Wijkvereniging Alands- beekwest van de grond ptmstsür "'Jê van Raay restaureerde lerkbord van de Dorpskerk Spontaan concert n de Dorpskerk Zonnebloem Fancy Fair van de GOSPELGROEP .REFORMATION' PRESENTEERDE ZICH d^ED:HErÏ'c neusden Streefkerk, bevestigd 7Juli 1957. en naar MidslanduJarviero.^ t BELANGRIJKE FORUMAVOND SAMENWERKINGS SCHOOL 0P 16 EN 17 NOVEMBER A.S. VAN •Hofstede Noordwijkerhóuj^^^^jct. Lrneritus 1 Nov. 1953. S.Julius. Streefkerk, beve vertrokken naar MH-' S frag.Ro tt erda. Vijziging in uilophaaldienst an Leusden ONDERDAG 7 NOVEMBER 1974 LEUSDER KRANT 9 Gospelgroep Reformation. Foto Janus Visser Verschillende oude leden verlieten de groep Vele nieuwe stemmen kwa men erbij. De gehele groep bestaat op het ogenblik uit 30 ..koorleden", 21 meisjes en 9 jongens Er is een meisjesstop ingevoerd. Graag zou Min- ny zien, dat er nog enkele jongens wil den deelnemen aan haar groep, om het volume der tenoren en bassen wat in evenwicht te brengen met dat van de sopranen en de alten. De meis jesstop wordt hierbij soepel gehan teerd: wil een verloofde of getrouwde thuis. Het papier wordt op de onder zijde met krijt ingewreven. Een week van tevoren was de zwarte zijdeglans verf op de borden aangebracht, zodat deze goed had kunnen drogen. Ter wijl de heer Van Raay de calqueer- strook met de tekst, en het krijt op de achterzijde, tegen het bord houdt, trekt hij de letters een keer over. De letters geven dan duidelijke witte krijt-afdruk op het zwarte bord. Hierna worden de letters op het bord geschilderd met een gele verf soort, die de volgende dag nog kleverig is. Het bladgoud, dat de heer Van Raay gebruikt, bestaat uit blaadjes van 8 bij 8 centimeter Dit bladgoud zit op een héél dun wit vloeitje. ,,Wij knip pen er strookjes af, die de maat hebben van de letter," zegt hij. ,,We nemen die strookjes alle iets breder dan de letter. Bij de staande letter ne men wij zo veel mogelijk de bestaan de breedte van de letter. Maar bij de kleine r is de dwarsstrook ook in bladgoud aanwezig. Wij drukken met de hand het bladgoud op de letter aan. Het dunne papiertje wordt weggetrokken. Het bladgoud hecht zich aan de nog wat kleverige gele verf. Later wordt met een dot watten het overtollige bladgoud weggepoetst". De werkzaamheden moeten in el kaar grijpen. De ene dag worden de letters met krijt op het bord opge bracht en met gele verf geschilderd De volgende dag wordt op die letters het bladgoud gedrukt, en tegelijkertijd worden nieuwe regels met krijt en gele verf op het bord aangebracht voor het behandelen met het blad goud de dag daarop. Het is een interessante bezigheid, dit lette rschilderen. Ik steek mijn bewondering niet onder stoelen of banken. En de heer Van Raay moet toegeven dat toch maar - zeg maar twee schilders op de tien het letters jongeman graag mee komen zingen, en wil hij zijn verloofde of vrouw méébrengen, dan geldt in dat geval de meisjesstop uiteraard niet. De groep heeft leden in de leeftijd van 17 tot 24 jaar, maar ook dat wil niet zeggen, dat een enthousiasteling van 27 jaar niet mee zou mogen doen! Om enthousiaste mensen gaat het vooral bij deze groep Reformation", die begeleid wordt door het combo, bestaande uit: Ate Scholtus, dwarsfluit, Evert van der Berkt, klarinet en saxofoon, John op 't Hoff, basgitaar, Henk Warnitz, solo- gitaar en Kees Vis, piano. Het combo repeteert afzonderlijk, en 's zondags na de dienst brengt Minny Vis gospelgroep en combo bij elkaar en studeert gezamenlijk met hen. En nu eerst het concert van dins dagavond 29 oktober De vierde