Geven voor leven Ds. J. D. te Winkel en werkgroep wil niet dat wij „de zenuwen krijgen" Nationale Jeugd- kollekte Jantje Beton gaat van start Dank van het IKV Ingezonden: JEUGDRAAD REPRESENTATIEF Ingezonden: DONDERDAG 7 NOVEMBER 1974 LEUSDER KRANT Nieuws uit de Leusdense kerken OOGDIENST LEUSDEN - Zondag 10 november wordt in 't kerkelijk Centrum de oogst- dienst gehouden. Zaterdag 9 novem ber wordt daarvoor de fruit-inzame- ling gehouden. Tussen 14.00 en 15.00 uur kan men bij het Kerkelijk Cen trum zijn bijdrage komen inleveren. Alle soorten fruit zijn uiteraard wel kom, evenals noten, blikjes enzovoorts. De kerk heeft dit jaar de hulp van haar leden hard nodig, daar het aan tal bejaarden sterk is toegenomen, onder andere door de bejaardenbezet ting in „Lisidunahof'. L1S1DUNAHOF De kapeldiensten, die worden ver zorgd door ds. W. Willemse, en die uitgaan van de Hervormde en Gere formeerde kerk. worden gehouden op donderdag 7 en 21 november, des avonds om 19 30 uur Gemeenteleden, die belangstelling hebben in deze diensten zijn van harte welkom. De kerken rekenen op de medewerking van allen, die bereid zijn de oudere mensen te begeleiden. NAJAARSZENDINGSWEEK De najaarszendingsweek wordt dit jaar gehouden van 3 tot 10 novem ber De ..Kom over de brug"-film wordt vertoond waardoor men een in druk kan krijgen van de projekten, trum te Leusden-Centrum een specia le lektuurstand worden geplaatst. BAZAR ,,'T TREFPUNT" OP 9 NOVEMBER De Hervormde Vrouwen Dienst or ganiseert op zaterdag 9 november een bazar, waarvan de opbrengst ten goe de zal komen aan de bouwkosten van ,,'t Trefpunt". De bazar wordt gehouden van 10.00 tot 18.00 uur De stekjes voor de plan- tenkraam en het gebak voor bij de kof fie kunt u brengen op vrijdag 8 no- ÏSSSL "°:„de" ve-ber. 's middags zowel als 's avonds het bijeenbrengen van f50 000.000, december 1972. Donderdag 7 november wordt de film om 18.30 uur vertoond in het Kerkelijk Centrum te Leusden-Cen trum voor de schooljeugd. 'sAvonds Indien het u niet mogelijk is de ver schillende zaken naar ,,'t Trefpunt" te brengen, belt u dan naar één van de onderstaande adressen, dan wordt het afgehaald. Kontaktadressen zijn: om 20 00 uur is er een voorstelling Mevrouw BoSi Pr_ fiéatrixlaan 15 (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) Tot mijn grote verbazing las ik inde Leusder Krant van 31-10 de vraag of de Gemeentelijke Jeugdraad, wel als re presentatief voor de gemeente gezien kan worden? Het geachte raadslid heeft waar schijnlijk niet geïnformeerd, hoe deze Jeugdraad tot stand is gekomen, anders zou hij dat niet zo gesteld heb ben Daar ik zelf gedurende de voor- bereidingswerkzaamheden in de daar toe in het leven geroepen werkgroep heb gezeten wil ik even één en ander toelichten. In een door het gemeente bestuur uitgeschreven vergadering, waren alle, let wel alle, organisaties op jeugd-jongerenwerkgebied van Leus den uitgenodigd van alle maatschappe lijke of kerkelijke groeperingen waarin door mej. Verharen van de Provinciale Jeugdraad de posities van de gemeen telijke Jeugdraden werden doorgelicht. Tijdens deze vergadering werd afge sproken, dat door de daarin geïnteres seerde gemeentekernen en organisa ties, mensen werden gecharterd om een werkgroep te vormen die met mej. Ver haren en de heer Rootselaar de basis voor een gemeentelijke Jeugdraad uit zouden stippelen. Het viel toen al op dat van sommige kanten niet