H. v. d. HOVEN De echte Franse croissants. SPECULAAS. Probeert u het eens JSP Speurtocht naar de „Vrijheid" KAPITEIN ROB: leder weekend bij ons verkrijgbaar, vers uit eigen bakkerij Ook zijn wij ruim gesorteerd in de verschillende soorten UW WARME BAKKER EN ra WINKELIER 0( HAMERSVELDSEWEG 41 LEUSDEN-C. tfUSPER KRAMT STUIP leusder KRANT .STRIP: KAPPIE EN DE GEHEIME SCHATKIST DONDERDAG 24 OKTOBER 1974 LEUSDER KRANT w r J 's Maandags gesloten voor brood achterom tot 13.00 uur. Aan boord van de Maria das Flores" neemt Terezina weer haar oude taak op. Haar pleegvader sukkelt nog steeds met zijn gezondheid en urenlang staat het meisje aan het stuurwiel. Zij heeft zich inmiddels met de situatie weer ver zoend en misschien is het ook wel goed, dat zij zo een oogje in het zeil kan houden. Maar één ding staat voor haar vast met Ambrosius wil ze niet trouwen! De schoener kruist een paar dagen lang twintig mijl ten Oosten van kaap Gracias a Dios en dan, op een nacht, tegen het luimeren van de dag, verschijnt een stoomschip aan de kom, dat lichtsignalen geeft Kennelijk heeft Ambrosius daar op gewacht, want met de lamp geeft hij seinen terug Even later begint de morselamp aan boord van het stoomschip weer te knipperen. Terezina kent de morsetekens ook wel en zij kan gemakkelijk de seinen vol gen. ..Wachten tot klaarlichte dag", seint het stoomschip. Terezina wacht in spanning, af wat er dan zal gebeuren. -31- Wanneer de dag aanbreekt, komt het stoomschip naderbij Terezinaziet.dat matrozen stootwielen uitbrengen. Het schip is dus van plan langzij de schoe ner te komen Aan boord van de Maria das Flores" worden de ra's aange bracht over stuurboord. De manoeuvre is niet zonder gevaar en Ambrosius staat opgewonden commando's rond te schreeuwen Ook Hernandes Rocas komt nu aan dek en volgt nauwkeurig de bewegingen van beide schepen. Gelukkig is het kalm weer en de zee is zo glad als een spiegel. Wanneer beide schepen naast elkaar liggen, gaan de luiken van het stoomschip open en de matrozen brengen enkele tientallen pa - ketten naar boven, die moeten worden overgeladen. Er wordt over en weer geen woord gesproken, maar snel wor den de paketten aanboord van de schoe ner gegooid Binnen een half uur is het karwei afgelopen en vervolgen beide schepen weer hun eigen koers Aan boord van de schoener moeten de pakketten nu snel geborgen worden Terezina vraagt Ambrosius of zij mis schien kan helpen. "Welzeker, "zegt hij, "ze moeten zo snel mogelijk wor den opgeborgen "Wat zit er eigen lijk in7 "vraagt Terezina "O, niets bijzonders," is het antwoord," het zijn pakken sigaretten. Een onschuldig handeltje en ze doen het allemaal Weet je, dat Joseph Pareira met sigaretten in twee jaar zijn schip.de "Amida", heeft verdiend"' Ok, als je handig bent, kun je er een aardig sommetje van over houden En gevaar zit er niet bij "Terezina laat hem maar praten, maar ze begrijpt best, dat er geen gewone sigaretten in deze pakketten zitten. Daarvoor zijn er te weinig, want het loont immers de moeite niet om voor zo'n klein partijtje tabak zoveel risico te lopen Maar zij zegt niets terug Zij heeft echter Ambrosius aangeboden te helpen, omdat zij wel wil weten waar hij deze smokkelwaar in het schip wil opbergen -25- Professor Jodelahiti gaf Kappie en de Maat een wenk en stapte naar de verschansing van de drijvende graaf- zuigdozer. Van het punt waar zij ston den liep een ladder naar beneden en verdween onder het wateroppervlak ,,Alzo! Der diepzeevaart kan aan vangen," hoorde de twee zeelieden de metalige stem van de geleerde zeggen Met een hups gebaar stapte de professor de bovenste sport van de ladder op en liet zich zakken. Kappie beduidde de Maat met