U.V.V. gaat gezellige feestavond houden met bingo en muziek Geven voor leven Oppasdienst Leusden: 10.000-ste oppas Concert in de Dorpskerk met „Reformation" Doe mee aan de Rode Kruis- aktie: wordt HET VERDWENEN GOUDLAND Ingezonden: OPEN DEUR- DIENST IN LEUSDEN/C. OPBRENGST K0LLEKTE DIEREN BESCHERMING Tegen lantaarn paal gereden ZONDAGS^ DIENSTEN VOOR FIJN VERZORGD FAMILIE-DRUKWERK DONDERDaG 24 OKTOBER 1974 LEUSDER KRANT LEUSDEN - De Unie voor Vrouwelijke Vrijwilligers afdeling Leusden maakt bekend, dat zij voor alle bejaarden in Leusden, voor alle 65 plussers, een gezellige bingo-avond organiseert op donderdag 31 oktober. En wel in de gro te zaal van de firma Pon, die weer welwillend ter beschikking van de UW wordt gesteld. Het prachtige bingo-apparaat, ver vaardigd door twee leden van de Bejaar den Sociëteit te Leusden-Zuid. zal op volle toeren draaien onder de bekwame leiding van de heer Punt. Alle bejaarden, alle senioren van Leusden zijn van harte welkom, óok zij, die de Senioren-sociëteiten niet plegen te bezoeken. Wanneer er voor vervoer moet worden gezorgd zullende vrijwilligers van de UW deze taak graag op zich nemen, en u ophalen en weer netjes thuisbrengen U kunt zich voor vervoer opgeven, in Leusden-zuid bij Mevrouw M. Brin- kert, Prins Hendriklaan 17, telefoon 03490-10710 en in Leusden-centrum bijmevrouw E. Jansen, Galicië 4, telefoon 03496-1972 en in Achterveld bij mevrouw Vos. Emelaertseweg 21. telefoon 03425-1241. Uit Leusden kunnen ook deelnemen aan deze gezellige avond de Zonne- bloem-patienten. Zij. die de bingo avond willen meemaken, en graag wil len worden vervoerd, kunnen zich opge ven bijMevrouw Oude Egbrink, Dal- matië 6, telefoon 03496-2301. De Muziekvereniging „Lisiduna" heeft haar medewerking voor deze avond toegezegd. Het wordt een héél gezellig feest, en de UW rekent op alle senioren van Leusden. Er worden prijsjes be schikbaar gesteld, en de UW zou tegen iedereen, partikulier zowel als winke lier willen zeggen: hebt u nog iets, dat als prijsje voor de Bingo-avond beschikbaar gesteld kan worden, alles is van harte welkom. Stelt u zich even in verbinding met één der bovenge noemde dames, en men zal uw be schikbaar gestelde voorwerpen dank baar komen ophalen! Voor de Leusdense senioren dus: bingo-avond op donderdag 31 oktober, aanvang 19.30 uur. Plaats: Grote zaal van de firma Pon aan de Bavoortse- weg. (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) JUBILEUMAKTIE KWF/NCRV GERICHT OP BESTRIJDING VAN KANKER BIJ JEUGDIGEN want kanker doodt in de meest ontwik kelde landen meer kinderen dan enige andere ziekte. Wist u eigenlijk. dat kanker ook bij kinderen voor komt? En wist u dat kanker meer kin deren in Nederland doodt dan enige andere ziekte? Deze kinderen worden getroffen door één van de vijftig vormen van deze kwaadaardige ziekte, die boven de leef tijd van 15 jaar bekend zijn. Sommige vormen van kanker moeten tot de jeugd- ziekten worden gerekend Andere vor men komen ook op oudere leeftijd voor. Kanker bij kinderen heeft jarenlang in een zeer kwade reuk gestaan. Daarom achten ook nu nog velen de toekomst van het kind met kanker uitzichtloos. Ten onrechte! In de laatste tientallen jaren zijn in de strijd tegen kanker bij kinderen, be langrijke vorderingen gemaakt en win sten geboekt Reeds nu kunnen de be handelingsresultaten van bepaalde vor men van kinderkanker beter worden genoemd dan die van kanker bij vol wassenen. Al is dit slechts een begin, het bewijs is geleverd dat de strijd tegen kanker bij kinderen zinvol kan