Dependance kan derde openbare basisschool geen eigen gezicht geven ËUGDRAAD LEUSDEN Bestuur wil graag méér weten over wat er leeft onder de jongeren leugdige „talentenaktie" voor de kerke-bouw ploegtapijt SCHOOLRAAD LEUSDEN 0VL organiseert bejaardenavond met 2 kluchten Toegang tot de scholen en sporthal tijdelijk afgesloten Dealer: LIESHOUT Woninginrichting - Meubelen Ingezonden: RDËRDAG 14 NOVEMBER 1974 LEUSDER KRANT laarplan, enquête en liskussie-bijeenkomst de redaktie) IUSDEN - De Jeugdraad Leusden vat meer te weten komen over alle iviteiten van jeugd- en jongeren kringen in de gemeente Leusden. dat te bereiken heeft het bestuur I alleen aan alle verenigingen een tl gestuurd met een uitgebreid en- te-formulier, maar gaat de jeugd levens een speciale avond organi- ■to, waarop gediskussieerdkan wor- over de Jeugdraad en het jeugd- jongerenwerk in Leusden in het al- ieeD. Uiteraard komen daarbij ook problemen en wensen die de ver diende verenigingen wellicht zullen ien, ter sprake. Het enquete-formu- zal op die avond worden bespro- evenals het jaarplan van de Jeugd- rf. De avond wordt gehouden opdon- NÜg 21 november a.s. in het Ros nart. Men is van plan om acht uur ieginoen. JEUGDRAAD lp het enquête-formulier worden ge- ïgd 1. ALGEMENE GEGEVENS: saam van de vereniging of organi satie; doelstelling; juridische vorm; aam voorzitter; aam sekretaris; lestiging sekretariaat, lotaal aantal leden per 1 oktober 1974, per leeftijdsgroep. gen. Het is voor het goed funktione- ren van jeugd- en jongerenwerk in Leusden een belangrijk beleidsstuk. ,,De taak van de Gemeentelijke Over heid behelst onder andere de „Wel zijnsvoorzieningen". Tot dit terrein wordt ook het jeugd- en jongerenwerk gerekend. Omdat de gemeentelijke overheid een veelomvattende taak heeft, zal het goed functioneren van de Jeugd raad grote betekenis kunnen hebben om een goed jeugd- en jongerenbeleid te adviseren. Om dit te realiseren zijn twee taken van essentieel belang, te weten dat de overheid een „open oor" heeft voor de adviezen van de Jeugdraad, en dat de Jeugdraad wel overwogen en goed doordachte advie zen uitbrengt. De Jeugdraad moet de activiteiten en de ruimten waarin deze activiteiten zich afspelen zal de Jeugd raad een enquête uitschrijven waar- door ze gegevens kan verzamelen van het huidige jeugd- en jongerenwerk. In deze enquête zal duidelijk tot uiting moeten komen: a. de organisatievorm; b. de huisvesting; c. de financiële situatie; d noden en wensen die er zijn. b. Welke noden en behoeften bestaan er ten aanzien van het jeugd- en jongerenwerk? Door het houden van een enquête zullen er ongetwijfeld groeperingen zijn die niet te enquêteren zijn Toch kun nen er onder die groeperingen ook 2. SOORT BIJEENKOMST: bestuursvergadering; sportaktiviteit; indere aktiviteiten; iktiviteiten per leeftijdsgroep; iktiviteiten voor met-leden; 3. HUISVESTING: plaats, jebouwen, eigendom of huur; sportvelden, eigendom of huur; iaiten-akkommodatie, eigendom of tuur; 4. FINANCIEN: intributies per leeftijdsgroep; idere bronnen van inkomsten, agenda voor de diskussieavond ionderdag 21 november om 20.00 in het „Ros Beyaart" te Leus centrum luidt als volgt: Opening. ïelkomswoord en voorstellen leden un de Jeugdraad Leusden. Toelichting ontwerp jaarplan en dis cussie. Toelichting enquêteformulier. Sond vraag. Pauze. Lezing. Sluiting 22.30 uur). Jeugdraad Leusden hoopt, dat legenwoordigers van alle jeugd- en renorganisaties op de diskussie- od aanwezig zullen zijn. it definitieve jaarplan van