aadsfrakties pleiten voor snelle ealisering van de sociale woningbouw Plan voor verbinding Leusden/Z. en Centr. He aandacht oor veiliger erkeer Leusden krijgt gemeentelijk informatiecentrum Verschillende commissie vergaderingen openbaar ploegtapijt Geen wijkraden ff' TUSSEN le EN 2e FASE MAG NIET TE GROOT WORDEN: OPENBAAR VERVOER NATUURLIJK Moeilijkheden door concessies busmaatschappijen LUiil Verkeerslichten voor Hogeweg in 1976 Bestemmings plan Achterveld is op komst VOORTGEZET ONDERWIJS IN LEUSDEN Hl. van den Berg (KVP) Dealer: LIESHOUT Woninginrichting - Meubelen LEUSDER KRANT verzoeken om in overleg met het C. M L en de werkgroep bestem mingsplannen het plan ,,Claverenblad" waarin voor een groot gedeelte sociale woningbouw is geprojecteerd er uit te lichten en in de vermelde proce dure te brengen om op deze wijze het grote aantal woningzoekenden in de sociale sector niet de dupe te laten worden van de intrekking van de 2e fase. EUSDEN - Vrijwel alle raadsfrak- hebben in hun algemene be dwingen een lans gebroken voor 5 snelle bouw van woningen voor :,jer draagkrachtigen. Men drong rbij aan op een vluggere kontinue- van de bouw tussen de eerste en de tweede fase. Zoals het zich laat aanzien, zal er een ,,gat stian" in deze woningbouw door de inging, die de tweede fase heeft elopen. Uit de algemene beschou wen haalden wij de volgende pas- met betrekking tot dit onder- DE KVP eo even belangrijk volgend en min ueer ook aansluitend punt is de igbouw. Hierbij gaan onze ge len vooral uit naar waar dit de le woningbouw betreft Voor deze van welzijn wordt de grootst elijke aandacht en inventiviteit ge ld van het college en ook van de Er is namelijk nog steeds een grote woningbehoefte in de sek- ran de woningwetwoningen, die imd zijn voor de jongelui in onze rente De KVP denkt hierbij met aan de oorspronkelijke bevol- in het voormalige Hamersveld iral ook aan vele tientallen jonge sn die wachten op toewijzing van luis in Stoutenburg en zeker ook öterveld es! in] vei iet in de redaktie) Wanneer deze oorspronkelijke bevolkingsgroepen vergeten of tekort worden gedaan, dan geschiedt toch groot onrecht t.o.v. groepen van men sen, die hier vaak reeds vele gene raties wonen en werken. Wanneer mocht blijken dat het col lege dienaangaande niet spoedig met concrete plannen komt, dan zal de KVP zeker proberen met een initiatief te komen ter leniging van de nood die hierin bestaat bij vele jonge mensen. Waarbij dan waarschijnlijk ten over vloede, nog gesteld dient te worden dat deze woningwetwoningen beschik baar dienen te komen tegen betaal bare huren, wat voor onze fraktie in houdt dat dit momenteel de f. 200,00 per maand niet al te ver te boven mag gaan. Doorpratend over woningbouw, wil len wij, gezien de opdracht die gemeen te Leusden als groeigemeente gekregen heeft, kortelings nog geruggesteund door een uitspraak van waardering uit de 2e Kamer, bij het college toch benadrukken dat o.i. de 2e fase, in welke vorm dan ook gerealiseerd, geen verder uitstel meer gedoogd. De door de gemeente reeds lange tijd geleden aangekochte gronden, wor den mede gezien de huidige hoge ren testand, schrikbarend snel duurder Dit zal dan weer tot gevolg hebben dat de kavelprijzen moeten gaan stijgen. Gezien de huidige stichtingskosten van huizen een moeilijk verteerbare zaak, Waar het sociale woningbouw betreft dienen we dan ook zonodig te ver zoeken om een versnelde procedure. KUIJPERS -(Lijst 6). Uw zorg betreffende de huisvesting van gezinnen met lagere inkomens, bejaarden en alleenstaanden wordt door ons volledig gedeeld. Blijkens Uw bij lage III zouden er op 1 juni 1974 ruim 600 woningen met een maximum huur prijs van f. 300,00 per maand nodig zijn. Bovendien nog eens 135 woningen met een huurprijs tussen f. 300,00 en f. 350,00 per maand en dan ook nog eens 25 bejaardenwoningen. Bij elkaar zijn dat al 760 woningen in de sociale sector, n.b. ruim een vol bestemmingsplan. Wij wezen er al op, dat er gedurende de komende 2 jaren voor deze woningzoekenden in Leusden geen uitzicht