Speurtocht naar de „Vrijheid" HET VERDWENEN GOUDLAND Alle vier op een rijtje maatschappelijk werkenden KAPITEIN ROB: Hartog's Woninginrichting Slagerij Schakel LEUSDER KRANT LEKTUURSERVICE LfUSDER KRANT STRIP LEUSDER krant - STRIP: KAPPIE EN DE GEHEIME SCHATKIST RUITER Pon Dealer B.V. Amersfoort 1. Wollen Berber hoogpooltapijt 2. Wollen Berber beige pooltapijt 3. Wollen Berber bouclétapijt 4. Nylon tapijt SCHAKEL'S KWALITEITSSLAGERIJEN Sint Nicolaas snuffelt graag bij de voor een klein, maar graag ontvangen geschenk. Uit voorraad leverbaar: Nieuw verschenen prijs 1.75: Speciale aanbieding: Voor de jeugd: Óns jeugdboek LEUSDER KRANT door H. W. van Brakel -36- Alle opvarenden van de "Maria das Flores" moeten zich in de kajuit ver zamelen. waar zij aan een streng ver hoor worden onderworpen Ambrosius voelt zich helemaal niet op zijn ge mak Zijn enige hoop is nog, dat het de politie niet zal gelukken de ge heime bergplaats van de sigaretten te vinden, maar daar is weinig kans op- De politie bestudeert grondig de scheepspapieren en het journaal, maar daar blijkt niets uit en het verhoor ver loopt met horten en stpten Ambro sius zegt. dat hij niet begrijpt, waarom de politie het speciaal op de Maria das Flores gemunt heelt, want er bevindt zich immers geen smokkel waar aan boord en hij heeft zich ook nooit rnet smokkelen opgehouden Op dat ogenblik gaat de deur open en komt een politieman binnen Wij hebben een geheime bergplaats gevon den. commandant," rapporteert hij, maar het enige dat daar in lag, was dit En hij toont een stuk pakpa pier Ambrosius zet grote ogen op. Waar zijn de sigaretten gebleven? -56- Na twee vermoeiende dagreizen door een met dicht oerwoud begroeid berg land, bereikte de kapitein met zijn reisgezelschap, Lucienne, Edouard en drie matrozen van de Ophir, alsmede een drietal inlandse gidsen onder lei ding van een kamponghoofd, een brede stroom, de Soemper genaamd Kapitein Van der Decken, die aan het hoofd reed van de kleine karavan, be staande uit zes rijpaardjes en zes pakpaardjes, pittige taaie rakkers, stak de hand omhoog en liet halthouden. Hij steeg af en verzocht de anderen hetzelfde te doen Daarna wenkte hij de leider van de gidsen „Kepala1" ..Toean besar!" Het inlandse hoofd kwam naar hem toe ..Laat uw mannen onze bagage in de twee voorste sam pans laden Wij zullen in de twee laat ste plaats nemen." Eerst nu zagen de beide jonge mensen een viertal inlandse vaartuigen, ranke prauwen, aan de oever gemeerd, half verscholen onder de laag over het water hangende takken der zware bomen. ,,Hier heb ik het geld voor de huur der paarden, voor de sampans en voor de gidsen alsmede een extra beloning voor u in aat grote pak met die goede merktekens, zitten verder nog si garetten, tabak en vijftig kilogram zout. Dat is een bewijs van mijn vriendschap voor u en uw familieleden Ik hoop. dat u tevreden zult zijn Kepala. Als ik uw hulp weer nodig heb, stuur ik een boodschapper naar beneden." ..Terima-kasih, toean besar Banjak terima-kasih'" Het inlandse hoofd was zichtbaar verblijd. Snel gaf hij zijn bevelen De kleine paardjes, verlost van hun vracht, snoven en hinnikten, de mulle grond van het bospad met hun hoefjes losweelend. Nadat.de bagage was overgeladen en de reizigers zich hadden neergezet, namen een aantal roeiers hun plaat sen in, twee in iedere sampan. Ze zetten zich neer op de voorpiek en achtersteven, wachtend op het sein van vertrek, dat door de kapitein met een handbeweging gegeven werd Voorzichtig werden de ranke vaartuig jes afgeduwd. Zach dreven ze naar het midden der rivier Toen staken zes tien armige dajongs in het groezelige water, de naakte, prachtig gevormde bovenlijven begon zich tegelijk voor over, als «panters gereed voor hun sprong, de rugspieren spanden zich als kabels over de bruine huid. Snel en geruisloos gleden de sampans weg. voortgetrokken door de rytmische slag der Sumatranen De beide oevers