veel vaart hierin gezet werd. Toen na veel vijven en zessen een definitief basisprogramma gevonden was, werd het ter discussie gesteld van de diverse organisaties en als laatste aan het gemeentebestuur. Als samen- stellingsuitgangspunt werd gekozen: 2 personen uit elke kern van de gemeente een onder de 25 jaar en een erboven. Per kern moesten de organisaties per sonen aanwijzen (kern in Achterveld, Leusden-C en Leusden-Z.). Toen pas bleek hoe moeilijk het was in sommige kernen personen hiervoor te vinden, zelfs na herhaaldelijk vragen. Het was een hele opluchting een groep, endatis gelukkig, sociaal-maatschappelijk voe lende mensen gevonden te hebben. Zij die menen dat hun grondbeginselen geen representatie bieden voor de gemeente, hadden tóen en niet nu zorgen moeten voor personen uit hun kring, want het is echt wel democratisch gegaan, maar als 4-5 keer met driekwart van de be langhebbenden vergaderd wordt, omdat ze steeds geen tijd hebben, ga je wel aan hun interesse twijfelen. ♦aar misschien kunnen ze nu reeds uitkijken om bij wisseling van leden wel vervangers te hebben, ze hadden ruim een jaar de tijd en dat was blijk baar te kort, nu resteren er nog drie en dus.. En als er zo nodig bepaalde intimida ties gedaan moeten worden over de sa menstelling van besturen, informeer even over de totstandkoming ervan. Met dank voor plaatsing. Riet Tijmensen, Achterveld Noot van de redaktie: Deze brief werd geschreven naar aanleiding van vragen in de algemene beschouwing van de KVP De KVP- fractie voelde het namelijk zelf als een bezwaar, dat de leden van de Jeugd raad overwegend van katholieke huize zijn. Red. Waarom0 Daarom. De vraag is begrijpelijk en wordt dan ook om de haverklap gesteld: waarom moet die aktie nu speciaal voor kan kerbestrijding bij jeugdigen worden gehouden? 't Is natuurlijk erg, kanker bij een kind, da's waar. Maar kanker bij een moeder is ook erg, en de kanker bij kostwinnende vaders. En kanker bij bejaarden is toch ook triest. Of niet soms? Jazeker. En toch - toch heeft kan ker bij kinderen een heel eigen tra giek, een extra dimensie bij het leed dat een ernstige ziekte toch al mee brengt Willem Diepraam is een Amsterdam se fotograaf die onlangs voor ons een serie foto's maakte in de kliniek van dokter Voute, een van de drie kin derartsen met wie wij in de aktie nauw samenwerken Welnu, een van die foto's maakte die tragiek duidelijk Zuster, moeder en kind (van een jaar of acht) komen de behandelingszaal binnen Staan oog in oog met een van de apparaten, een bijna op een kanon gelijkend vreselijk duur en ingewikkeld ding. Het kind is kennelijk vooral ge schrokken - schoorvoetend zie je ze naar binnen gaan Als een ter dood ver oordeelde naar het vuurpeloton, denk je. En dat is het nu een ter dood veroordeelde van acht jaar nog een heel leven voor zich, maar ter dood veroordeeld Dat is kanker bij kinderen. Voor de meesten een dood vonnis. Willen we dat? Of willen we daar wat aan doen0 Zonder de garan tie dat het voorgoed voorbij is. Maar toch met de gedachte dat als u er echt aan gaat staan, we toch een flinke stap verder kunnen komen? Een flinke stap verder op de weg die ook voor de hele kankerproblematiek van belang is. ..Geven voor leven" kan dat mogelijk maken. Kan dat mogelijk maken, als u mee doet. Straks, eind november. In de week die ons jaren vooruit kan helpen HAAK IN Postgiro 2747, Bankrekening 2747bij alle