de Jeugd- Leusden laten wij hieronder vol- gemeentelijke overheid dienaangaande adviseren om een evenwichtig beleid te voeren. De Jeugdraad zelf zal er op toe moeten zien dat haar plannen, die langs demo cratische weg tot stand moeten komen, gefundeerd zijn, en aansluiten op de werkelijke noden en behoeften die er bij jeugd- en jongerenwerk aanwezig zijn. Ook zal de Jeugdraad nieuwe ini tiatieven moeten stimuleren. Omdat de Jeugdraad pas kort bestaat kan ze haar werkterrein nog niet helemaal overzien, en daarom zal ze proberen het komende jaar een beter inzicht te verkrijgen in de huidige situatie. Door de sterke groei van de gemeente Leus den vraagt het werk van de Jeugdraad eveneens een geleidelijke opbouw. In tens overleg, en een geleidelijke aan pak zullen noodzakelijk zijn om het werk van de Jeugdraad goed te kunnen uitvoeren, In de volgende hoofdstuk ken zal de verdere aanpak van de acti viteiten van de Jeugdraad nader uiteen gezet worden. INVENTARISERING Om een goed inzicht te krijgen in de huidige situatie van het jeugd- en jongerenwerk is een goede inventari satie nodig Deze inventarisatie kan be staan uit twee delen a. Wat wordt reeds gedaan voor het jeugd- en jongerenwerk? b. welke noden en behoeften bestaan er ten aanzien van het jeugd- en jongerenwerk? Wat wordt reeds gedaan voor het jeugd- en jongerenwerk? Om een beeld te krijgen van de [Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Vorige *eek schreven we, dat de Hervormde/Gereformeerde Kerk Jan haar leden ieder één gulden beeft uitgereikt onder het motto i.Doe iets met je talent". Dit alles ten bate van de voorgeno men uitbreiding van het kerke lijk centrum aan de Asschatter- »eg. Drie kinderen in De Wetering aan de Herikhof, Tineke en Bernard Renkema en Marieke Blijleven hebben het goede voor beeld genomen en zijn zaterdag tan start gegaan met een ver- koopaktie. De drie jongelui hadden voor dit doel een bungalowtent geplaatst, nadat ze de ondergrond, die nogal wat drassig was, hadden voorzien van een bakstenen-onderlaag. Borden gaven duidelijk aan, wat er aan de hand was. De jongelui verkochten voornamelijk eigen gemaakte spulletjes, zoals pa- piermaché voorwerpen, macramé e.d. Een goede start voor een goed doel. De opbrengst was meer dan f70,- en dat is - voor zo'n aktie - beslist een uitstekend begin! Op de foto: in een bungalow tent hadden de kinderen hun koop waar ondergebracht. Ondanks het miezerige regentje was er za terdag veel belangstelling voor wensen, of zelfs noden zijn waarbij de Jeugdraad zal moeten helpen om op lossingen te vinden. Er zal naar wegen gezocht moeten worden om ook deze groeperingen inspraak te geven, zodat ook zij hun wensen kenbaar kunnen maken. De gegevens van de gehouden enquête zullen tot een rapport verwerkt moeten worden. Dit rapport zal zowel aan de gemeentelijke overheid, als aan de di verse verenigingen en instanties toe gezonden worden. Er moet naar ge streefd worden dit rapport uit te brengen in rnei 1975. De conclusies van het rapport zul len moeten leiden tot een prioriteiten schema, waarmee de Jeugdraad het gemeentebestuur kan adviseren voor het voeren van een verantwoord beleid aangaande de jeugdzaken en het jonge renwerk in de ge neente. NIEUWE INITIATIEVEN Voor het jaar 1975 zal de Jeugdraad ook een aantal nieuwe initiatieven ter hand nemen. Deze zullen hoofdzakelijk bestaan uit- a. onderzoek naar de mogelijkheden voor de na-schooltijd recreatie; b. onderzoek naar de mogelijkheden voor het open jeugdwerk; c onderzoek