Sportnota verschenen ONDERDAG 24 OKTOBER 1974 LEUSDER KRANT 9 )e Leusdense behoefte aan nieuwe portaccommodaties LEUSDEN - In de gemeente Leusden neemt de sport een belangrijke plaats in. ilwisten we eigenlijk allemaal al, maar het is in de deze week verschenen joeentelijke sportnota nog allemaal eens duidelijk op een rijtje gezet. En dat {I alleen: ook de toekomst van de sport in Leusden staat hierin min of meer ïirl op wit. Een gemeentelijke commissie heeft namelijk aan de hand van de staande verenigingen, bevolkingsprognoses voor de komende twee, drie jaar jde verwachte groei van de verenigingen op zich, de behoefte aan nieuwe accom- idities bepaald. Een nogal belangrijke nota dus, die eigenlijk alleen incompleet doordat de gemeente - in verband met de vertraagde behandeling van de Jfede fase - nog niet in staat is om exact de plaats te bepalen waar deze fJwe en aanvullende accommodaties gerealiseerd gaan worden. Dat ze er komen, eigenlijk wel zeker, wil de sport in Leusden niet in de verdrukking komen, hoe, wanneer en waar is afhankelijk van verschillende faktoren. De financiën eten hierbij ook een niet onbelangrijke rol. Meer konkreet kan er worden «sproken, zodra de werkgroep Bestemmingsplannen van het CML wat verder gevorderd met de tweede fase en daarna ook de gemeenteraad haar standpunt elt bepaald. Ook al is er in eerste instantie voor een tweede sportpark in Leus- q-centrum gedacht aan een terrein ten noord-oosten van het plan De Wetering iar nu reeds twee hockeyvelden zijn ingezaaid), volgens burgemeester der Post tijdens een persconferentie zijn wellicht ook andere plaatsen denk- AUTOCROSSEN De Crossvereniging Leusden" kan niet over een eigen oefenterrein be schikken Getracht zal moeten worden om voor deze vereniging een terrein loteressant zijn de leden-aantallen id de verschillende takken van sport, de nota worden ze genoemd. De Igorde geeft wellicht enige verras sen te zien (in de gehele gemeente fiisden samen!) I tennis 770 leden; 2. gymnastiek i leden. 3. voetbal 752 leden; 4. tlleybal 258 leden, 5 hochey 134 leden; korfbal 109 leden, 7. badminton 67 jfcn; 8 handbal 43 leden. Wat wel de sportnota is opgenomen, maar wij eerder onder kunst zouden rang- tokken, is ballet met 100 leden, genlijk goed voor een 7e plaats. Er >rden natuurlijk meer sporten be- Énd. zoals de zogenaamde kleine ülsporten. De ranglijst vin deze orten is als volgt: schaken 64 leden; 2. bridge 50 leden; tafeltennis 44 leden, 4. biljarten 40 den. De schietsport wordt ook in de ge ënte beoefend. In totaal tellen de :etverenigingen in Leusden en Ach- rreld resp. 117 en 50 leden, totaal IT leden. Over de ruitersport ontbra- sde cijfers, maar dat is het gevolg 3het feit, dat in het rapport meer «indacht is gericht op benodigde ©nmodaties, die van gemeentewege m te worden gerealiseerd, ïjgaan in deze samenvatting niet in d voorgeschiedenis, de inventari- van wat er allemaal aan sport- immodaties is in de gemeente, pan ook niet in op denormbepalin- a. Geïnteresseerden kunnen datalle- ul vinden in het rapport zelf, dat Br twee gulden op het gemeentehuis rtrijgbaar is (Bureau Voorlichting). Hel rapport gaat uitgebreid in op de verwachten groei van de verenigin- daaruit voortvloeiende benodig- extra accommodaties en de tijdstip waarop dit nodig zal zijn •ronder enkele staatjes, waarin dit -it aangegeven. in de gemeente Leusden beoefend. Spor ten die niet in de gemeente Leusden beoefend kunnen worden, zijn onder meer atletiek, rugby, honkbal/softbal en cricket. Genoemde sporten vormen op dit