„Geven voor leven" heeft al 200 collectanten in Leusden WAT IS DE OORZAAK WAT KAN ERAAN GEDAAN WORDEN VEEL VRAGEN, MAAR IS ER EEN OPLOSSING DIE IEDEREEN TEVREDEN STELT? £USDER KRANT LEUSDER KRANT De ooizaken en gevolgen van de Leusdense winkelmisère aan de eisen en voorwaarden, die de Biezenkamp-omwonenden hebben ge steld Het gemeentebestuur wil echter geen voorstel daartoe bij de raad indie nen. alleen gebaseerd op vage beloften. Zij wil zekerheid Kortom: voor een nieuw ingekomen Leusdenaar een nogal verwarrende situatie. De Biezenkamp-winkeliers hebben intussen ook al eens voorgesteld om de noodwinkelvoorzieninen tot de defi nitieve uitbreiding op het terrein van de Biezenkamp neer te zetten. Dit is vol gens het gemeentebestuur wettelijk ech ter niet mogelijk. Wethouder Wagenaar is dat namelijk reeds van plan geweest v en werd toen door het Biezenkamp- comité (omwonenden) gewezen op die onmogelijkheid. De omwonenden bleken gelijk te hebben. Verder vinden de Bie zenkamp-winkeliers en ook andere mid denstanders in Leusden-centrum, dat uitbreiding van het winkelbestand veel eerder gezocht dient te worden in een versterking van het winkelbestand aan de Hamersveldseweg en de Zwarteweg. De winkels aan deze wegen zijn op dit moment bedoren", zij mogen niet ^Xverder uitbreiden. Burgemeester en wethouders en met hen de raad, zijn van mening, dat uit breiding van het winkelbestand aan de Hamersveldseweg en Zwarteweg geen haalbare kaart is. Om iets dergelijks met succes te kunnen realiseren, dienen beide wijkwegen (nu nog doorgaande wegen) te worden afgesloten voor alle verkeer. Dat betekent, dat het tot wan delgebied zal moeten worden gepromo veerd. Een aantrekkelijk gegeven, uiteraard, maar door een dergelijke maatregel zouden niet alleen parkeer problemen ontstaan, maar ook de be reikbaarheid voor de bewoners aan beide wegen zal ernstig worden aange tast. Het doorgaande verkeer kan in middels wel deels omgeleid worden daartoe is men momenteel bezig met de aanleg van de Groene Zoom. HOOFDCENTRUM kunt het niet zo [e/> noemen op het gebied van tamiliedrukwerk 'unnen wij u in alle opzichten van Petst zijn: 'VERLOVINGS-, HUWELIJKS- EN geboortekaarten 'visitekaartjes 'BRIEFHOOFDEN 'ROUWKAARTEN finnmark 3, Leusden-centrum. 'Modellen-boeken kunt u thuis bezichtigen). tegen uitbreiding van de Biezenkamp hebben ingediend. Het noodwinkelcen trum aan de Noorderinslag ging niet door omdat omwonenden en winkeliers bezwaar aantekenden De plaats aan de Torenakkerweg is op dit moment de eni ge plaats voor een noodwinkelcentrum die is overgebleven. Mocht de rechter straks alsnog beslissen, dat dit centrum daar niet terecht wordt of is gebouwd, dan zal de gemeente Leusden voor het blok staan en zullen de inwoners moeten wachten op de bouw van de tweede fase plannen. Tenzij de Biezenkamp-omwo nenden alsnog hun bezwaren bij de Kroon intrekken en tot overeenstemming ko men met het gemeentebestuur. Dan is er een kans, dat de Biezenkamp-winkeliers hun zin krijgen en het huidige winkel centrum uitgebouwd zal kunnen worden tot een volwaardig koopcentrum Dat dit binnen een jaar het geval zal kunnen zijn, lijkt ons een illusie. Want een feit blijft, dat de gemeente Leus den ook gebonden is aan de projekt- ontwikkelingsmaatschappij Amro Westland Utrecht, die de bouw van de Biezenkamp-uitbreiding volgens het huidige kontrakt zou moeten realiseren. Wij hebben nu niet bepaald de indruk, dat deze projektontwikkelaar staat te springen om dat te gaan doen. Bur gemeester Van der Post heeft zelf in enkele raadsvergaderingen al te kennen gegeven, dat indien de uitbreiding van de Biezenkamp op vrij korte termijn zal