Derde openbare school voor G.LO. in Alandsbeek Kerstbomen - verkoop van „Don Bosco" Speciaal voor jonggehuwden en voor jonge gezinnen Auto schepte fietser Ros Beyaart heeft geen funktie voor de parochie meer PASTOOR RITSELAAR OVER DE GERESTAUREERDE BOERDERIJ DEEL ANSFRIDUSHUIS BEJAAR DEN- DIENSTENCENTRUM Geven voor leven, morgen de grote inzameling LEUSDER KRANT U kunt het niet zo gek noemen op het gebied van familiedrukwerk kunnen wij u in alle opzichten van dienst zijn: VERLOVINGS-. HUWELIJKS- EN GEBOORTEKAARTEN •VISITE-KAARTJES •BRIEFHOOFDEN ROUWKAARTEN Finnmark 3, Leusden-centrum, (Modellen-boeken kunt u thuis bezichtigen). LEUSDEN - In Leusden-centrum zijn momenteel twee openbare scholen voor gewoon lager onderwijs nl. de openbare lagere school f,De Wegwijzer", De Bie- zenkamp 39 en ,,De Hobbit", De Meent 2. Eerstbedoelde school is thans een nor male zesklassige school. De openbare lagere school ,,de Hobbit" is op 1 au gustus 1973 van start gegaan als drie- klassige school en thans reeds uitge groeid tot een achtklassige school. De toename van het aantal leerlingen bij het openbaar onderwijs en de nood zaak om te komen tot een gerichte spreiding van de openbare scholen in Leusden-centrum maakten het nood zakelijk om met ingang van 1 augustus 1974 in het bestemmingsplan Alands beek" met een dependance van de open bare lagere school „De Hobbit" van start te gaan. Bij deze opzet is er van uitgegaan, dat deze dependance zou uit groeien tot de toekomstige 3e open bare lagere school voor g.l.o. inLeus- den-c. Aangezien er in de beginperio de nogal wat verschuivingen zouden plaatsvinden tussen de openbare lagere school „De Hobbit" en de dependance in „Alandsbeek", is eveneens nauw aansluiting gezocht bij de aan te schaf fen leer- en hulpmiddelen. De dependance is van start gegaan met een eerste en tweede leerjaar, terwijl er thans ook het derde en vierde leer jaar aan verbonden zijn. Het aantal leerlingen van deze dependance be draagt thans 88. Gelet op de alsnog gereedkomende woningen in het be stemmingsplan ..Alandsbeek" mag ver wacht worden, dat dit aantal nog aan zienlijk zal stijgen. Het is de opzet, dat deze school op 1 augustus 1975 met zes leerjaren van start gaat. De noodzaak om overeenkomstig ar tikel 19 der Lager-onderwijswet 1920 het aantal openbare scholen te ver meerderen met één is derhalve zonder meer aanwezig. Overeenkomstig het bepaalde in ar tikel 23 der Lager-onderwijswet 1920 dienen zowel de besluiten tot vermeer dering van het aantal openbare scholen als de plaats waar dit schoolgebouw zal worden gesticht, de goedkeuring van Gedeputeerde Staten te verkrij gen. In het bestemmingsplan „Alands beek", op dehoekMiddenweg/Asschat- terweg, zijn in totaliteit twee scholen complexen gepland (elk bevattende zes lokalen voor lager onderwijs en twee werklokalen en 1 speellokaal voor het kleuteronderwijs). In de wijk „De We tering" is reeds een r.k, lagere- en kleuterschool Ten behoeve van een goede verdeling van de schoolgebou wen onder de diverse zuilen verdient het aanbeveling, dat van de twee scho lencomplexen in „Alandsbeek" er één bestemd gaat worden voor het open baar en één voor het prot. chr. onder wijs. In het eerste scholencomplex, hetwelk 1 augustus j.l in gebruik is genomen, is de derde openbare kleuterschool gehuisvest en de dependance van de openbare lagere school „de Hobbit" Tevens zijn er drie lokalen ter be schikking gesteld aan het prot. chr lager onderwijs. Gelet op vorenstaande stellen b en w. de raad voor om dit schoolge bouw te bestemmen voor het openbaar onderwijs. De gemeenschappelijke schoolraad Leusden kan zich hiermede verenigen LEUSDEN/CENTRUM - In de nacht van zaterdag 23 op zondag 24 novem ber vond een verkeersongeval op de Zwarteweg plaats, waarbij een fiet ser werd gewond. De bestuurder van een auto, de heer G uit Leusden-Centrum zei verblind te zijn door een tegenligger. Toen deze gepasseerd was zag hij plotseling twee fietsers, die naast elkaar reden voor zich opdoemen. Omdat er net een tegen ligger passeerde kon hij niet naar links uitwijken Hij schepte hierdooor de meest links rijdende fietser. Deze