moment echter nog geen be hoefte voor Leusden. Bovendien dragen de genoemde veldsporten een regionaal karakter waardoor realisering van ac commodaties slechts in nauw overleg en samenwerking met debuurtgemeen- ten, bijvoorbeeld in Eemlandverbano, dient te geschieden. Voor enkele van de hiervoorgenoemde sporten kunnen de inwoners van de gemeente Leusden thans reeds gebruik maken van accom modaties in de gemeente Amersfoort. Hierbij dient nog te worden opgemerkt, dat atletiekvoorzieningen zoals kogel stoten, discuswerpen en ver- en hoog springen wel op de huidige en nog te realiseren sportparken dienen te wor den gerealiseerd. Vorenstaande mede in verband met het gebruik van de par ken door de scholen Bovendien zijn onderhavige voorzieningen relatief goedkoop en vragen weinig ruimte Bij de realisering van veldsportac- commodaties dienen uiteraard ook kleedwasgelegenheden te worden gesi tueerd Minimaal dient per wedstrijd- veld één unit van 2 kleedwaslokalen te worden gerealiseerd. Het tot stand- komen van clubhuizen zal steeds in nauw overleg of in samenwerking met de betrokken gebruikers dienen te ge schieden. OVERDEKT TENNIS (TENNISHAL) Uit een landelijk onderzoek is geble ken, dat 60% van het aantal lawnten- nissers(sters) ook inde wintermaanden in een overdekte ruimte wil tennissen Deze uitkomst wordt bevestigd door een onderzoek van de provinciale sport raden van de provincies Gelderland en SCHAATSEN Gezien het aantal inwoners dat daad werkelijk heeft getoond belangstelling voor de schaatssport te hebben is het gerechtvaardigd om zowel in Achter veld als in Leusden-Z/C. een ijsbaan te situeren. Uiteraard wordt hierbij slechts gedacht aan natuurijsbanen aan gezien het onverantwoord is om in de gemeente Leusden een kunstijsbaan te realiseren Voor een dergelijke ijs baan zijn de inwoners van Leusden aangewezen op de kunstijsbaan Utrecht Tot nu toe werden in de gemeente Leusden alleen landijsbanen geëxploi teerd Aan een dergelijke baan zijn ech ter diverse bezwaren verbonden. Zo duurt het bijvoorbeeld erg lang voordat de baan gebruikt kan worden, de laat ste jaren helemaal of bijna helemaal niet, terwijl de baan toch de gehele winter onder water dient te staan Het is dan ook gewenst om de moge lijkheid van één of meerdere ..sproei"- ijsbanen, naast of in de plaats van de landijsbanen. te onderzoeken. Een ..sproei" ijsbaan wordt op een half- verhard veld of op een aantal tennis banen met een gravel toplaag gesitu eerd Op de betreffende plaats wordt een laagje water van 1-1% cm water gespoten (gesproeid), waardoor reeds bij een geringe vorst van 2 a 3 graden de baan binnen 24 uur gereed voor het gebruik kan zijn Wantieer landijsbanen op een definitieve plaats worden gesi tueerd. is het gewenst te onderzoeken in hoeverre het mogelijk is om deze J*. voor in de zomermaanden voor andere doeleinden te gebruiken. Feit blijft, dat de behoefte aan een ijsbaan in bo vengenoemde woonkernen beslist aan wezig is. te reserveren, waar zowel de trainin gen als de wedstrijden kunnen plaats vinden De vereniging zal dan zelf voor een accommodatie voor opslag van materialen dienen zorg te dragen. Het is gewenst dat dit terrein buitende bebouwde kom zal zijn gelegen Het verdient tevens aanbeveling om het terrein te gebruiken voor motorcrossen en als crossterrein voor de jeugd (fietsen, en bromfietsen). Tenslotte wordt nog opgemerkt dat de realise ring van een specifieke crossbaan even eens regionaal dient te worden bezien. Benodigd aantal velden per 1 - 1 - 7 aanwezig t ekort 10 teams 6-8 