op een voor hen betaalbare woning komt en dat het aantal woningzoekenden gedurende die 2 jaren nog ongeveer zal verdub belen. We hebben voor het gemak de alleenstaanden (zie Uw aanbiedings brief bij werkgelegenheid) nog maar buiten beschouwing gelaten. Maar die zullen toch ook een onderdak moeten hebben. Alles bijeen een troosteloos uitzicht. Hoe staat Uw college tegen over de z.g. eigenbouwers? Wij me nen, dat er destijds een aanvraag werd ingediend voor 14 eigenbouw- woningen in Achterveld. Onze vraag is hoe staat het daarmee? Er zouden bij gunstige beschikking weer 14 wo ningzoekenden van de lijst kunnen wor den afgevoerd. Gaarne hierop Uw ant woord. Omtrent de huisvesting nog een aan tal opmerkingen: - In de toekomst dient slechts ge bouwd te worden voor eigen behoefte van gemeente en evt. regio. En niet voor huizenzoekers uit het gehele land waardoor wél deze huizenzoekers- doorverkopers, makelaars en project ontwikkelaars er beter van worden doch nie) de gemeente en haar inwo ners - Dat betekent dus ook bouwen door kleine bouwteams, liefst plaatselijk of regionaal en met een bepaling in het bestek, dat een gedeelte van het personeel uit eigen gemeente of uit de regio moet komen. Daardoor wordt plaatselijk werkgelegenheid gescha pen. - Hoewel de openbare aanbesteding regel dient te zijn zal voor de plaat selijke aannemers de mogelijkheid be zien moeten worden op welke wijze zij ook aan de bak kunnen komen. AR/SGP. Over dit onderwerp is het afgelopen jaar heel wat te doen geweest. De vertraging die is ontstaan in de rea lisering van de tweede fase geeft thans wel de meeste problemen. Dat dit extra inspanning vraagt van het ge meentebestuur en de betrokken amb tenaren lijdt geen twijfel Aan de andere kant zijn wij blij dat over het Valleikanaal niet zal worden gebouwd. Hoewel de continuering in de opler vering van woningen door B W centraal wordt gesteld, hebben wij de indruk dat in het in de toelichting ver melde schema tussen de ontwerpfase en de vaststellingsfase een vrij lange periode is opgenomen om het gehele plan tot in de details af te ronden. W ij vragen ons af of de mogelijkheid aanwezig is om van een grof plan voor'de tweede fase slechts een deel te verfijnen waar met het bouwen kan worden begonnen. Dit zou wel licht een aanzienlijke tijdsbesparing PROGRESSIEF LEUSDEN Na een half jaar van intense acti viteit van de betrokken gemeentelijke diensten, de adviseurs en het C.M.L., waarvoor wij alle respect en waar dering hebben, blijken wij echter een half jaar reeds op het werkschema ten achter te zijn. De programma- fase zou immers eindigen per eind september 1974. Bij een vlot verloop zal nu misschien eind maart 1975 kunnen worden gehaald Dat het werk schema van de aanvang af te krap was gesteld, is nu wel duidelijk ge worden Men behoeft werkelijk geen al te groot zwartkijker te zijn om te be denken, dat het „gat." dat gaat val len tussen einde eerste fase en start tweede fase ongeveer twee jaar zal zijn. In 1975 worden de laatste wo ningen van de eerste fase opgeleverd, begin 1977 zal met de bouw van de eerste woningen van de tweede fase kunnen worden aangevangen. Continuering van de oplevering van woningen wordt door U centraal ge steld De verwachting is gewettigd, dat daartoe het verleidelijke instru ment: artikel 19 vande Wet opde Ruim telijke Ordening - het vaak ten on rechte als breekijzer gehanteerde wa pen uit het arsenaal der W. R.O. - weer uit het vet zal worden gehaald Nu reeds verklaren wij, dat zulks ongewenst is en slechts eventueel aan vaardbaar voor een overbruggings periode van b.v. één jaar, en od ten minste een goedgekeurd en openbaar gemaakt schetsontwerp van de tweede fase, en dan nog slechts als dit dient ter leniging van de woningnood in de goed koopste sector ten behoeve van de regionale woningzoekenden CHU ,,Ook de bouw van woningen voor gezinnen met lagere inkomens heeft onze aandacht". BURGEMEESTER. Burgemeester van der Post: ,,Het ,,gat" in de woningbouw tussen eerste en tweede fase moet zo klein mogelijk worden