Jongerensoos beter in boerderij in de tweede fase Peuterspeelzalen onderbrengen in mobiele lokalen Reakties gevraagd van bewoners op de rapporten COMMENTAREN EN MENINGEN OUDE BOERDERIJEN LflUtKUAU 17 OKTOBER 1974 LEUSDER KRANT 7 '/UlluA De werkgroep Oude Boerde rijen is - zoals u in dit num mer uitgebreid kunt lezen - ge reed gekomen met baar rappor tering en advisering ten aanzien van de oude boerderijen in Leus den-centrum die bestemd zullen worden voor culturele doelein den. De konklusies van de werk groep zijn veelbelovend, ook al vinden wij bet jammer, dat er tijdens de beraadslagingen van de werkgroep blijkens medede lingen hierover tijdens een pers conferentie, geen kontaktmeeris opgenomen met verschillende be langhebbende verenigingen e.d. Men beeft volstaan met bet PUSW-rapport: ,,Oude ruimten nieuwe sferen", waarin dePUSW baar bevindingen beeft vastge legd naar aanleiding van een gehouden enquête onder de ver enigingen. Tocb alle lof voor bet gedegen werk van de werkgroep. Belangstellenden zullen er veel van bun wensen en ideeën in terug vinden. Hebt u er nog wat aan toe te voegen, neem dan kon- takt op met de beer Boogaard op bet Leusdense gemeentebuis. Alle kritiek en opmerkingen zijn daar welkom. v. Het kreatieve gedeelte van het cen trum is door de werkgroep gedacht in de varkensschuur en de schaapskooi Zij is van mening, dat deze opstallen in gerestaureerde en aangepaste vorm ruimte zouden moeten gaan bieden aan groepen of individuen die zich op een of andere manier bezighouden met uitingen van kreativiteit. De bedoeling is, dat in een der gelijk kreatief centrum de mogelijk heid wordt geopend voor het geven van cursussen in kreatieve handvaar digheid, terwijl het daarnaast voor iedere geïnteresseerde een vrije en tree moet verschaffen om zich te kunnen uitleven in zijn of haar kunst zinnige uitingen. De mogelijkheden hier toe zouden niet eng begrensd moeten zijn. Zonder de bedoeling te hebben een volledige opsomming te geven, valt in dit verband te denken aan - schilderen - beeldhouwen - boetseren - potten bakken - macramé - emailleren - textiele werkvormen - houtbewerkingen (houtsnijden en houtdraaien. Ongetwijfeld rijst de vraag waarom voor het onderhavige doel 2 ruimten nodig zijn, namelijk de varkensschuur en de schaapskooi. Los van het feit, dat de werkgroep de overtuiging heeft dat bij de Leusdense bevolking voor een kreatief centrum erg veel be langstelling zal bestaan en derhalve een intensief gebruik mag worden verwacht, is er nog een andere reden waarom meerdere ruimten nodig zullen zijn Hoewel de werkgroep ter zake weinig deskundigheid kan claimen, is het haar bekend, dat er een onderscheid is te maken in fijne en grove kreatieve ak- tiviteiten. Bovendien vereisen bepaal de aktiviteiten een vaste opstelling van een instrumentarium, waardoor ze ruimtelijk en specifiek bepalend werken. Hieruit volgt, dat lang niet alle akti- viteiten in dezelfde ruimte kunnen wor den bedreven Teneinde de mogelijk heden ~.o ruim mogelijk te maken, is het een vereiste, dat bij de opzet wordt uitgegaan van meerdere ruimten. Voor de aktiviteiten waarvoor de vaste op stelling van een instrumentarium is vereist vindt de werkgroep de schaaps kooi het meest in aanmerking komen. De schuur kan dan worden ingericht voor de overige aktiviteiten. Aldus de werkgroep in haar rapporten Belangstellenden kunnen de hele ma terie nader bestuderen door de rap porten zelf aan te schaffen voor het minieme bedrag van f2,- (op het ge meentehuis). Men kan binnen zo'n veer tien dagen opmerkingen over de inhoud eveneens zenden naar de werkgroep (t.a.v. de heer Boogaard). De werk groep stelt het bijzonder op prijs reakties te ontvangen over haar werk. VERVOLG VAN DE VOORPAGINA E. Boerderij 't Spul" De Meent 