bankinstellingen in Nederland, Gem. Giro Amsterdam K2747. voor alle volwassenen, met nabespre king. Op zondag 10 november wordt tij dens de dienst in de Dorpskerk in Leusden-Zuid speciala aandacht be steed aan het thema Zending. Een zendingsarbeider zal kort het woord voeren. Na afloop is er een diskussie- en informatiemarkt. In samenwerking met de Gerefor meerde kerk zal in het Kerkelijk Cen- tel. 16062; mevrouw Lith. V H.V Ammer- stollaan 84, tel. 11554; mevrouw Sjoerds, Pr Irenelaan41, tel 11456, mevrouw Snijder, W. de Zwijgerlaan 4, tel. 10294, mevrouw Wanner, Arn- hemseweg 97, tel. 03490-1577. TRYFSOSA Op vrijdag 29 november hoopt de vrouwenvereniging ..Tryfsosa" een verkoping te houden in het jeugdgebouw aan de Ooievaarskorstcrweg 5 te Leusden-Zuid. De verkoping wordt 's middags om 15.30 uur geopend door ds. P. Bouw. Om 17.00 uur sluit de middagverkoping. Om 19 30 uur be gint de avondverkoop. De opbrengst is bestemd voor de Gereformeerde Zen- dingsbond en voor de Inwendige Zen- dingsbond op Gereformeerde Grond slag. Voor de jeugd zijn er allerlei at- trakties. Alles wat u kunt missen voor de ver koping kunt u brengen aan onderstaan de adressen: mevr. A. Overvest, As- schatterweg 215, tel 03425-1493, mevr. T. Vaarkamp, Leusbroekerweg 2, tel. 03498-1595; mevr. H. de Greef, Julianalaan 42, tel 03490-11210; mevr. A. G. van Maanen, Ooievaarshorster- weg la. tel. 03490-18430. HULPDIENST HERVORMDE VROUWEN DIENST LEUSDEN-CENTRUM De hulpdienst m Leusden-Centrum is van start gegaan door de samen werking van de vrouwen in de Gere formeerde en de Hervormde kerk Een aantal dames heeft zich reeds beschikbaar gesteld Graag zou de Hulpdienst nog met enige dames ver sterkt willen worden, die geen kleine kinderen meer hebben. Dit in verband met eventuele hulp in vakanties en bij voorbeeld het opvangen van kinderen tussen de middag U kunt zich opgeven bij: Mevrouw Beers, Boekweitland 20, telefoon 03496-3349 De hulpdienst is bedoeld om bij ziekte en dergelijke tijdelijk te hel pen, wanneer dit strikt noodzakelijk is en nog geen andere hulp beschik baar is. Tevens kan er een beroep op de Hulpdienst worden gedaan voor allerlei kleine karwitjes, zoals bood schappen doen, oppas voor kinderen, indien de vader bijvoorbeeld op be zoek gaat in het ziekenhuis enzovoorts. OUD PAPIER AKTIE Zaterdagmorgen 9 november' zal in Leusden-centrum, binnen de bebouwde kom door medewerkers van de Ge reformeerde Kerk en de Hervormde Gemeente een Oud Papier Aktie wor den gehouden Voor de nieuwe bewoners is het goed te vermelden, dat de opbrengst is bestemd voor de gezamenlijke uit breiding van het kerkelijk centrum. Zij, die 9 november willen helpen, om plus minus 15.00 uur, kunnen zich telefonisch opgeven bij de nummers 03496-2522 en 03496-1945. U kunt uw papier ook brengen bij: Beaufortweg 2, Hokorstlaan 38, Ur- sulineweg 1 te Leusden-centrum KASTEEL STOUTENBURG Speciaal voor mensen uit Gelder land en uit Amersfoort, Leusden en de omliggende plaatsen worden dagen van gelovige bezinning gehouden op zaterdag 16 november tot woensdag 20 november. En wel op het Fran- ciskaans Gespreks- en Bezinnings centrum .Kasteel Stoutenburg", Stou- tenburgerlaan 5, Stoutenburg. De aankomst van de deelnemers is zaterdag 16 november, vóór het souper van 18 00 uur. Het vertrek is woens dag 20 november na de middagtafel van 12.30 uur De direkteur van het Bezinnings centrum, Pater G. Heitbnnk o f m., hoopt op een grote opkomst van men sen uit Leusden, Amersfoort en om liggende gemeenten. U kunt u schriftelijk opgeven aan ..stoutenburg", Stoutenburgerlaan 5, of telefonisch onder nummer 03490- 210948. ACHTERVELD Herv Gem.: Zeist. 