Waardevol natuurgebied herbergt verschillende zeldzame planten Invoegstrook Arnhemseweg is reglementair verwijderd Artesische bronnen WOORDVOERDER RIJKSWATERSTAAT: MODEL B MODEL A DONDERDAG 28 NOVEMBER 1974 LEUSDER KRANT DE SCHOOLSTEEGBOSJES Interessant in de deelnota is het hoofdstuk Schoolsteegbosjes", waarin uitgebreid wordt ingegaan op de waar de, de inventarisatie, betekenis, flora, fauna en geschiedenis. Over de geschie denis van de Schoolsteegbosjes lezen we het volgende ,,De aanduiding Schoolsteegbosjes voor het complex bossen en weilan den tussen de Hamersveldseweg en het Valleikanaal is van recente datum en ontleend aan de enige semi-verharde weg in het gebied. Bij de huidige eige naresse. de Stichting De Boom, zijn de bosjes bekend onder de naam Zwanen burg en Wildenburg voor respectieve lijk het noordelijke en het zuidelijke complex. Rond 1900 werden deze bos sen door de fam De Beaufort ver worven en toegevoegd aan het huidige landgoed De Boom. In een overzicht van de ontwikkeling van grondprijzen wordt voor Zwanen burg reeds een acte uit 1668 genoemd, terwijl van Wildenburg de gegevens uit 1710 dateren Op een lijst van huis namen in de gemeente Leusden uit 1766 komen beide namen eveneens voor Bovendien staat vast, dat de naam Zwanenburg tussen 1650 en 1700 aan een erf (lees bezitting) is gegeven, dat voordien Gansewey heette. De Amster dammer C W Couper kocht in 1669 een ..Seecker Erff gelegen op Hamers- feit onder den gerechte van Luysden, competerende de heer Schulz, Burge meester der Stadt Amersfoort". Reeds in die dagen wordt op Ganse wey van vier morgen bebossing gewag gemaakt, terwijl op een kaart uit 1669 gesproken wordt van zgn. ,,Dycke bos- schen". Dit was mogelijk een bos waaruit griend- en rijshout voor waterwerken betrokken werd, en heeft slechts be trekking op het noord-westelijk deel van de huidige eigendommen van De Boom. Uit die naspeuringen blijkt hoe al thans een deel van de Ssb gedurende enige honderden jaren grootgrondbe zit is geweest en hoe op één perceel ook in 1669 al bos aanwezig was. De eerste topografische kaart van 1847 geeft een bosbeeld dat veel overeen komst vertoont met de huidige situa tie, zodat de boscomplexen in ieder ge val 125 jaar oud zijn 5 Verder over de Schoolsteegbosjes in dit rapport het volgende KWANTITEIT, KWALITEIT, GEVOELIGHEID, BEHEER EN DUURZAAMHEID ,,De totale oppervlakte van het com plex bedraagt 80 ha, waarvan ca. 32 ha. als bos en het overige als weiland, erf, weg en waterloop in gebruik is Het bosgedeelte is nagenoeg geheel hak- houtbos van eik, es en els, dwz dat het boombestand bestaat uit op stobben gegroeide uitlopers. Plaatse lijk komen vooral op hogere delen eni ge fraaie solitairen van eik voor, als mede een laan van zware beuken. Een deel van de laagst gelegen hak houtbosjes zijn ca 15 jaar geleden met populier doorgeplant waarvan plaatse lijk nog enige exemplaren worden aan getroffen Hakhoutbossen zijn typisch gebruiksbossen Eens per 7 tot 10 jaar wordt/werd het bos geveld en vooral als brand- en boerengenefhout gebruikt. Ten tijde van de grote Zuiderzeewer ken zou volgens overlevering het mate riaal (in een jonger stadium geveld) gebruikt zijn als Gelders rijshout. De oorsprong van deze vorm van bosbouw moet enerzijds in verband worden gebracht met de hoge grond waterstanden en anderzijds met de economische betekenis van brand- en boerengeriefhout