naar de behoefte en mo gelijkheden om één of meerdere boerderijen geschikt te maken voor het jeugd- en jongerenwerk; d. het zoeken naar betere financiële mogelijkheden voor jeugd-en jonge renwerk, e. onderzoek naar de mogelijkheden om een full-time kracht aantestel- f. het organiseren van cursussen (ka dervorming) en voorlichtingsavon den; g. onderzoek naar mogelijkheden van vormingsaktiviteiten voor de jeugd. a. Onderzoek naar de mogelijk heden voor de na-schooltijd recreatie. Aangezien de jeugd steeds meer vrije tijd krijgt (bijvoorbeeld roosters van 30 lesuren) is het noodzakelijk dat er voorzieningen komen en leiders die de jeugd m hun vrije tijd willen begelei den. In dit onderzoek naar de behoefte aan na-schooltijd recreatie zou naar voren moeten komen: 1. de behoefte aan na-schooltijd re creatie, 2. welke personeelsvoorzieningen dit vereist; 3. welke huisvestingsvoorzieningen zijn noodzakelijk. Het onderzoek zou gespecificeerd moeten worden naar de verschillende woonkernen Leusden-centrum, Leus den-zuid en Achterveld. LEUSDEN/CENTRUM - Woensdag 27 november zal de Oranje Vereni ging Leusden in 't Ros Beyaart een gezellige avond organiseren voor be jaarden. Alle oudere inwoners van onze ge meente zijn hier hartelijk welkom Na de ontvangst - die zal liggen tussen 19 30 en 20.00 uur - en het aanbieden van koffie, zal door de toneel vereniging ATS uit Scherpenzeel een tweetal kluchten ten tonele worden gebracht. De titels van deze kluchten - die onlangs reeds werden opge voerd voor de ABTB en toen goed aan sloegen - zijn „Zeg het met bloemen" en „Oom Loe knapt het wel op" Natuurlijk zal er ook pauze gehouden worden, waarin men iets krijgt aan geboden en er gelegenheid zal zijn om een gezellig onderling praatje te houden. Het geheel zal opgeluisterd worden met aangepaste muziek, waar op men tenslotte ook nog de „beentjes" wat losser kan maken LEUSDEN - Wegens bestratings- werkzaamheden zijn de in Groenhou ten gelegen scholen aan de Meent en de Sportzaal tijdelijk niet per auto bereikbaar. De werkzaamheden aan de Dissel zullen op 30 novermber a.s. beëindigd zijn, aldus een mededeling van het bureau Voorlichting van de gemeente Leusden Hamersveldseweg 16-22, Leusden-C. Telef. 3418 en 1331. Beste kinderen. Wij komen van de school Kinderlanu. En wij hebben tuintjes gemaakt bij onze school. Wij vragen jullie nu één ver zoek. Om niet door de tuintjes heen te lopen en niet de bollen uit de grond te halen. Afz. Caroline, Erna, Ricky en Ni cole. Kinderland, Klas 4, Landweg 315, Leusden-centrum. LEUSDEN/CENTRUM - Woensdag 6 november kwam de gemeenschappelijke schoolraad voor bet openbaar onderwijs van de gemeente Leusden weer bij el kaar. Dit was de tweede keer dat deze vergadering openbaar was en ook deze keer ging de hoofdmoot van de dis cussie weer over de te vestigen school in Alandsbeek en wel voornamelijk over het te benoemen schoolhoofd. STICHTING 3e OPENBARE BASISSCHOOL Men was het er over eens dat het nu niet bepaald een voordeel was deze 3e openbare school in onze gemeente te starten vanuit een dependance. Hier door wordt het moeilijk om de school een eigen gezicht te geven. Leermiddelen zijn al aangeschaft en natuurlijk zijn er ook al onder wijskrachten, die met het nieuwe hoofd moeten samenwerken. In de vragenlijst, die de sollicitanten zullen ontvangen, komt dan ook de vraag naar voren of men met dit materiaal kan verder werken of dat er andere wensen zijn. De schoolraad is van mening dat er zonodig ander materiaal aangeschaft moet