Aansluiting op Rijksweg 28 de hoogste prioriteit Commentaar van b. en w. op de voorgestelde wijzigingen diskussienota uitgangspunten Monumentenjaar 1975 «s Voorlichting over (kern)- energie Vergadering schoolraad CML WERKGROEP BESTEMMINGSPLANNEN VOETGANGER AANGEREDEN AUTOMOBILIST REED DOOR ROOD LICHT Keren op de weg: botsing GRANDIOOS SUCCES BAZAR NED. HERVORMDE VROUWENVER. LEZING OVER „HERALDIEK" Programma röntgenologisch onderzoek DE EENDRACHT BRENGT DE SINT BIJ U THUIS Werkgroep CML bestemmings plannen komt bijeen Hersenschudding na val DANK FIETS GESTOLEN INGEZONDEN LUCHTMACHT, MACHT IN DE LUCHT? DONDERDAG 31 OKTOBER 1974 LEUSDER KRANT LEUSDEN - 23 oktober vergaderde de werkgroep bestemmingsplannen van het CML. Was de belangstelling van de zijde van de burgerij in het verle den nogal eens klein, ditmaal was de publieke tribune goed bezet. Twee belangrijke zaken stonden op de agenda. Hiervan wordt de behan deling van het commentaar van b. en w. op de door het CML voorgestelde wijzigingen in de discussienota „Uit gangspunten, randvoorwaarden en doel stellingen" uitgesteld tot de volgen de vergadering; overigens met uitzon dering van punt 3-9 Op dit commen taar van de zijde van b. en w. komen wij terug elders in deze krant. Bleef als belangrijk punt over de behandeling van deelnota 6 Verkeer en vervoer. Hierbij werd tevens in beschouwing genomen de jongste Knal groen-nota Vervoer en Verkeer. Deze nota was van de zijde van de gemeen te aan de leden van de werkgroep toegezonden. Hoewel h£t onderwerp verkeer en vervoer velen het gevoel geeft „daar weten we wat van af", of zelfs „dat lossen we op", blijkt het onderwerp bij lange na niet eenvoudig Reeds tijdens het begin van de bijeenkomst worden enkele principiële reakties op de deelnota naar voren gebracht. Allereerst wijst de heer v. d. Jagt op de afwijkende opzet van deze deel nota Hij wil een aantal in de nota als vaststaande feiten gedefinieerde za ken ter diskussie stellen. Vervolgens meent de heer Peddemors dat de deelnota zelf een aantal uit gangspunten globaal formuleert. Na een bespreking hiervan zal al vrij snel moeten worden overgegaan tot concrete zaken omdat verkeer en ver voer een belangrijke struktuur in stads uitbreiding vormen. De heer Padmos wil uitgaan van een scheiding tussen wegen die intensief door openbaar vervoer en/ol woon werkverkeer worden gebruikt en alle overige wegen. Een dergelijke priori teitenstelling mist hij in 6.2 van de nota. GEEN CIJFERS Vanaf de publieke tribune signa leert de heer Dijkstra het totaal ont breken van cijfers van verkeerstel lingen in de nota. Toch kan, uitgaande van de huidige toestand en ondanks het ontbreken van cijfers, wèl een aantal konkrete knel punten worden genoemd, zoals dit bij voorbeeld in de Knalgroen-nota is ge daan Daarbij is het wel haast zeker dat deze knelpunten bij een verdere groei van Leusden alleen maar knel- lender zullen worden. Deze knelpunten moeten dan ook uitgangspunten voor het vaststellen van prioriteiten zijn. Hierbij wordt naar voren gebracht dat de gemeente haar eisen zou hoog mogelijk moet stellen en niet reeds bij voorbaat water in de wijn moet doen. De prioriteiten waar het de ex terne ontsluiting betreft liggen vol gens de werkgroep zodanig dat al lereerst een rechtstreekse aanslui ting op rijksweg 28 moet worden aangelegd. Vervolgens moet een be tere ontsluiting in zuidelijke rich ting volgen en pas daarna in de overige richtingen (Amersfoort-stad, Achterveld, enz. AANSLUITING RW 28 Voor wat betreft de spoedige aan sluiting op rijksweg 28 wil de werk groep dat een diskussie tussen ge meente en Rijkswaterstaat op gang komt. De werkgroep meent dat in geen geval aan een alternatief in de vorm van het oprekken van het be staande