Uitspraak kort geding tegen bouw noodwinkelcentrum op 31 okt a.s. r. Reichert„Leusden bouwt en eenheidsworst, waarmee de werkgelegenheid niet is gediend" Oogstda n kfeest met prachtige decoratie "V ■lÉUSPEN schreeuwt om meer winkels ROGRESSIEF LEUSDEN CONTRA REPETITIE-BOUW SCHOLEN PRIJS VOLGENS P.L TE HOOG RAADSLID H0LL: „PRIJS IS REDELIJK, MAAR WE MOETEN AF VAN DIT SOORT SCHOLEN" T- AGENDA EMEENTE LEUSDEN JONDÉ.HDAG 31 OKTOBER 1914 LEUSDER KRANT LEUSDEN - De gemeente Leusden, iet du 12.500 inwoners en in 1985 zit te springen om meer win ds. Nu is er 0,17 m2 verkoopruimte er inwoner beschikbaar, maar dat zou feite al 0,4 m moeten zijn. Een ge- rojecteerd winkelcentrum kan nog niet orden gebouwd, omdat een aantal in fers beroep bij de kroon heeft aan- Kekend tegen de gekozen plaats. 9e behandeling van de bezwaar- iriften kan nog wel twee a drie jaar en daarom heeft Leusden samen de projectontwikkelingsmaat- Sappij van de Amrobank en de West- nj-Utrecht op een nabijgelegen ter- ia aan de Torenakkerweg een nood- ^elcentrum gepland. Met de bouw il begonnen en het zou er hooguit (jaar blijven staan. Zes winkeliers en 24 omwonende burgers zijn daartegen in opstand ge komen. Vorige week dinsdag vroegen zij bij monde van hun raadsman mr. A. J B van Walsum in een bij de president van de rechtbank in Utrecht aange spannen kort geding of dat allemaal zo maar mag De gemeente zet immers een noodwinkelcentrum neer, op een plaats, die in het bestemmingsplan is gereserveerd voor twee bungalows en een parkje. ,,We willen geen winkels, want dat veroorzaakt lawaai en stank, waar door ons woongenot wordt verstoord en de waarde van onze huizen achteruit loopt", redeneerden de 24 omwonende burgers. De winkeliers willen het win kelcentrum niet op die plaats, omdat ze op een klem gebied te veel concur rentie vrezen. De raadsman van Leusden, mr. F F. Jonkheer Hooft Graafland, gaf toe dat op de omstreden plek bungalows en groen zijn gepland. „Maar nu door het beroep bij de kroon het echte winkelcentrum de Biezenkamp - voor lopig niet kan worden gebouwd, moest de gemeente wel een noodoplossing vin den", betoogde mr. Hooft Graafland. De gemeente deed een beroep op arti kel 17 uit de wet op de Ruimtelijke Or dening, dat b en w de bevoegdheid geeft voor maximaal vijf jaar vrij stelling te verlenen van het in het be stemmingsplan bepaalde De bouw is inmiddels begonnen. De winkels moeten voor Kerstmis gereed zijn. Mr. Van Walsum verweet Leusden en de projectontwikkelingsmaatschap pij onrechtmatig handelen.,,Die vrij stelling kan alleen worden gegeven als het óm een loods of een keet gaat, maar niet om een project van deze omvang. Het zijn maar liefst dertien winkels, waarbij er enkele zijn die helemaal niet nodig zijn", oordeelde mr. Van Walsum. ,,Het kan wel zijn dat er een struc tureel tekort aan winkels is,maar dat is de schuld van Leusden zelf, die de ontwikkeling verkeerd heeft ge taxeerd". Mr. Van Walsum verweet Leusden onkunde enonwillendheid en de Amrobank en Westland-Utrecht kre gen bovendien nog te horen dat het enige belang voor de gedaagde partijen is het behoud van hun prestige. Mr R. van Samkalden, die opkwam voor de belangen van deprojectontwik- over erg boos. ,,De