'oorzitter Cloosterman blij met reakties Iraadsfrakties op Jeugdraad Leusden ijne tentoonstelling was noeite van bezoek waard U.V.V.-seniorenavond bijzonder geslaagd, mede dankzij grote opkomst AARTEN 't HART EXPOSEERDE EEN DAG Filmavond Bingoavond LICHTE AANRIJDING VOOR FIJN VERZORGD FAMILIE-DRUKWERK hoeft u het niet ver van huis te zoeken DE LEUSDER KRANT kan u in alle opzichten van dienst zijn. Verlovings-, huwelijks- en geboortekaarten Visite-kaartjes Briefhoofden Rouwkaarten (Modellenboeken zijn thuis te bezichtigen) kjNDERDAG 7 NOVEMBER 1974 LEUSDER KRANT I LEUSDEN - De heer G. Cloosterman, \orzitter van de Jeugdraad Leusden, fol zich zéér verheugd over het dat alle frakties in de laatste laeenteraadsvergadering het er una- |,oi over eens waren, dat er in Leus- j te weinig aandacht wordt geschon- i aan de belangen van het jeugd- Ljoogerenwerk. Dit toch is het resultaat van hetgeen jeugdraad tot nu toe heeft onder den. Het feit, dat alle frakties ge- sstateerd hebben dat er het één Ljnder voor het jeugd- en jongeren- f,;k gedaan moet worden, is hoopge- en biedt perspektieven voor de Liomst. Alle frakties geven nu aan, |t er op korte termijn iets moet gaan teuren. Leusden-zuid wordt met na- t> genoemd. Destijds heeft de Jeugdraad eenrap- rt uitgebracht over de penibele situa- waarin ,,De Grote Kuip" zich be- (jt. De Jeugdraad heeft ook naar aan ging van de bestemmingsplannen van Ijjsden-zuid ruimte verzocht voor het Uren van een geheel nieuw jeugdge- [jT, Wethouder Van Woudenberg staat r volkomen achter. Tijdens de de- Ljten in de raad heeft hij medegedeeld, Jtbij op korte termijn kontakt zalop- laien met de stedebouwkundige om lor Leusden-zuid over een nieuw Irgdgebouw te spreken. Als dat lukt j dit een héél grote stap vooruit Rekenen naar een nieuw jeugd- en «erenbeleid in de gemeente Leusden. [.Eén van de redenen", zegt de heer «sterman, dat wij aandringen op het Lten van een nieuw jeugdcentrum is, |l bet juist voor het jeugd- en jonge- jjwerk belangrijk is, dat zo'n gebouw rt prettig aanzien heeft, en een goede Ijtommodatie biedt. Juist voor het pgd- en jongerenwerk geldt, dat het Igóók iets wil". Waarom zou het gebouwtje De Grote up" wél geschikt zijn voor scouting- irk vraagt men zich af. Scouting- k heeft een geheel andere inkleding i bet jeugdwerk. Bij Scoutingwerk «oen de wanden van het padvinders- i bijvoorbeeld met houten stammen trden bekleed. Van Scouting Neder- ïs het verzoek binnengekomen, ^Imen graag met ,,De Grote Kuip" i beginnen. ,,De Grote Kuip" ligt scoutingwerk ideaal. De heer klofs van scouting Amersfoort heeft biddels een brief geschreven, dat |io snel mogelijk met het scouting- i in ,,De Grote Kuip" te Leusden Ibeginnen. |,l)e jeugdraad", aldus de heer osterman, ,,wil hierbij het voorstel i om alleen de zéér noodzakelijke voorzieningen in ,,De Grote Kuip" aan te brengen. Na één of twee jaar kan worden vastgesteld of het gebouw aan zijn doeleinden voor het scouting werk voldoet. Zo ja, dan kunnen op dat moment de nadere voorzieningen worden aangebracht. In het negatieve geval kan tot sloop van ,,De Grote Kuip" worden besloten Voor het jeugd- en jongerenwerk zal er snel elders naar een bevredigende oplossing moeten worden gezocht". De heer Cloosterman wil ook even inhaken op het feit, dat er in de raad werd gevraagd of de jeugdraad wel representatief voor Leusden zou zijn, omdat alle leden Rooms Katholiek zijn. ,,Ik ben daar zelf helemaal niet van op de hoogte. Maakt het overigens voor het jeugdwerk iets uit welke confessie men belijdt? Wij zoeken mensen voor het jeugdwerk, die zich vrijwillig wil len inzetten voor de jeugd van Leusden. Het is erg moeilijk om mensen, die al in het jeugdwerk zitten, bij dit werk te betrekken. Zij hebben het al zo druk. En toch hebben we nog verschil lende vrijwilligers nodig. Met name nog altijd een financieel deskundige. Ik ben de mening toegedaan, dat het representatieve van de jeugdraad niet afhangt van de confessie, die men aanhangt". Nog een punt, waarop de heer Cloos terman nader wil ingaan. ,,Voor Leus