Henk Bennehey over het „Ratten-eiland" Fijne serie „Greatest Hits" iöntgenologisch borst onderzoek in Leusden Fon Klement -verrassende tweede langspeelplaat Nieuwe elpee van Leonard Cohen„New skin for the old ceremony'r Richard Digance DRAAITAFEL England's green and pleasant land VIER EN VIJF NOVEMBER A.S. Nieuwe hit van Redbone OP DE pjjDERDAG 24 OKTOBER 1974 LEUSDEN - Het is al weer een hele lijd geleden dat wij u iets lieten horen ier isla de Ratón, Ratteneiland, de [eoeiolaanse kinderstad van de Paters w „Don Bosco". Een werkgroep in josden heeft zich ingezet voor deze jjiioeokinderen, en voert verschillen- leikties om het werken onder de India- Éo Ie steunen. Eén der werkers van Isla de Ratón ,js een tijd geleden met verlof in Hederland. en bracht ons het laatste ueuws Het is Pater Henk Bennehey mde Salesianen in Leusden. Het eerst vroegen wij hem naar [et wel en wee van de nu 17-jarige poewi, de Indiaanse jongen, die onder lijs van de Salesianen kreeg, enweer- ajr werd gemaakt tegen het uitbui- jigsproces van de blanke eigenaars <r koffieplantages. Poewi was terug- tleerd naar zijn eigen dorp, en leerde ijd mede-stamgenoten in hun eigen derhoud te voorzien, om niet meer a prooi te vallen aan de ronselaars Ier rubberplantages, waar de Indianen fco even droevig bestaan leiden als de É*ers op de plantages die beschreven ij-den in ,,De Negerhut van Oom Tom" ft schrok erg, toen ik hoorde, dat [it niet goed met Poewi gaat. Hij lijkt verlamd te zijn Hij had in zijn orp zijn linkerarm aan een tafel «toten. De wond was verwaarloosd, Poewi kreeg een ernstige ontsteking, ïwn de Salesianen de verwonding kre- |fo te zien, namen ze ogenblikkelijk iootakt op met de gouverneur, die uit- unJelijk een vliegtuig zond om Poewi air een ziekenhsis te brengen. Maar i\ was te laat: Poewi had tetanus op- elopen, en is nu verlamd. Dat was geen prettig begin van ons «prek. en ik trok het me erg aan. róeder G Schoorl van ,,Don Bosco" id me zoveel over Poewi verteld, en id me zoveel werkstukken en foto's u hem laten zien, dat het was alsof Poewi persoonlijk kende Pater Bennehey vertelt, dat de India- n geweldig relativerend ki/nnen den- t3 Ze hebbfn een hoge morele norm- aitstaf Ze kennen een hecht veran- erde huwelijkstrouw. Diefstal voelen e als een enorme zonde aan. Ze zijn irj vergevensgezind. Hun gastvrijheid i spreekwoordelijk. Ze kennen geen use, ze hebben geen masker op. Ze ebben een praktisch legendarische iefde voor hun kinderen. Ze zijn echter ijl zéér reëel. Een Indianenmoeder berf bij een bevalling. De vader wurg de baby, omdat er op dat moment a zogende moeder in de nabijheid b, en het kindje toch gedoemd zou tjsom te sterven. De Piaroa's", zegt Pater Benne- j, „zijn in aantal aan het toenemen, is hun voedsel vroeger erg eenzij- 4 en aten ze praktisch alleen yuga, hebben nu geleerd ananas en aller- vruchten en groenten te eten. Ze rijgen daardoor een grotere fysieke eerstand. Een oud-leerling van ons, zes jaar bij ons in ,,Isla de Ratón" geweest, is naar zijn dorp aan de papo, een zijrivier van de Orinoco, njggekeerd. Hij weet uiteraard iets eer dan zijn stamgenoten Hij gaat met liereen praten, lost allerlei proble- m op, en hij heeft een inventaris eoiaakt van alle mensen, die aan de nier wonen, hoe groot het dorp is, et wie de kinderen van iedere fami- zijn getrouwd. Hoeveel kinderen zijn, hoeveel .landerijen". Er blij - ra daar ongeveer 372 Indianen te leven. dit is de eerste keer, dat er in eoezuela zoiets is gebeurd Zijn rouw ging altijd met hem mee, en ging d de vrouwen praten Zij vormen sa ideale kombinatie Wat hij ervaren Kft, komt hij bij ons vertellen en met üj doorpraten Het is helemaal hun Sen gedachtenwereld. de Guahibo's blijkt er een jongen zijn, Camacho genaamd, die nietzo- sel onderwijs heeft kunnen volgen, Qdat zijn ouders erg op en neer trok- a Ook Camachodoetaan „vormings- erk". Twee oud-leerlingen van ,,Isla de atón" hebben een schooltje opgericht 1 twee verschillende plaatsen Van lianen, palen en stro hebben ze twee schooltjes gebouwd. ,,Wij hielpen hen wat", zegt Pater Bennehey, ,,en gaven hun 300 bolivar per maand. Wij vroe gen of de regering dat wilde betalen. Dat werd een eindeloos heen en weer praten, maar tenslotte erkende de rege ring de schooltjes en kregen de jongens het salaris van een bevoegd onder wijzer. Toen de Piaroa-jongen zijn eerste salaris had gebeurd kwam hij naar ons toe, en legde de paar honderd bolivar voor Pater Herman Feddema neer! Hij heeft een bankboekje geno men, en spaart nu met zijn hele ge meenschap voor een stroomgenerator. Hij wil ook gaan zorgen voor de water voorziening Het hele dorp werkt mee. Ze hebben landerijen" aangelegd, en gaan produkten kweken. Bij ons ko men ze de produkten verkopen. Ze krijgen daarvoor geld binnen, leggen een gedeelte ervan op zij, en kopen van de rest suiker, melk, zout en der gelijke, allemaal dingen die een huis vrouw nodig heeft. Sterke drank wordt niet gekocht. Door de verbeterde voed seltoestand verbetert langzaam de ge zondheidstoestand. De kinderen in dat dorp krijgen nu alles wat kinderen nodig hebben. Ze hebben een soort winkeltje opge richt: voor zoveel bananen krijg je zo veel suiker Veel Indianen komen van heinde en ver naar dat winkeltje toe! Van Makiritares, een andere stam, heb ik gehoord hoe prettig ze het vonden daar naar toe te gaan. Op die manier krijg je zo'n hele In dianenbevolking op gang. Ze hebben goede oogsten. De onderwijzer staat bij zijn kinderen in de school Als je daar komt, is het een verademing, temidden van alle ellende, die sinds de aanraking met de blanken over hen is gekomen. De Indianen zijn zéér gewetensvol en serieus Ze simuleren nooit Van tijd tot tijd gaan we naar hen toe. Herman Feddeman spreekt met hen, en Castro is de tolk. Dit is nu een voorbeeld hoe er vanuit het niets iets goeds is terechtgekomen. De Indiaan moet zelf zijn dorps gemeenschap kunnen opbouwen. Je moet hem niet teveel schenken, want dan gaat het fout. Je moet er wat geld en materiaal in steken, maar dan moet je het ze verder zélf laten doen. Als een kind bij ons goed leert, of bijvoor beeld goed op het land mééwerkt, krijgt hij als beloning bijvoorbeeld kleren. We hebben één jongen Mario Garcia, die de lagere school bijzonder goed had doorlopen, gevraagd om als onderwij zer in de eerste klas bij ons les te geven. Allereerst moet de Indianenkin- deren de beginselen van rekenen en schrijven worden aangeleerd. En ze moeten Spaans leren spreken Dat is enorm belangrijk, want dan kunnen ze communiceren met de Venezolanen, en dan kunnen ze zichzelf beter verwe ren." ,,De tijd voor ons wordt kort," be sluit Pater Bennehey zijn betoog. ,,In april en mei van dit jaar is er een bodemonderzoek bij ons verricht, en er zijn grote olievelden bij ons ontdekt, die door een buitenlandse maatschappij zijn opgekocht. Ze hebben al metingen bij ons gedaan, en willen de Orinoco bevaarbaar maken. Dan komt ons hele gebied open te liggen voor alle funeste invloeden van de produktie-maatschap- pij met zijn niets ontziend winstbejag Gelukkig begint het werk vruchten af te werpen, en misschien zijn wij nog op tijd! (Waar we erg om verlegen zitten is een diepvrieskastom allerlei produkten voor de Indianen houdbaar te maken) Misschien is die diepvrieskast een objekt voor onze Leusdense werkgroep onder leiding van de heren J. A. van der Zee en H. van Mourik Broekman? A. M. OP DE FOTO Pater Henk Bennehey van de Salesia nen van ,,Don Bosco" te Leusden, werkend m ,,Isla de Ratón". LEUSDEN - Op vieren vijf november Ls zal in deze gemeente een rontgeno- tysch borstonderzoek plaatshebben, w de mannen van 40 jaar en ouder. Velen zullen zich afvragen waarom Neen maar de mannen van 40 jaar 3 ouder. Hierbij moet het