Immers, gronden met hoge grond waterstanden zijn niet geschikt voor grasland maar kunnen ook geen zwaar bos voortbrengen (omwaaien van zwaardere bomen). Het boerenbedrijf, maar ook de wa terbouwkundige werken hadden nage noeg geen ander dan inlands loofhout tot hun beschikking voor het maken van bouwwerken, afrasteringen en be schoeiingen. Gevoegd bij het feit, dat het hakken van dit hout het beste in de wintermaanden kon geschieden en er juist dan een grotere werkeloosheid bestond, maakte dat het hakhout in de boerensamenleving van weleer een be langrijke plaats innam. De hedendaagse betekenis moet naast die van houtproducent vooral ook gezien worden in de jacht. Een aaneengeslo ten complex van bossen en weilanden en een grote mate van rust maken het tot een gewild jachtterrein Zoals met zoveel regelmatig weerke rende handelingen in natuurlijke mi lieus: het stilzetten of veranderen van die regelmaat geeft reacties in het milieu dat dan vaak als ongewenst beschouwd wordt. Het niet meer periodiek vellen van het hakhoutbos doet de „bomen" al snel te zwaar worden en omwaaien is het gevolg. Grote (vooral de lage) de len van de Schoolsteegbosjes zouden bij achterwege blijven van genoemde maatregelen vervallen tot „ruigtebos sen" waar op den duur vooral de wilg zich in struikvorm zou vestigen. In deze jaren durende natuurlijke her vorming zou recreatiedruk ernstige ge volgen kunnen hebben voor het voortbe staan van de boscomplexen (speel plaats, brand, vertrappen van jonge vegetatie, vuilstorten, storingsvegeta tie etc.) Bij het willen laten voortbestaan van het huidige bostype is derhalve een beheersvorm als die van de hakhout methode de enige oplossing. Wordt in deze beheersvorm bovendien regelma tig gezorgd voor het vernieuwen van uitgeleefde stobben, dan is de duur zaamheid van dit bos groot. Een ander aspekt dat hier nauw verband mee houdt, is de hoogte van het grondwater in de bosgebieden. Door hun relatief lage ligging t.o.v. de directe omgeving is in het verleden besloten deze percelen te bebossen, want waar bouw- en zelfs weiland geen opbrengsten meer gaven kon bos nog zeer wel rendabel zijn. In hoeverre de eigendomssituatie (grootgrondbezit/jacht) daartoe mede heeft bijgedragen, valt niet precies te zeggen. Zeker is dat in perioden van toenemende ontginning 1930/1965) het bos bij landgoederen veiliger was dan bij de boer. INVLOED VAN HEDENDAAGSE EXTERNE FACTOREN Bos is aanvankelijk een productie vorm zoals weide- en bouwland. De tijd tussen aanleg en oogsten van het gewas is evenwel veel groter dan die in de landbouw. Dat heeft enerzijds tot gevolg, dat op het moment van oogsten de waarde wel eens laag of zelfs nihil kan zijn, terwijl dit anderzijds betekent, dat de meest gunstige marktpositie kan worden afgewacht, omdat het moment van velling niet absoluut is Voor de bosvorm hakhout (eiken-, elzen, essen-) zoals op schoolsteegbosjes voorkomt, is de markt na de tweede wereldoorlog zinderogen minder geworden en rond 1960 tot een absoluut nul-punt gedaald, met als gevolg dat het zo noodzakelijke onderhoud achterwege bleef. De laatste twee a drie jaar is hierin evenwel een kentering gekomen door de toegenomen vraag naar hout (voor hard board, spaanplaat en karton). Dit wordt soms als desastreus voor het bosbezit voorgesteld, veel wordt immers gekapt. In het algemeen bete kent dit evenwel dat het hebben van bos