wegennet de voorkeur moet worden gegeven De vraag rijst of de aansluiting op rijksweg 28 van betekenis zal zijn voor de verbinding Leusden-Amers- foort. De Knalgroen-nota sluit deze mogelijkheid niet uit Voorgesteld wordt om dan het snelverkeer (via de nieuwe aansluiting) en het langzame verkeer (via de Heiligenbergerweg) te scheiden ln ieder geval zal het noodzakelijk zijn dat het fietspad langs de Heili genbergerweg doorgetrokken wordt tot over het viadukt om de verkeersvei ligheid te vergroten De werkgroep is zich ervan bewust dat de gemeente Amersfoort hierin moet worden ge kend. GROENE ZOOM- ARNHEMSEWEG De externe ontsluiting in zuidelijke richting moet verlopen via de Groene Zoom en de Arnhemseweg. Deze twee wegen zijn niet direkt met elkaar ver bonden. Voor een goede verbinding moet dan ook worden gezorgd. De Knalgroennota geeft vier mogelijke op lossingen Welke oplossing ook geko zen wordt, de werkgroep is van me ning dat de bestaande verbindingen tus sen beide wegen gevaarlijk zijn en moeten worden vervangen ASSCHATTERWEG De ontsluiting in oostelijke rich ting blijkt ook stof tot discussie te geven Het gesprek beweegt zich rond het al dan niet doortrekken van een versmalde en aangepaste Noorderin slag naar de Asschatterweg. Als grote voordeel geldt dat de Asschatterweg in Leusden-C. het woonstraatkarakter herkrijgt Bovendien zou een buslijn via Noorderinslag, brug over het kanaal en Asschatterweg mogelijk zijn, zodat Alandsbeek en de Wetering beter door het openbaar vervoer bediend worden. Als nadeel wordt aangevoerd een veronderstelde sterke toename van het verkeer op de Asschatterweg aan de oostzijde van het kanaal. Knalgroen krijgt te horen dat met dit aspekt onvoldoende rekening zou zijn gehou den De heer Padmos zegt vervolgens dat Knalgroen dit punt niet heeft ver geten. Volgens hem mag dit gevaar zeer klein worden geacht. (Bovendien zou een beperkte toename op de As schatterweg een vermindering op de toch al niet zo drukke Hessenweg teweeg kunnen brengen De noodzaak voor een eventuele T 10 wordt dan nog geringer - red De discussie blijkt dermate wijd te zijn gevoerd dat de rest van de deelnota Verkeer en Vervoer niet aan bod komt Dit deel blijft liggen tot de volgende vergadering op 5 novem ber. Op de valreep spreekt de werkgroep zich nog uit over punt 3.9 van de dis cussienota „Uitgangspunten, enz.". Duidelijk wordt door de werkgroep be stemmingsplannen aanvaardt dat Leus den als een attractief woongebied wordt ervaren. Dit uitgangspunt mag volgens de werkgroep echter nooit aanleiding zijn om te bouwen voor bepaalde be1 volkingsgroepen, nóch mag het een re den zijn om een bepaalde hoeveelheid woningen te bouwen. Leusden is attractief voor iedere be volkingsgroep, óók voor minder draag- krachtigen LEUSDEN - Een overstekende voet ganger, de heer W A. van der H. uit Leusden-centrum werd zaterdagoch tend 26 oktober om 11 00 uur aange reden door een auto. De heer W. A. van der H. stak de Noorderinslag over bij de Hamersveldseweg, toen het voet gangerslicht op groen stond De heer B. J. knalde met zijn auto door het rode licht heen. en verwondde de voet ganger. De heer W A. van der H. kneusde zijn been, de auto kreeg lichte schade. LEUSDEN/ZUID - Om half negen 's morgens vond op vrijdag 25 okto ber een aanrijding plaats op de Arn hemseweg bij de Trekerweg De auto van de heer F. W de K. uit Woudenberg wilde, komende van de Arnhemseweg, de Trekerweg in slaan. Hij reed echter te ver door, en ging keren op de Arnhemseweg Bij het keren kwam hij in botsing met de auto, bestuurd door de heer G G. uit Putten. Er ontstond aan beide auto's lichte materiele schade. LEUSDEN/CENTRUM - Zondag 20 oktober werd bij de politie gemeld, dat er een fiets was gestolen bij „De Til" in Leusden/Centrum ACHTERVELD - De op 24 oktober 1974 te Achterveld gehouden bazar is een overweldigend succes geworden De bruto opbrengst van deze bazar, ge organiseerd door de Ned Herv. vrou wenvereniging, is ruim f2650,-- In de middaguren was het hoofdzakelijk de jeugd die van hun belangstelling deed blijken terwijl de ouderen zich in de avonduren ook niet onbetuigd lieten. De naam van de pop, die ge raden moest worden was „Anne- lies". Deze naam werd door drie personen geraden. Na loting werdGer- rie Mijnbeek de gelukkige winnares. Janny Lagerwei werd winnares van de pop waarvan de verjaardag moest worden geraden. De datum van 24 juni. Geraden werd door de winnares 23 juni. De beer won Fred Kamp- horst terwijl de kussens werden ge wonnen door W van Dijk en Jos Jan sen. Het horloge ging naar mevr. Lockhorst-Pater, terwijl de sprei en het tafellaken werd gewonnen door mevr. Brandsen. De netto opbrengst is bestemd voor de Christelijks school te Achterveld. De Ned Herv vrouwenvereniging dankt een ieder die heeft meegewerkt aan het grandioze succes van deze bazar AMERSFOORT - Op 7 en 8 november a.s houdt de Genealogische vereniging Amersfoort en Omstreken een bijeen komst in café-rest „De Oude Tram aan het Stationsplein 4 te Amersfoort Dr. A R Kleijn houdt een lezing met als onderwerp „Heraldiek" MAANDAG, 4 november 1974: Stoutenburg (driesprong, nabij de Fa. vandeKletersteeg) 13.00- 13.45 uur Achterveld (parkeerplaats nabij R K. Kerk, Hessenweg): 14.15- 15.30 uur. Leusden-zuid (nabij winkel centrum „De Bieshaar"). 16 00- 16 30 uur, 18.00-20.30 uur DINSDAG, 5 november 1974: Leusden-centrum: parkeer plaats Gemeentehuis. 14.00-16.30 uur, 18 00-20 45 uur Aantal oproepen: 2150. (Van de redaktie) LEUSDEN - De toneelvereniging „De Eendracht" heeft een nieuwe aktiviteit op haar programma staan Het loopt weer tegen St Nikolaastijd en er zul len verschillende particulieren en scho len zijn, die voor hun kleuters graag de Sint op bezoek willen hebben. De Eendracht kan zo'n creatie piekfijn le veren. Wilt u ook Sint op bezoek, neem dan vóór 20 november a.s. kon- takt op met de Eendracht, tel. 03496- 2311. (Van de redaktie) LEUSDEN - De werkgroep bestem mingsplannen van het CML komt op dinsdag 5 november a.s. weer bijeen om verder te praten over de deelnota „Verkeer en vervoer" Er wordt ver der ook gepraat over een korte nota van de heer Boelhouwer over het on derwerp: „Binnenlandse migratie en Leusdens groei", opgesteld naar aan leiding van de bijeenkomst in Amers foort over de nota „streekplan Utrecht- Oost". De bijeenkomst wordt zoals ge bruikelijk in het gemeentehuis gehouden en begint om acht uur. Iedereen is van harte welkom Meepraten wordt op prijs gesteld. LEUSDEN - Een eenzijdig ongeluk vond zaterdagochtend 26 oktober plaats op de Heiligenbergerweg bij de Lock- horsterweg. De bromfietster mej. M. v G. uit Leusden kwam ten val De bestuurster liep een hersenschudding en geringe verwonding op De brom fiets werd licht beschadigd buiten verantwoording van de redaktie In Wouw (N.-Br.) wordt een argeloze sportvlieger op 500 m. hoogte geramd door een straaljager. Van de man en zijn machine zijn vormeloze resten over. Maar daarom niet getreurd, want ik lees in de krant van 25okt jl „Vol gens een zegsman van de Ned. Lucht macht" mag" een Phantom straaljager boven het betrokken gebied op 500 m. hoogte vliegen. Daarmee is de mili taire kous af. Het militaire brein dat deze vlieghoogte boven het dorp Wouw en omstreken heeft uitgedokterd toont zich kennelijk niet aansprakelijk en gaat „unverfroren" over tot de orde van de dag, want er volgen uitgebreide details over de beschadigingen aan de straaljager en er wordt zelfs geen krokedilletraan gelaten voor het slacht offer. Mij