iscussie-avond MILIEU-ONDERWIJS OP DE BASISSCHOLEN EENMAAL ANDERMAAL OPGERICHT!!!!!! ERKGROEP MILIEU-EDUKATIE Natuur en milieu Vinkeveense burgemeesterstuin vol ringslangen LIEU EN MAATSCHAPPIJ ten tweede male Ingezonden 3ricven bang MILIEU - journaal Uitgave: COMITé MILIEUZORG LEUSDEN ftt/c** rc/c Kontaktadres: C.M.L.. Gemeentehuis LEUSDEN. Tel 03496 1247, toestel 116. Dordogne 18. Verschijnt elke drie maanden. Het volgende CML-Journaal verschijnt in december. Redaktie: Werkgroep Voorlichting CML: Wiesje Engelen Fennie Kassner Anneke de Vries Erik Jan Tuininga Jan Woltman Hans Rombouts (tekeningen) Edith Boerma jdit leden van de werkgroep Milieu- alie van het C.M.L de scholen van sden en Achterveld hadden bezocht, dat de meeste scholen moeite heb- aet het biologie-onderwijs. üer enigszins aan tegemoet te ko kregen de scholen een stencil met jle didactische richtlijnen en een inlijst toegezonden. Dit diende als icgspunt voor de discussie-avond 17 september. nodigd waren onderwijzend perso- van alle basisscholen en kleuter en. heer Bakker opende de avond met oei van de bijeenkomst uiteen te eo en de verdere activiteiten van de iroep Milieu-educatie toe te lich teer Overmaat gaf een korte toe ing op het stencil, waarin hij tot lusie kwam, dat de biologie een Zakelijk fundament is voormilieu- ie. dankte de heer De Boer voor de rrijheid, de avond werd gehouden in Hobbit", Openbare basisschool éouten De heer Van Laar, ilbioloog te Amersfoort, werd har welkom geheten de pauze kon men zich over de sde vragen bezinnen, kritiek op het stencil aanvulling op het stencil (eigen ervaring) sat verwacht men van de werk groep. hoe kan het contact gecon tinueerd worden. ijdens de discussie kwam zeerdui- jt naar voren, dat er in het alge- grote behoefte bestaat aan meer lilleerde richtlijnen voor hetbio- -onderwijs. De onderwijzers zijn Klast en hebben meestal geen tijd itiet materiaal op dit gebied zelf namelen en door te werken i goede suggesties waren: Het vormen van een werkgroep, ■lie bij voorbeeld maandelijkse richtlijnen zou moeten geven aan scholen, die hierin geïnteres seerd zijn Deze richtlijnen zou den moeten aansluiten op hetsei zoen en op de natuur in Leusden en omgeving. Voor deze werkgroep gaven zich drie enthousiaste onderwijs krachten op In samenwerking met de heer Overmaat, mevrouw Hof man en eventueel iemand die via een oproep in de krant aangetrok ken kan worden, moet dit te rea liseren zijn. Misschien is het ook mogelijk gebruik te maken van snoeimateriaal van de gemeente lijke plantsoenendienst. 2) Uitzetten van natuurpaden met handleiding voor leerlingen en onderwijzers. 3) Excursies voor belangstellende onderwijzers b v in het plan Ro- zendaal, waar door de verschil lende manieren van aanleg van de pleintjes een grote variëteit van bomen en heesters is ontstaan De samenwerking met de Onderwijs Advies Dienst moet nog nader bekeken worden Alles bij elkaar genomen heeft deze discussieavond .positieve .resultaten, op geleverd, die voor de werkgroep Milieu educatie een stimulans zijn om door te gaan. K. Heijman (namens de werkgroep) GLASCONTAINERS MET VERGUNNING De gemeente Rotterdam heeft na overleg met de Rotterdamse Vrouwenvereniging Organisatie besloten vergunningen uit te ge ven aan winkeliers die glascon tainers voor hun deur willen zetten. De vergunningen worden tegen gereduceerd tarief gegeven en zijn aan bepaalde voorwaar den gebonden. Men wil de moge lijkheid om leeg glaswerk in te zamelen laten voortbestaan en mogelijke bezwaren (glasscher ven etc.) opvangen. OUD PAPIER Gedeputeerde staten van N. Holland hebben begin okt. '73 een rondschrijfbrief gestuurd aan alle gemeenten in deze provincie. Hierin vroegen zij de gemeenten om initiatieven te nemen of te steunen voor de inzameling van oud papier. G. S. hebben uiter aard begrip voor de kosten fac toren verbonden aan deze mede werking. De Vereniging van Ne derlandse Papierfabrikanten