en bomen financieel weer aantrekkelij ker wordt en de verzorging/verpleging van bestaande loofhoutbossen weer in tensiever ter hand genomen wordt. GRONDWATERSTAND Zoals in het voorgaande al is gezegd, speelt het hoge grondwater in de ge schiedenis van de Schoolsteegbosjes een Onder het landijs dat ook de Gelderse Vallei bedekte, is een grondmorene gevormd die mo menteel als keileem in de diepe re ondergrond (20-50 m) wordt aangetroffen. Deze keileem vormt een ondoorlatende laag, terwijl het zich onder de laag bevindende water onder druk staat van gebieden met een ho gere waterstand. Bij het door boren van de keileem blijkt op sommige plaatsen in de vallei de druk op het water zo groot te zijn, dat het water spontaan tot boven het maaiveld uitstijgt. Men noemt dit een artesische bron. In het onderzoeksgebied komen een twintigtal van deze bronnen voor, die deels spontaan tot aan het maaiveld komen en voor een ander deel door een handpomp over de laatste meters moe ten worden geholpen. Het water is van onverdachte kwaliteit omdat het gescheiden is van grondwater dat via bet op pervlaktewater verrijkt of ver vuild zou kunnen zijn, maar is wel zuurstofarm. mogelyfcs grens. bestcmmings- plan tweede, fa se bufferzone van min «oo rn breed n'ui igang intensieve r eer eat ie eitönaie ve Recreatie mogotyke grens bestemmings plan tweede fase intensieve recreo tie extensieve recreatie belangrijke rol. In de laatste decennia is de grondwaterstand van de Gelderse Vallei aanzienlijk verlaagd, terwijl mo menteel door toedoen van de ruilverka veling een verdere detailontwatering plaats vindt. In de toekomst zal als gevolg van de bebouwing van Leusden in de tweede fase het grondwater in dit gebied nog weer eens aanzienlijk verlaagd worden. Vooral wanneer deze verlagingen abrupt gebeuren en defini tief zijn kunnen de gevolgen voor bijv. de Schoolsteegbosjes beduidend zijn. Het is vooral de kruidenvegetatie die vrij snel en zichtbaar reageert op een dergelijke verandering. Maar ook inde groei van het bos kan een duidelijke terugslag komen, terwijl veranderingen in de fauna niet uit kunnen blijven. De „natuurwaarden" dalen c.q gaan verloren Naast deze nadelen moet evenwel direct gedacht worden aan de mogelijk heid van hakhoutbos om te vormen in een bos met een langere omloop, omdat door een betere ontwatering omschreven worden als weiland, erf en extensieve houtteelt met jacht. Het bos is enigermate voor het publiek ontstoten Uit overwegingen van jacht wordt het recreatiebezoek niet gesti muleerd Van de bosbijdrageregeling (groene schildjes) wordt geen gebruik gemaakt. Het is wel gerangschikt onder de NSW en derhalve op vertoon van wan- delkaarten toegankelijk. Potentiële mogelijkheden voor ander gebruik van de grond zijn in de vol gende groepen samen te vatten 1 woonbebouwing 2 sport- en recreatieaccommodatie 3. stads- en/of wijkpark (intensief) 4 wandel/natuurgebied (extensief) Sub 1 Er zijn verschillende redenen te noe - men waarom het wonen in het bos of bosrijke omgeving in den lande voor velen een grote aantrekkelijkheid heeft Vooral in het verleden is het bouwen gericht geweest op onder meer het voorzien in deze behoefte. Het bos is voor de mens synoniem met rust, ruim te, groen en „natuur" Geconstateerd kan worden dat met de vestiging van woonbebouwing in het bos of in de directe omgeving ervan een de mogelijkheid tot aanleg van