nieke prestatie van eusdense koe evarieerde expositie van (wasten" tegen brug Alcohol controle: automobilist reed frontaal Mooi mee genomen Optiekzaak in De Biezenkamp Schoonmaak- bedrijf naar Leusden TE LINKS AANRIJDING BIJ BENZINESTATION g tot en met zaterdag a.s. in Pon-gebouw Verloren en gevonden Gemeente Leusden HALVE FAZANT T-BONE STEAK AGENDA EMEENTE LEUSDEN Burgerlijke stand Gemeente Leusden 00.000 kg. melk Een in roomsaus en veenbessen -LU," frites en doperwten 300 gram vlees) AU," Deze aanbieding geldt na 18.00 uur gedurende de maand november en tot 25 december Inl tel 03433-341. {ifl Woudenbergseweg OV Maarsbergen LEUSDEN-CENTRUM: Elke donderdag: UVV-senioren-socië- teit. Gezellige middag vooroudere inwoners van Leusden-centrum in de kantine van de Sporthal in Groen houten Van 14 00-16.30 uur Elke donderdag: Clubavond Klaverjas- club ..Leusden Troef" in Restau rant-Café Nieuw Leusden. Vanaf 20.00 uur Elke maandag: Herv. Geref. Jeugdclub voor meisjes van 8-12 jaar in het witte gebouwtje achter ,,de Til" (Bavoortseweg). Vrijdag 22 november: .,De Til", ge opend van 19.00-22.30 uur Zaterdag 23 november: ,,De Til". dansavond. 20.00 uur Zaterdag 23 november: ,,'t Ros.Bey- aert" Toneelvereniging ..Een dracht" met ..Denk je dat het leven over rozen gaat?' Aanvang 20.00 uur. Zondag 24 november: ,,De Til", ge opend van 10.00-13.00 uur. Dans- middag om 14.00 uur Dinsdag 26 november: ..De Til", ge opend van 19.00-22.30 uur Woensdag 27 november: ,,'tRosBey- aert" Bejaardenavond georgani seerd door de O.V.L. Donderdag 28 november: Dropping van uit .,de Til" Vertrek uiterlijk 19 30 uur. Vrijdag 29 november: ,,De Til ge opend van 19.00-22.30 uur Zaterdag 30 november: t.Ros Bey- aert". 14.00 en 16.00 uur: Sinter klaasfeest Blijhof voor kinderen vanaf 4 jaar. Woensdagavond: ,.Üe Til", 20.00 uur Klodderavond LEUSDEN/ZUID Donderdag 21 november: Souterrain Pon, Bavoortseweg Expositie .Vrije Kwasten" van 8 30 tot 17.15 uur. Donderdag 21 november: Bibliotheek ,,De Boekenmolen" Uitlening van 14.00 tot 17.00 uur. Voor volwas senen en kinderen, Arnhemseweg83. Vrijdag 22 november: Souterrain Pon, Bavoortseweg Expositie ..Vrije Kwasten" van 8.30 tot 17.15 uur, en van 19.00 tot 21.00 uur. Vrijdag 22 november: Bibliotheek ..De Boekenmolen" Uitlening van 19.00 tot 20 00 uur Uitsluitend voor vol wassenen, Arnhemseweg 83. Zaterdag 23 november: Souterrain Pon, Bavoortseweg Expositie ..Vrije Kwasten" van 10.00 tot 17.00 uur Laatste dag Zondag 24 november: Joegoslavische dansdag in ..Huize Don Bosco" van 11.00 tot 17.00 uur Geleid door Ciga Despotovec. en georganiseerd door Regio Centrum Spelevaar- ders." Dinsdag 26 november: U.V.V. Senioren Sociëteit. Gezellige middag voor de oudere inwoners van Leusden-Zuid in het klubgebouw van „Roda" aan de Bavoortseweg, van 14.00 tot 16.30 uur OPPASCENTRALE LEUSDEN Voor een oppas bellen naar mevr C. Deenik, Koningin Julianalaan 35, Leusden-Zuid, tel. 03490-18134. EXPOSITIES VAN LEUSDENAREN Tot en met zondag 24 november Expositie van Libbe Venema in het Limburgs Museum voor Kunst te Maastricht. Van 10.00 tot 17.00 uur, en 's zaterdags van 14.00 totl7.00uur LEUSDEN - Tot en met 13 novem ber 1974. Geboren 10 nov. Wille- mijntje, dochter van E. de Greef en W van Barneveld (Heetvelderweg 1), 11 nov. Johanna Lammerdina, dochter van J Barten en H Blotenburg (Leus- broekerweg 14A). Ondertrouwd 11 nov Johannes An- tonius Willehad Rekveld (Leusden, van Hardenbroek van Ammerstollaan 42) en Allegonda Stam (Leusden, van Har denbroek van Ammerstollaan 42); 13 nov. Franciscus Xaverius Maria Tol boom (Leusden, Jan van Arkelweg 40) en Teuntje Boon (Leusden. Asschat- terweg 129); 13 nov Johannes Hen- drikus van de Belt (Leusden. Bavoort