der rivier waren be dolven onder de weelderige vegatatie van het oerwoud. Breed en zwaar hin gen de takken der forse bomen over het gore, bruine water, zicht traag doch onverstoorbaar voortbewegend als een lavastroom -57- Groepen apen dromden tussen het ge bladerte, luid schreeuwend elkander waarschuwend, dat er wat te zien was. Ze volgden de vaartuigjes, zich slin gerend van tak tot tak met een be- De kleine chef en zijn snode makkers beschikten niet, zoals Kappie en de zijnen, over de Jodelahiti-diepzee-uit- rusting, compleet met ingebouwde zen der-ontvanger, onderlinge conversatie was er dus niet bij Maar in een ja renlange samenwerking op velerlei ge bied had het drietal de ploeggeest ge bracht op een peil waar men zich zon der woorden verstaanbaar weet te ma ken. Toen de leider dan ook de schatkist had ontdekt begon hij zijn maats in niet mis te verstane gebaren te vertellen wat er diende te gebeuren: dekrachtig- gebouwde Wimpie en de tanige gestalte van de Schrale moesten met de kist naar de oppervlakte zwemmen; de chef zou onderwijl een oogje in het zeil houden en bij eventueel onraad waar schuwen. Nu, dit onraad liet niet lang op zich wachten. Wimpie en de Schrale hadden de schatkist nauwelijks opgelicht, toen hun baas met haastige gebaren op hen kwam toezwemmen Gejaagd keek hij om zich heen: in een der wanden van het vertrek bevond zich een deur met een grendel afgesloten Haastig stapte het drietal erop af en verdween De deur was nog maar net achter hen dicht gegaan, of Kappie verscheen in de deuropening van de hut Verrast staarde de kleine gezagvoerder naar de kist, die daar midden op de vloer stond ..Professor!" riep hij verheugd. ..Professor! Kom eens gauw hier! Ik heb de schatkist ontdekt!" - 32 - Nadat Kappie en professor Jodela- hiti de maat hadden verzekerd dat zijn zenuwen hem parten speelden, was het drietal op verkenning uitgegaan Gedurende enige tijd dwaalden zij over DE GROENE DRAECK, speurend naar de kostbare lading Op Kappie's kreet, dat hij de schat kist had gevonden, haastte de kleine ge leerde zich naar de gezagvoerder, de maat. die niet alleen durfde te blijven, slofte achter hem aan. Gezamenlijk staarden zij gedurende enkele ogen blikken naar de koffer ..Twijffelloos, heer kapitain",stem de de professor in ,,Der schtkistl is gevonden! Verheugd stapte hij naar de kist en betastte haar aan alle zijden. Zullen wij haar wellicht hier openmaken9" vroeg hij schalks ,,Niet doen." kwam nu de maat tus senbeiden. .Niet openmaken dat ding. Wie weet wat er in zit. De bemanning van dit schip is destijds vast met voor niets overboord gesprongen. Daar zat narigheid achter Let op mijn woor den!" ,,Als wij op jouw woorden letten, zou het er overgehaald bekaaid uit zien, zenuwklont," sprak Kappie nu „Maar, professor, het lijkt me beter dat we die kist openen aan de opper vlakte. Ik stel voor, dat we eerst de rest van dit schip nog eens goed onderzoeken. Wie weet wat we nog vinden Die kist loopt niet weg." Privé persoon, rijdt paard sinds jeugd. gew. 84 kg, zoekt mogelijkh. een- ot tweemaal p. wk. paard af te rijden. Niet collectief of concours rijden; zuiver rustige recreat. stijl (geen manege). Omgeving Leusden Evtl. bereid te betalen. Van Agt, thuis 03490-14453; kant 03497-2614, vragen n. mej. Wijn I Voor een A.N.W.B.-gekeurde auto naar Arnhemseweg 2-14, tel.: 03490-49413. I Een ruime keuze uit versch. merken. V.W.