RKSV LEUSDENSE VERENIGINGEN IN HET ZONNETJE DONDERDAG 7 NOVEMBER 1974 LEUSDER KRANT 10 Deze week volgt in onze serie „Sport en spel in Leusden" de geschie denis van de sportvereniging „Achterveld". Wij onthouden ons in dit geval van een lange in leiding over voetbal. Hoe het oor spronkelijk was, hoe het evolu eerde en hoe het tegenwoordig gaat in de nationale competitie, bij de Europa-cupwedstrijden en in het wereldkampioenschap, is al zo vaak beschreven. Wij brengen u liever de ontwik keling van een clubje jongens, in kniebroeken en op klompen spe lend op een weiland van een eerst onwillige boer, die later erelid werd, naar een gezonde dorpsvoetbalclub met ruim 300 leden: de S.V. Achterveld! ruim 28 jaar voetbal in Achtenreld S.V. ACHTERVELD, Het verenigingsembleem van S.V. Achterveld. Linkerhelft oranje met het oude wapen van Achterveld. Rechterhelft zwart met daarin een voetbal. SVA 1971. Het beruchte veteranen-elftal met de eerste „veldheer" Piet Zieltjes (die niet wilde onderdoen voor de korte broeken van de spelersjjen_^^heidsr^^ Jong^ massa kon verzilveren, brandde de opslagplaats met papier en al tot de grond af. Dat was wel pech. Maar nog erger zou het worden. In 1952 raakte SVA haar terrein kwijt. De heer Kerstens, die zich sinds de oprichtingsvergadering op de ach tergrond had gehouden, werd voorzitter van SVA Hij zorgde ook voor een nieuw speelveld De vereniging ver huisde naar het Kerkpad. Het was nog geen ideale gelegenheid. Een kippehok werd omgebouwd tot kleedlokaal. Licht was er niet en wie zich wilde wassen vond stromend water in de beek, ach ter het terrein. SVA zat intussen weer in de 3e klasse. HET GING WEER BETER Na 1956 warende magere jaren voor bij. Het ging langzaamaan weer beter. In 1956 werd de kleedgelegenheid uit gebreid met een pomp en een toilet (nou ja, zo werd het ding genoemd). Mevrouw Kerstens, de echtgenote van de voorzitter, bracht de voetbalpool actie op gang, hetgeen weer geld in de la betekende. Een grote dag was ook 10 mei 1959. In en tegen Hamersveld scoorde Theo Jansen het beslissende doelpunt in de wedstrijd die Achterveld het kampioen schap opleverde. Slechts drie jaar zou men 2e klasser blijven om daarna toch weer terug te vallen naar de derde klasse. De spelersvrouwen en de vaste of losse verloofdes begonnen vervelend-te doen Iedere zondag zon der man of vriend was ook niet alles. Zeer diplomatiek omzeilde het trio Kerstens-Baalman-Schouten de drei gende revolutie met de oprichting van een dames-handbalafdeling. Hoe goed ook bedoeld, bleek dit geen blijvende oplossing. Hoewel de dames menig kampioenschap in de wacht sleepte, zakte de handbalafdeling als een pudding in elkaar toen een aantal Dolle Mina's in 1970 in Achterveld zich ging wagen aan damesvoetbal... KERSTENS SPORTPARK HET EINDE Maar eerst nog even wat anders. Voor de tweede maal moest SVA'haar terrein, inclusief kippenhok, pomp en plee, verlaten. Wel was er na jaren van overleg, in 1967 begonnen aan de voor bereidingen tot de realisering van een nieuw en modern sportpark, doch het zou nog jaren duren voor het complex gereed was. Voor het spelen van de competitie-wedstrijden vond de jeugd tijdelijk onderdak bij de voetbalclub „De Glind" en kregen de senioren gastvrijheid van Roda '46. Trainen kon men nog wel in Achterveld bij de Oude Tol aan de Hessenweg. Van die gelegenheid werd zo'n druk gebruik gemaakt, dat weldra al het gras van het veld verdwenen was. Het werd een modderpoel. Op zaterdag, 3 oktober 1970, werd eindelijk het nieuwe sportpark geopend. Ondanks het uitzonderlijk slechte weer was het een grote dag. In één klap was alle ellende voorbij. De heer W. A. van Zandbrink, loco-burgemeester en wet houder van sportzaken van Leusden opende het magnifieke complex De openingswedstrijd tegen Roda eindig de met 0-0 onbeslist en een groots feest completeerde het geheel Het sportpark omvatte twee voet balvelden (een derde is momenteel in aanleg), een oefenveld, een parkeer plaats en het clubhuis, waar heel SVA trots op is. Dat mag ook wel, want het door het aannemersbedrijf J. Ossendrijver uitgevoerde ontwerp van de toenmalige chef van de afdeling bouwprojecten van de gemeente Leus den, de heer Ingenhousz, heeft toen (in 1970) f120 000,- gekost. Hiervan kreeg de SVA via diverse subsidies f40.000,- terug, maar het resterende sommetje van f80.000,- heeft men zelf met allerlei