Wegwijzers voor gemeentelijke diensten HET VERDWENEN GOUDLAND Speurtocht naar de „Vrijheid" KERKDIENSTEN I Schoonmaakbedrijf in Leusden-C. KAPITEIN ROB: Verloren en gevonden Gemeente Leusden nusper krant - strip: KAPPIE EN DE GEHEIME SCHATKIST LEUSDER KRANT STRIP medische diensten VERLOREN Kleurennegatieven in enveloppe; ge blokt ruitjesjasje, portemonnee met in houd,zilveren hanger met edelweiss, donkerblauwe knipportemonnee; fiets; f350,- aan bankbiljetten; blok met sta len gewichten, portemonnee met inhoud, kinderportemonnee WEGGELOPEN Duitse staander GEVONDEN Kinderbril, twee zonnebrillen; groe ne overgooier met groene blouse. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de politie te Leusden-centrum of de politie te Leusden-zuid. VERLOREN Gouden schakelarmband, rode kin derfiets; sleutelbos; blauwe fietstas. GEVONDEN Plastic tas met inhoud; drie sleu tels, blokfluit; bruine portemonnee; sleutelbos, kinderportemonnee; da mesfiets. AAN KOMEN LOPEN Zwarte poes. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het Rijksburo van Politie te Leus den-Zuid. GEVONDEN Dameshorloge, Koopman, Duinroos 11, Leusden-C., tel. 3048. ACHTERVELD R.K Kerk Zaterdag 30 november 1974: 19 00 uur; zondag 1 decem ber 1974: 8.00 en 10.30 uur. Herv. Gem.: 14.30 u.: ds. Bouw Ede (Dankz. H.A.). LEUSDEN/CENTRUM N.H.K. 9.15 u.: ds. J. J. Kooman, Herv./Ger 10.45 u.- ds. J. J. Kooman, Herv./Ger.; 19 u.: ds. J. W. K. Kelder, Herv./Ger. R.K.K. zaterdag 19 u.: H. Mis m.m.v. dameskoor; zondag 7.45 u.: gele zen H. Mis; 9 u. Hoogmis; 10 u.: gezinsmis, 11 u.: gemeenschaps mis, 18.30 u.: Lof met gebeden. LEUSDEN/ZUID N.H.K. 10 u.- ds. J. Weernekers, Herv., 18.30 u.: ds B J. Wiegen- raad, Amersfoort, G.B. Herv. R.K.K Huize Don Bosco, zaterdag 19.15 u.zondag 10 u.. H. Mis; 11.30 u AMERSFOORT Geref. Kerk (Vrijgem.): Martuskerk. 10.00 u.: ds. Hendriks; 19.00 u. ds. Kok. Kandelaar: 10 00 u.: dienst; 17.00 u.: ds Hendriks Schaapskooi: 10.00 u.: ds. Heij; 17.00 u.. ds Strating, Bunschoten. Westerkerk: 10.00 u.: ds. Kok; 17.00 u.: ds. Heij door H. W. -58- Voor de ingang gekomen, steeg de kapitein af en reikte Lucienne behulp zaam een hand Welkom op Chateau la Roche," sprak hij. In zijn stem lag een eigenaardige klank. Een schok doortrilde Edouard, bij het horen van die naam Chateau la Roche! En zijn gedachten vlogen terug naar het oude slot. waar hij zijn jeugd had doorgebracht Naar grootvader Vernier, de vroegere waard uit ,,De Drie Patrijzen. De ondergaande zon zette het berg- massief in een rose gloed. Op het balcon, dat uitzicht gaf op het westen waar men in de verte de Indische Oceaan kon zien, stonden Lucienne en Edouard. Stil luisterden beiden naai de voor hen nog zo vreemde geluiden van de tropenavond - het snerpen, hoog en doordringend, der cycaden, het bassen van de bruikikvors - het venijdig tjilpen der tjitjaks-de droef geestige roep der apen in het bos Dichte nevels stegen op uit de bedding der rivier, die verzonken lag tussen het zwijgend groen. Ze dekten het dal toe, waarin het geheim der oudheid verborgen lag. Het werd donkerder Snel viel de avond en verdreef de dag Beneden in de bungalow werden lichten ontstoken Het. gele schijnsel viel door de glas-in- lood ramen en kleurde bloemen langs de gazonranden met mystieke pastel tinten. De stilte hing om het gebouw, als een onzichtbaar gordijn. Ergens in de verte dreunde een tem-tem. ,,Hoe vindt jij het hier, Lucienne?" Gedempt klonk Edouard's stem aan haar