1. Plan „Groenhouten", be schikbaar: ca. juli 1977. F: Boerderij „Nieuw Langen- beek" Hamersveldseweg 77. Beschikbaar: ca. mei 1974 G: Boerderij ,,Te Vredenhof" Smoussesteeg 2. Beschikbaar: eind 1975. H Boerderij Smoussesteeg 5. Beschikbaar: ca. mei 1975. I: Boerderij „Munnikhove" Hamersveldseweg 95. Beschikbaar ca november 1974. J: Boerderij ,,'t Claverenblad" Hamersveldseweg 102. Beschikbaar ca mei 1974. K: Boerderij „De Rosmolen" Hamersveldseweg 118 Beschikbaar ca juli 1975 vens de mogelijkheid wordt openge steld om na afloop van het vereni- gingsgebeuren nog wat gezellig na te blijven onder het genot van een kon- sumptie. Te verwachten valt dat de huidige woonkeuken en de opkamer nodig zul len zijn voor opbergruimte ten behoeve van de bevoorrading van het buffet Ook zal zorggedragen dienen te wor den voor het verkrijgen van voldoende opbergruimte voor materialen van de diverse gebruikers van het gebouw (muziekvereniging, peuterspeelzaal, bejaardensocieteit e.d Wat betreft de boven het woonge deelte gelegen zolder zou de werk groep - gegeven het feit dat zij in deze boerderij immers geen duide lijke verstrooiingsfactor in de breed ste zin ziet - deze lijn doortrekkend, een donkere kamer voor foto- en film- enthousiasten onder de Leusdense be volking als een zeer goede aanvulling op het geheel zien. Door een der leden van de werk groep is een schetstekening vervaar digd, waarin de hiervoor weergegeven gedachten zijn verwerkt Deze schets die als bijlage 4 7 bij dit rapport is gevoegd, zou een leidraad kunnen zijn bij het ontwerpen van de ver bouwingsplannen b. de varkensschuur en de schaaps kooi. Uit de aard van de geadviseerde bestemmingen ten aanzien van het on der a genoemde woongedeelte met achterhuis valt af te leiden, dat de werkgroep dit ziet als het rekreatieve gedeelte van het in de onderhavige boerderij te stichten centrum tje uitstekend ingericht zou kunnen worden tot speelgelegenheid voor kin deren. Met het oog op de nabijgelegen bistro verwacht de werkgroep name lijk. dat aan een dergelijke speelge legenheid, die wellicht later de be naming van kindercrèche zal krijgen, behoefte zal ontstaan. Een groot aantal ouders, dat er prijs op stelt om in de bistro rustig iets te gebruiken. f. de schuur In het voorgaande is deze schuur in het licht van de toekomstige be stemming reeds aangeduid als so ciaal-cultureel centrum. Gelet op de aan de boerderij zelf toegedachte be stemming van „bistro", leek -naar het inzicht van de werkgroep-de schuur het meest in aanmerking te komen voor een aantal sociaal-culturele doel einden dat een kleine tot middelgrote ruimte vergt Over de vraag voor welke van deze doeleinden dan in de schuur een plaats zou moeten worden ingeruimd, kwam de werkgroep tot een opsomming van de volgende aktiviteiten. - exposities - kursussen Volksuniversiteit - discussie-avonden - lezingen - middelgrote vergaderingen Ook lijkt deze schuur zich, gezien zijn hoogte, eveneens goed te lenen voor filmvoorstellingen, dia-avonden e.d. voor een klein publiek. Eventueel zouden dam- en schaakavonden hierin ook een plaats kunnen vinden. De ge noemde aktiviteiten moeten niet wor den gezien als een limitatieve opsom ming van mogelijkheden. Voor alle aktiviteiten in de sociaal-culturele sfeer - voor zover de ruimte daartoe toereikend is - moet deze akkommo- datie de gelegenheid bieden. Een kleine verzorgingseenheid, inde vorm van een eenvoudige koffiebar, mag volgens de werkgroep in deze akkommodatie niet ontbreken. GROOT KRAKHORST a. woongedeelte en achterhuis (de deel). Voor dit gedeelte wordt het kreëren van een akkommodatie geadviseerd, waarin de meest uiteenlopende aktivi teiten kunnen plaatsvinden. Hierbij wordt niet alleen gedacht aan aktivi teiten in verenigingsverband, doch even