9 u. ds. Hooijkaas LEUSDEN-CENTRUM N.H.K 9.15 u ds. J. J. Kooman bed H. Doop. m.m v. de kmder- cantorij; Herv oogstdienst 10.45 u.: ds. J. W. K. Kelder, Ger oogstdienst 19.00 u.: ds. J. Tis sink, Amersfoort, Herv. Ger. R.K.K za. 19.00 u H. Mis, m.mv dameskoor; zo. 7.45 u.: gelezenH Mis; 9.00 u. Hoogmis 10.00 u gezinsmis; 11.00 u.: gemeen schapsmis; 18.30 u Lof met g beden. LEUSDEN-ZUID N H.K. 10.00 U.: ds. J. Weerne- kers, bed H. Doop. Herv. 18 30 u ds. J. J. Kooman, Herv R.K.K Huize Don Bosco: za. 19.15 uur; zo. 10.00 u.: H. Mis, 11.30 uur ACHTERVELD N.H.K.zondag 10 november N.H.K 9.00 u. ds Hooijkaas.Zeist R K.K. za 9 nov. 19.00 uur, zo. 10 nov 8 00 en 10.30 uur. Geref. Kerkte Amersfoort(vrijgem) Martuskerk: 10 en 19 u ds Hen driks Kandelaar. 10 en 17 u.: ds. Kok Schaaspskooi: 10 en 17 u. ds. Heij Westerkerk- 9.30 en 17 u ds Ar nold. Ds. J. van der Linden 40 jaar predikant LEUSDEN - Op 11 november 1974 zal Ds. J. van der Linden 40 jaar het ambt bekleden van predikant voor de Gereformeerde Kerk. De in Leus den-zuid wonende dominee is zelf een veel te bescheiden mens om enige aandacht aan dit feit te schenken en zou het zeker niet in de publiciteit brengen. Daarom stelde zijn jongste zoon Rienk mij voor om het een en ander over zijn vader te vertellen. ,,Op vrijdag 25 oktober vierden wij in het Berghotel het 40 jarig huwe lijksfeest van vader en moeder. Wij zijn thuis met vier kinderen, twee zusters en twee broers, die alle vier door vader zelf zijn getrouwd. Vader en moeder hebben negen kleinkinderen, van wie vader er zelf zeven heeft ge doopt. De oudste zes kleinkinderen (de kinderen van mijn broer en mij) waren aanwezig bij het feest in het Campagne tegen „jakkeraars" LEUSDEN - Dominee J. D. te Win kel, wonend Gersteland 8 te Leusden- centrum is predikant in algemene dienst van de Gereformeerde kerk, en door de Generale Synode vrijgemaakt voor het werk aan het Evangelisatie-centrum in Baam. De staf van dit Evangelisatie centrum bestaat uit zes funktionaris- sen. De coördinator is een ekonoom, die voor de gehele financiering zorgt. Er is een socioloog aan dit centrum verbonden, alsmede een theoloog, die zich bezint op nieuwe vormen van evangelisatie, en die verantwoordelijk is voor de uit te geven lektuur. Ten slotte zijn er nog drie funktionaris- sen, die de „buitendienst" verzorgen, die naar de plaatselijke kerken gaan, die adviseren over het zondagsschool- en klubwerk, en die op plaatselijk en regionaal niveau adviseren en instruk- ties geven. Ongeveer zestien buro's, waaronder het Evangelisatie-centrum, worden alle te zijner tijd ondergebracht in het Ge reformeerd Dienstencentrum te Leus den Om nog enkele buro's te noemen: Zending, Diakonaat en Kerkvoogdij. Zeventien jaar heeft ds. Te Winkel op de kansel gestaan, en nu is hij, voor het gehele land, te Baarn aan gesteld als bezinningsfunktionaris Hij houdt zich met name bezig met het gesprek Hij stelt zich vragen als Waarom lukt het gesprek met de ander niet?" ,,Is er een gesprek mogelijk tussen de kerk en de maat schappij, de kerk en de politiek?" Er is een groot stuk eenzaamheid ge komen, zowel op het platteland als in de stad. Ds Te Winkel