KINDERDAG 31 OKTOBER 1914 LEUSDER KRANT Sfeervolle St Hubertusjacht in Den Treek goed verlopen ondanks drassig parcours LEUSDEN - Zaterdagmorgen 26 okto- 1974 héél vroeg in de ochtend, lelde regen met bakken uit de hemel, vrouw van huntsman Dick van Laar de Koninklijke Nederlandse Jacht- reoiging schrok wakker. Haar eerste eiklie was: ,,Hoe moet dat nu met die airden gaan vandaag, Dick"! Het was de dag van het jaarlijks inigkerende evenement op het land- eed5 Den Treek: ,,de Sint Hubertus- De jacht, die dit jaar één week irvroegd moest worden gehouden, om- vele doenemende ruiter mee gin- êa rijden in de .Jumping Amsterdam". die dit keer op zaterdag 2 november zal worden gehouden. De huntsman zelf, die de jacht op het landgoed Den Treek gedurende de laatste weken had voorbereid, reali seerde zich op dat moment praktisch niet, dat zijn vrouw meer over de paarden in zat dan over de ruiters. ,,De ruiters willen zelf meedoen, maar die arme paarden, die moeten meedoen, niet waar", was later op de avond haar explicerend commentaar. ZWARE JACHT Toch had mevr. Van Laar gelijk. het zou èn voor de paarden èn voor de ruiters een zware jacht worden. Het regenachtige weer van de laatste tijd liet niet na zijn stempel te drukken op het karakter van deze Sint Hubertus jacht, die het jachtseizoen opende voor de K.N V.J. - in de wandeling ,,De Koninklijke" genaamd -. ,,De Konin klijke" bestond 55 jaar, en vierde dus haar elfde lustrum. Voor huntsman Dick van Laar was het óók een lustrum: hij reed zijn 225ste jacht! Het relatief lichte karakter, dat door gaans door de ervaren ruiters aan deze Sint Hubertus Jacht wordt toegekend, werd door de zware terrein-omstandig heden doorbroken. Sommige weilanden waren zo drassig dat zelfs de laatste dag vóór de jacht de runs verlegd moesten worden naar landerijen, die het hoefgetrappel van ongeveer 50 paar den konden weerstaan. Ruim een uur van tevoren waren bijna alle deelnemers druk doende hun paar den gereed te maken voor de runs te midden van kleurige herfsttinten, voch tige dampen, gemengd met de typische geur der paarden. Op het gazon voor Hotel Den Treek" liepen de paarden de hun bloedsomloop stimulerende rondjes. De ruiters waren gestoken in de volgens de jachtetiquette vereiste kledij: witte rijbroeken, zwar te laarzen, witte plastrondassen, rode jasjes en zwarte caps, met als finishing touch de witte handschoenen. OPENINGSSPEECH DOOR Mr. A. VAN DER POST. H. Klokslag half twee stonden alle rui ters en paarden stil, en de burgemees ter van Leusden, Mr. A. H. van dei- Post, sprak zijn lustrum -speech uit. De burgemeester schetste de geschie denis van ,,De Koninklijke", en memo reerde dat één der mede-oprichters, Jonkheer Rademacher Schorer, vanuit zijn woning in de bossen van Oud-Leus den kan konstateren, dat het vele door hem verzette werk niet voor niets is geweest. Het eerste jachtseizoen - 1919-1920 - werd geopend bij het hotel in Oud- Leusden, en gesloten op de toen zijn naam nog eer aandoende Leusderheide. Veel aandacht werd besteed aan de meute Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik, de toenmalige be schermheer, opende in 1926 de eerste eigen kennel aan de Kerkweg. Na de Tweede Wereldoorlog was het Mr Jos Gilissen, die De Koninklijke" weer deed herrijzen. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard werd be schermheer. Het accent van de vereni ging werd van de militaire sfeer meer verlegd naar de burgerlijke sektor. Door de medewerking van Prins Bern hard werd een meute jachthonden uit Engeland verkregen, die werden onder gebracht bij de familie Gilissen aan de Buurtweg. In 1958 opende Prinses Beatrix een nieuwe kennel met dienstwoning op de Leusderheide. De bewoners rond Ba- voort waren van het geblaf der honden verlost. ,,Het beeld van de jacht", aldus bur gemeester Van der Post biedt voorde toeschouwers een goede vorm van pas sieve rekreatie. Ik spreek de hoop uit dat de Hubertusjacht nog een lang en ongestoord voortbestaan beschoren mag zijn Ik wens u een goede lustrumvie ring, een geslaagd jachtseizoen en voor vandaag veel sukses". SPEECH JHR. P. SIX Hierop antwoordde de voorzitter van de KNJV de hoogbejaarde Kolonel Jnk- heer P. Six, op vlotte wijze Hij dankte voor de gastvrijheid, die de gemeente Leusden elk jaar opnieuw aandeJacht- vereniging wil bieden. De Kapel van de Huzaren van Boreel zorgde voor pas sende marsmuziek, en men dronk op een goede jacht. Het hoorngeschal van huntsman Van Laar luidde de jacht in. DRIE RUNS De jacht bestond uit drie runs, waar van de eerste het zwaarst viel. Het trekken van het spoor voor de hon den, wordt zo getimed, dat het spoor nog vers is. Dit doet men door vlak vóór elke run het spoor te trekken Dus vlak vóór de eerste run wordt het spoor daarvoor getrokken Tijdens de eerste run het spoor voor de twee de run. De spoortrekker van de eerste run staat dan al weer klaar om het spoor voor de derde run te maken. SLIPJACHT In Nederland is het sinds ongeveer 1923 verboden om op vossen te jagen, dus de zogenaamde lange jacht te houden. Daarom verblijven er in de kennel twee roodvossen, die op repen jute leven Met behulp van deze repen jute wordt de zogenaamde slipjacht gehouden. Eén week vóór de jacht be gint de huntsman het spoor uit te zet ten De sliptrekkers hebben 50% van het sukses van de jacht in handen. Het spoortrekken gebeurt zigzaggend om de honden, die sneller zijn dan de paarden, een langere afstand te la ten leggen, zodat de paarden, die recht- met zalf behandeld. ,,Het is niets", wuift hij mijn bezorgdheid weg, ,,als het zo afloopt ben ik zéér blij. Mijn grootste zorg is altijd, dat er één of meer honden tijdens de jacht zouden achterblijven. Dit keer was er één hond, die van de pack afraakte, een jonge hond, die ijlings naar huis terugkeerde. Gelukkig is hem op de drukke Doorn- seweg niets overkomen De honden uit de kennel zijn niet ingesteld op het verkeer, en lopen bij het oversteken van de Doornseweg dan ook groot ge vaar. Ik ga elke dag ongeveer anderhalf uur tezamen met één vaste hulp met de honden in de bossen uit. De honden wor den getest op conditie, uithoudingsver mogen, gehoorzaamheid en discipline Ze leren attent te zijn op hun naam. Jonge honden, die het vak nog moeten leren, nemen we vaak gekoppeld aan de lijn mee. Dit keer hadden we bij de eerste run enkele honden gekoppeld, omdat deze honden nog erg jong zijnen weinig ervaring hebben De heer Van Laar steekt niet onder stoelen of banken, dat zijn vrouw een belangrijk aandeel in de jacht levert Zij kent het parcours, vervoert de slip- trekkers, en zorgt ervoor, dat het tijd schema stipt wordt aangehouden. Hoewel ruiters en paarden zwaar be- modderd waren, was iedereen toch tevreden over het goéde verloop van deze jacht. Ook huntsman Van Laar was content, en zag er voldaan en kalm uit. Een jacht afgelasten is niet te doen en nog snel werd een te drassig stuk weiland de dag tevoren verwisseld door een stuk bos, zodat de paarden minder risi co liepen. Huntsman Van Laar hoopt op een zachte winter, zodat men regel matig kan jagen tot in de maand april toe. DENK AAN DE BOEREN Het is een pittoresk geheel om de jacht te zien aankomen: de blaffende honden vooruit, daar achteraan de rood getooide ruiters tegen de groene blub- berige achtergrond