klas zong voor de vierde keer in het open baar. Zij opende het concert met ,,De Blues", ,,Zing, kom in de kring" en ,,Lied van de aarde". De kinderen zin gen fijn spontaan, vanzelfsprekend en lekker vlot. Geen zweempje van angst. Het ritme ligt hun lekker. (Ze spreken niet over het combo, maar ze zeg gen. ,,We treden op met de beatband") Het combo is dan ook steeds bereid om op te treden, wanneer de kinderen zingen. Minny Vis zegt ook altijd: ,,Lach, doe spontaan; er zijn zo veel blije liederen onder de geestelijke liederen. Zing je levenslust er maar in uit". Samen met „Reformation" zong de vierde klas nog „Jerusalem" en „Down bij the riverside" Het klonk fris, en prettig ritmisch. Het programma was gevarieerd. Ook schilderen machtig zijn. Dankzij de heer Van Raay dus weer een keurig kerkbord in de Dorpskerk in Leusden-zuid. (A M) LEUSDEN - De wijkvereniging Alandsbeek-West, waarover vorige week al bericht werd, stelt zich tot doel de algemene belangen van de leden bij overheidsinstanties zo goed mo gelijk op te dienen. De vereniging probeert ook een zo optimaal moge lijk leefklimaat voor de leden te schep pen. De vereniging is uit een initiatief van enkele bewoners geboren en wordt, mede op verzoek van de gemeente, nu uitgebouwd tot een volwaardig over legorgaan De gemeente heeft bijvoorbeeld eni ge stukken grond in Alandsbeek-West beschikbaar gesteld als speelterrein, terwijl bewoners van de wijk de plan nen van de gemeente uitwerkten en de wijkvereniging als coördinator optrad tussen bewoners en gemeente. De vereniging stelt zich ook voor dat bij de verdere realisering van de groenvoorziening door de gemeente de wensen van de bewoners kenbaar kunnen worden gemaakt. Zij zal de gemeente ook verzoeken het centraal- antennesysteem eindelijk storingvrij te maken. Verder wordt er contact gezocht met het comité, dat de bestem ming van oude boerderijen gaat bepa len. Tijdens de oprichtingsvergadering voor de mensen, die liever wat „klas siekere" kerkmuziek horen waren er goede momenten. Het kerkkoor „Ha- mersveld" zong onder andere „Domi- ne, salvan fac Reginam Nostram" van A. Giesen, en „De heem'len roemen" van L. van Beethoven, in een arran gement dat ik wat minder mooi vind dan het Franse arrangement, dat ik ervan ken. De negro-spiritual „Glo ry, glory, halleluja" kon wat mij be treft nog best wat juichender van toon en meer naar een climax voerend. Uit de musical van Cam Floria „The Apostle" werden stukken gezongenen gezegd door „Reformation" waarbij LEUSDEN - Volgens traditie wordt elke 2 jaar een fancy-fair gehouden ten bate van de zonnebloem. Van de op brengst zal men weer in staat zijn nieu we materialen aan te schaffen en nog meer activiteiten te ontplooien voor zieken en bejaarden van alle gezindten in onze gemeente. Elke donderdagmiddag kunt u de dames van de Zonnebloem bezig zien onder leiding van mevr. G. Horst, mevr. Th van Opijnen en mevr. Jas pers Focks. Alle tot nu toe gemaakte werkstukken worden op deze fancy- fair tentoongesteld, uiteraard kunnen deze gekocht worden. Denkt u b.v. aan van 15 oktober is een commissie sa mengesteld die de ontwerpstatuten van de vereniging gaat bijschaven Door deze commissie zijn al concrete voor stellen gedaan. De statuten worden op de eerstvolgende algemene leden vergadering ter goedkeuring aangebo den. De contributie is vrij hoog, f25,-, maar dat is zo om de relatief hoge aanloopkosten te kunnen dekken. Het bestuur weet nog niet precies hoe veel leden de vereniging telt, maar het hoopt dat vele bewoners lid zul len