n Verkeersles voor de KP0 rote St. Nicolaas aktie Achterveld iet itocht ndermiddag NIEUWS UIT ACHTERVELD Voorbe rei d i ngsbesl u iten Achterveld boeren helpen collega UIL-WERKGROEP BESTEMMINGSPLANNEN Kruidcake SUBSIDIE VOOR EHBO- ACHTERVELD Nota Boelhouwer: enkele cijfers LEUSDER KRANT ACHTERVELD - Zoals u vorige week reeds in onze krant gelezen hebt zal Sint-Nicolaas zaterdag 30 november in Achterveld komen. Hij wordt omstreeks 14.00 uur verwel komd bij het gemeentehuis aan de Kon. Julianaweg. Dinsdag 3 december is er Sint-Ni- colaasfeest voor de kinderen van alle kleuter- en basisscholen van Ach terveld. Dit feest vindt plaats in ,,Ons Gebouw". Ook de Achterveldse winkeliersver eniging heeft een grote St Nicolaas- aktie. Voor iedere bestede gulden ont vangt men een waardebon, waarop tal van prachtige prijzen kunnen val len, zoals een feauteuil van f500,--, een levensmiddelenpakket van f 150, - - een barbecue van f75,-- en tal van waardebonnen van f25,-- f10,-- en f5.—. ACHTERVELD - Aan het college van b. en w. is te kenneu gegeven, dat het voornemen bestaat om enkele wonin gen in deze gemeente te verbouwen of te verbeteren Het betreft hier de woningen Jannendorperweg 5, Hessen weg 70 en Hessenweg 70A. De bouwplan nen passen niet in het voor de onder havige percelen nog geldende .Uit breidingsplan in Hoofdzaken van de gemeente Leusden". Zij passen echter wel in het in voor bereiding zijnde bestemmingsplan „Buitengebied-oost". In dit plan zal de mogelijkheid worden geopend om woningen geheel of gedeeltelijk te ver beteren en tot een bepaald percentage uit te breiden. Teneinde verzoeken om bouwver gunningen te kunnen honoreren, zal eerst voor de onderscheidene perce len een voorbereidingsbesluit genomen moeten worden. Door toepassing van een bijzondere procedure kunnen dan ACHTERVELD - Daar het verkeer steeds maar drukker wordt, hebben de K.P.O. leden van de afdeling Achter veld, een avond besteed aan het ver keer op de weg en de situaties die er kunnen voordoen. De heer W. Vos, gaf een les, met alleen voor de bestuurders van auto's, doch ook voor de bestuursters van een bromfiets en fiets en ook voor de voet gangers. Onder het motto ,,wij zijn allemaal weggebruikers", gaf de heer Vos een aantal vragen op die schrifte lijk beantwoord moesten worden. Voor elk goed antwoord kreeg men twee punten. Ook door het vertonen van dia's werd duidelijk gemaakt hoe men bij een kruispunt op moet letten, moet letten bouwvergunningen worden verleend. Daarnaast moet worden vermeld dat per 29 november 1974 het voorberei- dingsbesluit voor de kern Achterveld in werking is getreden. De voorberei dingen van het bestemmingsplan voor Achterveld zijn nog niet zover gevor derd. dat op korte termijn tot ter vi sie-legging kan worden overgegaan. Om te voorkomen, dat zich ontwik kelingen voordoen die tot gevolg heb ben, dat het gebied van de kern Ach terveld minder geschikt wordt voor de verwezenlijking of de handhaving van de daaraan te geven bestemmingen, zal opnieuw dienen te worden verklaard, dat een bestemmingsplan wordt voor bereid. LEUSDEN - Afgelopen vrijdag hiel pen een stuk of twintig agrariërs, allen lid van de Rooms-Katholieke ABTB, hun collega W. R. van den Hengel met de laatste hectare maïs. De mais stond nog op het land om dat de mais later dan normaal rijp werd. Zodoende kon er ook pas later geoogst worden. De heer Van den Hen gel had vijf hectares mais, waarvan vier al geoogst waren Door de vele regen en modderpoelen moest de laat ste hectare met de hand gedaan worden. De Leusdense ABTB'ers hebben een tijdje geleden