Boeiend betoog over de jeugdzorg Kamerkonsert in Barneveld, Leusden en Renswoude KPO- avond bij „Eendracht" wil sprookje op het toneel brengen ITERDAGAV0ND NOGMAALS VOOR DE NCVB MISVERSTAND Röntgenologisch borstonderzoek ijne voorstelling van De Eendracht" JSDEN /CENTRUM - Zaterdag- 16 november bracht de Leus- toneelvereniging „Eendracht" jrste uitvoering op de planken bet blijspel „Denk je dat het over rozen gaat". Dit spel werd i/even door Wim Bosschot en it uit drie bedrijven. De regie io goede handen van de heer Pieters. .rigens was dit niet de enige idling, want aanstaande zater- tunt u hier weer van genieten, is zeker het goede woord, beslist aan te raden om Ij onze toneelvereniging een door te brengen, stuk van Wim Bosschot zit vol loordspelingen en humor, die de algen keer op keer in lachen n barsten, nrezigen echter te over, want de in 't Ros Beyaart was vrijwel ia! vol. Natuurlijk is dit een geweldige sti mulans van deze amateurvereniging om door te gaan met zo goed moge lijke stukken te brengen. Men hoopt daarbij op donateurs waar door men wat meer kan gaan doen. De mogelijkheid bestaat dan om eens andere verenigingen uit te nodigen en bovendien is er de gelegenheid voor de „Eendracht" om eens ergens an ders op te treden. Hierbij kunnen de spelers de no dige routine opdoen, die ze echt nog wel nodig hebben. Een feit was echter, dat het blij spel vlot op de planken gebracht werd en dat deze „amateurs" zonder uit zondering goed rolvast waren. Het spel zelf zit vol vrolijkheden. Het verhaal handelt rondom familie Brodière, waar het eigenlijk helemaal niet zo best mee gaat. De soepfabriek van Pa (gespeeld door Peter vanZand- brink) staat er nogal slecht voor. Hij - Woensdag- 13 november j.l. was de Katho- Plattelandsvrouwen Organisatie bij de bloemen- en planten- „Eurofleur". aan de Ursuli- in Leusden-Centrum, groten getale waren de dames om our aanwezig in één van de grote der kwekerij Er heerste een stemming, wat niet ongewoon bloemrijke omgeving. De heer Hendriks van „Eurofleur" ondanks dat ze midden in een zitten, tijd noch moeite ge- om het de K.P.O.-dames naar te maken. de verschillende aspecten van zo goed te laten uitkomen men in drie groepen gesplitst. groep kreeg onder lei- van de heer Hendriks uitgebreide atie over de verscheidene soorten planten, zoals de cactussen, en de bestrijding van Hendriks ver- de tweede groep alles over het n wee der bloeiende planten die het algemeen moeilijker te be handelen zijn dan de groene planten. Ze besprak eerst de bloeiende plan ten die in deze tijd van het jaar het meest in de handel zijn, o a. de kerst ster, kalanchoë en de azalea. Mevrouw Hendriks legde uitvoerig uit aan welke eisen de exemplaren moeten voldoen, alvorens men tot de koop er van over gaat. Natuurlijk werd ook aan haar een groot aantal vragen gesteld omtrent bepaalde planten. Sommige dames be zaten planten die zo uitbundig bloeiden, dat het volgens de boeken nauwelijks mogelijk was. De laatste groep zat met jaloerse en bewonderende blikken te kijken naar de handige vingers van de heer Jan Rodrigo, die de dames wat beter in wijdde in de moeilijke kunst van het bloemschikken. Hij gaf goede aanwij zingen hoe men het beste droogbloemen kon schikken. Ook liet hij zien hoe men met een paar snijbloemen prachtige bloemstukjes kon samenstellen. Hij werkte voornamelijk met bloemen en plantjes die men in de tuin kon kweken. Tot slot maakte hij van eenvoudig mate riaal een aardige kerstversiering, die ook wat de realisering ervan niet veel tijd vergde. Pas tegen elf uur gingen de dames van de K.P.O. dankbaar en zeer tevreden over deze avond weer huiswaarts. piekert zich een ongeluk, wat er nu wel aan de hand kan zijn: want per slot van rekening brengen ze 13 soepen op de markt en waarom willen de men