ntilopen spelen een ypisch Nederlandse sport De sportstichting „Leusden" CH UMUDbK LEUSDER KRANT 11 1USDEN-CENTRUM - Korfbal I in Leusden gespeeld door de korf- sreniging „Antilopen". Korfbal is Nederlandse „uitvinding". Op een Kireis in Zweden zag Nico Broek- scoeen spel spelen, dat daar „ring- wordt genoemd. Dit spel intri ge hem en bracht hem de nodige iratie tot de ontwikkeling van wat èiqs korfbal noemen. Broekhuysen regels op en maakte links en lis propaganda voor zijn sport. s-fbal bleef een typisch Neder- tp sport. Buiten Nederland wordt rok gespeeld in (Vlaams) Belgie en - let in veel mindere mate - in En- ii Spanje, Duitsland en vreemd ge- ook in Nieuw-Guinea. Met een i zevental reeds bestaande vereni- S richtte Nico Broekhuysen in 1903 elerlandse Korfbal Bond op. Later de de Christelijke Korfbalbond. Beide organisaties zijn inmiddels sa mengesmolten tot het Koninklijk Ne derlands Korfbal Verbond Het KNKV omvat momenteel zo'n 300 verenigin gen met ruim 70.000 leden. WAT IS KORFBAL? Korfbal is van huis uit een buiten sport en wordt gespeeld op een veld van 90 bij 40 meter. In de lengte is het veld verdeeld in drie gelijke vakken. Op bepaalde plaatsen inde buitenvakken staan op of in de grond twee palen, met aan elke paal een korf, of, zo u wilt, een deksel- en bodemloze mand met een hoogte van 25 cm. en een mid dellijn van 40 cm. De bovenrand van de korf bevindt zich op 3,50 meter boven de grond. Korfbal wordt gespeeld door twee partijen, elk bestaande uit zes speel sters en zes spelers. Een vandemeest aantrekkelijke facetten van deze sport, die vooral gericht is op samenspel, is dat korfbal gemengd gespeeld wordt door jongens en meisjes en door dames en heren. Een wedstrijd duurt twee maal 45 minuten. Een doelpunt wordt gemaakt door een lederen bal van boven af door de korf van de tegenpartij te wer pen. In de hand gewerkt door het ont staan van steöds meer sporthallen en -zalen, ontwikkelde zich uit het veld- handbal het zg. zaal- of micro-korf bal. Lengte en breedte van het, hier uit slechts twee vakken bestaande, speelveld zijn 40 resp. 20 meter. Micro-korfbal wordt gespeeld door teams van elk vierdames en vier heren Het korfbalseizoen bestaat uit een veldcompetitie, waarvan de eerste helft wordt gespeeld van begin september tot eind november en het tweede deel van maart tot mei. In de tussenliggende periode draait een afzonderlijke zaal competitie. KORFBAL IN LEUSDEN Wij schreven reeds, dat korfbal in Leusden gespeeld wordt door de Anti lopen. Over het wel en wee van deze vereniging kregen wij de nodige voor lichting van (figuurlijk gezegd) de moe der van de Antilopen: Cor Osnabrugge. Zij is momenteel de oudste Antilope in verenigingsdienstjaren. Zij kan het dus weten! De Antilopen doen alles secuur en voor alle zekerheid had me vrouw Osnabrugge bij ons gesprek de assistentie ingeroepen van Ria Kern- Ier (voorzitster van de propaganda- commissie) en vande verenigingsvoor zitter. de heer H. van Duinkerken. He werd een heel gesprek. Blijkbaar kunnen korfballers niet ophouden als er over korfbal gesproken wordt. HET BEGON IN 1965 De grote man achter de oprichting van de Leusdense korfbalvereniging was Henk Kroes, destijds voorzitter van de Goois-Utrechtse Korfbal Bond. Kroes moest zo nodig in Leusden een korfbalclub oprichten en dat deed hij dan