oor. ,,De kapitein had gelijk, Edou ardHet is hier een andere wereld. Maar zeg mij eens.. Zou jij kunnen wennen in dit land?" ,,Als het werk mij bevalt, dan., dan ben ik er zeker van, Lucienne En toen zijn stem laten dalend tot een fluistertoon: ,,Maar jij meiske, hoe vind jij het?" Zij zuchtte even en deed, alsof zij iets in de verte meende te zien. ,,Ik vind het hier A garden of Eden." Zacht klonk haar antwoord, terwijl haar ogen nog steeds ver weg staarden, de wijde donkerte in. ,,A garden of Eden, just made for two," fluisterde hij hees. Even pau seerde hij, aandachtig luisterend naar het doffe, dreigende dreunen van de tom-tom, de telegraaf van de jungle Daarna greep hij haar arm en drukte die vast tegen zich aan. Met een van innerlijke emotie trillende stem ver volgde hij: Lucienne, zeg mij.... zeg mij eens héél eerlijkverlang je nóg steeds terug naar Parijsnaar het circus, waar zo menig succes je deel was waar je zo vaakzo héél vaak, de afgod bent geweest van het publiek?" Zijn handen grepen de hare, in een ferme greep Langzaam wendde zij het hoofd naar hem toe. Haar ogen keken thans recht in de zijnen, met een tedere glans Indien ik een nieuw leven kan be ginnenindien ik mijn geluk en mijn vreugde hier mag vinden, dan Edouarddan zou ik nooit meer weg willen." DONDERDAG 28 NOVEMBER 1974 LEUSDER KRANT -34- Als door de bliksem getroffen staar den Kappie en Professor Jodelahiti de hut in, waarin zij enige tijd geleden de schatkist hadden zien staan. Ner gens was een spoor van de kist te ont dekken! Wel, alle getaande zeekakelob bessen!" riep Kappie op een toon van opperste verbazing ,,Ik kan mijn ogen nauwelijks geloven. Ziet u dat, pro fessor? Die sakkerse kist is verdwe nen!" ,,Der toppuntl!" kreet de geleerde verontwaardigd ,,Hoe is dit dan toch mogelijk, heer kapitain? Dit spot met alle wetenschap, niet?" Op het gezicht van de maat stond diepe consternatie te lezen. ,,Zie je nu wel dat het hier niet pluis is?" jammerde hij. .Ik heb het nog zo gezegd, maar niemand wil mij ooit geloven. We hadden er nooit aan moeten beginnen. Dit schip is behekst Laten we teruggaan De be manning van die GROENE DRAECK is niet voor niets... ,Hou op met dat gemekker over die bemanning," onderbrak Kappie hem boos. ,,Er moet natuurlijk een verkla ring zijn voor de verdwijning van de kist. Zo'n ding loopt met op eigen houtje de deur uit." De kleine gezag voerder keek peinzend de hut rond ,,W. wat is ddat nou weer?" stamelde de maat verder ,.K... kijk eens naar die d... deur" Met tril lende vinger wees hij naar een deur in een der wanden van de hut; die deur bewoog langzaam heen en weer. -35- Kappie stapte onvervaard op de deur toe en trok haar open. Zij gaf toe gang tot een kleine ruimte, die er uit zag als een soort rommelhok. Een klein formaat patrijspoort zorgde voor een vaag licht. Alleen aan de buitenzijde van de deur bevond zich een grendel, waarmee het hokje kon worden af gesloten. Gevolgd door professor Jode- lahitit stapte Kappie de kleine ruimte binnen; het tweetal liet de blik glijden over de wanordelijke opeenhoping van velerlei dingen op de vloer ,,De hut waarin daarstraks de schat kist stond," redeneerde Kapiie, ,,was naar alle waarschijnlijkheid de kapi teinskajuit. Dit zal dan zijn voorraad- kamertje zijn geweest De k kapitein," stamelde de maat. ,,ls die niet met het schip vergaan? Dan zwerft zijn geest hier nog rond. Waarom gaan we niet terug9 Die kist is nu toch verdwenen. ,,Wij blijven