had ook volledige medewerking en steun en heeft een enquete uit geschreven onder alle lagere scholen om de inzameling zo efficient mogelijk te laten ver lopen en om te peilen in welk geval het volgende schooljaar voorlichting over papier en kar ton op zijn plaats is. Na een gedeeltelijk herstel van de kikkerbevolking is nu ook de ringslang in het poldergebied rondom Vinkeveen weer in opmars. Vooral de omgeving van de burge meesterwoning schijnt een geliefkoosd plekje te zijn geworden van deze reptie len. Althans, ze zijn er nogal eens gesignaleerd door de leden van de mi lieuvereniging De Groene Venen. Er werd daar zelfs een bijzonder lang exemplaar gevangen van L,25 meter. Als oorzaak van deze sterke opleving noemt de milieuvereniging de verbete ring van de water kwaliteit in de pol ders De milieubeschermers noemen ook als mogelijkheid dat zowel de kik ker als de ringslang over een bijzonder goed aanpassingsvermogen beschikt. Bekend is dat de ringslang voor een groot deel is verdwenen uit Het Neder landse landschap. Oorzaak hiervan is de sterke vervuiling van de oppervlakte wateren Nu er veel zuiveringsinstal laties gebouwd zijn wordt het water schoner. De kikker heeft in ieder geval zijn plaatsje in de Vinkeveense polders weer heroverd, maar ook de ringslang doet thans weer aan gezinsuitbreiding. Blijft thans de vraagfover, wat deze reptielsoort toch te zoeken heeft in de omgeving van de burgemeesterswoning? Utrechts Nieuwsblad 21-9-'74. Onder bovengenoemde titel schreef W. Schroevers, school-bioloog van de gemeente Amsterdam, een verhelde rend boekje, dat ik graag niet alleen onderwijsmensen (vooral die van het kleuter- en basisonderwijs), maar ook aan ouders van schoolgaande kinderen en zelfs aan iedereen ter lezing zou willen aanbevelen. Het is een boekje van 50 pagina's in minikleed gestoken (10 bij 15 cm), uitgegeven in het oorspronkelijke hand schrift en onverwacht rijk van inhoud. Men kan het bestellen voor de prijs van drie kwartjes bij de Amsterdamse Natuurhistorische Raad (PI. Midden laan 24), mits men op het verschijnen van een herdruk wil wachten. De uitgave is een curieus voorbeeld van geld- en materiaalbesparing Ze mag in de boekenkast van geen enkele onderwijzer en P.A. -student ontbreken. Menigeen zou het misschien gestoken willen zien in de kleurige omslag van het befaamde ,,rode boekje", maar in tegenstelling hiermee is het gespeend van alle slogans. Slechts op pagina 42 komt even de politiek om de hoek kijken, waar de schrijver een aantal noodzakelijke maatregelen opsomt, die ons van het milieuprobleem moeten afhelpen: ,,De politieke partijen die hier achter willen staan hebben onze steun nodig". Schroevers waarschuwt integendeel op principiële gronden te gen ,,het slaken van kreten, waarin Om dit de kinderen bij te brengen is een proces van jaren nodig, een proces waarin de problemen natuur lijk niet tot de kern kunnen worden behandeld, maar toch wel veel voor bereidend werk kan worden gedaan. Toch is het wel zeker dat een kind, dat het leerprogram van dit boekje gedurende zes jaren op de basis school heeft gevolgd, op dit gebied van milieukennis heel wat beter be slagen (en gemotiveerd) ten ijs komt dan de gemiddelde volwassene, geen enkele achtergrond of oorzaak wordt aangegeven en dus ook geen mogelijkheden tot verbetering". Kre ten als: ,,we gaan er allemaal aan; we hebben nog dertig jaren te leven!" Ook voelt hij weinig voor collages en tekeningen door kinderen gemaakt Schroevers voelt niets voor mi lieu-onderwijs als afzonderlijk vak op het lesrooster, immers; „overal hebben wij met ons milieu te maken; elk vak vindt wel een aansluiting." Hij voegt hier echter aan toe „maar dan wil ik wel direct een voorwaarde stel len: er is slechts één vak dat werke lijk inzicht kan verschaffen, omdat het een voorbeeld noemt van hoe het wel moet en dat is de biologie". Dit voorbeeld is dan de natuur zelf, waarvan de mens