tijdens een vergadering besloten, zich in principe beschikbaar te stellen voor collega's, die vanwege het slechte weer in moeilijkheden zijn geraakt. De heer Van den Hengel was niet bij de vergadering aanwezig, maar is wel het eerste lid dat van deze rege ling gebruik maakt op de verkeersborden en verkeers lichten, om zo een veilig gebruik te kunnen maken van de weg. Hij maakte ook heel goed duidelijk wat de ver keersborden betekenen. Er kwamen veel vragen over punten die zich in het verkeer kunnen voordoen. De dames waren zo actief met deze les bezig dat de koffie bijna werd ver geten. Tijdens het nuttigen van de kof fie werd er nog druk doorgepraat. De heer Vos werd constant beziggehouden met vragen Veel leden van de afde ling die in het bezit zijn van een rij bewijs hebben deze avond nog heel veel geleerd. Aan het eind van de avond heeft de heer Vos nog drie kleine prijsjes verloot die toepassing hadden op de auto. De gelukkige winnaars waren mevrouw Schouten, mevrouw Wouters en mevrouw Wijntjes Het geheel was een zeer interessante en leerzame avond. OPENINGSUREN REDAKTIE ADMINISTRATIE LEUSDER KRANT Dagelijks van 10-12 uur en van 14-16 uur. Zaterdag's en zondags gesloten. ACHTERVELD - Op 12 oktober 1974 heeft de afdeling Achterveld van de Katholieke Nationale Bond voor EHBO haar 25-jarig bestaan gevierd, ter ge legenheid waarvan de vereniging een druk bezochte receptie heeft gehouden. De jubileumcommissie van deze ver eniging heeft b. en w. verzocht om een tegemoetkoming in de kosten van de receptie. Omdat b. en w. veel waarde ring hebben voor de inzet en de werk zaamheden van de EHBO vereniging te Achterveld stellen zij de raad voor een eenmalige subsidie van f500,- te verlenen. aximaal toelaatbare druk op milieu bepaalt mvang Leusden Leusden één van de elf groeikernen, volgens ir. Von Bartheld iUSDEN - Op de vergadering van de -werkgroep bestemmingsplannen november kwamen aan de orde jroeikernenbeleid en de binnen- le migratie. De aanleiding om twee punten aan de orde testellen de nota Boelhouwer die over bin- imise migratie en Leusdens groei de zeer fundamentele zaken die nota Boelhouwer aangesneden en op de juiste wijze te kunnen be ien waren door de werkgroep voor vergadering twee deskundigen ge- Jd Dit waren: M. von Bartheld, inspecteur 'oor de ruimtelijke ordening in le provincies Noord-Holland en 'Jtrecht en als zodanig verantwoor- :elijk voor de naleving van de Wet P de Ruimtelijke Ordening in deze irovincies. Daarnaast heeft )n Bartheld een coördinerende i adviserende taak tussen de irschillende overheden rs. J. Kwantus, extern adviseur n de gemeente Leusden, ^ïre'*- ur van het economisch ad/ies- ureau met dezelfde naam. lotte mag niet onvermeld blij- aanwezigheid van wethouder - CML-voorzitter-Wagenaar, en [root aantal belangstellenden op oblieke tribune waaronder drie snteraadsleden INLEIDING RUIMTELIJKE ORDENING ireerst gaf de heer Von Bartheld leiding ruimtelijke ordening voor Hij schetste uitvoerig de voor- iedenis en de totstandkoming van et op de Ruimtelijke Ordening de Woningwet 1965 Wet de Ruimtelijke Ordening het gebruik van de ons ter be- iing staande ruimte. Anders ge- met behulp van deze wetgeving «orden vastgelegd waartoe een ld gebied bestemd wordt (bij- ïeld natuurgebied, rekreatiege- agrarisch gebied, woongebied, elegenheidsgebied e.d voor kent de wet twee mogelijk- het bestemmingsplan en het plan Het bestemminsplan is bin- wordt vastgesteld door de ge braad en goedgekeurd door Ge erde Staten, het streekplan wordt steld door Provinciale Staten en een bindend karakter valt op dat er