-DEALER VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Geopend ma. t/m za. van 9-17 uur. 400 cm breed 139.00 400 cm breed 129.00 400 cm breed 119.00 380 cm breed 49.75 Kerkstraat 76, Spakenburg. Tel. 03499-1252. U kunt ook inlichtingen en staaltjes krijgen bij onze vertegenwoordiger: dhr. Brouwer, Pater Stormstraat 14. Achterveld. Telefoon 03425-1718. Orthopedagogisch Instituut te Amersfoort, vraagt zo spoedig mogelijk twee voor de samenwerking met de ouders. Voor 3 en 4 dagen per week Deze medewerkers krijgen tot taak het begeleiden van de ouders van de op Zandbergen verblijvende jongens en meisjes in de leeftijd van 6 t/m 18 iaar. De case-load is berekend bij een full-time funktie op 40. Naast begeleiding in de leefgroep, het schoolleven en de therapie is samenwerken met de ouders éen van de middelen in de behandeling van de jeugdigen In diverse besprekingen wordt getracht deze middelen op elkaar af te stemmen Wij geven de voorkeur aan reflektanten, die bekend zijn met het inrichtingswerk en affiniteit hebben tot vormen van gezinstherapie. Vereist Gekwalificeerde opleiding. Salariëring volgens rijksregeling. Aan belangstellenden wordt gaarne mondelinge informa tie gegeven over de inhoud van en de voorwaarden voor deze funktie door èèn van de toekomstige kollega's. Sollicitatiebrieven met uitvoerige inlichtingen dienen gericht te worden aan de personeelsfunktionaris van ZANDBERGEN. Bosweg 10, Amersfoort. Tel. 03490- 13441. -33- In de verheugende wetenschap, dat hun taak eigenlijk reeds was vervuld, dwaalden Kappie, de maat en profes sor Jodelahiti over het gezonken gal joen DE GROENE DRAECK Kappie toonde grote interesse in allerlei klei nigheden. Professor Jodelahiti praatte honderduit over het belang van hun ont dekking voor wetenschap en Vaderland en over de roem die zij zouden oog sten bij hun terugkeer ,,De stuurhut, professor," sprak Kappie, met een gebaar op een half vermolmd, met een groene laag zee gras overwoekerd stuurrad. Eensklaps bukte hij zich en raapte iets op .Kijk eens hier!" nep hij meteen kreet van verrassing. ,,Het logboek!" Hij toonde de geleerde een ouderwets boekwerk, dat dank zij koperen ver sieringen van het omslag en de kope ren sloten in tact was gebleven. Kappie wilde trachten het boek te openen. ,,Niet doen, heer kapitein," waar schuwde de geleerde ..Eerst drogen Hoek Noorderinslag/Middenweg - Leusden-C. Hamburgers 5 halen - 4 betalen Schouderkarbonade heel kilo 6.98 WOENSDAG GEHAKTDAG 500 gram gratis zakje kruiden 2.98 VOOR DE BOTERHAM: Schouderham 150 gram 1.35 Salami 150 gram 1.45 Wij hebben ook alles voor uw hond; pens, paardevlees, hart, dogmeat. Deze reclames gelden van vrijdag t/m donderdag. KWALITEIT VRAAGT U. BIJ Hoek Noorderinslag/Middenweg. Leusden/Centrum en Arnhemseweg 64, Leusden/Zuid. Hij heeft al de nodige BULKBOEKEN bij ons gekocht om weg te geven, maar we hebben nog een voorraad voor al die andere Sinten bewaard per stuk; 1.50 Boeken in krantevorm van o.a Hubert Kampo, Bob den Uyl, Willem Frederik Hermans. Gerben Hellinga, Multatuli. Harrv Mulisch, Paul van Ostayen, J M. A Biesheuvel, Louis Couperus. Berius Aafjes, Rudy Kousbroek en J. Slauerhoff. nr. 27. Hugo Claus- De Metsiers. nr. 28. Hugo Raes; Vlaggen noch wimpels. Voor verzamelaars en geschiedenis-snuffelaars; Historische kranten herdrukt om „Rampen die de wereld schokten"; „Geschiedenis van de tweede wereldoorlog" en „Vorstenhuizen 1918-1935 en 1936". Prijs per pakket 2.50 „De Mijn", één van de beroemde romans van Emil Zola, in forse paperback, bij ons 5»" Speciaal voor de - veel in ons landje voorkomende - regenachtige dagen- 250 bladzijden puzzelen, lezen en tekenen In stevig omslag Óv75 En natuurlijk is een geschenk-abonnement ook een aardig kado voor uw vrienden, familie en relaties: Muziekkrant Oor, Nederlands grootste muziekkrant, jaarabonnement f 3380. Bulkboeken, abonnementsprijs f 1750 per jaar. Leusder Krant, het enige nieuwsblad voor de gemeente Leusden, jaarabonnement f 19.