sen ze dan niet eten? Thuis ziet het er ook niet roos kleurig uit, want zijn zoon Fred (Ruud Visser) wil ophouden met zijn studie. Dochter Pauline (Gerda v. d. Hengel) denkt dat ze een miljonair aan de haak kan slaan, maar dat blijkt niet meer dan een ordinaire bedrieger te zijn die haar mee naar een vies zol derkamertje lokt. Tot overmaat van ramp is er 's mid dags een aandeelhoudersvergade ring en komen tante Agathe (Diny de Jong), oom Danial(Teus Valkenburg) en Agatha's dochter Vera (José Vis ser) over. Danial en Agathe zijn com missaris en zien het ook niet meer zo zitten met de fabriek. Oma (Lia Kersten) loopt een beetje verdwaas door het huis heen. Ze denken allemaal dat ze ze niet allemaal meer bij elkaar heeft, behalve tante Agathe. Perikelen tussen huisknecht John (Theus Hilhorst) en dienstmeisje Danny (Willy Ernsten) werken ook nogal eens op de lach spieren. Dan echter komt er een overwachte wending in het verhaal. Juist op deze dag komt Brons (Toon Tijmensen), een oude bekende uit Canada over. Dit komt Brodière helemaal niet goed van pas, want hierdoor komt zijn vrouw Helene (Alie Tijmensen) achter een van zijn slippertjes. Zijn dochter Fikky (Gerda Hilhorst) draagt ook nogal wat bij aan de span ningen. Zij probeert Fred in te palmen en hierdoor besluit Vera zich eens goed te veranderen. Verder over dit spel uit te wijden, zou niet leuk zijn. U kunt de afloop zelf zaterdag in 't Ros Beyaert zien en u zult er beslist geen spijt van hebben als u gaat. Zaterdagavond 23 november dus: aanvang 20.00 uur. De entree bedraagt f. 4,00. Buiten dit alles om is er na de voorstelling nog gelegenheid om de beentjes van de vloer te gooien, op discomuziek van Frans Kuiphuis. (Voor oud en jong). De toneelvereniging „De Eendracht" is inmiddels ook koninklijk goedgekeurd. LEUSDEN - De toneelvereniging „Eendracht" uit Leusden wil volgend jaar een sprookje op gaan voeren. Buiten de normale opvoeringen van blijspelen, kluchten en misschien een drama of een thriller gelooft de to neelvereniging dat er een behoefte be staat een sprookje op de Bühne te brengen. Het sprookje, een oeroud begrip in de literatuur, is een fantasieverhaal met een duidelijke moraal, dat tegen woordig voornamelijk door kinderen gelezen en beluisterd wordt. Ook nu nog worden sprookjes geschreven, bijvoor beeld door Annie M. G. Smidt, meestal geplaatst in deze tijd, waar bij steeds een groot verschil tussen goed en fout is. De toneelvereniging „Eendracht" vraagt aan de kinderen van Leusden die het leuk vinden om op het toneel te staan, of ze zich op willen geven voor de uitvoering van het sprookje Men vindt dat een sprookje alleen met kinderen te verwezenlijken is. Kinde ren vanaf 6 jaar kunnen zich tot 1 de cember opgeven bij de heer F. P. S. Kerstens, Bohemen 39, telefoon03496- 2311of aan de zaal van 't Ros Beyaart, Hamersveldseweg 55, beide te Leusden- centrum. LEUSDEN - Dinsdag 5 november hield de Nederlandse Christen Vrou wen Bond afdeling Leusden-zuid een bijeenkomst in ,,'t Trefpunt" aan de Arnhemseweg. De presidente mevrouw C. Janson opende de bijeenkomst met het geza menlijk zingen van Psalm 118 de ver zen 1 en 4, waarna zij een gebed uit sprak. Zij las uit Handelingen 3 de stro fen 1 tot en met 10. De genezing van de verlamde jongen door Petrus en Jo hannes, toen zij de tempel bezoch ten Petrus zei: „Zilver en goud bezit ik niet, maar wat ik heb geef ik u in de naam van Jezus Christus, de Na- zareeër. Wandel'" En hij greep hem bij de rechterhand en richtte hem op en terstond werden zijn voeten en enkels stevig,en hij stond op en liep heen en weer. Mevrouw Janson hield hierover een meditatie: Petrus gaf dat, wat hij had, uit zijn hart, en dat gaf het eeuwige waarde. Met begrip en liefdevolle houding moet men met Je zus de ander benaderen