in de wet géén is voor een nationaal plan voor bele land. Dat komt omdat, waar ■imtelijke ordening betreft, het regeringsbeleid moet worden beschouwd als een nationaal plan. De visie van de regering is voor het laatst in 1966 volledig neergelegd inde Tweede Nota Ruimtelijke Ordening. Inmiddels wordt gewerkt aan eenderde nota. Hiervan is een gedeelte, de zgn. Orienteringsnota aan het begin van dit jaar openbaar gemaakt. GROEIKERNEN Reeds in de Tweede Nota Ruimte lijke Ordening wordt gesteld dat de groei van de bevolking niet het groene hart van West-Nederland mag doen „verstenen", anders gezegd: de open ruimte in de randstad mag niet worden volgebouwd. Om dit te voorkomen zijn 49 groei kernen gekozen, verspreid over het gehele land. In deze kernen zou de overloop van de bevolking van derand- stad moeten worden opgevangen Hiervan is niet veel terecht geko men, omdat het veel aantrekkelijker was om sterk verspreid in kleine dorpjes te gaan wonen. Daarbij speelde ook een rol dat met name openbaar vervoer rond deze groeikernen gebrek kig waren. De groeikernen boden dus geen aantrekkelijk woonmilieu. Een en ander leidde in 1972 tot de nota Volkshuisvesting (die overigens nog steeds niet door de tweede kamer is behandeld). Deze nota noemt elf kernen die speciale steun van het rijk zouden moeten krijgen om te kunnen groeien. In de provincie Utrecht zijn dit Nieuwegein, Houten en Leusden. DE ELF KERNEN Na deze uiteenzetting wordt door de leden van de werkgroep een aantal vragen gesteld. Op de vraag naar de bijzondere positie van de elf apart ge noemde groeikernen, antwoordt de heer Von Bartheld dat deze elf extra rijks- steun nodig hebben, meestal omdat de groei van de gemeente zelf moet kunnen worden betaald, maar óók omdat dure voorzieningen, die vaak buiten de ge meente zelf liggen, (wegen en verdere infrastruktuur) moeten worden getrof fen. Overigens is de positie van deze elf kernen vooralsnog niet verschillend van de andere groeikernen, omdat zij nog niet als zodanig zijn aangewezen Daarvoor moeten eerst afspraken ge maakt worden tussen de belanghebben den (de zgn basisakkoorden) over zeer uiteenlopende zaken als financiële steun en samenwerking tussen verschillende rijksdiensten ten behoeve van deze groeikernen, maar ook bijvoorbeeld een subsidiebeleid voor sociale en cul turele voorzieningen in de groeikernen. Wanneer hierover overeenstemming is bereikt, beschikt het rijk over het instrumentarium om groeikernen te kunnen aanwijzen. Of dit alle in 1966 genoemde 49 groeikernen zijn is de vraag Belangrijk is ook dat het rijk dan de instrumenten ter beschikking zal hebben om gemeenten die zich verzetten, te dwingen groeikern te zijn. Dat kan nood zakelijk zijn uit een oogpunt van recht vaardig gebruik van de ons ter beschik king staande ruimte Gesteld wordt dat volgens de opvat tingen van het rijk Leusden bouwt voor de overloop van de noordvleugel van de randstad Dit is tegengesteld aan de huidige opvatting van de pro vincie Utrecht dat zij alleen voor eigen behoefte woningen wil bouwen. Een en ander komt bijvoorbeeld tot uiting in de discussienota voor het toekomstige Streekplan Utrecht-Oost; daarin wordt zelfs met geen enkel woord gerept over Leusden als groeikern! De heer Von Bartheld maakte dui delijk dat hij het met deze opvatting van de provincie Utrecht niet eens is. De provincie heeft zijns inziens wél de taak om te zorgen voor de opvang van een gedeelte van de overloop uit de noordvleugel van de randstad, o.a. uit het Gooi De hiertoe gemaakte af spraken zouden alle nog gelden TWEE KWADEN Tenslotte kwam