is lid van de werkgroep, die door situaties vanuit het leven het gesprek weer op gang wil brengen, gespreksstof aan de men sen aan wil reiken. Dit soort werk wordt door mensen gefinancierd, die hiertoe een vrijwillige bijdrage be schikbaar hebben gesteld, omdat ze overtuigd waren van het grote belang om het gesprek weer op gang te krij gen. Bij elkaar werd een bedrag van f550.000,- toegezegd. De mensen van de werkgroep, die met dit werk belast zijn, hebben op dit moment een héél andere formule ge vonden dan alles wat tot op heden aan evangelisatielektuur is uitgegeven Zij zijn een advertentie-campagne begon nen In de werkgroep zitten ook re- klamedeskundigen, die voor de plaat singen zorgen De mensen van de cam pagne willen de advertenties in bepaal de kranten hebben De eerste adverten tie „Jakkeren doen we allemaal" is al in 130 verschillende regionale en plaatselijke bladen verschenen Er komen in totaal 5 advertenties. 3 mil joen „jakkeraars" m folders en ad vertenties zijn de deur uitgegaan. 160 kerken doen mee aan deze campagne, voornamelijk in Noord-Holland, Zuid- Holland, Utrecht en Gelderland Er zijn in totaal 60 000 deelnemers. Alle kerken zijn aangeschreven. Sommige kerken vonden het een goed idee, an dere zagen er weinig in. Alle deelnemers krijgen veertien dagen, vóórdat de advertentie in de kranten wordt geplaatst, het zoge naamde themafolder in huis. Daar staat een soort toerusting in voor de ge meente. Er staan wat bijbelse notities in Het boekje „Mensen in gesprek" begeleidt de gehele aktie. Hierin wordt ook behandeld wat de bijbel over deze dingen zegt. Nemen we de folder „Jakkeren doen we allemaal" eens ter hand Hij be gint. „Opschieten! Lopen! Rijden! Er is haast bij. We hebben het druk Tijd is geld Schiet nou op! Rij nou door!" „We worden steeds onrustiger en nerveuzer", vervolgt de folder. „We krijgen de zenuwen En dan slikken we wat zodat we misschien maag klachten krijgen. En dan slikken we weer wat, zodat we misschien hart klachten krijgen. En dan slikken we weer wat, zodat we wandelende klach- tenboeken en apotheekjes worden. Dat weten we. Dat voelen we. Toch jakkeren we door Met dat zenuwen tempo Alsof de duvel ermee speelt. Alsof we geen eigen baas meer zijn. Je zou eigenlijk héél diep adem wil len halen en tegen elkaar zeggen nou laat ik me niet meer opjagen als een wild beest Dat moet toch kunnen? Ondertekend Enkele kerken in uw omgeving- Lande lijk adres: Postbus 71, Baarn", „Wat voor reakties hebt u daarop gehad?" vraag ik dominee Te Winkel. „Reakties als. „Hoe kan dat nu: kerken praten toch over God en Jezus?" „Wie bent u? Bent u zich bewust weer aan het verstoppen0" „Kunt u mij het adres geven van een werk groep in mijn woonplaats? Enzovoorts Naarmate er meer advertenties ko men, gaat men er meer op letten, en gaat men ze herkennen". „Wat verwacht u ervan?", vraag ik. „Een hoop werk. En dan gewoon kijken. Het is een groot experiment. Het ligt zeer sterk aan de plaatse lijke werkgroepen, wat er gaat gebeu ren. We reiken alleen demogelijkheden aan. Die hele zaak is al twee jaar aan de gang We zitten nu in de uitvoerende fase. Deze aktie wordt voor 40% plaat selijk interkerkelijk gevoerd. Het plan is gelanceerd in de Gereformeerde Kerk Men heeft het plan ontwikkeld, en heeft toen gevraagd of de andere kerken wilde participeren. De Her vormde Kerk en de Vrije Evangelische Kerk doen mee. „Wat kunt u doen