worden, waardoor de contributie verlaagd kan worden. De vereniging wil ook voor de le den gemeenschappelijk in gaan ko pen, bijvoorbeeld onderhoudsmiddelen voor het huis, meststoffen voor de tuin en zonneschermen en dergelijke Er zal verder aandacht worden be steed aan het sociale en rekreatieve aspect binnen de wijk, zoals een kla- verjasclub. Het bestuur ziet dit echter niet als haar taak, maar zal bewoners die een initiatief in die richting willen nemen, steunen bij het oprichten van iets dergelijks Het probleem van de centrale ver warming, dat in de vorige vergade ring al ter sprake is gekomen, is nog Aad precies met zijn gesproken teksten moest uitkomen, op het moment dat „Reformation" begon te zingen. „Tradition of our fathers" (Hande lingen 8) met de tekst van Aad over Saulus, een Hebreeen pharizeer, een Grieks filosoof, een Romeins staats burger, klonk héél fijn, en de klank van de klarinet was sprankelend daar boven uit. Het was een gezellig concert, waar aan de toehoorders zelf ook konden deelnemen door enige liederen te zin gen „We proberen de musical ,,The Apostle" in zijn geheel te gaan breng en", zegt Minnie, als we in haarfijn modern ingerichte woonkamer een ach- teraf-babbeltje maken. „Maar dat zal nog wel vele maanden in beslag ne men. Er zitten ook solopartijen in, en we moeten zien of we daar geschikte stemmen voor kunnen vinden." Ze lacht, en zegt: „We krijgen steeds meer uitnodigingen. 10 November zin gen we in Soest, 17 november in Doorn en 24 november in het Jongens tehuis in Hoenderloo Nu al drie jaar lang gaan we daar in Hoenderloo in het voor- en in het najaar zingen. We eten bij de jongens in de pavil joens, zingen 's avonds in het kerkje in het dorp. En na afloop drinken we koffie bij de jongens. Deze relatie is ontstaan door mijn zwager, die in Hoenderloo maatschappelijk werker is. De jongens zijn erg blij, als wij komen, en zij stellen onze muziek bi- zonder op prijs Het derde weekend in april gaan wij naar Duitsland, naar een klein dorpje in de omgeving van Wupperthal. Do minee Weernemers heeft daarvoor ge zorgd- die heeft er een vriend wo nen. We logeren bij gemeenteleden daar. Behalve onze muzikale bijeenkom sten hebben we ook gezelligheidsbij eenkomsten. Aanstaande zaterdag bij voorbeeld komen we bijeen in het Pad vindershuis „Manitoba" aan deDoorn- seweg. Dan gaan we eens lekker na kaarten over ons eerste optreden". (A.M.) de Sint, die in aantocht is. Er zijn vele andere attracties zoals: gewicht raden van een krentewegge, naam raden van een zelfgemaakte kan- geroe, enveloppe trekken en een grote verloting met zeer aantrekkelijke prij zen. De fancy-fair wordt gehouden in het sinds kort gereedgekomen ontmoe tingscentrum, de boerderij tegenover de R.K Kerk aande Hamersveldseweg. Openingstijden: zaterdag 16 novem ber van 11.00 v.m. tot 21.00u. 'savonds zondag 17 november van 8.30 v.m. tot 19.00 's avonds. niet opgelost en daar zullen de leden over geïnformeerd worden Het voorlopig bestuur is van plan minstens 1 keer per maand bijeen te komen. Iedere wijkbewoner die sug gesties heeft voor het bestuur kan deze te allen tijde indienen bij het secre tariaat: Dioriet 5, Leusden-Centrum. „De binnenhuisarchitect zegt, dat jij niet bij de meubelen past." LEUSDEN - De Forumavond, die op dinsdag 12 november wordt belegd over een samenwerkings school voor het voortgezette on derwijs in Leusden, is niet be doeld als voorlichtingsavond voor de mensen, die in principe reeds achter de samenwerkingsschool staan. Integendeel, zij is bedoeld als diskussie-avond