worden (ook al gaat dat geld kosten). Het is echter wel noodzake lijk dat het schoolhoofd goed weet sa men te werken met de onderwijskrach ten, die er op het ogenblik zijn. De dependance van de Hobbit telt momenteel 88 leerlingen, wat voldoende is om een nieuwe school te stichten Ook in Alandsbeek zal men waar schijnlijk met het probleem komen te zitten van een gecombineerde 5e en 6e klas, want voor 6 leerkrachten zijn er 156 leerlingen nodig en daar komt men per 1 augustus 1975 nog niet aan toe De heer D. H. van Rhee deed een voorstel om te adviseren deze school met 5 klassen te beginnen en de zesde klassers in een andere school onder te brengen. Dit stuitte echter op moeilijkhe den, omdat in een nieuwe school alle leerlingen een plaats moeten kunnen vinden. Wel kwam men tot de con clusie dat men over deze zaak be zorgdheid uit moet spreken, eventueel kan er dan gewerkt worden met ge- tallencriteria, waardoor het euvel zo veel mogelijk verholpen kan worden. NOTA SCHOLENBOUW Zoals reeds op de vorige vergadering naar voren kwam, is de oude nota teruggenomen door het gemeentebe stuur. Een nieuw concept ligt hiervoor klaar, maar door onvoorziene omstandighe den was dit nog niet aanwezig. Op de volgende schoolraadvergadering, die overigens op woensdag 4 november vastgesteld is, zal de nota scholen bouw behandeld kunnen worden. BENOEMING PROCEDURE SCHOOLHOOFD Deze commissie zal later samenge steld worden, om eventuele wisselingen (in verband met het periodieke af treden) te voorkomen. Vanuit de schoolraad was een spe ciale commissie samengesteld van de vragenlijst voor de kandidaten samen te stellen, die na het uitzeven van de antecedenten aan de sollicitanten zou .worden toegestuurd. Twee van deze vragen werden eruit gegooid, omdat men van mening was dat deze teveel leken op examenvra gen. Wel zouden deze in een eventueel later te houden gesprek naar voren gebracht kunnen worden. De andere vragen werden met kleine wijzigingen goedgekeurd. Het nieuwe concept zal de leden bij de volgende vergadering ter hand worden gesteld. COMMISSIE ONDERWIJS De heer B. Hilberts deed een ver slag over zijn bevindingen in de com missie van onderwijs. Hier ligt een voorstel ter tafel om tot een nieuwe samenstelling te komen. De schoolraad besprak haar bezorgd heid uit over het feit dat elk bestuur van het bijzonder onderwijs hierin vertegenwoordigd is. Hierdoor komen de verhoudingen nogal scheef te lig gen. Voor iedere vertegenwoordiger inde commissie onderwijs zal een plaats vervanger benoemd worden, zodat er ltijd iemand aanwezig kan zijn. 'alt: OUDERPARTICIPATIE De ouderparticipatie zal de volgende vergadering als discussiepunt op de agenda worden geplaatst SCHOOLFONDS Wat betreft het schoolfonds kwam een vraag naar voren of het normaal is. dat uit deze middelen nieuw les materiaal wordt aangeschaft. Dit was n.l. het geval bij een van de oudste scholen uit onze gemeente, waar dit materiaal duidelijk aan ver nieuwing toe was (door slijtage en ver oudering). De f2700,- die hiervoor nodig waren, zijn bekostigd uit de ouderbijdrage. De vergadering was van mening dat deze gang van zaken afbreuk deed aan het principe van het openbaar onder wijs en men zal hier zeker op terug komen als het antwoord van de ge meente bekend is. AANMELDEN LEERLINGEN Zoals ook vorig jaar, zal ook dit jaar één gezamenlijke advertentie ge plaatst worden voor het aanmelden van leerlingen voor het openbaar on derwijs. De manier van aanmelden zal in de advertentie komen te staan. Hoeveel vrijheid