moest met verwondingen naar het zie kenhuis worden overgebracht Aangezien de bestuurder een mili tair bleek te zijn werd het onderzoek verder overgedragen aan de mare chaussee. LEUSDEN - De 250 kollektao- ten, die zich voor de nationale aktie „Geven voor leven" spon taan in Leusden hebben opgege ven, hebben zich op 25 novem ber enthousiast gemeld bij hetak- tieburo's in Leusden-centrum, zuid en Achterveld. In Leusden-centrum steeg de spanning ten top, toen bleek dat het landelijk aktieburo een tege- rin ring aantal geverssets had toe gezonden. Terwijl wachtende kollektanten van een kop koffie werden voor zien, vertrokken enkele aanwezi gen naar Leusden-zuid, Achter veld en Amersfoort om het ont brekende aantal geversets te halen. Het aktiekomitee onderkend dat deze gebeurtenis storend is ge weest. Het begrip van de wachtende kollektanten bewijst echter, dat geven voor leven zo belangrijk is, dat geen organisatorisch pro bleem het welslagen van de ak tie in de weg kan staan. Inmiddels is nu in geheel Leusden, ook in het buitengebied, huis aan huis een geverset bezorgd. Op vrijdagavond 29 november vanaf 18.00 uur zullen de kollek tanten in Leusden opnieuw op pad gaan. Nu om de hopelijk goed gevulde geversets in ontvangst te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in het buitenge bied van Leusden de kollektanten op 29 november ook overdag op pad zullen gaan. In het gemeentehuis, Hamers- veldseweg 2, is op vrijdagavond' een centrale telpost aanwezig. In Leusden-centrum zoekt het aktiekomitee nog een tiental per soenen die op 29 november in de gelegenheid zijn om geversets in een bepaalde wijk op te halen. Inwoners die zich daarvoor willen opgeven kunnen contact opnemen met het aktiekomitee of op 29 november zich melden ten gemeentehuize. (03496-1247 toestel 131.) LEUSDEN - Evenals vorig jaar zal er weer een kerstbomenverkoop plaats vinden in Leusden-zuid Vorig jaar vond deze verkoop plaats ten bate van de Regenwoud Indianen. Dit jaar zal de opbrengst ten goede komen aan de bevolking van een dessain ons voormalig Nederlands Indië, met name het dorpje Lodalam op Oost-Java. De opbrengst is speciaal bestemd voor de stichting van een polikliniek en de aanleg van een waterput Medewerkers van de werkgroep van „Don Bosco" zullen deze week bij u aan huis komen, en bieden u weer de mogelijkheid een kerstboom te be stellen Daarbij zullen zij een stencil overhandigen, waarin meer informatie over deze aktie wordt gegeven Als u niet thuis bent, wordt het stencil bij u in de bus gedaan, en kunt u uw kerstboom telefonisch bestellen Evenals vorig jaar zullen de bomen bij u thuis worden afgeleverd. U hebt daarbij de keus uit aflevering op 14 of op 21 december. De grootte van de bomen varieert van één tot circa twee meter De prijzen zijn respektievelijk f6,--, f-8,--en f 10,— Mocht u de bestelling telefonisch willen geven, dan kunt u terecht bij de volgende telefoonnummers: 033-18086 033-14634 033-17887 De werkgroep van „Don Bosco" hoopt dat evenals vorig jaar weer veel inwo ners van Leusden van deze prettige wijze om aan een kerstboom te komen gebruik zullen maken om daarmee tevens een bijdrage te leveren aan het goede doel, dat met deze aktie wordt nagestreefd. Over een week of twee zult u in dit blad een nadere informatie aan treffen over het projekt in Lodalam. Vroeger had je allerlei jeugd- en sportverenigingen op Rooms-Katho- lieke basis. Er zijn er weinig overge bleven. Het Ros Beyaart heeft geen funktie voor de parochie meer De parochie heeft er alleen de parochie bibliotheek in, en dat is weer een hoofdstuk apart. De Sparwinkel, die er gevestigd is, heeft een claim op de Biezenkamp via de AMRO-Westland projekt ontwikke laar. Dat gaat niet door, en nu heeft De Spar voorkeur in het nieuwe winkel centrum. Zo gauw als dat gaat funk- tioneren, gaat De Spar hier weg Ver schillende mensen hebben mij al be naderd of ik het pand wil verhuren. Moreel moeten we rekening houden met de mensen, die nog in het pand wonen. Wij zouden er als kerkbestuur liever een geheel andere bestemming aan geven. We zoeken eigenlijk een bestem ming, die in verband met de kerk