Gezamenlijk werd nog gezongen Ge zang 228, de verzen 1, 4 en 6. Nadat de notulen van de vorige bij eenkomst waren voorgelezen, kreeg de heer J. Witteveen van deRudolphstich- ting het woord. Hij vertelde de aanwezige dames over de stand van zaken bij de jeugdzorg in Nederland. Deze staat momenteel erg in de maatschappelijke belangstel ling. Het is echter zeer moeilijk in deze tijd om de jeugdzorg op een goede wijze te behartigen. Er bestaat nog steeds een sterke jus titiële band met de instituten, vooral wat de jeugd betreft, die onder toezicht is gesteld „De laatste tijd", aldus de heer Witteveen, „worden minder kinderen uit huis geplaatst, ook al is het hui selijk milieu nog zo slecht." De heer Witteveen illustreerde deze opvatting met een voorbeeld uit zijn praktijk. Een aantal jongens had een opdracht tot iets gekregen, en één jongetje had met zijn vrienden de prijs gewonnen. Toen hem gevraagd werd wat hij het liefst zou hebben als beloning, zei hij rui terlijk: „Eén avondje naar huis, naar Amsterdam waarbij u tevens op de achtergrond moet zien, dat het de kin deren op de Rudolphstichting aan niets ontbreekt: ze hebben enorm veel die ren, een eigen zwembad, ze kunnen paardrijden op de paarden van de Stich ting enzovoorts. De heer Witteveen zei, dat er mo menteel een positieve faktor bij de jeugdzorg meespeelt, die zéér belang rijk is: er kunnen meer er. betere voorzorgsmaatregelen worden ge nomen. De maatschappelijke toe standen, die zeer verbeterd zijn, dra gen hier toe bij Door kinderen uit huis te plaatsen kan namelijk ook veel bedorven worden. Toch is het soms noodzakelijk voor de kinderen om uit huis te worden ge haald. Uit één gezin zijn de acht kin deren alle in de Rudolphstichting opge nomen, omdat de situatie in het gezin té slecht was. De christelijke barmhartigheid en de naastenliefde moeten bij het ver zorgen van deze jeugd voorop staan. De Rudolphstichting probeert zoveel mogelijk de band met het gezin aan te houden, en moedigt de ouders ook aan bij de kinderen te komen kij ken. Sinds 1956 staat het belang van het kind zéér duidelijk voorop. In 1911 werd de Rudolphstichting op gericht, uitgaande van de diakonieën der Gereformeerde Kerk De heer Witteveen vertoonde dia's van het jeugddorp en liet allerlei mo gelijkheden zien, die er voor de jeugd bestaan ten opzichte van het onder wijs, de sport, cie godsdienst, het spel. Op een vraag van de aanwezige da mes antwoordde hij, dat de Rudolph stichting gaaijne nieuwe donateurs in Leusden zou vinden en het ook prettig zou vinden als Leusdense gezinnen bereid zouden zijn om af en toe kinderen, die dat nodig hebben, als gast in huis te ontvangen. Op een verstrekte folder kon men zich hier toe aanmelden. Tot slot van de bijeenkomst sprak de heer Van Witteveen een dankgebed uit. De NCVB afdeling Leusden-zuid maakt haar leden en belangstellenden er op attent dat zij dinsdag 10 decem ber een adventsbijeenkomst houdt en dat op 14 januari 1975 het grote feest zal worden gehouden ter viering van het twintigjarig bestaan Noteert u deze data vast in uw agenda9 Het bestuur van de NCVB rekent op een grote opkomst op deze beide avon den. SLUIT1NGSTERMIJN VAN ONZE KRANT IS: DINSDAGMIDDAG 12 UUR INLEVEREN KOPY BIJ MEDEWERKERS: TOT MAANDAGAVOND 18 UUR boekje in de herbouwde boerderij aan de Hamersveldseweg LEUSDEN - Dinsdag middag 5 november gaf het „voor lopig" bestuur van de in voorberei ding zijnde „Stichting Valleikonser- ten" zijn eerste perskonferentie. Deze in oprichting zijnde Stichting is voortgekomen uit de „Commissie Muziekkonserten Leusden", die twee keer per jaar te Leusden een kamer- muziekkonsert gaf onder auspiciën van het Utrechts Stedelijk Orkest. Deze kamerkonserten werden de laatste tijd door steeds minder mensen bezocht, en als je, mét de uitvoerenden