volgende Nanmerking genomen worden. Vlak na de oorlog, toen de tuber ose in ons land een enorme omvang aangenomen, was het met het oog het besmettelijke karakter van de ,eKte noodzakelijk de gehele bevolking, Maf de leeftijd van een /z jaar aan rontgenologisch borstonderzoek te Verwerpen. Door de goede ontwikke- H van de zuigelingenzorg werd de altijd voor deelname vrij snel gesteld ^t*ee jaar. Dankzij de aktieve aanpak "•de tuberculobestrijding in ons land de deelname aan het onderzoek in *>9 worden teruggebracht tot de leef- Udsgroep van 15 jaar en ouder Bij de choolgaande jeugd was toen de tuber- ulose geen probleem meer Nu bijna jaar lager blijken we weer enorme °hlenngen te hebben gemaakt. leeftijd voor deelname aan het ev°lkingsonderzoek kan nu zonder enig ezwaar worden opgetrokken tot 40 jaar ®dat onder deze leeftijd praktisch tuberculose meer voorkomt en ook andere longafwijkingen nog geen van betekenis spelen Blijven over de mannen en vrouwen van 40 jaar en ouder. Statistisch is aangetoond, dat de afwijkingen die bij een rontgenologisch borstonderzoek kunnen worden ontdekt voornamelijk bij de mannen voorkomen. Bij de vrouwen komen de afwijkingen in veel mindere mate voor. Zo komen we tot de conclusie, dat de mannen van 40 jaar en ouder de groep is die het grootste risico loopt Wil men de afwijkingen waar het bij de mannen om gaat, onder meer de long kanker, echter met een kans op succes bestrijden, dan is een frequenter onder zoek nodig, dan tot nu toe het geval is geweest, namelijk minstens twee jaar lijks. Om dit te kunnen verwezenlijken is het noodzakelijk zich ook werkelijk te beperken tot de meest risico dragende groep, zoals hiervoor genoemd, de mannen van 40 jaar en ouder Zou men nu de gehele bevolking keuren dan is een frequent onderzoek van die groep, die het juist nodig heeft, onmogelijk. Als men bedenkt, dat b.v. bij de mannen van 40 jaar en ouder 8 maal zoveel kwaadaardige longaandoeningen gevon den worden als bij vrouwen van dezelfde leeftijdsklasse, dan behoeft het geen betoog, dat dan daaraan ook in eerste instantie aandacht besteed moet wor den. Er moest een keus gemaakt worden en de keus die thans gemaakt is lijkt voor het ogenblik de enig juiste. Het is dan ook te hopen, dat die bevolkingsgroep, die ditmaal geen uit nodiging voor deelname ontvangt, hier voor begrip op zal brengen en zal be seffen, dat van verwaarlozing geen sprake is. Tevens echter, dat een ieder die wél voor het onderzoek in aan merking komt en een oproep ontvangt zijn volle medewerking eraan zal willen verlenen, zodat uiteindelijk van een volkomen geslaagd onderzoek ge sproken zal kunnen worden. De kosten aan het onderzoek ver bonden bedragen f4,50 per persoon. Men wordt verzocht zoveel mogelijk op het op de oproep vermelde tijdstip te verschijnen. Aan de andere kant is het echter niet zo, dat men op een ander tijdstip niet aan het onder zoek kan deelnemen. Het onderzoek zal plaatsvinden als volgt 4 nov. des voormiddags te Stouten- burg (Driesprong); des namiddags te Achterveld (parkeerstrook nabij de R.K. kerk); des avonds te Leusden-C. (par keerterrein gemeentehuis); 5 nov. des namiddags te Leusden-C. (parkeerterrein gemeentehuis); des avonds te Leusden-Z. (win kelcentrum de Bieshaar), aldus een mededeling van het Bureau Voorlichting gemeente Leus den. Hebt u iets te verkopen? Plaats een LEUSDERHEITJE! Verpakt in een uitklap-hoes waarop alle teksten van zijn nummers, ver scheen kortgeleden de nieuwe (tweede) elpee van de in Bergen (NH) wonende Nederlandse popzanger Fon Klement. Een album vol met (op één na) eigen nummers. Fon Klement heeft nog niet zoveel bekendheid in eigen land, ook al werd zijn eerste elpee benoemd tot elpee van de week op Hilversum III. In het voorjaar van 1974 werd zijn werk gewaardeerd door de stichting Conamus met de toekenning van de Zilveren Harp, een