worden aangepakt. In Nederland zijn een paar duizend kinderen onder behan deling. Een aantal kan na 3 tot 5 jaren genezen worden verklaard. Sommigen niet Het leed dat deze ziekte aan elk getroffen kind en in elk gezin brengt, is echter niet met een getal te meten Dit gezinsaspekt met name, is een zaak van veel tragiek, waar meer dan tot nu toe grote aandacht aan besteed zal moeten worden, door veelzijdige bege leiding van de ouders en de eventuele andere gezinsleden Er is alle reden om juist nü de zaak versterkt aan te pakken. Ook al is het hele probleem nog niet oplosbaar,- we zullen zeker een flinke stap vooruit kunnen doen als we ons er echt toe zetten. Want. Kanker bij jeugdigen had tot voor kort de slechtst denkbare geneeskans maar heeft nu - uitzonderingen daargelaten - een veel betere. Dit is overigens ook van groot belang, voor de kankerbestrijding in het alge meen, omdat bij kinderen, meer dan in welke andere levensperiode ook, oor zaken van kanker (zoals schadelijke invloeden vóór en na de geboorte en andere factoren) kunnen worden achter haald en onderzocht op een moment, dat latere factoren nog geen rol heb ben kunnen spelen. Onderzoek naar ae oorzaaK van KanKer dij kinderen levert aldus belangrijke bijdragen voor het speurwerk op dit gebied bij volwas senen Het gaat om de meest dodelijke ziekte bij kinderen in Nederland Daarom die nen de zorg voor het kind met kanker en het speurwerk op dit gebied krachtig te worden gesteund. De snelle ontwik kelingen bij onderzoek en behandeling dienen zodanig te worden gestimuleerd, dat Nederland op het gebied van de zorg voor kinderen met kanker een flinke stap vooruit zal kunnen doen. Dat is de achtergrond van de aktie „Ge ven voor leven", georganiseerd door het 25-jaar bestaande koningin Wilhel- mina Fonds en de eveneens jubilerende 50-jarige NCRV Doel. veertig miljoen gulden voor de financiering van een vijfjarenplan ter bestrijding van kanker bij jeugdigen. PROFIEL VAN EEN AKTIE Het principe van „Gevenvoorleven" is de mens-tot-mens benadering. Dat betekent in de praktijk dat op maan dagavond 25 november alle gezinnen in Nederland zullen worden bezocht door één van de 250*000 medewerkers van de aktie. Elk gezin krijgt persoonlijk een envelop met informatiemateriaal en een giftenenvelop. Deze giftenenve loppen worden vrijdags weer door de zelfde medewerkers opgehaald, De in houd wordt in de telcentra geteld en per telefoon en telex doorgegeven naar het nationaal telcentrum. Via de televisie wordt nog de zelfde avond de totaalopbrengst be kendgemaakt De aktie-opzet staat of valt met het „leger" van 250 000 vrijwilligers. In alle plaatsen van Ne derland zal daarom een plaatselijk aktiecomité de werving van de vrij willigers ter hand nemen. Vraag aan de lezers: Doet u mee? Het is een beklemmende tragische zaak waar het hier om gaat. Daarom herhalen we. doet u mee? Straks in de laatste week van november. De week die ons jaren vooruit kan helpen. Johan Bodegraven, Voorzitter aktiekomité „Geven voor Leven". KERKDIENSTEN 27 oktober 1974. LEUSDEN-CENTRUM R.K K.: zaterdag: 19.00 u.- H. Mis, m.m.v. dameskoor; zondag 7.45 u gelezen H. Mis; 9.00 u.: Hoog mis, 10.00 u. gezinsmis; ll.OOu.; gemeenschapsmis; 18.30 8.: Lof met gebeden. Herv centrum: 9.15 u.: ds Zijlstra, Amersfoort (Herv 10.45 u.: ds. Jellema, Leusden (Herv. Geref.), Open Deurdienst; 19.00 u.. ds. Weernekers, Leusden (Herv. Ge ref.) LEUSDEN-ZUID Dorpskerk. 