den-centrum", stelt hij, .biedt De Til alléén te weinig akkommodatie. Dit idee bestaat al lang bij de jeugdraad, maar is nog niet exact aangetoond. De jeugdraad vraagt zich af of daar nu persé een boerderij voorgeschikt moet worden gemaakt. We beschikken over te weinig achtergrond-informatie wat precies de eisen zijn voor het jeugd werk in Leusden-centrum. We kunnen niet beoordelen of een boerderij daar werkelijk geschikt voor is De jeugd raad stelt echter, dat men, alvorens stappen te doen, de jeugdraad bij dit werk inschakelt". De heer Cloosterman noemt dan het jaarplan 1975 van de jeugdraad, dat op 21 november ter diskussie zal worden gesteld voor belangstellenden in het jeugdwerk in ,,'t Ros Beyaart" in Leusden-centrum. Allen, die zich voor het jeugd- en jongerenwerk in teresseren worden bij deze uitgeno digd op die avond naar 't Ros Beyaart" te komen. Het jaarplan 1975 haakt zelf in op de representativiteit, omdat de jeugd raad zelf naar een weg zoekt om tot een beter kontakt te komen met de achterban. De heer Cloosterman, voor zitter van de Jeugdraad. Het jaarplan 1975 van de jeugdraad Leusden houdt twee belangrijke kwes ties in namelijk de inventarisering en de nieuwe initiatieven, (er zal ook een enquête worden gehouden). De inventarisering: ,,Om een goed inzicht te krijgen in de huidige situa tie van het jeugd- en jongerenwerk is een goede inventarisatie nodig. Deze inventarisatie kan bestaan uit twee de len a. Wat wordt er reeds gedaan voor het jeugd- en jongerenwerk? b. Welke noden en behoeften bestaan er ten aanzien van het jeugd- en jongerenwerk? A. Om een beelt te krijgen van de aktiviteiten en de ruimten, waarin deze aktiviteiten zich afspelen, zal de jeugd raad een enquête uitschrijven, waar door ze gegevens kan verzamelen van het huidige jeugd- en jongerenwerk. In deze enquête zal duidelijk tot uitdrukking moeten komen: a. de organisatievorm, b. de huisvesting, c. de financiële situatie d. de noden en wensen, die er zijn B Welke noden en behoeften bestaan er ten aanzien van het jeugd- en jon gerenwerk? Door het houden van een enquête zullen er ongetwijfeld groeperingen zijn, die niet zijn te enquêteren. Toch kunnen er onder die groepe ringen ook wensen, of zelfs noden zijn, waarbij de jeugdraad zal moeten hel pen om oplossingen te vinden. Er zal naar wegen gezocht moeten worden om ook deze groeperingen inspraak te geven, zodat ook zij hun wensen kunnen kenbaar maken. De gegevens van de gehouden en quête zullen tot een rapport verwerkt moeten worden. Dit rapport zal zowel aan de ge meentelijke overheid als aan de diver se verenigingen en instanties toege zonden worden. Er moet naar gestreefd worden dit rapport uit te brengen in mei 1975. De konklusies van het rapport zul len moeten leiden tot een prioriteiten schema, waarmee de jeugdraad het ge meentebestuur kan adviseren voor het voeren van een verantwoord beleid aangaande de jeugdzaken en het jon gerenwerk in de gemeente. Nieuwe initiatieven: Voor het jaar 1975 zal de jeugdraad ook een aantal nieuwe initiatieven ter hand nemen. Deze zullen hoofdzakelijk- bestaan uit 1. Onderzoek naar de mogelijkheden voor de na-schooltijd-rekreatie, 2. Onderzoek naar de mogelijkheden voor het open jeugdwerk, 3. Onderzoek naar de behoeften en mogelijkheden om één of meerdere boerderijen voor het jeugd- en jon gerenwerk geschikt te maken, 4. Een goed en algemeen subsidie beleid voor de jeugd, 5. Onderzoek naar de mogelijkheden om een full-time kracht aan te stelïèn voor het jeugdwerk 6. Het organiseren van kursussen(ka dervorming) en het organiseren van voorlichtingsavonden, 7 Mogelijkheden zoeken voor kultu- rele voorzieningen ten bate van de jeugd". ,,Het subsidiebeleid van de gemeente Leusden", aldus de heer Cloosterman. ,,is momenteel erg incidenteel, en af hankelijk van bijkomstige faktoren. Er moeten vaste regels voor het subsidie beleid ten aanzien van het jeugd- en jongerenwerk worden vastgesteld, zo dat elke vereniging ook weet waar hij aan toe is. De subsidiering moet geen gunst meer zijn, maar een recht. Iets anders