RODA '46 RODA '46" ruim 28 jaar voetbal in Leusden LEUSDENSE VERENIGINGEN IN HET ZONNETJE iSjERUAG 28 NOVEMBER 1974 If LEUSDER KRANT men in de overkoepelende Sportvere niging Hamersveld. Na heel wat gehar rewar besloot men echter al op 1 maart 1963 om weer zelfstandig op te treden. In die tijd werd begonnen aan de realisering van het Burgemeester Buiningpark. HET WERD WEER RODA Er veranderde nog meer. Op de leden vergadering van 25 februari 1964 be sloot men de oorspronkelijke vereni- gingsnaam RODA weer aan te nemen, maar met de toevoeging: '46. Ener zijds om aan de wensen van de KNVB tegemoet te komen en anderzijds om dat men trots was op het feit, dat de vereniging wat levensjaren betrof, meerderjarig was geworden. Het wa ren wel 18 enerverende jaren geweest. Stemmen gingen op om weer aan za terdagvoetbal te gaan doen en zelfs de dames wilden ook wel eens achter de bal aan gaan hollen. Speciale commis sies zouden nagaan of e.e.a. te verwe zenlijken was. Gebrek aan speelterrei nen was een moeilijke factor en het nieuwe sportpark was nog niet gereed. Toen zo'n 25 liefhebsters positief rea geerden op een oproep in de krant was het pleit snel beslist. De damesaf deling kwam er en ook de zaterdag- sectie was op komst. OPENING BB-PARK Het Burgemeester Buiningpark aan de Bavoortseweg was inmiddels vrijwel gereed gekomen. Op 15 augustus 1964 werd het officieel geopend door de toenmalige burgemeester van Leus den, naar wie het prachtige sportcom plex werd genoemd. Roda's eerste team kon er direct gebruik van ma ken. De overige elftallen volgden kor te tijd later. Een beetje uit eigenbelang, maar mo gelijk ook om ervaring op te doen voor later, bouwden Roda-leden mee aan de kleedgelegenheid en de canti- ne. Het sportpark omvatte drie voet balvelden, een oefenterrein en een flinke parkeergelegenheid. Roda be gon op het BB-park met 14 elftallen. Inmiddels kwam ook het zaterdag voetbal van de grond. Deels om de vel den beter te benutten en verder ten gerieve van Leusdenaren, die om ver schillende redenen aangewezen waren op zaterdagvoetbal buiten de gemeen te. Het zondag-topteam, kennelijk geïn spireerd door de verbeterde omstan digheden, begon aan een opmerkelijke opmars. Het eerste seizoen op het nieuwe sportpark werd besloten met het kampioenschap en promotie naar de 2e klasse en in 1967 bereikte Roda zelfs de eerste klasse. In dat jaar ont stond ook 'Roda-Sport', het eigen clubblad van de vereniging. Twee jaar later zakte Roda echter weer terug naar de 2e klasse. ZILVEREN JUBILEUM 1971 werd de volgende mijlpaal in de geschiedenis van de Leusdense voet balclub. Het was het jaar, waarin het zilveren jubileum viel. Omdat Roda de opstallen op het sportpark moest de len met andere verenigingen, groeide langzamerhand het verlangen naar een eigen behuizing. De slagzin 'Roda thuis in eigen huis' werd de basis van velerlei activitei ten, die geld in de buidel moesten brengen om de grootse plannen te kunnen uitvoeren. In januari 1971 werd begonnen aan de bouw van het eigen clubhuis en binnen een jaar, op 11 december, was het gereed. Ruim 150 Roda-leden, waarvan verschillen de met bouwvakervaring uit de bouw tijd van de oorspronkelijke opknapge- legenheden op het sportpark, werkten in ploegendienst onverdroten mee aan hun jubileumgeschenk voor de 25-jari- ge vereniging. En nu staat daar op het BB-park een gemeenschapsgebouw van pak weg zo'n twee ton! Een tweede, even welkom, geschenk kwam van het eerste elftal. Onder de bezielende leiding van voorzitter P.A.M. Wendel (met raad) en trainer F. van Keeken (en daad), promoveer de Roda's eerste wederom naar de eer ste klasse. Jammergenoeg wreekten zich de extra-inspanningen hiervoor en de zelfwerkzaamheid op de stei gers. Roda hield geen stand en viel te rug naar de 2e klasse, waarin men thans nog zit. Nog even komen wij terug op het jubi leum. Ter gelegenheid hiervan werd op zaterdag, 18 september, in het Ros Beyaart, een bijzondere algemene le denvergadering gehouden. Voorzitter Wendel maakte bekend, dat zijn aller eerste voorganger, de heer Th. Broek man (U weet nog wel, bij Tinus v.d. Pol in 1946) tot erevoorzitter was be noemd en de heten Wim Vrijhoef (niet alleen Vanwege de Quick-shirtjes) en Hans v.d. Pol (zijn werk voor de jeugd) tot leden van verdienste. Zondag ging het feest verder op het veld. Het