10.00 u.: ds. Kuiper (Herv.); 18 30 u. Jeugddienst (Herv Geref R.K K.: Huize „Don Bosco". zater dag 19 15 u„ zondag 10.00 u H. Mis, 11.30 u. ACHTERVELD Herv. Gem.: 9.00 u.: ds Abma Sr. GEREF. KERK TE AMERSFOORT (VRIJGEM.) Martuskerk. 10.00 u.: ds. Hendriks; 19.00 u ds. Kok. Kandelaar. 10.00 u.. ds Arnold; 17.00 u.. ds Hendriks. Schaapskooi- 10 00 u ds. Heij; 17.00 u. ds. Arnold Westerkerk: 10 00 u.: ds Kok; 17.00 u.. ds. Heij. Ons kantoor te Leusden/C is op werkdagen geopend van 10-12 en van 14 tot 16 uur. Dr.nnes Meijer had de eer om als 10.000ste oppas te fungeren voor de Leusdense Oppas- centrale. Foto Janus Visser. LEUSDEN - Zondagavond 20 oktober was het zo ver: de Oppasdienst Leys- den registreerde zijn 10.000 ste op- pasbeurt. De 10 000ste oppasbeurt werd ver richt door Dennis Meijer, en wel bij de familie H R. Trost, Galicië 22, Leusden-centrum Onze fotograaf ging daar natuurlijk snel een plaatje maken. De oppasdienst Leusden, die werd opgericht door de dochter van me vrouw C Deenik, bestaat nu acht jaar, en staat reeds lang onder de bekwame leiding van mevrouw Dee- LEUSDEN Artsen. Voor de praktijken van de artsen Boersema, Den Toom. Bink horst en Lantink, zal het aanstaande weekend waarnemen: dr. Den Toom, Van Diepenheim Scheltuslaan 7, Leusden-Zuid, tel. 03496-3300. Spreekuren zaterdag en zondagmid dag 14 uur Aanvragen voor visi tes gaarne voor 10.00 uur 's och tends De dienst geldt van vrijdag 18 00 tot maandagmorgen 8.00 uur. De wijkverpleging wordt waargeno men door: zr. Van Kalkert, De Roo van Aldewereltlaan 11, Leusden/Zuid, tel 03490-15818. Apotheek. Openingstijden apotheek Leusden. In de weekenden waarin de artsen Binkhorst en Lantink dienst hebben- zaterdag en zondag van 14.00 tot 14.30 uur en van 17 30 tot 18.00 uur. Wanneer de artsen Boersema en Den Toom dienst hebben is de apo theek zaterdags en zondags geslo ten. Dierenartsen, voor kleine huisdie ren dr. Tijmensen, Van Oosterhout- laan 40, Leusden-Zuid, tel. 03490- 10761. Voor de dependance Henegouwen 11, Leusden-Centrum van de dierenart senpraktijk Amersfoort is de dienst doende dierenarts te bereiken onder telefoonnummer 03490-21827 Sociale dienstverlening: Groene Kruis De Roo van Alder- wereltlaan 13, tel 03490-15818. Kraamcentrum: Spreekuur: Leus den-Zuid in het Groene Kruisgebouw iedere le dinsdag van de maand van 14.00 - 14.30 uur Leusden-Centrum iedere 2e woens dag van de maand van 14.00-14.30 uur Inlichtingen: zr.Laudy, tel. 03496- 2081 of zr. Van Kalkert, tel. 03490- 15818. Prot. sociaal centrum te Amersfoort, tel o3490-10441 Maatschappelijk werk, gezinsverzorging en bejaar denhulp. Spreekuur iedere woensdag ïnLeus- den-Zuid in 't Trefpunt, tel. 03490- 13040 Afd gezinsverzorging en be jaardenhulp van 09 00 uur tot 09.30 uur. Afd. Maatschappelijk werk van 9 30 uur tot 10 00 uur Leusden- Centrum in het Hervormd Centrum, Asschatterweg: afd gezinsverzor ging en bejaardenhulp van 9.45 uur tot 10 15 uur. Afd Maatschappelijk werk van 10 30 tot 11.00 uur. Informatie-adres mevr. J M. Snij- der-Huisman, Willem de Zwijger- laan 4 te Leusden-Zuid, tel 03490- 10294. „MOEDERS VOOR MOEDERS": Voor Achterveld, Leusden-Centrum en Leusden-Zuid: mevr Rozendaal- Doucet, D van Weedestraat 4, Ach terveld, tel. 03425-1853. nik. Zij leidt deze dienst belangeloos, doet het erg goed, en de verhouding met haar oppassers is erg fijn. Ook tussen de oppassers onderling bestaat er een zeer goede sfeer. Elke maand komen ze één avond bijeen, en bespre ken dan allerlei zaken betreffende de oppasserij. Het laatste jaar, door de uitbreidin gen in Leusden-centrum, heeft de Op pasdienst een enorme vlucht