mee, veertig man in de grote zaal van Pon telde, was dat ruim geteld. Dit voorjaar besloot men het over een andere boeg te gooien. Een nieuw bestuur werd samengesteld, bestaande uit de heren Dr W. Veltheer uit Leusden voorzitter, H. Dijkstra uit Voorthuizen, vice-voorzitter, J. G. Meyer uit Leusden, sekretaris. Namens dit bestuur ontvouwde een enthousiaste heer Veltheer de geschie denis, de totstandkoming en de ambi tieuze programmaplannen van deze „Stichting Valleikonserten" „Het lag met die kamermuziekkon- serten in Leusden al lang niet goed meer. De keuze is niet zo goed ge weest. De publiciteit rond de konser- ten liet te wensen over. De firma Pon stelde weliswaar zijn grote zaal gratis beschikbaar, maar de akoes tiek was er niet zo best. En als het noodweer was, had het kamer- muziekensemble grote moeite om de elementen te overstemmen Ik begon me af te vragen waarom ik de mensen, die ik in de Sint Aeg- tenkapel of in Amsterdam tegenkwam, nooit in Leusden bij de konserten zag. Nu is hei subsidiebeleid van de Stichtse Culturele Raad volkomen ar chaïsch. Deze Raad wil alleen en sembles subsidiëren, die uit het Utrechts Stedelijk Orkest voortkomen. Men was dus in Leusden verbonden aan de twaalf samenstellingen van de Utrechtse gezelschappen. Daarom zijn wij gaan praten met de Stichting Noord West Veluwe. Deze geeft jaarlijks twaalf konserten in Nijkerk, Ermelo, Elburg, Nunspeet, Harderwijk, Putten. Onze aansluiting bij deze stichting werd echter ge torpedeerd door Elburg, dat Leusden veel te ver weg vond liggen om aan een gezamenlijk konsertprogramma mee te doen Toen ik voorstelde om de gehele zaak dan maar op te doeken, voelde niemand hier iets voor. Bovendien staan vele gezelschappen aan de te lefoon te drammen om te mogen ko men spelen. Aansluiting bij Amersfoort wilde men niet. Amersfoort beschikt zélf over uitstekende konsertruimten. en de Amersfoorters zitten op onze kon serten echt niet te wachten. De Leus- denaren kunnen natuurlijk ook best in Amersfoort terecht. Maar de trouwe konsertbezoekers van Leusden wilden met Leusden dóórgaan Het bleek toen, dat Barneveld met hetzelfde probleem zat. De familie Dijkstra, grote muziekliefhebbers, was direkt enthousiast voor een gemeen schappelijke inzet" NIET VERWEND De heer Dijkstra „Wij zijn in Bar neveld niet erg verwend met goede muziek Wij vinden het daarom pret tig om gezamenlijk iets te organi seren. Barneveld is bezig met het restaureren van het Brouwershuis, waar op de grote deel de akoestiek heel goed is. In het museum bevindt men zich tijdens het kopje koffie in de pauze omringd door een indruk wekkende entourage". „In Leusden-zuid", vervolgt de heer Veltheer, „hebben wij de Dorpskerk aan de Arnhemseweg kunnen huren. Dit Waterstaatkerkje uit 1828 heeft door zijn tongewelf een goede akoes tiek. Het kerkje is gemakkelijk be reikbaar. biedt plaats aan 340 per sonen. en heeft een uitstekende kof fiebar in de foyer „'t Trefpunt". En dan, en hiermee is de heer Veltheer bizonder ingenomen, „is Ba ron Taets van Amerongen zo wel willend geweest om een zaal van zijn laat - Gothisch, uit 1654 daterend, kasteel te Renswoude spontaan en gra tis beschikbaar te stellen". De entree van dit kasteel alleen al is een belevenis. De ruimte kan maxi maal 80 personen bevatten, en even tuele laatkomers zullen dan ook te leurgesteld moeten worden Twee kon serten zullen hier gehouden worden Een serie-abonnement van zes kon serten gaat slechts f25,-- kosten. Zij, die te laat zich aanmelden en niet tot de 80 uitverkorenen zullen kunnen behoren tot de konserten in het kasteel, kunnen intekenen op een serie van 4 konserten voor f 16,-- Nu wij eenmaal buiten de Utrechtse grenzen zijn getreden is de Stich ting „Het Nederlands Impressariaat" bereid een flinke subsidie uit te