een gebaar, de man van de wetenschap te volgen. Mopperend liet de brave stuur man zich neer. De kleine gezagvoerder sloot de rij Regelmatige lezers van deze verha len zullen zich reeds hebben afge vraagd, wat toch het ongure drietal op Lutjewieroog in het schild voerde. Nu. men had op het eiland niets van de gebeurtenissen gemist. De gehele nacht hadden de drie snoodaards om beurten de wacht gehouden, de verrekijker onafgebroken aan het oog. Na het aan breken van de dag hadden de kleine leider en zijn twee kornuiten zich aan boord van een klein motorjacht begeven Toen de leider zag dat Kappie, de Maat en de geleerde in zee afdaalden, stak hij met een resoluut gebaar zijn kijker weg ,,Sla de motor aan, Wimpie", ge bood hij ,,Vaar in de richting van die twee schuiten We hebben daar niets meer te vrezen We gaan onze slag slaan Vergenoegd wreef hij zich in de handen. -26- De Meester, die over de verschan sing van de Kraak hing, had zoéven tot zijn niet geringe verbazing gezien, hoe Kappie, de Maat en Professor Jodelahi ti, uitgedost op een allervreemdste wijze, onder het zeeoppervlak waren verdwenen ..Krakende krukassen," mompelde de brave borst verbaasd ,,Het lijken wel Marsmannen1" Gedurende enige tijd staarde hij naar het wateropper vlak, maar er gebeurde niets. „Ze schijnen mij weer niet nodig te hebben. bromde de Meester gelaten. ..Dan zal ik maar eens naar mijn ma chines gaan kijken Hij sjokte de trap af, naar de machine kamer. Okki, die in opdracht van Kappie op de diepzeegraafzuigdozer was achter gebleven, liep fluitend heen en weer over het dek Wat een jofele pakjes." bedacht hij met iets van jalouzie. „Als we met dit karwei klaar zijn vraag ik de professor of hij er niet een voor mij heeft Geheid spul vooronderwaterzwemmen. Als..." De gedachten van de scheepsjongen werden onderbroken door het geluid van een motorboot Een jacht naderde snel van de kust van Lutjewieroog en stopte op enige afstand van de Kraak en haar sleep Even later sprongen drie kikvorsmannen de zee in „Dat kon wel eens onraad beteke nen!" fluisterde Okki. Hij bedacht zich niet lang. „Ome Siep!" gilde hij in de richting van de Kraak „Ome Siep! Zag u dat?" Maar de meester, diep in de machine kamer, hoorde niets -27- Met Professor Jodelahiti aan het hoofd dook ons drietal dieper en dieper de oceaan in In het begin was het een vreemde ervaring, zich zogemakkelijk onder water te kunnen bewegen. Al gauw evenwel raakte men daaraan ge wend het diepzeecostuum, dat Profes sor Jodelahiti voor deze speciale ge legenheid had uitgevonden, bleek, zoals trouwens al zijn uitvindingen, uitste kend te voldoen ,,Hoe gaal het, heer Kapitain7' in formeerde de kleine geleerde tijdens het dalen. .Voor de wind, professor", ant woordde Kappie naar waarheid „En u. heer Maatl?" vervolgde de professor „Geen moeilijkheden?" Een onverstaanbaar gemompel van de zijde van de stuurman was het enige antwoord De zwaarmoedige Maat zag nog steeds niets in deze onderneming Naarmate hij dieper zonk, zonk de moed hem dieper in de schoenen. „Wie weet wat ons hier boven het hoofd hangt?' mopperde hij Onwille keurig richtte hij de blik naar boven en slaakte een kreet „Help!" gilde de Maat „Een mon ster! Een diepzeebeest!" ..Je zevert, jam.iierklont", wasKap- pie's nuchter commentaar „Dat is een tarbot" Even later voelden zij grond onder de voeten De zeebodem was bereikt In het schemerachtige licht tuurde Pro fessor Jodelahiti enkele ogenblikken in het rond. Toen wees hij opgewon den in de verte, een drietal scheeps masten stak schuin omhoog van achter een wierstruik „Der Groene Draeckl", fluisterde de geleerde met een stem, hees van opwinding

Leusder Krant | 1974 | | pagina 8