ook in samenwerking met Sylvia Lith, Jaap Berendse en Kees Terol. Laatstgenoemd drietal vormde ook het eerste bestuur van de Antilopen. Wat later kwam ook Cor Osnabrugge op het toneel. >eueidi&! Zij en de heer Terol zijn inmiddels benoemd tot erelid van de vereniging. Bescheiden als zij is, wilde mevrouw Osnabrugge niet zeggen, dat dit ge beurde vanwege hun vele verdiensten voor de club. OOK IN DE COMPETITIE Aanvankelijk ging het bij de Anti lopen hoofdzakelijk om zuivere ont spanning en gezelligheid. Hoewel dit nog steeds belangrijke elementen uit het verenigingsleven zijn (maar daar over later meer), ging men ook spoe dig in de competitie spelen. Met vier twaalftallen (één senioren-, één junio ren- en twee adspirantenteams) start te men bij de Goois-Utrechtse Bond. De thuiswedstrijden werden gespeeld op één der voetbalvelden van Roda '46 in het Burgemeester Buiningpark. Men was natuurlijk blij met deze mogelijk heid en het Antilopenbestuur wil dit zeker niet als „behelpen" betitelen. De samenwerking met Roda is uitste kend en de onderhuur van het geld Het eerste team van de Antilopen staat momenteel op de eerste plaats in de 3e klasse van de K.N.K.V.- veldcompetitie. Ook in de zaal speelt men in de 3e klasse. De reserve- ploegen spelen in de eerste klasse van de afdeling Midden-Nederland De Antilopen spelen in een rood shirt met zwarte kraag en dito manchetten, een zwarte broek (of rokje) en rood-zwarte kousen. Op het shirt prijkt het ver enigingsembleem, de gestyleerde an tiloop. SFEER IS TROEF Ja, sfeer is troef bij de korfbal club. Men geeft een keurig verzorgd weekblad uit de Prikkel Met medewer king van adverteerders uit Leusden en Amersfoort zorgt de onvermoeibare redactie voor een zeer regelmatig ver schijnend gezellig contactblad. PPM- Bowling stak de zestien man sterke selectiegroep voor het top-team in een mooi trainingspak. Korfbal blijft natuurlijk de hoofd schotel. Daarnaast wordt de factor gezelligheid zeker niet verwaarloosd. Regelmatig organiseert het bestuur een bingo- of een barbecue-avond, af gewisseld door een dropping of een boerenkool-met-worst-feest. Op 2 ja nuari van dit jaar hield Antilopen voor het eerst een Nieuwjaarsinstuif voor sportcollega's en ouders van le den. DE TOESTAND VAN NU Het huidige bestuur van Antilopen bestaat uit voorzitter H. van Duinker ken, secretaresse mej. H. v d. Sande en penningmeester W Hueting, aan gevuld met de wedstrijdsecretarissen H. Kraaikamp (senioren), G. Graafland (junioren) en T v. d. Horst (adspiran- ten en pupillen). De heer H. Brack is voorzitter van de jeugdraad en me- „Het roemruchte Antilopen-twaalftal, dat in 1970, 1971 en 1972 kampioen werd en drie jaar achtereen promo veerde tot in de 3e klasse KNKB". vrouw Kemler leidt de propaganda- commissie. De verenigingscontributie varieert van f9,- tot f4,- per maand voor de verschillende categorieën le den Als u meer over de korfbalclub Uit de wedstrijd k.c. Antilopen- Kameo. Rudi Lith scoort een van zijn doelpunten terwijl zijn tegen standers machteloos toekijken. Foto Janus Visser zou willen weten kunt u het beste de heer H van Duinkerken eens bellen (03496-2375). Die weet er alles van. KORFBALEXPORT NAAR SPANJE Antilopen, of beter gezegd ex-voor zitter Kees Terol heeft het korfbalspel naar Spanjegeexporteerd Om zakelijke redenen verhuisde hij op een (voor Antilopen slechte) dag naar Marbella in Spanje. Natuurlijk kon hij het korf ballen niet laten Hij introduceerde in Spanje het (Nederlandse) korfbal. Mo menteel heeft men in en om Marbella acht korfbalclubs. In mei 1972 kwam Terol met een Spaanse selectie naar Leusden Het was het allereerste Nederlands-Spaan se korfbalcontact1 In juli 1973 brachten de Leusdenaren een tegenbezoek. Met Rhoda-Amsterdam, A K.C.