hier'" besliste Kappie bars ,,Als de geest van die kapitein hier rondzwerft, laat hij zich dan maar eens vertonen! Dan kuitnenwe..." Hij hield eensklaps stil De schemering in het hokje waarin zij zich bevonden, was met één slag dieper geworden Met een ruk draaide Kappie zich om. De deur tussen het hok en de kajuit was nu geheel dicht De gezagvoerder drukte krachtig tegen het houtwerk De deur gaf niet mee! LEUSDEN/CENTRUM - Bloemkwe kerij ,,Het Viaduct" aan de Driftak- kerweg, heeft haar verkoopruimte aan merkelijk vergroot met de ingebruik neming van een nieuwe verkoopkas. Woensdag werd de kas door mevrouw van der Post, de echtgenote van de Leusdense burgemeester, officieel in gebruik gesteld. 's Avonds hield de familie Speksnij der open huis voor iedereen, die de nieuwe kas persoonlijk wilde komen bewonderen, (foto Janus Visser) WINKELOPENING TIJDENS FEESTDAGEN LEUSDEN - Tijdens de feestdagen zijn de winkels in Leusden-centrum, Leusden-zuid en Achterveld als volgt geopend: op maandag 2 december de hele dag tot negen uur 's avonds. Dinsdag 3 en woensdag 4 december eveneens tot negen uur 's avonds geopend Op donderdag 5 december zijn de winkels tot vier uur 's middags ge opend. Op maandag 23 december zijn de winkels tot 21 uur geopend, dinsdag 24 december kunt u tot vier uur 's middags in de winkels terecht LEUSDEN/CENTRUM - Het schoon maakbedrijf ASM gaat zich in Leusden- Centrum vestigen. Het schoonmaakbe drijf onderhoudt al enige tijd enkele scholen in de gemeente. Het bedrijf bestaat Z/2 jaar en heeft de nodige ervaring in advies-schoon maak en modern onderhoud. Er wer ken 20 mensen bij ASM, dat zich ves tigt op het Goudplevier 34 te Leusden- Centrum, telefoon 03496-4160. Het be drijf komt oorspronkelijk uit Amers foort. LEUSDEN - Ter oriëntatie van het gemeentehuis en de dependances is een goede bewegwijzering noodzake lijk. Gezocht is derhalve naar een goed en duidelijk systeem waarbij de door de bezoekers af te handelen za ken letterlijk worden aangegeven en de aanduidingen op elk gewenst mo ment kunnen worden veranderd. Dit is gevonden in het systeem waar bij bij de entree van elk gemeente- kantoor een bord met verwisselbare tekst wordt geplaatst, waarop de no dige gegevens voor het publiek meteen verwijzing naar de betreffende afde lingen en kamernummers zijn aange bracht. In portalen, gangen e.d. zullen de nodige aanwijzingen naar de be treffende genummerde ruimten worden gegeven, terwijl de kamers zullen wor den aangeduid door middel van een nummerbord met een verwisselbare naamplaat. B en w verzoeken de raad hiervoor een krediet van f5.100,- beschikbaar te stellen. Het is wenselijk in de kantoorruim te van de afdeling bevolking enige voorzieningen te treffen. Met name dient de balie te worden veranderd terwijl door verlaging van de arma turen de verlichtingssterkte op de bu reaus belangrijk kan worden verhoogd. Met inbegrip van enkele andere klei nere voorzieningen worden de kosten geraamd op f6.000,- Het is tevens gewenst om op de af deling Interne Zaken een vloerbedek king aan te brengen, zoals inmiddels op alle overige kantoorruimten is toe gepast. Geraamde kosten f2.850,-. Voor de opslag van melk en sui ker en voor de plaatsing van een pa piervernietigingsmachine dient er in de fietsenkelder van het gemeentehuis een afzonderlijke ruimte te worden jecreëerd. De kosten van enkele een voudige voorzieningen worden op f 1.150,- geraamd. De totale kosten bedragen dan