andere bosvormen binnen het bereik komen. Uit recreatief-ontsluitingstechnisch-- oogpunt bezien is verlaging van het grondwater ook een voordeel te noe men. De toegankelijkheid wordt verbe terd De recreatieve gebruikswaarde stijgt. Waar bezwaren bestaan tegen een toenemende betredirg en/of verliezen van belangrijke vegetaties, terwijl voch tige hakhout opstanden zeldzamer wor den, kan worden overwogen het water peil kunstmatig hoog te houden door het aanbrengen van stuwen. Een en ander dient evenwel in het grotere verband van de huidige en toekomstige ontwa tering te worden bezien. POTENTIELE MOGELIJK HEDEN VOOR ANDER GEBRUIK VAN DE GROND Het huidige gebruik van de grond in het Schoolsteegbosjes-complex kan duidelijke tendens aanwezig is van af braak van datgene wat men zocht. De woonwijk in het bos geeft nog een magere afspiegeling van de „natuur- wanden" en heeft het in zich deze waarden eerder af dan toe te doen ne men. Het bestemmen tot woongebied van een complex als de Schoolsteeg bosjes is derhalve ongewenst. Sub 2 Bij het vestigen van sport- en recre atieaccommodaties wordt in dit verband bedoeld het veranderen van b.v. weilan den in speel- en sportvelden, het tra ceren van ruiterpaden entrimparcour- sen in de bossen. Bedacht moet wor den, dat deze accommodaties niet uit sluitend gesitueerd mogen wordendaar waar toevallig de ruimte voorhanden is. Allereerst is de behoefte aan deze voorzieningen duidelijk gerelateerd aan het aantal inwoners. Daarnaast rijst de vraag of en in welke mate die voor zieningen reeds elders in de nabij heid gerealiseerd of gepland zijn. Mocht vervolgens blijken, dat de nog benodigde accommodatie binnen het Schoolsteeg- bosjes-complex goed t.o.v. de wijk ge situeerd zou zijn. dan moet worden afgewogen wat daardoor het verlies aan landschaps- of natuurwaarden zou zijn. Bij het situeren van accommodaties in het bos zijn het vooral de rusten bo demvegetatie die verloren dreigen te gaan. Veel hangt evehwel af vandema- "tè' waarin en de wijze waarop e.e.a. "totstandkomt. n 1 Sub 3 Bij inrichting tot stads- en/of wijk park wordt het gebied voor een inten sieve betreding geschikt gemaakt. De ontsluiting zal veel intensiever moeten zijn en op meerdere plaatsen aanslui ting moeten vinden bij het wegenpatroon van de aangrenzende woonwijk. Om tot een voor dit doel redelijke capaciteit te geraken zouden de meest besloten weilanden tot lig- en speelweiden omge vormd moeten worden. In het grote open weidegebied zou d.m.v. beplantingen een schaalverklei ning tot stand moeten komen. Bestaan de bebouwingen zouden een functie als kinderboerderij en/of manege kunnen krijgen. Over het gebied verspreid kunnen voorzieningen voor de recrea tiesport worden aangelegd Voor de ove rige niet bosachtige gebieden is eniger lei vorm van landbouw waarschijnlijk de aantrekkelijkste en te/ens goedkoops te beheersvorm. Van de beschreven na tuurlijke rijkdom zal veel verloren gaan. Sub 4 Onder wandel- en natuurgebied wordt verstaan het gebied uit le breiden met een eenvoudig padensysteem. Hierbij treden de minste verlieien aan waar- Schoolsteegbosjes den op en zullen de investeringen voor aanleg en beheer het laagst zijn. Belangrijk aspect bij een bescheiden gebruik van de Schoolsteegbosjes is, dat te allen tijde nog nadere bestem mingen en gebruiken op de Schoolsteeg bosjes gronden kunnen worden gelegd. Hierbij dient de