genomen. Viel de 5.000ste oppas in januari 1973, hetgeen ongeveer 7 jaar betekende om de 5.000 te halen; de 10.000ste op pas viel in oktober 1974: hetgeen betekent, dat men over de 2de 5.000 slechts 1 3/4 jaar deed! U begrijpt wat een enorme werkvermeerdering dat betekent voor mevrouw Deenik Zaterdag 26 oktober gaan ze feest vieren. Dan is er geen enkele op passer in Leusden te verkrijgen! Het feest zal plaats vinden bij de familie Van der Weijden aan de Smousen- steeg 5. Door de oppassers en de families waar werd opgepast zal aan tnevrouw Deenik een kado worden aangeboden. Het zal een gezellige avond worden, er worden platen gedraaid, er wordt muziek gemaakt, er wordt wat gege ten en gedronken Ook de echtgenoot van mevrouw Deenik zal het jubileum feest bijwonen Voor hem betekent het leiden van de oppascentrale „lijden", want hij kan bijna nooit met zijn vrouw met vakantie gaan. Het is erg moeilijk om een vervangster te vin den, die het werk gedurende enige tijd wil waarnemen. We wensen het echtpaar Deenik en al le oppassers en oud-oppassers een héél gezellige zaterdagavond! En proficiat voor de 10.000ste! SLUIT1NGSTERMIJN VAN ONZE KRANT IS DINSDAGMIDDAG 12 UUR INLEVEREN KOPY BIJ MEDEWERKERS TOT MAANDAGAVOND 18 UUR LEUSDEN - Alle banken in de gemeente Leusden hebben zich bereid getoond in de week van 28 oktober tot en met 1 november a.s. nieuwe leden voor het Ne derlands Rode Kruis te noteren. Naas de reeds l1/ jaar durende aktie cliënten te verzoeken over geschoten buitenlandse muntjes aan het Rode Kruis te geven, het geen tot nog toe ±f 1.500,- op bracht, wordt hiermee nogmaals een landelijke aktie door de plaat selijke banken gesteund. Voor de afdeling Amersfoort van het Rode Kruis (waaronder Leusden en Hoevelaken ook val len) is deze aktie extra be langrijk, omdat het aantal leden binnen de afdeling onder het lan delijke gemiddelde aantal leden ligt. De afdeling zou daar graag verandering in zien. In de provincie Utrecht heeft het Rode Kruis 36 afdelingen, waarvan de helft tevens een co lonne heeft. Eén van de vele taken van deze colonne is het in de weekends bemannen van de snelweg-ambulances, zoals ge stationeerd bij het Klaverblad Hoevelaken. Vrijwel alle afdelingen hebben een Welfare-afdeling, terwijl via de Bloedstransfusiedienst en de bloedinzamelingsavonden veel bloed, resp. plasma voor mede mensen in nood wordt verzameld. Doe mee aan deze aktie en laat u op de bank noteren als lid! LEUSDEN/CENTRUM - „Maak van mij een mens eer ik sterf". Met dit onderwerp van gesprek zal ds. Jellema uit de Rudolphstichting te Achterveld een Open-Deurbijeenkomst houden op zaterdag 27 oktober a.s. om 10.45 uur. Het jongeren jeugdkoor uit Leusden o.l.v. de heer Elfrink zal voor een feestelijke begeleiding zorgen. Deze Open-Deurdienst wordt gehouden in het Hervormd Centrum aan de Asschatter weg 23 Liturgieën zijn aanwezig en er is ook een kinderoppas. Iedereen is van harte welkom. Nodigt u ook iemand uit om mee te gaan? LEUSDEN - De opbrengst van de ge houden collecte ten behoeve van on derhoudswerkzaamheden aan het die rentehuis en verzorging van zwerfdie ren heeft in Leusden netto f503,71 opgebracht. Dank aan alle gulle gevers. LEUSDEN-ZUID - In de vroege och tend van zaterdag de 19e oktober, om streeks 7 uur, vond in Leusden-zuid een eenzijdige aanrijding plaats in de bocht van de Koningin Julianalaan bij de Roo van Alderwereltlaan. Een auto bestuurd door de heer van H. uit Leusden-centrum, reed tegen een al daar staande lichtmast aan. De heer van H., vermoedelijk