Beperking uitgifte terreinen i.v.m. krapte op arbeidsmarkt in de regio aan te bevelen Roda- dames kloppen Limvio Speurtocht naar de „Vrijheid" HET VERDWENEN GOUDLAND DISKUSSIENOTA BEDRIJFSTERREINEN IN DE REGIO „EEMLAND" KPO-avond bij Eurofleur Inbraak in service-station Hobbyklub ACHTER TEGEN AUTO AAN GEREDEN BUITENHUIS TAXI LfusDER krant -strip: KAPPIE EN DE GEHEIME SCHATKIST GEBOORTE KAARTJES de Leusder Krant! LEUSDER KRANT - LEUSDER KRANT STRIP AUTOMOBIELBEDRIJF tel. 03490-19776 DONDERDAG 7 NOVEMBER 1974 LEUSDER KRANT A. OVERZICHT WACHTLMS'I Wc»M M.ZohhhM>t\ PER H Ni 1 'tj'i (m.u.v. bcjaardonsrctor bruto inkomen per maand tot 1200 Eigen bevolking Leusden 12? 15 1200-1500 92 1500-1800 15 1800-2000 5 2000 cn meer Economisch aan Leusden gebonden l*i-'i 5 91 39 4 5 Volgens regio-afspraak doorgespeeld 175 10 97 50 12 6 Economisch gebonden aan regio Amersfoort/Utrecht 173 17 *»5 h 3 27 '11 Collectieve aanvragen* 120 5 35 '»5 20 15 52 360 192 68 67 Van o.a. het Gereformeerde Dienstencentrum het Directoraat kabels en versterkers PTT Amersfoort zijn aanvragen ontvangen. D. BEJAARDENSECTOR bejaardenwoningenVoor de bcjaardenwoningen staan 93 woningzoekenden ingeschreven. In overleg met de Stichting Dejnardcnhuisvesting Nederland worden deze maand de 68 bejaardenwoningen in het plan Groenhouten toegewezen Na deze toewijzing zullen derhalve nog 25 personen op de wachtlijst staan. LEUSDEN - De Kamer van Koophan del blijft bij de gemeenten in ,,Eem- land aandringen op een gezamelijke aanpak van de planning en uitgifte van collectieve bedrijfsterreinen. Vraag en aanbod van werkterreinen zullen tenminste jaarlijks op regio naal niveau onderwerp van studie moe ten zijn. Een en ander kwam naar voren tijdens de vorige week gehou den openbare vergadering van de Amersfoortse Kamer. Tijdens deze bijeenkomst werd on dermeer een door het secretariaat van de Kamer opgestelde discussie nota planning collectieve bedrijfster reinen in de regio Eemland aan de orde gesteld. Het betrof hiet een orde gesteld Het betrof hier een her ziening van een in eerste instantie in 1973 uitgebracht rapport De conclusies waren toen nogal onthullend. Op basis van de op dat moment voor verkoop be schikbare hoeveelheid collectieve ter reinen. alsmede de tot 1980 uitgestip pelde plannen lag een aanbod van aan gesloten werkgebied van ruim 200 ha. in Eemland in de lijn der verwachtingen. De behoefte aan die terreinen, zoals die afgeleid kon worden uit de te ver wachte toename van de beroepsbevol king voor die periode voor het Eem- landgebied. werd daarentegen op slechts 125 ha. netto geraamd. Daar door dreigde een onevenwichtige si tuatie bij de ontwikkeling van de woon- en werkfunctie te ontstaan Met als gevolg een nog grotere spanning op de regionale woning- en arbeids markt De thans gepresenteerde cij fers tenderen meer in de richting van een evenwichtige situatie. In zijn toelichting kenschetste de voorzitter van de Kamer, de heer Drs. A. J. de Groot, de ontwikkeling als ver heugend Weliswaar was een formele reactie van het Dagelijks Bestuur van het Samenwerkingsorgaan Eemland tot dusverre niet vernomen, met verschil lende der betrokken gemeenten was op informele basis wel kontakt geweest, terwijl met een van de ambtelijke werkgroepen van Eemland eveneens al eens overleg had plaatsgevonden. Waarschijnlijk mede naar aanleiding daarvan waren een bepaald aantal plan nen voor collectieve arbeidsterreinen aan een herbezinning onderworpen. In een aantal gevallen viel een beleids ombuiging te bespeuren, in die zin, dat Schoenenhuis EibSikking GAAT VERHUIZEN NAAR HET NOODWINKEL- CENTRUM IN LEUSOEN-C. -55- Om 10 uur des avonds lichtte de Ophir het anker. Langzaam voer het zo merk waardig gebouwde schip over het donkere water van de haven. Op het commandodek stonden Lucienne en Edouard zwijgend naast elkaar, starend naar de duizende lichten van de te rugwijkende