naar voren dat de gemeenteraad van Leusden in 1969 bewust heeft gekozen vóór uitbouw van Hamersveld tot Leusden-Centrum De vrees bestond dat Hamersveld anders door Amersfoort zou worden opgeslokt Daarmee heeft de raad zichzelf echter niet tot groeikern bestempeld, een opmerking die door wethouder Wage naar wordt onderschreven De heer Wagenaar was van mening, dat de gemeenteraad, wanneer Leusden niet tot groeikern wordt aangewezen, tot de konklusie zou kuunnen komen, dat verdere groei ongewenst is en de stadsuitleg zal willen afronden MIGRATIE Na de beschouwingen over groei kernen en de rol van Leusden in dit geheel, gaat de heer Kwantus in op de nota Boelhouwer. De door Boelhouwer gegeven cijfers worden op één punt duidelijk betwist, n 1 waar het de ver onderstelde omvang van de be volking van de provincie Utrecht in het jaar 2000 betreft. De nota Boelhouwer geeft een cijfer van 1 097.000 inwoners, de heer Kwantus meent dat dit 1 117.000 moet zijn. Overigens: beide heren hebben hun cijfermateriaal uit dezelfde bron! ALMERE Ook Almere, de stad die zou worden gebouwd in Zuidelijk Flevoland, kwam ter sprake Volgens de heer Kwantus krijgt Almere een aantal inwoners dat zal liggen tussen de 140.000 en 280.000. Dit aantal inwoners zou het gevolg zijn van de overloop van de provincie Gelderland. Utrecht en Noord-Holland. Zowel de heer Von Bartheld als de heer Kwantus ontkennen, dat de pro vincie Utrecht voor 140.000 inwoners in Almere woningen toegezegd zou hebben gekregen. Hun konklusie is dan ook dat er in Leusden wèl ge bouwd zal moeten worden, al was het De nota Binnenlandse migra tie en Leusdens groei is een ge volg van een belangrijk uitgangs punt in de discussienota voor het te ontwerpen nieuwe streekplan Utrecht-Oost, waarin gesteld wordt dat - uit een oogpunt van bescherming en behoud van na tuur en landschap en agrarische en recreatieve belangen - slechts woningen voor de behoefte van eigen bevolking gebouwd moeten worden Er zal geen overloop uit de rest van het land mogen wor den aangetrokken. Dat kan alleen als de provin cie Utrecht haar aanspraken op het toekomstige Almere hand haaft. Gedeputeerde Van der Sluis sprak in dit verband van 140.000 inwoners van de provincie Utrecht die in Almere een woning zullen moeten krijgen. Dit uitgangspunt is niet zo vreemd wanneer we de bevol kingsdichtheid in het streekplan- gebied bezien. Heuvelrug 605 en Vallei en Eemland 740 inwoners per km2 (Nederland: iets meer dan 400 inwoners per km2). Of de grote groei van Leus den noodzakelijk is wordt in de nota besproken aan de hand van de onderstaande cijfers. De hoog ste thans beschikbare prognose voor de provincie Utrecht voor het jaar 2000 is 1.097.000 in woners (1975. 850 000 inwo ners) Wanneer er 140.000 inwo ners naar Almere gaan blijft over een bevolkingstoename van 100.000 in de provincie zelf. Hiervan zouden ongeveer 25.000 ten laste van het streekplange- bied Vallei en Eemland komen. Dit aantal moet verdeeld wor den, aldus de nota, in ongeveer 15.000 tot 1985 en ongeveer 10 000 in de periode 1985 tot 2000. Van de toename van 15.000 zouden er in de gemeenten Amersfoort, Eemnes, Bunscho ten en Leusden opgeveer 12.000 moeten worden gehuisvest. Op grond van andere thans bekende prognoses komt men be langrijk lager uit Bijvoorbeeld de op natuurlijke aanwas geba seerde (dus zonder de vestiging van buiten de provincie mee te rekenen) prognose van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, levert een bevolkingsgetal voor het jaar 2000 van slechts 960.000. Bij een overloop van 140.000 naar Almere zou dit inhouden