lijkt: Het militaire brein is niet alleen niet aansprakelijk, maar kenne lijk ook niet (meer) aanspreekbaar. Want voor mij persoonlijk is het vol komen onbegrijpelijk dat noch het ge meentebestuur van Leusden, noch de burgerij ook maar een enkel woord van protest laat horen over de meer dan schandalige manier waarop door Soes- terberg het leefklimaat van onze ge meente wordt geattaqueerd; dag in, dag uit, urenlang door zeer laag overvliegende straaljagers, die uitge sproken het plan Rozendaal als vlieg- baken schijnen uitverkoren te hebben Steeds wordt de frequentie opgevoerd Is er werkelijk niets meer te doen tegen deze pestilentie? Of zou men moe ten constateren dat men in Nederland in dit opzicht onder een militaire dic tatuur gaat leven? H. Scholten Dordogne 24 Leusden C. Tel. 2087 Onderstaande brief werd toegezon den aan burgemeester, wethouders en gemeenteraadsleden, aan pastores en artsen, aan kerkelijke groeperingen, politieke partijen en vakverenigingen. De brief is evenwel ook bedoeld voor elke belangstellende inwoner van Leus den. Daarom richt het I.K.V. zich langs deze weg tot alle Leusdenaren. „Kernenergie, wat weten we er ei genlijk van?" Deze titel, die onlangs stond boven een interview met dr. ir. E. T. Ferguson, natuurkundige en toe- komstverkenner bij Philips, zouden we willen geven aan een voorlichtings avond over de energie-problematiek in het algemeen en de kernenergie in het bijzonder. Aangezien dit onderwerp momenteel zeer aktueel is en belang rijk, heeft de Werkgroep van het Interkerkelijk Vredesberaad afd. Leus den gemeend er goed aan te doen deze avond voor hun mede-Leusdenaren te organiseren. Deze voorlichtingsavond zal plaats hebben op woensdag 13 november 1974 om 20.00 uur in het Kerkelijk Cen trum aan de Asschatterweg te Leus den C. De algemene leiding van deze avond berust bij onze plaatsgenoot drs. W. Boelhouwer. Na twee korte filmpjes zullen 3 deskundigen elk hun eigen visie verwoorden Ir E. J Tuininga de heer E Wasch en ir. P. Brand hebben wij hiervoor bereid gevonden. Na de pauze zal er ruime gelegenheid zijn voor vragen en diskussie. Dr. Ir. Ferguson is een van de 23 deskundigen die een Bezinningsnota op stelden, welke door 33 anderen werd onderschreven. Volgens dr. Ferguson bevinden we ons momenteel in een „welles - nietes" diskussie, waarvan aan de ene kant staan de Samenwer kende Elektriciteits Produktiebedrij- ven (SEP) en aan de andere kant ver ontruste individuen en aktiegroepen We moeten trachten te komen tot een open en vruchtbaar gesprek in een niet gepolariseerde sfeer, aldus Fer guson. De I.K.V -werkgroep hoopt dat dit ook zal gebeuren op deze voorlich tingsavond, waartoe zij alle Leusde naren hartelijk uitnodigt. Met name zij die in de politiek, op kerkelijk en sociaal gebied een leidende funktie hebben. Wij hopen u en velen van uw groep/ partij/ vereniging/ en ie der die belang stelt in dit probleem op deze avond te mogen begroeten. De I.K.V Werkgroep Leusden. kontaktadres: Wilgenlaan 30. tel.: 03496 - 1327, Leusden-C. Mag ik langs deze weg u allen heel hartelijk bedanken voor de prachtige kado's, die ik op de feestavond van de 10.000 ste oppas mocht ontvangen. Het werd een automatische wasmachine, fantastisch! Bloemen en een album met handtekeningen van al de familie's, waar we in de loop der jaren hebben opgepast of nu oppassen. Tevens kun nen er de foto's, die zaterdagavond gemaakt zijn, ingeplakt worden: dus zal ik een blijvende herinnering hebben aan deze mijlpaal. Dit album krijgt een ereplaatsje. en ik zal er zeker vaak in bladeren! Mede namens mijn man, die vern werd met een hem zo geliefd roker, ook de jongelui nogmaals zéér hartelijk dank' C. Deenik-van Gr* LEUSDEN/CENTRUM - WoensJ 6 november zal om 