stad In hun harten ont waakte een gevoel van dankbaarheid en stille blijdschap; danbaarheid jegens de man die zich de afgelopen middag een ware vader had getoond, die moeite noch geld had gespaard om hun te overladen met vele begeerde en kost bare goederen; blijdschap over het on bekende avontuur, dat zij samen tege moet gingen zonder dit echter openlijk te durven uiten. Indien Lucienne dacht aan de fraaie koffers met kleren, aan de pakken en dozen met tientallen zaken, die het gelukkige bezit en de stille trots van iedere vrouw uitmaken, dan dui zelde het haar. Zij kon zich nog steeds niet indenken, dat het waar was, dat dit alles nu haar onvervreemdbaar ei gendom was, deze uitzet, die zelfs menige dame uit de grote wereld'' een uitroep van verbazing zou hebben ontlokt. Edouard voelde, wat er bij haar omging en onwillekeurig gleed zijn blik met een vergenoegde stille lach over zijn kleding, gingen ook zijn ge dachten naar de hut, waar hij thans de omvang van het geprojecteerde terrein werd gewijzigd In andere ge vallen werd de uitgifte van de opper vlakte over een langer tijdvlak gepro grammeerd De heer De Groot voeg de daaraan toe, dat ook planologische moeilijkheden en belemmeringen bij het aankopen van de benodigde gron den door de gemeenten in 'kwestie hier en daar oorzaak van een gewij zigde situatie vormden Al met al leidde dat tot de conclusie, dat tot 1980 een uitgifte van ca, 100 ha netto mag worden verwacht. De be hoefte aan industrieterreinen'" wordt thans door de Kamer op ruim 90 ha. geraamd Mede gezien de wenselijk heid van een „ijzeren voorraad" wijzen de cijfers thans op een even wichtige planning van collectieve be drijfsterreinen De Kamervoorzitter wees er evenwel met enige nadruk op, dat bij het be oordelen van de resultaten de gehan teerde veronderstellingen niet uit het oog mogen worden verloren In het bijzonder is naar zijn oordeel daarbij essentieel de hypothese, dat de thans geprogrammeerde periode van uitgif- LEUSDEN/CENTRUM - Woensdag 13 november is er weer een bijeen komst voor de leden van de KPO. Deze keer zal dat niet in 't Ros Beyaart zijn, maar in de bloemen kassen van Bloemisterij-Tuincentrum „Eurofleur, Ursulineweg 14. Ondanks de drukke werkzaamheden in het bedrijf hebben de heer en mevrouw Hendriks zich bereid verklaard deze avond te verzorgen Zij zullen onder meer vertellen wat wel en wat niet goed is voor de kamer planten, terwijl ze bovendien opdeskun- dige wijze zullen demonstreren hoe er op een eenvoudige manier leuke bloemstukjes gemaakt kunnen worden Het bestuur hoopt, dat de leden in groten getale, om acht uur, acte de presence zullen geven kofiers had staan met de meest prak tische en voortreffelijke zaken, die een man onder zijn omstandigheden zich maar wensen kon Een blik op het fraaie Zwitserse pols horloge met de verlichte wijzerplaat vertelde hem, dat het vijl minuten over tienen was Zacht legde zijn rechter hand zich over de linker van de jonge vrouw naast hem „Ik geloof, dat het tijd wordt om naar beneden te gaan, Lucienne Ze zijn reeds bezig om de luiken te sluiten De kapitein heeft ons gezegd, dat het buitengaats nog steeds rumoerig is en we niet bepaald zachtzinnig weer zullen hebben gedurende de volgende dagen „Wij zullen gaan." sprak ze zacht, hem onbewust een arm gevend. „Er komt al meer beweging in het water." Haastig klonken hun voetstappen over het reeds zacht schommelde dek De contouren van het loodsstation werden al duidelijker, de haveningang al wijder en wijder. Daarbuiten donderde de branding Ze daalde de ladder al naar de brug. waarna de matroos liet luik onmiddelijk sloot „We krijgen straks de zee dwars scheeps. zodra de Ophir zijn neus buiten de havenmuren steekt," lichtte Van Dijke hen in „Het duurt weliswaar maar kort. want wij leggen daarna koers naar oost. doch die overkomende zeetjes zijn net genoeg om hier be te ook consequent