kunnen plaatsvinden, dit toch niet in die mate zal kunnen gebeuren als aanvankelijk was gepland. ,,De opzet zal wel eenvoudiger moeten zijn door de sterk gestegen bouwkosten", aldus de burgemeester. En met dat vrij korte termijn bedoelde de burgervader dan binnen twee jaar. Het is maar, datu het weet. Bert Vos LEUSDEN-CENTRUM Iedere donderdag: UW senioren-so- cieteit. Gezellige middag voor oudere inwoners van Leusden-cen trum in de kantine van de sport hal in Groenhouten. Van 14.00- 16 30 uur. Donderdag 14 november: ,,De Til" Bingoavond voor iedereen. Aan vang 20.00 uur. Donderdag 14 november: ,,Klim- opschool'Instruktieavond volwas sen verkeersbrigadiers voor de oversteekplaats Middenweg - As- schatterweg Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 15 november: ,,De Til" ge opend van 19.00-22.30 uur. Zaterdag 16 november: Intocht St. Ni- colaas. Ontvangst op het stadhuis om 14.15 uur. Zaterdag 16 november: Boerderij tegenover de Parochiekerk (Ha mersveldseweg) Fancy Fair van ,,De Zonnebloem". Geopend van 11.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 16 november: ,,'t Ros Beyaart". Toneelvereniging ,,De Eendracht" met „Denk je dat het leven over rozen gaat?" van to neelschrijver Wim Bisschot. Aan vang 20 00 uur. Zaterdag 16 november: „De Til". Dansavond. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 16 november: 14.00 uur, plein voor gemeentehuis: ontvangst St. Nicolaas door b. en w van Leusden, waarna rondgang. Zaterdag 16 november: 14.30 uur: Souterrain hoofdkantoor Pon, Ba- voortseweg, opening expositie De Vrije Kwasten. Geopend tot 17.00 uur. Zondag 17 november: Souterrain Pon, Bavoortseweg, expositie Vrije Kwasten, van 10.00 tot 17.00 uur. Zondag 17 november: Boerderij tegen over de Parochiekerk (Hamers veldseweg). Fancy-Fair van de Zonnebloem. Geopend van 8.30 tot 19.00 uur Zondag 17 november: „De Til". Ge opend van 10.00-13.00 uur. 14.00 uur dansmiddag. Iedere maandag: Herv. Ger. Jeugd club voor meisjes van 8-12 jaar in het witte gebouwtje achter „De Til" (Bavoortseweg). Maandag 18 november: „Astmafonds- gebouw". Instruktieavond voor verkeersbrigadiers van de over steekplaatsen Torenakkerweg-Ar- dennen-Rozenhaag, Hamersveld seweg bij Centra; Zwarteweg- Burg. de Beaufortweg. Aanvang 20.00 uur. Maandag 18 november: Souterrain Pon, Bavoortseweg, expositie Vrije Kwasten, van 8.30 tot 17.15 uur Dinsdag 19 november: Souterrain Pon, Bavoortseweg, expositie Vrije Kwasten, van 8.30 tot 17.15 uur. Dinsdag 19 november: „De Til" open van 19.00-22.30 uur. Dinsdag 19 november: ,,'t Ros Beyaart" Kaartavond J.B Aanvang 19.30 uur. Woensdag 20 november: 20.00 uur: Kerk. Centrum (Asschatterweg). Interkerk Vrouwen Kontakt Groep. Onderwerp: „Gehandicapten". Woensdag 20 november: Souterrain Pon, Bavoortseweg, expositie Vrije Kwasten, van 8.30 tot 17.15 uur. Donderdag 21 november: Souterrain Pon, Bavoortseweg, expositie Vrije Kwasten, van 8.30 tot 17.15 uur. Vrijdag 22 november: Souterrain Pon, Bavoortseweg, expositie Vrije Kwasten, van 8.30 tot 17.15 uur en van 19.00 tot 21.00 uur Zaterdag 23 november: Souterrain Pon. Bavoortseweg, expositie Vrije Kwasten, van 10.00 tot 17.00 uur (laatste dag). Zaterdag 23 november: ,,'t Ros Beyaart" Toneelvereniging „De Eendracht met „Denk je dat het leven over rozen gaat?" van Wim Bisschot. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 27 november: ,,'t Ros Beyaart". Bejaardenavond geor ganiseerd door de O.V.L. Donderdag 28 november: Dropping van uit „De Til". Vertrek uiterlijk 19.30 uur. Zaterdag 30 november: ,,'t Ros Beyaart" Sinterklaasfeest „Blij- hof" om 14.00 en 16.00 uur. Elke donderdag: Clubavond Klaverjas- club „Leusden Troef" in Café- Rest. Nieuw-Leusden. Vanaf 20.00 uur. LEUSDEN/ZUID Donderdag 14 november: Bibliotheek „De Boekenmolen". Uitlening van 14.00 tot 17.00 uur. Voor vol wassenen en kinderen. Vrijdag 15 november: Bibliotheek „De Boekenmolen". Uitlening van 19.00 tot 20.00 uur. Uitsluitend voor volwassenen. Arnhemseweg 83 Zaterdag 16 november: PJGU dans avond in „De Mof" aan de Arn hemseweg Aanvang 20.30 uur. Me dewerking door de beatband „Les Doujons" uit Wijk bij Duurstede. Zaterdag 16 november: 14.00 uur, plein voor gemeentehuis: ontvangst St. Nicolaas door b. en wvan Leusden, waarna rondgang. Zaterdag 16 november: 14.30 uur: Souterrain hoofdkantoor Pon, Ba voortseweg, opening expositie De Vrije Kwasten Geopend tot 17.00 uur. Zondag 17 november: 15.00-17.00 uur: middag in 't Trefpunt voor de jeugd van 12-16 jaar. Dit keer een gevarieerd programma met o.a. lootjes trekken voor de Sin terklaasmiddag (zondag 1 decem ber). Zondag 17 november: Souterrain Pon, Bavoortseweg, expositie Vrije Kwasten, van 10.00 tot 17.00 uur Maandag 18 november: Souterrain Pon, Bavoortseweg, expositie Vrije Kwasten, van 8.30 tot 17.15 uur. Dinsdag 19 november: Souterrain Pon, Bavoortseweg, expositie Vrije Kwasten, van 8.30 tot 17.15 uur. Dinsdag 19 november: UV V-senioren sociëteit Gezellige middag voor de oudere inwoners van Leusden- zuid in het klubgebouw van „Roda" aan de Bavoortseweg van 14.00 tot 16.30 uur. Woensaag 20 november: Souterrain Pon, Bavoortseweg, expositie Vrije Kwasten, van 8.30 tot 17.15 uur. Donderdag 21 november: Souterrain Pon, Bavoortseweg, expositie Vrije Kwasten, van 8.30 tot 17.15 uur. Vrijdag 22 november: Souterrain Pon, Bavoortseweg, expositie Vrije Kwasten, van 8.30 tot 17.15 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 23 november: Souterrain Pon, Bavoortseweg, expositie Vrije Kwasten, van 10.00 tot 17.00 uur (laatste dag). zondag 24 november: Joegoslavische dansdag in „Huize Don Bosco", van 11.00 tot 17.00 uur, geleid door Ciga Despotovic, georgani seerd door „Regio Centrum Spe- levaarders". ACHTERVELD Donderdag 14 november: Jaarverga dering van de schietvereniging „Ons Genoegen" Café Buitenlust, aanvang 20.00 uur Dinsdag 19 november: Oefenavond EHBO. Dinsdag 19 november: KPJ schaats- avond te Utrecht. Vertrek bus om 19.15 uur vanaf het Cooperatie- terrein. Donderdag 21 november: VVD Leusden organiseert voor leden alswel be langstellenden een bijeenkomst in restaurant „De Klaveet", Post weg 1, aanvang 20.30 uur. OPPASCENTRALE LEUSDEN Voor een oppas bellen naar me vrouw C. Deenik, Koningin Juliana - laan 35, Leusden-Zuid, tel. 03490- 18134. EXPOSITIES VAN LEUSDENAREN: Tot en met 24 november: Expositie van Libbe Venema in het Limburgs Museum voor kunst, van 10.00 tot LEUSDEN - Ruim 200 inwoners hebben zich spontaan opgegeven als kollektant voor de aktie Geven voor Leven. Mensen, die op 25 en 29 november a.s. present wil len zijn. Voor deze landelijke ak tie is een feilloze organisatie nodig. De inzet van kollektanten, hun manier van helpen, is daar bij uiterst belangrijk. Op 25 en 29 november is in elke woon kern van onze gemeente een ak- tieburo aanwezig: Achterlveld: Hotel de Roskam, Hessenweg 212. Leusden-zuid: o.b.s. 