20.00 uur i Raadszaal een vergadering gehouj worden voor de Gemeenschappen Schoolraad voor het Openbaar Ondfl wijs Gemeente Leusden. De agecl ziet er als volgt uit: 1 Opening 2. Notulen 3. Mededelingen 4. Ingekomen stukken 5. Nota landbouw 6. Stichting derde openbare basj school in Leusden-centrum 7. Vragelijst voor sollicitanten n functie Hoofd van bovengenoej school 8. Benoemingsprocedure 9. Aanwijzing leden van benoemitgj commissie 10. Besteding ouder- of schoolfcd 11 Rooster van aftreden (art 4J H.R.) 12. Commissie Onderwijs 13. Behandeling begeleidingsbrief(j meente begroting inzake ondeit 14. Wat verder ter tafel komt. 15. Rondvraag 16. Sluiting LEUSDEN - Op de laatste vergade ring van de CML-werkgroep bestem mingsplannen is één punt uit de dis kussienota „Uitgangspunten, randvoor waarden en doelstellingen' ^andeorde gekomen. De andere punten moesten wegens tijdgebrek voorlopig onbespro ken blijven. De werkgroep voltooide in juni van dit jaar de behandeling van deze nota. Bijna vier maanden zijn sindsdien ver streken. Op 16 oktober heeft het college van burgemeester en wethouders door middel van een zee. duidelijk overzicht aangegeven met welke wijzigingen zij wel of niet (en waarom niet) akkoord kan gaan. In de begeleidende brief stellen b en w. dat, na het verschijnen van de definitieve nota, waar nodig de tekst van het programma van eisen voor de tweede fase en de respectievelijke deelnota's zullen worden aangepast. De definitieve nota zal omstreeks 1 no vember a.s. verschijnen en ter infor matie aan de gemeenteraad worden aan geboden Op een groot aantal punten zijn door het CML voorgestelde wijzigingendoor b. w. overgenomen. Er bestaat een redelijke mate van overeenstemming tussen de opvattingen van de gemeente en die van het CML. Toch blijven er onzes inziens ver schillende punten waarover de menin gen van het college en het CML duide lijk uiteenlopen Door deze verschillen in opvatting in kort bestek de revue te laten passeren menen wij een bijdrage te leveren aan de diskussie. ATTRAKTIEF WOONGEBIED Allereerst het belangrijke uitgangs punt 3.9. Hierin wordt gesteld dat Leusden door meerdere bevolkings groepen als attraktief woongebied wordt beschouwd. B en w. stellen dat dit een feit is waar rekening mee moet worden gehouden. Het CML stelde daarentegen in haar overwegingen dat dit punt geheel dient te vervallen omdat het kan inhouden dat voor bepaalde groe pen niet en-voor andere groepen wel gebouwd gaat worden. Met name de fi nancieel minder draagkrachtigen zou den dan de dupe worden. Daarnaast speelt het onzes inziens eveneens een rol dat het vaststellen van een feit wèl een uitgangspunt kan zijn, maar dat dit geenszins hoeft te betekenen dat hieraan automatisch een konsekwentie verbonden wordt. Met andere woorden de konstatering dat Leusden een attractief woongebied is mag niet inhouden dat daarom gebouwd wordt. BOUWTEMPO Een tweede belangrijk punt treffen we in de randvoorwaarde 4.1, waar het aan te houden bouwtempo aan de orde komt Overschrijding van dit tempo mag volgens b en w. slechts plaats vinden na aanwijzing door een hogere overheid en/of na een onderzoek waar uit de noodzaak blijkt Het CML stelt daar een principieel andere visie te genover, n 1 alléén overschrijding na aanwijzing en onderzoek. Het standpunt van b. en w. houdt in dat bijvoorbeeld de gemeenteraad een onderzoek kan instellen en vervolgens tot overschrijding van het in het streef- plan voorgestelde bouwtempo kan be sluiten De raad zou hiermee een be sluit kunnen nemen dat volledig in strijd is met het van hogerhand ge voerde beleid betreffende de ruimte lijke ordening De formulering van het CML sluit dit uit en houdt vast aan de hogere overheid; zij moet haar aanwijzing het