van het weiland en de politieruiters met hun blauwe uni formen, die de achterhoede vormen. MEUTE GROTENDEELS UIT ENGELAND De meute, bestaan de uit 12%koppel/ dit zijn 25 honden) was voor 3/4 deel uit Engelandgeimporteerd. Zoals u wel licht weet is het fokken van de jacht honden begonnen in Frankrijk, waar men met staghounds op herten jaagde Van uit Frankrijk waaiden de fokkerij en de jacht over naar Engeland In de 17de eeuw was Engeland echter steeds in zee-oorlogen gewikkeld, en de Engelse kapten hun bossen om met het hout ervan schepen te bouwen. Aan de jacht namen dit maal drie da mes deel, onder wie Anneke Goudsmit, voor wie het een belangrijke ervaring moet zijn geweest, dat ook een niet politieke run vast kan lopen. In het bizonder mag wel de naam vermeld worden van de zeer jeugdige deelnemer Robert Jan de Rooyen, die het parcours op een voortreffelijke ma nier uitreed. Bij het oversteken van de eerste sloot na de eerste rust weigerden enkele paarden - tot hilariteit van het publiek. Enthousiaste boeren hielpen handig de paarden over de sloot heen. Ongetwij feld zouden zich hier minder problemen voordoen, wanneer het publiek wat an ders zou reageren. Het publiek gaat niet afwijzend tegenover de paarde- sport, maar is vaak onkundig. Het pu bliek beseft te weinig welk een invloed een rumoerig gedrag kan hebben op de emotionele gesteldheid van het paard. Vaak veroorzaken de door het publiek meegenomen honden verwarring in de meute, en worden de sporen in het binnengedrongen weiland uitgewist. Het aaien, aanhalen en zelfs meenemen in de auto van een van de pack afgeraakte meutehond werkt funest op diens jacht- ïnstinkt. Zo'n hond kan voor goed voor de jacht worden uitgeschakeld hierdoor. uitlopen, dit bij kunnen houden. Boven dien moet geen kaarsrecht spoor worden getrokken om het natuurlijke spoor zo dicht mogelijk te benaderen. Dat maakt het aantrekkelijke van de jacht uit ERG HOOG TEMPO Het tempo lag dit keer erg hoog, omdat het spoor door het vochtige weer vers gebleven was. Bij droog en zonnig weer vervliegt het reukspoor,descent, snel en daardoor ligt het tempo van de honden lager. scherming al jaren bezig is om de vossenjacht afgeschaft te krijgen, jaagt men daar nog steeds op echte vos sen. Dit maakt de jacht voor de honden natuurlijker, maar het brengt het nadeel met zich mee, dat de jacht zonder tem po verloopt, omdat de honden van tijd tot tijd het spoor bijster raken. De heer Van Laar spreekt namens de ruiters graag zijn dank uit voor de prettige medewerking, die hij jaar na jaar van de boeren ondervindt. In Leus den heeft hij met ongeveer vijftien boeren te maken, en hun medewerking is voortreffelijk. Wanneer hij 's avonds na gedouched te hebben, in zijn huiskamer arriveert, heeft hij de schrammen op het gezicht De heren hoog te paard op weg naar de eerste run. Toen de bossen verdwenen stier ven ook de herten zo goed als uit. En de Engelsen gingen met nieuw bloed foxhounds fokken De jacht met fox hounds werd door de Engelsen over de gehele wereld verspreid. Zelfs naar Nieuw-Zeeland en Australië namen de Engelsen hun geliefde sport mee. In Australië jagen ze niet op vossen, maar op kangeroes, wat óók heel goed gaat. Hoewel in F^eeland de Dierenbe- Huntsman Dick van Laar sr. als aanvoerder omringt door zijn Foxhounds, hield ondanks de bi zarre omstandigheden toch een geslaagde jacht. Foto Janus Visser Voor de aanvang van de St. Hubertusjacht sprak burger meester mr. A. H. van der Post een rede uit ter gelegenheid van het 55-jarige bestaan van de Ko ninklijke Nederlandse Jacht Ver eniging. Foto Janus Visser

Leusder Krant | 1974 | | pagina 5