't Palet, W. de Zwijgerlaan 1. Leusden-centrum: raadszaal ge meentehuis, Hamersveldseweg 2. Personen die zich hebben aan gemeld als kollektant dienen zich op 25 november tussen 18.30 en 19.00 uur op het voor hen aan gegeven aktieburo te melden. Zij ontvangen daar de gevers-sets plus de voor hen bestemde route Iedere kollektant ontvangt een 25-tal adressen, die zo mogelijk in zijn direkte woonomgeving zijn gelegen. De kollektanten wordt het nodige instructiemateriaal toegezonden. Nadat de kollektanten de adres sen hebben bezocht, dienen zij zich opnieuw op het aktieburo te melden. Bij het afmelden wordt hen een kollektezak en legitima tiebewijs uitgereikt. Dit mate riaal is nodig bij het ophalen van de giften op 29 november a.s. Op 29 november tussen 18.00 en 20.00 uur halen de kollektan ten hun giften op bij dezelfde mensen, bij wie zij al op 25 november de gevers-sets hebben afgegeven. Aan de kollektanten is i.v.m. de koopavond gevraagd hun adressen zoveel mogelijk direct na 18.00 uur te bezoeken. BUITENGEBIED Het aktiekomitee zoekt op dit moment nog mensen die willen koliekteren in het buitengebied van onze gemeente. Bezorging van de gevers-sets en het op halen daarvan mag in het buiten gebied ook in de middag van 25 en 29 november plaatsvinden. Wilt u meedoen, neem dan con tact op met het aktiekomitee p/a Zwarteweg 14, Leusden-cen- trum 03496-1247 toestel 131. 17.00 uur en zaterdags van 14.00 tot 17.00 uur. Tot en met woensdag 20 november expositie van wandkleden in „Galerie Valk", Valkestraat 31 te Amersfoort, tel 03490-34756. Geopend dinsdag tot en met vrijdag: 13.00 tot 17.00 uur, zaterdag 11.00 tot 18.00 uur. arige week schreven wij, dat het geding, dat Biezenkampwinkeliers Mnwonenden van het noodwinkelcen- aanspanden tegen de gemeente sdeo en de projektontwikkelings- ilschappij, werd gewonnen door de leente en de ontwikkelingsmaat- ippij In het bericht stond echter niet belangrijkste motief, waarom de leliers dit kort geding hebban aan- aooen. Hoewel dit natuurlijk in het slag hoorde, is dit motief - dach- rij - ruimschoots bij de Leusdense siting bekend: de winkeliers van de leolump zijn namelijk van mening, eerst de huidige Biezenkamp uit- eid dient te worden alvorens men een noodwinkelcentrum begint. Het ijzigde bestemmingsplan voor de leokamp is daarvoor door G.S.goed- Wd, zo redeneneren zij. Het gaat de winkeliers niet zo zeer om het feit, dat er een nood- Mnkelcentrum komt Zij bestrij den echter wel, dat dit noodcentrum er komt, voordat de Biezenkamp is uitgebreid. bun strijd zijn ze tot voor kort 'svol geweest. De bouw van een winkelcentrum aan de Noorderin- •hoek Torenakkerweg werd door uitspraak van de rechter verhin- Het kort geding tegen de bouw van noodwinkelcentrum aan de Toren- raeg werd door de gemeente ge- t-Q. Wat nu? De winkeliers gaan in hun strijd tegen dit centrum, willen eerst een goede uitbreiding De Biezenkamp. Via hun advokaat Van Walsum uit Amersfoort, zul- opnieuw de rechter inschakelen. Leusdense bevolking schreeuwt inkels. Leusden-centrum is uitge- (de eerste fase is nu vrijwel af- l5d), maar er zijn geen winkels wmen. Integendeel. Er is eerder van een achteruitgang van de dstand door sluitingen en ophef- tèrs, die nog niet zo langinLeus- ijn komen wonen, zullen intussen l'jn geworden op de Biezenkamp- •iers, maar dat is dan niet te- Een tweede argument om de Hamers veldseweg en Zwarteweg niet uit te bouwen tot volledige winkelstraten is de toekomst van Leusden-centrum. Zoals bekend zal binnen afzienbare tijd wor den gestart met de tweede fase van het struktuurplan, een uitbreiding in zuidelijke richting. Met de tweede fase zal tevens een begin worden gemaakt met de bouw van het hoofdwinkelcen trum Zouden de Hamersveldseweg en Zwarteweg winkelstraten worden, dan lopen de middenstanders straks, als het hoofdwinkelcentrum gerealiseerd is de kans, dat de bewoners van Leusden hoofdzakelijk in het hoofdcentrum hun inkopen zullen gaan doen. Het gemeente bestuur ziet in de winkels aan de Zwar teweg en de Hamersveldseweg, alsmede in De Biezenkamp, alleen een wijkfunk- tie zodra