aanmoedigingsprijs voor jonge musici. In augustus 1974 zong Klement amen met Saskia Mar- tijn en Heddy Lester zich op het Jong Euro Songfestival naar de eerste plaats en sindsdien is hij ook in het buitenland geen onbekende meer. Het drietal le verde in Oostende bovendien de beste buitenlandse prestatie, een feit dat werd bekroond met de Ereprijs van de stad Oostende. Klement schrijft zijn num mers voornamelijk in het Engels, omdat hij in die taal meer ruimte voelt om zich uit te drukken, zoals hij zelf zegt. Hij werkt hard aan zijn songs, met veel gevoel voor detail. De liedjes van Fon zijn niet alleen poëtisch, maar zij hebben ook iets sprankelends. Bij het beluisteren van deze tweede elpee van Fon Klement werd ik aange naam verrast door de fijne songs, de bijzonder goede muzikale begelei ding en de grote variatie. Eigenlijk denk je bij het beluisteren van deze elpee meer aan een bekende buiten landse popzanger (er zijn verschillen de namen te noemen) dan aan een Nederlandse zanger, die eigenlijk nog aan het begin staat van zijn carrière. De plaat is met zorg geproduceerd en van arrangementen voorzien door Gerard Stellaard en uitgebracht door de platenmaatschappij BASF te Arnhem. Hoewel de songs op de plaat in eerste instantie bedoeld zijn als luisterliedjes heeft de ietwat forsere orchestratie er voor gezorgd, dat het bovendien zuiver popwerk is geworden. De muziek is niet eentonig, maar heeft een spranke lend gevarieerd effekt, wat biizonder Na anderhalf jaar van stilte is einde lijk een nieuwe elpee verschenen van Leonard Cohen. ,,New Skin for the old ceremony", uitgebracht door de pla tenmaatschappij CBS te Haarlem, nog eerder dan in Amerika, in verband met de Europese toernee van Cohen. Op 1 oktober gaf hij een concert in Amster dam. Momenteel wordt één van deaan- sprekendste nummers van de elpee „Lover, lover, lover" regelmatig op Hilversum drie gedraaid en het zit er dik in, dat dit nummer de nieuwe hit van Cohen gaat worden, (voorzover dit het al niet is). Er zijn muziekrecensenten, die de nieuwe elpee van Cohen een eentonig, saai stuk werk vinden en ik vraag me dan af, waarop een dergelijke beoor deling is gebaseerd. Integendeel zou ik zeggen. Deze vijfde "elpee is voor mijn gevoel de meest afwisselende plaat van Cohen. De dichter Cohen, die op poëtische wijze zijn gevoelens, via het papier, in songs heeft omgezet, impo neert mij door zijn woordkeuze, zijn poëzie, die samen met de arrangemen ten van John Lissauer ,,New Skin for the old ceremony" tot een muzikaal- dichterlijke belevenis maakt. Je kunt natuurlijk aanvoeren, dat je liever Cohen's stem hoort met een simpele gitaarbegeleiding, maar dat is dan een kwestie van smaak. Ik voor mij geef verre de voorkeur aan de gevarieerde begeleiding, die door Lis sauer met zorg is uitgezocht. Cohen is in zijn songs nogal som ber gestemd Niet dat hij anders zo vrolijk uit de hoek is gekomen, maar „England's green and pleasant land is sinking, and there ain't nothing green and pleasant two miles down, so forget your dreams of understanding, Rule Brittannia's losing ground." De Engel se folksinger Richard Digance heeft blijkens deze formidabele folksong (te vens de titel van zijn langspeelplaat) alle hoop voor Engeland verloren. Hij heeft met deze prachtige song mij echter het vertrouwen gegeven, dat Digance een uitstekende zanger is, die met uitstekende teksten de Engelse, ook Europese, folkscene verrijkt heeft. Wie Richard Digance's werk nog niet kent en ik moet eerlijk toegeven, dat ook ik tot die groep behoorde, moet niet verzuimen deze nieuwe door de platenmaatschappij BASF te Arnhem uitgebrachte elpee te beluisteren in de platenhandel De folk-liefhebbers zul len het daar zeker niet bij laten, veronderstel ik. want Richard Digance is een folk-zanger van formaat, die uitstekende (soms ironische) teksten goed weet te kombineren met aansteke