bouwtempo te overschrijden baseren op een onderzoek dat de noodzaak aan toont Hiermee is de groei van de ge meente principieel een aan de hogere overheid toegekende taak geworden. Overigens behoeft onzes inziens niet alleen overschrijding maar ook achter blijven in bouwtempo in deze beschou wing thuis. Het is niet de plicht van een gemeente om een daartoe bestemd ge bied vol te bouwen. RENTABILITEIT Van een geheel ander karakter zijn de standpuntsverschillen over de ren tabiliteit In hun doelstelling 7.4.2. menen b. en w. dat bij de spreiding van het voorzieningenpakket de ren tabiliteit (bedrijfseconomisch en maat schappelijk) een rol moet spelen. Het CML wil elke relatie met rentabiliteit vermijden, en was van mening dat dit pas een rol moet spelen wanneer over realiseerbaarheid gesproken wordt, dus bijvoorbeeld in een programma van eisen. WERKEN Een projektdoelstelling waarover het laatste woord beslist nog niet gesproken is, behelst de omvang van het aantal arbeidsplaatsen ten opzichte van de totale beroepsbevolking. De gemeente gaat uit van een minimum van 50%. Het CML waarschuwt voor een mogelijk ongunstige invloed van een beperkt aan tal arbeidsplaatsen op het verkeers aanbod. Het feit doet zich echter voor dat een deel (misschien zelfs wel de helft van het totaal) van de arbeidsplaatsen in Leusden zijn en worden bezet doorniet ingezetenen. Dit betekent dat veel meer dan 50% van de Leusdense beroeps bevolking buiten Leusden werkt. Op de ze manier ontstaat een intensief woon werkverkeer. Overigens is het jammer dat in de nota Uitgangspunten enz. slechts met percentages is gewerkt; absolute getal len, zoals die in de aanvulling op de deelnota Werken voorkomen, geven veel beter de orde van grootte aan Tenslotte moet nog worden opge merkt. dat inmiddels bij de bespreking van de deelnota Werken de opmerking is gemaakt dat zo mogelijk op een aantal arbeidsplaatsen van meer dan 50% van de totale beroepsbevolking zou moeten worden aangestuurd VERKEER EN VERVOER Stonden in de diskussienota geen projektdoelstellingen waar het de voor bereiding en de realisering van open baar vervoer betrof, het CML heeft twee doelstellingen (8.6 7 en 8 6.8.) in deze zin toegevoegd. De eerste houdt in dat bij het ontwerpen van ruimtelijke plannen meteen aan het gebruik van het openbaar vervoer de hoogste priori teit moet worden toegekend. B en w stellen voor om hoogste in prioriteit te wijzigen. Dit lijkt in eerste instantie slechts een taalkundige kwes tie, het is echter een principieel ver schil. De CML-formulering is bindend: waar het de totale verkeers- en ver- voersstruktuur betreft, moet openbaar vervoer nummer één zijn. Het stand punt van b en w is veel minder princi pieel en laat in het midden hoe hoog die prioriteit dan wel is Misschien kunnen b en w aangeven hoe hoog de prioriteit van openbaar vervoer is? Toch is dit punt zeer belangrijk omdat de totale vervoers- en verkeersstruk- tuur bijvoorbeeld in direkte relatie staat met de mogelijkheden werkgele genheid aan te trekken. Een ander voor beeld: Zuiver theoretisch kan zelfs ge steld worden dat zonder goed openbaar vervoer elke verdere uitbreiding van Leusden-C. ongewenst is. De ander door het CML toegevoegde doelstelling betreft het, tenminste ge lijktijdig met het gereedkomen van de overige onderdelen van het plan, te kreëren openbaar vervoer. De opvatting van b. en w. dat de ge meente hierin geen zeggenschap heeft omdat het (semi-)overheids- en parti culiere ondernemingen betreft is niet onjuist. De gemeente kan echter wel initiatieven nemen, zij hoeft niet af te wachten, en kan, zoals zij in de deel nota verkeer en vervoer stelt in een samenwerkingsverband met de betrok ken (streek-)vervoerders een zeer ak- tief beleid