met deze folder", lees ik verder - Leest u nog eens rustig de tekst van de folder door. - Gaat u eens na wat deze publikatie bij u heeft opgeroepen. Herkent u de punten, die daarover in deze themafolder genoemd worden? - Lees de genoemde bijbelgedeelten eens na, alleen of met anderen, die de folder ook hebben. - Praat eens met anderen over uw gevoelens, gedachten en vragen rond deze publikatie, als de in deze fol der afgedrukte publikatie verschijnt in één van de bladen, die in uw om geving verspreid worden". De folder eindigt tenslotte met „Wat zijn de gevolgen?" „De tekst van de puhlikatie wijst op onrust, nervositeit, elkaar opjagen en ergeren En het loopt er op uit, dat we onszelf en anderen ziek maken of zelfs het leven benemen. Denk aan de 3.000 verkeersslachtoffers per jaar. Maar moet dat dóórgaan? God wil niet dat mensen sterven, maar leven! Leven is je naaste liefhebben als je zelf Dat betekent heel konkreet de strijd tegen het gejakker. Door ons persoonlijk gedrag en onze inzet voor een maatschappij, waarin het anders toegaat" Toen ik zover was gekomen, heb ik zelf resoluut de telefoon opgenomen, en mijn afspraak voor deze avond af gezegd. De hele dag race ik inderdaad maar door, ook in de weekends, ook 's avonds. Jakkeren doen we allemaal. Ik ben inderdaad de baas niet meer over mezelf. Ik ga het indammen, en ik ben blij, dat ik getelefoneerd heb, en gezegd heb, dat ik niet kan komen vanavond. (A. M.) De jaarlijkse aktie van het Nationaal Jeugd Fonds (stichting ten behoeve van leef- en speelruimte) gaat weer van start De verenigingen die zich hiervoor gaan inzetten zijn „De Treek- lopertjes", Leusden-Z, speel en re creatievereniging voor de jeugd In Leusden-C gaan „Blijhof" (speel en recreatievereniging) en de korfbal vereniging „Antilopen" dit doen. Collecteren is geen originele vorm van fondsenwerving, maar er is in ons land geen fonds dat een jaarlijkse collecte zou kunnen missen. Onze collectanten gaan zich vrijwil lig voor dit doel inzetten en wij hopen dat ook u deze mensen niet met lege handen wegstuurt. Elk bedrag is welkom en wij hopen dat u helpt om „Jantje Beton" te doen slagen Vorig jaar was de totale opbrengsi f2.500,--, een record opbrengst. Wil een kind zich gezond kunnen ontplooien dan moet er voldoende speel ruimte voor hem zijn. Juist deze ruimte wordt in onze moderne samenleving te eng. Parkeerplaatsen en flats hébben de voorrang gekregen. De jeugd dreigt daarbij het kind van de rekening te worden en dat moet voorkomen worden. Denk nu niet alleen aan onze prach tige gemeente Leusden, maar denk eens aan de grote steden in ons land. Van de collecte opbrengst komt 50% direct ten goede aan de collecterende jeugdverenigingen, terwijl het overige deel landelijk wordt gebruikt voor het verstrekken van subsidies, renteloze leningen en hypotheek garanties aan daarvoor in aanmerking komende pro jekten van het jeugd en jongerenwerk. De NJF tracht door het stimuleren van experimentele activiteiten en het helpen van jeugdwerk in nood en bij drage te leveren op het gebied van de zo broodnodige verbetering van leef- ten speelruimten voor de jeugd. Sinds de start van het fonds in 1968 is hier voor reeds het forse bedrag van bijna 2 miljoen gulden uitgekeerd. Maar er is meer nodig Helpt u mee? Contactman NJF H. A. v Duin kerken, Azuriet 1. leusden-C., tel 03496-2375. Berghotel. Vader werd op 4 oktober 1907 te Leeuwarden