zeer aan niet-geibstitutionaliseerde ak tiviteiten in de rekreatieve sfeer. Meer konkreet uitgedrukt, gaan de gedachten uit naar transformatie van de deel in een grote zaalruimte, waar in enerzijds verschillende veel ruimte eisende verenigingsaktiviteiten mo gelijk zijn en anderzijds niet al te massaal publiektrekkende uitvoerin gen en voorstellingen kunnen plaats vinden. Met name valt hier te denken aan een repetitieruimte voor de plaatselijke muziekvereniging, een zaalruimte waarin toneelvoorstellingen of kamer muziekconcerten kunnen worden gege ven, of een akkommodatie waarvan ge bruik gemaakt kan worden voor vere nigingsfestiviteiten e.d. In deze sfeer zijn bijvoorbeeld ook goed in te pas sen wijkaktiviteiten van uiteenlopend karakter en familiefeesten of andere besloten feesten. De werkgroep stelt zich de situatie zo voor, dat de ontstane zaalruimte gedurende bepaalde avonden in de week zal worden gehuurd door een aantal vaste gebruikers (waarschijn lijk uitsluitend verenigingen) Daar naast zal op bepaalde data van de zaal gebruik worden gemaakt ten be hoeve van periodiek terugkerende voor stellingen en uitvoeringen. De reste rende avonden zijn dan te benutten voor de reeds genoemde wijkaktivitei- ten, familiefeesten e.d. Behalve over het avondgebruik, heeft de werkgroep zich ook beraden over een eventuele funktie van de zaal over dag. In dit verband is zij van mening, dat deze akkommodatie in de morgen uren onderdak zou kunnen bieden aan een peuterspeelzaal en in de middag uren aan een bejaardensocieteit of iets dergelijks. Hierbij wordt nog eens onderstreept, dat in dit geval geen sprake kan zijn van een peuterspeel zaal met een permanente inrichting. Om aan het gestelde doel te kunnen beantwoorden is het noodzakelijk, dat de zaal de beschikking krijgt over een toneelakkommodatie. Deze zal evenwel zodanig van opzet moeten zijn, dat met de daarvoor aan te schaffen onder delen ook andere funkties van het ge bouw gediend zijn. Het woongedeelte dient een bestem ming te krijgen die kan worden ge zien als een soort verlengstuk van de funktie van de grote zaal. De woonka mer, alsmede de op de begane grond liggende slaapkamer zouden ingericht kunnen worden tot „knusse" ruimten, waarin bestuurs- of andere kleine ver gaderingen dan wel diskussieavonden kunnen worden gehouden Denkbaar is ook dat in deze gezellige kleine ruim ten in de middaguren de leden van een bejaardensocieteit verstrooiing kun nen vinden in de vorm van kaarten, schaken of dammen. De werkgroep is van mening, dat in het geheel de open sfeer niet mag ontbreken Zij acht dit zeer essentieel en meent dat zulks kan worden bereikt door in het gebouw een buffet op te nemen. Dit buffet zal ook open moe ten zijn, wanneer geen gebruik wordt gemaakt van de grotere zaalakkommo- datie. Laatstbedoelde voorziening kan een belangrijke bijdrage leveren in het ontstaan van spontane kontakten, terwijl voor leden van verenigingen te- lopen om er mensen te ontmoeten, een praatje te maken, een glas te drinken en zich heerlijk te ontspannen Door een blijvende invloed vanwege de beherende instantie op de prijzen van konsumpties, zou een meer of minder frequent bezoek aan het door de werkgroep bedoelde drink-, eet- en praathuis voor iedereen nu en in de toekomst reeel mogelijk worden ge houden. Juist de vaak in Leusden gehoorde klacht, dat er zo weinig mogelijk heden in de gemeente zijn om na in spannende arbeid in de avonduren er gens nog even te kunnen relaxen door middel van ontmoetingen met anderen, doet de werkgroep vermoeden, dat een bistro in bovenbedoelde zin een grote toekomst kan hebben en een belangrijke plaats zal gaan innemen in het maatschappelijk leven Er is in de werkgroep nogal lang durig gediscussieerd over een even tuele bestemming