-Antwerpen en het Duitse Castrop-Rauxel wen" in een jeugdtoernooi tegen vier Spa? .se clubs gespeeld. Een machtig brok pro paganda. Ook thuis bleef Antilopen aan de weg timmeren. In 1970 werd het eerste lus trum gevierd d.m.v. een toernooi met tien verenigingen. In augustus van dit jaar werd als voorbereiding voor het a s 2e lustrum het grote propaganda- toernooi gehouden Subliem georgani seerd door Kees van Buren en zijn me dewerkers. Men wilde nog niets los laten, maar wij verwachten bij het tien jarig bestaan van de Antilopen in 1975 een grandioos feest Tenslotte nog het interclubcontact met de voetbalvereniging Roda'46 Na jaren praten en mogelijk met een pils je te veel op, kwam men dit jaar tot een besluit om een drietal wedstrij den tussen Antilopen en Roda te orga niseren. De Antilopen-dames voet balden tegen de Roda-dito's, evenals de heren van beide verenigingen en twee gemengde twaalftallen van Antilopen en Roda speelden een korfbalmatch. Er werd wat afgelachen op die dag en de einduitslag bleef (gelukkig?) onbeslist. P. C. duurt tot op de dag van vandaag nog voort, maar bevredigend is deze toe stand natuurlijk niet. Voor zeven Antilopenteams is één veld beslist niet voldoende. Gebruik makend van het feit, dat een korfbal- veld niet met kalklijnen maar met lint wordt afgebakend, legt men op het voet balveld vaak twee korfbalvelden uit, hoewel die dan wel wat aan de krappe kant uitvallen. Vol verlangen kijkt men daarom uit naar de realisering door de gemeente van een tweetal echte korfbalterreinen. Daarbij dan nog een clubhuis met kleed- gelegenheid en een cantine zou wel het einde zijn! Ter illustratie van de huidige moei lijke situatie vermeldenwijslechts.dat het bijzonder jammer is, dat de jeugd op de vnjdagavondse training geen ge bruik kan maken van de cantine op het B B.-park. Doodeenvoudig omdat die dan door een andere vereniging wordt benut. Als bij slecht weer niet op het veld geoefend kan worden, moet men de jongelui naar huis sturen. Wat nut tig was dan een theorie-avond bin nenshuis. HET GAAT UITSTEKEND Verder gaat het uitstekend bij de Antilopen. De vereniging ontwikkelde zich voorspoedig en het ledental is mo menteel op 120 gekomen (40 senio ren, 20 junioren en zo n 60 adspiran- ten en puppies). In de veldcompetitie spelen drie senioren- en twee adspirantentwaalf- tallen, alsmede een junioren- en een pupillenteam Aan de zaalcompetitie doen zelfs nog twee seniorenploegen meer mee. De zalen in Leusden zijn te klein om er een speelveld in uit te zetten, zodat ook de thuiswedstrijden voor de microcompetitie noodgedwon gen in Amersfoort gespeeld moeten worden LEUSDEN/CENTRUM - Bij een reeks artikelen over de sportbeoefening in Leusden kan men niet zonder meer voor bij gaan aan het „apparaat", dat deze sporten overkoepelt. Van daar deze uiteenzetting over het hoe en wat van de Sportstichting „Leusden". Met het raadsbesluit