over mand door vermoeidheid, verkeerde in de veronderstelling, dat hij bij de spoorwegovergang reed. Hij had zo juist de kraamverzorgster naar huis gebracht, nadat hij vader was geworden van een derde dochter. De lichtmast moest dat ontgelden. LEUSDEN/ZUID - Dinsdag 29 oktober wordt er in de Ned. Herv. Kerk te Leusden-Zuid een con cert georganiseerd door de gospelgroep „Reformation". Dit concert wordt in de eerste plaats gehouden om de gemeente kennis te laten maken met de nieuwe groep „Reformation", een gospelgroep die ontstaan is uit de combo- en gospelgroep die reeds diverse jaren o.l.v. de heer J. op 't Hof graag geziene gasten waren tijdens kerkdien sten in Leusden en omgeving. Aangezien de heer Op 't Hof wegens tijdgebrek de leiding van de groep niet kon voortzetten, heeft hij deze overgedragen aan Minny Vis-Kleinjan. Tevens zijn er verder nog wat veranderingen in samenstelling en repertoire van de groep aangebracht. Het concert op 29 oktober zal dus een her-introduktie bete kenen, die wellicht goed in de smaak zal vallen. Verder wordt er op dit concert medewerking verleend door het Interkerkelijk Koor „Hamers- veld" o.l.v. de heer Broekema. Ook dit koor is voor de meeste Leusdenaren niet onbekend. Tevens wordt gezongen door de 4e klas van de Chr. Basis school „Hamersveld". Deze klas heeft ook reeds aan diverse kerk diensten meegewerkt en wordt eveneens geleid door Minny Vis- Kleinjan. Tevens wordt er een uitgebreid samenzangprogramma gebracht, zodat alle aanwezigen zelf mee kunnen doen. De orgelbegeleiding is in handen van Ton van Oos- terom. Aanvang: 19.30 uur, ter wijl de kerk om 19.00 uur ge opend is. Kaarten voor dit con cours zijn a f 1,50 te verkrijgen bij: Marry Lindhout, Kon. Sophie- laan 12, Leusden-Zuid en bij Minny Vis-Kleinjan, Gagelhof 6, Leusden-Centrum en voor de aanvang in de kerk. hoeft u het niet ver van huis te zoeken. DE LEUSDER KRANT kan u in alle opzichten van dienst zijn. 0 Verlovings-, huwelijks- en geboortekaarten 0 Visite-kaartjes 0 Briefhoofden 0 Rouwkaarten (Modellenboeken zijn thuis te bezichtigen) door H. W. van Brakel -53- lk kan dan, indien nodig, telegrafisch plaats op een schip naar Europa laten bespreken en een bericht aan monsieur Bergerat laten doorgeven, dat jij door mij op transport wordt gesteld Dus goed afgesproken Lucienne: vanmiddag verneem ik of je wilt vertrekken, of blijven." „Dat beloof ik kapitein". Haar stem klonk onvast, doch aan de schittering van haar ogen zag hij, dat zijn woorden haar diep hadden getroffen Het werd even stil in de hut De woor den van de gezagvoerder hadden de jonge vrouw volslagen in verwarring gebracht. Zij was beurteling rood en bleek geworden, deels van opwinding, deels van schrik. De vooruitzichten, in Colombo te mogen gaan winkelen lokte haar wel zeer bijzonder aan. Daar tegenover stond echter de grote vraag, wat de kapitein met haar voorhad, indien zij er in toestemde zijn gast te blijven Welke motieven konden ach ter dat voorstel zitten? „Ik geloof, dat ik er goed aan zal doen. je enigszins uit het net van vragen te helpen, waarin je gedachten momenteel verstrikt zijn". Een blijde lach helderde haar gelaat op. „uat zou mij tenminste kunnen helpen bij het nemen van een beslissing," zei ze. „U voelt de moeilijkheden waarvoor ik zit, kapitein. Ik sta alleen op de wereld, zonder inkomsten, zonder enig houvast wat de toekomst betreft Feitelijk ben ik op genade of ongenade aan u overgeleverd. Ik ken u niet, weet nog minder waar u heengaat en wat u met mij voorhebt. indien