gehouden. Dat hoeft beslist geen periode van twee jaar te zijn. In de eerste plaats is soelaas nodig in de woningwet-sektor. De Woning stichting Leusden wil dat ook. De drang is groot genoeg. Als iedereen er vol doende begrip voor heeft, kan het gat zo klein mogelijk worden gehouden. ,,Er zal zoveel mogelijk haast worden gemaakt om zo spoedig mogelijk met hej eerste plan van de tweede fase te kunnen beginnen. Zoals bekend is dat het plan ,,Claverenblad", dat bestemd is voor sociale woningbouw. Per bus naar Leusden-Zuid. Mag je nou instappen of moet je er uit (van de redaktie) LEUSDEN - De raadsleden hebben in de afgelopen dagen bij het college sterk aangedrongen op verbetering van het openbaar vervoer tussen Leusden/C. en Achterveld en tussen Leusden/C en Leusden-Zuid. Burgemeester Van der Post was het volkomen met de raads leden eens, maar Leusden heeft het niet alleen voor het zeggen. Voor Achterveld is het moeilijk om de twee-uursdienst 's avonds om te zetten in een hogere frekwentie, omdat het vervoersaanbod op deze verbinding niet hoog genoeg ligt, maar het zal opnieuw bij de des betreffende instanties en busmaat schappij aan de orde worden gesteld. De verbinding Leusden-Centrum met Leusden-Zuid zou misschien gereali seerd kunnen worden door een tussen oplossing. In verband met het feit, dat twee busmaatschappijen in dit ge - bied opereren, wil het college voorstel len om de VAD een lijn te laten ope nen tussen Leusden-Centrum en Amersfoort via Leusden-Zuid Geen gewone lijndienst, want men mag alleen maar uitstappen. Dat betekent, dat men vanaf Leusden-Centrum naar Leusden/ Zuid kan reizen per bus, daar mag men dan uitstappen, maar passagiers voor Amersfoort mogen niet instappen. Wil men terug naar Leusden-Centrum dan kan dat De bus vanaf Amersfoort rijdt ook terug via Leusden-Zuid en dan mag men alleen instappen, niet uitstappen, (behalve waarschijnlijk op het eind punt Hoe het ook zij, een nogal omslachtige wijze van reizen per bus, wat ook niet zo aantrekkelijk zal blijken te zijn. En dat, terwijl het openbaar vervoer zo gepropageerd wordt. De raadsleden waren er ook duidelijk niet gelukkig mee en de heer Reichert (Progressief Leusden) stelde voor om - mede in verband met het nogal merkwaardige wegenstelsel van Leusden/Zuid (moei lijk voor een gewone bus) - pen lijn dienst te openen tussen Leusden-Cen trum en -Zuid met een minibus. Wel licht dat dit dan voor een groot deel op de schouders van de gemeente komt te rusten. Burgemeester Van der Post vond het wel een aantrekkelijk, maar een wellicht ook erg kostbaar idee. Hij beloofde in ieder geval deze suggestie in gedach ten te zullen houden. II 1 1 1 MM *T. -*L r ■M öfl Die USDEN - De Lockhorsterweg zal afzienbare tijd een fietspad en, waardoor de VVD-fraktie ein- een al lang gekoesterde wens irvulling ziet gaan. Het idee van !VP-fraktie om de burg in de torsterweg te verbreden in iDd met de gevaarlijke situatie laatse, kon niet de goedkeuring Ie andere raadsleden wegdragen, ander voorstel, het aanleggen van (houten) fietsbruggetje naast de uode brug kreeg ieders instem- Maar iets dergelijks had - zo de heer Van der Berg (KVP) ook de KVP in gedachten, loet in ieder geval iets gebeu- aan deze bijzonder gevaarlijke voordat er doden vallen. Trekerweg zal niet worden re- roeerd. Het college aOht dit niet i2S lelijk in verband met het in- ea van verkeersbeperkende maat- Daardoor wordt een verbete- ■an de Ooievaarshorsterweg ech- fel een noodzaak. De gedachten hierbij ook uit naar de aanleg toeristisch fietspad, zoals door de KVP was voorgesteld, maken van een ongelijkvloerse iog Groene Zoom/Noorderin-slag in haalbare zaak, zo vertelde je, rit) bte uit Or burgemeester van der Post de heer van de Berg, die dit voorstelde in zijn algemene beschouwing. De vei ligheid van het verkeer zal zoveel mogelijk worden bevorderd door mid del van goede verkeerslichtinstalla- ties, de aanschaf van radar-apparatuur voor het opsporen van snelheidsover treders en het installeren van rood- licht-camera's inde