seweg 107) en Hendrika Geertruida Roest (Leusden, Langesteeg 6A). Gehuwd: 13 nov H M van de Vlas akker en H. P W Huppelschoten Overleden: 6 nov H van den Berg, 88 jaar, wonende te Zeist; 4 nov te Amersfoort: N. de Jong, 50 jaar, wo nende te Leusden USDEN - Aan de Moorsterweg 3 ïusden, vrijwel op de grens van rpeozeel en Leusden, was het af- vrijdag feest. De koe Bertha 5 id de Vries had het gepresteerd dan 100.000 kilogram melk te eeren. B*ege dit heugelijke feit hield de en Controlevereniging Leusden Bstreken een ontvangst in het huis heer De Vries Tijdens deze Dgst werd de bijzonder produk- loe door burgemeester mr A. H. Jost gehuldigd in aanwezigheid van telangstellenden, familie, buren en sen. de ontvangst toog het gezelschap Hotel Schimmel in Woudenberg, een receptie door de Fokvereni- »erd aangeboden De heer De werd onder andere toegespro- de burgemeester van Leusden, oor >er A. H van der Post en de 'Her van de Fokvereniging, de van Loenen. heer De Vries vertelde nadetoe- Bertha 5 is bij mij op de ""ij in 1957 geboren. Ze ïsdus 17 °ud, en niets wees erop dat ze ijzondere koe zou worden. Pas te meer dan 50.000 kg. melk duceerd had, begon ik extra op te letten". resultaat is duidelijk merkbaar: 5 is de achtste koe in de pro- Utrecht die dit na de oorlog ge- eerd heeft. Voor de Fokvereni- *as het de eerste keer dat zoiets en van haar leden voorkwam, heer Van Loenen antwoordde op de vraag of het bij iedere koe moge lijk was ,,Nee, de verzorging van de koe is erg belangrijk, terwijl zo'n koe natuurlijk ook speciale kwaliteiten moet bezitten Trouwens, de Fok- en Con trolevereniging Leusden en Omstreken heeft 48 leden en ongeveer 2100 koeien, maar dit is de eerste keer dat zoiets in de vereniging is voorgekomen". De redaktie wenst de heer De Vries veel succes met zijn andere koeien (hij heeft 6 koeien die meer dan 50.000 kg. melk geproduceerd hebben). Voorde SLUITINGSTERMIJN VAN ONZE KRANT IS: DINSDAGMIDDAG 12 UUR. INLEVEREN KOPY BIJ MEDEWERKERS: TOT MAANDAGAVOND 18 UUR. belangstellenden volgen enige tech nische" gegevens van Bertha 5 Ge boren in 1957, 100 155 kg melk ge produceerd in 4604 dagen, vetgehalte 3,49%, eiwit 3,20% en een gemiddelde van ongeveer 6260 kg melk per jaar. Vele belangstellenden kijken toe hoe burgemeester mr. A. H. van der Post het bekroningslint omhangt bij Bertha. piDERDAG 21 NOVEMBER 1974 LEUSDER KRANT hoop het straks zelf te aanschou wen Ik ben ervan overtuigd, dat - gezien de ervaring bij vorige exposities - het bezoek aan deze weer groter zal zijn Naar mijn menig zal een goed bezoek bij dragen aan een wil tot nog be tere uitvoering van de werken uwerzijds. Ik heb straks gezegd, dat ik nog even op de actieve vrije tijdsbesteding terug zou komen. Onze jeugd kan zich hier uitleven m de schilderkunst En hoe kan het ook anders in dit gebouw op een kever. Misschien komt er dan ook straks nog eens een V.W. op de markt in een kleur, die door de een of andere jon ge Leusdenaar - tijdens deze ex positie - wordt aangegeven Het resultaat zou dan zijn, dat ,,De Vrije Kwasten" internationale bekendheid zouden verkrijgen. Maar zo ver is het nog lang niet Ik zou thans willen overgaan tot de opening van uw fraaie expositie, waarvoor opnieuw veel werk is verzet. Ik wil dat ech ter niet doen alvorens de di rectie van Pon B.V. dank te zeggen voor de betoonde bereid heid dit complex voor de Leus- dense bevolking beschikbaar te stellen. Ik wens u allen veel be vrediging in uw kunstzinnig werk en veel succes tijdens deze ex positie." VERLOREN Witte bromfietshelm, rijbewijs, boek ,,Don Camillo en zijn kudde", munt biljet van f5,-; rol grijze kabel, brui ne heren portemonnee, inhoudende f 6, en verzekeringsbewijs bromfiets; gou den schakelarmband. WEGGELOPEN Witte dwergpoedel, twee jaar oud; pin cher met gecoupeerde staart, Ierse setter. GEVONDEN Wollen muts met kwast, kleur oranje met zwart; paspoort; paar kinderhand schoenen, sleuteltje, vermoedelijk van een kluis. AAN KOMEN LOPEN Lapjeskat Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Rijkspolitie te Leusden-zuid. VERLOREN 1 paar bruine glacé dameshandschoe nen. LEUSDEN/CENTRUM - Het pand, waar voordien de A. O.