ik eens zou mogen besluiten uw gast te blijvenvoor, javoor hoelang?" „Mijn naam is Van der Decken Deze naam zal je weinig of niets zeggen, Lucienne. Och, „what's in a name". Laat ik je echter alvast dit mogen zeggen Ik ben op weg naar een landstreek, gelegen in tropisch gebied, waar mij bepaalde werkzaam heden wachten, werkzaamheden van technische aard In dat gebied kan ik vrouwelijke "hulp heel goed gebruiken, bijvoorbeeld op huishoudelijk gebied, zowel als op het gebied van ziekenver pleging indien dat laatste eens nodig mocht zijn. Dit ter geruststelling. Ik heb je leren kennen als een onderne mende en zeer dappere jonge vrouw. Ik houd van mensen, die uit zulk hout ge sneden zijn. Dat soort mensen kan ik ge- Druiken enzij Kunnen bij mij een rijke toekomst tegemoet gaan. Maar daar komt mijn andere gast al aan". Er klonkeq een paar korte tikjes op de deur „Entrez". Edouard Vernier kwam binnen, niet weinig verwonderd, toen hij zag wie zich bij de kapitein in het vertrek bevond. „Dat heb je snel gedaan, mijn jongen". Met een goedkeurende blik monsterde de gezagvoerder de inge nieur Edouard Vernier, die in een schoon poloshirt en flanellen tennis- pantalon voor hem stond. „Het doet mij veel genoegen, je aan mademoiselle Delarne voor te stellen. Lucienne, dit is ingenieur Edouard Vernier, over wie je zoeven gespro ken heb. Neem plaats Edouard. Gevolg gevend aan het verzoek, zette de jonge man zich in de derde zetel, zichtbaar gefascineerd door de char mante verschijning in de fauteuil naast hem „Het is een merkwaardig feit, dat ik hier twee gasten heb zitten, die bei den uit zee zijn opgevist, begon de ge zagvoerder op geamuseerde toon En die uniformiteit in omstandigheden, zet zich zeil voort in de kleding. Jullie zouden warempel voor een tweeling kunnen doorgaan „Dan mag ik mijn tweelingzuster hier bij wel van harte gelukwensen met haar redding en mijn grote bewonde ring uitspreken, voor haar koene sprong uit dat vliegtuig. U bent waarlijk aan een afgrijselijk gevaar ontsnapt, made moiselle Delarne". „Och. laten wij daarover niet meer spreken, mijnheer Vernier. Ik ben er dankbaar voor, dat men mij hier liefdevol aan boord heeft genomen. Het had alles zo heel anders met mij kun nen aflopen". Een zachte blos over dekte haar wangenen in haar ogen kwam een gloedvolle uitdrukking, toen haar blik die van de kapitein ontmoette. Een gevoel van schaamte vlijmde op eens door Edouard heen. De woorden van Lucienne herinnerden hem er aan. dat nog geen antwoord van dank over zijn lippen gekomen was sinds zijn red ding uit de razende golven van de Atlantische Oceaan. Praktisch dage lijks had hij de gezagvoerder gespro ken. veel gediscusieerd over tal van onderwerpen en zijn aanvankelijke er- genis, over zijn detentie aan boord, dui delijk doen blijken. Doch dat deze zelfde man hem van een wisse dood had gered, hem liefdevol had opgenomen in zijn kieine wereld, hem bovendien een rijke toekomst in het vooruitzicht stelde, indien hij slechts in zijn dienst wilde overgaan, dat alles drong eerst thans goed tot hem door De jonge vrom had, zonder het te weten, hem op zijn grove ondankbaarheid en lompe tekort koming toegewezen Edouard wist met zijn figuur geen raad Het was, of een stem in zijn binnenste hem honend toevoegde: „die zit1" Hij had het gevoel, als stond hij u brand en wenste wel, dat hij nog io de machinekamer zat. veilig verscho len achter een der zware motoren, waar de ogen van de gezagvoerder, die hij met een stil verwijt op zici gevestigd voelde, hem niet