met de men sen, die er principieel afwijzend tegenoverstaan. Het gaat om het belang van de gehele Leusdense bevolking. Het forum, dat garant staat voor een belichting uit di verse Nederlandse zuilen, wekt vooral dié onderwijsmensen, dié vertegenwoordigers van ouder commissies, dié schoolbesturen op en dié hoofden van scholen op, die principieel afwijzend te genover de samenwerkingsschool staan, om in diskussie te tre den. Daarbij wordt met name gedacht aan de hoofden van de Protestants Christelijke scholen in Leusden, aan het schoolbestuur van deze scholen. Aan de paters van „DonBosco",aanhetbestuur van het Eemlandcollege, en aan al die ouders, die principieel tegen de samenswerkingsschool in Leusden zijn. Het zou ongewenst zijn, wan neer er in Leusden een situatie zou ontstaan, waarbij niet vol doende potentieel aanwezig is om tot een samenwerkingsschool te komen, en waardoor een min derheid van de Leusdense be volking een meerderheid zou con fronteren met de stichting van een confessionele voortgezette school. Daarom wordt nü deze forumavond belegd om met elkaar in gesprek te komen." nee. Mijn neefs hebben een groot schil- derbedrijf, maar voor hen waren die drie regels schilderwerk van te ge ringe omvang om mijn neefs te helpen, heb ik toen aangeboden om die drie regels te schilderen". Maar de vakman, de degelijke vak man van vroeger, konstateerde, dat de ondergrond van het bord in zéér slechte staat verkeerde De zwarte verflaag vertoonde op vele plaatsen grote barsten. Het bord was dringend aan een algehele restauratie toe, en op initiatief van de heer Van Raay werd deze doorgevoerd. ,Die zwarte, gebarsten verflaag heb ben we er eerst afgehaald", vertelt hij. Hij zegt: Wij, maar hij bedoelt: „Ik", maar hij is te bescheiden om zichzelf op de voorgrond te plaatsen, en bovendien vindt hij, dat anderen het letterschilderen véél beter be heersen dan hijzelf. Onder die ande ren verstaat hij in de eerste plaats zijn vader, die in 1883 als huis- en rijtuigschilder in Leusden begon. Deze was niet alleen schilder van huizen en rijtuigen (waarop mooie rechte bie zen moesten worden getrokken), maar ook letterzetter, dekoratieschilder, stoffeerder en schilder van geïmiteer de houtsoorten. De heer Van Raay is vol bewon dering voor het vakmanschap van zijn vader, die bovendien in korte tijd een zeer groot schilderbedrijf in Leus den opbouwde. Zijn vader werkte met tien tot twaalf en zelfs wel met twin tig mensen. „Mijn vader was dé man", bevestigt de heer Van Raay nadruk kelijk „Mijn broers en ik hebben nooit dié vakbekwaamheid bereikt van mijn vader. En ook als patroon was mijn vader goed. Zijn mate van lei derschap hebben wij nooit kunnen even aren". De heer Van Raay verwijdert met een dotje watten enig overbodig bladgoud. „En", vervolgt hij, „Mijn neef in Scherpenzeel zou het drie keer zo snel als ik hebben kunnen doen. Maar ik heb het een tijd niet meer gedaan, en dan loop je terug in vaardigheid en snelheid. De laatste dagen gaat het trouwens al sneller dan toen ik met het werk begon. Ik begin er weer een beetje in te komen!" (En u zou de handigheid hebben moe ten kunnen zien, waarmee de heer Van Raay de letters aanbrengt!) „De borden zijn eerst met gewone grondverf behandeld, en daarna be schilderd met een speciale zwarte zijde glans verf." En hoe is nu het procédé? Eerst wordt de gehele tekst binnen twee lijnen op een strook calqueer papier getekend. Dat tekenen van de letters deed de heer Van Raay 'savonds LEUSDEN - De gemeente Leusden at weten dat er met ingang