verschillende ver keerslicht-installaties. De aansluiting van Leusden op Rijks weg 28 baart iedereen zorgen. Ver schillende raadsfrakties hadden dit punt in hun algemene beschouwing opgeno men. Ook de zwarteweg binnen de be bouwde kom kroeg de aandacht van de raad, wellicht dankzij de aktiviteit van de Zwartewegbewoners, die de raadsleden vorige week het pasver- schenen Knalgroen-rapport aanboden, waarin een oplossing staat aangege ven om het zware verkeer om de be bouwde kom te leiden De heer Klun- der Nijland bepleitte deze oplossing, een omleiding via de Centrumweg, de Groene Zoom en een deel van de nog aan te leggen Noordelijke Randweg. Over de S 10 is nog weinig mee te de len. Er is nog niets over bekend, zo vertelde wethouder Wagenaar. De doortrekking van de Noorderin slag over het Valleikanaal is nog steeds in studie. De KVP-fraktie betwijfelt het nut van die doortrekking. Doortrekking over het Vallei kanaal van de Noorderinslag, ja of nee? Burgemeester Van der Post deelde dinsdagavond mee, dat de plannen voor de omleidingsroute Groene Zoom, Noordelijke Randweg naar de Horster- weg besteksklaar ligt. De raadsleden hadden aangedrongen op een versnelde uitvoering van deze plannen. Burge meester Van der Post voorzag geen grote moeilijkheden meer. Het wachten is op de aankoop van nog één stukje grond, maar dat is niet meer van lange duur, aldus de heer Van der Post, zodat de bewoners van de Hamersveldseweg en de Zwarteweg in ieder geval binnen afzienbare tijd verlost zullen worden van het zware vrachtverkeer door hun straat De aansluiting van de nog te reali seren Noordelijke Randweg op Rijks weg 28 is momenteel in studie. De des betreffende partijen zijn het eens over de oplossing, maar deze wordt nu doorgelicht op alle konsekwenties. Wij hopen dat er spoedig uitsluitsel komt. De aanleg van de Noordelijke Randweg zal een argument temeer zijn om de aansluiting zo snel mogelijk te reali seren, aldus de voorzitter in antwoord op desbetreffende vragen, onder meer van de heer Klunder Nijland. (Van de redaktie) STOUTENBURG - Burgemeester van der Post deelde mee. dat op de begro ting voor 1976 van de gemeente Amers foort een post zal worden gezet be stemd voor de aanleg van een ver keerslicht-installatie op de Hogeweg. Dit naar aanleiding van vragen tijdens de algemene beschouwingen. (Van de redaktie) LEUSDEN - Het gemeentebestuur van Leusden heeft een enorme om mezwaai gemaakt ten aanzien van de openbaarheid van raadscommissie- vergaderingen De fraktie van Pro gressief Leusden maakte ook dit jaar in haar algemene beschouwing dit punt weer aktueel. Terwijl vorig jaar het gemeentebestuur resoluut deze vorm van openbaarheid weigerde, stelt ze nu voor om bepaalde commissie's o- penbaar te laten zijn. Deze commis sie's zijn Midden- en kleinbedrijf, onderwijs, agrarische commissie en de commissie Beroepsschriften en Strafverordening. De raad zal hiertoe nog een voorstel ontvangen. De raadsleden waren verbaasd over deze ommezwaai, maar vooral Pro gressief Leusden was blij met deze beslissing, die overigens nog door de raad moet worden goedgekeurd. De meeste raadsfrakties hadden ech ter bezwaar tegen het openbaar maken van de vergaderingen van de commis sie Beroepsschriften, omdat hier vaak persoonlijke zaken aan de orde zijn. De heer Van Spaendonck (P.L.) was blij met de beslissing van het college verschillende commissies openbaar te maken. ,,Uw voorstel gaat verder dan wij hadden gehoopt," zo vertelde hij het college, maar wees er op, dat de commissie Ruimtelijke Ordening eigenlijk ook openbaar dient te zijn, indien deze de deelnota's tweede fase behandelt, die reeds eerder in het CML aan de orde zijn geweest, waar door de geïnteresseerden de hele ma terie op de voet kunnen blijven volgen. Burgemeester Van der Post kon met deze suggestie meegaan. Ten aanzien van de commissie Beroepsschriften werd voorgesteld deze openbaar te laten zijn, als de commissie daar zelf mee instemt. POLLUX „Het is niet te hopen, dat het een teckel is, die als politiehond is vermomd." (Van