is nog, dat het werk zó veel toeneemt, dat de gemeentelijke ambtenaren het niet meer aan kunnen De behoefte is ontstaan, dat er een aparte ambtenaar voor jeugdzaken in de gemeente Leusden wordt benoemd. De hoeveelheid jeugdwerk is te groot dan dat deze in „vrije uurtjes" kan worden verricht. Hoofdzakelijk overheerst bij de heer Cloosterman echter het enthousiasme, dat thans het klimaat is geschapen, dat er iets voor de jeugd van Leusden gaat gebeuren. (Wij wensen de heer Cloosterman veel sukses, en van harte beterschap en een spoedige thuiskeer naar ,,Don Bosco". wij spraken hem namelijk, terwijl hij ter verpleging in het Sint Elisabeth Ziekenhuis was opgenomen). gezicht 1974" sprak mij hiervan het meeste aan. Schilderen met tempera is een ingewikkelde techniek. Met en kele Oud-Hollandse stoffen prepareert men een eikehouten paneel(tje). Dit mengsel op het paneel(tje) moet ge schuurd worden. Dan wordt de tempera- verf er op aangebracht. Daarna de olieverf. Deze olieverf geeft, wanneer ze transparant wordt opgelegd, méér glans. Tempera alléén is nogal dof Wanneer de laag droog is, kan er nóg eens een nieuwe laag overheen worden gebracht. De methode is tijdrovend, want men moet wachten tot elke laag geheel gedroogd is. Ook zijn „Spoorwachtershuisje" uit 1973 vond ik in enkele lijnen op bijzon der treffende wijze weergegeven. Tenslotte de etsen, ook een techniek die wel in de sfeer van Maarten ligt. LEUSDEN - Donderdagavond 31 ok tober stroomde tegen half acht de grote zaal van de firma Pon aan de Bavoortseweg vol. Vol met de senioren van Leusden. Er was een zéér grote opkomst: gro ter dan alle andere keren. De senioren kwamen zowel uit Achter veld, Leusden-centrum als uit Leus den-zuid. Men schatte de opkomst, met inbegrip van de medewerkers vaD de avond, op ongeveer 300. Wat is dat feestelijk, als er zó veel mensen bij een zijn, en zó veel mensen van een bepaalde leeftijd, die er plezier in hebben om eens een avond gezellig uit te zijn in eigen gemeente! De Unie van Vrouwelijke Vrijwil ligers, die deze bingo-avond voor de senioren organiseerde, kan dan ook ten volle tevreden zijn over haar ini tiatief. Er waren -héél fijn!- ook en kele mensen uit „Lisidunahof" aan wezig. Maar de leiding van de U.V.V. meende wel te kunnen konstateren, dat er buiten de bezoekers van de diverse bejaardensocieteiten géén andere se nioren uit Leusden aanwezig waren. heer Punt verliep erg gezellig en spannend. Het door twee leden van de seniorensoos in Leusden-zuid ge- konstrueerde bingo-apparaat weerde zich voortreffelijk. De senioren ver maakten zich kostelijk met dit inspan ning houdende spel In de pauze marcheerde „Lisiduna' wederom door de zaal, tot groot ge noegen van de aanwezigen. De lootjes werden uitgedeeld, en de leidster van de Majoretten assisteerde de heer Punt met het trekken der lootjes. Er waren alleraardigste prijzen be schikbaar ^gesteld, en de U.V.V. dankt iedereen, die hieraan heeft bijgedra gen. Het was ruim 23.00 uur, toen de avond werd beëindigd, en alle senioren naar eigen woongelegenheid terugkeer den. Men had een prettige avond ge had, en vele senioren wilden daarvoor zowel de dames van de U.V.V., als de heer Punt en alle leden van „Li siduna" bedanken. De U.V.V. zélf wil tenslotte de firma Pon bedanken voor zijn altijd gulle gastvrijheid. Interieur Amersfoort. Sint Joriskerk, „Het Zwanewater' uit 1973, „Boom in winterlandschap" 1973 en „Loos- drechtse plas" met een rond beeld, als bezien door het kijkglas van een onderwaterbril, met mooie vegetatie er rondom heen. vond ik getuigen van het beheersen van de moeilijke tech niek van het etsen. Het was een mooie verzameling etsen plus één litho („Sluisje in de Modderbeek"), die af zonderlijk in het kantoortje waren on dergebracht. Een mooie tentoonstelling, waar deze jonge Leusdenaar alle eer mee inlegde. Anco Mali LEUSDEN/CENTRUM - Door de jeugdbeweging wordt donderdagavond 7 november (vandaag) in ,,'t Ros Be yaart" een filmavond georganiseerd voor iedereen die eens wil lachen, wordt een komische film vertoond. De aanvang