door de gemeenten wordt geeffectueerd Het is immers niet ondenkbaar, dat een gemeente, nadat een bepaald bestemmingsplan is goedgekeurd, om redenen van budget taire aard geneigd zal zijn om ver sneld tot uitgifte van de gronden over te gaan. Daardoor kan een verstoring van het evenwicht tussen wonen en werken het gevolg zijn, aldus de heer De Groot Een intergemeentelijk gecoör dineerde aanpak van de problematiek blijft dan ook gewenst. De aanzienlijke wijzigingen die zich gedurende het af gelopen jaar hebben afgetekend vormen naar het oordeel van de Kamer bo vendien alleszins aanleiding om de planning van collectieve werkterrei nen tenminste jaarlijks opnieuw in ogenschouw te nemen Tenslotte tekende de heer De Groot aan, dat de verhouding op de regio nale arbeidsmarkt zich thans nog steeds - in tegenstelling tot elders in den lande - door een kraptesituatie laat kenmerken. Een factor - zo zei hij - op grond waarvan op zichzelf reeds voor een zekere beperking in de uit gifte van werkterreinen (waaronder ook kantoren) zou kunnen worden gepleit. LEUSDEN - Voor de zoveelste maal werd op vrijdag 1 november ingebro ken in het station van de Chevron- pompen op de Doornseweg. Rookwaren en frisdranken ter waarde van onge veer f150,- werden ontvreemd. LEUSDEN/CENTRUM - Wegens de vogeltentoonstelling in „De Til" wordt er vrijdagavond 8 november geen han- denarbeidavond gehouden voor de le den van de Hobbyclub. Voor de leden t/m 11 jaar wordt er in de kleine zaal van ,,'t Ros Beyaart" enen film avond gegeven welke om 18.45 uur begint en eindigt om 20 15 uur. De leden van 12 jaar en ouder kunnen een reduktie krijgen op de toegangs prijs voor de filmavond van donder dag 7 november (vandaag). neden alles blank te zetten Nu alles goed dicht zit, kunnen we desnoods onder water varen Wat ik nog wilde, mademoiselle Delarne, u mag zich met een wel goed schrap zetten, want het zal even een vreemde gewaarwording voor u zijn.' „Ik dank u voor uw waarschuwing, mijnheer Van Dijke. Ik zal direct een paar gymnastiekschoenen gaan aan trekken Daarop sta ik in elk geval steviger, dan op deze hooggehakte pumps En met deze woorden snelde de elegante en sportieve jonge vrouw naar haar hut Drie etmalen bleef het weer onstuimig en onberekenbaar grillig Opdemorgen van de vierde dag echter, was de storm wat afgevlakt en tegen twee uur in de namiddag kwam de Ophir in rus tiger vaarwater Het stampen en slinge ren had opgehouden, hetgeen een grote opluchting voor de gasten van kapitein Van der Decken betekende. Weliswaar begonnen zij al meer en meer aan de bewegingen van het aantrekkelijke kleine vaartuig te wennen, doch de som tijds wel erg onverwachte en ruwe nukken van Neptunus konden ze toch maar matig waarderen De gezagvoerder had beiden verzocht bij hem op het commandodek te willen komen, aan welk verzoek met graagte gevolg werd gegeven Hij stond bij de roerganger, toen ze uit het luik te voorschijn kwamen en met verwonderde ogen naar een on bekende kust keken, op een halve mijl afstand als een machtige begroeide muur omhoog rijzend Met een hand gebaar beduidde hij hun even te wach ten Hij wisselde enkele woorden met de roerganger, in een taal die ze niet verstonden, waarna hij zich naar het LEUSDEN - Een verkeersongeval vond op dinsdag 29 oktober plaats op de Doornseweg te ongeveer 17.30 uur Een bestelauto bestuurd door de heer v. d H uit Meppel was de achterste van een file, rijdend in de richting Amers foort Hij moest stoppen voor het ver keerslicht, dat op rood sprong. De heer O. uit Amersfoort zag dit niet en reed op de bestelauto van de heer v. d. H in. De heer O moest met een gebroken rib naar het ziekenhuis vervoerd wordnn De auto's werden zwaar beschadigd. LEUSDEN - De Roda-dames, din in Baarn, tegen Limvio een zeer gevoelig pak slaag hadden gekregen, verrasten afgelopen weekend vriend en vijand, maar het meeste toch wel Limvio