De vette en de magere jaren van de schaakvereniging „Leusden" LEUSDENSE VERENIGINGEN IN HET ZONNETJE DONDERDAG 14 NOVEMBER 1974 LEUSDEN/CENTRUM - Omtrent de juiste herkomst van het schaakspel zijn de geleerden het niet helemaal eens. Aangenomen wordt, dat het is ontstaan in de 4e of 5e eeuw in het oude India. U kent wellicht de fabel van het schaakbord en de graankorrels? Die fabel ging over een koning, die zich verveelde. Dat kwam in die tijd wel meer voor, maar deze koning wilde wel wat doen aan zijn overvloed aan vrije tijd. En om de koning een ple zier te doen, werd het schaakspel uitgevonden. Vanuit India kwam het spel via China en de Arabische landen in de 14e eeuw naar Europa. Rusland is momenteel wel het belangrijkste schaakland in de wereld. ENKELE JAARTALLEN Ook bij de beschrijving van het schaken ontkomen wij niet aan een rijtje jaartallen. Op 23 mei 1873 kwam de Nederlandse Schaakbond tot stand. Verleden jaar werd in Amsterdam het honderdjarig bestaan gevierd van de bond, die 500 verenigingen met 23.000 leden omvat. Internationaal belang rijk was de stichting van de FIDE, de internationale schaakfederatie. Dat gebeurde in 1924. Nationaal van bij zondere betekenis was, dat in 1935 dr. Max Euwe als eerste en tot nu toe als enige Nederlander, wereldkam pioen werd. In 1936 kreeg de bond het predicaat Koninklijk en werd toen KNSB, waarmede men gelukkig ver lost werd van de naamsovereenkomst met een zeer inpopulaire politieke partij uit die tijd. Zo'n 50 jaar geleden kwam de demo cratisering van de Nederlandse schaak wereld op gang. Het wereldkampioen schap van dr. Euwe versnelde die evolutie en tegenwoordig kan eigenlijk iedereen lid worden van een schaak vereniging. Verheugend is ook, dat vooral bij de jeugd een grote belang stelling voor het schaakspel bestaat. lijkheden, een bijzonder interessant maar zeer ingewikkeld denkspel. SCHAKEN IN LEUSDEN Georganiseerd schaken kunt u in Leusden bij de schaakvereniging .Leusden" Iedere nieuwe inwoner van Leusden vindt vrij spoedig na zijn vestiging in onze gemeente in zijn brievenbus een foldertje, waarin na een welkomstwoord de schaakliefheb- bers onder de nieuwe ingezetenen, vlot de weg gewezen wordt naar de schaakvereniging. De geschiedenis van de Leusdense schaakclub valt uiteen in drie scherp afgebakende perioden: de aanvangsjaren van 1946 tot 1952, Gespeeld zou worden in de voormalige bewaarschool aan de Ooievaarshorster- weg in Leusbroek. De huur van het clublokaal bedroeg f25,00 per jaar en de wekelijkse contributie een kwartje. Wel iets anders dan de bedragen, die thans gevraagd worden! CLUBKAS SPOEDIG LEEG Aanvankelijk namen de leden hun eigen speelmateriaal mee naar de club. Om hierin de gewenste uniformiteit te krijgen werd later het materiaal gekocht Ondanks veel doe-het-zelf- werk van enthousiaste leden als de gebr. Van Raay (borden) en de heer G. van Leeuwen (klokken), raakte de maandag en later weer naar de donder dag. Men moest o.m. rekening houden met de televisie. In 1962 ging men op woensdag spelen, doch ook deze avond was geen blijvertje. Het Europa cup-voetbal verdrong de schakersnaar de dinsdagavond en dat is sindsdien de clubavond gebleven. Na 1952 zou de eerste kentering optreden. Het leden tal bedroeg toen 18, maar vooral door de televisie zou dat spoedig anders worden. OP STERVEN NA DOOD De tweede periode, de crisisjaren van de vereniging, begon te lijken zitter (de heer A. W Wisman) en een dito secretaris (de heer L. Bo gaard) kwamen en de club ging ver huizen van de Ooievaarshorsterweg naar de kantine op het Burg, Buining- park. Ook ging men weer meedoen aan de SGS-competitie. In 1966 had men al weer 17 leden. Men begon met jeugdschaken. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst! NU WEL GROOT FEEST Op 14 november 1966 bestond de vereniging twintig jaar. Dat jubileum werd wèl gevierd. En hoe! In 1967 kwam een tweede tiental in de com petitie. Het bleef de club voor de kreeg de club een nieuwe naam: schaak vereniging .Leusden". Men heeft mo menteel 50 senior-leden (w.o. meer dere dames) en 28 junioren. Gespeeld wordt op iedere dinsdag in de B.B.- kantine. Leusdens eerste team zit in de 2e klasse van de Stichts Gooise Schaakbond (de grootste van de 13 regionale bonden van de KNSB), het tweede en derde tiental resp. in de 3e en 4e klasse. ue maandelijkse verenigingscontri butie bedraagt f6,00(senioren)enf2,50 (voor de jeugd). Verdere informaties over de club worden u gaarne ver strekt door secretaris H. H. Struiwig, Lindenlaan 12, Leusden-C (tel. 03496- 1786) Het huidige bestuur van „Leus- Ze denken lang en zéér lang na ou een zet. Tenslotte zijn ze zelfs zuit met hun wedstrijdpunten. Waar e< overwinning bij de meeste sporti beloond wordt met 2 matchpunten i een gelijkspel 1 punt oplevert (zei ook bij het aanverwante dammen! krijgt een schaker bij winst slecb 1 punt en bij remise maar een hal Na het gesprek, dat wij over de ma gere en de vette jaren van de schaal vereniging hadden met de heren BoscÈ man, Veenendaal en Struiwig, restl ons nog één vraag. „Wat is eigenli het aantrekkelijke van het schak! in clubverband?" Het antwoord kort, maar duidelijk: „Op de clut avond kan men zich volledig uitlevi op het verhaal van de tien kleine ne gertjes. Van 18 leden in 1952 zakte het ledental in 1953 naar 12, nog net genoeg om mee te kunnen blijven doen aan de SGS-competitie 14 november 1956 was een zeer merkwaardige dag voor de Leusdense schaakclub. De Toekomst bestond toen tien jaar, maar men was door het ledenverlies bepaald niet in een feeststemming. Het 2e lustrum werd dan ook niet gevierd. Vermeldenswaard is wel, dat van de 12 oprichters nog 6 lid waren van de vereniging en wel de heren W. Veenen daal, G. van Buren, T. van Raay, J. Schram, R. Zandbergen en A Hey. Nog verder zou het ledental dalen. In 1959 waren het er nog maar negen Meedoen aan de competitie was er dus niet meer Dij. in de winter van 1959-1960 kwam het dieptepunt Zo'n man of vier kwam nog vrij geregeld op de clubavond. Men besloot toen maar eenmaal per maand te gaan spe len en als dat niet zou helpen, moest de boel maar worden opgeheven. Op 26 september 1960 kwamen de nog overgebleven negertjes, pardon leden, weer eens in vergadering bijeen. Na lang dubben wilde men nog een laatste poging wagen Een ledenwerfactie moest uitkomst brengen. Dat deed die ook, hoewel slechts tijdelijk. De vijf nieuwe leden waren binnen een jaar weer verdwenen. Zelfs de man, die vijftien jaar de voorzittershamer had gehanteerd, de heer W Veenendaalzag het niet meer zitten en verliet het zinkende schip en met hem vertrok ook de heer Schram, die evenwel een jaar later weer terug kwam. En toen waren het er nog maar zes! Maar dat halve dozijn gaf de moed niet op. De heren A. H. Kuipers, G. van Buren en L. Bogaard kwamen in het bestuur. De drie leden waren C. Veenendaal, B. Bloemendal en T. van Raay En dat was alles Toch bleef het maar kwakkelen en in 1964 zou men voor de allerlaatste keer nog een poging doen om de vereniging in le ven te houden. TOEN BEGON HET HERSTEL Vanaf 1965 ging het plotseling be ter Na een huis-aan-huis actie steeg het ledental tot veertien Men sloot zich aan bij de inmiddels opgerichte „Sportstichting Leusden". En nog veel meer veranderde Een nieuwe voor WAT IS SCHAKEN? Het meest opmerkelijke verschil tus sen bordspelen als