wel de kunst heeft afgekeken (productie, consumptie vertering van afval), maar door over consumptie de voorraad grondstoffen uitput zonder deze door een afdoende afbraak weer aan te vullen. Ergens wordt in de kringloop het proces dus gestremd, een der belangrijkste oor zaken van de milieu-crisis. In een aanschouwelijk grafiekje zet het boekje de natuur (1) en de mensen maatschappij (2) naast elkaar. sen van het basisonderwijs. Pas hier na kan een poging worden gedaan om een schema, als hierboven aange geven, te leren begrijpen. Waarmee de schrijver dus kennelijk heeft wil len aantonen dat biologie de mate- neel-wetenschappelijke grondslag be hoort te zijn van milieu-onderwijs. Ook op de basisschool acht hij de voorbereiding via de biologie ,.wel degelijk noodzakelijk" Terecht Van serieus milieu-onderwijs kan in de lagere klassen dus nog geen sprake zijn. Dit bepaalt zich in hoofd zaak tot het opruimen van wat afval, bijvoorbeeld op de speelplaats. Maar wel worden de kleintjes reeds met het levende milieu, althans met de wereld van plant en dier vertrouwd gemaakt. In de middenklassen beperkt zich het bespreken van milieuproblemen tot het signaleren van gebeurtenissen en het eventueel bespreken van de directe gevolgen, dus niet van die op langere 1) Energie (zon) Producent Consument „voedingsstoffen" groene planten 1 *- dieren 1 i afval v afval 2) Energie (brandstof) „grondstoffen" fabrieken publiek 1 1 afval afval waf de oprichting, nu ruim een jaar itn, ben ik een redelijk aktief lid de werkgroep milieu-edukatie van [ML We komen veel bij elkaar en en dan soms heftige, maar wel ïlle diskussies over o.a. didaktiese. i-techniese en maatschappij zaken. Ik wil wel zeggen dat ik üjdit laatste het meest betrokken hetgeen er toe heeft geleid dat wij Ken hebben dat ik hierover maar «n artikeltje voor de milieukrant schrijven. als wc ze ook niet leren hoe je kunt voorkomen dat er kindertjes geboren worden en waarom dat nodig is. Als we hen ook niet leren dat de Ster-rcklame een gevaarlijker programma is dan menig geweldprogramma. Als we hen ook niet leren dat de plaat - onze wereld - waar ik net over schreef, ieder uur gloeiender wordt en waarom. Tot die plaat niet meer af te koelen is. Het is uiterst urgent om naast al de andere ook dit soort vraagstukken in onderwijs en vorming aan de orde te tind dat de werkgroep bestem- splannen voortreffelijk werk doet; op school over veldbiologie ^langrijke zaak is; dat het »jen van natuurpaden door Den didakties gezien zeer de moeite a is; dat de boomplantdag een IJrdigst idee is. Toch vind ik dat het yal hele kleine druppeltjes zijn op 'jeiend hete plaat. edsclfabrikanten gaan door met stelselmatig te vergiftigen; de bevolking blijft groeien, of ze daar Boekarest gewichtig over praten !eL wc blijven benzinedampen ttan in onze auto; de gemeente 'en geeft opdracht onkruid weg te tien zegt dat dat voor de mens niet ,r'ijk is en de Ster-rcklame zorgt er Jgen in de week voor dat we dingen '"•die we niet nodig hebben: snoep- fdsfaten, goedgekeurde rommel vliegen. maar Meinsma mag er "•die stoort het programma, snapt kunnen kinderen leren hoe de billende vogels, vissen, bomen, ■n en bloemen in hun omgeving En hoe de kindertjes geboren n Maar het helpt allemaal niets stellen. Maar het gebeurt te weinig. Een onderwijzer die het waagt, kan er haast zeker van zijn dat hij boze ouders op zijn spreekuur krijgt. Zelfs een vormingswer ker voor jeugdigen moet .voorzichtig" zijn. Genuanceerd noemen we dat. Maar ik vraag me af of wij ons die luxe nog wel kunnen permitteren. Het is een zaak van leven of dood, die niet meer met zachte handschoentjes kan worden aangepakt. Op scholen, vormingscentra, clubhuizen en in het gezin zal getracht moeten worden een enorme mentaliteitsveran dering teweeg te brengen, op weg naar een maatschappij die niet meer geba seerd is op het winstprincipe, maar op welzijn. Iedereen, de fabrikant die de wasmiddelen en de jam vergiftigt én de konsument die dat weet maar nog steeds koopt, iedereen is medeverantwoordelijk dat de mensheid met de ondergang wordt bedreigd. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Wil er überhaupt nog een toekomst zijn, dan moeten we inderdaad bij de jeugd beginnen. Look Bakker, lid werkgroep ..MILIEU-EDUKATIE CML". De werkgroep ..Plantsoenen", zo u wilt dat die er komt. zal zich onder meer kunnen buigen over de bestaande plannen van de Leusdense Plantsoenen dienst. Het organiseren van meer inspraak van de huidige en toekomstige bewoners, vooral waar het gaat om de groen voorzieningen, speelplaatsen etc. in de eigen woonwijk. Nadenken over nieuwe experimentele beplantingsmogelijkheden, waarin b.v. de bewoners meer bij aanleg en onder houd kunnen worden betrokken. Wat zijn elders de nieuwste initiatieven op dit terrein (Delft, Heerenveen) en hoe worden deze ervaren. Vindt u dat een werkgroep ..Plant soenen" binnen het C.M.L. moet worden opgericht, schrijf dan aan: Comité Milieuzorg Leusden, Werkgroep Voorlichting, p.'a Edith Boerma, Dor dogne 18, Leusden-C. Wat vindt u van C.M.L. werkgroepen Konsument" en „Plantsoenen"? De werkgroep „Konsument" moet bijvoor beeld onderzoeken of weggooiglas ver zameld moet worden; hoe zijn in andere gemeenten de ervaringen; wat is even tueel in Leusden de beste oplossing en hoe realiseert men dat? Kunnen de reeds bestaande oudpapier-akties nog uit gebreid en beter gecoördineerd worden? En wat te zeggen van de plastic vuilnis zakken en al dat andere plastic, waar we zo gul mee omspringen? En dat zo kwalijk is voor ons milieu! Kort en goed: Moet een werkgroep „Konsument". globaal als hierboven omschreven, worden opgericht? Doet u dan mee en schrijf aan: Comité Milieuzorg Leusden, Werkgroep Voor lichting, p/a Edith Boerma, Dordogne 18. Leusden-C. naar aanleiding van lessen over ver vuiling (smokende schoorstenen, stank- verspreidende auto's) Hij meent bij sommige onderwijzers dan ook een defaitistische houding te bespeuren en merkt hierbij op dat een kind zich slechts harmonisch kan ontwikkelen in een gevoel van veilig heid. Tegenover de genoemde nega tieve benadering vertelt hij in zijn boekje hoe een gezonde levensgemeen schap werkt en moet werken en hoe het komt, dat door onze consumptie-maat- schappn het evenwicht hierin wordt verstoord. Er is een grote mate van overeen komst. Alle voedsel is in eerste in stantie afkomstig van de groene plant (zonder planteneters geen vleeseters). Alleen de groene plant is in staat van „dode" stoffen (koolzuurgas, water en stikstofverbindingen), eetbaar voed sel te maken. De plant kan dit alleen met behulp van de zon (of een andere lichtbron); het licht levert de nodige energie voor de voedselproductie De groene planten en ook de dieren ge bruiken dit voedsel als energiebron en als bouwstof Tijdens en vooral na hun leven leveren ze de afval stoffen: koolzuurgas, water en stik stofverbindingen en zo komen deze weer in de bodem en atmosfeer terug. Deze worden door de groene plant weer gebruikt bij hun voedselproduc tie. Waarmee de kringloop dus is gesloten. (Een en ander ter verduide lijking - J O.) Zodra de mens er dus in slaagt het kringloopproces van de natuur vol ledig na te bootsen is het evenwicht gegarandeerd en het milieuprobleem opgelost. Op deze manier laat Schroevers zien hoe wij onze biologische kennis kunnen gebruiken bij het bespreken van milieuproblemen. Hij maakt hier bij duidelijk onderscheid tussen oor zaken en gevolgen Zijn ervaring is, dat de meeste scholen zich beperken tot het laatste. Toch is het eerste zijns inziens het meest essentiele, omdat het de enige weg naar de op lossing wijst. Maar.. ,,je kunt er pas over praten na enige jaren goed biologie-onderwijs." Vandaar ook dat de meeste pagina's gewijd zijn aan de biologie; hij gaat hiermee door tot in de hoogste klas- ooooooooooooooooooooooooocooooooooooooooooocoooooo- Wat