-zaak van de firma v. d Hoef was gevestigd, zal in januari 1975 worden bezet door de heer Valkenburg uit Woudenberg, die in dit pand van het winkelcentrum De Bie zenkamp een optiekzaak zal gaan be ginnen. De heer Valkenburg heeft reeds een zaak in Woudenberg (Valkenburg Op tiek B.V.) aan de Voorstraat 33. LEUSDEN/CENTRUM - Het schoon maakbedrijf A.SM. aan de Albert Kuyp- straat 70 te Amersfoort gaat met ingang van 22 november verhuizen naar Leus den/Centrum Het bedrijf zal na die da tum gevestigd zijn aan Goudplevier 34 te Leusden/C., telefoon 4160 LEUSDEN - Zaterdag 16 november te 17.00 uur kreeg de Leusder po litie te maken met het eerste geval van het „pijpje blazen". De bestuur der van een auto uit Amersfoort reed, doordat hij te diep in het glaasje had gekeken, frontaal aan tegen de brug over de Heiligenbergerbeek. De auto werd totaal vernield. De bestuurder reed onder zulke ken nelijke invloed, dat het buisje groen uitsloeg. Na binnenkomst op het po- litieburo werd nog eens bloed afgeno men. De bestuurder liep lichte ver wondingen op aan kin en knie. De man kende kennelijk zijn wetje niet, en moet daar nu voor boeten. Gelukkig bracht hij geen medemensen in gevaar. LEUSDEN - Op het fietspad van de Bavoortseweg reden donderdag 14 no vember de bestuurder van een fiets en de bestuurder van een bromfiets tegen elkaar aan. De ene bestuurder verweet de andere, dat hij niet genoeg links reed. Dit verwijt was overigens we derzijds. De waarheid ligt waarschijn lijk in het midden. Er ontstond lichte materiele schade. LEUSDEN/ZUID - Opde Doornseweg vond donderdag 14 november een aan rijding plaats bij het benzinestation van Chevron. De auto, bestuurd door de heer R. B. uit Amersfoort sloeg linksaf het benzinestation in. Toen de auto aldaar stilstond werd deze aange reden door de auto bestuurd door de heer J. J. H. uit Hoogland. Zware materiele schade was het gevolg. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor [USDEN - ,,De Vrije Kwasten",de aleose vereniging van vrije tijds Iders, exposeert momenteel in het frrain van de firma Pon. De firma is zo langzamerhand een begrip •rden voor de Leusdenaren; ze zijn Nor allerlei aktiviteiten altijd van Ie welkom. bet voorjaar reeds werden bespre- jo gevoerd met de firma Pon over eventuele expositie-mogelijkheid „De Vrije Kwasten'en het is voor- iiikzij de bereidwillige medewer- van Pon's public relations-man E. jas. dat de tentoonstelling is tot j gekomen. et werk komt in het ruime souter- volledig tot zijn recht. Men kan af- I nemen, en bovendien het geheel tien Het is naar mijn mening de tentoonstellingsmogelijkheid, die Vrije Kwasten" ooit hebben gehad, kan op zijn gemak, zelfs met gro groepen, het werk bekijken, zonder men anderen bij de bezichtiging ert 0e Vrije Kwasten" heeft momen- ?0 leden, en er hangt dus veel werk de tentoonstelling. Als gast is dit ■uitgenodigd de heer G H. van den riet uit Amersfoort, die email onstelt ,,De Vrije Kwasten" heb- de heer Van den Coterlet uitgeno om ook eens met een adere tech- te komen exposeren. heer A. Kwinkelenberg heeft op der tafels een exposé neergelegd de techniek van het etsen, voor van enkele voorbeelden. Dit ii> interessant, want maar al te vaak t het publiek er maar weinig idee boe een