schaken, dammen en chequers (dammen op een schaak bord) en andere spelen of soorten is, dat er bij de eerstgenoemde groep geen „toevalsfactor" bestaat. Natuur lijk, een speler kan zich vergissen of een blunder maken, maar dat be doelen wij niet. Bordspelen zijn te berekenen. Bij andere spelen is het krijgen van slechte of goede kaarten, een gelukkige gooi met een dobbelsteen of de goede uitval van een trap, worp of slag met een bal, van grote invloed op het spel. Schaken is, vooral door de enorme verscheidenheid aan moge- de crisisjaren 1953 t/m 1964 en het herstel en de bloei in de jaren na 1964. „DE TOEKOMST" Na een oproep in de plaatselijke pers werd op 14 november 1946 de schaak- en damvereniging „De Toe komst" opgericht. Bij gebrek aan dam liefhebbers verdween het woordje „dam" in 1949 echter weer uit de verenigingsnaam. Uit de twaalf op richters werd een voorlopig bestuur gekozen, bestaande uit de heren W. Veenendaal als voorzitter (hij zou het 15 jaar blijven!), de heer G. van Buren als secretaris/wedstrijdleider en de heer G van Loenen als penningmeester. clubkas spoedig leeg. Vrij kort na de oprichting kreeg de vereniging con tact met de heer J. Sandbrink, één der sterkere spelers van het schaak genootschap Amersfoort. Tot op de dag van heden treedt hij op als coach. Hij verzorgde de theorie, trad op als arbiter en zorgde er voor, dat De Toekomst ging deelnemen aan de com petitie van de Stichts-Gooise schaak bond De oudere leden zijn hun eerste competitiewedstrijd, tegen Baarn, nog niet vergeten. Het werd een afgang. Met 1-9 werd verloren en tenslotte eindigden de Leusdenaren in de com petitie op de laatste plaats. De clubavond, oorspronkelijk op don derdag, werd in 1949 verplaatst naar De heer Kans als speler van het eerste bord in het eerste tiental van de schaakvereniging Leusden. Foto Janus Visser. wind gaan In 1969 telde men al 35 le den In de SGS-competitie promoveer de het eerste tiental van de vierde naar de derde klasse Het vijfde lustrum werd in 1971 zeer uitbundig gevierd De heren J J. C Schram en C Vee nendaal, beiden vrijwel de gehele 25 jaar lid, werden benoemd tot ereleden De schaakmatch van de eeuw, de ont moeting tussen Fisher en Spaky en de gestadige groei van de gemeente Leus den zorgden in 1973 voor een onge kende weelde: in één jaar verdubbelde het ledental van 32 tot 64! Het was ook een goed schaakjaar voor de vereni ging. Het eerste team promoveerde naar de 2e klasse en het op 25 mei georganiseerde snelschaaktoernooi werd een grandioos succes. DE NAAM WERD „LEUSDEN" In 1970 werd de interne organisatie van de vereniging voltooid. Na 24 jaar „De Toekomst" te hebben geheten. den" bestaat voorts uit de heren H. J Boschman (voorzitter), C Veenendaal (penningmeester), J. van Santen (wed strijdleider) en J. de Jager (jeugd leider). Hieraan toegevoegd zijn de heren J. Sandbrink (coach), J. M. Agterberg (materiaal-commissaris) en B. Uneken (propaganda). SCHAKERS ZIJN ZUINIGE MENSEN Schakers zijn zuinige mensen. Nee, begrijp ons goed, tijdens hun schuif- partij nemen ze echt wel op tijd en geregeld hun pilsje of iets anders in een kleiner glaasje. Wat dat betreft kan de kastelein van het speellokaal gerust zijn Schakers zijn op een an dere manier zuinig. Ze zijn zuinig met hun partijen: één per avond (soms ook één partij op twee avonden!) is heel gewoon. Ze zijn ook zuinig met hun speeltijd. in zijn hobby en daarbij de dageli beslommeringen van zich afzett; Hoewel „Leusden" geen grote' eniging is, blijkt de schaakverenij toch aan een bepaalde behoedt voldoen, gezien de trouwe opM van de leden op de wekelijkse tactavonden. P LEUSDER KRANT

Leusder Krant | 1974 | | pagina 8