van 1 no- aiber een wijziging is gekomen in 1 ophalen van huis- en grofvuil. Iet huisvuil moet meegegeven wor- in zakken voorzien van het KOMO- rdkeunngsmerk, zoals dat ook voor at op de GOZOU-zak. Het grofvuil d gebundeld in zakken of dozen, iken, bundels of dozen mogen niet zwaarder zijn dan ±30 kg en geen grotere afmetingen hebben dan 45 x 45 x 100 cm. Grotere stukken moeten uit elkaar gehaald worden of afzonderlijk - maar dan tegen vergoeding - opge haald worden U kunt dat opgeven bij Openbare Werken, telefoon 03496-1247, toestel 158. Het huisvuil wordt 1 keer per week opgehaald, net zoals het grofvuil Bin nen de bebouwde kom van Leusden, uitgezonderd het plan Groenhouten, wordt het vuil elke dinsdag opgehaald, en bij de overige delen van de gemeente, het plan Groenhouten inbegrepen, wordt het elke maandag opgehaald. Het vuil moet 's morgens voor 7.30 uur aan de weg worden gezet. LEUSDEN -Een van de zwarte bor- 1 in de Dorpskerk aan de Arnhemse- te Leusden-zuid, is afgenomen. I is het eerste bord, waarop de rrkgeschiedenis" van de Leusdense ainees is vermeld. Beginnende bij: smbertus Brinxius, aangesteld door Staten van Utrecht op 4 augustus !5, waarschijnlijk te Leusden over do in 1605". zwarte bord was niet mooi zwart ?r, de gouden letters waren afge- ?ld, en de borden kregen een rom- Lg aanzien, omdat er in diverse 5 inschriften namen aan waren toe- 0 «ed- De 83 jarige heer T. van Raay, die 77 jaar in Leusden heeft gewoond, en thans in Zeist woont, is bezig met de restauratie. En als u deze woorden vandaag leest, dan hangt het bord gerestaureerd en wel, al weer in de kerk. Wij zijn een praatje gaan maken met de bizonder levendige en vitale heer Van Raay. „Hier in Leusden", zegt hij, „kon den ze geen letterschilder meer vin den. Door mijn broer hoorde ik dat het ging om het aanbrengen van de naam en de bevestigingsdatum van de laatste in Leusden gearriveerde domi- Het Int. Kerkelijk Koor Ha- mersveld zingt enkele liederen. Foto Janus Visser LEUSDEN - In een tot de laatste iats bezette Dorpskerk aan de Arn- wseweg te Leusden-Zuid, presen- erde Minny Vis-Kleinjan dinsdag- rood 29 oktober haar eind augustus j dit jaar geformeerde gospelgroep Reformation". Het kinderkoor van de 4e klas tan de Chr. Basisschool Hamers- jeld o.l.v. Minny Vis-Kleinjan. Foto Janus Visser Aan dit concert werkten tevens mee: het kerkkoor „Hamersveld" onder lei ding van de heer Broekema, de 4e klas van de Christelijke basisschool „Hamersveld" onder leiding van Min nie Vis-Kleinjan en Ton van Oosterom als organist. De gospelgroep in Leusden-Zuid on der leiding van de heer J. A. op lt Hoff bestond ongeveer vier jaar, toen de heer op 't Hoff zijn funktie als dirigent van deze groep moest neer leggen wegens tijdgebrek.Goede raad was duur Zou men een advertentie plaatsen om een nieuwe dirigent te vragen; moest de groep worden opge heven? Een dirigent kost geld, en de leden van de gospelgroep betalen geen contributie. Minnie Vis-Kleinjan, die zelf in de groep had meegezongen, vond er iets anders op. Zij is 25 jaar, onderwijzeres in Leusden-Centrum. Zij had destijds een jaar of vier pianoles gehad, leerde op de Kweekschool blokfluit spelen, treffen, en qua muziek en spel met pupillen omgaan. Haar echtgenoot, Kees Vis, speelt in het combo, dat de gos pelgroep van de heer op 't Hoff bege leidde, piano. Zij stelde voor met de groep verder te gaan, en ze wilde de groep wel leiden. Zij verhoogde de minimumleeftijd van toetreden van 14 tot 17 jaar.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 9