bepaald procédé tot stand ja, nu de kunst-uitingen van onze 'igsschilders Ik hoop. dat ik nie- A vergeet: de hoeveelheid tentoon- eld werk was zó groot, dat die mo- kbeid er wél inzit Hiervoor dan nu Ss mijn excuses. De volgorde van erken is strikt willekeurig, zodat ;eraan geen enkele konsekwentie (verbinden. wouw F. Siewers toont aardige heken, onder andere ,,De denker" ispaarpot ..Matrjoschka", Moeder- Haar expressief vermogen ïsgoed. fijn om zo'n „Matrjoschka" in jpving te hebben! Ook de wandte- ;is vind ik een erg fijn kera- evjoujv Fokkema is aanwezig met Ie van haar bekende bloemstuk- Zij heeft een geheel eigen genre ikkeld En haar „Herfstimp es- „Zonnebloemen" en „Stalkaars" gewoon prettige stukken om naar ijken Het is boeiend om te zien zij haar bloemenwereld weergeeft, is mevrouw Mulder vind ik haar Werstuk „Tropische bloemen" fijn van kleur, en van teerheid van essie In de naieve stijl geschilderd I zij „Ontmoeting met Amazone" .Scherenkust Oost-Zweden" Ver toont zij een plastiekje „Kind pony" en poppen: „Moeder met ter anno 1885" en „Dame met ano 1850" d het nieuwe lid Ingrid Drenth ik haar olieverf „planeten" niet rdienstelijk. Mij kan vooral de partij in het heelal bekoren, s van der Pol heeft weer vooruit- geboekt ten aanzien van de vorige •instelling Het drieluik „Uitzicht Wethouder G. van Woudenberg in zijn openingsrede tijdens de officiële ope ning van de expositie van de Vriie Kwasten. J Van Elleke Cassander zijn er leuke kinderportretjes. Nr. 18 „Een Kind", een pentekening vind ik fijn, en „Don dersteen" is heel raak van karakter uitbeelding. De heer A Kwinkelenberg is er met een zeer grote kollektie tekeningen, et sen, aquarellen Hij is verreweg de bes te tekenaar van „De Vrije Kwasten". Zijn gedetailleerde tekeningen van planten en distels zijn reeds voldoende bekend bij het Leusdens publiek. Er zou een prachtige „vrije excursie-flo ra" mee samen gesteld kunnen worden' Zijn schilderwerk uit Frankrijk is altijd weer even boeiend „La Rochelle", „Scheepswerfje", „Wijngaardje bij Cognac" En om wat dichter inde buurt te blijven „In den Treek" en „Kerk interieur te Achterveld". Hij is als bioloog een voortreffelijke landschap schilder: hoe kan dat ook anders bij hem? Van J. de Groot met mij op het bleke portret van .Willem van der Lee" En nr. 39 „Impressie van het Vallei kanaal bij Asschat". Marion Treep frappeerde met haar portretje „17e eeuwse koopman", en ook „De schilder met de ezel" - dit schilderstuk vooral - en „Hetgrote schilderij vol fabels" waren interes sante verwerkingen van het gegeven. De heer R. K. van Itallie kwam met een zeer bijzondere compositie, samengesteld uit een achttal schilde rijen „Enigma". Enigma is het Griekse woord voor raadsel. Deze schilderijen zijn op het achterste schot in de zaal geplaatst, en reeds bij het binnenko men word je door Van Itallies raad selachtig werk aangetrokken. Vooral de groene kop is fascinerend Alle ob- jekten, een bloem, een paal, een vo gelkooi met een mensje erin, een plas bloed, een oog, zijn geschilderd in een vide. Het is of de schilder zich afvraagt: ik neem die objekten waar, maar be staan ze wel wezenlijk? Tegen welke achtergrond moet ik ze zien? De mense lijke waarneming blijft een eeuwig raadsel. De heer J. Visser bracht enkele stillevens in pastil en olieverf, die erg prettig aandoen Van J. Kammeyer was nr. 17 „Vlin der op abstrakte achtergrond" bijzon der aantrekkelijk. De heer Stam was vertegenwoordigd met het mooie „Herfst(veelpaarden)". Tenslotte de Achtervelder J. J. Je- hee, die zijn vormen steeds meer tot het minimale terugbrengt. Hij zoekt grote architektonische vormen en zet deze dan in ruime vlakken tegen elkaar Nr. 36: „Kerk te Achterveld", nr 