en de pastorie het meest geschikt is". Hoe alles zal gaan worden, is voor lopig nog niet te zeggen. Zeker is alleen, dat pastoor Ritselaar een bi zonder mooie boerderij tot zijn be schikking heeft gekregen! Het Ros Beyaart: onzekere toe komst. Er moet een beheerscommissie ko men, die overleg pleegt met het kerk bestuur. We hebben een beheerder voor het buffet gevonden, die dat in alle bescheidenheid wil doen. We hebben nog een moment gedacht aan zelfbe diening, maar dat is niet doorgegaan. Als eerste is er een fancy-fair ge weest, en dat was een groot sukses. Ik wil nu gaan beginnen met eigen groepen. Het kerkbestuur, het arm bestuur, die pro deo van alles doen. En in december is er een kontakt- avond van de leerkrachten van al onze scholen. We laten het verder groeien. Het is een heel nieuw experiment: die categorie van jong gehuwde men sen, en gezinnen met kleine kinderen: daar bestaat eigenlijk niets voor. Natuurlijk mogen allerlei organi saties op het kerkbestuur een beroep doen of ze de boerderij mogen huren. De boerderij is echt leuk geworden. De restauratie is, als alle restauraties, tegengevallen in prijs. De kosten wa ren wel 50% hoger dan aanvankelijk geraamd Alleen het dak en de buiten muren zijn in feite blijven bestaan Maar er moesten nieuwe spouwmuren in. een nieuwe schoorsteen, nieuwe tegels, een open haardvuur, een leuk modern keukentje met een luchtaf- zuigingskap, en een volkomen nieuwe vloer. is nu zo, dat er nog vijf zusters wonen. Zuster Rosa is wijkzuster. Zuster Emeraldais hoofd van de school. De zusterscongregatie weet zelf nog niet wat ze met het huis gaan doen. De zusters zullen op den duur niet in dit huis blijven wonen. We hebben nog enkele maanden de tijd om te beslissen Het voorstuk van het gebouw is erg geschikt voor een be jaardendienstencentrum bijvoorbeeld. De gemeente is bezig dit af te tasten Misschien zal het veel te duur worden, maar dat moeten we afwachten. Er moet een dienstencentrum komen, maar of het in het Ansfridushuis komt is op dit moment niet te zeggen. Als er besloten wordt om het Ansfridushuis af te bre ken, is het zo dat er op dat punt niets meer gebouwd mag worden. En het huis als zodanig is voor bewoning bestemd geweest. Of de gemeente toestaat om er iets anders mee te doen dan die woonbestemming dat hangt gewoon in de lucht. En nu het Ros Beyaart Vroeger was het bestemd als parochiehuis. De boerderij van hetR.K.Kerk bestuur aan de Hamersveldse- weg. „Als ik nu maar niet direkt >r iets nieuw ga ondernemen", zegt lachend, want hij kent zichzelf, weet dat hij altijd weer in nieuwe liviteiten verzeild raakt. Zijn werk in de gemeenteraad is hem erg meegevallen Hij zag er aanvankelijk wat tegenop, was bang, dat hij er na drie maanden om gezondheidsredenen mee zou moeten ophouden Vaak knappen politici op het politieke werk in de praktijk af Maar pastoor Rit selaar blijkt het werk interes sant en ontspannend te vinden. Hij roemt de goede dialoog in de hui dige gemeenteraad, en vindt dat er zinnig wordt gepraat. Ik vraag hem naar de bestemming 3 zijn boerderij Wat wil hij er zelf re doen, en welke organisaties of renigingen mogen er gebruik van iken? „Wij hebben die boerderij willen staureren, omdat ik iets achter de id wilde hebben. Ik was namelijk een gegeven moment niet zo zeker 3 het voortbestaan van „De Til". ff hoekje in de herbouwde boerderij aan de Hamersveldseweg. We kunnen nu zo langzamerhand echt van start gaan. De dames hebben alle gordijnen genaaid, en de tafeltjes aan gekleed Ik denk bijvoorbeeld ook aan kleine gezelschappen van 60 tot 100 personen, die naar kamermuziek willen luisteren. LEUSDER KRANT 'oor eigen parochie èn voor Ie gehele gemeenschap ITUSDEN - Een gesprek met pastoor A.M. Ritselaar te Leusden-centrum, aanleiding van het feit, dat zijn tfderij tegenover de pastorie onlangs reed is gekomen. Wij gaan de boer- ;ij bekijken, en ik moet zeggen dat een fijne restauratie is geworden, dat de boerderij een gezellig in- neur heeft gekregen. Zoveel mogelijk het oude bestaande is in takt ge- SD, de balkkonstrukties, een voeder- i( de schouw, de raam- en deur- ■lijen. De vloer is geheel