nodige zorgvuldigheid te worden betracht. KEUZESCHEMA De Schoolsteegbosjes zijn te gebrui ken voor: 1. Woonbebouwing Nadeel: natuurgebied gaat verloren 2. Sport- en recreatieaccommodatie Nadeel: natuurgebied gaat verloren 3. Wijkpark (intensief gebruik) nadeel, natuurgebied gaat 9edeeltelijk verloren Voordeel voorziet in een reële behoefte van bewoners van Leusden 4. Wandel- en natuurgebied (extensief gebruik) voordeel: 1 huidige waarden blijven bestaan, 2. voorziet in reële behoefte van bewoners van Leusden. KOSTEN VAN EIGENDOM- EN BEHEER Met betrekking tot de kosten van ei gendom en beheer bestaan de volgende mogelijkheden: 1. Huidige toestand continueren nadeel: 1. geen of geringe mogelijk heden tot relatief gebruik; 2. mogelijk heid tot aantasting van landschap en/of milieu Voordeel: geen kosten 2. Aankoop door gemeente Nadeel: Hoge kosten t.w. de landbouw kundige c.q. bos bouwkundige waarde, de kosten van inrichting en beheer. Voordeel De betekenis als wandel en natuurgebied kan worden besten digd en zelfs vergroot. Verbetering van het woonklimaat in Leusden. AANKOOP DOOR NATUUR BESCHERMINGSINSTANTIES Nadeel. Alleen natuurgebieden(bos- sen) worden aangekocht. Geen of gerin ge invloed op het gebruik als wandel gebied (het gebied wordt wel vrij toe gankelijk en redelijk ontsloten) De aan koopprijzen zijn over 't algemeen niet hoog. Het valt daarom te betwijfelen of het in alle gevallen reëel is te ver onderstellen dat eigenaren hun gronden willen verkopen aan een natuurbescher mingsinstantie. Voordeel- Deskundig behartigen van de aanwezige waarden. CRM subsidieert geheel of gedeeltelijk. Provincie en ge meenten kunnen eveneens bijdragen MENGVORMEN VAN 1, 2 EN 3 Voordelen: Mogelijkheden tot goed koop beheer (oude eigenaar) Mogelijk heden tot deskundig beheer (SBB of HUL) Optimale gebruiksmogelijkheid voor bewoners van Leusden. De laagste kosten. AANBEVELINGEN VOOR DE GRENS BESTEMMINGSPLAN TWEEDE FASE Uit het voorgaande moge blijken, dat een diepe ontwatering, als noodzakelijk is voor een woonbebouwing ten noor den van de Schoolsteegbosjes, voor dit complex desastreuze gevolgen zal heb ben als geen specifieke maatregelen genomen worden. Een dergelijke maatregel is de noorde lijke grenssloot van de Schoolsteegbos jes een hoog mogelijk waterpeil geven, terwijl ca. 100 meter noorderlijker de volgende kavelsloot het grondwaterpeil van de woonwijk heeft. In de ontwate ringsplan Heiligenbergerbeek dienen voorzieningen te worden getroffen die dit verschil in waterpeil mogelijk maken. De bedoelde 100m zone dient vrij van stedelijke invloed te blijven. Aan de westzijde van het complex (Hamersveldseweg) is de te verwachten stedelijke druk het grootst. Een bufferzone tussen dit stedelijk milieu en de Schoolsteegbosjes in de vorm van een intensiever gebruikt wandel- en recreatiegebied is te pre fereren. De Schoolsteeg bosjes zelf kun nen extensief ontsloten worden met één in/uitgang aan de Hamersveldse zijde en één aan de zijde van het Valleikanaal, De bebouwing (inclusief wegen) zal derhalve de grens van minimaal 100 m ten noorden van de Schoolsteegbosjes niet mogen verschijnen Aan de oost zijde van de Hamersveldseweh kan t.b.v. het genoemde intensieve wandel- en re- creatiegebruik, de grens maximaal 400 m evenwijdig aan de Hamersveldseweg worden getrokken. Bij een andere keuze dan de voor gaande, wat mogelijk wordt wanneer