zelf, door de Baarnse ploeg met lege handen naar huis te sturen. Het was een ene- verende strijd en hierin speelde de Roda-keepster Riky van Eyden een glansrol Het veld op het burgemeester Bui- ningpark was door de vele regenbuien spekglad, en het leek erop dat de Roda- dames weer opgerold zouden worden, want al gauw stond Limvio op 0-1. Dit gebeurde bij een razendsnelle Lim vio aanval. Maar Roda had karakter en liet het hoofd niet hangen en kort na de opgelopen achterstand gaf Gina Greef- horst een uitstekende voorzet en Wil Ernst schoot prachtig in 1-1. Na de rust begon Roda steeds beter te draaien en ook het publiek begon zich flink te roeren Onder luide toe juichingen trok men ten aanval en de druk op de Limvio kooi werd steeds groter De vreugdebom knalde pas goed uiteen toen weer Wil Ernst uit een moeilijke positie de bal in de uiterste hoek kegelde, 2-1 voor Roda Limvio gaf zich echter niet zomaar gewonnen en in de resterende tijd, probeerde men fel jagend verandering in de stand te brengen. Maar de Roda defensie, met keepster Riky van Eyden wist van geen wijken, men hield de stand op 2-1 en verkreeg zodoende loon naar werken door deze prachtige overwinning op koploopster Limvio. zitje begaf, dat door de bootsman in middels was neergezet „Kom jongelui," sprak hu opgewekt. „Wij zullen een koele dronk nemen op de afloop van deze voor jullie zo ongewone zeereis Over een uur gaan wij aan wal en vangt een nieuw tra ject aan Neem plaats Geboeid keken beiden naar het onbe kende land, gelijk een smaragd, waar van de voet bespeeld werd door het witschuimende water van de Indische Oceaan „Waar zijn we nu, kapitein?" Gespannen keek Edouard hem aan „Precies op de equator Zien jullie daarginds die hoge bergtop'? Welnu dat is de 2900 meter hoge goudberg Ophir, ook wel Goenoeng-Gedang, of Boekit-Gedang genaamd Die berg is het centrale punt van het zogenaamde „District der 1300 Goudmijnen," het oude Ophir. Wij bevinden ons hier op de westkust van het grote eiland Sumatra, in de Indische archipel. Het „District der 1300 Goudmijnen" ligt ruim twee dagreizen hier vandaan, midden in een bijkans ondoordringbare jungle. Maar op het hoge bergplateau, halverwege de noordelijke flank gelegen, zullen jul lie een lustoord vinden, waar vrede heerst en een mens zichzelve weer kan vinden. Ik zal jullie brengen in een andere wereld van het tropische berglan, de majestueuse bekoring van het oerwoud en de rijkdommen van Ophir's goudmijn Ik zal jullie daarna laten kennismaken met de wijde verten van een andere wereldzee. met de sprookjesachtige schoonheid van het koraaleiland, waar een mens de ge legenheid krijgt het evenwicht te her stellen tussen hart en verstand, vèr van de zuiging en de waanzin van het moderne leven, het moderne leven, dat niets anders bieden kan dan zorgen, teleurstelling, onzekerheid en angst, oorlogsgerucht en oorlogsgevaar, haat en verdachtmaking, waanzin en moord U kimt Iwl niet zo gek noemen op het gebied van familiedrukwerk kunnen wi| u in alle opzichten van dienst zijn: VERLOVINGS-, HUWELIJKS- EN GEBOORTEKAARTEN •VISITE-KAARTJES BRIEFHOOFDEN ROUWKAARTEN Finnmark 3. Leusden-centrum. (Modellen-boeken kunt u thuis bezichtigen). - 29 - In de hut keek het drietal om zich heen. Kappie en professor Jodelahiti met be langstelling, de maat angstig. Door de patrijspoorten filterde een groenachtig licht naar binnen, dat het tafereel iets spookachtigs gaf. Professor Jodelahiti liet zich door de ietwat beklemmende sfeer in het geheel niet van de wijs brengen. Naarstig schuifelde hij rond en bekeek het interieur met weten schappelijke interesse „Wat denkt u dat dit vertrek was, heer Kapitain?" informeerde hij „Een soort verblijf voor de beman ning, zou ik zeggen, antwoordde Kap pie Hij wees op een lange tafel en en kele banken. „De kombuis waar zij aten misschien „Zeer mogelijk sprak professor Jodelahiti instemmend. „In