-. DE LEUSDER KRANT, kantoor: Finnmark 3. Leusden-Centrum Tel 03496-1495 Kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. LOOP EENS NAAR BINNEN (het is uiteraard geheel vrijblijvend) laten. Zo behoudt u wellicht nog iets van de inhoud." Nog enige tijd dwaalden de drie rond, Kappie met het logboek van de GROENE DRAECK onder de arm. Toen keerden zij terug naar het vertrek waarinde schatkist stond. Aangekomen in de deuropening ble ven Kappie en professor Jodelahiti als door de bliksem getroffen staan: de schatkist was verdwenen' hendigheid en snelheid, een zekerheid en gemak, die verbijsterde. Lucienne volgde de bewegingen dezer dieren met schitterende ogen en vergat alles om zich heen, verdiept als ze was in de evoluties dezer bosbewoners. ,,Het meest volmaakte aanschouwelijk onderwijs, dat ik ooit heb gehad." merkte zij lachend tegen Edouard op. Deze knikte instemmend, het schouw spel eveneens met intense belangstel ling volgend. ,,Welk een heerlijke manier van rei zen, kapitein," vervolgde ze, zich tot haar gastheer wendend. ,,Zo zou ik het wel veertien dagen willen voort zetten." ,,Dat begrijp ik." sprak deze vriendelijk. ,,Het zal echter een korte vreugde zijn. Over een half uur leggen wij weer aan. Dit is slechts een soort van veerdienst, om ons naar het pad te brengen, waarlangs wij Ophir zullen bereiken. Dat pad ligt op de andere oever Het is een smal paardenpad, slechts aan ingewijden bekend. Wij zul len daar opnieuw paarden vinden en na een rit van vier paal, dat is ruim zeven kilometer, op de plaats van onze bestemming aankomen. Zacht schuurde de sampans over een vlakke, zandige bodem. Men had een open plek bereikt, een miniatuurstrand je van dertig meter breed en tien meter diep, uiterst zorgvuldig verscho len achter het dichte gebladerte en kunstig opengekapt in de muur van zwijgens groen en op rechter rivier oever. Het gezelschap stapte uit de boten. Men stond thans op een met stenen bezaaide aanlegplaats. Lucienne en Edouard keken eens om zich heen. Een onbekende, halfduistere wereld lag voor hen. Een gevoel van beklemming bekroop Lucienne. Zij greep de arm van Edouard en keek hem veelbetekenend aan. ,,Wat is het stil," fluisterde ze In dien ik hier alleen zou staan, werd ik gek van angst. Het lijkt wel een uit gestorven wereld, geen blad beweegt, geen levend schepsel te aanschouwen, behalve de mensen van ons eigen ge zelschap en die roeiers Hoe onheil spellend en dreigend staan die gewel dige bomen daar, hoe mistroostig hangt dit schemerig licht onder het dichte bladerdak Indien ik niet beter 'wist, dat het pas één uur in de namiddag is, dan zou ik geloven, dat de avond is ingevallen Edouard drukte de hand. die zich op zijn arm gelegd had vaster tegen zich aan Hij stond op het punt haar een weinig moed in te spreken, toen hij de oren spitste ,,Ik geloof, dat ik iets hoor," ant woordde hij haar op gedempte toon. „Het geluid komt nader Luister maar ,,Je hebt gelijk," sprak ze. ,,Ik geloof dat het Ze brak plotseling af en slaakte een zucht verlichting. ,,Kijk, Edouard Daar' zijn paardjes Nu zie ik pas, da donkere plek tussen die bomen 1, een pad is, een tamelijk steil oj pend pad Kijk eens! Een drietal U nen, met een lange rij paardjes tus en achter hun eigen rijdier Kapitein Van der Decken, die al tijdje bezig was geweest met dec tróle der uitgeladen bagage, dra zich om bij het vernemen van naderend hoefgetrappel. Een glans voldoening kwam in zijn ogen. De voorste ruiter was inmiddels landingsplaats genaderd en spron* zijn paard. Snel naderde hij de get voerder en reikte hem de hand. „h, captain!" klonk het in het Eng( „Hallo Fred", sprak hij opgewekt, was al bang dat je ons was vergete En zich vervolgens tot zijn gas wendend „Jongelui, dit is Fred Fori ter, commandant van het bewakia detachement op de „mijn" Fred, zijn mijn beide beschermelingen, i Delarne en mr. Vernier „Please; meet you," sprak de commandi Lucienne hoffelijk groetend Ei> Edouard: ..How do you do!" Forester en zijn metgezellen wareni kleed in een eenvoudig olijfgroen^ hemd van dun sterk linnen, eend broek en een paar hoge laarzen vertersluiting van Canadees model, helmhoed in dezelfde kleur als de ding, een brede lederen riem om middel met aan de linkerheup eenj vig kapmes in schede en aan den ter een celrevolver cal 38 in o holster, voltooiden hun tunue Ieder van hen voerde