is dat heerlijk! Een warm bed. zo n lekker holletje. Een dag vol van vuile neuzen snuiten, tranen drogen, koken, afwassen, de ellende van het t.v.journaal en wat daarna komt en dan eindelijk, altijd té laat. de welverdiende nachtrust. Ontspannen overmand worden door de slaap. Langzaam, langzaam neemt Morpheus je in zijn armen. Maar ineens schrik je je lam. Wat is dit? Eerst de binnenantenne gericht op het jonge volkje, maar dat is stil. Dan het buitengebcuren en jawel hoor. de buren laten leutig en lawaaiig hun gasten uit. ..Nou zeg. enig dat we elkaar weer eens ontmoet hebben. Het beste met je examen. Slagen, hoor!" BANG. dat was het eerste portier. ..Nou, je rijdt hier gewoon uit en dan links af. BANG. het tweede portier. Maar het blijkt een echtpaar met 2 kinderen te zijn en een vierdcurs auto. dus BANG. dat was dan nummer 3. Het starten van de (koude) motor, synchroon het verheffen van de stemmen, teneinde de afscheidsdialoog verstaanbaar te houden. ..Nou Frank, kom je nogen jawel Frank is een gehoorzame zoon BANG. de familie zit, de motor loopt. ..Als jullie nou volgende maand komen op ons feest, bel dan wel(ook dat nog). ..Ach. we sturen toch uitnodigingen rond." ..Oké hoor! Nou daaaaag en bedankt, het was een enige avond. Doen we gauw nog eens!" Ziedend over zoveel onfatsoenlijk egoisme. sluif je uiteindelijk het raam. De allerlaatste mechanische groet is echter overduidelijk te horen, laat daar vooral geen twijfel over bestaan. W. E. ooooeoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooq termijn. De rest. is biologie. De stol hiervoor bestaat uit eèn voorbereiding op de ecologische beginselen, die "de kinderen in de hoogste klassen zullen leren (ecologie is de wetenschap van de betrekkingen tussen organismen en hun omgeving in de ruimste zin). Pas in de hoogste klassen komt de mensenmaatschappij met zijn produk- tieprocessen aan de beurt Als Schroe vers dus over milieu-lessen spreekt, denkt hij meer aan onze eigen leef wereld dan aan de natuur Hij noemt milieu-onderwijs dan ook een vorm van maatschappijleer. Als bioloog heeft hij zich kennelijk oiet geroepen ge voeld het ethische aspect van deze vorm van onderwijs in zijn lessen te integreren. Wie als inleider kennis neemt van zijn concept-leerprogramma voor de zesde klassen van de basisschool (pag. 7 t/m 30) kan de ideale lessituatie, waarin de schoolbioloog mag werken, alleen maar benijden Door zijn be schikking over de meest uiteenlopende leermiddelen en levend materiaal, is hij in staat alle mogelijke soorten les sen op kinderen van uiteenlopende leef tijden ,,uit te proberen' Hierdoor is hij ook in staat een dikwijls beproefde en praktisch bruikbare bijdrage te leveren aan de biologie-didaktiek Naast de vanouds bekende Haagse School- en Kindertuinen verdient ook de nog jonge Amsterdamse Natuurhis torische Raad onder leiding van drs. Schroevers de aandacht van het basis onderwijs in Nederland. J. G S. Overmaat Lid werkgroep „Milieu-Educatie CML" WEES GOED VOOR DEZE AARDE Melodie. Sander van Marion Voor kinderen Wees goed voor deze aarde, het dier, de boom, de plant, want alles heeft zijn waarde, is schepping van Gods hand Wees goed voor al het leven, het heeft zijn eigen recht, de Heer gaf het zijn zegen, Hij is er aan gehecht Wees goed voor deze aarde, zij is Gods eigendom, God houdt zo van de paarden, de meren en de zon. Wees goed voor al het leven. Gods hart klopt er in mee, Hij heeft Zijn Geest gegeven a?Ln beig en dal en zee Wees goed voor deze aarde, vertrap en plunder niet, bewerk haar en bewaar haar, zoals de Heer gebiedt. Wees goed voor al het leven, bezorg de Heer geen smart, wie doodt, hij werkt God tegen, Hij trapt Hem op het hart Hans Bouma Uit. Er valt wat te zingen Verschijnt dit jaar bij Uitg. J. N. Voorhoeve, Den Haag. Ingezonden door- Mevr L M. Groenman-Linzel, Ardennen 68. Leusden-Centrum.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 9