lijk, sierlijke melodieen. Zoals gezegd een fijne elpee, uit gebracht door de platenmaatschappij BASF te Arnhem op het Transatlantic- label nr TRA 277 In goed stereo. goed bij de teksten is aangepast Kortom, een bijzonder fijne plaat, waardoor Fon Klement wellicht een stapje dichterbij zal zijn gekomen in de richting van (in ieder geval) natio nale erkenning. Ik heb er - wat mij betreft - geen moeite mee om deze elpee tot „elpee van de maand" (of van de week) te maken. Ik zal niet verder op de songs zelf ingaan. Ze zijn stuk voor stuk goed en doordat de teksten op de hoes zijn gezet, zal iedereen op begrijpelijke wijze kunnen volgen, wat Fon Klement in woord en muziek heeft willen uitdruk ken: het bestaan van een poëtische we reld achter de harde wereld van elke dag. Op BASF - 17 1 25552-2 - in uit stekend stereo. Het luisteren beslist waard! Bert Vos. ROGER WHITTAKER: MUZIKALE GLOBETROTTER Roger Whittaker werd de nieuwe ster in 1967, toen hij de show stal tij dens het Knokke-festival. Sindsdien is Roger Whittaker een naam, die niet meer weg te denken is uit de wereld van het entertainment. Hoewel Whitta ker in Nederland de laatste tijd niets opzienbarends beeft geproduceerd, is bij desniettemin bijzonder aktief over de hele wereld. Hij is- door een veel heid van aanbiedingen, die hij vrijwel allemaal accepteert, een muzikale glo betrotter geworden, wat begon in 1967 na Knokke, toen hij zoveel aanbiedingen kreeg, dat hij binnen veertien dagen een afstand aflegde, die tc vergelijken valt met 1 f2 keer de aarde rond. Whittaker vindt dat allemaal mateloos boeiend en opwindend. „Het is steeds weer een test of ik in staat ben waar ook ter we reld de mensen te boeien. Dat is mijn lust en mijn leven", zegt hij. Roger Whittaker schrijft veel van de liedjes die hij zingt zelf. Wie kent bij voorbeeld niet zijn prachtige,doorhem gefloten „Mexican Whistler", een hit van de eerste plank. Bekend ook werd hij door zijn spontane vertolking van ..If I were a rich man" eennummeruit de musical Anatevka, dat toen op dat moment in verschillende Europse the aters triomfen behaalde (in Nederland met onder meer Lex Goudsmit). vooral op deze plaat valt dat op. In zijn teksten twijfelt hij aan zijn eigen dichterlijkheid, hij praat over de lief de in sombere poëzie. De nummers zijn uiteraard allemaal geschreven door Cohen zelf. Het zijn meer brieven en gedichten, die recht uit zijn hart ko men. Tegen een journalist van de New Musical Express zei hij m een inter view: „Mijn leven bestaat uit ups en downs. In het verleden waren dat erg veel downs, zodat ik zelfmoord zelfs heb opgegeven. (Suicide - it's such a messy thing")". De medewerking van John Lissauer (die de plaat arrangeerde en samen met Cohen produceerde) is duidelijk merk baar. Het muzikale gedeelte is meer uitgewerkt, met een sterke ritmesektie en strijkers. Uitschieters vind ik persoonlijk: „Is that what you wanted", „Lover, lover, lover", „Why don't you try", het sterke „There is a war" en „Who by fire". In verschillende songs wordt Cohen effektvol ondersteund door een close- harmonygroep. A1 met al zullen de Cohen-fans deze plaat met gejuich heb ben ontvangen, want na anderhalf jaar stilte is het fijn om de volle, ietwat dromerige stem van Cohen weer te ho ren in maar liefst elf gloednieuwe num mers. Uitgebracht door CBS te Haarlem op CBS S 69087 in uitstekend stereo. Bert Vos. In de jaren dat de Amerikaanse groep Redbone bestaat hebben zij di verse hits gehad, onder andere: „Witch Queen of New Orleans", „Maggie", „Wovoka", „Poison Ivy", „We Were All Wounded At Wounded Knee", „Fa do Fado", en „Come And Get Your Love". Hun nieuwste single is „One More Time" en werd geschreven door de gebroeders Vegas. Het plaatje staat op dit moment al in de meeste Hollandse charts. „One More Time" is de voorloper van hun LP „Beaded Dreams Through Tur quoise