geboren. Hij ging naar het Gereformeerd Gymnaseum in Leeuwarden, en maakte op uitnodiging van Sir Henry Deterdmg een reis naar Indonesië. Door deze reis kwam vader in aanraking met de zending, waaraan hij al spoedig zijn hele leven zou gaan wijden Op de kansel begon hij in 1934 in Tzum, in de buurt van Franeker, waar mijn oudste zuster Wieke op 12 janua- rie 1936 werd geboren. Inmiddels vroeg men aan vader of hij naar Indonesië wilde, en daarom ging hij in Utrecht studeren aan de Indonesische Fakulteit Wij woonden toen in Zeist, waar op 4 mei 1937 mijn zuster Margriet werd geboren Op 5 mei 1938 vond de intrede en de bevestiging plaats van vader ïnPur- woredjo. Mijn broer Jan is in 1939 in Purworedjo geboren. In de oorlog kwamen mijn ouders met de drie kinderen in het Jappen kamp terecht. Na 3% jaar Jappenkamp werd de familie weer verenigd, en ik werd op 1 mei 1947 geboren Ik ben genoemd naar mijn grootvader van moeders kant. In 1946 gingen we terug naar Hol land. Vader was toen van 1947 tot 1950 dominee in Harmeien. In 1950 vertrok hij weer naar Indonesië, en moeder en ik als jongste reisden hem spoedig na De twee meisjes bleven voor hun middelbare school studie in een pleeggezin in Groningen Mijn broer ging bij mijn grootvader in huis. Het was erg moeilijk, vooral voor mijn moeder, om de kinderen achter te laten. Tot eind 1954 bleven we in Indonesië Ik kan we herinneren, dat we de winter van 1954 op 1955 met verlof m Ne derland doorbrachten. In 1955 gingen we weer naar Indonesië terug en 25 augustus 1958 kwamen we voor goed in Holland terug. Vader beheerste de Javaanse taal héél goed, zowel het hoog-Javaans als het laag- Javaans. Vader stond ook naast de Javaan. Hij had een diep respekt voor de Javaanse be schaving, aan welke vele Nederlanders niet kunnen tippen". „Ik herinner me zéér goed, dat uw vader met grote waardering over zijn ervaringen met de Javanen vertelde. Hij zei in het interview, dat ik met hem mocht hebben, dat de Javaan niet graag een hand geeft, om een voor beeld te noemen Handen schudden, zoals wij dat doen, is de Javaan vreemd. De handdruk, die de dominee van de ouderling krijgt, als hij aan de voet van de preekstoel staat, is hem niet eigen. De Javaan heeft de opvatting: het Woord is aan het Woord, en aan het begin van de preek komt de Javaan met de opengeslagen Bijbel. De do minee loopt achter de Javaanse ou derling en bij de preekstoel draagt deze de Bijbel aan de dominee over" „Ik herinner me nog dat de kapi tein van het schip, waarmee we naar Nederland terugkwamen, speciaal een afsteek maakte doo r de straat van Messina. Daarvoor had hij toestem ming van zijn maatschappij gekregen Toen kon vader precies in Nederland zijn op de dag, dat mijn broer jarig was Ja, dat was erg leuk! Tot maart 1959 bleven wij met verlof in Bilthoven Toen werd vader tot 1966 dominee in Maartensdijk, maar was toen ook al weer in het zen dingswerk bezig Als pastor in Maar tensdijk was hij een geweldige kerel. Met een weergaloze energie. Hij kwam bij een familie, en als dan iedereen goed gezond bleek, dan stormde hij weer dóór naar de volgende familie. In 1966 kwamen we naar Leusden Ik was toen klaar met mijn studie Vader ging toen definitief voor de zending in Indonesië werken Als vaderfiguur is hij altijd een grandioze vent geweest. De flexabili- teit, die hij opbracht voor de jongere generatie was geweldig Hij stelde wél normen zette