38 „Achterveld vanaf de Kerkdijk" en, als hulde aan de utiliteitsbouw, het domein van zijn gastheer. „Parthenon "74" Een uitgebreide tentoonstelling van onze vrije tijdsschilders, geëxposeerd in een prettige ruimte. De moeite van een bezoek alleszins waard. Anco Mali. op Amersfoort", olieverf op linnen, is heel gevoelig geschilderd, boven dien technisch zeer zuiver. Het ge kleurde glas met zebra's (nr. 83) zal het, voor een vensteropening gehangen, bij zonder goed doen. Er zit een lichte speelse tekening in de dieren. Van de heer R. Baesjov vind ik zijn nr. 2 - en ik ben overtuigd pacifiste - „Kompositie met Kogels" heel erg mooi, zowel van kompositie als van kleurstelling. Ook zijn nr. 8 „Kompo sitie van wit en blauw", een samen stelling van schilderwerk en ijzerdraad vind ik zeer geslaagd. De gast, G. H van der Coterlet, toont fijne email-stukken, gevat in roestvrij staal. Zijn nr. 142 „Labiel Evenwicht" maakt de meeste indruk op mij. Ik vermoed, dat zijn leermeester de monumentale kunstenaar Loek La- feber is, die een buitengewone zeggings kracht van het email en het roestvrije staal op zijn toeschouwers weet over te brengen Aan het werk van Van den Coterlet heeft u mooie voorbeelden van wat er in deze materie mogelijk is. Zie ook zijn zeer fraai email „Zonaanbidders" nr 141. Van mevrouw M Sikkens-Ham zijn erg mooi haar nr. 108 „De Boom", die zij een wereld om zich heen heeft meegegeven, en het doek „Katastro- phe", gebaseerd op 2 Petrus 3 vers 10- „Maar de dag des Heren zal komen als een dief Op die dag zullen de hemelen met gedruis voorbijgaan en de elemen ten door vuur vergaan, en de aarde en de werken daarop zullen gevonden wor den". Een profetisch beeld vandeteiste ring van het heelal, door mevrouw Sik- kens zeer expressief weergegeven. Van de heer H. Veldhuysen weer die verrukkelijk naieve stijl, onnavolgbaar voor velen. Zijn nr. 133 A „Hutten van LEUSDEN - Wethouder G. van Woudenberg sprak de volgen de openingstoespraak uit bij de expositie van „De Vrije Kwas ten", „Het doet mij deugd, dat de enige jaren geleden door de ver eniging „De Vrije Kwasten" ont plooide initiatieven goed zijn aan geslagen. Waarom dan wel? In de eerste plaats omdat dit voor de leden een brok verantwoorde vrijetijdsbesteding betekent Een ieder schildert met zijn eigen vrije kwast - naar eigen inten tie. Ik kan mij voorstellen, dat u in onderlinge contacten over geleverde werkstukken discus sieert. Het gevolg hiervan zal on getwijfeld zijn, dat indien met ge plaatste opmerkingen rekening wordt gehouden, uw werk een vol gende keer nog volmaakter zal zijn, al is het maar in tech nische zin. Eén uitzondering daargelaten, waarover straks meer, wil ik het hierbij laten wat de actieve vrijetijdsbesteding betreft Veelal worden als voorbeelden door uw schilders, tekenaars enz. gebruik gemaakt van plaatselijke situaties. Enkele voorbeelden zijn situaties uit onze onvolpre zen Treek, een oud boerderijtje, een kerk en vult u zelf maar aan. Door een expositie als vandaag zorgt u voor een object van pas sieve vrijetijdsbesteding voor anderen, welke er zijn mag Ik Berbers" en zijn r.r. 127 „Broedende zwaan" zijn verkwikkend om naar te kijken. De heer A C, Schouten komt met een zeer fraai schilderstuk „De oude gas fabriek anno 1908". Het is bijzonder goed van sfeer, het het geeft dat hele gedoe van zo'n oude gasfabriek op boeiende wijze weer Ook zijn nr. 93 „Vissersboten op het droge" en nr. 94 „Scheepswerfje Denemarken" beelden een fijne sfeer uit Ik vind de typering van de verschillende onderwerpen een zéér sterke kant van het werk van de heer Schouten Een geslaagde expositieruimte bij Pon: kunst tussen tentoongestelde au-

Leusder Krant | 1974 | | pagina 3