is 20,00 uur en het einde omstreeks 22 uur. Er wordt een kleine entree geheven, en iedere belangstel lende is welkom. Wegens de verbouwing van „De Til" is deze avond nu in 't Ros Beyaart. Het vervoer van de senioren werd zo wel heen als terug uitstekend ver zorgd door de U.V.V.dames van de sociëteiten in Achterveld, Leusden- zuid en Leusden-centrum. Ons onvolprezen Leusdense Muziek gezelschap „Lisiduna" kwam klokslag half acht de zaal binnen marcheren, kompleet met tamboerkorps en Majo retten. De avond werd op muzikale wijze geopend door „Lisiduna", de Majoretten en het trommelkorps. Het applaus der senioren weerklonk luid op na elk uitgevoerd nummer, en de muziek gaf de avond direkt al een feestelijke tint. Het bingoën onder leiding van de LEUSDEN/CENTRUM - Opdonder- dag 14 november wordt er in het Jongerencentrum „De Til" voor ie dere belangstellende een Bingoavond gehouden. De leiding berust bij de heer J T C Kuypers. Er worden leuke prijsjes beschikbaar gesteld, en het deelnemersgeld zal gematigd zijn. De aanvang is 20.00 uur. Voor een muzikale show zorg de Lisiduna met haar majoret tes tijdens de sfeervolle bingo avond van de senioren van Leus den in de zaal van Pon. Foto Janus Visser LEUSDEN - Een lichte aanrijding vond op vrijdag 1 november plaats bij de kruising van de Doornseweg met de Trekerweg tussen twee vrachtauto's. De vrachtauto De vrachtauto, bestuurd door de heer M uit Ede, reed iets te ver door, reed daarna terug en kwam hierbij in botsing met de vrachtauto, be stuurd door de heer M. v. W uit Utrecht. Beide vrachtauto's liepen lich te schade op. Boerenwoning. kerktorentje; op de voorgrond die gekke duivetil. „Koe in de mist" in een rond uit gesneden passepartout, gewassen te kening 1974, een bijzonder raak ge penseeld dier, staande bij een knotwilg. De techniek van de gewassen pen tekening ligt Maarten 't Hart bijzonder goed. Een fraaie serie vond ik in deze techniek behalve zijn landschappen zijn „Interieurs van de Sint Joriskerk" nrs. I, II en III, alle uit 1974 „Interieur I" geeft een prachtig perspektief van alle spitsbooggewelven, met een zéér mooie licht-inval „Interieur II" is zeer ge detailleerd weergegeven; een juweeltje van neergepenseelde Hollandse bouw kunst. „Interieur III" geeft een vaag gehouden, gewassen linker-interieur- zijde en een zwart aangezette rechter zijde. Een serie, waard om in een „Sint-Joris-drieluik" te worden sa mengebracht! De gewassen pentekening is de tech niek, waarbij verdunde inkt met een penseel op het papier wordt aange bracht. Maarten 't Hart had ten gerieve van het publiek bij de verschillende technieken een door hem geschreven uitleg opgehangen Héél bijzonder, maar óók weer op zéér klein formaat vind ik zijn drie- doekjes in tempera-techniek. „Stads- IEUSDEN - Eén dag exposeerde hrten 't Hart pentekeningen, etsen olieverfschilderijen in de zeilmake- ivan zijn vader aan de Ooievaars- fslerweg. Eén zaterdag, van 10.00 20.00 uur, op 2 november. Er kwa- i vele bezoekers en er werd goed 'kocht in die werkplaats inLeusden- a k sfeer van dat zeilmaken, de ge- jhge „rommel", die er was ont- üq doordat allerlei machines en "Ie rollen doek plaats moesten maken de expositie, deden erg sympathiek O- Het werk kwam in zo'n „vrije" aosfeer volledig tot zijn recht. Maarten 't Hart is nu bijna gereed I zijn opleiding bij „Artibus", en *erk heeft in de laatste tijd een !'dige pas vooruit gemaakt. Het is en tegelijkertijd „kundiger" len. irten 't Hart ontwikkelt zich tot Hjn landschaps-,,schilder". Zijn zijn nooit groot van formaat, aoekt het in de kleine afmetingen, nler ..ziin landschappen suggereren com« 1 vijdse natuur, de openheid van het sroo 'lerlandse landschap, ectea -^él fijntjes vind ik zijn „Landschap steil'1 Ijs Valleikanaal", 1974, gemengde No; ^)iek, en „Landschap met merk te p' Jjdige duivetil", gemengde techniek, jrosiW. Dit laatste landschap vooral, "fijn van tekenkunst, sfeervol, met *»lgebomen langs het weerspiege ld water, en op de achtergrond d°rpje met een typisch Nederlands

Leusder Krant | 1974 | | pagina 5