het hoofdcentrum is gereali seerd. Een winkel-voetgangersdomein zonder publiek is natuurlijk niet erg aantrekkelijk, zo redeneren zij. NIET ZO SIMPEL Tegenstanders van de uitbouw van Leusden zullen met het bovenstaande natuurlijk niet eens zijn, maar het is niet erg reeel om te denken dat de bouw van de tweede fase geen doorgang zal vinden. Alleen de mate waarin dat zal gaan gebeuren is momenteel nog een punt van diskussie. Intussen zal duidelijk geworden zijn, dat het winkelprobleem niet zo simpel ligt, als velen denken. Het zou iets simpeler zijn geweest, als de oor spronkelijke tweede faseplannen niet door de bevolking zouden zijn afgewe zen. Die plannen voorzagen de bouw van buurtcentra ten oosten van het Vallei kanaal, waardoor de bewoners van Alandsbeek en de Wetering dicht bij huis hun dagelijkse inkopen zouden kunnen doen. Dit ging niet door en daarmee bleef het winkelbestand op het peil van voor 1969 staan (het be ginjaar van Leusdens uitbreiding). In middels is gemeentebestuur en raad wel van mening, dat de nieuwe wijken (in de tweede fase) ieder op zich een eigen buurtwinkelcentrumpje zul len moeten hebben. De fout, die in de eerste fase is gemaakt, wil men in de toekomst niet weer herhalen De huidige Biezenkamp, een centrum zonder toekomst? De winkeliers hopen van niet, maar ze twijfelen aan de goede wil van overheid en projektontwikke- lingsmaatschappij SLECHTS 5 JAAR Momenteel is men druk bezig om het noodwinkelcentrum aan de Torenakker- weg vóór de feestdagen gereed te heb ben. Dit centrum zal slechts vijf jaar op die plaats mogen staan. Het gemeen tebestuur heeft in feite dus vijf jaar OORZAAK EN GEVOLG Uit bovenstaande zal duidelijk zijn, dat door een complex van oorzaken en gevolgen dit winkelprobleem is ont staan. Het is de vraag, of er recht streeks schuldigen zijn aan te wijzen. Biezenkamp-winkeliers zeggen, dat het gemeentebestuur de oorzaak is geweest doordat het niet tijdig maatregelen heeft getroffen. De Biezenkamp-om wonenden zijn het wat dat betreft met de winkeliers eens, maar de winkeliers zijn daarentegen weer de dupe geworden van de bezwaren, die deze omwonenden recht. Het is niet hun schuld, dat de Biezenkamp niet uitgebreid kan worden Het zijn de omwonenden van de Biezen kamp, die ondanks een compromis- uitspraak van G.S. toch bij de Kroon in beroep zijn gegaan tegen uitbreiding van het winkelcentrum De Biezenkamp En men weet, dat er wel wat tijd voor bij gaat, voordat de Kroon een uitspraak heeft gedaan. De uitbreiding van de Biezenkamp kan alleen van start gaan zodra de Kroon gunstig heeft beslist in het voor deel van de gemeente Leusden of zodra de bezwaren bij de Kroon zijn inge trokken. Dit laatste zit er voorlopig echter niet in, omdat de Biezenkamp- Nadat de winkeliers een kort geding tegen de gemeente en projektontwikkelingsmaatschappij gewonnen hadden, werden de bouwwerkzaamheden aan de Noorderinslag stopgezet. de tijd van het winkelbestand van Leus- den op peil te brengen Die tijd zal ze goed moeten gebruiken, want een herhaling van de geschiedenis zal door niemand erg op prijs worden gesteld. omwonenden de motieven van het ge meentebestuur wantrouwen en pas van plan zijn de bezwaren in te trekken, zodra zwart op wit door de gemeente raad een uitbreidingsplan voor De Biezenkamp is vastgesteld, dat voldoet Braakliggend terrein naast café Nieuw Leusden. Het wachten is op de definitieve uitbreiding van de Biezenkamp. Negen winke liers willen er haast achter zet ten en proberen via de rechter het noodwinkelcentrum onwettig te laten verklaren om de per manente bouw te bespoedigen.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 3