de redaktie) LEUSDEN - Het ziet er voorlopig niet naar uit, dat woonkernen zoals Achterveld en Leusden zijn wijkraden 'zullen krijgen. Het meerendeel van de Leusder raad stond afwijzend tegen het voorstel, dat Progressief Leusden in haar algemene beschouwingen naar voren bracht. Burgemeester van der Post: ,,Het college is al enige tijd bezig met het stimuleren van de op richting van wijkverenigingen. In de praktijk kunnen daar goede resultaten mee bereikt worden. We kunnen ons afvragen of in die situatie wijkraden wenselijk zijn, temeer omdat wijkra den bedoeld zijn voor een wijk van 20.000 of meer inwoners." (Van de redaktie) LEUSDEN - Het nieuwe ontwerp- bestemmingsplan voor Achterveld - dat nog steeds niet is verschenen, maar waar met smart op wordt gewacht - was in verschillende algemene be schouwingen onderwerp van bespre king. Veertien eigenbouwers uit Ach terveld, die graag willen bouwen aan de Kon. Julianaweg, willen nu graag wel een uitsluitsel hebben over hun kansen om daar hun eigen huis te mogen neerzetten, zo stelde de heer Kuijpers Burgemeester van der Post zei begrip te hebben voor dit onge duld ,,Er wordt erg hard aan het bestemmingsplan Achterveld gewerkt en wij hopen dat de afronding binnen een redelijke termijn zal kunnen plaats vinden, zodat de eigenbouwers in Ach terveld meer ruimte kunnen krijgen". (Van de redaktie) LEUSDEN - Doordat het Eemland- college van plan is een dependance in Leusden te vestigen, is de kans op voortgezet onderwijs in de gemeente groot. Toch blijkt het wel of niet rea liseren van voortgezet onderwijs geen gemakkelijke zaak. De raadsleden waren het er onderling nog niet erg over eens. Vooral de leerlingennormen vonden de raadsleden erg hoog. Het is dan ook zaak, dat alle betrokken par tijen samen gaan werken om tot een school te kunnen komen. Een samen werkingsschool LEUSDEN - Het gemeentebestuur gaat binnen afzienbare tijd een infor matiecentrum inrichten. Met dit ant woord van wethouder Wagenaar op een desbetreffende vraag van KVP en voor al van de VVD-fraktie, wordt VVD wel snel bediend. Iets wat KVP-frak- tievoorzitter v. d. Berg wel verbaas de. Overigens is een informatiecen trum voor Leusden een bijzonder nut tige zaak en al eerder bepleit door andere frakties in vorige begrotings vergaderingen Toen nog zonder re sultaat. Wethouder Wagenaar over dit centrum: ,,We moeten trachten om een zo groot mogelijk gedeelte van de inwo ners van Leusden bij het dagelijkse gebeuren ten aanzien van plannen, voorstellen, nota's en studies te be trekken. Het is daarom noodzakelijk gebleken dat een voorlichtingsbege- leidings- en/ of informatiecentrum wordt ingericht, waar het CML ook over kan beschikken. De bedoeling van dit centrum is, dat de mogelijk heid en behoefte naar voorlichting en informatie zo optimaal mogelijk wordt gerealiseerd. Wij stellen ons voor een ruimte ter beschikkin g te stellen, waarin kaarten, plannen, schetsen, overzich ten, voorlichtingsmateriaal e.d aan borden en wanden tentoongesteld wor den, terwijl voorlichting kan worden gegeven en uitleg kan worden gevraagd. missieleden, informatie en voorlich ting geven aan iedereen die daar be hoefte aan heeft. Dit kan zowel overdag als 's avonds gebeuren Hieraan moet natuurlijk een goede publiciteit voorafgaan. Wij dach ten op deze wijze te kunnen bijdragen aan een zo groot mogelijke openheid en voor-informatie. U kunt over dit onderwerp zeer spoedig nadere mede delingen bereiken", aldus wethouder Wagenaar in antwoord op vragen van de VVD-raadsfraktie. Het college komt hiermee ook tege moet aan de wens van de fraktie van Progressief Leusden om een betere verstandhouding tussen overheid en burgerij te bevorderen. Wethouder Wagenaar In deze ruimte moet men kunnen vergaderen, diskussieren over de op dat moment aktuele onderwerpen. Zo nodig kunnen de daarvoor in aanmer king komende personen zoals deskun digen, ambtenaren, raadsleden, com- Hamersveldseweg 16-22, Leusden-C. Telef. 3418 en 1331.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 11