ieder geval, professor," ging Kappie verder, „ik geloof niet dat hier de schatkist zullen vinden Hetlijki mij beter, indien we. Hij werd onderbroken door een rause kreet van de maat. De brave stuurman stond in het midden van het vertrek en staarde met uitpuilende ogen naar een der patrijspoorten. „Een s-spook," stotterde hij ont daan „Ik z- zag een g.ggeestdoor die p patrijspoort loeren - 30 - „Wat sta je nu weer fe leuteren, angstklont?" viel Kappie uit „Echt w waar stamelde de maat, geheel overstuur „Ik zag dui delijk een gezicht, dat ons door de patrijspoort aankeek Een gezicht met een pleister Laten we Hij werd onderbroken door een zacht gegiechel van professor Jodelahiti. „Een geestl met ene pleister,grin nikte de geleerde. „Kom, kom. heer Maatl, ik geloof dat u een weinig ze nuwachtig bent, niet?" Professor Jodelahiti had schoon ge lijk zoals regelmatige lezers vandeze verhalen zullen beseffen Maar wat de geleerde niet wist was. dat de Maat inderdaad aan de andere zijde van de verweerde patrijspoort de ongure tro nie van Wimpie had waargenomen!" Het snode drietal, waarvan Wimpie deel uitmaakte, was inmiddels even eens op DE GROENE DRAECK aan gekomen Onder leiding van de chef waren zij begonnen aan een nauwgezet onderzoek van het vergane galjoen, omdat zij, anders dan Kappie en zijnen, wisten dat zij geenszins all« waren, maakten zij voort. Zo kon het gebeuren, dat de kleii leider op een gegeven ogenblik datgei vond, waarnaar professor Jodelahi in het belang van de wetenschap enH Vaderland, zo naarstig zocht: ineend; vertrekken stond een stevige kis waarvan het koperen beslag door invloed van het zeewater groen wasp worden. Tussen de vele Zuid- en Midden- Amerikaanse staten tiert een welige smokkelhandel, maar de politie-auto- riteiten werken zeer nauw samen, voor al wanneer het om de verboden handel in verdovende middelen gaat Terwijl de "Maria das Flores" zijn tocht naar de Mexicaanse kust vervolgt, wordt de naam van het schip tien tallen keren door de telefoon genoemd in internationale gesprekken. Inspec teur Juan Vez heeft al zijn collega's gewaarschuwd om het schip m de ga ten te houden. Dat hij niets heeft kun nen ontdekken bij de controle, toen het schip uitzeilde, zegt weinig, want doorgaans wordt smokkelwaar in volle zee overgenomen Wanneer de "Maria das Flores" de haven van bestemming nadert en het sein hijst voor de loods boot, zien Hernandes Rocas en Ai brosius, dat een snelle politiebootn dert. "Wat kan dat betekenen? "m« pelt Ambrosius; "zou de boel ve raden zijn?" De oude Hernandes zich helemaal niet op zijn genu Politie aan boord en dat metd gevaarlijke lading in het ruim W hij maar nooit aan dit vuile zaal begonnen! -35- De politie komt niet direct aan boord, doch geeft opdracht, dat de Maria das Flores" ligplaats moet nemen aan de kade bij de douaneloods. Niemand mag van boord Ambrosius voelt zich erg zenuwachtig. Ja. nu is het spel letje uit, want natuurlijk vinden die kerels straks de sigaretten en ze zijn uitgeslapen genoeg 0111 te begrijpen, dat het geen gewone sigaretten zijn En wat dan? Hij hoelt zich daarover geen illusies te'maken, het schip gaat aan de ketting en hij zal naar de gevangenis verhuizen. Knarsetandend ziet hij. hoe even la ter enkele sjiecialisten aan boord ko men en opdracht krijgen het hele schip te doorzoeken. Op welke manier de politie er toch achter gekomf dat de Maria das Flores" een smo keischip is? Zou die politie-inspects die voor Terezina zo n belangstelli had. daar de hand in hebben1 Nd I het heeft weinig zin daarover te P* keren, het spel is uit en Ambrosi heeft verloren subdealer subedealer PEUGEOT LEUSDEN-ZUID magazijn 31181 - privé 12157 Prins Frederik Hendriklaan 2-6 ESSO-SERVICESTATION KRAANWAGEN-SERVICE DAG- en NACHTSERVICE Telefoon werkdagen 03490-19776 's avonds weekenden: 03490-12157 door H. W. van Brakel

Leusder Krant | 1974 | | pagina 4