bouwer heeft al f655,000,- geïnvesteerd, de toekom stige winkeliers een gelijk bedrag", zei mr Samkalden. ,,Dat moeten die winkeliers dan maar bij de Amrobank EENHEIDSWORST Bovendien is het aantrekken van een projektontwikkelaar voor dit soort pro- jekten niet ten bate van de eigen bevol king. Leusden bouwt hiermee een een heidsworst, waarmee de plaatselijke werkgelegenheid niet is gediend." Burgemeester Van der Post kon deze redenering niet helemaal volgen. Vol gens de voorzitter heeft een plaatse lijk scholenbouwteam, bestaande uit iTin de redaktie) iUSDEN - Ir. Reichert van Pro- üief Leusden opende vorige week tèrdag een nieuwe aanval op de toch [jvraakte repetitiebouw voor scho- ta gymlokalen in de gemeente Leus- s. De betrokken bouw - (in Alands- 1-west) van een tweede basisschool het Scholenbouwteam Midden-Hol te Waddinxveen, werd door ir. ichert nogal fel aangevochten. Hij de school niet alleen opnieuw een eenheidsworst, maar bovendien tl Ie duur. r Reichert: „Omdat ettelijke gene is gebruik zullen moeten maken leze school (het gebouw zal zo'n par mee moeten gaan), moeten bij scholenbouw de nadruk leggen twaliteit Het welstandsaspekt (de üonie met en in de bebouwde omge- flmoet goed in de gaten worden ge houden' De heer Reichert twijfelde er aan, of in dit geval deze aspecten wel in het oog zijn gehouden. Hij wees het gemeentebestuur er op, dat het Scholenbouwteam Midden- Holland een projektontwikkelaar is en hij was er, geen voorstander van dat de gemeente nog meer projektontwik- kelaars in huis nam. De aan het Scho lenbouwteam verbonden architect is niet ingeschreven in het architecten- register en dat vond hij een reden te meer om niet met het Scholenbouwteam in zee tegaan. „Zekernietalsdeschool ontwikkeld wordt tegen een honorarium, dat gelijk staat aan een eenmalig ont werp, ook al wordt dan een korting ver leend van 33 1/3 procent De kosten voor ontwikkeling en studie worden daarentegen wel weer verhaald. Als wij hiervoor kiezen, omdat snelheid ge wenst is, dan kunnen wij als fraktie daarin meegaan, maar dan moet wel in de bouwsom tot uitdrukking komen, dat het hier repetitie-bouw betreft. BUNGALOWPRIJS De heer Reichert berekende, dat de school zo'n f 27^- per kubieke meter gaat kosten ,,D ar kan men een prach tige bungalow voor bouwen," meende de heer Reichert „Voor een bungalow geldt namelijk een maatstaf van f280,- per kubieke meter. Als we dan weten dat het normbedrag voor voorbereidend wetenschappelijk onderwijs momenteel op f160,- per m3 ligt - en dat is een rijksnorm - dan acht ik de bouwprijs van deze school te hoog. Als we van die rijksnorm uitgaan, zou de school f696.000,- moeten kosten inplaats van f 1 209.370,- (voor 4350 m3). De prijs van de school rijst de pan uit en is helemaal niet zo redelijk als het ge meentebestuur stelt in haar voorstel aan de raad. leden van de Commissie Onderwijs, onderwijsmensen, technische dienst, inspektie lager onderwijs en Lichame lijke Opvoeding, verschillende ontwer pen van scholen tegen elkaar afgewogen. Men is toen tot de konklusie gekomen, dat deze school wat betreft de prijs, de kwaliteit en het uiterlijk, aanbe volen moest worden. Het Scholenbouw team Midden-Holland is geen projekt