f6.000,- f2.850,- f 1.150,- f 10.000,-. B en w ver zoeken de raad een krediet tot dit be drag beschikbaar te stellen. Nabij de percelen Zwarteweg 14,16aen 18 is behoefte aan een goede rijwiel- berging Bezoekers en personeel van deze kantoren hebben geen behoorlijke plaats voor het stallen van hun rijwiel. B. en w verzoeken de raad voor de aanschaf van een rijwielberging een krediet van f4.900,- beschikbaar te stellen De kosten van de hierboven ge noemde voorzieningen worden in to taal geraamd op f20.000,- Het was een vochtige, humus-achti bodem. De sterke geur van rotten bladeren prikkelde slijmvliezen H pad was in zig-zag lijn langs deh< ling uitgekapt Desondanks kostte de jongelui tamelijk veel inspannii om hun tempo vast te houden en pas niet te versnellen, of te vergr ten, wat hoogstens in een hollen i zijn ontaard en eindigen kon in e valpartij. De daling duurde meer dan een ha uur, waarna de schemer van het wo allengs meer werd teruggedrongendo het licht in het naderende dal. Naarmate ze vorderen, zagen ze I zonlicht door de takken der onder bomen filteren. Het wilde kantwerkt dunnere takken en twijgen, etsten i als filigraan tegen de bodem van I groene ravijn, dat minstens twee ki meter lang en driehonderd meterbn bleek te zijn Het strekte zich een verzonken weide tussen de ombt torende rotswanden, die het omringd Het was een schouwspel van woe schoonheid een prae-historische t van verlorenheid, bedekt door een we tapijt van hoog groen gras, zogenaa alang-alang. Recht tegenover hen verrees 1 nieuwe bergwand, steiler en hoger die, waarlangs men zoeven was afj daald. De vegetatie was daar nóg di( ter, ja scheen bijkans ondoordrn baar. LEUSDEN Artsen: Voor de praktijken van de artsen Boersema, Den Toom, Bink horst en Lantink, zal het aanstaande weekend waarnemen dr. Den Toom, Van Diepenheim Scheltuslaan 7, Leusden-Zuid, tel. 03496-3300 Spreekuren, zaterdag en zondagmid dag 14 00 uur. Aanvragen voor visi tes gaarne voor 10.00 uur 's ochtends. De dienst geldt van vrijdag 18.00 tot maandagmorgen 8.00 uur. Wijkverpleging De wijkverpleging wordt waargenomen door: zr. Dignum, Walter van Amersfoort- straat 36, Achterveld, tel 03425- 1333 Apotheek: Openingstijden apotheek Leusden. ma tot en met vrijdag 8.30- 18 00 uur In de weekenden waarin de artsen Binkhorst en Lantink dienst hebben zaterdag en zondag van 14.00 tot 14.30 uur en van 17 30 uur tot 18 00 uur. Wanneer de artsen Boer sema en Den Toom dienst hebben is de apotheek zaterdags en zondags gesloten Dierenartsen: Voor kleine huisdieren, dr Tijmensen, van Oosterhoutlaan 40, Leusden-zuid, tel. 033-10761. Voor de dependance Henegouwen 11, Leusden-centrum van de dierenart senpraktijk Amersfoort is de dienst doende dierenarts te bereiken onder telefoonnummer 033-21827. Sociale dienstverlening: Groene Kruis: De Roo van Alderwe- reltlaan 13, tel. 033-15818 Kraamcentrum: Spreekuur: Leusden- zuid in het Groene Kruisgebouw ie dere le dinsdag van de maand van 14 00-14.30 uur. Leusden-centrum iedere 2e woensdag van de maand van 14 00-14.30 uur Inlichtingen: zr. Laudy, tel. 03496- 2081 of zr.Van Kalkert.tel 033- 15818. Prot. sociaal centrum te Amersfoort: tel. 033-10441. Maatschappelijk werk, gezinsverzorging en bejaar denhulp. Spreekuur: iedere woensdag in Leus den-zuid in 't Trefpunt, tel. 033- 13040. Afd. gezinsverzorging en be jaardenhulp van 9.00 uur tot 9.30 uur. Afd. Maatschappelijk werk van 9.30 uur tot 10.00 uur. Leusden- centrum in het Hervormd