7 voetbalvelden <1 3 8 teams 6-8 1 korfbalveld 1 - •i teams 6-8 - 1 handbalveld 1 - 10 teams 'i-6 2 hockeyvelden - 2 De belangstelling voor de zaalsporten amt enorm toe en dat betekent, dat m het eind van de eerste fase een Brthal geheel gevuld kan worden, wordt in de nota gesteld. Wij cite- fl verder uit de nota. Behoefte aantal terreinen per 1 januari 1976 Tak van sport behoe f t e aanwezig 1- 1-'74 t ekort voetbal 6k t earns 6-8 9 4 5 korfbal 10 teams 6-8 2 1 1 handbal 5 t earns 6-8 1 1 - hockey 13 t earns 4-6 3 - 3 Alhoewel mag worden verwacht dat de instaande behoeftebepaling aan de. van het momenteel aanwezige per- tttage sportbeoefenaars ten opzichte ia de totale bevolking de werke- jkheid dicht zal benaderen, kunnen terse factoren natuurlijk aanpas sen hiervan noodzakelijk maken, klacht wordt hierbij onder andere aan toenemende belangstelling voorbin- Bsporten ten opzichte van de buiten- Men, het verleggen van een deel van aktiviteiten van diverse buitenspor- !8 naar binnenaccommodaties(micro ti, zaalhandbal, zaalvoetbal, zaal- *key), de toenemende belangstelling ^rde recreatiesport enz. Ook zullen buitensporten onderling verschui len ondergaan Bijvoorbeeld door de ichtmg van eenhockeyvereniging, kan aantal voetballers of korfballers !-s afnemen. Er dient dan ook op te tfden toegezien, dat bovenstaande ra ggen steeds weer worden aangepast M de meest recente gegevens. Zoals *ds uit de inventarisatie van de ac- 'fomodaties bleek wordt momenteel Mits een beperkt aantal veldsporten Utrecht naar het gebruik van de sport hallen in die provincies, waaruit bleek, dat lawntennis, na volleybal, het groot ste aantal uren in de sporthallen wordt beoefend. Bovenstaande houdt in, dat ook in de gemeente Leusden een tennishal vol doende bezet zou kunnen worden om exploitabel te kunnen zijn. De reali sering van sporthallen dient echter re gionaal te worden bezien. Vooralsnog dient de bouw van een tennishal aan het particulier initiatief te worden overgelaten. Het zou hierbij wellicht aanbeveling verdienen, dat de benodigde grond voor de hal door de gemeente beschikbaar wordt gesteld Bij de planning van een specifieke ten nishal dient er ook met de eventuele realisering van een sporthal rekening te worden gehouden. RUITERSPORT De belangstelling voorde ruitersport neemt de laatste jaren een enorme vlucht vooral bij de jeugd, maar ook bij ouderen, voorziet de ruitersport, waar mee wordt bedoeld, het toeristisch paard- en ponyrijden, hindernisspnn- gen en dressuur, in een grote behoefte. Opgemerkt wordt, dat op deze plaats de draf- en rensport als volledige be- roepssport, geheel buiten beschouwing wordt gelaten Aangezien ruitersport-accommo daties exploitabel zijn en hierdoor voor het merendeel door particulie ren worden beheerd, zal de taak van de gemeente bij het tot standkomen van deze accommodaties slechts activerend en stimulerend dienen te zijn Zo zal op de wedstrijdsport toegelegd dan de schietvereniging ,,Ons Genoegen" die meer een recreatief karakter draagt Doordat gebruik wordt gemaakt kan worden van de militaire banen op de Leusderheide door de schietvereniging „Leusden en omstreken" en van de schietbaan te Schérpenzeel door de s.v. „Ons Genoegen" en doordat bin nenkort „Leusden en omstreken" een kleiduivenbaan in gebruik hoopt te nemen, is voorlopig in de behoefte aan specifieke buitenaccommodaties voorzien Door de banen in „Ons Ge bouw" te Achterveld heeft de s.v. „Ons Genoegen" ook voldoende binnenbanen. De werkgroep die de sportnota sa menstelde, bestond uit: E. Waga, directeur van de Stichting Utrechtse Provinciale Raad voor licha melijke opvoeding en sport, voorzitter; M van Arkel, inspekteur voor de lichamelijke opvoeding; drs. J. H. C. Geusebroek, adjunct- directeur van de Provinciale Utrechtse Stichting voor Welzijnsbevordering; K J. Kleefstra, vice-voorzitter van de Stichting voor lichamelijke opvoe ding en sport „Leusden", J. Dijkgraaf, comptabele der gemeen te Leusden, J. H Roggenkamp, gemeente-archi- Aantal benodigde velden per 1 januari 1976 10 000 inwoners tak van sport behoef t e aanwezig t ekort einde Ie per 1 fase januari 10.000 inw. •79 voetbal 98 teams 6-8 1 4 4 10 korfbal 16 teains 6-8 0 1 1 handbal 8 teams b-8 1 1 - hockey 20 teams 4-6 4 - 4 de gemeente de ruimte voor ruiter- sportaccommodaties dienen te reser veren. Ook dient er op te worden toe gezien. dat vanaf de maneges ruiter paden kunnen worden uitgezet, hetgeen momenteel met name voor de manege „De Klaveet" problemen oplevert. De Leusdense Ruitervereniging „De Singels" telt 25 leden. De vereniging maakt gebruik van de Klaveet-manege. WIELRENNEN Door onder andere de verbeteringen van diverse wegen waarover de „Tour de Junior" wordt verreden is ook het parcours aanzienlijk verbeterd. Het organisatiecomité van de „Tour de Ju nior" heeft weieens de wens geuit te kunnen beschikken over een wielerbaan. Deze baan zou dan wellicht tevens voor andere sporten gebruikt kunnen wor den (bijvoorbeeld schaatsen en atle tiek). De realisering van een wielerbaan dient echter regionaal te worden bezien Ue S V. „Leusden en Omstreken", die ook van de laatstgenoemde banen gebruik maakt, heeft echter geen be hoefte aan uitbreiding van de binnen- accommodatie Reeds jaren bestaan er bij deze vereniging concrete plannen om een binnenaccommodatie te reali seren die aan alle internationale eisen voldoet. De vereniging is bereid de accom modatie zelf te stichten indien haar hiervoor de benodigde grond 60 x 92 m) beschikbaar wordt gesteld. Er dient dan ook naar gestreefd te worden, dat zo spoedig mogelijk de gewenste ruimte wordt gevonden Het is aan te bevelen de accommodatie niet inde be bouwde kom te situeren, in verband met de noodzakelijke onbebouwde ruim te achter de banen", aldus de nota. Burgemeester Van der Post zei tij dens de persconferentie, die naar aan leiding van het verschijnen van deze nota werd gehouden, dat de gemeente tekt gemeente Leusden; J. van Rootselaar, ambtenaar sportza ken gemeente Leusden; H. F. Schols, medewerker afd. onder wijs c a gemeente Leusden. Ten aanzien van de zwemsport wordt nog opgemerkt dat deze tak van sport niet in deze nota is behandeld. Een werkgroep van de Zwembadstichting Leusden heeft in een enige jaren gele den uitgebracht rapport aan de zwem sport de nodige aandacht besteed. SCHIETEN Er bestaan momenteel 2 schiet verenigingen in de gemeente Leusden De schietvereniging „Leusden en om streken" en de schietvereniging „Ons Genoegen" te Achterveld De eerstge noemde vereniging heeft zich veel meer zal trachten om steeds gelijke tred te houden met de behoefte. De nota zal nu worden besproken in de sportstichting - en daarmee ook in verenigingsverband - en daarna door raad. Het rapport zal de basis gaan vormen voor het toekomstige sport beleid van de gemeente Naar verwach tingen zal de raad het rapport in de cember gaan behandelen. Het rapport is voor alle belangstel lenden voor de Leusdense sport op het gemeentehuis verkrijgbaar voor het „zachte prijsje" van f2,-(via bureau Voorlichting, de heer Polak).

Leusder Krant | 1974 | | pagina 9