Eyes", die we binnenkort kun nen verwachten. EEN ADVERTENTIE IN ONZE KRANT BEREIKT EEN GROTE LEZERSKRING PROBEER HET EENS! Roger Whittaker De platenmaatschappij Phonogram te Amsterdam heeft twaalf van zijn beste songs samengebracht op een elpee on der de titel „Roger Whittaker Greatest Hits" Een fijne, gevarieerde Dlaat waarop Whittaker's talenten duidelijk geetaleerd zijn. Voor wie nog eens opnieuw wil kennismaken met de zin gende globetrotter Roger Whittaker een goede kans. Op Philips 6412 300. In uitstekend stereo FRIDA BOCCARA In dezelfde serie „Greatest Hits" bracht Phonogram ook een plaat uit van de bekende Franse, in Casablanca geboren, zangeres Frida Boccara. Frida Boccara, die eigenlijk in 1969, toen ze een gedeelde eerste plaats won op het Eurovisie songfestival, in Ne derland ook enige bekendheid verkreeg, was voordien in Frankrijk al lang geen onbekende zangeres meer. Ook andere Europese steden had zij op de festivals van öarcelona, Majorca, Stockholm en Sopot reeds succes geboekt, terwijl zij naar aanleiding van een optreden ineen konsertgebouw van Moskou de aanbie ding kreeg een serie recitals in andere Russische steden te geven Op de Greatest-hits plaat, nu uitgebracht door Phonogram, staan twaalf van haar meest gewaardeerde chansons ge groefd. Een fijne selektie, die de lief hebbers van het Franse chanson zal aanspreken. Hoewel haar voorkeur blijft uitgaan naar het Franse lied, heeft er er geen enkele moeite mee om in andere talen te zingen, zoals in het Engels, Duits, Spaans, Russisch, Portugees, Ara bisch, Grieks en zelfs in het Neder lands. Eén van haar meest bekende chansons, is onder meer „Cent Mille Chansons" en „Un jour un enfant". Natuurlijk staan zij ook op deze plaat, evenals tien andere, die samen een karakteriserend boeket muzikale ju weeltjes vormen van één van de meest succesvolle chansonnières van dit mo ment: Frida Boccara. Op Philips 9107 001 - in prachtig stereo. LINSEY DE PAUL: MUZIEK IS DE MEEST PURE VORM VAN EXPRES SIE Voormalig cartoniste LynseydePaul heeft haar aktiviteiten als tekenaresen ontwerpster voorgoed vaarwel gezegd toen zij overstapte op wat voordien een hobby voor haar was het componeren en het zingen. „Toen ik zestien was groeide bij mij de nodige twijfel of iemand ooit van louter muziek maken zou kunnen leven. Ik geloofde er niet in" Todat iemand van een platen maatschappij haar overtuigde van het tegendeel. Het was Dick Katz van de platenmaatschappij MAM die haar overtuigde en ze heeft er geen spijt van gehad. Zij komponeerde schitterende melodieen, schreef uitstekende teksten en speelde goed piano en zong bovendien in een eigentijdse, opvallende stijl. Haar hobby werd haar werk en het werk werd eigenlijk haar hobby. Lynsey „Vroeger schreef ik liedjes om wat afleiding te hebben bij het teken werk. Tegenwoordig ontwerD ik zo nu en dan nog om ae nodige afstand te kunnen nemen van het komponeren". In juni 1972 kwam haar eerste single uit „Sugar me" en die was in die tijd niet meer van de radio weg te branden. In 1973 verscheen haar eerste LP „Surprise", waarop de veelzijdigheid van Lynsey de Paul goed tot uiting kwam. Ze ontwierp (uiteraard) de hoes zelf, ze komponeerde niet de meeste van haar liedjes, maar maakte daarbij ook de teksten zelf De nu kortgeleden uitgekomen elpee: „Lynsey de Paul Greatest Hits" zegt alles nog eens op een rijtje, waarbij natuurlijk haar succesnummers niet ontbreken, zoals „Sugar Me", „Won 't somebody dance with me", „Mama do", „Doctor, doctor". „Getting a drag", „Crosword puzzle" en ,,Roc- kerdile". Het is maar goed, dat Lyn sey de Paul heeft gekozen voor de muziek Daar is ze zelf in de eerste plaats van overtuigd „Muziek is de meest pure vorm van expressie", zegt ze. Uitgebracht door Phonogram te Am sterdam op het M.A.M.-label nr. 6376 550, in goed stereo. V. Frida Boccara

Leusder Krant | 1974 | | pagina 7