dat de provincie Utrecht op dit moment al te veel inwoners zou hebben! Aldus de becijfering in de no ta Binnenlandse migratie en Leusdens groei De nota besluit dan ook met de konklusie dat Leusden zich zal moeten afvra gen of het mogelijk zal zijn in 1985 28.500 (of zelfs 27.000, zoals door deze werkgroep voor gesteld) te hebben, gelet op het door de provincie voorgestane beleid, zonder een actieve wer ving te voeren. Tijdens de be spreking van de nota „Uitgangs punten, randvoorwaarden, doel stellingen" is echter al vastge steld, dat het overgrote deel van deze werkgroep een „pas sieve" houding van de gemeente wenselijk acht alleen maar om de groei van de kleine kernen tegen te gaan en op die wijze de suburbanisatie een halt toe te roe pen. Leusden kan volgens hen, gezien het attraktieve woonmilieu, tegemoet komen zowel aan de individuele wensen van vele toekomstige bewoners als aan het verlangen van het rijk om in de nabijheid van grote steden groeiker nen te scheppen Hoewel de heer Kwantus zich niet met de cijfers in de nota Boelhouwer kan vprenigen, meent hij dat de nota Boel- houwer een duidelijke waarschuwing inhoudt om niet klakkeloos verder te groeien, maar nauwkeurig de behoefte in de gaten te houden In de deelnota Wonen en in de doelstellingen komt dit ook naar voren: de planning van de uitbreiding zal een flexibel karakter hebben en het bouwprogramma zal jaarlijks kunnen worden bijgesteld. Getallen in de orde van grootte van 27.000 inwoners in 1985 worden beschouwd als maximaal, zowel door de heer Kwantus als door de heer Wa genaar Deze laatste benadrukte dat de gemeente Leusden niet bewust streeft naar een inwonertal van 28.500. MILIEU MEDE BEPALEND VOOR OMVANG GROEI De heer Padmos brengt naar voren dat de Nota Natuur en Landschap in formatie kan leveren, die duidelijk een maximum stelt aan de groei van Leusden. Deze milieu-elementen zullen bepalend moeten zijn voor de uiteinde lijke omvang van Leusden. Hiermee was iedereen het eens Ten aanzien van een mogelijke rem op de groei van Leusden waren de meningen verdeeld. Als rem zou de Woningwet 1965 kunnen worden ge bruikt, dit is echter niet de bedoeling van deze wet CML-voorzitter Wage naar meende niemand het recht te kun nen betwisten om in Leusden te komen wonen Hiertegenover stond de opvat ting van de heer Padmos dat Leusden vooral de overloop van de Heuvelrug en de regio zou moeten opvangen, en - alléén als dat aantoonbaar is - de overloop uit de overige delen van provincie en rijk. VAGE CIJFERS Tenslotte was iedereen van mening dat de cijfers in de deelnota Bevolking voor een deel erg vaag zijn en zelfs tot grote misverstanden aanleiding zouden kunnen geven. De cijfers in de nota Boelhouwer mogen aanvechtbaar zijn, in ieder geval hebben zij duidelijk ge maakt, dat zeer voorzichting met cij fers moet worden omgesprongen. Maak eens een kruidcake voor Sinterklaasavond Het is voordelig en lekker. U hebt er voor nodig. 300 gram boter 400 gram suiker 500 gram cakemeel 2 eieren 2 dl melk 25 gram speculaaskruiden 2 theelepels gemberpoeder Roer de boter en de suiker goed door elkaar. Klop de 2 eieren en de melk even samen, doe daarna om beurten wat cakemeel en eimengsel bij de boter De speculaaskruiden en de gemberpoeder kunt u het beste van te voren door het cakemeel mengen. Roer alles goed door elkaar en doe het mengsel in een beboterde springvorm van circa 24 cm middellijn. Gaar laten worden in een matig warme oven, gedurende ongeveer \V2 uur. U snijdt er ongeveer 30 plakken uit. Prettige Sinterklaasavond. JAPIJA

Leusder Krant | 1974 | | pagina 13