van de beide zolders boven het hoofdgebouw. Op zichzelf is het niet ondenkbaar aan deze zol der een aparte bestemming toe te delen, doch uit een oogpunt van brand gevaar is het dan een eerste ver eiste dat een afzonderlijke/eigen toe gang wordt verkregen. Wellicht is het nog wel mogelijk om een gedeelte van de zolders als „entresol" bij de bedrijfsruimte van de bistro te betrekken, doch dit blijkt een nogal omvangrijke bouwtechnische ingreep. Gelet op de vele problemen die aan een toekomstige bestemming van de zolders verbonden zijn, adviseert de werkgroep deze te benutten als op slagruimte voor de bistro. Een ge deelte van de zolder zou zonodig ook geschikt gemaakt kunnen worden als aanvullende woonruimte voor de be heerder van de bistro. b. het zomerhuis Aangezien te verwachten valt, dat het voor een geeigende bedrijfsvoe ring aanbevelenswaardig is, dat de beheerder van de bistro woonachtig is in de onmiddellijke nabijheid van het bedrijf, wordt voorgesteld het zo merhuis voor dit doel te reserveren c. de hooiberg De op het erf aanwezige hooiberg vormt een karakteristiek element bij de boerderij en dient daarom te wor den gehandhaafd Hiervoor is het nood zakelijk, dat herstel plaatsvindt In het kader van de herstelwerkzaamheden kan de hooiberg met vrij eenvoudige voorzieningen geschikt worden ge maakt voor b.v. de volgende funkties - zitje voor de zomermaanden, - terrasje met lage omheining waar men op zitten kan, - gelegenheid voor het houden van barbecue-feesten. Wellicht is het nodig om de hooi berg in zijn geheel te verplaatsen, om enerzijds deze nog meer op de boer derij te betrekken en anderzijds om een betere situering van deparkeerakkom- modatie te verkrijgen. NIEUW LANGENBEEK Mocht men niettemin van oordeel ijn, dat in een later stadium de open- ire bibliotheek toch in het hoofdcen- 'im moet worden ondergebracht, dan 11 de werkgroep er met klem op dringen dit geen beletsel te doen zijn 3 het huidige advies op te volgen. 5 de eerste plaats zal vestiging in het «komstige hoofdcentrum waarschijn- !t inhouden dat er gedurende de Afkomende vijf jaar nog geen sprake 11 zijn van een openbare bibliotheek, lrwi]l dit in de onderhavige boerderij 1 een tijdsbestek van ruim een jaar u worden gerealiseerd In de tweede •ats is de situatie zo, dat bij een 'entueel latere verhuizing van de bliotheek de thans hiervoor in te ebten ruimten weer gemakkelijk ge bikt zijn te maken voor andere doel- Men Overigens moet er wel op worden *ezen, dat uit gesprekken met de recteur van de Provinciale Biblio- eekcentrale te Utrecht is gebleken. een thans in de boerderij Hamers- töseweg 77 in te richten bibliotheek nog kan voldoen aan de behoeften 1 vereisten op het moment, dat de ^e ontwikkelingsfase vanLeusden- ;J!rum zal zijn voltooid. De inscha- iIr>g van bedoelde functionaris vond 1 *erkgroep ook van belang, omdat I zekerheid wilde hebben, dat de boer- nJ voor bibliotheek geschikt te ma- o is. jje' moge bekend worden veronder- dat de inrichting van een biblio- *k mbet voldoen aan vrij stringente ju Hierop wordt toezicht uitgeoe- door de Rijksinspectie voor het 'liotheekwezen Met het oog hierop 3 het bijzonder verheugend te ver- n®n. dat de boerderij met betrek- 'Jk geringe ingrepen kan worden in- icnt tot een bibliotheekaccommoda- die niet alleen nu, doch in een veel *®re toekomst alleszins aan de moderne behoeften kan beant- ftrden ruimten in een openbare biblio- kunnen worden onderscheiden °°r het publiek opengestelde ruim- Wat de dienstruimten aangaat wordt gedacht aan: - een werkruimte voor het personeel; - boekenmagazijn en/of bergruimte, - een ruimte waar bepaalde reparatie- werkzaamheden kunnen worden ver richt. Naast de reeds genoemde ruimten, zal ook aandacht moeten worden be steed aan voldoende