acties bijeen gebracht. Het sportpark kreeg de naam: Ker stens Sportpark. Dit als erkentelijkheid voor het zeer vele werk, dat vooral (maar lang niet alleen) op sportge bied door de Achterveldse hoofdonder wijzer in en voor de dorpskern is verricht. Het was met recht de kroon op zijn werk. Helaas is de heer A. P. G. M. Kerstens in januari 1971 op 63-jarige leeftijd overleden ZILVEREN JUBILEUM Op 19 juni 1971 werd op overweldi gende wijze het 25-jarige bestaan van de sportvereniging Achterveld gevierd. Een clubje van jongens met kniebroeken en op klompen groeide uit tot een volwaardige sportvereniging met op de dag, waarop wij dit artikel schre ven, 330 leden, verdeeld over 20 elf tallen. Het los-vaste veteranenelftal, dat doorgaans alleen op bijzondere gelegenheden voor eenpaar kratjes pils optreedt, is hier wel bij inbegrepen. Op zaterdag vond het officiële ge deelte van de jubileumviering plaats met een grootse receptie en eenenorm feest, maar op zondag kregen de voet ballers hun kans. De drie herenteams wonnen tweemaal en speelden de derde wedstrijd gelijk tegen Unitas. De pu pillen speelden ook gelijk tegen Unitas 11-10-1970. Het S.V. Achterveldteam bij de opening van het Kerstens Sportpark. Meer dan 28 jaar geleden en om precies te zijn op 20 juni 1946 werd de R.K Sportvereniging Achterveld opgericht. De heren A. P Kerstens en H. Schouten sr hadden het voor bereidend werk gedaan. Zij wisten op die dag een aantal voetballiefhebbers in de voormalige zaal „van Zand brink" bijeen te krijgen met de be doeling om in Achterveld een eigen voetbalclub in het leven te roepen. Achtervelders zijn geen praters maar doeners, zoals trouwens uit de opkomst bij de meeste hedendaagse vergaderingen nog blijkt. Ook toen al waren er geen urenlange besprekingen nodig om tot daden te komen. De initia tiefnemers trokken zich bescheiden terug, toen zij de heren R. van Nim- wegen, P. van Dijk, R. Kleinveld, B Grotenhuis, H. Baaiman en W. J. Schou ten bereid gevonden hadden om het eerste verenigingsbestuur te vormen De laatste van dit zestal, voor iedere Achtervelder gewoon Wim Schouten, is tot op de dag van heden nog steeds actief bestuurslid van de SVA Hoe is het mogelijk? Meer dan 28 jaar in het bestuur van dezelfde vereniging en daarvan niet minder dan 23 jaar als minister van financien Schouten heeft ook 24 jaar voor Achterveld gevoetbald, de laatste jaren bij de veteranen. Waar konden wij beter terecht voor een gesprek over de SVA dan bij hem? Wim Schouten heeft met zijn echt genote, die 18 jaar lang de elftallen tijdens de rust voorzag van koffie-met- koek, bovendien nog gezorgd voor vier voetballende zoons. Wirnpie jr. was bij het 25-jarige bestaan van de ver eniging met zijn zeven levensjaren het jongste lid. Hij begon zijn loopbaan bij SVA met het uit de sloot halen van de overgeknalde ballen. Een bezig heid overigens, die zijn moeder niet altijd even goed wist te waarderen Junior is thans een bruikbare voor- hoede-speler bij de puppies. IN DE WEI BIJ ZIELTJES SV Achterveld meldde zich als lid bij de Koninklijke Nederlandse Voet bal Bond (KNVB) en kon gaan meedoen aan de competitie van de afdeling Utrecht. Dat was natuurlijk erg leuk, maar voor het spelen van wedstrijden is een voetbalveld beslist noodzakelijk. Een stadion, of iets wat daar op leek, was er niet in Achterveld. Men ging op zoek en kwam tenslotte bij Jan Zieltjes Die was boer en zou wel een stuk grond willen afstaan. Het ging echter niet zo gemakkelijk als gedacht werd. Zieltjes vond dat nieuwerwetse gedoe maar niets Na lang aandringen van R van Nimwegen en zijn kornui ten ging Zieltjes door de knieen Om van het gezanik af te raken, maar misschien ook wel omdat het f75,- zou opbrengen, vond hij goed, dat de club een jaar en beslist niet langer, een stuk weiland als voetbalveld zou gebruiken, mits men zelf voor alles zou zorgen Zondags vóór de wed strijden moesten de spelers eerst alle koeien- en molshopen verwijderen (de koeien fungeerden als grasmaaier en de en de damesploeg versloeg de meisjes uit Hooglanderveen, maar de wed strijd van de dag bleek die tussen de veteranen van Achterveld en Roda '46 te zijn. Als jonge bokjes huppelden de ouwetjes over het veld, hun grijzende haren en hun buikjes vergetend Het spelpeil lag wat lager dan bij Ajax- Feijenoord, maar gelachen werd er wel Achtervelds eerste „veld-heer", de heer