er zal zijn om het kind op een bepaalde school toe te laten, blijft nog in het vage. Waar schijnlijk zullen de tot nu toe geldende normen gehandhaafd blijven. RONDVRAAG Tot slot kwam de heer J. Ochse met de rondvraag bij de aanwezigen op de „tribune" die nu in grotere getale aan wezig waren dan bij de eerste openbare vergadering. Hiervoor kwam bij de rondvraag voor deleden vooral de vraag naar voren of er geen betere vakantie- spreiding mogelijk was. Vooral ouders, die kinderen zowel op kleuter-en lager onderwijs hebben, hebben hier veel last van. Men hoopt dat men wat dit punt be treft tot een gezamenlijk rooster kan komen, om zodoende veel verzuim en ongemak te voorkomen De vergadering werd door de heer Ochse besloten met een oproep aan alle aanwezigen om de bijeenkomst van afgelopen dinsdag in Nieuw-Leus- den bij te wonen, waar gepraat werd over de oprichting van een school voor voortgezet onderwijs in onze gemeen te. b. Onderzoek naar de mogelijk heden voor open jeugdwerk. In nauw verband met de na-schooltijd recreatie staat het open jeugdwerk. Er zal een onderzoek ingesteld moeten worden naar de behoefte aan open jeugdwerk Vervolgens moet bestu deerd worden in hoeverre dit open jeugdwerk, als het zou voorzien in een behoefte, gerealiseerd kan worden. Ook hier weer zijn de personeelsvoorzie ning en huisvesting de grote proble men waarvoor eventueel een oplossing gezocht moet worden. In dit onderzoek moet tevens gezocht worden naar de mogelijkheden om de ouders bij het jeugdwerk te betrekken. c. Onderzoek naar de behoefte en mogelijkheden om één of meerdere boerderijen ge schikt te maken voer het jeugd- en jongerenwerk. De gemeente heeft verschillende boerderijen aangekocht welke in de bestemmingsplannen liggen. Enkele van deze boerderijen wil ze geschikt maken voor sociale en culturele activiteiten. De jeugdraad zal moeten bestuderen of één of meerdere, van deze boer derijen geschikt zijn voor jeugd- en jongerenwerk. Indien door één van deze boerderijen om te bouwen in een essentiele behoeft voorzien zou kunnen worden, zal de Jeugdraad aan de werk groep „Bestemming oude boerderijen" een pré-advies moeten uitbrengen. d. Het zoeken naar betere fi nanciële mogelijkheden voor jeugd- en jongerenwerk. Aandringen bij het gemeentebestuur dat er een goede subsidieregeling komt voor het jeugd- en jongerenwerk. e. Onderzoek naar de mogelijk heden om een full-time kracht voor het jeugdwerk aan te stellen. Door het grote aantal jeugdigen dat de gemeente Leusden nu al telt zal het moeilijk zijn om het jeugdwerk uitsluitend over te laten aan vrijwilli gers. De mogelijkheid om een betaalde kracht aan te stellen zal zeker bestu deerd dienen te worden f. Het organiseren van cur sussen (kadervorming) en voorlichtingsavonden. Door de snelle groei van het aantal inwoners in de gemeente Leusden, zal er naar verwachting een grote behoefte ontstaan aan jeugdleiders Een goede kadervorming zal tot de mogelijkheden moeten behoren. g. Onderzoek naar demogelijk heden van vormingsaktivi teiten voor de jeugd. In het aanbod van vormingsaktivi teiten is de jeugd van Leusden nogal tekort geschoten. Verschillende initia tieven zullen bevorderd moeten worden om dit tekort op te heffen. Een eerste aanzet daartoe is bijvoorbeeld een uit gebreide bibliotheek, die door een goe de afstemming van de boekencollectie op de specifieke behoefte van jongeren gemakkelijk toegang verleent", aldus het jaarplan van de Jeugdraad.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 9