sanitaire voorzie ningen. een garderobe voor het perso neel en een garderobe voor de be zoekers In het geheel zal ook een keuken van bescheiden omvang opge nomen moeten worden. Het zal duide lijk zijn, dat voor een bibliotheekruim te speciale aandacht nodig is voor een voldoende ventilatie, verlichting en ver warming BISTRO IN „HAKHORST" a. woongedeelte met achterhuis (de deel) De werkgroep adviseert om in dit gedeelte van de boerderij een bistro onder te brengen. Deze bestemming haalde bij de door de PUSW gehouden enquête een zesde plaats. Ónder het begrip bistro wordt een grote verscheidenheid van restaurant- exploitaties bedreven Wat is bijvoor beeld het verschil tussen een bistro, een taveerne of een gezellig eethuisje in al dan niet buitenlandse sfeer. Het is daarom belangrijk, dat de in deze boerderij onder te brengen bistro een zodanige opzet krijgt, dat deze volledig beantwoordt aan de behoeften van een groot deel van de bevolking Vandaar dat de gedachten van de werkgroep in dit verband uitgaan naar een gezellig drink- eet- en praathuis met een uitgesproken karakter en een eigen sfeer, dat door het overgrote deel van de bevolking als een aange name ontmoetingsplaats wordt erva ren. De bistro moet niet alleen mogelijk heden bieden voor hen die ergens ge zellig met familie, vrienden of ken nissen willen gaan eten, doch even zeer voor diegenen die er behoefte aan hebben ergens vrijblijvend binnen te Verklaring behorende bij over zichtskaart. A: Boerderij „Midden Krak- horst" Bolderikhof 19 Plan „De Wetering", be schikbaar: ca. april 1975. B: Boerderij „Groot Krakhorst" Bolderikhof 18. Plan „DeWetering",beschik baar: is leeg. C. Boerderij „Hakhorst" Waar den 25A. Plan „Alandsbeek", beschik baar. is leeg. D. Boerderij Hamersveldseweg 5 Beschikbaar: ca. novem ber 1975 d. het melkschuurtje. In eerste instantie bestond bij de werkgroep de indruk, dat aan dit ob ject nauwelijks een andere bestem ming gegeven zou kunnen worden dan die van fietsenstalling of opslagruim te voor de bistro. Later is echter de gedachte ontstaan, dat het melkschuur- HAKHORST I Op zichzelf is de situering van een Ébliotheek erg belangrijk. Behalve een tötrale ligging, is voor het bereiken a een zo groot mogelijk aantal po litiële lezers ook van belang, dat een Übliotheek wordt gesitueerd in de voor- peningscentra van haar werkgebied, B daar, waar zoveel mogelijk publiek Kot voor de voorziening in de dage- ijkse levensbehoeften. Hoewel nog bekend is omtrent de detaille- van de bestemmingsplannen in de heede fase, bestaat bij de werkgroep T indruk dat het onderwerpelijke boer- Irijcomplex weliswaar niet in, doch eer in de onmiddellijke nabijheid van jt toekomstige hoofdcentrum zal ko- o te liggen. Dit betekent, dat er goede ogelijkheden worden gecreeerd om Ide toekomst de gang naar bepaalde Wzieningscentra in het hoofdcentrum I combineren met een bezoek aan de eobare bibliotheek. ten en dienstruimten. De voor het pu bliek opengestelde ruimten kunnen nog nader worden onderscheiden in ruim ten, bestemd voor volwassenen en ruim ten. bestemd voor jeugdigen. Naar het gebruik is nog een verdere dif ferentiatie mogelijk in ruimten, be stemd voor de uitlening en ruimten voor het ter plaatse raadplegen van boe ken en tijdschriften (studie- of lees zaal.) In het uitleencentrum moet een over zichtelijke opstelling van het boeken bezit mogelijk zijn. Een opstelling van 50 boeken per m2 (voor volwas senen) en 40 boeken per m2 (voor de jeugd) wordt als overzichtelijk aange merkt De studie- en leeszaal moet plaats bieden aan zoveel personen als gezien de plaatselijke omstandigheden noodzakelijk is. De uitleenruimte en de studie-/leeszaal behoeven niet ruim telijk van elkaar gescheiden te zijn

Leusder Krant | 1974 | | pagina 7