Zieltjes, die inmiddels van boer tot ere-lid van Achterveld was gepromoveerd, deed de aftrap. De heer H. de Jong, langzamerhand behorend tot de inventaris van de jubilerende vereniging, was in boerenkiel en op klompen de „onpartijdige" scheids rechter. Gelukkig kon hij met veel moeite nog een 1-1 gelijkspel van de ontmoeting maken. veldse sportvereniging bestaat uit de heren H. J. J. Legdeur (voorzitter). P. W Smink (secretaris), W J. Schou ten (nog steeds penningmeester), M Westerlaak (vice-voorzitter). P.J.Vos (2e secretaris), J. v d. Hengel (2e penningmeester), alsmede de heren J. H. v. d Goes en G. Boutens (alg adjuncts) en C H. van Marwijk (jeugd zaken). Men werkt met een uitstekende taakverdeling in allerhande com missies. De SVA heeft als clubtenue een oranje shirt, een witte broek en oranje-zwarte kousen. Een prachtig trainingspak kreeg het eerste herenteam van het Achterveldse tractorenbedrijt De Vor SVA heeft geen eigen clubblad Pro gramma en uitslagen verschijnen we kelijks in onze krant, terwijl eea ook bekend gemaakt wordt in het club huis en in een etalage van boekhandel Vos. Het clubembleem van Achterveld vindt u elders op deze pagina SVA houdt zich niet uitsluitend bezig met voetbal Op gezette tijden komt menbij de leden met kaart- en bingo-avonden,, met droppings en jaarlijks met de bekende zeskamp. SVA IN DE COMPETITIE SV Achterveld is momenteel een zeer gezonde onderneming Bij het 25- jarige jubileum telde de vereniging 253 leden en had men 12 elftallen in de competitie. Nu, ruim drie jaar later, spelen 330 leden in 19 ge registreerde ploegen, n.l vijf heren teams, twaalf jongenselftallen, als mede een dames- en een meisjesploeg Trainers hebben bij SVA een lang leven. De vorige oefenmeester A. de Loor, vertrok na 8 jaar trouwe dienst naar Wijk bij Duurstede. Vanaf 1971 is H. Baas, niet alleen trainer maar ook werkelijk de baas over het spe lersmateriaal. En zo te horen, zal Baas nog lang baas blijven Ja, die De Jong! Tientallen jaren reeds liep hij zich een beroerte voor de SVA. Hij hielp mee aan de toto, trad op als (nood)scheidsrechter, trok de lijnen op het veld, assisteerde bij het ophalen van de contributie (die hij keurig afdroeg aan de penningmeester), zorgde voor het vervoer van de jeugd en schonk de wedstrijdbal bij vorenbe doelde veteranen-veldslag. Hij deed verder alles, wat een ander niet meer wilde doen. Alleen één ding deed De Jong niet. Hij is nooit officieel lid geworden van de SVA. SV ACHTERVELD IN 1974 Het huidige bestuur van de Achter- Tenslotte nog een paar woorden over het damesvoetbal. In 1970 verscheen ook deze vorm van vrouwen-emancipa tie in Achterveld Wij schreven reeds, dat deze ontwikkeling wel het eindebe- tekende voor het dameshandbal ter plaatse, doch op voetbalgebied gaat het uitstekend. Er doen 18 meisjes aan voetbal in Achterveld en ze doen he bijzonder goed. Het dameselftal speelt in de eerste klasse, de hoogste, in de afdeling Utrecht van de KNVB. Wat zou er geworden zijn van de club van R. van Nimwegen en W. Schouten, als niet zij, maar zo'n 18 wilde boerendochters in 1946 om een lapje grond bij Jan Zieltjes waren gekomen? P.C. mollen zaten er nu eenmaal), de doe len plaatsen en de nodige kalklijnen trekken. Verkleden deed men in destal en men kon zich wassen in een emmer water. Maar toch was het een leuke tijd! SVA speelde niet één, maar vijf jaar bij Zieltjes, die er achteraf geen spijt van heeft gehad, dat hij zich heeft laten ompraten. Enkele hoogte- hilariteit van het publiek, zijn broek NAAR HET KERKPAD SVA was intussen in de eerste klasse gekomen. Dat ging in die tijd wel wat gemakkelijker dan tegenwoordig, maar je sukkelde er even vlot weer uit, hetgeen ook prompt met SVA geschied de De heer J Schouten (de naam punten uit de weide-periode waren: de eerste thuiswedstrijd werd met 2-5 kansloos verloren van NSC-Nijkerk; de grootste overwinning was die, met 20-0 (u leest het goed!) tegen Hamers veld en in een wedstrijd tegen Zeist verloor Niek Lammers, tot grote Schouten loopt als een rode draad door de geschiedenis van SVA) bracht de jeugdafdeling tot grote bloei, doch de clubkas bleef zo goed als leeg Dit laatste zou de jeugd even gaan ver helpen. Tonnen oud papier werden in gezameld, maar nog voor men deze De oudste foto uit de beginjaren van S.V. Achterveld.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 10