ke ren. Verder krijgen we subsidie van de Stichtse Culturele Raad, de ge meente Leusden en de gemeente Bar neveld. Misschien zelfs nog wel van de provincie Gelderland, maar dat weten we nog niet zeker. Van de gemeente Renswoude krijgen we uiter aard geen subsidie, omdat de konser ten daar een besloten karakter heb ben". En nu het programma. Maandag 16 december 1974: Dorpskerk, Arnhemseweg, Leus- Door een misverstand is het artikel over de nieuwe initiatie ven van de Leusdense Commissie voor Kamerconcerten niet in ons vorige nummer geplaatst. Van daag in dit nummer datgene, wat u vorige week gemist hebt. Red. den-zuid: het Amsterdams Ba- rock-ensemble „Musica da Ca- mero". Lucy van Dael, Barock- viool, Ku Ebbinge, Barockhobo, blokfluit, Jaap ter Linden, Ba- rockcello, Viola da ga gamba Ton Koopman, clavecimbel Woensdag 25 januari 1975: Kasteel Renswoude de Rotterdamse ba riton-zanger Peter Goedhart met balladen, met begeleiding van een pianist en een fluitist. Dinsdag 4 februari 1975: Brouwers huis te Barneveld: FredericMein- ders, een technisch en muzikaal zéér begaafde jonge pianist. Maandag 3 maart 1975: Dorpskerk, Arnhemseweg, Leusden-zuid: het Gelders Kamermuziek Ensemble, opgericht in 1967, 9 musici die allen in het Gelders Orkest werk zaam zijn: Hans Wijnberg, viool. Waldemar Dabkowski, altviool. Hans van Gelder, violoncello. Johan van Ingen, contrabas. Eva Scholtens, piano. Hans van Loenen, fluit. Wim Ket, hobo. Bert van den Akker, klarinet Jan Heinen, fagot Aad Gardien, hoorn. Woensdag 9 april 1975: Kasteel Rens woude: het Buzonitno, Ank Mul der, fluitiste. Frank van Koten, solohobiist. Jan Gruithuizen, pia no, 18e eeuwse en moderne mu ziek. Dinsdag 13 mei 1975: Brouwershuis in Barneveld. het Amati-kwartet, bestaande uit Jacques Holtman, viool Richard Kilmer, viool Tor Wilmes, altviool. Ben de Ligt, cello. Opgericht in 1971. 1972: te Colmar de grote prijs voor de kamermuziek. 1973 serie van 3 konserten in een uitverkochte Carnegie Hall te New York „We willen proberen", zegt voor zitter Veltheer. „om de musici uit hun tent te lokken en vragen uit het publiek te doen beantwoorden of te laten spreken over hun eigen instru ment Tenslotte willen we - maar dit is nog wel een erg vaag idee - mensen uit het publiek, die zelf een instru ment bespelen op een aparte avond uitnodigen zélf eens iets te laten ho ren. We willen hiermee de zelfwerk zaamheid van het publiek stimuleren. Men kan als solist komen optreden, of met een trio of in welke formatie dan ook. We hopen, dat onze subsidiegevers tevreden zullen zijn over hetgeen wij gaan bieden, en wij hopen, dat ze ons in de volgende jaren ook zullen blij ven subsidiëren. Misschien is het ook nog eens mo gelijk om op het terrein rond het kasteel een openluchtkonsert te hou den voor een groter publiek. Het zijn allemaal ideeen, waarmee we spelen, en die we hopen te kunnen realise ren". Leusden heeft door de „Stichting Valleikonserten" de muziek uit de locale sfeer en zelfs buiten de pro vincie weten te halen. Wij wensen de initiatiefnemers een bizonder ge slaagd mzuiekseizoen toe. Voor abonnementen kunt u zich rich ten tot de sekretaris de heer J. G. Meyer, Prinses Margrietlaan 5 te Leusden-zuid, telefoon 033-17460. Het Amati-kwartet. LEUSDEN - Ter deelname aan het röntgenologisch borstonderzoek, datop 4 en 5 november plaatsvond, waren 2127 mannen van 40 jaar en ouder op geroepen. In totaal hebben zich 844 mannen voor het onderzoek aangemeld, terwijl 187 zich hebben afgemeld vanwege re gelmatig, plaatsvindende onderzoeken via werkgevers en dergelijke. Tijdens het onderzoek is in de wagen een donkerblauw colbert gevonden Dit colbert ligt nu op de afdeling Bevol king van de gemeente-secretarie lUtKUAG 21 NOVEMBER 1974 LEUSDER KRANT

Leusder Krant | 1974 | | pagina 5