eerste optreden van het da- mes-elftal had een overweldigende be langstelling, of waren het vroegertjes voor de tweede wedstrijd? Helaas moesten de dames met 0-1 de eer la ten aan hun zusters uit Achterveld. De hoofdschotel van de dag was de wed strijd tussen Roda en Feyenoord! Bij de rust was het al 3-1 voor de Roda- sianen. Omdat iedereen wel eens tegen Feyenoord wilde spelen (daar kom je in de competitie zo gauw niet aan toe) werd druk gewisseld in de rood-zwarte gelederen. Bovendien putte dat de Rotterdamse veteranen (ja, dat waren ze) extra uit. Roda won verdiend met 5-1. RODA IN 1974 Om ons te kunnen oriënteren in de Roda-Hamersveld-Roda - story heb ben wij een gesprek gehad met de he ren J. v.d. Berg en C. Leijenaar, resp. voorzitter en secretaris van Roda. Het werd een lang gesprek. Het verdere be stuur van Roda bestaat thans uit de heren H. Klasens (penningmeester) en J. van Santen (administrateur), mevr. A. Snoek-Visser (afd. damesvoetbal), de heren S. Veer (zondagvoetbal) en R. van Buren (zaterdag-dito), alsmede de heren J. Hofland (junioren en ad- spiranten), D. Smink (pupillen) en A. Kustner (technische leiding). Tien man sterk. Wie doet ze wat? In 1965, bij de opening van het sport- LEUSDEN Centrum. Ook deze week, bij het tweede voetbalver- haal in de serie 'Sport en spel in Leusden', de Roda - Hamersveld - Roda - story, geen lange inleiding over de voetbalsport, U weet im mers alles over voetbal, maar wham recht voor zijn raap naar het wel en wee van de Leusdense voetballers. Van de Zwarteweg, waar het in 1946 begon, via allerlei omzwervingen, met veel ups en nog veel meer downs naar het BB-park. Daar zetelt Roda nu. En hoe! Maandag is wasdag! De Roda-moeder, die aan de corvée-beurt is, heeft als enige troost dat als een ver keerd wasmiddel gebruikt werd alle shirtjes evenveel verkleuren. Als de oprichters van de Leusdense voetbalclub geweten hadden, wat ze de eerste jaren allemaal zouden mee maken, waren ze er beslist nooit aan begonnen. Leest U zelf maar. In die tijd voetbalden de jongens van de Asschatterweg op straat of in de wei tussen de koeien. Het eerste vond de veldwachter niet goed en voor het tweede hadden de desbetreffende boe ren geen begrip. Ten einde raad schre ven ze mej. de Beaufort een keurig briefje om te vragen, of ze op het tot het landgoed 'De Boom' behorend heideveldje mochten spelen. Knal groen en het Comité Milieuzorg Leus- den bestonden nog niet, maar het ver zoek werd afgewezen, omdat het een aantasting van het natuurschoon bete kende. Toen al! De jongens van de Hame-sveJdseweg worstelden met hetzelfde probleem De vaders van de jongens \an de Asschatterweg en de vaders van de jongens van de Hamersveldseweg sta ken de koppen bij elkaar. Onder aan voering van de heer Th. Broekman stapten ze op 15 september 1946 het kroegje van Tinus v.d. Pol aan de Zwarteweg binnen en richtten daar een echte voetbalclub op onder de energieke naam RODA, een afkorting voor Recht Op Doel Af. De eerste stap was gezet. Het allereerste bestuur bestond, naast de heer Broekman als voorzitter, uit de heren J. Vrijhoef (secretaris) en H. Brandsen (penningmeester). G. Hoog land en B. Bloemendal waren commis saris. Het probleem van de clubkleding werd door Joop Bloemendal en Wim Vrijhoef bijzonder simpel opgelost. Zij speelden in de zaterdagcompetitic van het Amersfoortse Quick en boden aan, de (zwarte) broekjes en de (rode) shirtjes van het Quick-elftal gratis door hun moeders te laten wassen. Dat gebeurde op zaterdagavond nog en zo kon Roda spelen in de zwart-ro- de Quick-kleding, die na de wedstrijd nogmaals in de wastobbe verdween, zodat ze de volgende zaterdag weer door de niets vermoedende Amers foortse club konden worden gebruikt. De wasmiddelen uit die tijd lieten dit kennelijk ook toe. Het kon natuurlijk niet zo blijven, maar ook toen men later eigen spullen kocht, bleven de broekjes zwart en de shirts rood. En zo is het altijd gebleven. TERREIN-MISERE Ondertussen waren de terrein-moei' lijkheden een groter probleem. De boeren, waarop men was aangewezen, waren bepaald nog geen grote bewon deraars van het edele voetbalspel. Op 20 september kon toch het eerste voetbalveld in het toen nog Ha mersveld hetende dorp in gebruik ge nomen worden. Het was een wei van de veehouder P. Voskuilen. Het vee, dat de hele week op het voetbalveld