voeren Op deze wijze kan aan de CML-doelstelling zeer goed gestalte worden gegeven. DIVERSE ANDERE PUNTEN Overigens moeten toch ook enkele kleinere punten genoemd worden. Zo menen b. en w. dat een bepaalde objektdoelstelling te idealistisch is. Wij dachten dat een doelstelling nooit te ide alistisch is, wel kan zij niet-realiseer baar zijn. Een ander puntje is de term terrein- type. Deze term houdt in de nat| wetenschappelijke betekenis woord het totale fysische en 1 gische milieu in, en als zodanit-| vegetatie, grondwaterstand en b gesteldheid. Toevoeging van dejj wooden is overbodig. Bij de projektdoelstellingen gesteld dat bij de uitbreiding vanL< den gelet moet worden op eigende en pachtverhoudingen, om te voorkc dat de bedrijfsvoering op resten delen van agrarische bedrijven onE lijk wordt. Deze doelstelling ma boer bescherming bieden en moet ren tot een zeer voorzichtig en el wichtig grondaankoopbeleid. De doelstelling dat naar een e' wicht tussen wonen en werken e worden gestreefd is vreemd zeker gezien het commentaar vanl w. dat het hier de spoedige vent lijking van werkgelegenheid bel' Het ware beter de doelstelling da: zodanig te formuleren. Natuurlijk waren dit slechts punten uit het 11 pagina's omval! commentaar van b. en w. op de het CML voorgestelde wijzigingen zich verder in deze materie wil diepen kunnen wij aanraden de v« deringen van de werkgroep Bes! mingsplannen bij te wonen. De cussienota, evenals de deelnota's behoeve van het op te stellen progr ma van eisen zijn op het gemeend tegen vergoeding verkrijgbaar. IV LEUSDEN - Op instigatie van de Raad van Europa is het jaar 1975 uitgeroepen tot Europees Monumenten- jaar (M75). De opzet hiervan is om onder het motto „Een toekomst voor ons verle den" door tal van activiteiten belang stelling te wekken voor de architec tonische rijkdom en het unieke steden schoon van Europa welke worden be dreigd door verwaarlozing, sloop en ondoordachte restauratie. In ons land is de organisatie van het monumen tenjaar in handen gelegd van de „Stich ting Nationaal Comité Monumenten- jaar 1975", onder erevoorzitterschap van Z K.H. Prins Claus. Aangezien het Nationaal Comité de oprichting van provinciale comité's heeft aanbevolen hebben Gedeputeerde Staten, teneinde de activiteiten in het kader van M75 in de pfovincie Utrecht te stimuleren, te coördineren en zo nodig zelf te'or ganiseren, de totstandkoming bevorderd van het „Provinciaal Comité Utrecht Monumentenjaar 1975" onder voorzit terschap van Mr. P. J Verdam, Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht. In ieder land heeft de Raad van Eu ropa drie projecten gekozen waarop bij - zondere aandacht zal worden geves tigd om internationaal te tonen, wat er door samenwerking tussen overheid en particulier initiatief tot stand kan komen. Die projecten omvatten voor beelden van zeer uiteenlopende aard, zoals, kerken en woonhuizen, poorten en pakhuizen, torens, raadhuizen telen, molens, boerderijen, martij )0, nen en stads- en dorpsgezichte! Nederland zijn uitgekozen activit in Amsterdam, Middelburg en Or (Drente). In Leusden komt een groot au yj verspreid gelegen - monumenteo Het gemeentebestuur heeft in hetl van het Monumentenjaar beslotefli te werken aan de organisatie «i tel of meer fietstochten langs die b menten. De datum daarvan zal iQ' leg met het provinciaal comité** vastgesteld (vermoedelijk mei 1 De werkgroep voorlichting val Comité Milieuzorg Leusden zal decembernummer van het CML- naai uitvoerig aandacht schenken» in Leusden aanwezige monurtr ia ZWITSERS FESTIVAL! IN MOTEL MAARSBERGEN Vleesfondue van 15.- voor 10.95 Een halve fazant met Zwitserse veenbessen en 13,50 Inl tel 03433 |q Woudenberg# rJp Maarsbergen

Leusder Krant | 1974 | | pagina 10