vernieuwd is in elkaar gelegd met kopshout, ijeen een heel fraai effekt geeft, avoudige, goed zittende groen gelakte ttlen en tafeltjes met groen-rood ruite kleedjes, en bij de kozijnen a gordijnen, nodigen uit om er ge- eglijk bijeen te komen. Een kompli- rot voor deze restauratie, die een irdevolle plaats van samenkomst op- iert, is hier wel op zijn plaats. De pastoor is blij dat de restauratie hter de rug is. Een pak van zijn En ik dacht: als die jeugd dat gebouw niet meer heeft, dan staan ze in de kou, laat ik zorgen voor een opvolger van „De Til Ik kon die boerderij toen ruilen met de gemeente, want die moest de tuin van een ander pand van ons hebben. Ik heb de gemeente toen gezegd, dat de boerderij de gemeen schapsbelangen zou gaan dienen Maar het is wat anders gelopen. „De Til" wordt wel voortgezet. Het beheer wordt gecontinueerd, en de ge meente is maar al te blij, dat er mensen zijn, die zich voor dit werk beschikbaar stellen. Het gevaar, dat de jeugd in de kou zou komen te staan, was er dus niet meer. Ten grondslag aan mijn boerderij De Spar gaat naar het noodwin- kelcentrum. Pastoor Ritselaar weet nog niet wat de nieuwe bestemming van dit pand zal zijn. 1. 2. 3. ik wil er geen danstent met la waaierige muziek hebben, ik wil er ook geen kroeg of café hebben (ik heb dan ook alleen ver lof „B" aangevraagd) ik wil er geen nachtwerk in heb ben. Getetter tot diep in de nacht is voor de gehele omgeving hier, met inbegrip van de bejaarden, niet wenselijk. Al tastende en zoekende wil ik voor zichtig wegen zoeken om tot goede doeleinden te komen. Door verkoop van andere panden is de boerderij praktisch betaald, en afge- Echte goede kunstenaars hebben we hier eigenlijk nog niet zo veel gehad. Ook wil ik het wel voor zakelijke doeleinden verhuren, bijvoorbeeld als showroom van het een of ander De kwestie is komt de exploitatie uit, en gaat de boerderij in de ge meenschap een taak vervullen. Ik ben klaar met die boerderij, en daar ben ik heel gelukkig mee. Als ik die boerderij had laten zitten, dan was nu alles verrot en vernield. En wat de Boerderijencommissie gaat doen, dat moeten we nog maar afwach ten". Ik vraag de pastoor nu naar de be stemming van het Ansfridushuis, het Ros Beyaart en de Sparwinkel. „Het Ansfridushuis is voor een tien tal jaren geleden afgekeurd voor be jaardenzorg", zegt hij. „Het was me vrouw Telligen, die daar over ging. Voor elk bejaardenhuis zijn er weer andere richtlijnen. In Hoogland moest een bejaardentehuis binnen een be paalde tijd ontruimd worden Hier mochten ze dóórgaan met de bejaarden, die er gehuisvest waren, maar ze moch ten geen nieuwe bejaarden meer op nemen. Als het nieuwe bejaardentehuis klaar is gaan de overige bejaarden daar naar toe. Toen wij het Ansfridushuis verkoch ten aan de zusters heeft de kerk het eerste recht van koop gehouden. Het liggen nu twee probleemvefden. Als kerk zijnde is er het zielszorgprobleem Ik heb meer dan duizend gezinnen in mijn parochie Ik wil nu in de nieuwe wijken groepsgewijze de mensen gaan uitnodigen. Het is goed als die mensen hun buurtgenoten en hun pastoor, ineen prettige omgeving kunnen ontmoeten. Het zielszorg-element is dus punt één voor mij, maar daar heb ik de boer derij natuurlijk met de hele week voor nodig. In de tweede plaats kan de boer derij dus gebruikt worden voor ge meenschapsdoeleinden voor de gehele bevolking. Ik sluit bij dit laatste drie dingen bij voorbaat reeds uit: schreven ook Dat zit financieel dus goed. Maar nu de exploitatiekosten: licht, vuur, gas, water, verwarming, beheer. Ik heb al verschillende aanvragen voor gebruik liggen Ik wil het niet voor de jeugd gaan bestemmen dat wil zeggen niet uitsluitend voor de jeugd. Die mogen er voor een bepaalde ge legenheid natuurlijk ook best in Gods dienstige groeperingen van allerlei pluimage wil ik óók wel ontvangen. In hoofdzaak wil ik de boerderij bestemmen voor jong getrouwden en jonge gezinnen. Welke vorm ze daar zelf voor willen vinden is mij om het even. Als er maar niets vernield wordt, en als er maar „gepaste vrolijkheid" wordt betracht.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 5