graasde, moest een paar uur vóór de wedstrijd weggehaald worden. De spe lers moesten op tijd de koeienhopen verwijderen en de kalklijnen aanbren gen. Een meevallertje was, dat nimmer het gras gemaaid behoefde te worden. Dat deden de koeien. Na een jaar moesten de voetballers hun veld echter weer verlaten en ver huisde Roda naar een weiland van de heer G. Vrijhoef aan de Hamersveldse weg, ongeveer ter hoogte van de huidi ge Noorderinslag. Maar ook Vrijhoef was geen uitgesproken voetbalfan. Het einde van de speelgelegenheid bij hem bereikte Vrijhoef door zaterdags vóór een wedstrijd de wei en daarmede ook het voetbalveld - geheel om te ploegen. Toen volgde een periode aan de Zwar teweg naast garage Bloemendal. Enige jaren later volgde een nieuwe verhui zing naar de Asschatterweg, maar ook daar zat men op de schopstoel Uitge rekend daar zou Lego-land (officieel heet deze woonkern Alandsbeek) wor den gerealiseerd. In 1964 verhuisde men voor het laatst en trok men naar het BB-park. RODA WERD HAMERSVELD Roda meldde zich in 1947 aan bij de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond (KNVB) en werd ingedeéld in de 4e klasse van de afdeling Utrecht. F.chter niet eerder dan nadat van naam was veranderd. Fr waren bij de bond al meer verenigingen met de naam RODA. De nieuwe naam werd v v. Hamersveld. In het toenmalige Leusbroek was in tussen een tweede voetbalclub ont staan onder de naam v.v. Leusden. De ze voetballers speelden in de zaterdag- -competitie. Er zijn in de jaren 1947-1948 verschillende pogingen ge daan om tot een fusie te komen. Het ging beide clubs van slecht tot zeer slecht, maar het plaatselijke chauvinis me verhinderde een samengaan. Uit eindelijk verdween Leusden en sukkel de Hamersveld verder. In 1950 leek ook het einde van Ha mersveld nabij. Geen veld, geen geld en ook geen bestuur meer. Een opwin dende vergadering in het 'Ros Beij- aart' gaf enig soelaas en een nieuw be stuur moest trachten redding te bren gen. De heren Th. Broekman (voorzit ter), W. Vrijhoef (secretaris) en J. v.d. Berg (penningmeester) begonnen met niets, of beter gezegd, met een stapel onbetaalde rekeningen. Ze kregen me dewerking van alle kanten. Het ver voer der spelers, voorheen met de vee wagen van de heer T. Hoogland, werd gemoderniseerd. De heer J.M. Veer stelde één of meer VW-busjes beschik baar, leverde wedstrijdballen en steun de zo nodig de clubs ook financieel. Ook de fa. v.d. Berg (toen nog niet onder het motto 'voor plant en dier') kwam goed voor de dag. Er kwamen nieuwe trainers, eerst Flip Kraak en later Henk Malenstein en de heer G. Leijenaar werd coach, compleet met witte vechtpet en wondqrspons. ZICHTBAAR BETER De voetbalresultaten werden zichtbaar beter. De Hamersvelders, gewoonlijk het snelst te vinden op de competitie ranglijst als je onderaan begon, gingen langzaam maar zeker meetellen. Twee keer miste men juist de boot in de beslissende wedstrijd voor een promo tie. Eerst op 10 mei 1959 tegen Ach terveld 1 -1en in het seizoen 1960-1961 tegen Maluka Muda uit Barneveld (1-3). Maar het zat er in cn het kwam er uit, al was dat pas in 1965. In 1962 werd de voetbalclub opgeno- Uit de wedstrijd Roda'46 - Veense Boys. Uit de wedstrijd Roda'46 (za) -CDN. Het Roda-embleem. Uit de wedstrijd Roda - Veense Boys. park beschikte Roda over 14 elftallen. Dat zijn er nu 36 geworden! De zondagvoetballers worden getraind door de ex-HVCer Ruud Maas en de zaterdagmensen staan onder leiding van de heer A.C. Leander (ex-Wage- ningen). Roda heeft 7 zondag-senio renteams en 4 dito's in het zaterdag voetbal. Daarnaast een dameselftal, 11 junioren- en 13 pupillenploegen. En die 36 elftallen moeten spelen op slchts drie voetbalvelden Zaterdag middag spelen ook de korfbal-Antilo pen nog op een terrein van Roda. Be gin maar eens aan de organisatie van al die wedstrijden. Roda zou tijdelijk nog gebruik mogen maken van een veld van Pon, doch daar ontbreekt een kleed- en wasgelegenheid. In de toekomst, althans dat staat in de sportnota van de gemeentelijke begro ting, komen er nog wel enkele velden meer, maar wanneer is de toekomst werkelijkheid? Inmiddels is mej. Ida v.d. Bremer het 500e lid van Roda '46 geworden. Zij werd op 3 november door het bestuur van de voetbalclub nog eens lekker verwend. PC.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 11