van 18 juni 1964 werd de oprichting bekrachtigd van de Stichting voor lichamelijke op voeding en sport „Leusden" Op 5 augustus van dat jaar volgde de goed keuring van dat besluit door de Ge deputeerde Staten van de provincie Utrecht. In de praktijk werd de lan ge naam van dit overkoepelende or gaan in de Leusdense sportwereld af gekort tot Sportstichting „Leusden" De doelstelling van de stichting is de bevordering van lichamelijke op voeding en sport, in samenwerking met in de gemeente Leusden werk zame en bij erkende landelijke sport bonden aangesloten verenigingen opdat gebied. Het algemeen bestuur van de sportstichting bestaat thans uit de Wet houder van sportzaken, de heer W A van Zandbnnk en de gemeenteraads leden G. G van Tiel en Ir M. F M Reichert, aangevuld met één ver tegenwoordiger van elk der toegetre den verenigingen. Met de crossver eniging als 15e is men voorlopig ge stopt met deze opzet. Statutair kon de stichting slechts vijftien stemge- techtigde verenigingen en/of clubs her bergen. Bovendien werd de top te om vangrijk en daardoor onhandelbaar Gestreefd wordt naar een uit zeven personen bestaand bestuur. Daarin zul len dan drie vertegenwoordigers van de gemeentelijke overheid en drie re presentanten uit de kring der aange sloten verenigingen zitting hebben De zevende man, onafhankelijk van het gemeentebestuur en niet gebonden aan clubs, zal dan als (neutrale) voor zitter fungeren. De normale gang van zaken is in handen van het dagelijks bestuur. Voor zitter hiervan is Wethouder W. A. van Zandbnnk. De verenigingen zijn vertegenwoordigd door de heren K. J Kleefstra (Tafeltennisclub „Leus den") en P. A. M. Wendel (Voetbal vereniging „Roda '46"). Secretaris is de heer J. van Rootselaar, die ons de nodige informaties voor dit artikel verschafte. Als penningmeester treedt op de heer J. Dijkgraaf en de heer J. H Roggenkamp is de technisch adviseur. De sportstichting voert het beheer over de gemeentelijke sportterreinen, de sportzaal en de gymnastiekloka len. Voor wat deze laatste inrichtingen betreft, het buiten-schoolgebruik. Het Burgemeester Buiningpark. genoemd naar een der vorige Leusdense bur gemeesters. gelegen aan de Bavoort- seweg tussen Leusden-Centrum en -Zuid, werd officieel geopend op 18 juni 1966. (Het zwembad-complex is in beheer bij de Zwembadstichting). Het aan de Hessenweg in Achterveld gesitueerde Kerstenssportpark werd genoemd naar wijlen de heer A. Ker- stens, de grote stimulator van de sport in Achterveld. Dit complex is in 1970 in gebruik gesteld De navolgende verenigingen hebben zich aangesloten bij de sportstichting: UIT LEUSDEN-CENTRUM EN LEUSDEN-ZUID: Voetbalvereniging „Roda '46" Tafeltennisclub „Leusden" Lawntennisvereniging .Lockhorst" Korfbalvereniging „De Antilopen" Schaakvereniging „Leusden" Zwem- en Poloclub „De Haaien" Schietvereniging Leusden e.o." Sportvereniging „Impala" Biljartvereniging „Leusden" IJsclub „Zwanenburg" UIT ACHTERVELD: Voetbalvereniging „Achterveld" Schietvereniging „Ons Genoegen" Lawntennisvereniging „De Eemelaar" en Sportvereninging „Avanti". Andere verenigingen, zoals o m. de hockeyclub, hebben wel contact met de sportstichting, doch kunnen eerst als stemgerechtigd lid toetreden, zodra de plannen voor een gewijzigde op zet van de stichting zijn doorgevoerd

Leusder Krant | 1974 | | pagina 11