konden be reiken. Hoe langer hij er over in dacht, hoe meer hij tot de overtui ging kwam, dat hij eindelijk toch eens iets zeggen moest. Tenslotte hief hij het hoofd op. Hei was, alsof een loden last hem van de schouders was genomen. Hij stond op uit zijn stoel, deed ea stap in de richting van de gezagvoerder en stak hem zijn hand toe „Kapitein! Het heeft lang geduurd,dod ik geloof mijn dankbaarheid jegens niet beter te kunnen bewijzen, dandoor te verklaren dat ik volkomen bereid ben accoord te gaan met uw voorste! en gaarne bij u in dienst treden zal. Ik heb vanzelfsprekend rijpelnk orer alles nagedacht. De mij in het voor uitzicht gestelde werkzaamheden trek ken mij ten zeerste aan. U kunt c? mij rekenen „Bravo Edouard!" De hand van kip- tein Van der Decken sloot zich vast] om de zijne „Het gezonde verstand] heeft gezegevierd. "Welnu, je zult geen spijt van hebben, mijn jon( Daar sta ik je met mijn levetrbc-] voor" Met grote ogen, waarin de verwotó;- ring duidelijk te lezen was, sloeg lieve Parisienne dit ongewone gespr gade, iets wat de gezagvoerder nie ontging. „Maar nu zal ik Lucienne eerst haar verblijf aan boord laten zoals ik het kort geleden ook jou toond heb, Edouard. Daarna wil jijj] voorlopig wel over haar ontfermt Zeg maar aan Van Dijke en Fried] lander, dat ik jou toestemming gegeven, haar het schip te laten zii Vanmiddag verwacht ik jullie bek hier op de thee. De lunch wordt de messroom gebruikt, nadat Van Dij onze vrouwelijke passagier op de gej bruikelijke wijze aan de rest van bemanning heeft voorgesteld De vier dagen die volgen, kenmet zich door ruw weer en zware zee|_ Het was voor de gezagvoerder niet makkelijk geweest, om het leven boord onder deze omstandighedenopi juiste waarde te kunnen schatten De zeeziekte bleek een verradelij vijand te zijn, een vijand die aam wanneer hij het minst werd verwac Evenwel bleken zowel Lucienne Edouard zich hierdoor niet te lil ontmoedigen. Beiden hielden koppig de tijd zo nuttig mogelijk te best« de eerste met de lessen van de dol Mc Morrissen over verbandleer,*' behandeling en tropenhygiëne, tweede met de theorie en praktijk zover het de opleiding voor een stJ mansleerling betrof. Het was dan ook niet te verwonde! dat op de morgen van de vijfde toen de Ophir de haven van C0I02 binnenvoer, beiden als bij toverslag1 hèt commandodek verschenen Kapitein Van der Decken wenkte bootsman. „Ga eens even een dekstoelen halen, Jackson! Wij de jongelui een beetje op verhaal komen, nu wij tijdelijk in wat ger vaarwater zijn. Die gele moet eerst van hun gezicht af, rens ik ze toesta de wal op te Japanners wil ik niet aan boord ben." En met een bemoedigend jullie maar eerst eens eenpaarw liggen uitblazen", was hij naar neden gegaan. De Ophir was voor anker gegaaflj het oostelijk gedeelte van de har Tegen het zuiden en het westen tel de zich de lange havenpieren af dikke strepen op de horizon, een derbreking vertonend, waar dei!" zich bevond. De wijde watervlakte, geklemd de wal en de pieren was vol een bedrijvig gewemel Geboeid ko beiden naar dit voor hen zo onge*| gedoe. Een driehonderd meter ad- lagen een franse mailboot en b- grote vrachtschepen onder stoomde tend op het sein van vertrek- J zeventien duizend ton grote landse Oostmjevaarder had t*8 honderd meter vooruit ligplaats kozen, omgeven door een zwerm ranke inlandse bootjes, beladen s kooplui en koopwaar, mere» struisveren, zoals in bijna alle haf plaatsen van het nabije- en >0 Oosten te vinden zijn.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 4