prioriteiten en hoogten van waarden ver schuiven, kan voor een model gekozen worden met zelfs stedelijke bebouwi in de Schoolsteegbosjes. Het zöner van het gebruik zou dan volgens mo 2 kunnen verlopen KONKLUSIES EXCURSIERAP PORTEN STAATSBOSBEHEi Het excursie-rapport van het Staat bosbeheer ten aanzien van de Schw steegbosjes spreekt zo duidelijke hi dat we volstaan met de inhoud vao konklusies letterlijk te citeren! Beoordelen we de waarde van de natuurterreinen en gaan we een verg lijking aan met overeenkomstige gebi den in de omgeving van deze terre nen en maken we een vergelijking ie overeenkomstige gebieden in de i vincie Utrecht, dan kan worden opg merkt, dat we hebben te maken mete rijk terrein. Inventarisaties toood aan, dat het gebied rijk is aan hoge planten; er werden 156 soorten get teerd, waaronder verscheidene zeldi me. Het aantal waargenomen broedvog; soorten bedraagt 35. Aan zoogdier werden waargenomen: Ree, Haas.Bc muis. Bosspitmuis, Egel, Hermeli Wezel en Eekhoorn. Aan Amfibiën leven er: Bruine b ker, Gewone pad en Kleine Watert mander. Voor de oppervlakte zijn de natci terreinen rijk gedifferentieerd en b« ten een goed ontwikkelde flora en b na. Het gebied vormt bovendien e fraai element in het landschap. Id bosjes heerst veelal een optimale o tuurlijke rijkdom. Een verhoging vao grondwaterstand zou gunstig zijn vo de natuurlijke rijkdom. Ongetwijfeld is de rusteen van deb langrijkste factoren, die de natuurlij rijkdom, en speciaal de vogelrijkd] en rijkdom aan zoogdieren, bevorde heeft. Onder de broedvogels bevü zich een relatief groot aantal min meer bijzondere soorten. Het voorkomen van zeldzame plant ter plaatse zijn aanwijzers van zeldi me milieu omstandigheden. Het is mai schappelijk onverantwoord om vani laatste restanten natuurgebied, als de zijn, nog iets verloren te laten gaa waardoor we de potentiële mogelijk den tot herstel voorgoed verloren zot den laten gaan"aldus Staatsbosbehee LEUSDEN - Een woord'oerder van Rijkswaterstaat te Utrech deelde ons op ons verzoek omtrent let weghalen van de invoegstrook op deArnhemse- weg vanaf de Maanweg, hit volgende mee: Een voorschrift van rum 6 jaar geleden bepaald, dat invoegjtroken al leen daar mogen worden aangebracht, waar snelwegen zijn met continuerende vluchtstroken. Een weg. een secondare als de Arnhemseweg, waar maxinaal 70 ki lometer per uur mag wordin gereden, mag niet voorzien worden of zijn van een invoegstrook uit veiligieidsover- wegingen De invoegstrook op een dergelijke weg is namelijk gevaarlijld Als men op deze invoegstrook rijdt en men kan niet invoegen, dan hesft men al een bepaalde snelheid. Er is geen vluchtstrook, waarop men door kan rijden Komt er een auto 4ak achter de eerste auto aan, dan levert het groot gevaar op. De eerst' auto kan niet verder, en moet plotsiling rem men en tot stilstand komen Op de Maanweg kan men nu rustig blijven staan, en men ka; zich in voegen op de Arnhemsewei1, wanneer het verkeer dit toelaat Men heeft vanaf de Maanweg ook een veel beter overzicht over de gehele verkeers situatie. Invoegstroken worden snelwegen ge maakt. waar men eventueel op de vluchtstrook kan doorrijden, wanneer men niet kan invoegen. De strook op de Arnhemseweg is derhalve door Rijkswaterstaat verwij derd en de gemeente-architekt van Leusden, de heer Roggekamp, is val de redenen op de hoogte gesteld

Leusder Krant | 1974 | | pagina 10