ontwikkelaar in die zin welke men er on der verstaat. Dit Scholenbouwteam is oorspronkelijk voortgekomen uit afge vaardigden van gemeentebesturen, die met behulp van deskundigen van het ministerie, er naar gestreefd hebben een zo efficient en goed mogelijke school te bouwen tegen een redelijke prijs, waar de financien voor beschik- zien, die bij de totale bouw ook een rol meespelen in de prijsbepaling. Voor zover de zaken nu liggen, is de prijs van deze school zelfs aan de lage kant. En wat de werkgelegen heid van Leusden betreft: Er zijn ook projektontwikkelaars, die arbeiders uit Leusden voor werk elders inzetten, We moeten de zaken niet zo kanaliseren, want dan krijgen we een economie, die niet de beste resultaten geeft. Tenslotte moet het me va het hart, dat hier be slist geen sprake is van een eenheids worst, zoals u dat noemt. Het ontwerp heeft wel degelijk architectonische kwa liteiten." Burgemeester Van de" Post voegde hier nog aan toe, dat de werkgelegen heid in de regio Amersfoort de verhalen", bitste mr. Van Walsum terug. Mr. Van Walsum hield vast aan de letter van de wet. De gemeente Leus den heeft zijns inziens misbruik ge maakt van de wetstekst, die een vrij stelling ten behoeve van een tijdelijke behoefte tolereert. Hier is evenwel sprake van een tijdelijke voorziening in een permanente behoefte en daar voor is de wet niet gemaakt. Boven dien betwijfelde mr. Van Walsum of de tijdelijke voorziening tot vijf jaar beperkt zal blijven. Onjuist oordeelde hij het voorts, dat de definitieve rea lisering van het bestemmingsplan (bouw bungalows) nu wordt vertraagd. Mr. Van Graafland sprak van een noodsitu atie, waarbij het algemeen belang (in woners hebben behoefte aan meer win kels) moet prevaleren. Rechtbankpresident prof. mr. V. J. A. van Dijk zal op 31 oktober vonnis wijzen. baar gesteld zouden worden. En dan niet met het doel om winst te maken Het architectenbureau is van het begin af aangetrokken door dit team HUZARENSTUK Er zijn de nodige prijsvergelijkingen gemaakt. Als u een school van dit for maat voor uw prijs zou kunnen bouwen, dan noem ik dit een huzarenstukje van de eerste orde. Wellicht hebt u enkele belangrijke zaken over het hoofd ge- LEUSDEN/CENTRUM Elke donderdag: U.V.V. senioren-so- cietéit. Gezellige middag voor ou dere inwoners van Leusden-cen- trum in de kantine van de sport hal in Groenhouten. Van 14.00- 16.30 uur. Elke maandag: Herv Ger Jeugdclub voor meisjes van 8-12 jaar in het witte gebouwtje achter de Til (Ba- voortseweg). Vrijdag 1 november: ,,De Til", ge opend van 19.00-23.00 uur. Zaterdag 2 november: ,,De Til",dans avond. Aanvang: 20.00 uur. Zondag 3 november: De Til", geopend van 10 00-13.00 uur. Dansmiddag om 14 00 uur. Maandag 4 november: „Clubgebouw Blijhof". Winterclubs. Van 13.30- 18.30-20.00 uur voor kinderen van 8 en 9 jaar. Dinsdag 5 november: „DeTil", geopend van 19.00-23.00 uur. Woensdag 6 november: „Clubgebouw Blijhof". Einterclubs. Van 13.30- 14.45 uur voor de 4- en 5-jarigen-, van 15.00-16.30 uur voor de 6- en 7-jarigen; van 18.30-20 00 uur voor kinderen van 10 en 11 jaar Donderdag 7 november: „Clubgebouw Blijhof", winterclub voorkinderen van 12/m 15 jaar. Van 19.30- 21.00 uur. Donderdag 7 november: „De Til", filmavond. gunstigste in Nederland is, terwijl Leusden in de regio Amersfoort de meest gunstige plaats inneemt. REeLE PRIJS De heer Holl (lijst Kuijpers) vond de prijs voor het schoolgebouw zeer reeel. Hij wees er op, dat hei Kleuter en lager onderwijs niet met prijzen per m3 werkt, maar aan normen van het bouwbesluit moet voldoen. „Maar ik ben het wel met de heer Reichert eens, dat Leusden af moet van dit soort scho lenbouw. Iedere wijk heeft behoefte aan een eigen gezicht. Laten we afspreken, dat we alle volgende scholen op een andere wijze zullen trachten te reali seren, aangepast aan de wijk." Hij wees er overigens op, dat het ministe rie geen deskundigen levert aan welk scholenbouwteam ook. Dat is na 1968 door de minister verboden. Hij achtte de mededeling van burgemeester Van der Post dan ook onjuist Deze wees er echter op, dat het Scholenbouw team Midden-Holland werd ontwikkeld vóór 1968. „Wij wijzen verder een andere vorm voor scholenbouw niet van de hand als het beter en goedkoper kan," besloot voorzitter Van der Post de diskussie. De heer Reichert kon zich nog niet helemaal neerleggen bij de prijs van de school. „Ik vind het verschil wat te groot. Als we er alle niet ingecal culeerde extra's bij op gaan tellen, dan nog komen we niet hoger dan een prijs van maximaal f200,- per m3. Ik ga overigens akkoord met de for mulering van de heer Holl." Burgemeester Van der Post: „Ik blijf er bij, dat de prijs van deze school redelijk is." Het voorstel werd door de raad zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. Woensdag 6 november: Raadszaal ge meentehuis. Vergadering gemeen schappelijke schoolraad van het Openbaar Onderwijs Gemeente Leusden Aanvang 20.00 uur. Iedere donderdag: Vanaf 20.00 uur Clubavond Klaverjasclub „Leus den Troef" in rest. Nieuw Leus den LEUSDEN/ZUID Iedere dinsdagmiddag: U.V V. senio- rensocieteit. Gezellige middag voor oudere inwoners van Leus den-Zuid in de kantine van het Roda-clubgebouw aan de Bavoort- seweg. Van 14.00-16.30 uur. Donderdag 31 oktober: Bibliotheek „De Boekenmolen". Uitlening van 14.00 tot 17.00 uur voor volwas senen en kinderen, Arnhemseweg 83. Donderdag 31 oktober: 19.30 uur in de Grote Zaal van Pon: bingo avond voor alle senioren van Leus den, onder leiding van de heer Punt. Georganiseerd door de UW. Vrijdag 1 november: Bibliotheek „De Boekenmolen". Uitlening van 19.00 tot 20.00 uur. Uitsluitend voor volwassenen Arnhemseweg 83 Zaterdag 2 november: Inzameling oud papier in de container bij het winkelcentrum „de Bieshaar"ten bate van de bouwkosten van wijk centrum ,,'t Trefpunt" Zaterdag 2 november: Expositie van Maarten 't Hart op de Ooievaars- horsterweg (zie exposities). Zondag 3 november: 15.00 tot 17.00 uur Kreatieve middag in„'tTref- punt" voor 12- tot 16-jarigen. Verwerking van het in het bos georganiseerd door de Hervomde Gereformeerde Jeugdraad Dinsdag 5 november: U.V V. Senioren Sociëteit. Gezellige middag voorde oudere inwoners van Leusden-Zuid in het klubgebouw van „Roda" aan de Bavoortseweg van 14.00 tot 16.30 uur. Dinsdag 5 november: „Bijeenkomst van de N.C.V.B in ,,'t Trefpunt". Aanvang 19.45 uur. De heer Wit- teveen vertelt over het Jeugddorp in Achterveld. OPPASCENTRALELEUSDEN