van harte mee eens zijn. Een definitieve op lossing zal echter pas worden bereikt, als de noordelijke randweg en de aan sluiting van deze weg op Rijksweg 28 gerealiseerd zal zijn, zodat het ver keer via de Groene Zoom en Randweg kan worden geleid. n Vcv-<- Zij wijst in dit verband op experimen ten met minibussen in o.a. Deventer. Emmen en Utrecht Bij gebruik vaneen vrije baan acht Knalgroen de bus een hoogwaardig vervoermiddel met grote kapaciteit. Evenals het gemeentebestuur (en de deelnota) acht Knalgroen verbetering van het openbaar vervoer per bus op dit moment noodzakelijk. Het gemeentebe stuur heeft in dit verband een brief geschreven naar GS. van Utrecht, waarbij zij aandringt naar aanleiding van het rapport „Openbaar streekver voer in de provincie Utrecht" te streven naar een goede verbinding tussen Leus den en Amersfoort, toegespitst op het N.S.-station, het centrum van Amers foort en het werkgelegenheidsgebied van Amersfoort. Het gemeentebestuur- denkt hierbij aan een aansluiting van de bestaande busdienst op de stadsbus dienst van Amersfoort met de fre- kwentie van drie maal per uur (een 20-minutendienst). De cijfers in het provinciale rapport wijzen reeds in de richting van een frekwentieverhoging van deze verbinding. Knalgroen zegt over dit onderwerp BUSVERVOER „Verbetering van het openbaar bus vervoer is op korte termijn denkbaar. Met name de bestaande verbinding kan, zeker tijdens de spitsuren, aantrekke lijker worden gemaakt door het instel len van een sneldienst Leusden-cen- trum-Amersfoort-station, die het cen trum van Amersfoort vermijdt. Het trajekt zou kunnen lopen via de rijks weg 28-Rondweg-Stichtse Rotonde- Daan Fockemalaan-Bachman Wuytiers- laan. Uiteraard is dit trajekt slechts zinvol, zo stelt Knalgroen, als een goede verbinding op rijksweg 28 be staat De bestaande aansluiting is hier voor ongeschikt ONTSLUITINGSWEGEN Over de huidige ontsluitingswegen van Leusden is eigenlijk niemand te vreden Er zijn verschillende oplos singen denkbaar. Het gemeentebestuur noemde er reeds enige tijd geleden enkele, die zullen worden nagestreefd (zoals de aansluiting van de Groene Zoom via een noordelijke randweg op rijksweg 28), Knalgroen is dezelfde mening toegedaan wat het noorden be treft. Wat het zuiden betreft (de beruch te S 10), is Knalgroen van mening, dat een vergroting van de kapaciteit van de bestaande verbinding (Arnhemse weg) de voorkeur verdient boven de aanleg van een nieuwe weg. In een schets geeft zij dit aan. Het verkeer zal dan om Leusden-zuid moeten wor den geleid via de Maanweg, die dan aansluiting moet hebben op de Groene Zoom, een oplossing, die het gemeente bestuur in eerste instantie ook voor staat. Het gemeentebestuur ziet de za ken echter nog niet zo rooskleurig als Knalgroen doet. Volgens b. en w. is het voorlopig niet denkbaar (althans niet in de eerste jaren) dat de Noor delijke randweg zal worden aangelegd Burgemeester Van der Post. „Dat zal zeker nog niet in 1975 het geval zijn LOCKHORSTERWEG AFSLUITEN Knalgroen is van mening, dat Leus den-centrum ontsloten moet worden door een beperkt systeem van hoofd en wijkwegen in de bebouwde kom en een randweg rond het stedelijk gebied, zodat bij een minimale aantasting van het landschap een goede aansluiting op het rijkswegennet is gewaarborgd De Lockhorsterweg dient als uit valsweg te worden afgesloten, zo zegt Knalgroen in haar rapport, en alleen toegankelijk moeten zijn voor het lang zame verkeer (met uiteraard een ont heffing voor de aanwonenden). Op die wijze kan de weg fungeren als een fietsroute. Hierover is ook in de raad meermalen gesproken. De deelnota zwijgt hierover. HAMERSVELDSEWEG Een belangrijk punt in de Knalgroen nota, is de stelling, dat het doorgaande verkeer in ieder geval uit de bebouwde kom geweerd dient te worden Daar kan iedereen het wel over eens zijn. Ook de Hamersveldseweg zal hieraan moeten worden aangepast, dat wil zeg gen voor doorgaand verkeer moet wor den afgesloten. Datzelfde geldt voor de Zwarteweg Slechts buiten de bebouwde kom is voor de veiligheid van de fiet sers een fietspad nodig (aan beide zijden van de weg). Ter ontsluiting van de beide zuide lijke industrieterreinen (Arnbachtsweg en Pon e o stelt Knalgroen voor om de Groene Zoom in het zuiden door te trekken via Pon en de Arnbachtsweg naar de Arnhemseweg (ten zuiden van Leusden-zuid; zie de kaart). Verder dient de Groene Zoom een aansluiting te krijgen op de Maanweg. Doortrekking van de Noorderinslag via een brug over het Valleikanaal naar de Asschatterweg (buiten de be- - rijkswe bestaand fietsroute aanbevolen nieuwe AANLEG TUNNELS Doordat met de aanleg van de ver schillende hoofdwegen (interne ont- sluitingswegen) tevens als het ware woon-eilanden worden gevormd, zijn deze wegen vooral voor het voet gangersverkeer gevaarlijk Knalgroen stelt dan ook, dat ten behoeve van de veiligheid van de voetgangers tunnels voor voetgangers onder deze wegen door dienen te worden aangelegd Vooral in de nabijheid van de scholen is dit een eerste vereiste (Middenweg). Mocht dit niet haalbaar zijn, dan acht Knalgroen in ieder geval automatische verkeers lichtinstallaties een vereiste. Het gemeentebestuur is het eens met dit laatste en er worden er dan ook verschillende geplaatst Wat betreft de tunnels, daarover is het gemeente bestuur wat minder optimistisch ge stemd. De aanleg van tunnels is niet alleen enorm kostbaar, maar in Leus den spreekt de bodemgesteldheid en de waterstand ook een woordje mee, zodat er extra problemen zijn op te lossen. Technische diensten van de gemeente zijn al enige tijd met dit probleem be zig. LEUSDEN/ZUID Ook de knelpunten in Leusden-zuid worden aan de orde gesteld in het Knalgroen-rapport De Bavoortseweg dient een duidelijker aansluiting te krijgen op de Maanweg, zodat het door gaande verkeer niet via de Roo van Aldewereltlaan gaat. (Dit laatste zal met de Groene Zoom wellicht opgelost worden De Bavoortseweg zal dan wor den afgesloten - red.). Eenrichtings verkeer voorde Trekerweg/Ooievaars- horsterweg wordt door Knalgroen even eens aanbevolen. Ook de gemeente speelt reeds met deze gedachte. Het instellen van een zeer lage maximum snelheid in Den Treek kan ook bevor deren, dat de wegen daar in ieder geval niet als vluchtroute worden gebruikt, maar louter voor de rekreatie Tenslotte nog enkele punten uit het Knalgroen-rapport, die eveneens van belang zijn. een uitgebreid stelsel van fiets- en voetpaden is een eerste ver eiste voor een veiliger afwikkeling van het verkeer. (Als voorbeeld hoe het moet wordt het plan Rozendaal ge noemd) De landelijke wegen buiten de bebouwde kom dienen hun karakter als landweg te behouden. Vergaande Niet te lang wachten op de bus.....

Leusder Krant | 1974 | | pagina 5