een viertal vige paardjes mede, het halstervaj een gebonden aan de staart vao ander, aldus een lange rij vormt De kapitein richtte zich thans tol gasten. „Lucienne en Edouard, jq nemen elk een der meegebrachte zadelde paarden. Wij gaan alvasti boven Fred en de andere komen wel na, met de bagage. Ed tot Forester wendend-,So long, Fr« „So long, captain!" De drie stegen op en weldra stam de hoefjes dof dreunend op het bos Kapitein Van der Decken reed voor gevolgd door Lucienne. terwijlEdo de rij sloot „In het bos is het i min of meer schemerlicht, s; de gezagvoerder. Duidelijk klonk stem. door de stilte van het grnrn oerwoud. ,Je ogen wennen er snelaj vervolgde hij. „Kijk, hier links ons begint het dichtbegroeide r massief. Het is hier altijd vocht: glibberig, omdat hei water niet dampt, althans heel weinig Hetdi bladerdak laat de zonnestralen door." „Dit is dus het gebied, sinds de dagen van Saiomo steed gezocht, doch nimmer gevonden, tein?" „Ja, Edouard. De benodigde gevens ontbraken, terwijl de u plantengroei alles verborgen heelt houden. Zodoende is dit legendarische! land steeds terra incognita geblei behalve voor het geslacht Vis Decken! Het onherbergzame Ie; heeft zeer waarschijnlijk ai woordje meegesproken Ow* een. fascinerende wereld, deziji® vind je niet Lucienne?" „Ik eerlijk gezegd, wel een beetje4: geestig, kapitein. Het is net, onzichtbare vijanden ons beleert voelt hun aanwezigheid, maant ze niet." Een kort lachje was het antw Een ogenblik hoorde men mets, alleen de krachtige pittige stap paardjes, af en toe onderbroken een luid gesnuif. „Lucienne heeft niet helemaal i lijk," vervolgde de kapitein et zijn rechterarm wees hij nü groene hel, die als huizenhoge stijfde golven omhoog torende, i bizarre onwezenlijkheid „Het is in de wereld van de j al precies eender als in die n mensen, mijn jonge vrienden jullie daarginds die slingerplantea reuzenslangen zich kronkelende hoge bomen?" Beider, antwoordden bevestigend „Welnu, dat zijn lianen, Zij pal teren op de woudreuzen, verstikfc in hun worgende omstrengeling i een stille strijd op leven en De parasiet wint het... Inde«e der mensen noemt inen ze „w raars." „En wat zijn dat voorpr tige bloemen, kapitein, die grotel vormige, die daar tussen de b hangen. Wat een schitterende kte dat romig wit en zacht rose." „Dat zijn orchideeën. Edouard,' orchideeën. Zij leven ongestoort schone droomleven, in souvereinei achting voor de bestaanstrijd roo Zij doen mij vaak denken aan de en verwende vrouwen in de der mensen, de vrouwen die sk leven voor hun genoegen en geei noch belangstelling hebben voor bi van hun naastenVoor dezes deeen geldt hetzelfde als voor vrouwen, men vindt ze mooi en er bovendien nog veel geld voorc Zwijgend werd doorgereden Zo»e cienne, als Edouard waren ver in hun eigen gedachten. De woord? de vreemde man die zo onver in hun beider leven gekomen was. ten na. Hij was een zonderling1 en toch konden zij zich niet losi van de indruk, die zijn woorfc vergelijkingen nalieten. Was hi; wijsgeer met het mom van ed nicus, of was hij een cynicus tfc mom van een wijsgeer' Hoe me* er over nadachten, hoe raadse tiger zijn persoon werd. Zo ging de tocht verder. Het pad sterker, de ademhaling der pa**' werd krachtiger. Toen kwam een klein, golvend S plateau in zicht, bedekt met ruis naaldbomen. De beklemming van'l woud maakte plaats voor de ming van herwonnen uitzicht en b gingsvrijheid. Op een steenwerp afstand verrees kolossale bungalow, een klein gelijk, omgeven door brede terr- en omgord met ruime balcons weelde van bloemen, rozen en b thrope, golfde over de stenen bc van de glad geschoren gazons, dn gebouw aan alle kanten omzooi de lucht met een fascinerende, geur vervullend De hoeven der paardjes kletterde! een venijdig staccato over een kiezel bestrooid pad, dat naar be' vier zijden door een bloeiende gerd begroeid bergpaleis voerde •a-r

Leusder Krant | 1974 | | pagina 14