Centrum, Asschatterweg: afd. gezinsverzor ging en bejaardenhulp van 9.45 uur tot 10.15 uur. Afd. Maatschappelijk werk van 10.30 tot 11.00 uur. In formatie-adres: mevr. J. M. Snij der-Huisman, Willem de Zwijger- laan 4 te Leusden-zuid, tel. 033- 10294. Moeders voor Moeders": Voor Ach terveld, Leusden-centrum en Leus den-zuid. mevr. Rozendaal-Doucet, D van Weedestraat 4, Achterveld, tel. 03425-1853. SLU1TINGSTERMIJN VAN ONZE KRANT IS: DINSDAGMIDDAG 12 UUR. INLEVEREN KOPY BIJ MEDEWERKERS: TOT MAANDAGAVOND 18 UUR. -37- De commandant bekijkt argwanend het stuk pakpapier. Maar er is niets bijzonders aan te zien. Toch twijfelt hij er niet aan, of hierin zijn de si garetten verpakt geweest. "U hoeft cjtegen Ambrosius, "waar zijn de si garetten gebleven? "Ambrosius voelt zich echter opgelucht en nu de poli tie kennelijk niet meer zo zeker van van Brakel De jongeman trok haar aan zijn borst Zijn gelaat was thans vlak bij hel hare .Blijf dan bij mij lu cienne Lieveling!.. Wil je9" Een lange en brandende kus op zij, lippen was het enige antwoord. Enkele dagen later, tijdens het ont bijt, keek kapitein Van der Deakei plotseling op van zijn bord. ..Hoe denken jullie over een tocht naar de goudmijn?" ,,Dat zou wel eens interessant kunnen worden," vond Lu- cienne. ,,Ik brand van verlangen om te gaan," voegde Edouard er aan toe Hun gastheer knikte goedkeurend Prachtig, dat komt dan voor elkaar Jullie hebben tot op heden een behoor lijke rust kunnen genieten, na al de wederwaardigheden van de laatste tijd zodat een fikse wandeling geen kwaad zal doen Het zal een uitstekende trai ning betekenen. Kleed je voor de rimboe, zoals wij allen hier doen Je kunt alles in de kasten van de lo- geerkamers vinden Vergeet voora niet de wandelstokken en het kapmej mee te nemen. Het zou wel eens te pas kunnen komen. In zal inmiddels voor de lunches zorgen We vertrek ken om 10 uur v.m en hopen voor het vallen van de avond terug te zijn" ,,Dit wordt een wandeling, of beter een afdaling van een uur." De kapitein en zijn beide metgezel len hadden de grens van het plateau bereikt en verdwenen thans in het half- duuster van het bergpad. ,,We moeten dit pad over een lengte van een mijl volgen. Daarna veriaten wij het weet en duiken dan regelrecht in de rim boe daarginds. De dichte vegetatie' - bij deze woorden wees hij naar de begroeiing, die de berghelling links vat het pad bedekte, - verbergt een zeei steile en donkere rintus, een sma paadje, gekapt in het bijkans ondoor dringbare struikgewas. Die nntu< brengt ons naar ,,De vallei der gees ten." De bijgelovige inlandse stammei in deze omgeving worden grauw van ont zetting alleen al bij het horen vai die naam. Vervolgens de overleverus zouden in het hoge gras, dat de boden van het ravijn bedekt, boze geesten hui zen Deze geesten bespringen je, zodr je een voet op hun domein zet. Een om eerbiedwaardig stamhoofd vertelde mi eens, dat zijn vader met twee vai diens krijgers verschrikkelijk geran seld zou zijn met karwatsen, toenzi voor het eerst probeerden de valle te betreden waar, naar werd beweerd een overvloed van goud als het wan maar voor het opgraven lag. Hij be toogde, dat zijn vader en diens met gezellen plotseling omringd en be sprongen werden door een horde va afzichtelijke en luid krijsende wezens elk gewapend met een soort ,,kat me zeven staarten". Ze schijnen toen i ontzettend afgetuigd te zijn, dat be bloed tappelings langs hun rugge droop." ,,Wat denkt u zelf van