wél vraagtekens bij sommige dingen, maar zou nooit dóór drammen. Als je wat had, dan kon je altijd bij hem komen, en dan nam hij ook alle tijd voor je. Maar hij was wel te veel weg. (Dat zal in elk domi neesgezin wel het geval zijn). In 1966 hebben moeder en de kinderen gezegd. „Van nu af aan ben je op Kerstmis, Pasen, de verjaardagen enzovoorts thuis. Dan mag je nergens meer gain preken Dat heeft hij ook ge accepteerd". ...Uw vader is een bizonder en een zeer ruim denkend mens" „Ja De Nederlandse hokjesgeest is hem totaal vreemd. Dat komt ook door zijn Indonesische jaren Hij sluit ieder een, bij wie hij dat maar ergens kan, in zijn hart Maar misschien leeft hij zich té erg in elke problematiek 10 Hij sjouwt hele werelden metzichmee Hij kent geen cleane, chirurgische benadering. Hij is zeer emotioneel bij elke zaak betrokken. Als groot vader is hij ook een fijne man: trekt zijn schoenen uit, en dan mogw zijn kleindochters daarin rondsloiien. Als kinderen hebben wij zelf mogen kiezen wat wij wilden worden. Mijn oudste zus werd rontgenlaborante, en studeerde Frans Mijn tweede zusje wilde de verpleging in, maar mijn vader vond haar op 18 jarige leeftijd daar nog te jong voor. Ze is toen voor apothekers assistente gaan leren, en toen ze dat diploma had behaald ging ze naar de kweekschool. Mijn broer en ik gingen beiden de handel in Ikzelf heb daar in de marketing, de admini stratie, de vertegenwoordiging en de verkooptechniek gezeten". „Zoudt u een psalm of vers kunnen bedenken, dat geheel bij uw vader past0" „Dat is „Ik loof de Koning met heel mijn wezen," Er gaat geen dienst voorbij, of hij noemt dit. Ik ben nogil eens als chauffeur met hem meege gaan, en m de auto kwam ik bij hem dat vers steeds weer tegen. Weet 0 welke preken van hem mij het meeste aanspreken? Dat zijn de zendings- preken. Daar spat het vuur vanaf. Dat spreekt mij geweldig aan. Al zijn vier kinderen zijn Gerefor meerd gebleven, en zijn ook met Ge reformeerde partners getrouwd. Wij proberen er ook naar te leven Het fijnst vinden we allemaal de fami lie bijeenkomsten bij vader en moeder thuis. Daar ontbreekt er ook nooit één Moeder heeft een geweldig ge voel voor humor Zij leverde altijd achteraf een commentaar op vaders preken, en was het lang niet altijd met zijn zienswijze eens" Proficiat, dominee Van der Linden! Wij wensen u, tezamen met uw vrou» en gezin nog vele goede jaren toe. Ook ten bate van het vele goede werk dat u voor het volk van Indonesië verricht. Anco Mali Hartelijk dank aan u allen, die gehoor hebben gegeven aan de hulpkreet van Ds. Masa miza, „stuur ons kleding Ruim 300 kg bruikbare kleding hebben wij van u ontvangen. Er staan 30 dozen klaar om naar Z-Afrika verzonden te worden Door uw geldelijke giften ïshr mogelijk nu 10 dozen te verzenden. 20 dozen van 10 kg staan echter nog op deze bestemming te wachten. Helaas hebben wij geen geld hiervoor 10 versturen kost f 18,50, een somroetje leert ons dat 20 x f 18,50 ï370,"J) Het zou erg jammer zijn als deze ZO dozen niet in Z-Afrika aankwamen en hier zouden blijven staan Om dit te voorkomen doen wij een beroep op Helpt u mee om deze 20 dozen kleding naar Ds. Masa miza te sturen! Uw?*1' delijke bijdrage is welkom op de volgen de adressen: E. Bernard, Gironde 1'. Leusden gironummer 333518, L. Hoe- len, Stadhouderslaan 5, Leusden-Z I K V. groep Leusden.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 6