Voor een oppas bellen naar mevr. C. Deenik, Koningin Julianalaan 35, Leusden-Zuid, tel. 03490-18134. EXPOSITIES LEUSDENAREN MAARTEN 't HART Zaterdag 2 november van 10.00 tot 20.00 uur. Expositie van tekeningen, grafiek en schilderijen in de Zeil makerij aan de Ooievaarshorsterweg MARQUERITHE PRAKKE: Tot en met woensdag 20 november. Expositie van wandkleden in „Galerie Valk", Valkestraat 31 te Amersfoort, tel. 03490-34756. Geopend- dinsdag tot en met vrijdag: 13.00 tot 17 00 uur, zaterdag 11.00 tot 18.00 uur. ACHTERVET.D Donderdagavond 31 oktober: „Loop voor je leven" onder leiding van Culdoto wordt de eerste avond gegeven van de Achterveldse Jeugdraad in het kader van jonge renavonden. Ons Gebouw, half 8. Vrijdag 1 november: Achterveldse Jeugdraad Bezoek aan diverse gastgezinnen. Zaterdag 2 november: Achterveldse Jeugdraad. Ons Gebouw, half 8. Talentenjacht. Zondag 3 november: Achterveldse Jeugdraad: fietspuzzeltocht. Zondag 3 november: Orienteringsrit AMBC Achterveld. Start 14 uur, De Roskam LEUSDEN/CENTRUM - Het jaar lijkse oogstdankfeest werd donderdag avond 24 oktober luisterrijk gevierd in de R.K. kerk te Leusden/Centrum, een door de leden van de ABTB ver sierde kerk vormde een prachtig de cor waarin de plechtige eucharistie viering plaats vond als dank voor de goede oogst.Prachtige decoratie ge maakt van granen en zaden sierden de kerk, terwijl achter in de kerk de geoogste produkten als goede gaven dankzegging geniet een jammerlijke tanende belangstelling, hetgeen wel licht te wijten is aan de steeds klei ner wordende agrarische bevolking van Leusden Na de kerkdienst volgde een gezellige samenkomst in het Ros Bev aart waar men kon genieten van een toneelstuk opgevoerd door de toneel vereniging uit Scherpenzeel. W nQf FILMAGENDA AMERSFOORT AMERSFOORT - Bioscoopprogram ma voor de speelweek van donderdag 31 oktober tot en met woensdag 6 no vember 1974. GRAND THEATRE Vrijdag t/m dinsdag: „The sound of music", a.l. Donderdag 31 oktober, aanvang 20.15 uur: Het blijspel „Slippers" Woensdag 6 november, aanvang 20.15 uur. „Wat een planeet". STUDIO G (boven in het Grand Theatre) „Amarcord", 14 jaar. CINEMA AMICITIA Donderdag t/m woensdag, dagelijks 6.45 en 9.15uur: „S.P.Y.S.", 14jaar. Vrijdagavond, aanvang 23.45 uur: „Gescheurd gordijn", 18 jaar. Zaterdagmiddag 2.00 uur, zondag middag 12 00-2.00 uur, woensdag middag 2.00 uur, groot kinderfeest, Stan Laurel en Oliver Hardy: „De zigeunerprinses", a.l. CITY THEATER Alleen donderdag: „In de klauwen van Dracula". Vrijdag t/m woensdag: „Thunder bolt and Lightfoot", 14 jaar. Vrijdagavond, aanvang 23.00 uur: „De Berlijnse maagdenroof", 18 jaar. Zaterdagavond, aanvang 23.45 uur, nachtvoorstelling: „Chato's land", 18 jaar. AANVANGSTIJDEN Grand Theatre: Dagelijks 2.00 en 8 00 uur. Studio G: Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9 00 uur; overige dagen: 2.15, 7.00 en 9.00 uur. Cinema Amicitia: Zaterdag en woens dag: 6.45 en 9.15 uur; zondag: 4.15, 6.45 en 9.15 uur; overige dagen-2.00, 6.45 en 9.15 uur. City Theater: Zaterdag. 2.00, 6 45 en 9.15 uur; zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 15 uur; overige dagen 2.00 en8.00 uur.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 3