dit soort m halen kapitein?" ,,Ik geloof allw dat het grote nonsens is, Lucienne.' ,,Maar hoe verklaart u dan het be staan van een dergelijke legende, i het tot nog toe onbekende .distnc der 1300 goudmijnen!", informeert thans Edouard. -59- De kapitein lachte zacht voor zk heen Toen zei hij: .Ik mag het haast voor zeker aannemen, dat ee van mijn voorouders achter dit he spookverhaal gezeten hebben, loutere alleen om nieuwsgierige inlanders stuipen op het lijf te jagen en bij h< ravijn vandaan te houden. Jullie b< hoeven dus geen gevecht of iets der gelijks te verwachten. Kijk maar na; mijIk ben even springlevend a jullie beiden, hoewel ik tweemaal jk jaar hier kom. Het enige gevaar, waai voor ik wel heb te waarschuwen, zi de verraderlijke wortels, die overb pad groeien. Het wordt een snel a dalen, langs een zeer steile waa Kijk dus uit, dat jullie neuzen nietbi zeerd, wanneer je onverwacht tochm je voet ergens achter mocht blijvi haken en je de kans loopt een sal te maken. De weg terug zal vanzei sprekend langer duren daar we de steile wand te beklimmen hebben dat wordt een pracht van een training Ze volgden het bospad gedurende ti minuten, waarin niet meer werd g sproken. Toen bleef de kapitein plo seling staan en boog de takken uitee ,,Nu gaan we hier naar beneden! Ui kijken waar je loopt, hoor. Ik z voor gaan." Hij verdween in de die te vegetatie, moeizaam gevolgd door beide anderen, die zich door het ne werk van verstrengelde takken enbl deren heen worstelden Tien meter verder glooide een uiter smal paadje, nauwelijks een hal meter breed, onder een helling v minstens 40 graden. inlichtingen waren toch zeer betrouw baar .Enfin, een volgende keer zullen ze toch wel tegen de lamp lo pen. Wanneer de heren zijn vertrokken, vertelt Terezina, hoe het komt dat de sigaretten zijn verdwenen. ,,Heb jij ze overboord gegooid?" vraagt Ambrosius verbaasd. Hij weet eigenlijk niet, wat hij moet zeggen. Nu ja, het is aan haar te danken, dat de politie niets heeft gevonden, maar waar bemoeit zij zich eigenlijk mee9 Het was helemaal niet zo erg geweest als de politie die sigaretten had gevonden, zegt hij, 't wa ren heel gewone sigaretten en die smok kelt iedereen". Maar nu wordt Tere zina boos. Jij weet best, dat het geen gewone sigaretten waren" zegt zij verontwaardigd, ,,en ik vind het meer dan laag van je dat je die smerige handel geld probeert te verdienen". -38- Zelfs de as in de laden van het fornuis wordt onderzocht, maar het onderzoek levert hoegenaamd niets op en na een half uurtje vertrekt de po litie onverrichterzake. De commandant overhandigt de oude Rocas zijn scheepspapieren en maakt zijn ver ontschuldigingen voor het openthoud. Overigens is hij er zelf van overtuigd met buitengewoon geraffineerde smok kelaars te doen te hebben, want zijn haar zaak is, wordt hij brutaal. "Ik heb u toch al gezegd, dat ik niet be grijp, waar u het over heeft?" zegt hij, ik weet van geen sigaretten af 'En waarom houdt u er dan een ge heime bergplaats op na?" vraagt de commandant. "Dat is geen geheime bergplaats, "zegt Ambrosius.," 't is een gewoon kastje, maar ja, in uw ogen schijnt alles verdacht te zijn hier aan boord. De twee politie-officieren overleg gen fluisterend met elkaar. Is het he le schip nu doorzocht? Nee, de keu ken heeft nog geen beurt gehad. En wie weet, misschien is dat aardige dochtertje van die oude kapitein be ter op de hoogte van de smokkel- affaire!

Leusder Krant | 1974 | | pagina 4